Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα. Συμφωνώ και εγώ ότι όταν έχει καλό σήμα είναι πάρα πολύ καλός ο ήχος. Εξαιρετικός θα έλεγα και πεντακάθαρος. Και από άλλες μάρκες smartphone πολύ πολύ καλύτερος...!!! Τελικά νομίζω ότι έκανα πολύ καλά που αγόρασα το A5. Εξαιρετικό τηλ. και πανέμορφο φυσικά..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο οτι ειδα σε αναζητηση το δικαρτο Α5 (Α510FD) εχει επεξεργαστη τον snapdragon.http://www.phonegg.com/phone/7212-Samsung-Galaxy-A5-(2016)-SM-A510FD . σε σχεση με το μονοκαρτο που εχε ιexynos ποιο ειναι καλυτερο?
Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα σε αναζητηση το δικαρτο Α5 (Α510FD) εχει επεξεργαστη τον snapdragon.http://www.phonegg.com/phone/7212-Samsung-Galaxy-A5-(2016)-SM-A510FD . σε σχεση με το μονοκαρτο που εχε ιexynos ποιο ειναι καλυτερο?

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο exynos ειναι πιο γρηγορος απο τον snapdragon 615 που φοραει το δικαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο exynos ειναι πιο γρηγορος απο τον snapdragon 615 που φοραει το δικαρτο.

 

Μονο τα δικαρτα φορανε τον snap δηλαδη ??

 

Εχει βαλει καποιο παιδι temperet glass στο A5 του και εχει ταιριαξεi καλα ???

Αν ναι,, ποια μαρκα ειναι και απο που το πηρατε ? Ειχα διαβασει σε προηγουμενες σελιδες οτι δεν καθετε καλα γιατι εχει στρογγυλεμενες ακρες η οθονη,,ισχυει αυτο ?

 

Και μια συμβουλη αν μπορειτε να μου δωσετε,,αν καταληξω να παρω το κινητο,,,οταν το παρω,,το δουλευω με οση μπαταρια εχει, και στο 15% το βαζω σε φορτιση με το φορτιστη που εχει το πακετο η βαζω αλλο φορτιστη της σονυ που εχω για αργη φορτιση ??

Edited by jimptsog
Link to comment
Share on other sites

Το τζαμι που πηρα εγω ειναι ελαφρως ποιο στενο απο την οθονη και καθεται τελεια.Για την μπαταρια μην σκοτιζεσαι πολυ.Εγω εχω τον ταχυφορτιστη σφραγισμενο και το φορτιζω με εναν παλιο και ξεχναει να ττελειώσει
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματιζει αυτό το κινητό είναι ότι δεν έχει από την αρχή το αντροιτ 6..

Φοβάμαι ότι όταν θα το στείλουν, δε θα δουλεύει το κινητό τόσο καλά..

Με το Sony SP είχα κάποια θέματα με παρόμοια αναβάθμιση από τη 4.1 σε 4,3.

 

Η Samsung πάει καλά σε τέτοιες αναβαθμίσεις η έχει και αυτή θέματα;;;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με προβληματιζει αυτό το κινητό είναι ότι δεν έχει από την αρχή το αντροιτ 6..

Φοβάμαι ότι όταν θα το στείλουν, δε θα δουλεύει το κινητό τόσο καλά..

Με το Sony SP είχα κάποια θέματα με παρόμοια αναβάθμιση από τη 4.1 σε 4,3.

 

Η Samsung πάει καλά σε τέτοιες αναβαθμίσεις η έχει και αυτή θέματα;;;

 

φιλαρακι μην το ζαλιζεις πολυ, το sp ηταν ο,τι πιο προβληματικο εβγαλε η σονυ και ακομα δεν εχεις παει σε Α5? μιλαμε για μερα με τη νυχτα.

Εξαλλου αν δεν σου αρεσει η 6, μεινε στην 5 ή γυρνα στην 5, μπορεις. Οπως και να εχει η 6 ειναι καλη εκδοση και θα παιζει καλα το κινητο, παρτο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι μην το ζαλιζεις πολυ, το sp ηταν ο,τι πιο προβληματικο εβγαλε η σονυ και ακομα δεν εχεις παει σε Α5? μιλαμε για μερα με τη νυχτα.

Εξαλλου αν δεν σου αρεσει η 6, μεινε στην 5 ή γυρνα στην 5, μπορεις. Οπως και να εχει η 6 ειναι καλη εκδοση και θα παιζει καλα το κινητο, παρτο.

 

Ευχαριστώ φίλε,,, δε το ήξερα,, είναι προβληματικό το SP.?

Το έχω 2 + χρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε,,, δε το ήξερα,, είναι προβληματικό το SP.?

Το έχω 2 + χρόνια....

