Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.Και εγω με την λολυ θα μεινω.Οτι δουλευει σωστα δεν το πειραζεις.Μόλις γυρισα απο μπανακι στον σχινια και ευκαιρια να δοκιμασω καμερα και μπαταρια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα.2.5ωρες με gps,νετ,φωτογραφιες και βιντεο,το σκισιμο της αρκουδας απο το πρωι και τωρα σας γραφω με 40 τα εκατο μπαταρια.Η καμερα οπως το ειπε ο φιλος και στο βιντεο και στην φωτο φωτεινη και με ωραια χρωματα.Υποβαθμισμενη στις ρυθμισεις της συγκριτικα με το 7αρι επιτιδες,στην πραγματικοτητα και σε καθημερινή χρηση το Α5 ειναι απλα καλυτερο κινητο,οθονη,

μπαταρία και ραδιο που δουλευω καθημερινα κανουν την διαφορα απο τις ναυαρχιδες.Τα κουλα της σαμμυ.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Πήρα για συγγενικό μου πρόσωπο που έχει το συγκεκριμένο κινητό ένα tempered glass από skroutz, από το ebnb συγκεκριμένα. Δεν ήταν πολύ ακριβό, νομίζω γύρω στα 7 ευρώ βγήκε μαζί με μεταφορικά. Αποφάσισα να το περάσω μόνος μου, εξάλλου οι οδηγίες μου φάνηκαν απλές.

 

Σκούπιζα καλά την οθόνη στην αρχή με το νωπό πανάκι και μετά με το στεγνό, μετά ξεκόλλησα προσεκτικά το αυτοκόλλητο από το τζαμάκι, το ακούμπησα προσεκτικά πιάνοντάς το από τα πλάγια μόνο και μόνο του απλώθηκε σε όλη την οθόνη. Το θέμα είναι ότι απλώθηκε ΣΧΕΔΟΝ σε όλη την οθόνη, γιατί στις άκρες και για κάπου 1 χιλιοστό φαίνεται να μην έχει κολλήσει. Φαίνεται πιο θαμπό, και και από ό,τι είδα βάζοντας κάτι λεπτό από κάτω μπορεί να ξεκολλήσει. αν το τραβηξεις από εκεί. Το πάτησα στα πλάγια αλλά δεν φαίνεται να κολλάει..

 

Έκανα εγώ κάτι λάθος κατά την τοποθέτηση; Ή έχει να κάνει απλά με την -χαμηλή υποθέτω- ποιότητα από το τζαμάκι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα για συγγενικό μου πρόσωπο που έχει το συγκεκριμένο κινητό ένα tempered glass από skroutz, από το ebnb συγκεκριμένα. Δεν ήταν πολύ ακριβό, νομίζω γύρω στα 7 ευρώ βγήκε μαζί με μεταφορικά. Αποφάσισα να το περάσω μόνος μου, εξάλλου οι οδηγίες μου φάνηκαν απλές.

 

Σκούπιζα καλά την οθόνη στην αρχή με το νωπό πανάκι και μετά με το στεγνό, μετά ξεκόλλησα προσεκτικά το αυτοκόλλητο από το τζαμάκι, το ακούμπησα προσεκτικά πιάνοντάς το από τα πλάγια μόνο και μόνο του απλώθηκε σε όλη την οθόνη. Το θέμα είναι ότι απλώθηκε ΣΧΕΔΟΝ σε όλη την οθόνη, γιατί στις άκρες και για κάπου 1 χιλιοστό φαίνεται να μην έχει κολλήσει. Φαίνεται πιο θαμπό, και και από ό,τι είδα βάζοντας κάτι λεπτό από κάτω μπορεί να ξεκολλήσει. αν το τραβηξεις από εκεί. Το πάτησα στα πλάγια αλλά δεν φαίνεται να κολλάει..

