Jump to content

Huawei Mate 8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις το είδα στο media markt περιστερίου.

Μιλάμε για μια πολύ όμορφη συσκευή, φτιαγμένη για τους bazeless & phablet fans.

Εκπληκτική υλοποίηση στα bezel & τρομερή ποιότητα κατασκευής.

 

Με γοήτευσε σαν σύνολο, δεν έχει την καλύτερη κάμερα &ίσωςκαι την καλύτερη οθόνη(για τα δικά μου γούστα & δεν αναφέρομαι στην ανάλυση) της αγοράς, αλλά γενικά είναι μια τρομερή πρόταση χωρίς τρανταχτά μείον όπως π.χ τα αντίστοιχα samsung.

 

Λίγο με ξένισε επίσης το UI αλλά αυτό είναι προσωπικό, δεν αφορά τη συσκευή αυτή καθ΄αυτή.

Επίσης, δεν ξέρω τι παίζει με root κλπ, καθώς διάβαζα ότι η huawei έχει κλειδώσει bootloader και δεν ροοτάρεται με τίποτα. :mad:

Στα θετικά σίγουρα είναι η τεράστια μπαταρία(κάτι που ο ανταγωνισμός δεν δίνει) & η ταχύτητα του.

 

Γενικά, η συσκευή μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις(όπως το περίμενα), με έβαλε σε πειρασμό και σίγουρα θα τη συνέστηνα σε οποιονδήποτε ήθελε ένα πλήρες phabet.(πλην εκείνων που θα είχαν ειδικές απαιτήσεις π.χ. πενάκι ή οπωσδήποτε την καλήτερη κάμερα)

 

Δεν ισχυει για το κλειδωμα. Το εχω ξεκλειδωσει απο τα 5 πρωτα λεπτα χρησης...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ισχυει για το κλειδωμα. Το εχω ξεκλειδωσει απο τα 5 πρωτα λεπτα χρησης...

 

Ωραία ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Να υποθέσω ότι χάνεις εγγύηση ισοβίως, όπως στο knox ή ξανακλειδώνει?

Προσωπικά θα πήγαινα στο μεγάλο, όποτε μου αρκεί που ξεκλειδώνει χάνεις δεν χάνεις εγγύηση, αλλά για κάποιον που θα πάρει το ευρωπαικό έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η πρώτη φόρτιση του κινητού μου .2 μέρες με 2 ώρες ομιλία.

Απλά απίστευτο.

 

Σε φουλ χρήση για 3 ώρες που το είχα δεν είδα να ζεσταίνετε στιγμή

 

Το κινητό δεν υπάρχει.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160310/d04a7004b506eaa59fb2d4a4be7dc618.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Να υποθέσω ότι χάνεις εγγύηση ισοβίως, όπως στο knox ή ξανακλειδώνει?

Προσωπικά θα πήγαινα στο μεγάλο, όποτε μου αρκεί που ξεκλειδώνει χάνεις δεν χάνεις εγγύηση, αλλά για κάποιον που θα πάρει το ευρωπαικό έχει σημασία.

 

Οχι καμμια σχεση. Το γυρνας στοκ εχουν βγαλει οδηγο στο xda και δεν φαινεται ουτε καν relocked αλλα σκετο locked το bootloader...

 

To 64αρι εχω και εγω οπως λες το κινεζικο, που το καλο του ειναι οτι εχει συμβατοτητα με τα παντα οτι κυκλοφορει σε rom...

 

Αυτό είναι η πρώτη φόρτιση του κινητού μου .2 μέρες με 2 ώρες ομιλία.

Απλά απίστευτο.

 

Σε φουλ χρήση για 3 ώρες που το είχα δεν είδα να ζεσταίνετε στιγμή

 

Το κινητό δεν υπάρχει.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160310/d04a7004b506eaa59fb2d4a4be7dc618.jpg

 

Πως φαινεται οτι εισαι σε wifi και σταθερα χωρις πολλα πηγαινε ελα...Εγω που ειμαι ολη μερα εξω και με τα παντα ανοιχτα πανω απο 5 ωρες δεν εχω δει ποτε...3μιση με 4μιση ωρες εχω συνηθως (αλλα με 3-4 ωρες ομιλιας σε 2 μερες χρησης)

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η πρώτη φόρτιση του κινητού μου .2 μέρες με 2 ώρες ομιλία.

Απλά απίστευτο.

