Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τελικά βρήκα το μοτίβο! Μετά απο πολλές προσπάθειες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Πάλι καλά, γιατί σε έβλεπα να χάνεις δεδομένα με επαναφορά εργοστασιακών. Την έχω πάθει με μοτίβο και από τότε βάζω μόνο κωδικό και βασικά βάζω τον ίδιο με το pin- σαν τους γέρους βάζω παντού τον ίδιο γιατί πάντα τους ξεχνάω :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Σας έχει τύχει να γράφει το κινητό γρήγορη φόρτιση αλλά παρόλα αυτά να φορτίζει με ένα ρυθμό 3 άντε 4% ανά 10 λεπτά; Μιλάω πάντα για qc2 φορτιστή και κάτω από 80% (πχ τώρα που το κοίτα ήταν κάτω από 50%). Η ταχύτητα θεωρώ ότι είναι κάτω ακόμα και με απλή φόρτιση 2Α 5v.

 

Δοκίμασα ένα δεύτερο φορτιστή (απλό) και είχα πάλι παρόμοιους χρόνους. Δοκίμασα και με ένα δεύτερο καλώδιο (δυστυχώς πολύ ταλαιπωρημένο) και δεν είδα διαφορά. Ο lg qc2 που είχε μου φαίνεται αρκετά κρύος για ταχεία φόρτιση. Έτυχε μια και μοναδική στιγμή να φορτίσει σε ταχύτητα ας πούμε 1 προς 1 (το θεωρώ πάλι αργό αλλά οκ...) αλλά τελικά σήμερα μου κάνει πάλι τα ίδια. Οπότε οι απορίες μου είναι οι εξης:

 

1. Σε τι βαθμό ρίχνει την ταχύτητα φόρτισης αν τυχόν είναι ζεστό (πχ πριν λίγα λεπτά έπαιζες παιχνίδι)

2. Έστω ότι το βάλω να φορτίσει ζεστό, αν κρυώσει καθώς φορτίζει θα αυξήσει ταχύτητα ή θα πρέπει να βγάλω και να ξαναβάλω το καλώδιο;

3. Τυχόν εγγύηση μετά το πέρας ενός έτους το καλύπτει ή ενδέχετε να θεωρηθεί θέμα της μπαταρίας που φαντάζομαι είναι 6μηνη η εγγύησή της.

4. Αν ήταν θέμα φορτιστή ή καλωδίου δεν θα έγραφε σκέτα φόρτιση και όχι γρήγορη;

 

Το πήρα μεταχειρσμένο και ο ίδιος λέει ότι προχθές του φόρτιζε 50-100 σε μιση ώρα (το αγόρασα χθες). Καμιά φορά κάνει ήχο ότι συνδέθηκε ο φορτιστής και όταν το ανοιγω βλέπω γράφει σκέτα φόρτιση και όχι γρήγορη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο λοιπόν δεν λειτουργεί η γρήγορη φόρτιση. Όταν το βάζεις στον φορτιστή κάνει τον ήχο μετά απο 1-2''Αν τον κάνει και μετά απο λίγο τον ξανακάνει είναι ένα bug της τελευταίας έκδοσης λογισμικού και πρέπει να βγάλεις το βύσμα και να το ξαναβάλεις και τότε θα έχεις γρήγορη φόρτιση. Το κάνει και σε μένα μετά την τελευταία αναβάθμιση
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπαταρία 2800 mah θεωρώ ότι ακόμα και απλό 5βολτο φορτιστή των 2Α θα έπρεπε να φόρτιζε στην διπλάσια ταχύτητα από ότι κάνει. Μιλάμε για 3-4% ανά 10λεπτα. Δηλαδή για πλήρη φόρτιση από 10-100 θα θέλει παραπάνω από 4 ώρες!!! Οπότε δεν μιλάμε για το αν δουλεύει το qc αλλά αν φορτίζει γενικότερα.

 

Άλλωστε ο qc2 από 50% και πάνω επίπεδο μπαταρίας αν δεν κάνω λάθος φορτίζει στα 5v. Εσάς από 50% και πάνω πόσο της % θα φορτίσει μετά από 10 λεπτά;

 

Edit: Μετά από πολλά βάλε-βγάλε βλέπω φόρτισε από 62 σε 79% σε ένα τέταρτο. Δεν ξέρω τι γίνεται. :wacko: Το μόνο που άλλαξα είναι ότι το γύρισα από wifi σε 4g. Νομίζω πάντως ότι και χθες η μια μοναδική φορά που φόρτισε νρμαλ ήταν καπου εκεί κοντά σε μπαταρία.

 

Τώρα πάντως πάλι σαν να έπεσε η ταχυτήτα αλλά ίσως λόγω ότι ξεπέρασα το 80%. Να σημειωθεί ότι αφήνω σβηστή την οθόνη, δεν είναι ότι παίζω παράλληλα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μετρήσει πόση ώρα κάνει απο 50%-100% αλλά υποθέτω λίγο πάνω απο μισή ώρα. Όταν όμως δεν λειτουργεί το qc είναι υπερβολικά αργό σε σημείο που να νομίζεις ότι δεν φορτίζει όπως λες και εσύ. Επίσης αυτό μου έχει τύχει και στο αυτοκίνητο σε φάση που ήταν πολύ ζεστό. Πρόσεξε αυτά που σου είπα για τον ήχο φόρτισης και ξαναδές το.

