Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως το Trojan ευθύνεται για τις ειδοποιήσεις με το "apk" που πετάει συνεχώς στην οθόνη. Δοκιμάστε να του κάνετε τα updates..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εκτύπωσα αυτό και έτσι έκοψα την κάρτα με ψαλίδι και όλα κομπλέhttp://img.gadgetian.com/Cut-sim-nano-card-iphone-5-diy.png

 

Έκανα το update, δεν παρατήρησα κάτι διαφορετικό πέρα ίσως από μια μικρή καθυστέρηση στην απόκριση, αλλά ακόμη δεν έχω σβήσει καμία από τις εργοστασιακές εφαρμογές.

 

Σύνδεσα κανονικα email κτλ και ολοκλήρωσα την πρώτη φόρτιση χθες το βράδυ 12 η ώρα, τώρα είμαι στο 97%. Δεν κάνω πολύ χρήση όμως, σχεδόν καθόλου όμως, δεν έτυχε κιόλας.

 

κινέζικα μηνύματα η κάτι τέτοιο δεν έκατσαν και ελπίζω να μην κάτσουν. Έκανα όμως το update

 

Γενικά:

Το κινητό το λάτρεψα γιατί σχεδόν όλως τυχαίως έχει χαρακτηριστικά τα οποία έχουν σημασία για εμένα και αφορούν κυρίως καθημερινές λειτουργίες όπου χρειάζομαι όπως καλή μπαταρία, δυνατό φακό, πολύ καλό ήχο εξωτερικού ηχείου και δυνατό, δυνατό σήμα στο ραδιόφωνο, μέτριο προς καλό ήχο ακουστικών, ικανοποιητική κάμερα για εμένα που είμαι και φωτογράφος και όχι pixel peeper κτλ. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην έχω bugs μελλοντικά. Μέχρι στιγμής είμαι ικανοποιημένος, χαρούμενος θα έλεγα με την απόκτηση αυτού του κινητού! Το συνιστώ

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά σου κάρτα που έκοψες ήταν 4g ? Μάλλον όχι.... (επειδή είπες ότι είχες παλιό κιν.)

 

Συνεπώς έχεις ενα 4g κινητό με παλιά κάρτα. Σου προτίνω να την αλλάξεις με 4G.

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Όντως το Trojan ευθύνεται για τις ειδοποιήσεις με το "apk" που πετάει συνεχώς στην οθόνη. Δοκιμάστε να του κάνετε τα updates..

 

Επειδή δεν έχει άλλο κινητό τώρα για να μου το στείλει, και ως συνήθως θα ασχοληθώ στις γιορτές ( :p ), είναι 100% σίγουρο ότι η αναβάθμιση πιάνει;

Γιατί διαβάζω ότι όσοι είχαν trojan σταματούσε η αναβάθμιση και φλάσαραν κάποια μεταγενέστερη, μην γίνει τούβλο.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχει άλλο κινητό τώρα για να μου το στείλει, και ως συνήθως θα ασχοληθώ στις γιορτές ( :p ), είναι 100% σίγουρο ότι η αναβάθμιση πιάνει;

Γιατί διαβάζω ότι όσοι είχαν trojan σταματούσε η αναβάθμιση και φλάσαραν κάποια μεταγενέστερη, μην γίνει τούβλο.

 

Η συγκεκριμένη συσκευή δεν μπρικαρει για κανένα λόγο. Οτιδήποτε κι αν συμβεί, φλασαρεις με εξωτερικό tool την stock rom και γίνεται σαν καινούργια η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη συσκευή δεν μπρικαρει για κανένα λόγο. Οτιδήποτε κι αν συμβεί, φλασαρεις με εξωτερικό tool την stock rom και γίνεται σαν καινούργια η συσκευή.

