Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά και μπορείς να κάνεις κανονικά τα updates έπειτα, εξάλλου εγκαθιστώντας την 024 σου έρχεται αμέσως ΟΤΑ και η 027 από την lenovo. ;)

 

Δεν το εχω πειραξει καθολου ειναι οπως το αγορασα και βλεποντας οτι ειχατε προβληματα δεν εκανα καμια αναβαθμιση απο τα μηνυματα που εβγαζε

Οποτε τωρα αν μου βγαλει μηνυμα για αναβαθμιση και την κανω θα ειναι οκ και δε θα χαθει οτι εχω μεσα ή κανει factory reset?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ποια έκδοση έχει αυτή τη στιγμή το τηλέφωνό σου, την S024 ή την S025; Θα σου έλεγα να μην κάνεις κάτι ακόμα αν δεν ανακοινωθεί κάποιο νέο update, αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα με τη συσκευή σου ειδικά.. :)
Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω ειμαι πρωταρα σε σμαρτφον.μολις το πηρα.ποσες ωρες πρεπει να φορτισει;

 

Μέχρι να φτάσει στο 100% και βγάλει ένδειξη οτι φορτίστηκε πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είχε εγκατεστημένη την 24 και μόλις μπήκε στο ίντερνετ εμφανίστηκε η ενημέρωση για την 25 την οποία και έκανα φυσικά. Μάλλον όλα με την 24 βγαίνουν απ'τα κουτιά τους μέχρι και σήμερα αλλά πλέον η πρώτη αναβάθμιση μεταφέρει την έκδοση στην τελευταία 27.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά! Έχω ακόμη την 24. Αν μπορείτε όσοι πήγατε στην 27, πείτε αν έχετε κάποιο πρόβλημα, αν βελτιώθηκε κάτι, κλπ.

 

Επίσης ξέρουμε αν βγάζει release notes για τις εκδόσεις η Lenovo;

Link to comment
Share on other sites

Αρα το προβλημα ηταν για οσους εκαναν τη συγκεκριμενη αναβαθμιση.

Το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν είχαμε ήδη λάβει και εγκαταστήσει την 025 η οποία δούλευε μια χαρά μέχρι που κάποια στιγμή ήρθε και το update για να μεταβούμε στην 027. Κατέβαινε το αρχείο της 027 κι εγώ άρχιζε κανονικά η εγκατάστασή της, κάπου στη μέση σταματούσε και έβαζε τη συσκευή στο recovery. Εκεί "χώθηκε" και το Trojan στο λειτουργικό της 025 φυσικά αφού η 027 δεν κατάφερε να ολοκληρώσει ποτέ την εγκατάστασή της. ;)

 

Πλέον το πρόβλημα έχει διορθωθεί, κάνετε κανονικά το update της Lenovo χωρίς φοβία για κάτι παρόμοιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα και εγώ την αναβάθμιση. Μία σίγουρη διόρθωση είναι στην κάμερα. Όταν αγγίζαμε την οθόνη στην προηγούμενη έκδοση, η κάμερα εστίαζε χωρίς να βγάλει φωτογραφία. Τώρα πλέον βγάζει. Νομίζω επίσης ότι αποδίδει και πιο φωτεινά χρώματα.
Link to comment
Share on other sites

Αν αναβαθμίσεις OTA (over the air δηλαδή με το επίσημο update που στέλνει η lenovo ) δεν χάνεις τίποτα απ'τη συσκευή σου, όλα θα τα βρεις στη θέση τους μετά την αναβάθμιση. ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μερικές ερωτήσεις.

Βρίσκομαι στην 25 και θέλω να κάνω ota update στην 27. Πόση ώρα σας πήρε να κάνει την αναβάθμιση εσάς;

Μια φορά που το δοκίμασα έφτασε η μπάρα περίπου στο 25-30% και είχε παγώσει εκεί η διαδικασία, ούτε error ούτε κάτι άλλο. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Επίσης, στην 27 υπάρχει καθόλου βελτίωση στην ποιότητα της φωτογραφικής; Γιατί στην 25 η εστίαση και η διαύγεια των φωτογραφιών είναι επιεικώς απαράδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μερικές ερωτήσεις.

