Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω φαει τα λυσακα μου, που ειναι βρε παιδια οι ρυθμισεις κλησεων? εχει κολλησει το μυαλο μου και δε μπορω να τις βρω!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τηλέφωνο, τρεις τελίτσες κάτω δεξιά, ρυθμίσεις, ρυθμίσεις κλίσης
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει το Google caller ID (αναγνώριση καλούντος μέσω της βάσης που έχει η google από τις επιχειρήσεις στο google maps και όχι μόνο) https://support.google.com/nexus/answer/3459196?hl=en και

πως απενεργοποιώ τους ήχους όταν κλείνει το κινητό και όταν ανοίγει;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα...!!

Απο καιρο τωρα ψαχνω να βρω ενα αξιοπιστο κινητο με τις εξης προδιαγραφες:

1) Να είναι Dual sim

2) Nα εχει ξεχωριστή θέση για καρτα sd (οχι υβριδική)

3) Nα είναι μεχρι 5'' οθονη (δεν θελω να ειναι παντοφλα γιατι το βαzω στην τσεπη)

4) Να εχει τουλαχιστων 2giga RAM γιατι οι αναγκες σε background εφαρμογες αυξανονται...

5) Να έχει τουλαχιστο 16 giga εσωτερικο χωρο γιατι εκει συνηθως εγκαθιστανται οι εφαρμογες και το λογισμικο....

6) Να είναι αξιοπιστο σε εφαρμογες οπως το gps και να βγαζει ικανοποιητικες φωτογραφιες.

7) Μπαταρια τουλαχιστον 2300mA (να κραταει τουλαχιστον μια μερα....)

8) και βέβαιa οτι προσθετο έχει ευπροσδεκτο είνaι οπως το ραδιο, το 4G, το OTG ή και ένας γρηγορος επεξεργαστης.

9)Θα ήθελά επίσης να υπαρχει στην ελλαδα , να το εχει παρει κοσμος , ωστε να μπορω να βρω λυσεις σε τεχνικα θεματα.

 

Πιστεψτε με έχω πολυ δυσκολευτει να βρω ένα τετοιο κινητο ακόμα και σε πανακριβα κινητα (οι ναυαρχιδες οπως λέμε) απο τις οποιες ολο και κατι θα λειπει και δεν μπορω να καταλαβω γιατι....!!!!

 

Το Lenovo P1m αρχικα καλύπτει σε γενικες γραμμες τις απαιτήσεις μου, αλλα ξενερωσα με τις κριτικες που γραφουν για αυτο ,στο gsm arena. Ειναι αξιοπιστο? αξιζει να το παρω;Εχει και χαμηλη τιμή... αλλα δεν με νοιαζει τοσο, οσο να είναι αξιοπιστο...!

 

Το αλλο της Lenovo το P70, ξενερωσα ,απο οτι λενε τα παιδια, με την αναβαθμιση που εγινε στην Lolipop... οποτε το απεκλεισα...!

 

Το Ηuawei to P8 lite, εχει και αυτο πολλα απο αυτα που θέλω , αλλα δεν εχει ξεχωριστη θεση sdcard...! απο αξιοπιστία τι λεει;

Αυτο που me καλυπτει είναι το Crypto Creev, αλλα είναι σχετικα φρεσκο στην αγορα, δεν εχω δει κριτκες για τις επιδόσεις του σε βαθος χρονου... οποτε κολυμπαω στο αγνωστο...!!

 

Ενα αλλο είναι το Lenovo Vibe s1 που με καλυπτει , αν και είναι λιγο ακριβό, αλλα και αυτο δεν εχει ξεχωριστη sdcard.

 

Τα υπολοιπα είναι κινέζικα, που έχουν μεν καλές προδιαγραφες αλλα τους λειπει η αξιοπιστία της samsung ή της Lg... οι οποιες δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν καλυπτουν τετοιες αναγκες, και ολο κατι τους λειπει( βλεπε radio, sdcard, μικρη μπαταρια, μεγαλο μεγεθος...κλπ κλπ). H samsung βγαζει κατι duos στο Α5,s5,s6 αλλα δεν κυκλοφορουν στη ελλαδα...!

 

Συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα έχω φαει πολλες ωρες να βρω ένα τετοιο κινητο... και δεν μπορω να καταληξω! και θα ηθελα να πω το παραπονο μου...!!