 

Σε φουλ χρήση για 3 ώρες που το είχα δεν είδα να ζεσταίνετε στιγμή

 

Το κινητό δεν υπάρχει.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160310/d04a7004b506eaa59fb2d4a4be7dc618.jpg

Τι λες τώρα? 9 ώρες screen on time? Μου έχετε κάνει μεγάλη ζημιά με αυτά που γράφετε, είχα αποφασίσει να αγοράσω το huawei mate s αλλά με αυτά που διαβάζω με βλέπω να ξεπαραδιαζομαι... Το μέγεθος με προβληματίζει λίγο, αλλά τουλάχιστον στα χαρτιά οι διαστάσεις φαίνονται άριστες για 6', ελπίζω αυτό να ισχύει και όταν το πιάνεις στο χέρι. Απλώς βλέπω ότι αργεί να έρθει στα σκρουτζομαγαζα μήπως και γλιτώσουμε κάνα ευρώ.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ότι δεν είναι κορυφαίο, είναι μέτριο? :X

Αν η κάμερα του είναι στα επίπεδα του Note 4(δεν λέω ότι αναγκαστικά είναι), τότε δεν τη λες μέτρια κάμερα αλλά ο ανταγωνισμός έχει πάει κάποια βήματα παρακάτω.

 

Η συσκευή είναι ναυαρχίδα και αναγκαστικά συγκρίνεται με τις υπόλοιπες φετινές ναυαρχίδες, αυτοί είναι οι ανταγωνιστές του.

Αυτά διαβάζω όμως!

Γι' αυτο θα πάω να το δω ώστε να κάνω προσωπική σύγκριση με το p8 μου, το οποίο με καλύπτει απολύτως.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οχι καμμια σχεση. Το γυρνας στοκ εχουν βγαλει οδηγο στο xda και δεν φαινεται ουτε καν relocked αλλα σκετο locked το bootloader...

 

Mια χαρά, ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση.

Σημαντικό ατού έναντι του ανταγωνισμού, που είτε δεν επιτρέπει καθόλου πείραγμα(Lg v10) είτε επιτρέπει αλλά με μόνιμη απώλεια εγγύησης(s6 edge plus)

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά, ευχαριστώ και πάλι για την ενημέρωση.

Σημαντικό ατού έναντι του ανταγωνισμού, που είτε δεν επιτρέπει καθόλου πείραγμα(Lg v10) είτε επιτρέπει αλλά με μόνιμη απώλεια εγγύησης(s6 edge plus)

 

Αν ηταν οπως οι ανταγωνιστες δεν θα πηγαινα εκει καν... Don't worry :)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι τελευταίο στην κάμερα δίνει χρόνο κλείστρου? (iso το θεωρώ δεδομένο)

Επίσης, με 3rd party launchers συνεργάζεται άψογα ή παίζουν τυχόν ασυμβατότητες?

 

Αυτά διαβάζω όμως!

Γι' αυτο θα πάω να το δω ώστε να κάνω προσωπική σύγκριση με το p8 μου, το οποίο με καλύπτει απολύτως.

 

Δεν έχω δει πουθενά να τη βγάζουν μέτρια την κάμερα, αλλά κατώτερη του ανταγωνισμού. (Ανταγωνισμός προφανώς δεν είναι το Note 4, αλλά τα s6 edge plus/lg v10...)

Link to comment
Share on other sites

Kαι κάτι τελευταίο στην κάμερα δίνει χρόνο κλείστρου? (iso το θεωρώ δεδομένο)

Επίσης, με 3rd party launchers συνεργάζεται άψογα ή παίζουν τυχόν ασυμβατότητες?

 

 

 

Δεν έχω δει πουθενά να τη βγάζουν μέτρια την κάμερα, αλλά κατώτερη του ανταγωνισμού. (Ανταγωνισμός προφανώς δεν είναι το Note 4, αλλά τα s6 edge plus/lg v10...)

 

Στο pro εχει iso κανονικα. To shutter speed εννοεις ετσι? Εχει αρκετα νουμερακια απλα δεν ειμαι τοσο ψαγμενος και τα αφηνω συνηθως defaults. Nova κτλ απο οτι λενε στο xda δουλευει κανονικα...Εγω εχω αφησει παραδοξως το emui (δεν ξερω γιατι μου αρεσει)

 

Η καμερα αν τη συγκρινω με το Ζ3 που ειχα πριν ειναι καλυτερη. Απλα ισως υπολειπεται αν τεθει αντιμετωπη με g4/s6/7 κτλ...

