Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, εχω το κινητο περιπου ενα μηνα κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για τα δικά μου δεδομενα. Χάρη στους οδηγούς ξεκλειδωσα κ περασα ευκολα την ελληνικη 7.3.2. Το μονο μου θεμα ειναι οτι πολλες φορες με παίρνουν τηλεφωνο αλλά δεν χτυπαει κ μου έρχεται ειδοποίηση σε μήνυμα. Το κανει αρκετά συχνα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω? Μήπως είναι θεμα της ρομ? Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, εχω το κινητο περιπου ενα μηνα κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για τα δικά μου δεδομενα. Χάρη στους οδηγούς ξεκλειδωσα κ περασα ευκολα την ελληνικη 7.3.2. Το μονο μου θεμα ειναι οτι πολλες φορες με παίρνουν τηλεφωνο αλλά δεν χτυπαει κ μου έρχεται ειδοποίηση σε μήνυμα. Το κανει αρκετά συχνα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω? Μήπως είναι θεμα της ρομ? Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θέμα ρομ υπάρχει περίπτωση να είναι ... Η συγκεκριμένη ρομ δεν έιχε τόσο καλό σήμα..

Βάλε την πιο καινούρια..

Link to comment
Share on other sites

Με restore θα γίνει τίποτα ή τζάμπα όλο το στήσιμο από την αρχή;

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Για την ποιοτητα λες ή την γραμματοσειρα;

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία ελληνικη εννοεις? Ποια είναι και ποια διαδικασια ακολουθω??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τελευταία Ελληνική stable είναι η xiaomi-miui-hellas-5.1_kenzo_Stable-V7.5.2.0.zip και την περνάς όπως ακριβώς πέρασες και την 7,3,2,0.

Βάζεις στο κινητό την ρομ , μπαίνεις twrp κάνεις advanced wipe / dalvik art cache, cache και την φλασάρεις..

Οδηγίες αναβάθμισης έχει και στην πρώτη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία ελληνικη εννοεις? Ποια είναι και ποια διαδικασια ακολουθω??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφη geoanto

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, δεν χανω τίποτα από αυτά που εχω στο κινητό έτσι? Μονο η ρομ αλλάζει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, δεν χανω τίποτα από αυτά που εχω στο κινητό έτσι? Μονο η ρομ αλλάζει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τιποτα (αν ολα πανε καλα,που σχεδον παντα πανε )

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιοτητα λες ή την γραμματοσειρα;

Πρώτα με ενδιαφέρει η ποιότητα!!!

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα με ενδιαφέρει η ποιότητα!!!

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

Νομιζω καποιος ειχε πει οτι ηταν θεμα ρομ αλλα δεν ειμαι σιγουρος.περιμενε καποιον που να εχει οφφισιαλ να σου πει

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μόνο με dev μπορώ να αλλάξω γραμματοσειρά;

 

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk

 

εδω και καιρο οι official global roms δεν επιτρεπουν την αλλαγη σε γραμματοσειρες και fonts...μονο με official china μπορεις να κανεις αλλαγη γραμματοσειρας η με τις multi που κυκλοφορουν στην Ελληνικη κοινοτητα και στο xiaomi.eu

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέβασα την zegoe font επειδή με miui 8 global devs δεν την έβρισκα. Μπήκα στα θέματα, offline των θεμάτων μου και έκανα import το αρχείο mtz. Μετά πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις, display, font επέλεξα την γραμματοσειρά που είχε εγκατασταθεί. Έτσι λύθηκε το θέμα μου με το Facebook.

Το ανέβασα μέσω tapatalk παρακάτω, οποίος θέλει την παίρνει.

Είναι σε zip απλά την ξεζιπαρεις!