Βρίσκομαι στην 25 και θέλω να κάνω ota update στην 27. Πόση ώρα σας πήρε να κάνει την αναβάθμιση εσάς;

Μια φορά που το δοκίμασα έφτασε η μπάρα περίπου στο 25-30% και είχε παγώσει εκεί η διαδικασία, ούτε error ούτε κάτι άλλο. Είναι φυσιολογικό αυτό;

 

Επίσης, στην 27 υπάρχει καθόλου βελτίωση στην ποιότητα της φωτογραφικής; Γιατί στην 25 η εστίαση και η διαύγεια των φωτογραφιών είναι επιεικώς απαράδεκτη.

 

1 Ναι κανει 20-30 λεπτα

2 Λιγο αλλα ναι

Link to comment
Share on other sites

1 Ναι κανει 20-30 λεπτα

2 Λιγο αλλα ναι

 

1. Ευχαριστώ! Περίμενα και όντως ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση επιτυχώς.

 

2. Δεν είδα βελτίωση μετά την αναβάθμιση δυστυχώς. Πρέπει να 'ναι μάπα ο φακός της κάμερας. Δεν εξηγείται αλλιώς. :/

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα. Κανει μια χαρα οταν παταω , κανει μια χαρα μετα απο 1-2 δευτερολεπτα μονο του.

Καλα πριν ηταν για τον @$^*($. Φωτο απο 40-50 εκατοστα θολη εως μετρια. Λιγοτερο ? Ηταν λες και δεν εχεις προβλημα στα ματια και σου βαλανε γυαλια:p

Link to comment
Share on other sites

Μακη το λινκ του φορουμ που ειχα βαλει το κοιτας καθολου?

Εχει και συνεχεια το δραμα.

Αλλος λεει οτι η 27 δλδ η 151127 τραβηχτηκε πισω, μετα λεει ενα ποστ απο την λενοβο (admin?) οτι εβγαλαν αλλη 27 (151127κατι) και μετα ο αλλος λεει οτι το προβλημα δεν ειναι η 25 ή 27 αλλα η εξαρχης 24!

 

Επισης ειχα δει κατι πριν μερες αλλα δεν μπορουσα να βγαλω ακρη και μαλλον σχετιζεται με αυτο το προβλημα.

Ρυθμισεις>αποθηκευτικο χωρο και δες αν τα διαφορα πιανουν πανω απο 2gb χωρο. Εμενα πιανουν 2,47 αλλα δεν εχει τιποτα μεσα. Πηγαινω στην διαχειριση αρχειων αλλα δεν βρισκω κατι. Με τιποτα!

Λεω να ξαναγυρισω στην 24.

Επισης εχω μερικα awake και το κινητο δεν μπαινει σε deep sleep οταν πρεπει να μπει.

 

https://forums.lenovo.com/t5/P-Series-Smartphones/VIBE-P1m-OTA-Update-Failed/td-p/2220035/page/10

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνω κάποιες ματιές αλλά δεν έχω δώσει και μεγάλη σημασία τις τελευταίες μέρες η αλήθεια είναι, θα ξαναριξω μια ματιά μόλις μπορέσω με προσοχή. Τώρα που το λες για τον αποθηκευτικό χώρο, βλέπω και στη δικιά μου συσκευή 2.68gb στα "διάφορα", τώρα τι σημαίνει αυτό.. Ίσως πρόκειται για "κρυφά αρχεία" της συσκευής ξέρω'γω..

 

Awakes δεν έχω παρατηρήσει πάντως, μάλιστα έχω μείνει άφωνος με το πόσο κρατάει η μπαταρία μου τις τελευταίες μέρες..! Για να το λες όμως μάλλον σηκώνει κι αυτό παρακολούθηση..

Link to comment
Share on other sites

Επεσε η τιμη στο Public , πιστευω οτι ειναι το πλεον Value for Money τηλεφωνο... :):)

 

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-lenovo-vibe-p1m-dual-sim-16gb-mayro/prod7842761pp/

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τα 169 ευρώ λες; Τόσο δεν είχε πάντα; Εγώ τουλάχιστον τόσο το πήρα από Κωτσόβολο πριν ένα+ μήνα.. ;)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στη παρεα!