Οποιος φιλος έχει την καλη διαθεση να με βοηθησει... ευπροσδεκτος και ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

Link to comment
Share on other sites

θα μείνεις ικανοποιημένος. Κάτι τέτοια ήθελα και γω και είμαι κομπλέ με αυτό. Η κάμερα δεν είναι η καλύτερη, αλλά αν το έχεις με την φωτογραφία κάνεις παπάδες.

Μπαταρία 2 μέρες με βγάζει άνετα, gps τέλειο, γρήγορο, δεν έχω κάποιο ελάττωμα να σου πω. Α, δεν έχει γυροσκόπιο αν το θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα...!!

Απο καιρο τωρα ψαχνω να βρω ενα αξιοπιστο κινητο με τις εξης προδιαγραφες:

1) Να είναι Dual sim

2) Nα εχει ξεχωριστή θέση για καρτα sd (οχι υβριδική)

3) Nα είναι μεχρι 5'' οθονη (δεν θελω να ειναι παντοφλα γιατι το βαzω στην τσεπη)

4) Να εχει τουλαχιστων 2giga RAM γιατι οι αναγκες σε background εφαρμογες αυξανονται...

5) Να έχει τουλαχιστο 16 giga εσωτερικο χωρο γιατι εκει συνηθως εγκαθιστανται οι εφαρμογες και το λογισμικο....

6) Να είναι αξιοπιστο σε εφαρμογες οπως το gps και να βγαζει ικανοποιητικες φωτογραφιες.

7) Μπαταρια τουλαχιστον 2300mA (να κραταει τουλαχιστον μια μερα....)

8) και βέβαιa οτι προσθετο έχει ευπροσδεκτο είνaι οπως το ραδιο, το 4G, το OTG ή και ένας γρηγορος επεξεργαστης.

9)Θα ήθελά επίσης να υπαρχει στην ελλαδα , να το εχει παρει κοσμος , ωστε να μπορω να βρω λυσεις σε τεχνικα θεματα.

 

Για το p1m.

1. Ειναι. Και νομίζω υποστηρίζει 3g και στις 2 (4g μόνο στην κύρια νομίζω)

2. Έχει ξεχωριστή, δεν ενοχλεί τις κάρτες sim.

3. 5" είναι.

4. 2gb έχει.

5. 16gb έχει, εκ των οποίων τα 11 περίπου διαθέσιμα για χρήση. Επίσης έχεις την επιλογή να εγκαθιστάς εφαρμογές στην εξωτερική οπότε δεν πάιζει θέμα.

Η εξωτερική υποστηρίζει μέχρι 32gb αν θυμάμαι καλά.

6. Το gps κλειδώνει γρήγορα και με ακρίβεια. Στις φωτογραφίες θα απογοητευτείς. Βγάζει σχετικά καλές φωτογραφίες σε φυσικό φως, αλλά μη περιμένεις θαύματα. Η μπροστινή επίσης μέτρια. Αλλά αν δεν σκοπεύεις να βγάζεις φωτογραφίες σε διακοπές, σημαντικά life events κλπ, είναι επαρκής.

7. Διαθέτει 4000mA (3900κάτι). Πολλοί λένε ότι κρατάει 2-3 μέρες. Αν κάνεις όμως έντονη χρήση και έχεις πολλές εφαρμογές που πρέπει να μένουν στο background, μη περιμένεις αυτονομία παραπάνω από 1 μέρα. Αν πχ το φορτίσεις το πρωί και είναι στο 100%, το βράδυ θα έχει φτάσει στο 50-60 αλλά μετά έχεις την ψυχολογική πίεση της φόρτισης. Επίσης τα βράδια καταναλώνει 5-6% σε αδράνεια.

8. Τα έχει αυτά που λες, ο επεξεργαστής είναι 4πύρηνος στο 1Ghz (988mhz) αλλά τα πάει καλά, όπως θα τα πήγαινε ένας snapdragon στο 1.3. Πολύ θετικό το ότι δεν ανεβάζει θερμοκρασίες ποτέ και πουθενά! Σε idle παίζει στους 20-25 βαθμούς και σε gaming φτάνει το πολύ τους 38-40! Όταν άλλοι επεξεργαστές γινονται φριτέζες...