 

https://cloud.tapatalk.com/s/579bdb08e234f/Zegoe_font.zip

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω το κινητο περιπου ενα μηνα κ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για τα δικά μου δεδομενα. Χάρη στους οδηγούς ξεκλειδωσα κ περασα ευκολα την ελληνικη 7.3.2. Το μονο μου θεμα ειναι οτι πολλες φορες με παίρνουν τηλεφωνο αλλά δεν χτυπαει κ μου έρχεται ειδοποίηση σε μήνυμα. Το κανει αρκετά συχνα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω? Μήπως είναι θεμα της ρομ? Ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κοίτα να δεις σύμπτωση,το ίδιο θέμα έχω κι εγώ και μάλιστα ετοιμαζόμουν να γράψω γι'αυτό! Είμαι με ελληνική dev 6.6.30, με SIM vodafone στη θέση 2. Είχα παρατηρήσει ότι έχανα κλήσεις και ερχόντουσαν μηνύματα κάποιες φορές,αλλά υπέθετα ότι ενδεχομένως να μην είχε σήμα τις συγκεκριμένες φορές.

Όμως σήμερα μου έκανε το εξής: Ήμασταν δίπλα-δίπλα με φίλο, με κάλεσε και δεν χτύπησε καθόλου,ενώ έδειχνε να έχει φουλ σήμα!

Είναι άραγε θέμα RΟΜ?

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλα με το κινητο παρελαβα πριν λιγο ,προσπαθησα να το σεταρω με το δικο μου gmail και να το δωσω στον γιο μου αλλα τωρα δεν με αφηνει να το σβησω.

 

Τελικά δεν με άφηνε να το σβησω λογο του ότι υπήρχαν τα κλειδώματα ,pin και fingerprint,τα απενεργοποίησα και με άφησε να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, αυτή που μου έβγαλε το σύστημα από μόνο του το κινητό δεν μου τα λέει καλά, κάνει κάποιες φορές restart, 2 μερικές φορές δεν στέλνει μυνηματα και θέλει άνοιγμα κλείσιμο 2 φορές για να ξεμπλοκαρει. Τι παίζει ρε παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, αυτή που μου έβγαλε το σύστημα από μόνο του το κινητό δεν μου τα λέει καλά, κάνει κάποιες φορές restart, 2 μερικές φορές δεν στέλνει μυνηματα και θέλει άνοιγμα κλείσιμο 2 φορές για να ξεμπλοκαρει. Τι παίζει ρε παιδιά;

 

Πιθανότατα να μην γλυτώσεις το factory reset..:X

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κοίτα να δεις σύμπτωση,το ίδιο θέμα έχω κι εγώ και μάλιστα ετοιμαζόμουν να γράψω γι'αυτό! Είμαι με ελληνική dev 6.6.30, με SIM vodafone στη θέση 2. Είχα παρατηρήσει ότι έχανα κλήσεις και ερχόντουσαν μηνύματα κάποιες φορές,αλλά υπέθετα ότι ενδεχομένως να μην είχε σήμα τις συγκεκριμένες φορές.

Όμως σήμερα μου έκανε το εξής: Ήμασταν δίπλα-δίπλα με φίλο, με κάλεσε και δεν χτύπησε καθόλου,ενώ έδειχνε να έχει φουλ σήμα!

Είναι άραγε θέμα RΟΜ?

 

Παιδιά το θέμα σήματος είναι σχετικό.

Μέχρι τώρα έχει παρατηρηθεί ότι πρόβλημα με το σήμα έχει η 7.3.2.0 και καμία άλλη.

Τουλάχιστον αισθητό.

Τσέκαρε λίγο που έχεις ορισμένο το ίντερνετ και ποια κάρτα έχει το θέμα..

Αν έχει αυτή που δουλεύεις τα δεδομένα πάνε βάλε την ρύθμιση στο 3G και δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην γλυτώσεις το factory reset..:X

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παιδιά το θέμα σήματος είναι σχετικό.

Μέχρι τώρα έχει παρατηρηθεί ότι πρόβλημα με το σήμα έχει η 7.3.2.0 και καμία άλλη.

Τουλάχιστον αισθητό.