 

Φυσικα και ειναι, πιο κακογραμμενο λογισμικο δεν ειχε βγαλει η sony τοτε. Τα ειχα ολα αυτα και απορω πως το αντεχεις ακομα. Δεν εχω Α5, το περιμενω παρασκευη, αλλα ξερω ποσο μαπα ηταν το SP, οποτε προχωρα στην αλλαγη και θα δεις οτι θα το πεταξεις το παλιο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μία βοήθεια, σχετικά με το φορτιστή που αναφέρετε όλοι σας. Εγώ φορτιζω με το γρήγορο φορτιστή της συσκευασίας το τηλέφωνο μου...! Επειδη θελω και εγω να δοκιμασω να φορτισω το τηλ. με φορτιστή αργης φορτισης, η ερώτησή μου είναι: Μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε φορτιστή Samsung ??? Το ρωταω, γιατι δεν έχω δικό μου παλιό και θα δανειστώ από κάποιον φίλο μου. Ρωτάω για να μην έχω κάποιο πρόβλημα και παθει κατι η συσκευή. Τι λέτε λοιπόν ? Ευχαριστώ...
Link to comment
Share on other sites

Οταν παρεις marshmallow υπαρχει επιλογη απενεργοποιησης γρηγορης φορτισης οποτε δεν χρειαζεται να αλλαξεις φορτιστη.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι, πιο κακογραμμενο λογισμικο δεν ειχε βγαλει η sony τοτε. Τα ειχα ολα αυτα και απορω πως το αντεχεις ακομα. Δεν εχω Α5, το περιμενω παρασκευη, αλλα ξερω ποσο μαπα ηταν το SP, οποτε προχωρα στην αλλαγη και θα δεις οτι θα το πεταξεις το παλιο.

 

Από που το παίρνεις εσύ;; το δικαρτο θα πάρεις;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν παρεις marshmallow υπαρχει επιλογη απενεργοποιησης γρηγορης φορτισης οποτε δεν χρειαζεται να αλλαξεις φορτιστη.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για βοήθησε λίγο, που θα βρω αυτή την επιλογή. Πέρασα χθες βράδυ την 6 άρα (A510FXXU2BPF9_A510FOXY2BPF9_SER)

αλλά σε μια γρήγορη ματιά στις ρυθμίσεις δεν εντόπισα αυτή την επιλογή, ξέρεις που θα την βρω?

Πάντως για όσο το δούλεψα ένιωσα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας. Αν και την πέρασα πάνω στην ρομ που είχε, χωρίς να κάνω καθαρή εγκατάσταση ή factory reset μετά.

Link to comment
Share on other sites

Για βοήθησε λίγο, που θα βρω αυτή την επιλογή. Πέρασα χθες βράδυ την 6 άρα (A510FXXU2BPF9_A510FOXY2BPF9_SER)

αλλά σε μια γρήγορη ματιά στις ρυθμίσεις δεν εντόπισα αυτή την επιλογή, ξέρεις που θα την βρω?

Πάντως για όσο το δούλεψα ένιωσα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας. Αν και την πέρασα πάνω στην ρομ που είχε, χωρίς να κάνω καθαρή εγκατάσταση ή factory reset μετά.

 

ποτε σου ηρθε η 6αρα? γιατι εγω ακομα περιμενω :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Για βοήθησε λίγο, που θα βρω αυτή την επιλογή. Πέρασα χθες βράδυ την 6 άρα (A510FXXU2BPF9_A510FOXY2BPF9_SER)

αλλά σε μια γρήγορη ματιά στις ρυθμίσεις δεν εντόπισα αυτή την επιλογή, ξέρεις που θα την βρω?

Πάντως για όσο το δούλεψα ένιωσα καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας. Αν και την πέρασα πάνω στην ρομ που είχε, χωρίς να κάνω καθαρή εγκατάσταση ή factory reset μετά.

http://www.sammobile.com/2016/03/17/samsung-brings-back-option-to-disable-fast-charging-on-android-6-0-marshmallow/

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ποτε σου ηρθε η 6αρα? γιατι εγω ακομα περιμενω :)

Την κατέβασα από SamMobile και την φλάσαρα.

Δεν έχει αυτή την επιλογή πάντως για απενεργοποίηση γρήγορης φόρτισης στην ρομ που πέρασα (έκδοση android 6.0.1)

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα από SamMobile και την φλάσαρα.

Δεν έχει αυτή την επιλογή πάντως για απενεργοποίηση γρήγορης φόρτισης στην ρομ που πέρασα (έκδοση android 6.0.1)

 

τη ρωσικη κατεβασες? μονο 2-3 βλεπω..

http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-A510F/

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

τη ρωσικη κατεβασες? μονο 2-3 βλεπω..

http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-A510F/

Την Ρωσική αυτή http://www.sammobile.com/firmwares/download/75811/A510FXXU2BPF9_A510FOXY2BPF9_SER/

Model SM-A510F

Model name Galaxy A5 ⑥

Country Russia

Version Android 6.0.1

Changelist 8208732

Build date Tue, 14 Jun 2016 02:33:11 +0000

Security Patch Level 2016-06-01

Product code SER

PDA A510FXXU2BPF9

CSC A510FOXY2BPF9

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα δείτε κάποιες αλλαγές-διαφορές άλλες θα αρέσουν και άλλες όχι τουλάχιστον έτσι φάνηκαν σε εμένα!!!

