Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την πρωτη φορα η φορτιση μου πηρε αιωνες μεχρι που αλλαξα το usb καλωδιο και φορτισε κανονικα στις 2,5 ωρες περιπου. Τις επομενες με το δικο του καλωδιο δεν ειχε κανενα θεμα.

Προσοχη ομως μιλαω μονο για το καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Νέα custom rom. ->http://www.techolite.com/35884/lenovo-p1m-aicp-v10-custom-rom.html

 

Πρόκειται για την AICP V10 (Android Ice Cold Project). Βασίζεται στην 5.1.1 και είναι στο ίδιο ύφος με την cm12.1.

 

Τη δοκιμάζω και σας αναφέρω επιδόσεις και τυχόν bugs ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσπαθησει κανεις να συνδεσει το κινητο με τηλεοραση (οχι smart tv);

Απο οτι ειδα μαλλον δεν υποστηριζει καλωδιο Mhl και η μονη λυση ειναι το chromecast

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσπαθησει κανεις να συνδεσει το κινητο με τηλεοραση (οχι smart tv);

Απο οτι ειδα μαλλον δεν υποστηριζει καλωδιο Mhl και η μονη λυση ειναι το chromecast

Καλημέρα, εγώ συνδέομαι μέσω EZCast. Χωρίς ασύρματη οθόνη αλλά μέσω του app ΕΖ. Έχει κανείς να προτίνει κάτι άλλο ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2η φορτιση, sot 10h 31m!

 

Η φόρτιση γίνεται σε 2-2:30' ώρες με το καλώδιο κ το φορτιστή του και με το mode του fast charging.

Με άλλα καλώδια... θέλει πολλές ώρες.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες οθονη μου εβγαλε απο θεμα αυτονομιας εννοουσα! Οχι 10ωρες σε φορτιση. Σορυ αν το εξεφρασα λαθος.

Μια ερωτηση ακομα:

Συνδεω το usb stick μου. Μετα πως το αφαιρω με ασφαλεια? Υπαρχει καποια επιλογη καπου και μου διεφυγε? Πως γινεται η αποπροσαρτηση χωρις να εχω φοβο να παθει ζημια το στικακι?

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες οθονη μου εβγαλε απο θεμα αυτονομιας εννοουσα! Οχι 10ωρες σε φορτιση. Σορυ αν το εξεφρασα λαθος.

Μια ερωτηση ακομα:

Συνδεω το usb stick μου. Μετα πως το αφαιρω με ασφαλεια? Υπαρχει καποια επιλογη καπου και μου διεφυγε? Πως γινεται η αποπροσαρτηση χωρις να εχω φοβο να παθει ζημια το στικακι?

 

Αυτονομία για 40-45 ώρες με μέτρια χρήση μόνιμα ανοιχτό wifi κ κλειστό 3/4G.

Τι εννοείς συνδέεις το usb stick. Το βάζεις σε pc ως usb το κινητό ?

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι απο μένα.

Πριν λίγες μέρες αγόρασα τη συσκευή και είμαι συνολικά ικανοποιημένος.

Το πρόβλημά μου:

Κατεβάζω απο το Google Play το Viber, γίνεται εγκατάσταση κανονικά, αλλά δε μου βγάζει συντόμευση στην οθόνη.

Υπόψη, οτι στο Google Play, πριν ξεκινήσω το download και προχωρήσω τη διαδικασία, πηγαίνω στις ρυθμίσεις και έχω τικαρισμένο το ''Προσθήκη εικ. στην Αρχική οθό...''

Έχω επαναλάβει τη διαδικασία πολλές φορές και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Εικονίδιο του προγράμματος, μετά την εγκατάσταση δεν εμφανίζεται σε καμιά οθόνη.

Κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι απο μένα.

Πριν λίγες μέρες αγόρασα τη συσκευή και είμαι συνολικά ικανοποιημένος.

Το πρόβλημά μου:

Κατεβάζω απο το Google Play το Viber, γίνεται εγκατάσταση κανονικά, αλλά δε μου βγάζει συντόμευση στην οθόνη.

Υπόψη, οτι στο Google Play, πριν ξεκινήσω το download και προχωρήσω τη διαδικασία, πηγαίνω στις ρυθμίσεις και έχω τικαρισμένο το ''Προσθήκη εικ. στην Αρχική οθό...''

Έχω επαναλάβει τη διαδικασία πολλές φορές και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Εικονίδιο του προγράμματος, μετά την εγκατάσταση δεν εμφανίζεται σε καμιά οθόνη.

Κάνω κάτι λάθος;

Ευχαριστώ.