Τσέκαρε λίγο που έχεις ορισμένο το ίντερνετ και ποια κάρτα έχει το θέμα..

Αν έχει αυτή που δουλεύεις τα δεδομένα πάνε βάλε την ρύθμιση στο 3G και δοκίμασε.

 

Δηλαδή τι πρέπει να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι πρέπει να κάνω;;;

 

το εχω κι εγω αυτο παροτι βασικα δεν το χω πειραξει ειμαι δηλδη με 5,1,1 και 7,5,2,0..

 

πρωτα ομως κοιταξε και κατι μικρορυθμισεις κλησεων του στυλ "μην χτυπας την πρωτη φορα να ειναι αγνωστο νουμερο" ή ¨αν πιασεις να σηκωσεις τη συσκευη ή τη γυρισεις αναποδα να παει σε δονηση" ή τον αισθητηρα για την τσεπη κλπ.....

 

τα χω ρυθμισει αυτα και το 3g αλλα συνεχιζω... εχω θεματακια με Κοσμοτε..

Link to comment
Share on other sites

-Εισαγωγή VCF αρχείου στο κινητό:

πήγαινε στις "Επαφές" (contacts) -> κράτα πατημένο το αριστερό capacitive πλήκτρο (με τις 3 γραμμές) για 2 δευτερόλεπτα -> θα σου εμφανίσει μενού με επιλογές μία απο τις οποίες είναι "Εισαγωγή/Εξαγωγή" (Import/Export). Απο εκεί έχει και συγχρονισμό με Google, εισαγωγή απο αποθηκευτικό χώρο κλπ.

EDIT: ναι, βρήκα πως γίνεται και ανέβασμα vcf στο Gmail account. Μπαίνεις στο gmail- πάνω δεξιά το εικονίδιο σαν τετράγωνο με τις έξι τελίτσες -> κάτω κάτω έχει πλήκτρο "Περισσότερα" -> Επαφές. Εκεί διαχειριζόμαστε επαφές. Απο εκεί θα εμφανίσει τις επαφές και στα αριστερά έχει κάποιες επιλογές, μία απο αυτές γράφει "Περισσότερα" -> Εισαγωγή -> Αχείο Csv ή Vcard -> Vcard και εισάγουμε το VCF αρχείο.

 

-Θερμοκρασία ναι, είναι λογικό να ανεβάζει (καλοκαίρι, παιχνίδια στο κινητό + αλουμίνιο = θερμότητα). Μη φοβάσαι, είναι φυσιολογικό και δεν επηρεάζει.

 

-Αν πας στις ρυθμίσεις -> σχετικά με το τηλέφωνο -> και μας αναφέρεις τι γράφει στο πεδίο MIUI θα σου πούμε τι είδους rom έχεις. Αν πάλι μας πεις απο που το πήρες πιθανώς να ξέρουμε χωρίς να αναφέρεις άλλα. Πάντως, μάλλον, ναι, έχεις κάποια πειραγμένη multi στο κινητό (όπως το στέλνουν τα περισσότερα μαγαζιά). Αν δεις προβλήματα να ξέρεις οτι πιθανώς ευθύνεται η ρομ καθώς είναι γνωστές για μικρό-προβλήματα που προκαλούν. Ανέβασε και εδώ ενα screenshot απο το "Σχετικά με το τηλέφωνο" να μπορούμε και εμείς να σου απαντήσουμε με σιγουριά.

 

Καλημερα και παλι,

σορρυ που δεν προλαβα να απαντησω αλλα ετρεχα 2 μερες και τωρα βρηκα χρονο να ασχοληθω παλι με το κινητο:/ βλεπω τις 10 σελιδες την μερα τις εχετε χαλαρα :p

Σ' ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια, το βρηκα με τις επαφες! Οσον αφορα τη θερμοκρασια χαιρομαι.

