Jump to content

Redmi Note 3 Pro


akis44
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέχασα να αναφέρω ότι μείναι μια κάρτα το δουλεύω,απλά είναι τοποθετημένη στη sim2 και το δίκτυο είναι στο 2G μόνιμα.

 

Σε κάποιες περιοχές έχει θέμα και αυτό... Γενικά κάνε δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που σε προβληματίζει μην του δίνεις σημασία..

Δεν επηρεάζει το κινητό η τοποθεσία.

Για αλλαγή ρομ στο συγκεκριμένο κινητό είναι λίγο δύσκολο.

Αν δεν έχεις ιδέα θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον να σε βοηθήσει από τα μέρη σου.

Έχεις 2 επιλογές στις ρομ..

Και στις 2 όμως πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader..

Η μία είναι η Ελληνική ρομ και η δεύτερη η global developer που έχει Ελληνικά.

Όλα είναι στην πρώτη σελίδα .. με οδηγούς...

 

Για αλλη μια φορα θα χρειαστω τη βοηθεια σου φιλε μου. (χιλια συγγνωμη απλα θελω να ειμαι σιγουρος να μην κανω καποιο λαθος)

Αρχικα εκανα την αιτηση για unclock bootloader.

Κατα δευτερον μου ειπες οτι εχω unofficial rom αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως ποιο εχω (απο τα 4 που αναφερετε στο forum).

Με λιγα λογια δεν μπορω να κτλβω ποιον οδηγο να ακολουθησω (για να μην το μπρικαρω, γιαυτο εχω γινει τοσο πριξας :p)

 

Σε ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα θα χρειαστω τη βοηθεια σου φιλε μου. (χιλια συγγνωμη απλα θελω να ειμαι σιγουρος να μην κανω καποιο λαθος)

Αρχικα εκανα την αιτηση για unclock bootloader.

Κατα δευτερον μου ειπες οτι εχω unofficial rom αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως ποιο εχω (απο τα 4 που αναφερετε στο forum).

Με λιγα λογια δεν μπορω να κτλβω ποιον οδηγο να ακολουθησω (για να μην το μπρικαρω, γιαυτο εχω γινει τοσο πριξας :p)

 

Σε ευχαριστω και παλι!!

 

Αρχίκά κάνεις την αίτηση(που έκανες) και περιμένεις να έρθει sms σε 3-4 μέρες.

Μετά περνάς official china developer rom με αυτόν τον οδηγό,,

Αν κολλήσεις σε ένα βήμα του οδηγού απλά μην συνεχίζεις...

Πάνε κατα γράμμα...

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

διορθωσε το λινκ. οδηγει εδω http://www.bestprice.gr/item/2154348632/tefal-gv8600.html

 

Μυαλό ξουράφι που λένε σήμερα.. Ψάχνω κάτι ανταλλακτικά για το εργαλείο...:lol::lol:

 

Εσείς που χρησιμοποιείται την smiui υπάρχει αυτό στο power menu; Προσπαθώ μέρες να το δημιουργήσω και δεν μου βγαίνει..

http://www.gizdev.com/wp-content/uploads/2015/08/Power-Menu_Miui6.png

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

στις dev options δεν υπαρχει η επιλογη για 4/3boot μενου;

 

Τι εννοείς; Δεν σε κατάλαβα..

Αν εννοείς στο developer option αυτό δεν το έχουν οι miui γενικά.. Ρωτάω αν το έχει η smiui για να το μοντάρω στο δικό μου με την απλή.

Link to comment
Share on other sites

α οκ, σορρυ δε το ξερα.

(παντως στο νοτε 2 με angles & demons μολις ενεεργοποιησα dev options)

 

Έχω καταφέρει να περάσω το εικονίδιο .. βγαίνει κανονικά αν πατήσεις παρατεταμένα το κλείσιμο αλλα΄δεν ακούει στις εντολές.. Κάτι παίζει με το "framework" που πειράζω..

Μακάρι να το χουν οι smiui να κλέψουμε την ιδέα...:lol::lol:

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

αφου "το χεις", γιατι δε το τσεκαρεις; :lol:

 

Σε κείνες μπορεί να το έχουν περασμένο με διαφορετικό τρόπο.

Ας μου πει κάποιος ότι το χει και βλέπουμε..;)

Link to comment
Share on other sites

Το gravity box μέσω Xposed έχει αυτήν την δυνατότητα.

Από την στιγμή που βλέπω ότι υπάρχει Xposed από το XDA για miui,δεν βλέπω το λόγο να μην παίζει.:O

http://forum.xda-developers.com/redmi-note-3/how-to/redmi-note3-prokenzo-guiderom-global-t3341102

 

Τις επόμενες μέρες ξεκιναω τις δοκιμές με custom rom,αρκετα είδα την miui , ήρθε ή ώρα για κάτι παραπάνω.Εχω μαζέψει τα απαραίτητα και βλέπουμε...