 

Καλά δεν περιμένω ένα fOTA να το κάνει hard bricked απλώς δεν θέλω να μπλέκω με flashtool, ROMs etc. Το κινητό χρησιμοποιείται σαν dumbphone (εκτός από λίγο Viber), δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, αλλά του σπάει τα νεύρα το apk που πετάγεται συνεχώς. Αν με fOTA περνάει κανονικά το update, να το επιχειρήσω αλλιώς να το του αφήσω γιατί είναι εργαλείο δουλειάς

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν περιμένω ένα fOTA να το κάνει hard bricked απλώς δεν θέλω να μπλέκω με flashtool, ROMs etc. Το κινητό χρησιμοποιείται σαν dumbphone (εκτός από λίγο Viber), δεν έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, αλλά του σπάει τα νεύρα το apk που πετάγεται συνεχώς. Αν με fOTA περνάει κανονικά το update, να το επιχειρήσω αλλιώς να το του αφήσω γιατί είναι εργαλείο δουλειάς

 

Δε γνωρίζω να σου πω γιατί το δικό μου ήταν μεν στην 25 αλλά δεν είχε το συγκεκριμένο malware.

Αλλά εικάζω πως αν κάνεις το update μέσα απ'το recovery (power+vol down στην εκκίνηση) και install zip from sdcard δεν θα 'χει πρόβλημα η διαδικασία.

 

Όπως και να 'χει, εφόσον είναι κινητό δουλειάς, κρίνε εσύ αν αξίζει τον κόπο. Το update δεν βελτιώνει κάτι αισθητά στη συγκεκριμένη stock rom (είναι άθλια απ'τη μάνα της), ίσως κάτι λεπτομέρειες στο auto-focus στο camera app, οπότε δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου η όλη ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, είσαστε ικανοποιημένοι από την ποιότητα της οθόνης ?

Έχετε κάνει τίποτα ρυθμίσεις προκειμένου να έχετε την κάλλιστη θέαση ?

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει και την καλύτερη ποιότητα πχ. σε youtube videos .

Edited by makismc

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ!θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει ειδικη ρυθμιση για γρηγορη φορτιση!!η φορτιση τουλαχιστον σε μενα διαρκει περιπου δυομιση ωρες και εχω περι τους τρεις μηνες το κινητο!!εκτος κι αν ειναι η γρηγορη φορτιση η δυομιση ωρες!!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στο φορουμ!θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει ειδικη ρυθμιση για γρηγορη φορτιση!!η φορτιση τουλαχιστον σε μενα διαρκει περιπου δυομιση ωρες και εχω περι τους τρεις μηνες το κινητο!!εκτος κι αν ειναι η γρηγορη φορτιση η δυομιση ωρες!!

Για 4000mah μπαταρία μια χαρά ταχύτατη τη βρίσκω εγώ να πω την αλήθεια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά σου κάρτα που έκοψες ήταν 4g ? Μάλλον όχι.... (επειδή είπες ότι είχες παλιό κιν.)

 

Συνεπώς έχεις ενα 4g κινητό με παλιά κάρτα. Σου προτίνω να την αλλάξεις με 4G.

 

 

