Jump to content

Lenovo P1m


inactiveaccount20072016
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες , ουτε καν ..δε το δαιμονοποιω ! μαζι σου! απλα βαριομουν να ασχοληθω ...θα το κανω ομως εν καιρω γιατι καθομαι και βγαζω φωτος με το νοκια ν8 και τις στελνω με bluetooth δηλαδη τραγικο.... οπως επισης και αυτο με το φλας που λες εχει δικιο ,απορουσα και για αυτο γιατι ενω εβαζα φλας σε κλειστο χωρο ηταν σαν αντανακλαση και ουτε καν τις φωτιζε!!!! απαραδεκτο και νομιζα οτι εφταιγα εγω....
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν πήγαινε σε 'σενα το σχόλιο, γενικώς το είπα γιατί διακρίνω έναν δισταγμό σε αυτό το θέμα απ'τους περισσότερους και μου κάνει εντύπωση. Τους είναι πιο ΟΚ να μπουν σε μια μολυσμένη σελίδα και να κολλήσουν το οτιδήποτε απ'το να κάνουν ένα καλό για την εμπειρία χρήσης της συσκευής τους!

 

Πάντως για τη συγκεκριμένη συσκευή, πλέον έχω να πω τα χειρότερα σε κάποια θέματα. Με root και πάλι δεν μπόρεσα να φέρω βόλτα όλα τα κακώς κείμενα του.

 

Ένα άλλο μείον που 'χει είναι πως άμα δεν αφήσεις ανοιχτές κάποιες εφαρμογές, δεν λαμβάνεις notifications (πχ viber). Θέλει να συνηθίσεις να κάνεις κάποια πράγματα διαφορετικά απ' ότι σε άλλα android αλλά και να δεχτείς το γεγονός πως αυτό το κινητό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΕΡΕΣ. Το ξεχνάμε αυτό! :/

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Το rooting στη συγκεκριμένη συσκευή είναι υπόθεση 5 λεπτών και δεν υπάρχει περίπτωση brickαρίσματος, υπάρχει fallback δυνατότητα και δεν επηρεάζει την εγγύηση εφόσον κάνεις unroot.

 

Υπάρχει κάπου οδηγός για root και unroot στο φόρουμ; Θα το ψάξω και εκτός βέβαια. Το χρειάζομαι περισσότερο για τις ενοχλητικές διαφημίσεις στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου οδηγός για root και unroot στο φόρουμ; Θα το ψάξω και εκτός βέβαια. Το χρειάζομαι περισσότερο για τις ενοχλητικές διαφημίσεις στις εφαρμογές που χρησιμοποιώ..

 

Δες εδώ τον τρόπο που πόσταρα στο xda. http://forum.xda-developers.com/android/general/to-root-lenovo-p1m-t3270767#post64339913

 

Αν έχεις απορίες, ρώτα με!

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως για τη συγκεκριμένη συσκευή, πλέον έχω να πω τα χειρότερα σε κάποια θέματα.

 

Μπορείς να αναφέρεις μερικά, γιατί μεχρι τωρα εχω διαβάσει σχετικά θετικά σχολια.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα δεν εχω κανενα προβλημα με το τηλεφωνο αυτο

Αυτο με τις καμερες που λες δεν το εχω δει

Να μια στο σκοταδι

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=1317018

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αναφέρεις μερικά, γιατί μεχρι τωρα εχω διαβάσει σχετικά θετικά σχολια.

 

Καταρχήν η μπαταρία δεν είναι και τόσο γομάρι όσο προμοτάρεται. Το βράδυ θα χάσει κοντά στο 10% ακόμα κι αν το βάλεις σε power save mode.

Επίσης, άμα το root-άρεις, δεν μπορείς να δεις τα ανοιχτά processes με σχεδόν κανένα root task manager.

Και γενικώς έχει θέματα με τον ενσωματωμένο task manager. Δεν κρατά εφαρμογές στο background που χρειάζονται να λειτουργούν στο background για να δίνουν notifications (πχ viber).

Ίσως να 'ναι και θέμα του lollipop, αλλά επειδή το lollipop το 'χω δουλέψει και σε άλλες συσκευές, τέτοια θέματα δεν αντιμετώπησα.