 

Έκανα εγώ κάτι λάθος κατά την τοποθέτηση; Ή έχει να κάνει απλά με την -χαμηλή υποθέτω- ποιότητα από το τζαμάκι;

 

Όχι έτσι είναι όλα γιατί η οθόνη έχει κουρμπα. Παρόλα αυτά το γυαλί πιάνει όλη την οθόνη ? Γιατί στο eclick μου έβαλαν έναν που στα πλάγια δεν την καλύπτει όλη και φαίνεται βλακεια.ασε που πατάει όπως και το δικό σου..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα.Και εγω με την λολυ θα μεινω.Οτι δουλευει σωστα δεν το πειραζεις.Μόλις γυρισα απο μπανακι στον σχινια και ευκαιρια να δοκιμασω καμερα και μπαταρια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα.2.5ωρες με gps,νετ,φωτογραφιες και βιντεο,το σκισιμο της αρκουδας απο το πρωι και τωρα σας γραφω με 40 τα εκατο μπαταρια.Η καμερα οπως το ειπε ο φιλος και στο βιντεο και στην φωτο φωτεινη και με ωραια χρωματα.Υποβαθμισμενη στις ρυθμισεις της συγκριτικα με το 7αρι επιτιδες,στην πραγματικοτητα και σε καθημερινή χρηση το Α5 ειναι απλα καλυτερο κινητο,οθονη,

μπαταρία και ραδιο που δουλευω καθημερινα κανουν την διαφορα απο τις ναυαρχιδες.Τα κουλα της σαμμυ.....

 

Επειδή έχω και το s7 edge.. Πέρα από την έλλειψη ρυθμίσεων η κάμερα είναι κατώτερη στο Α5. Αυτό φαίνεται εύκολα σε πιο δύσκολες φώτο.παρολα αυτά είναι καλή και συνολικά είναι άριστο κινητό για τα λεφτά του. Προσωπικά αν δεν έχει κάνει καμία βλακεια στην έκδοση 6 θα προτιμήσω να αναβαθμίσω καθώς είναι καλύτερη έκδοση και μου αρέσει σε όλες τις συσκευές που την έχω δοκιμάσει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παντως το tempered glass δεν ειναι 100% απαραιτητο... Ειναι ανθεκτικο το gorilla glass 4. Απο γρατζουνιες δεν εχει θεμα και να το προσπαθησετε. Σε πεσιμο απο ψηλα βεβαια ειναι αλλη ιστορια...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Απέκτησα και εγώ το Σάββατο το κινητό και προς το παρρόν δηλώνω εντυπωσιασμένος!Ωστόσο αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.Το κινητό είναι από Πολωνία.Να περιμένω να κάνει μόνο του update σε ΜΜ ή να κατεβάσω κάποια έτοιμη και να την flashάρω.Αξίζει τον κόπο?
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει εφαρμογή όταν βλέπω κάτι με την κάμερα του κινητού, να μου δίνει στοιχεία, τι είναι αυτό, ή που μπορώ να το βρω, ή απο που ειναι ? Για παράδειγμα βλέπω μία εικόνα σε ένα περιοδικό το φωτογραφίζω και αυτό να μου λέει σε πιο μέρος είναι ή τι ακριβώς είναι ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Απέκτησα και εγώ το Σάββατο το κινητό και προς το παρρόν δηλώνω εντυπωσιασμένος!Ωστόσο αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής.Το κινητό είναι από Πολωνία.Να περιμένω να κάνει μόνο του update σε ΜΜ ή να κατεβάσω κάποια έτοιμη και να την flashάρω.Αξίζει τον κόπο?

Προτείνω να περιμένεις, δεν αξίζει τον κόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να περιμένεις, δεν αξίζει τον κόπο!!!

 

Σε ευχαριστώ πολυ! Ελπίζω να μην καθυστερήσει πολύ αν και ακόμα και με αυτή την έκδοση τα πάει τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε κανείς παιδιά, όταν πάω να γράψω μήνυμα γράφει μόνο κεφαλαία γράμματα στα ελληνικά. Στα αγγλικά γράφει και μικρά.

Σε εσάς τι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο. Δοκιμασε το πληκτρολογιο της google απο το playstore.

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κανείς από εσάς αλλάξει Launcher στην συσκευή του και αν το αλλάξατε, πιο θεωρείτε πως είναι το καλύτερο ?
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε κανείς παιδιά, όταν πάω να γράψω μήνυμα γράφει μόνο κεφαλαία γράμματα στα ελληνικά. Στα αγγλικά γράφει και μικρά.