 

κατεβασε το nova launcher και δες αν το προβλημα που λες υπαρχει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ...:up:

Εμφανίστηκε και επιπλέον με το nova launcher μπορώ να οργανώσω τα πάντα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ...:up:

Εμφανίστηκε και επιπλέον με το nova launcher μπορώ να οργανώσω τα πάντα.

Και πάλι ευχαριστώ.

 

Τιποτα, ο συγκεκριμένος ειναι ο καλυτερος launcher για μενα.με το που παιρνω κινητο android ειναι το 1ο πραγμα που αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία για 40-45 ώρες με μέτρια χρήση μόνιμα ανοιχτό wifi κ κλειστό 3/4G.

Τι εννοείς συνδέεις το usb stick. Το βάζεις σε pc ως usb το κινητό ?

 

Το τηλεφωνο υποστηριζει usb otg, επομενως δεχεται στικακια. Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως κανουμε ασφαλη αποπροσαρτηση του στικ μετα τη χρηση του, οπως γινεται δηλαδη στον υπολογιστη. Αν βγαλεις το στικακι ετσι απλα, μπορει να προκληθει ζημια στα αρχεια απ'οσο γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο υποστηριζει usb otg, επομενως δεχεται στικακια. Αυτο που θελω να μαθω ειναι πως κανουμε ασφαλη αποπροσαρτηση του στικ μετα τη χρηση του, οπως γινεται δηλαδη στον υπολογιστη. Αν βγαλεις το στικακι ετσι απλα, μπορει να προκληθει ζημια στα αρχεια απ'οσο γνωριζω.

 

πας ρυθμισεις - αποθηκευτικος χωρος και εκει κανεις αφαιρεση ειτε καρτας sd ειτε usb.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα και τωρα οταν ξαναβαζω το στικακι, δε φαινεται στο μενου του χωρου αποθηκευσης, ουτε στον στοκ file explorer. Στον es explorer ομως το βλεπει κανονικα... (?)... θα μας τρελανει αυτο το τηλεφωνο... δεν παιζει...
Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει καποιος τροπος για γρηγορη φορτιση;;εμενα φορτιζει απο 13 μεχρι 100 σε δυο ωρες και 50 λεπτα!!!και απο 97 μεχρι 100 κανει κανα εικοσαλεπτο τουλαχιστον!!!ευχαριατω
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα. Σήμερα το πήρα έκανα αναβάθμιση σε s29 ωραιότατα,αλλά έχω 3 θεματάκια:

1. Το εύκολο: Πως απενεργοποιώ τη δόνηση από το πληκτρολόγιο;

2. Το κύριο: Δεν μπορώ με τίποτα να δώσω δικαίωμα στον root explorer να γραφει στην Sd, ενώ ξέρω ότι στο lollipop γίνεται. Το έχει κάνει κανεις;

3. Ερώτηση: Καλώδιο usb on the go δεν θα πρεπε να έχει; πως συνδέω το φλασάκι μου;

Ευχαριστώ¡

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 δεν θυμαμαι

2. Με αυτη την εφαρμογη αρκει να εχεις φυσικα το κινητο σου root https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix&hl=el.

3. Δεν εχει και το αγοραζεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ καλό κινητό, το πρόβλημα που έχω είναι με το GPS δεν έχει καλό σήμα, έβαλα IGO και με το ζόρι βρήκε 5 δορυφόρους μετά από 15 λεπτά και κλείδωσε σε 4 για το σήμα που με το παραμικρό το έχανε.

 

Υπάρχει κάποια λύση;

 

Επίσης από ότι κατάλαβα δεν υποστηρίζει glonass

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μένα. Σήμερα το πήρα έκανα αναβάθμιση σε s29 ωραιότατα,αλλά έχω 3 θεματάκια:

1. Το εύκολο: Πως απενεργοποιώ τη δόνηση από το πληκτρολόγιο;

2. Το κύριο: Δεν μπορώ με τίποτα να δώσω δικαίωμα στον explorer να γραφει στην Sd, ενώ ξέρω ότι στο lollipop γίνεται. Το έχει κάνει κανεις;

3. Ερώτηση: Καλώδιο usb on the go δεν θα πρεπε να έχει; πως συνδέω το φλασάκι μου;

Ευχαριστώ¡

 

To 1 το βρήκα, εντάξει

Για το 2 τώρα, ξέρω ότι στο lollipop γίνεται και χωρίς root.

Πάω να γράψω κάτι στην sd και μου βγάζει το ακόλουθo μήνυμα:

" SD Write Permission

 

In order to write to the sd card, Explorer needs you to explicity grant permission through android. After you press OK, the Android document selection dialog will be displayed. Please navigate to your external SD card and select the top level folder. You may need to use a menu option to show the SD card.