να αναφερω κεγω καποιες παρατηρησεις απο την τηλεφωναρα μας

-εγω το κινητο το πηρα 155 ευρω απο ηλεκτρονικο μαγαζι στο ψυχικο με μια αναζητηση στο σκρουτζ το βγαζει πρωτο πρωτο

-την αναβαθμιση την 27 την εκανα κεγω μετα απο διαβασμα εδω οτι ειναι οκ και δεν ειχα θεμα,εκανε κανα 20λεπτο

-awakes εχω παρατηρησει δυο σε βαθος 10 ημερων περιπου και αναρωτιομουν γιατι ανοιγε ενω δεν λαμβανα τιποτα και σημερα διαβασα οτι ειχατε και εσεις... προς το παρον δεν ειναι ενοχλητικο ,αμελητεο θα ελεγα αρκει να μην αυξηθει!!!

-τα διαφορα που λετε εμενα πιανουν 2,10 gb και πατωντας μεσα ειναι γεματο με διαφορα!!!δε το κοιταξα ομως μεσω διαχειρισης αρχειων

-οσο για τη φωτογραφικη μετα το νοκια ν8 με 12mp καμερα .... τα λογια περιττα με εχει απογοητευσει η καμερα αλλα παντα σε συγκριση με το νοκια... :)

-η μπαταρια αψογη με πολυ χρηση μιαμιση μερα ανετα !

αυτα για την ωρα

 

edit : μια απορια για την φωτογραφικη ... γιατι οσο σταθερα και να κραταω το χερι μου η φωτο οταν τραβηχτει εχει μια θαμπαδα???? με εχει εκνευρισει και δεν ξερω μηπως πρεπει να επιλεξω συγκεκριμενες ρυθμισεις ...γενικα τα εχω ολα στο αυτοματο ...καθε προταση δεκτη ! χρονια πολλα!!

Edited by luke
απορια εξτρα
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

edit : μια απορια για την φωτογραφικη ... γιατι οσο σταθερα και να κραταω το χερι μου η φωτο οταν τραβηχτει εχει μια θαμπαδα???? με εχει εκνευρισει και δεν ξερω μηπως πρεπει να επιλεξω συγκεκριμενες ρυθμισεις ...γενικα τα εχω ολα στο αυτοματο ...καθε προταση δεκτη ! χρονια πολλα!!

 

Το συγκεκριμένο θέμα, είναι σοβαρό και δεν βρήκα λύση απ'τις ρυθμίσεις. Ο μόνος τρόπος για να το λύσεις είναι να κάνεις root και με το disable application να κάνεις freeze το com.stability.camerastability.

Link to comment
Share on other sites

κριμα... ηλπιζα να φταιω εγω.... για την ωρα δε μπαινω σε αυτη τη διαδικασια....ελπιζω με καμια αναβαθμιση να το φτιαξουν..... ειναι ενοχλητικο αρκετα παντως...:(
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

κριμα... ηλπιζα να φταιω εγω.... για την ωρα δε μπαινω σε αυτη τη διαδικασια....ελπιζω με καμια αναβαθμιση να το φτιαξουν..... ειναι ενοχλητικο αρκετα παντως...:(

 

Δεν πιστεύω να φτιάξει με update, επίσης έχει ένα θέμα του συγχρονισμού του flash με το κλείστρο και αυτό έχει ως αποτέλεσμα οι φωτογραφίες με φλας να βγαίνουν σκοτεινές. Γενικώς το συγκεκριμένο κινητό ας το θεωρούμε κινητό χωρίς κάμερα, μεγάλο fail η φωτογραφική του, απ' όλες τις απόψεις...

 

ΥΓ. Το rooting στη συγκεκριμένη συσκευή είναι υπόθεση 5 λεπτών και δεν υπάρχει περίπτωση brickαρίσματος, υπάρχει fallback δυνατότητα και δεν επηρεάζει την εγγύηση εφόσον κάνεις unroot.

 

Πρέπει κάποια στιγμή οι χρήστες να σταματήσετε να δαιμονοποιείτε το root. Είναι ένας απ'τα σημαντικότερα θετικά που έχει το android (και το ios με το jailbreak αντίστοιχα).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...