Σε εσάς τι κάνει;

 

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις μηνυμάτων και άλλαξε την κωδικοποίηση (Ρυθμίσεις => Περισσότερες ρυθμίσεις => SMS => Κωδικοποίηση) σε Αυτόματο.

 

Θα πρέπει να στο άλλαξε σε κάποια μικρο-αναβάθμιση!

 

Την είχα πατήσει κι εγώ και το βρήκα μετά από πολύ ψάξιμο!!

Edited by dad21
Link to comment
Share on other sites

Άψογος , αυτό ήταν. ..

Ευχαριστώ! !!

Φτου φτου να μη το ματιασω παιδιά, το κινητό πετάει.

Η μπαταρία άψογη, ποιος μου είχε πει να πετάξω το Sony Sp, είχε απόλυτο δίκιο. .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Τα μηνυματα ομως στο αυτόματο μεχρι 70 χαρακτηρες ανα μηνυμα γραφεις.Ενω σε κεφαλαια 160
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κανείς από εσάς αλλάξει Launcher στην συσκευή του και αν το αλλάξατε, πιο θεωρείτε πως είναι το καλύτερο ?

Παντα χρησιμοποιουσα Nova αλλα ειναι μια χαρα ο launcher του TW που σε αυτο το κινητο δεν μπηκα στον κοπο να βαλω νοβα...

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντα χρησιμοποιουσα Nova αλλα ειναι μια χαρα ο launcher του TW που σε αυτο το κινητο δεν μπηκα στον κοπο να βαλω νοβα...

 

Στάλθηκε από το LG-V490 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apex χρησιμοποιώ έχει πολλές παραμετροποιήσεις να το φέρεις στα μέτρα σου, όπως και Nova πολύ καλός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίταξε κανείς παιδιά, όταν πάω να γράψω μήνυμα γράφει μόνο κεφαλαία γράμματα στα ελληνικά. Στα αγγλικά γράφει και μικρά.

Σε εσάς τι κάνει;

Δοκίμασε το πληκτρολόγιο SwiftKey, το καλύτερο με διαφορά!!

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.touchtype.swiftkey

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχει κανείς από εσάς αλλάξει Launcher στην συσκευή του και αν το αλλάξατε, πιο θεωρείτε πως είναι το καλύτερο ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.launcher.prime

If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Ξερει κανεις αν υπαρχει εφαρμογη ωστε να μπορεις να σκαναρεις κατι που σε ενδιαφερει και μετα να σου δινει τις ανάλογες πληροφοριες ? Ας πουμε σκαναρεις μια φωτο. απο ενα εστιατοριο και να μπορει να σου λεει που βρισκεται κ.τ.λ. ???????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα για συγγενικό μου πρόσωπο που έχει το συγκεκριμένο κινητό ένα tempered glass από skroutz, από το ebnb συγκεκριμένα. Δεν ήταν πολύ ακριβό, νομίζω γύρω στα 7 ευρώ βγήκε μαζί με μεταφορικά. Αποφάσισα να το περάσω μόνος μου, εξάλλου οι οδηγίες μου φάνηκαν απλές.

 

Σκούπιζα καλά την οθόνη στην αρχή με το νωπό πανάκι και μετά με το στεγνό, μετά ξεκόλλησα προσεκτικά το αυτοκόλλητο από το τζαμάκι, το ακούμπησα προσεκτικά πιάνοντάς το από τα πλάγια μόνο και μόνο του απλώθηκε σε όλη την οθόνη. Το θέμα είναι ότι απλώθηκε ΣΧΕΔΟΝ σε όλη την οθόνη, γιατί στις άκρες και για κάπου 1 χιλιοστό φαίνεται να μην έχει κολλήσει. Φαίνεται πιο θαμπό, και και από ό,τι είδα βάζοντας κάτι λεπτό από κάτω μπορεί να ξεκολλήσει. αν το τραβηξεις από εκεί. Το πάτησα στα πλάγια αλλά δεν φαίνεται να κολλάει..