Πολλές ατέλειες αναγκάστηκα να τις λύσω χρησιμοποιώντας 3rd party apps με αποτέλεσμα να ΄χω και αυξημένη κατανάλωση ενέργειας.

Παρ'όλ'αυτά όμως, σαν συσκευή αξίζει για τα χρήματα της απλώς αν κάποιος χρειάζεται καλή κάμερα και καλή συμπεριφορά του android, ίσως θα πρέπει να ψάξει κάποια άλλη συσκευή σ'αυτό το budget.

 

Γενικα δεν εχω κανενα προβλημα με το τηλεφωνο αυτο

Αυτο με τις καμερες που λες δεν το εχω δει

Να μια στο σκοταδι

 

Το πρόβλημα της κάμερας είναι η εστίαση και ο συγχρονισμός του flash με το κλείστρο, με αποτέλεσμα να βγαίνουν σκοτείνες οι φωτός.

Αν βγάλεις 2-3 φορές κάπως στρώνει, αλλά την πρώτη φορά πάντα θα είναι ασύχρονα μεταξύ τους. Είμαι στην 27, αν είσαι σε παλιότερη να μην έχει θέμα, δεν ξέρω.

 

Επίσης έχει θέμα με την καθαρότητα της εικόνας. Τα πρόσωπα και τα αντικείμενα φαίνονται θολά (όχι κουνημένα, θολά, δεν υπάρχει sharpness δηλαδη), ακόμα κι όταν πατήσεις κάπου συγκεκριμένα για να εστιάσει ο φακός.

Link to comment
Share on other sites

1 αξιζει να κανω απ ντειτ τελικα;

2 η ανταποκριση της αφης ειναι πολυ γρηγορη,ρυθμιζεται καπως;

3 φακελους πως κανουμε;

4 τα εικονιδια των εφαρμογων πως γινεται να μην μετακινουνται;

5 ενα πληκτρολογιο με 9 πληκτρα ξερετε;

6 to gps πως λειτουργει; δηλ που γραφω [;] τον προορισμο που θελω να παω; λειτουργει και χωρις ιντερνετ;

Edited by p1m
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα.χθες πηρα στην γυναικα μου το Ρ1m πολυ ομορφο και με δυνατη μπαταρια αλλα: Μου βγαζει μια αναβαθμιση την οποια δεν την περναει ποτε και γραφει "update zip is not correct, installation aborted" Να την παω πισω την συσκευη η' ειναι θεμα λενοβο???

και αλλη μια ερωτηση.Δεν μπορεις να προσθεσεις ηχο κλησης σε μια επαφη??

Edited by matsas
Link to comment
Share on other sites

Μακη , adi32 και λοιποι ξερουμε ποτε για update σε marshmallow? Να το περιμενουμε μεσα στο επομενο διμηνο? Ή θα μεινουμε για παντα στην 5.1?:lol::p
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μέχρι στιγμής ξέρω για το android 6 είναι ότι η συσκευή μας θα το πάρει στα σίγουρα, το κακό είναι ότι δεν το βλέπω για το άμεσο μέλλον αλλά κάπου στο Πάσχα, αρχές καλοκαιριού, κάτι τέτοιο.. δεν πειράζει, εγώ αντέχω προσωπικά. :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!!! Ερωτηση: υπαρχει καμια καλη θηκη τυπου πορτοφολι (flip) αν ναι ,απο που και ποσο?

 

Έχω αυτή και είναι αρκετά ποιοτική.

 

Δυστυχώς, το κινητό στο τομέα της οθόνης είναι απογοητευτικό. Ενώ στα χαρτιά έχει την ίδια οθόνη με το Lumia 640 (294 ppi), το Lumia είναι σα να έχει 2k οθόνη μπροστά του. Πιο πολύ μου φέρνει στην οθόνη του Lumia 535 (220ppi).

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να αναφέρω πως υπάρχουν διαθέσιμες 3 custom roms για όποιον τον ενδιαφέρει να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό (υπάρχει εξάλλου ασφαλής τρόπος επαναφοράς!).