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Στο pro εχει iso κανονικα. To shutter speed εννοεις ετσι? Εχει αρκετα νουμερακια απλα δεν ειμαι τοσο ψαγμενος και τα αφηνω συνηθως defaults. Nova κτλ απο οτι λενε στο xda δουλευει κανονικα...Εγω εχω αφησει παραδοξως το emui (δεν ξερω γιατι μου αρεσει)

 

Η καμερα αν τη συγκρινω με το Ζ3 που ειχα πριν ειναι καλυτερη. Απλα ισως υπολειπεται αν τεθει αντιμετωπη με g4/s6/7 κτλ...

 

Ναι το shutter speed εννοώ, είναι σημαντικό συν.

Έψαξα λίγο την κάμερα αλλά δεν το βρήκα.(Σε lg/samsung πρέπει να ψάξεις αρκετά την κάμερα για να τα βρεις, όποτε έλεγα μήπως είναι κάπου κρυμμένο και εδώ)

Την ίδια άποψη έχω και γω για την κάμερα. Καλή/Αξιοπρεπής αλλά όχι κορυφαία. :)

Link to comment
Share on other sites

Για root ποια έκδοση κοιτάμε; άσχετα με το αν υπάρχει Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Παρακαλώ οποίος το έχει ας απαντήσει γιατί είναι συμαντιξοτατο να μπορεί να γίνει εύκολα σχετικά
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και είμαι πρώην κάτοχος του Note 4 dual SIM, G4 dual SIM και μετά του LG V10 dual SIM και τώρα του MATE 8 με την Β103 ρομ μπορώ να πω ότι Εγώ σαν απλός χρήστης που τραβάει φώτο πάντα στο αυτόματο, συγκριτικά με τα LG που προανέφερα η κάμερα του MATE 8 είναι αξιοπρεπέστατη στα ίδια επίπεδα με του Note 4 αλλά όχι ίδια ή καλύτερη των LG g4-V10....βέβαια στον απλό χρήστη ή διάφορες φαίνονται όταν ζουμαρεις στο τέρμα την φωτογραφία και συγκρίνεις το αποτέλεσμα....Εκεί θα δεις περισσότερες θολουρες και θόρυβο....Αλλά μέχρι Εκεί....Κατά τα άλλα η Φωτογραφίες που βγάζει είναι αξιοπρεπέστατες....ακόμα και σε σκοτεινό περιβάλλον χωρίς φλας....μου αρέσει η "ομορφιά"'που έχει και στην πίσω κάμερα κάτι το οποίο δεν έχουν τα Lg(έχουν μόνο στην μπροστινή) αλλά μου άρεσε περισσότερο στα LG το εικονικό φλας την μπροστά κάμερας (ένα φωτεινό πλαίσιο γύρο απο την φωτογραφία το οποίο φώτιζε το πρόσωπο στις selfies σαν να έχεις φλας).
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Η Φωτογραφεία του είναι ανώτερη του νοτε3 . Έχει ότι ρύθμιση θες λίγο να ψάξεις και θα βγάλεις φοβερές φώτο. Δοκιμάστε στην φώτο το απόλυτη εστίαση είναι εντυπωσιακό αφού έχεις τραβήξει φώτο μετά στην συλλογή που βλέπεις την φώτο μπορείς να αλλάξεις όπου θες την εστίαση έχει πολλά καλά με φοβερή εστίαση στον φακό . Απλά στην λειτουργία αυτόματο είναι μια από τα ίδια με το note3 το οποίο για όσους δεν ξέρουν δεν είχε και την καλύτερη φωτογραφική.

 

Έχει χειρότερο βίντεο αλλά δεν το εχω ψάξει όσο πρέπει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και είμαι πρώην κάτοχος του Note 4 dual SIM, G4 dual SIM και μετά του LG V10 dual SIM και τώρα του MATE 8 με την Β103 ρομ μπορώ να πω ότι Εγώ σαν απλός χρήστης που τραβάει φώτο πάντα στο αυτόματο, συγκριτικά με τα LG που προανέφερα η κάμερα του MATE 8 είναι αξιοπρεπέστατη στα ίδια επίπεδα με του Note 4 αλλά όχι ίδια ή καλύτερη των LG g4-V10....βέβαια στον απλό χρήστη ή διάφορες φαίνονται όταν ζουμαρεις στο τέρμα την φωτογραφία και συγκρίνεις το αποτέλεσμα....Εκεί θα δεις περισσότερες θολουρες και θόρυβο....Αλλά μέχρι Εκεί....Κατά τα άλλα η Φωτογραφίες που βγάζει είναι αξιοπρεπέστατες....ακόμα και σε σκοτεινό περιβάλλον χωρίς φλας....μου αρέσει η "ομορφιά"'που έχει και στην πίσω κάμερα κάτι το οποίο δεν έχουν τα Lg(έχουν μόνο στην μπροστινή) αλλά μου άρεσε περισσότερο στα LG το εικονικό φλας την μπροστά κάμερας (ένα φωτεινό πλαίσιο γύρο απο την φωτογραφία το οποίο φώτιζε το πρόσωπο στις selfies σαν να έχεις φλας).