 

Έκανα εγώ κάτι λάθος κατά την τοποθέτηση; Ή έχει να κάνει απλά με την -χαμηλή υποθέτω- ποιότητα από το τζαμάκι;

 

Εγώ παρέλαβα από eBay το τοποθέτησα μόνος μου, μάλιστα την πρώτη φορά κάθισε λιγάκι στραβά, το έβγαλα και το ξανά τοποθέτησα, κόλλησε τέλεια σχεδόν μόνο του. Κατά την δεύτερη εφαρμογή μου άφησε κάτι σαν φουσκάλα μικρή. Εκεί με μια πιστωτική κάρτα πιέζοντας ελαφρά στην αρχή και μετά ελαφρώς πιο δυνατά, με κινήσεις από το κέντρο προς τα έξω η φουσκάλα εξαφανίστηκε ως δια μαγείας (είχα δει σχετικό βίντεο στο YouTube)

Και στις άκρες έχει εφαρμόσει πολύ καλά, τώρα αν στην συνέχεια ξεκολλήσει στις άκρες και έχω όπως εσείς πρόβλημα δεν το γνωρίζω.

Στην αρχή καθάρισα το τζάμι του κινητού με ενα σπρέι Pelican (screen clean spray) που είχα για οθόνες τηλεοράσεις κιν. κ.λ.π.

μετά καθάρισα με τα δύο μαντηλάκια που συνοδεύουν το tempered glass και τα υπόλοιπα όπως τα προανέφερα. Μάλιστα είχα απογοητευτεί με τα σχόλια σας και ήμουν ναι και όχι να το τοποθετήσω. Αλλά τελικά έμεινα 100% ευχαριστημένος.

Τώρα να σας πω και πόσο ακριβώς πιάνει πάνω στην οθόνη. Πιάνει ακριβώς δεξιά και αριστερά μέχρι το σημείο που είναι η οθόνη φωτεινή, έως εκεί που αρχίζει το μαύρο bezel.

Καθόλου ενοχλητικό !!!!

Το δάχτυλο κυλάει τέλεια, απόκριση το ίδιο λες και δεν έχει tempered glass.

Για πρώτη μου εφαρμογή μου δίνω 9 με άριστα το 10, διότι την πρώτη φορά μου κόλλησε λίγο στραβά!!!

Πάντως σε όσους στις άκρες φαίνεται αυτό το ενοχλητικό θάμπωμα, αν έχετε σαν αυτό το σπρέι που ανέφερα πιο πάνω, ρίξτε στο συγκεκριμένο σημείο στο πλάι εκεί που εφαρμόζει το τζάμι της οθόνης με το προστατευτικό τζάμι, και με μια πιστωτική κάρτα πιέστε ελαφρά με κινήσεις από το κέντρο προς τα άκρα μήπως έτσι εφαρμόσει καλύτερα και ελαχιστοποιηθεί το θάμπωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Αυτο που μου τι δινει στα Α ειναι που η σαμμυ φιμωνει την καμερα σε ορισμενες λειτουργιες της.Στο Α7 ειχα την λειτουργια "Νυκτα"στα 8 mp και το Hdr επισης.Στο Α5 εχουμε μονο το ΗDR στα 8 mp.Ευτυχως το θεμα αυτο το έλυσα με το A BETTER CAMERA και την λειτουργια DRO ON.Ειναι το HDR της εφαρμογης,βγαζει σε πληρη αναλυση και κανει παταγο.Σε ολα τα αλλα η μαμισια εφαρμογη ειναι οκ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρέλαβα από eBay το τοποθέτησα μόνος μου, μάλιστα την πρώτη φορά κάθισε λιγάκι στραβά, το έβγαλα και το ξανά τοποθέτησα, κόλλησε τέλεια σχεδόν μόνο του. Κατά την δεύτερη εφαρμογή μου άφησε κάτι σαν φουσκάλα μικρή. Εκεί με μια πιστωτική κάρτα πιέζοντας ελαφρά στην αρχή και μετά ελαφρώς πιο δυνατά, με κινήσεις από το κέντρο προς τα έξω η φουσκάλα εξαφανίστηκε ως δια μαγείας (είχα δει σχετικό βίντεο στο YouTube)

Και στις άκρες έχει εφαρμόσει πολύ καλά, τώρα αν στην συνέχεια ξεκολλήσει στις άκρες και έχω όπως εσείς πρόβλημα δεν το γνωρίζω.

Στην αρχή καθάρισα το τζάμι του κινητού με ενα σπρέι Pelican (screen clean spray) που είχα για οθόνες τηλεοράσεις κιν. κ.λ.π.