Δεν το ήξερα αυτό! θενκς. αποκλείεται να είναι 4G την έχω 10χρονια ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Θα ήθελα να ήταν όλοι οι κατασκευαστές στο μυαλό μου να δω πως θα αντιδρούσανε. :p Τωρα εχω βαλει στο μάτι το P1M και θα ήθελα την γνώμη σας.Εμπειρία με Lenovo εχω εδώ και 20 μέρες με το tab 2 a7-10 που είναι τρομερό ταμπλετ με βάση τα χρήματα του.Το βασικό κινητο μου εδω και σχεδόν 3 χρόνια ειναι το Lumia 920 αλλα παρόλη την ταχύτητα των WP,με έχει κουράσει η ελειψη εφαρμογών πχ ακομα και για το καρτοκινητό μου.Το πρώτο που με νοιάζει ειναι η μπαταρία μιας και δεν έχω υπολογιστή οποτε το επόμενο κινητο μου θα ήθελα να αντέχει.Αν κρίνω με βάση το ταμπλετ θα το αγοραζα με κλειστά μάτια το P1 M γιατι η Lenovo κάνει δουλειά.Σπιτι μπορω να το σε λειτουργια πτησης και Wifi αλλα εξω θελω καλο δεκτη σηματος για 3G τουλαχιστον.Μετα θελω να τρέχει όσο πιο γρήγορα γινεται και δεν ξέρω τι κολλήματα (αν εχει) βγάζει το κινητο γιατί όπως είπα θα κάνει την δουλειά του υπολογιστή που δεν έχω(πολυ σερφαρισμα το βασικό).Στα 1GHZ ο επεξεργαστής ειναι οκ;;Επίσης ενα Λενοβο το α1000 που πήρε ένας φίλος πρόσφατα μου φάνηκε οτι δεν ακούγεται καλα όταν μίλησα σε εξωτερικό χωρο με κόσμο αλλα τέρμα φωνή...!!Και τέλος η κάμερα...νομίζω ότι θα είναι πισωγύρισμα σε σχέση με την 8,7 του Lumia με Pureview τεχνολογία και τα σχετικά γιατι την χρησιμοποιώ αρκετα.Θα ήθελα να με συγχωρέσετε για το μεγάλο κείμενο απλα θελω να ειμαι προσεκτικός με την νέα αγορα και να μου πείτε αν αξίζει τον κόπο μια τέτοια μετάβαση η να κοιτάξω κάποιο αλλο Lenovo μέχρι αυτο το ποσο η να κοιτάξω αλλη εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που θα κρατούσα λίγες επιφυλάξεις θα ήταν η κάμερα, δεν έχω τρελές απαιτήσεις από μια συσκευή των 170 ευρώ όμως και παραβλέπω εύκολα τις οποιες "αδυναμίες" της.

Κατά τ'άλλα το τηλέφωνο είναι πολύ καλό, λειτουργεί σφαίρα και με το 1gh του, καμία σχέση με ένα Samsung στα 1.5 θα έλεγα.. πανάλαφρο λειτουργικό σαν καθαρό android ένα πράγμα. ;)

2gb ram.. Καλή οθόνη, καλό ηχείο αν και μονό στο κάτω μέρος της συσκευής (αν κοιτάξεις το κάτω μέρος φαίνεται σαν να έχει δύο ;) ), καλό ακουστικό, καλό σήμα στην κοσμοτέ που έχω εγώ τουλάχιστον, αυτό που θα σε τρελάνει όμως είναι η μπαταρία του. Πρώτη φορά που χρησιμοποιώ smartphone και το φορτίζω ανά τέσσερις πέντε μέρες. Δεν κάνω την τρελή χρήση, έχω και τάμπλετ για σερφάρισμα στο σπίτι. Όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα τα φορτιζα ανά δύο τρεις όμως, στο πολύ μάξιμουμ εε..

 

Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί σήμερα στην αγορά σ'αυτήν την τιμή, για το συγκεκριμένο όμως δηλώνω απίστευτα ικανοποιημένος απ'τον Νοέμβρη που το έχω στα χέρια κι ας μας ταλαιπώρησε στο διάστημα αυτό ένας "Trojan" που χώθηκε σε ένα update της lenovo.. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που θα κρατούσα λίγες επιφυλάξεις θα ήταν η κάμερα, δεν έχω τρελές απαιτήσεις από μια συσκευή των 170 ευρώ όμως και παραβλέπω εύκολα τις οποιες "αδυναμίες" της.