Τουλάχιστον μέχρι να δούμε Android 6 από official.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά αλλά

δεν θέλω να μπλέκω με προγράμματα έξτρα από την στιγμή που γίνεται αλλιώς..

Αν ήθελα έτσι έβαζα και έξτρα εφαρμογή από playstore τύπου rebooter..

Θέλω να είναι του κινητού.....Πείτε το κόλλημα..χαχα

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]Καλησπέρα στο forum και σε όλα τα παιδιά. Όπως βλέπετε είμαι καινούργιος. Έχω διαβάσει τα περισσότερα post από αυτό το topic, αλλά δεν έχω πολύ χρόνο για ψάξιμο γιατί γράφω την πτυχιακή μου αυτόν τον καιρό και δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ πολύ. Στο θέμα μου λοιπόν,αποφάσισα και αγόρασα το redmi απο vickmall,είναι ουσιαστικά το πρώτο μου smartphone και προχθές το πήρα στα χέρια μου. Επειδή με dev,root κτλπ δεν ξέρω γενικά τι παίζει καθώς δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τέτοια, είπα να το αγοράσω με official global stable και μετά να βάλω απλά ένα ελληνικό πληκτρολόγιο μιας και με τα αγγλικά δεν έχω θέμα. Επειδή όμως δεν κρατήθηκα, έκανα κατευθίαν κοτσάνα. Πήγα στις ρυθμίσεις για να το σετάρω σιγά-σιγά και πήγα σε αυτές τις ασφαλείας. Έβαλα να κάνει unlock με το δακτυλικό μου αποτύπωμα, αλλά έβαλα και μοτίβο- Ο ΒΛΑΚΑΣ! Το θέμα είναι οτί βάζω το μοτίβο που θυμάμαι και δεν ξεκλειδώνει! Αφού δοκίμασα κάμποσες φορές αυτό αλλά και άλλα μοτίβα, το κινητό άρχισε να κλειδώνει(για 2,4,30 και 120 λεπτά,ως εκεί έχω φθάσει ως ώρας). Δεν συνέχισα άλλο καθώς δεν ξέρω εάν υπάρχει κίνδυνος να το κλειδώσω εντελώς. Έχω φρικάρει πραγματικά. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω στις εργοστασιακές ρυθμίσεις; Δοκίμασα να ακολουθήσω έναν οδηγό που βρήκα στο Internet για hardreset αλλά όταν κρατάω πατημένο το volume down και το power button,απλά μου εμφανίζει μια εικόνα και από κάτω γράφει fastboot και τίποτα άλλο,δεν προχωράει σε κάτι άλλο είτε τα κρατήσω πατημένα είτε όχι. Αν δεν μπορώ να κάνω και αυτο,έχω φτάσει σε σημείο να σκεφτώ την λύση να γράφω ένα-ένα μοτίβο σε χαρτί,να το δοκιμάζω και εάν δεν πιάνει να δοκιμάζω ένα άλλο. Νιώθω εντελώς χαζός γενικά με όλα αυτά. Επίσης, έχω κάποιες απορίες για μετά:

1. Έκανα καλά που το παρήγγειλα με αυτήν την έκδοση λογισμικού; ( σαν αρχάριος χρήστης που είμαι)

2. Τι κερδίζεις με το να το κάνεις unlock και να κάνεις όλη αυτήν την διαδικασία για να βάλεις ελληνική rom; Αλλάζει απλά το όνομα στις εφαρμογές του μενού ή λειτουργεί και κάτι καλύτερα στο κινητό;

3. Το κινητό είχε μέσα αν θυμάμαι καλά την 7.3κάτι stable,μου έβγαζε να κάνω update στην 7.5.κάτι αλλά με τις τόσες φορές που έχω ανοίξει και ξανακλείσει δεν μου βγάζει αυτό το notification πια. Θα λυνόταν η κατάσταση με αυτό;

4. Δοκίμασα να το συνδέσω και το pc μπας και βγάλω άκρη,αλλά δεν μου κάνει εγκατάσταση όλων των απαιτούμενων.

5. Τι τακτική πρέπει να ακολουθήσω στις πρώτες φορτίσεις για κρατήσει η μπαταρία για όσο καιρό περισσότερο γίνεται; Γενικά θέλω να περάσω όσο το δυνατόν γίνεται περισσότερο με αυτό το κινητό, οποιοδήποτε tip είναι ευπρόσδεκτο.

 

Σας ευχαριστώ και σας ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά για το μακροσκελές post,είμαι σε απόγνωση. Το πήρα χθες στα χέρια μου και δεν έχω προλάβει να το χαρώ καθόλου... :cry:

Υ.Γ. Δεν έχω φτιάξει account στην xiaomi και δεν πρόλαβα να το συνδέσω με το gmail μου.