Φωτογραφια δεν μπορω να τραβηξω καθως δεν εχω αλλο κινητο αλλα θα σ γραψω αναλυτικα τα "Σχετικα με το τηλεφωνο" και θα ηθελα και παλι τη βοηθεια σας παιδια σε κατι που με προβληματιζει.

Μοντελο: REDMI NOTE 3 ( ο 1ος μου προβληματισμος ειναι εδω. Δεν θα επρεπε να λεει pro? δεν το ειχα παρατηρησει)

Εκδοση android : 5.1.1 LMY47V

ενημερωση κωδικου ασφαλειας : 2016-04-01

εκδοση MIUI : MIUI Global 7.3 / Stable7.3.2.0.0 (LHOCNDD)

CPU : HEXACORE max 1,8 GHz

RAM : 3GB

εκσοδη modem : -8976_GEN_PACK-1.5436 6.1.54508.1

εκδοση kernel : 3.10.73-perf-g0cad5a1

αιρθμος κατασκευης : LMY47V

 

νομιζω εσεις θα καταλαβετε πολυ καλυτερα απο εμενα το τι κινητο εχω και ποια ROM :p

Εγω απλα θα ηθελα να σας ρωτησω 1ον αν εχω οντως τελικα το Pro ή μου στειλαν καποιο αλλο? γιατι δεν το αναφερει καπου..

και 2ον στην αρχη δεν ειχα δωσει σημασια που δεν εβρισκα την Ελλαδα σαν χωρα στην τοποθεσια. Πλεον εχοντας ψαξει αρκετα, δεν μπορω να την βρω και εχω αρχισει να ανησυχω.. καποια συμβουλη?

 

Σας ευχαριστω και παλι παρα πολυ!

 

p.s ξεχασα να πω οτι το κινητο το αγορασα απο το CITYSHOP στην Αρτα, αν αυτο βοηθαει.

Edited by omzy
ξεχασα να αναφερω κατι που με ρωτησαν :p
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και παλι,

σορρυ που δεν προλαβα να απαντησω αλλα ετρεχα 2 μερες και τωρα βρηκα χρονο να ασχοληθω παλι με το κινητο:/ βλεπω τις 10 σελιδες την μερα τις εχετε χαλαρα :p

Σ' ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια, το βρηκα με τις επαφες! Οσον αφορα τη θερμοκρασια χαιρομαι.

Φωτογραφια δεν μπορω να τραβηξω καθως δεν εχω αλλο κινητο αλλα θα σ γραψω αναλυτικα τα "Σχετικα με το τηλεφωνο" και θα ηθελα και παλι τη βοηθεια σας παιδια σε κατι που με προβληματιζει.

Μοντελο: REDMI NOTE 3 ( ο 1ος μου προβληματισμος ειναι εδω. Δεν θα επρεπε να λεει pro? δεν το ειχα παρατηρησει)

Εκδοση android : 5.1.1 LMY47V

ενημερωση κωδικου ασφαλειας : 2016-04-01

εκδοση MIUI : MIUI Global 7.3 / Stable7.3.2.0.0 (LHOCNDD)

CPU : HEXACORE max 1,8 GHz

RAM : 3GB

εκσοδη modem : -8976_GEN_PACK-1.5436 6.1.54508.1

εκδοση kernel : 3.10.73-perf-g0cad5a1

αιρθμος κατασκευης : LMY47V

 

νομιζω εσεις θα καταλαβετε πολυ καλυτερα απο εμενα το τι κινητο εχω και ποια ROM :p

Εγω απλα θα ηθελα να σας ρωτησω 1ον αν εχω οντως τελικα το Pro ή μου στειλαν καποιο αλλο? γιατι δεν το αναφερει καπου..

και 2ον στην αρχη δεν ειχα δωσει σημασια που δεν εβρισκα την Ελλαδα σαν χωρα στην τοποθεσια. Πλεον εχοντας ψαξει αρκετα, δεν μπορω να την βρω και εχω αρχισει να ανησυχω.. καποια συμβουλη?

 

Σας ευχαριστω και παλι παρα πολυ!