 

Καλά εννοείται οθόνη σβηστή για να δεις αν φορτίζει και πόσο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ότι δεν λειτουργει το qc από 50% και πάνω αφού έχει φορτιστή qc2 και όχι qc3. Άλλωστε, από αυτό το ποσοστό και πάνω είναι που έτυχε 2 φορες να γίνει πιο φυσιολογική η ταχύτητα.

 

Άλλα κινητά χωρίς καν qc έχω πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα πχ redmi note 4x που έχει και πολύ μεγαλύτερη μπαταρία 4100 mah και απλό φορτιστή, σε 10 λεπτά έχει φορτίσει κάπου 7% που είναι η διπλάσια ταχύτητα από αυτές που εχω. Κανονικά θα περίμενα τόσο λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας όσο και αργού φορτιστη να ίσχυε το ανάποδο.

 

Πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να φταίει κάποιο app? Δεν έχω προλάβει να βάλω πολλά. Φοβάμαι ότι είναι hardware.

Link to comment
Share on other sites

Φοράμε λοιπόν την ίδια έκδοση...Άκου: Πριν που μιλούσαμε(γράφω απο το pc) το είδα και ήταν στο 38% και είπα να το βάλω στην φόρτιση. Το έβαλα έκανε τον χαρακτηριστικό ήχο και το άφησα. Μετά απο 10΄περίπου άκουσα πάλι τον ήχο και άναψε η οθόνη, το ποσοστό της μπαταρίας ήταν ακόμα στο 38% δεν είχε πάρει ούτε 1%. Το έβγαλα και το ξαναέβαλα και σε 3-4 λεπτά είχε πάει 41%. Αυτά :)
Link to comment
Share on other sites

Αουτς. Bug του qc δηλαδή; Το κάνει και σε άλλους; Μα αν είναι έτσι τότε κάθε άλλο παρά qc είναι :cry: (εκτός εαν αρκεί αν το βγάλεις βάλεις στο πρώτο λεπτό)

 

Πάντως το έχω βγάλει-βάλει αρκετές φορές και δεν έβλεπα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αουτς. Bug του qc δηλαδή; Το κάνει και σε άλλους; Μα αν είναι έτσι τότε κάθε άλλο παρά qc είναι :cry:

 

Πάντως το έχει βάλει βγάλει αρκετές φορές και δεν έβλεπα διαφορά.

Βug που εμφανίστηκε στην τελευταία έκδοση λογισμικού, υπομονή μέχρι την επόμενη τώρα.

 

Το θέμα δεν είναι να το βαζοβγάζεις πολλές φορές αλλά αν κάνει αυτό που περιέγραψα να κάνεις αυτό που λέω. Τέλος όταν φορτίζει και κατεβάσεις την μπάρα μπορείς να δεις αν λέει ότι είναι σε γρήγορη φόρτιση ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι το έχω βγάλει μετά τον ήχο (αν όχι αμέσως, ίσως κανα 10λεπτο μετά) αλλά δεν είδα διαφορά.

 

Θα το προσέξω την επόμενη φορά. Του βάζω google maps να ξεφορτίσει. :P Το άγχος μου είναι ότι το πήρα μεταχειρισμένο και φοβάμαι μην είναι hardware.

 

Το update αυτό πότε βγήκε; Έχει καιρό;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έκανε τον ήχο που λες. Το έβγαλα και το ξαναέβαλα αλλά συνέχισε να φορτιζει αργά ενώ έγραφε σκέτα "φόρτιση". Του έκανα μια επανεκκίνηση και φορτίζει σε ταχύτητα 1 προς 1 (δηλαδή ανα λεπτό και 1%)

 

Να σημειωθεί ότι η μία από τις 2 φορές που ξαναείδα πιο φυσιολογική φόρτιση ήταν πάλι μετά από επανεκκίνηση.

 

Πως το βλέπετε;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλο καλώδιο. Το άσπρο δικό του καλώδιο που έχει στο κουτί του είναι πολυ κακής ποιότητας. Μπορεί να έχει φθαρεί και να μην φορτίζει όπως πρέπει. Δοκίμασε με ένα άλλο καλώδιο αλλά με σωστές προδιαγραφές. 2-3Α

(ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ http://www.kotsovolos.gr/site/computing/peripherals/usb-hubs-and-cables/159016-belkin-type-c-1m/10gbps-3.1?cmicc )

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ξαναβγάζω την ανακοίνωση γιατί ένα παλικαράκι από εδώ μέσα με κρέμασε.

-LG Cam σε άριστη κατάσταση

-Dock station που φορτίζει ταυτόχρονα κινητό και 2η μπαταρία, αχρησιμοποίητο

-Πλαστική θήκη Lg

Όλα μαζί 20 ευρώ.

 

First come first serve.