9. Το πουλάνε στην Ελλάδα, το έχουν πάρει αρκετοί, root, custom recovery και custom ROMS θα βρεις, προσωπικά είμαι ο πρώτος που έφτιαξε οδηγό rooting για τη συγκεκριμένη συσκευή και ό,τι χρειαστείς μπορείς να ρωτάς, έχω τον οδηγό στο xda-dev.

 

 

Το Lenovo P1m αρχικα καλύπτει σε γενικες γραμμες τις απαιτήσεις μου, αλλα ξενερωσα με τις κριτικες που γραφουν για αυτο ,στο gsm arena. Ειναι αξιοπιστο? αξιζει να το παρω;Εχει και χαμηλη τιμή... αλλα δεν με νοιαζει τοσο, οσο να είναι αξιοπιστο...!

 

Έχοντας το στην κατοχή μου απ'το Δεκέμβριο, κι έχοντας πειραματιστεί με custom ROMs, μπορώ να σου πω ότι είναι πολύ αξιόπιστο και δυνατό κινητό, δεν θα σε απογοητεύσει σε γενικές γραμμές πέραν της κάμερας και την λίγο φτηνή ποιότητα κατασκευής.

 

Αν διαβάσεις κράξιμο για ένα trojan που είχαν κάποιες παρτίδες, πλέον έχει λυθεί το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Με το λαμπακι των ειδοποιεισεων τι γινετε ? Αναψε για καποιες ειδοποιησεις και δεν ξανακλεισε. Reboot , το κλεινω , τιποτα :p

Any tips ?

Link to comment
Share on other sites

Για το led οι πιο πολλοι εχουν προβλημα λογω των email.

Η καμερα του παντως ειναι τραγικη αν και καπου διαβασα πως με την προηγουμενη ρομ η ποιοτητα ηταν καλη. Υπαρχει κανεις που να μην εκανε την αναβαθμιση και να μπορει να μας πει αποψη;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει πρόβλημα με τα βιντεακια στο fb messenger

παίζει 1-2 δευτερόλεπτα και μετά κολλάει η εικονα ενω δειχνει οτι περνάει ο χρόνος

κάπου διάβασα ότι είναι θέμα εφαρμογής σε σχέση με το lollipop

ξέρει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω πάρει το lenovo vibe P1ma40 από ta Public. Το κινητό από την πρώτη μέρα δεν μπορεί να στείλει μυνήματα με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες. Τα μετατρέπει αυτόματα με κεφαλαία. Επίσης το auto correction δεν δουλεύει για κανέναν λόγο σε καμία γλώσσα. Update επίσης δεν κάνει. Αντίστοιχο πρόβλημα σε Α1000 το διόρθωσαν στα public με update είπαν δωρεάν. Λόγο δουλειάς δεν προλαβαίνω να πάω στα Public υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστούν τα παραπάνω προβλήματα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω πάρει το lenovo vibe P1ma40 από ta Public. Το κινητό από την πρώτη μέρα δεν μπορεί να στείλει μυνήματα με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες. Τα μετατρέπει αυτόματα με κεφαλαία. Επίσης το auto correction δεν δουλεύει για κανέναν λόγο σε καμία γλώσσα. Update επίσης δεν κάνει. Αντίστοιχο πρόβλημα σε Α1000 το διόρθωσαν στα public με update είπαν δωρεάν. Λόγο δουλειάς δεν προλαβαίνω να πάω στα Public υπάρχει τρόπος να αντιμετωπιστούν τα παραπάνω προβλήματα?

 

Αν δεν κάνω λάθος, τα ελληνικά μετατρέπονται αυτόματα απ τον πάροχο σε κεφαλαία. Δεν είναι πρόβλημα της εφαρμογής. Το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις είναι με τους 160 χαρακτήρες κ αυτό είναι θέμα παροχου και το λυνεις με εναλλακτική εφαρμογή που μετατρέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες σε συμβατούς. Για τo auto correction μπορείς επίσης να πειραματιστείς με εναλλακτικά πληκτρολόγια όπως το google keyboard. Στο update τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις; Θέλει περίπου 40λεπτα να ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, τα ελληνικά μετατρέπονται αυτόματα απ τον πάροχο σε κεφαλαία. Δεν είναι πρόβλημα της εφαρμογής. Το μόνο θέμα που μπορεί να έχεις είναι με τους 160 χαρακτήρες κ αυτό είναι θέμα παροχου και το λυνεις με εναλλακτική εφαρμογή που μετατρέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες σε συμβατούς. Για τo auto correction μπορείς επίσης να πειραματιστείς με εναλλακτικά πληκτρολόγια όπως το google keyboard. Στο update τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις; Θέλει περίπου 40λεπτα να ολοκληρωθεί.