 

p.s ξεχασα να πω οτι το κινητο το αγορασα απο το CITYSHOP στην Αρτα, αν αυτο βοηθαει.

 

Έχεις το pro κανονικά.. μιας και λέει hexacore...

Έχεις όμως και unofficial ρομ που δεν είναι και΄ότι καλύτερο..

Δες τι προβλήματα θα σου παρουσιάσει και ανάλογα πράττεις...

Αν και στην θέση σου θα την άλλαζα επιτόπου.

 

Δες πως βγάζουν screenshot ..

4 μέθοδοι για να πάρετε ένα Screenshots

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το pro κανονικά.. μιας και λέει hexacore...

Έχεις όμως και unofficial ρομ που δεν είναι και΄ότι καλύτερο..

Δες τι προβλήματα θα σου παρουσιάσει και ανάλογα πράττεις...

Αν και στην θέση σου θα την άλλαζα επιτόπου.

 

Το οτι δεν μου εχει Ελλαδα σαν επιλογη και εχω πατησει οτι βρισκομαι στην Ισπανια, λογικα δεν θα μου παρουσιασει προβληματα μελλοντικα? (αυτο ειναι που με ενοχλει αυτη τη στιγμη περισσοτερο. Κανοντας επιστροφη στις εργοστασιακες μπορει να λυθει? (αν ξερεις φυσικα)

Οσον αφορα τη ΡΟΜ συμφωνω απο τη στιγμη που μου το προτεινεις. Έχεις καποια συμβουλη ως το ποια να βαλω? (και αν υπαρχει και καποιο guide θα ημουν υποχρεος καθως ειναι η 1η φορα που θα δοκιμασω κατι τετοιο και ειμαι και λιγο "ασχετος")

 

Σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν μου εχει Ελλαδα σαν επιλογη και εχω πατησει οτι βρισκομαι στην Ισπανια, λογικα δεν θα μου παρουσιασει προβληματα μελλοντικα? (αυτο ειναι που με ενοχλει αυτη τη στιγμη περισσοτερο. Κανοντας επιστροφη στις εργοστασιακες μπορει να λυθει? (αν ξερεις φυσικα)

Οσον αφορα τη ΡΟΜ συμφωνω απο τη στιγμη που μου το προτεινεις. Έχεις καποια συμβουλη ως το ποια να βαλω? (και αν υπαρχει και καποιο guide θα ημουν υποχρεος καθως ειναι η 1η φορα που θα δοκιμασω κατι τετοιο και ειμαι και λιγο "ασχετος")

 

Σε ευχαριστω :)

Αυτό που σε προβληματίζει μην του δίνεις σημασία..

Δεν επηρεάζει το κινητό η τοποθεσία.

Για αλλαγή ρομ στο συγκεκριμένο κινητό είναι λίγο δύσκολο.

Αν δεν έχεις ιδέα θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει από τα μέρη σου.

Έχεις 2 επιλογές στις ρομ..

Και στις 2 όμως πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader..

Η μία είναι η Ελληνική ρομ και η δεύτερη η global developer που έχει Ελληνικά.

Όλα είναι στην πρώτη σελίδα .. με οδηγούς...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην γλυτώσεις το factory reset..:X

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Παιδιά το θέμα σήματος είναι σχετικό.

Μέχρι τώρα έχει παρατηρηθεί ότι πρόβλημα με το σήμα έχει η 7.3.2.0 και καμία άλλη.

Τουλάχιστον αισθητό.

Τσέκαρε λίγο που έχεις ορισμένο το ίντερνετ και ποια κάρτα έχει το θέμα..

Αν έχει αυτή που δουλεύεις τα δεδομένα πάνε βάλε την ρύθμιση στο 3G και δοκίμασε.

Ξέχασα να αναφέρω ότι μείναι μια κάρτα το δουλεύω,απλά είναι τοποθετημένη στη sim2 και το δίκτυο είναι στο 2G μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...