Info σε pm.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς γνώστες εαν μπορειτε να δωσετε μια βοηθεια.:confused:

Εφερα ενα LG G5 H840 απο τα γνωστα Κινεζομαγαζα.Εξαιρετικο αλλά εχει μια δυσλειτουργια.Δεν κλειδωνει δορυφορους στο GPS με τιποτα.Δοκιμαζω το Sygic αλλά κατεβασα και το GPS Status να τεσταρω και δεν κλειδωνει δορυφορους (0κλειδωμενοι/32 ορατοι γραφει)...Τι μπορει να φταιει;Υπαρχει σχετικο τοπικ ή γνωριζουμε αν εχει καποια δυσλειτουργια στο θεμα αυτο οντως;Ή σε μενα ετυχε;:rolleyes:;)

Aν βοηθαει φοραει V10b-GLOBAL-SCA ROM εαν παιζει να ειναι θεμα ROM...:blink::!::worry:

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μικρό bag της συσκευης.....

Το πας προκοντια και συνήθως το έχουν αυθημερόν έτοιμο κάποια ακροδεξιά δεν πατάνε καλά

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση προς γνώστες εαν μπορειτε να δωσετε μια βοηθεια.:confused:

Εφερα ενα LG G5 H840 απο τα γνωστα Κινεζομαγαζα.Εξαιρετικο αλλά εχει μια δυσλειτουργια.Δεν κλειδωνει δορυφορους στο GPS με τιποτα.Δοκιμαζω το Sygic αλλά κατεβασα και το GPS Status να τεσταρω και δεν κλειδωνει δορυφορους (0κλειδωμενοι/32 ορατοι γραφει)...Τι μπορει να φταιει;Υπαρχει σχετικο τοπικ ή γνωριζουμε αν εχει καποια δυσλειτουργια στο θεμα αυτο οντως;Ή σε μενα ετυχε;:rolleyes:;)

Aν βοηθαει φοραει V10b-GLOBAL-SCA ROM εαν παιζει να ειναι θεμα ROM...:blink::!::worry:

 

Κατευθείαν procordia είναι πολύ κοινό πρόλημα του μοντέλου. Μην το καθυστερήσεις και μην δοκιμάσεις τίποτα από τα κόλπα που γράφουν σε μερικά sites γιατί θα χάσεις εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω όποιος ξέρει πόσο κάνει αντικατάσταση κάμερας στην procordia. Είχα το κινητό περίπου δέκα μήνες καινούργιο και έβγαζα σούπερ νυχτερινές φωτός αλλά το αντάλλαξα. Τελικά το μετάνιωσα, βρήκα ένα άλλο μεταχειρισμένο g5 και στις νυχτερινές είναι αίσχος. Βασικά με το τελευταίο update έχετε δει κάποια αλλαγή στην κάμερα ή έπεσα σε άθλια συσκευή( το πιο πιθανό)?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχω 1μιση Μήνα αλλα αγορά απο Κινεζομαγαζο...εγγυηση τι παιζει;

αν δεν κάνω λάθος είναι 1 χρόνος..... ασ το επιβεβαίωσή και κάποιος που είναι σίγουρος

 

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω όποιος ξέρει πόσο κάνει αντικατάσταση κάμερας στην procordia. Είχα το κινητό περίπου δέκα μήνες καινούργιο και έβγαζα σούπερ νυχτερινές φωτός αλλά το αντάλλαξα. Τελικά το μετάνιωσα, βρήκα ένα άλλο μεταχειρισμένο g5 και στις νυχτερινές είναι αίσχος. Βασικά με το τελευταίο update έχετε δει κάποια αλλαγή στην κάμερα ή έπεσα σε άθλια συσκευή( το πιο πιθανό)?

με ν20ι δεν εχω κανενα προβλημα....

για δες το τζαμακι μήπως έχει γρατζουνιες και επηρεάζουν την ποιότητα....έχουν αναφερθεί πολλά περιστατικά κατά καιρούς

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω όποιος ξέρει πόσο κάνει αντικατάσταση κάμερας στην procordia. Είχα το κινητό περίπου δέκα μήνες καινούργιο και έβγαζα σούπερ νυχτερινές φωτός αλλά το αντάλλαξα. Τελικά το μετάνιωσα, βρήκα ένα άλλο μεταχειρισμένο g5 και στις νυχτερινές είναι αίσχος. Βασικά με το τελευταίο update έχετε δει κάποια αλλαγή στην κάμερα ή έπεσα σε άθλια συσκευή( το πιο πιθανό)?
Δες τον φακό αν θέλει καθάρισμα ή αν έχει γρατζουνιες

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά καλησπέρα είχα παλιά ένα προβλήμα..μου έβγαζε συνέχεια επιλογές usb ,ότι κάτι συνδέεται χωρεί να έχω συνδέσει τίποτα..ξέρετε πόσο χρόνο κανει η επισκευή;

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβαίνει ota νεα έκδοση τωρα 16.10.

Εβγαλε και ενημερωση εφαρμογης σε εμενα το Lg Mobile Switch

Edited by dleyteris

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...