 

Μα και στο mate 8 υπαρχει φως στην μπροστινη καμερα σαν φλας. Επειδη και απο τα χερια μου περασαν οι περισσοτερες ναυαρχιδες η φωτο του ειναι αρκετα καλη..ισως λιγο χειροτερη του P8 .Τα samsung και lg έχουν καλύτερη.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Μα και στο mate 8 υπαρχει φως στην μπροστινη καμερα σαν φλας. Επειδη και απο τα χερια μου περασαν οι περισσοτερες ναυαρχιδες η φωτο του ειναι αρκετα καλη..ισως λιγο χειροτερη του P8 .Τα samsung και lg έχουν καλύτερη.

 

Υπάρχει φως....?Που και πως....?δεν εννοούσα να αυξήσεις την φωτεινότητα!

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Για root ποια έκδοση κοιτάμε; άσχετα με το αν υπάρχει Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Παρακαλώ οποίος το έχει ας απαντήσει γιατί είναι συμαντιξοτατο να μπορεί να γίνει εύκολα σχετικά

 

Τι εννοεις? Εχω ποσταρει οδηγο 1-2 σελιδες πισω για φουλ ξεκλειδωμα root και debrand απο κινεζικο σε international...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Απο international εκδοση γινεται να παμε σε Κινεζικη; Καποιος οδηγος; Θεωρητικα πρεπει να εχει περισσοτερα updates, σωστα;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φως....?Που και πως....?δεν εννοούσα να αυξήσεις την φωτεινότητα!

 

Κοίτα δεν ξερω σίγουρα για το τι ακριβως ζητάς αλλα ότν βαζεις την μπροστινη καμερα για να βγαλεις φωτο εχει μια επιλογή αν θυμαμαι πανω αριστερα σαν λαμπα το πατάς το βαζεις ενεργό και σε βγαζει σαν να εχεις φλας.

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Απο international εκδοση γινεται να παμε σε Κινεζικη; Καποιος οδηγος; Θεωρητικα πρεπει να εχει περισσοτερα updates, σωστα;

 

Θεωργτικα αν ξεκλειδωθει μπορεις να φλασαρεις κινεζικη με fastboot. Αλλα δεν ξερω καποιος να το εχει κανει

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Γνωρίζετε αν μπορείς να μεταφέρεις κάποιες εφαρμογές από τη συσκευή στη sdcard για να ελαφρύνει η συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

OK παιδιά! Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες που έδωσαν για την κάμερα. Θα πάω και να το δω αλλά πιστεύω ότι δεν θα αλλάξει κάτι στο συμπέρασμα που έχω βγάλει από τα λεγόμενά σας.

Είναι και το software ακόμη σε πολύ πρόημο στάδιο. Οπότε και από εκεί πιστεύω ότι θα υπάρξουν βελτιώσεις.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Γνωρίζετε αν μπορείς να μεταφέρεις κάποιες εφαρμογές από τη συσκευή στη sdcard για να ελαφρύνει η συσκευή;

 

Νομιζω οτι αν βαλεις προεπιλεγμενη αποθηκευση την καρτα οτι βαζεις απο κει και περα στο περναει στην sd. Απλα καποιες εφαρμογες εμενα δεν μου ανοιγαν καν κ το γυρισα στο στοκ. Αλλωστε εχω πολυ χωρο ακομα...

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Γνωρίζετε αν μπορείς να μεταφέρεις κάποιες εφαρμογές από τη συσκευή στη sdcard για να ελαφρύνει η συσκευή;

 

H συσκευή είναι κτήνος! Δεν χρειάζεται να ελαφρύνει σε τίποτα! Μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν βαλεις προεπιλεγμενη αποθηκευση την καρτα οτι βαζεις απο κει και περα στο περναει στην sd. Απλα καποιες εφαρμογες εμενα δεν μου ανοιγαν καν κ το γυρισα στο στοκ. Αλλωστε εχω πολυ χωρο ακομα...

H συσκευή είναι κτήνος! Δεν χρειάζεται να ελαφρύνει σε τίποτα! Μην ανησυχείς!

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις σας:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...