Κατά τ'άλλα το τηλέφωνο είναι πολύ καλό, λειτουργεί σφαίρα και με το 1gh του, καμία σχέση με ένα Samsung στα 1.5 θα έλεγα.. πανάλαφρο λειτουργικό σαν καθαρό android ένα πράγμα. ;)

2gb ram.. Καλή οθόνη, καλό ηχείο αν και μονό στο κάτω μέρος της συσκευής (αν κοιτάξεις το κάτω μέρος φαίνεται σαν να έχει δύο ;) ), καλό ακουστικό, καλό σήμα στην κοσμοτέ που έχω εγώ τουλάχιστον, αυτό που θα σε τρελάνει όμως είναι η μπαταρία του. Πρώτη φορά που χρησιμοποιώ smartphone και το φορτίζω ανά τέσσερις πέντε μέρες. Δεν κάνω την τρελή χρήση, έχω και τάμπλετ για σερφάρισμα στο σπίτι. Όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα τα φορτιζα ανά δύο τρεις όμως, στο πολύ μάξιμουμ εε..

 

Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί σήμερα στην αγορά σ'αυτήν την τιμή, για το συγκεκριμένο όμως δηλώνω απίστευτα ικανοποιημένος απ'τον Νοέμβρη που το έχω στα χέρια κι ας μας ταλαιπώρησε στο διάστημα αυτό ένας "Trojan" που χώθηκε σε ένα update της lenovo.. :)

 

Αφού πάει καλά και έχει τόσο καλη μπαταρία πιστεύω αξίζει μια ευκαιρία...έχω το ταμπλετ της Lenovo και παει πολυ καλά και έχω τρελαθεί με την μπαταρία.Το Lumia 920 με λειτουργία πτήσης και Wifi μου βγάζει 5 ώρες ασταματητης χρήσης και με εχει κουράσει.Απο την αρχή που το πήρα σε έντονη χρηση δεν έβγαζε μέρα και του έκλεισα τα πάντα...οικονομία μπαταρίας κλπ.Ψάχνω κάτι άλλο σε θέμα μπαταρίας πολύ ανώτερο και να πηγαίνει καλά...ελπίζω και σε κλήσεις να ακούγεται καθαρά γιατί το A1000 δεν μ άρεσε καθόλου.Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα δεν εχει η συσκευη μεχρι τωρα

Eμπιστευομαι τη lenovo και αν θα ξαναεπερνα κινητο σιγουρα θα ηθελα να ειχε τοση μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα δεν εχει η συσκευη μεχρι τωρα

Eμπιστευομαι τη lenovo και αν θα ξαναεπερνα κινητο σιγουρα θα ηθελα να ειχε τοση μπαταρια

 

Εγώ η μονη εμπειρία που εχω με Android ηταν το Sony Ericsson Ray οπου κολλούσε και ειδικα μετα την αναβάθμιση που του εκανα τα φτυσε... 240€ σε 6 μήνες τέλος.Πηγα σε WP και πήρα το 920 στα 330€ απο Σκρουτζ Ελβετικό κινητό είναι.Αλλα θέλω να ξαναγυρισω Android και λέω να δώσω μια ευκαιρία γιατί το ταμπλετ παρόλο που το έχω μονο 20 μέρες το έχω λατρέψει.

Link to comment
Share on other sites

Ή sony έχει πολύ κακή υλοποίηση στις Android συσκευές της. Full bloatware. Το p1m είναι πολύ αξιοπρεπές κινητό αν και ή rom του δεν μπορώ να πω ότι με ξετρελανε, αλλά πάει σφαίρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακούστε και αυτό. Αφού έβαλα την 027 και μετά από 3 ημέρα νορμαλ το τηλ δεν φόρτιζε. Άναβε το led αλλά τίποτα. Μετά από ορισμένα βάλε βγάλε έπιανε. Επίσης δεν άνοιγε τα δεδομένα. Σαν να μην υπήρχε εικονίδιο εκεί. Μετά από επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων άνοιγε τα δεδομένα αλλά πάλι δυσκολευόταν στη φόρτιση. Ένα πρωί λοιπόν ενώ είχε 50% μπαταρία μου έβγαλε 2-3 μηνύματα ότι η μπαταρία είναι στο 15% 10% και 5% αντίστοιχα και έσβησε. Ούτε φόρτιζε ούτε τίποτα. Το πήγα public στις 13/01/2016 καθώς αγόρασα εγγύηση από εκεί και το έστειλαν λέει για επισκευή. Περιμένω να δω.......
Link to comment
Share on other sites

Όπως οι περισσότεροι έχουμε γράψει, το τηλέφωνο για τα λεφτά τα σπάει ! ;)

Δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις περισσότερες αναλόγως των χρημάτων του.