Δεν έχει πάντως απενεργοποίηση φαστ φόρτισης, το έψαξα δεν το βρήκα σε κάποια επιλογή.

Τουλάχιστον νομίζω πως τα πάει καλύτερα από μπαταρία, έκανα factory reset το ξανά έστησα θα του κάνω πλήρη φόρτιση και θα σας πω νεότερα.

Στο antutu δεν είχε μεγάλη διαφορά στο σκορ, (lollipop μου είχε δώσει γύρω στα 42500) και τώρα με την 6αρα γύρω στα 43500.

Πάντως περίμενα κάτι καλύτερο στην 6αρα και δεν το πήρα όσο θα ήθελα.....

Link to comment
Share on other sites

Την Ρωσική αυτή http://www.sammobile.com/firmwares/download/75811/A510FXXU2BPF9_A510FOXY2BPF9_SER/

Model SM-A510F

Model name Galaxy A5 ⑥

Country Russia

Version Android 6.0.1

Changelist 8208732

Build date Tue, 14 Jun 2016 02:33:11 +0000

Security Patch Level 2016-06-01

Product code SER

PDA A510FXXU2BPF9

CSC A510FOXY2BPF9

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα δείτε κάποιες αλλαγές-διαφορές άλλες θα αρέσουν και άλλες όχι τουλάχιστον έτσι φάνηκαν σε εμένα!!!

Δεν έχει πάντως απενεργοποίηση φαστ φόρτισης, το έψαξα δεν το βρήκα σε κάποια επιλογή.

Τουλάχιστον νομίζω πως τα πάει καλύτερα από μπαταρία, έκανα factory reset το ξανά έστησα θα του κάνω πλήρη φόρτιση και θα σας πω νεότερα.

Στο antutu δεν είχε μεγάλη διαφορά στο σκορ, (lollipop μου είχε δώσει γύρω στα 42500) και τώρα με την 6αρα γύρω στα 43500.

Πάντως περίμενα κάτι καλύτερο στην 6αρα και δεν το πήρα όσο θα ήθελα.....

 

Εγω παραλαμβανω αυριο το κινητο και θα το στησω οταν βγει καμια ευρωπαικη ρομ, θα φλασαρω με τη μια και θα στησω..και ο,τι γινει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εγω παραλαμβανω αυριο το κινητο και θα το στησω οταν βγει καμια ευρωπαικη ρομ, θα φλασαρω με τη μια και θα στησω..και ο,τι γινει.

Σωστά σκέφτεσαι και σωστά θα κάνεις....

Link to comment
Share on other sites

Μεγια μου παιδια !!!!

Το πηρα κι εγω σημερα !!!

Με ποιο φορτιστη το φορτιζουμε τωρα 8 ωρες για τη πρωτη φορτιση ???

Το δικο του η εναν μικροτερο ??

Link to comment
Share on other sites

Μεγια μου παιδια !!!!

Το πηρα κι εγω σημερα !!!

Με ποιο φορτιστη το φορτιζουμε τωρα 8 ωρες για τη πρωτη φορτιση ???

Το δικο του η εναν μικροτερο ??

 

και εγω μολις παρελαβα απο amazon. Αψογο! Προσωπικα θα φορτιζω με αργο φορτιστη. Ειτε χαλαει ειτε οχι με τον γρηγορο, με τον αργο ξερουμε οτι πεφτει ελαχιστα η αποδοση της μπαταριας μετα απο χρονια, οποτε θα μεινω με αυτον. Ειχε μεσα 29%, θα το παω στο 10% και θα μπει ολη νυχτα (απλα για να μην ασχοληθω να δω αν τελειωσε η φορτιση κτλ)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

και εγω μολις παρελαβα απο amazon. Αψογο! Προσωπικα θα φορτιζω με αργο φορτιστη. Ειτε χαλαει ειτε οχι με τον γρηγορο, με τον αργο ξερουμε οτι πεφτει ελαχιστα η αποδοση της μπαταριας μετα απο χρονια, οποτε θα μεινω με αυτον. Ειχε μεσα 29%, θα το παω στο 10% και θα μπει ολη νυχτα (απλα για να μην ασχοληθω να δω αν τελειωσε η φορτιση κτλ)

 

Μεγια μας φιλε...Απο ποιο κινητο εχεις φορτιστη ?

Link to comment
Share on other sites

8 ωρες πρωτη φορτιση;?; Αυτο ισχυε πριν τις μπαταριες λιθιου... Κανονικη φορτιση μεχρι το 100%. Δεν χρειαζεται παραπανω.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...