CANCEL OK"

 

E, αυτό το κουμπί για το μενού δεν εμφανίζεται με τίποτα σε μένα (σε αντίθεση με βιντεάκια στο youtube), συνεπώς δεν μπορώ να "navigate to my external SD card and select the top level folder". Το ίδιο και με άλλους explorers.

Το δοκίμασε κανένας? Καμιά ιδέα/βοήθεια??

 

Φαίνεται ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλα lenovo και ότι είναι UI bug:

https://forums.lenovo.com/t5/A-Series-Smartphones/A6000-plus-Can-t-write-to-SD-card-after-Lollipop-update/td-p/2160047

Edited by thanvot
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με την sd θα το βρεις μπροστα σου και απο αλλες εφαρμογες για αυτο προτεινα την συγκεκριμενη λυση (εκτος και αν θες να αποθηκευεις τα παντα στην internal sd) . Σε καποιους file managers υπαρχει το προβλημα που ανεφερες και σε αλλους οχι
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το κάνω root μόλις το πήρα κυρίως για το novago. Όλοι οι 3-rd party file explorers ζητάνε την ίδια διαδικασία, αλλά οι 3 τελίτσες πάνω δεξιά για να ανοίξει το menu δεν εμφανίζονται ποτέ. Lenovo interface bug!!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα υπαρχει καποιος τροπος για γρηγορη φορτιση;;εμενα φορτιζει απο 13 μεχρι 100 σε δυο ωρες και 50 λεπτα!!!και απο 97 μεχρι 100 κανει κανα εικοσαλεπτο τουλαχιστον!!!ευχαριατω

Όπως είπαν κι άλλοι κάτοχοι, με 4.000 mAh (μπαταρία τέρας!) σε 2-2:30' ώρες φορτίζει από το 3 στο 100%,

αρκεί να το βάλεις κ στο fast charging mode. Απλά πατάς το κουμπί στην αριστερή πλευρά.

 

Tip. Αν το φορτίσεις τελείως κλειστό κερδίζεις κάνα 10'-15΄.

Tip2. Να χρησιμοποιείτε το καλώδιο κ το φορτιστή του ή παρόμοια. ΌΧΙ μικρότερα ή USB θύρες γιατί θέλει κάνα 10ωρο !!

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να το κάνω root μόλις το πήρα κυρίως για το novago. Όλοι οι 3-rd party file explorers ζητάνε την ίδια διαδικασία, αλλά οι 3 τελίτσες πάνω δεξιά για να ανοίξει το menu δεν εμφανίζονται ποτέ. Lenovo interface bug!!!

 

γενικα εχει αρκετα bugs το ui της lenovo στο συγκεκριμενο τηλ.εγω για τη γυναικα μου το πηρα αλλα για λιγο που το εχω δουλεψει μου εχει σπασει τα νευρα.το τελευταιο που παρατηρησα ειναι πως δεν δινει δυνατοτητα να διαγραψεις λογαριασμο email.προσθεσα τον λογαριασμο μου για να στειλω καποια mails,αντεγραψε αυτοματα ολες τις επαφες μου στο τηλ αυτοματα και οταν πηγα να διαγραψω τον λογαριασμο δεν ειχε επιλογη...

Link to comment
Share on other sites

To 1 το βρήκα, εντάξει

Για το 2 τώρα, ξέρω ότι στο lollipop γίνεται και χωρίς root.

Πάω να γράψω κάτι στην sd και μου βγάζει το ακόλουθo μήνυμα:

" SD Write Permission

 

In order to write to the sd card, Explorer needs you to explicity grant permission through android. After you press OK, the Android document selection dialog will be displayed. Please navigate to your external SD card and select the top level folder. You may need to use a menu option to show the SD card.

CANCEL OK"

 

E, αυτό το κουμπί για το μενού δεν εμφανίζεται με τίποτα σε μένα (σε αντίθεση με βιντεάκια στο youtube), συνεπώς δεν μπορώ να "navigate to my external SD card and select the top level folder". Το ίδιο και με άλλους explorers.

Το δοκίμασε κανένας? Καμιά ιδέα/βοήθεια??

 

Φαίνεται ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλα lenovo και ότι είναι UI bug:

https://forums.lenovo.com/t5/A-Series-Smartphones/A6000-plus-Can-t-write-to-SD-card-after-Lollipop-update/td-p/2160047

 

μηπως αυτο λυσει το προβλημα?

http://support.metago.net/entries/64162120-Adding-a-Label-to-External-Storage-Devices-SD-and-USB-

Link to comment
Share on other sites

Αν και το πρόβλημα δεν είναι το crashάρισμα, το δοκίμασα κι αυτό, χωρίς αποτέλεσμα. Όποιος έχει unrooted το τελευταίο firmware, και πάει να γράψει στην sd με έναν άλλο explorer, θα διαπιστώσει το πρόβλημά μου...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...