 

Επανέρχομαι μήπως κάποιος έχει ασχοληθεί με τις ρυθμίσεις της φωτογραφικής μηχανής και της οθόνης.

Ποιές είναι οι ιδανικές για καλύτερη λήψη φωτός και βίντεος και για θέαση videos ?

Ευχαριστώ !!:D

Τα παιδιά είναι... χαρά ! :hypno:

iPhone 6

Link to comment
Share on other sites

Στην οθονη χαζοανεβασα λιγο το sharpness για λιγη περισσοτερη οξυτητα. Καμερα αν εχεις γνωσεις φωτογραφιας κατεβασε εφαρμογη να σου δινει πολλες manual επιλογες και θα κανεις αξιοπρεπεις ληψεις. Γενικοτερα δεν υπαρχουν ιδανικες ρυθμισεις για να βγαλεις καλη ποιοτικη φωτογραφια. Οι φωτογραφοι για παραδειγμα ποτε δεν εχουν συγκεκριμενες ρυθμισεις. Καθε φορα παραμετροποιουν τα παντα αναλογα με τις απαιτησεις της σκηνης μπροστα τους. Αλλα σαν γενικη συμβουλη θα σου ελεγα να επιλεγεις τουλαχιστον τα scenes αναλογα με το τι ειναι αυτο που τραβας, και white balance στο cloudy για περισσοτερη ζεστασια στις εικονες
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετωπιζω ενα τεχνικο ζητημα-προβλημα need help. Το κινητο δεν κραταει τον ηχο κλησης στην τερμα ενταση. Δηλαδη ας πουμε συνηθως εχω την ενταση στο 70% για να μην ζοριζω το ηχειο και γενικα δε θελω φουλ ενταση στα παιχνιδια. Αλλα οπου αφησω την ενταση στα ιδια επιπεδα θα ειναι και ο ηχος κλησης οταν καποιος με καλει παρολο που στις ρυθμισεις το εχω τερμα για τις κλησεις. Οποτε καταληγω πολλες φορες να μην καταλαβαινω οταν καποιος με καλει. Καμια ιδεα;;;
Link to comment
Share on other sites

Είναι bug της stock rom. Επίσης χάνει τις ρυθμίσεις όταν βάλεις και βγαλεις ακουστικά...

Ή μόνη λύση, είτε custom rom είτε περιμένεις αν και όταν βγει update απ'τη lenovo...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας...

Πηρα το συγκεκριμενο κινητο πριν μια βδομαδα και ειμαι ευχαριστημενη μεχρι στιγμης.

 

Μονο που χθες το βραδυ ξεχασα το wi-fi ανοιχτο και σημερα το πρωι μου ειχε εγκαταστησει το minitube και εβγαζε και ενα μνμ οτι δεν υππστηριζει η συσκευη μου ενα flash (player?) κατι τελοσπαντων.

Δεν ξερω πως εγινε. Δεν νομιζω να πατησα κατι στον υπνο μου.

 

Και σημερα ψαχνοντας τα αρχεια βρηκα αυτα που φαινονται στην φωτο. Τι ειναι αυτα; πρεπει να υπαρχουν στην συσκευη μου;

 

http://prntscr.com/9uhvop

Edited by s_evelin
http://dl5.glitter-graphics.net/pub/1310/1310135q5fto1gp1w.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...