Edited by Pshlos21
Link to comment
Share on other sites

Ψηλέεε.... Έκανες μ@@@κία αλλά μην μασάς θα βρούμε λύση.

Επαναφπρά δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις γιατί το κινητό έχει κλειδωμένο bootloader και δυστυχώς δεν σε αφήνει να μπεις στο recovery μενού.

Κάνε άιτηση για ξεκλείδωμα και θα βάλεις μία ρομ με αυτόν τον οδηγό..(έτσι θα κάνει και διαγραφή όλα τα παρτισιον.)

Διάβασε και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε..

Μπες και στην πρώτη σελίδα και ενημερώσου για τις ρομ κλπ..

Αποφάσισε ποια ρομ θέλεις.. είναι η ευκαιρία να βάλεις Ελληνικη και να χεις custom recovery.(αν το χες τώρα θα το χαμε διορθώσει το θέμα σου)

 

Δοκίμασε να βάλεις miflash και mipcsuite και άνοιξε το με κρατημένο το volume up και power..

Θα δεις ένα τηλεφωνο με ένα καλώδιο.

Σύνδεσε το κινητό σου και άνοιξε το mipc suite.. Δες αν σου βγάζει καμιά αναβάθμιση...

Edited by geoanto555
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο, δεν μπορούμε να κάνουμε reset από recovery.

Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο, δεν μπορούμε να κάνουμε reset από recovery.

Σε αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει τρόπος επαναφοράς;

Ας δοκιμάσει κάποιος να μπει να δει..

Έχει ένα τηλέφωνο με ένα καλώδιο χωρίς επιλογές...

Θα είχε νόημα το δαχτυλικό αν είχε απλά ένα recovery που μπορείς να κάνεις reset;

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμάσει κάποιος να μπει να δει..

Έχει ένα τηλέφωνο με ένα καλώδιο χωρίς επιλογές...

Θα είχε νόημα το δαχτυλικό αν είχε απλά ένα recovery που μπορείς να κάνεις reset;

 

Δεν είναι φάουλ αυτό μωρέ Γιώργο;

Δεν έπρεπε να υπάρχει έστω stock recovery;

Δηλαδή κάποιος που δεν είναι σχετικός με το άθλημα κι έκανε τη λακαμία, τι πρέπει να κάνει;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φάουλ αυτό μωρέ Γιώργο;

Δεν έπρεπε να υπάρχει έστω stock recovery;

Δηλαδή κάποιος που δεν είναι σχετικός με το άθλημα κι έκανε τη λακαμία, τι πρέπει να κάνει;

 

Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω... Ας δοκιμάσει κάποιος να μπει να το δούμε..... μήπως υπάρχει με κανα συνδυασμό πλήκτρων.

Η Μαρία κάποτε το είχε προτείνει αν θυμάμαι καλά αλλά δεν γινόταν..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω... Ας δοκιμάσει κάποιος να μπει να το δούμε..... μήπως υπάρχει με κανα συνδυασμό πλήκτρων.

Η Μαρία κάποτε το είχε προτείνει αν θυμάμαι καλά αλλά δεν γινόταν..

 

Επίσης είπε η Xiaomi ότι κλείδωσε τον bl για να πατάξει τις @@ρο rom των κινεζομάγαζων.

Μόνο που αυτοί τον ξεκλειδώνουν unofficially και αν δεν προσέξεις την έκατσες.

Οπότε ποιό το όφελος;

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά μοιπος έχει δοκιμάσει κάποιας με εφαρμογή να μεταφέρει τής επαφές

..υπάρχει κάποια δοκιμασμένη ;βλέπω αρκετές στο στορ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά μοιπος έχει δοκιμάσει κάποιας με εφαρμογή να μεταφέρει τής επαφές

..υπάρχει κάποια δοκιμασμένη ;βλέπω αρκετές στο στορ

 

Αν έχεις περάσει τις επαφές σου στο gmail δεν χρειάζεσαι τίποτε από αυτά.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης είπε η Xiaomi ότι κλείδωσε τον bl για να πατάξει τις @@ρο rom των κινεζομάγαζων.

Μόνο που αυτοί τον ξεκλειδώνουν unofficially και αν δεν προσέξεις την έκατσες.

Οπότε ποιό το όφελος;

 

Ετσι δεν γίνεται πάντα???... Πάντα θα μπορεί να ανοίξει μία ασφάλεια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει αυτό ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να της δεί πρέπει να είναι στην μνήμη του κινητού κ όχι στην σιμ έτσι ;στην σιμ της έχω μεταφέρει απ το παλιό τηλ κ δεν τής βλέπει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...