μετά καθάρισα με τα δύο μαντηλάκια που συνοδεύουν το tempered glass και τα υπόλοιπα όπως τα προανέφερα. Μάλιστα είχα απογοητευτεί με τα σχόλια σας και ήμουν ναι και όχι να το τοποθετήσω. Αλλά τελικά έμεινα 100% ευχαριστημένος.

Τώρα να σας πω και πόσο ακριβώς πιάνει πάνω στην οθόνη. Πιάνει ακριβώς δεξιά και αριστερά μέχρι το σημείο που είναι η οθόνη φωτεινή, έως εκεί που αρχίζει το μαύρο bezel.

Καθόλου ενοχλητικό !!!!

Το δάχτυλο κυλάει τέλεια, απόκριση το ίδιο λες και δεν έχει tempered glass.

Για πρώτη μου εφαρμογή μου δίνω 9 με άριστα το 10, διότι την πρώτη φορά μου κόλλησε λίγο στραβά!!!

Πάντως σε όσους στις άκρες φαίνεται αυτό το ενοχλητικό θάμπωμα, αν έχετε σαν αυτό το σπρέι που ανέφερα πιο πάνω, ρίξτε στο συγκεκριμένο σημείο στο πλάι εκεί που εφαρμόζει το τζάμι της οθόνης με το προστατευτικό τζάμι, και με μια πιστωτική κάρτα πιέστε ελαφρά με κινήσεις από το κέντρο προς τα άκρα μήπως έτσι εφαρμόσει καλύτερα και ελαχιστοποιηθεί το θάμπωμα.

Για δωσε μας και ενα link μπας και ενδιαφερεται κανεις να παραγγειλει το ιδιο.

 

Παρεπιπτοντως παιδες, ας μη μπει κανεις στον κοπο να αγορασει tempered glass της Terrapin για Α5 2016 που το πουλανε αρκετα μαγαζια εδω στην Ελλαδα. Δεν υπαρχει. Πηγα να το βαλω (και εχω τοποθετησει αρκετα στη ζωη μου) και γυρω γυρω μενει μια τεραστια γραμμη. Δεν μιλαμε για ψιλοπραγματα. Περιμετρικα δεν κολλαει ΚΑΝ!

Edited by Rottweiler
If God is for us... Who can be against us?
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μπήκα κι εγώ στην παρέα σας, στήνω και τα λέμε σύντομα. Οθονάααρααα...! :D

 

Edit: Ας θέσω και την πρώτη μου ερώτηση που έχει να κάνει με την αποφυγή της γρήγορης φόρτισης όπως αναφέρθηκε παλιότερα λοιπόν. Ο φορτιστής της συσκευής είναι στα 5.0ν=2.0Α ο οποίος κάνει και τη γρήγορη φόρτιση, για κακή μου τύχη ομως δεν βρίσκω άλλον φορτιστή από κινητό η ταμπλετ στο σπίτι τόσο χαμηλό όσο θα τον ήθελα. Κάτι βρίσκεται στο nexus 7 μου δηλαδή αλλά στα 1.8Α με 5.2ν όμως.. Μπα ε; Μικρή η διαφορά..

Βρήκα επίσης έναν φορτιστή από ηλεκτρονικό τσιγάρο (καλής ποιότητας εννοείται) με mini usb καλώδιο (μήπως να χρησιμοποιουσα εκείνο της συσκευής καλύτερα; ) ο οποίος είναι στα 5.0ν=1.0Α, νομίζω ότι ο συγκεκριμένος θα την κάνει την δουλειά σωστά..

Μια απορία όμως, δεν υπάρχει κίνδυνος για τον ίδιο τον φορτιστη όταν καλείται να φορτίσει τόσο μεγάλη μπαταρία; Βέβαια και στο ηλεκτρονικό τσιγάρο μπαταρίες των 3000mah φορτιζε εδώ που τα λέμε..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

http://in2mobile.gr/2016/01/26/samsung-galaxy-a5-2016-review-sm-a510f/.Εδω ειναι ενα εγκωμιαστικο review για την κινηταρα μας.Η αδυναμια του λογισμικου με την λειτουργια hdr διορθωνεται αριστα με την A BETTER CAMERA kai το dro on.Δοκιμαστε το και θα με θυμιθειται:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...