 

Τον ίδιο πάροχο έχω τα τελευταία 10 χρόνια. Σε όλα τα android κιν. δεν είχα θέμα. Δεν με πειράζει ούτε το θέμα με τους 160 χαρακτήρες.

Έκανα επαναφορα εργοστασιακών και λύθηκε το θέμα με το πληκτρολόγιο. (Τ9- αυτόματη διόρθωση+ λεξικό). :)

Τα μυνήματα ακόμα με κεφαλαία. Θα ζητήσω βοήθεια από τον πάροχο.

Μετά την επαναφορά έγινε και ένα update είμαι στην p1ma40_s027_151127_16G_ROW :)

Εθχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά !! :D

Link to comment
Share on other sites

Μετατρεπονται σε κεφαλαια απο την εκαστοτε εφαρμογη sms ωστε να μπορουν να δεχθουν 160 χαρακτηρες σε καθε μηνυμα αντι να τα σπανε σε μικροτερα sms (των 70 νομιζω)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ. Ανοίγω ταδεδομένα και δεν συνδέεται. Καμία λύση;

 

Ίσως χρειαστεί να ανοίξεις και το data roaming, εξαρτάται απ'τον εκάστοτε πάροχο. Ή μπορεί να χρειαστεί να ρυθμίσεις το APN. Ποιον πάροχο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρα ενεργοποιημενα τα δεδομενα; Αν πας να το κανεις μεσα απο την οθονη κλειδωματος, τουλαχιστον σε μενα, δεν τα ενεργοποιει
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εικονίδιο φωτίζεται κανονικά και από την χρήση δεδομένων στις ρυθμίσεις και από το scroll down menu. Άνοιξα και την περιαγωγή. Τίποτα δυστυχώς
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εικονίδιο φωτίζεται κανονικά και από την χρήση δεδομένων στις ρυθμίσεις και από το scroll down menu. Άνοιξα και την περιαγωγή. Τίποτα δυστυχώς

 

Για τσεκαρε μερικα πραγματα. Καταρχην, σου δειχνει ενδειξη οτι εχει "κλειδωσει" σε κατι από 2g 3g 4g κλπ;

Βλέπεις δραστηριοτητα; Κανε ενα reboot για παν ενδεχομενο. Νομιζω επισης η vodafone ενεργοποιει 3g 4g υπηρεσια μεσω εντολης sms. Δοκιμασε να στειλεις αιτημα. Δες στις ρυθμισεις των δεδομενων αν ειναι σωστο το προφιλ ρυθμισεων. Αν ολα αποτυχουν, παρε κι ενα τηλεφωνο στο support της vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια φτιάχτηκε. Ένας φίλος είχε αλλάξει τις ρυθμίσεις στα ονόματα σημείου πρόσβασης και δεν τις επανέφερε. Ευχαριστώ για την βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να βαλουμε την σημερινη αναβαθμιση αν εχουμε κανει root την συσκευη; Χρησιμοποιησα τον αντιστοιχο οδηγο με τον οποιο το εκανα root αλλα συνεχιζει να εχει το twrp αντι για το stock recovery
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορουμε να βαλουμε την σημερινη αναβαθμιση αν εχουμε κανει root την συσκευη; Χρησιμοποιησα τον αντιστοιχο οδηγο με τον οποιο το εκανα root αλλα συνεχιζει να εχει το twrp αντι για το stock recovery

 

Κατέβασε απ το techolaty τη stock ROM v25 κ φλασαρε την μεσω του SP flash tool (ενδεχομένως να αρκεί να φλασαρεις μόνο το recovery.img).

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να το γλυτωσω και να αλλαζα μονο το recovery αλλα τελικα για να γινει η αναβαθμιση επρεπε να ξαναπερασω την στοκ ρομ. Δυστυχως απο την v27 δεν γινεται η αναβαθμιση στην νεοτερη εκδοση και επρεπε να μπει πρωτα η 25, μετα να αναβαθμιστει σε 27 και μετα σε 29.

Να δουμε αν θα βοηθησει σε τιποτα ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...