 

AOSP 5.1 Custom ROM: http://www.techolaty.com/33978/lenovo-vibe-p1m-aosp-5-1-rom-download.html

Ουσιαστικά πρόκειται για καθαρό stock android (σχεδόν). Πολύ καλή rom, προσωπικά τη βρήκα κλάσεις καλύτερη απ'τη stock της lenovo. Σωστό multitasking, χωρίς να κλείνει τις εφαρμογές στο background. Λειτουργούν όλα εκτός απ'το notification led αν θυμάμαι καλά (προσωπικά δεν με απασχολεί καν).

 

Flyme OS 4.5.3.1 Custom ROM: http://www.techolaty.com/33979/lenovo-vibe-p1m-custom-rom-flyme-os-4-5-3-1.html

Λοιπόν, αυτή είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα ROM. Πρόκειται για τη rom που χρησιμοποιεί η meizu στα κινητά της. Είναι heavy modded android, ουσιαστικά μιλάμε για εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Τα settings και το notification panel καθώς και o task manager είναι διαφοροποιημένα απ'το stock android και μάλιστα πολύ πιο όμορφα και σου δίνουν smooth αίσθηση στον τρόπο που λειτουργούν.

Δυστυχώς στη ROM αυτή, δεν λειτουργεί καθόλου το fm radio, το notification led και η μπροστινή κάμερα (η μπροστινή κάμερα λειτουργεί κανονικά με κάποια άλλη εφαρμογή απ'το play store).

 

Υπάρχει και μία τροποποιημένη rom με βάση την stock της lenovo αλλά προσωπικά την βρήκα κάπως προβληματική, ιδίως στα fonts των ελληνικών.

Edited by Damageplan
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέματα με τη φωτογραφική (συγχρονισμός φλας, θαμπές φωτογραφίες) τα είχα και εγώ αλλά με την 27 διορθώθηκαν πλήρως. Στο κινητό έκανα update απευθείας από την 25. Στην 27 έφτιαξαν και το touch to shoot της κάμερας που σημαίνει ότι η φωτεινότητα και η εστίαση γίνονται με βάση το σημείο στο πλάνο που αγγίζεις. Μετα το update παίρνω αξιοπρεπείς φωτογραφίες, ακόμα και βραδινές. Οπότε δείτε το παιδιά εγώ σταμάτησα να έχω αυτά τα θέματα.

 

Γενικά το κινητό είναι πολύ καλύτερο από ό,τι περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εμένα χτες για κάποιο λόγο έβαζα τον φορτιστή και ήταν σαν να μην το έβαζα. Σήμερα φόρτιζε κανονικά. Πλέον όμως δεν μου ανοίγει τα δεδομένα. Ξέρει κανείς τίποτα?

 

OK λύθηκε με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμήσεων

Edited by stellw
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέματα με τη φωτογραφική (συγχρονισμός φλας, θαμπές φωτογραφίες) τα είχα και εγώ αλλά με την 27 διορθώθηκαν πλήρως. Στο κινητό έκανα update απευθείας από την 25. Στην 27 έφτιαξαν και το touch to shoot της κάμερας που σημαίνει ότι η φωτεινότητα και η εστίαση γίνονται με βάση το σημείο στο πλάνο που αγγίζεις. Μετα το update παίρνω αξιοπρεπείς φωτογραφίες, ακόμα και βραδινές. Οπότε δείτε το παιδιά εγώ σταμάτησα να έχω αυτά τα θέματα.

 

Γενικά το κινητό είναι πολύ καλύτερο από ό,τι περίμενα.

Φιλέ μου από που την κατεβασες την 27 και πως την εβαλες μέσω recovery;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου από που την κατεβασες την 27 και πως την εβαλες μέσω recovery;;

 

Έκανα κανονικό update απευθείας από την 25. Δεν πήρα την 26 μετά από τις προειδοποιήσεις για προβλήματα από αυτό το forum.

Link to comment
Share on other sites

Με διπλο χτυπημα στην οθονη η συσκευη αναβει;

 

Όχι. Δεν υποστηρίζεται από το hardware της συσκευής αυτό. Μπορείς να βάλεις όμως το gravity screen που μπορεί να σου ενεργοποιεί την οθόνη με διάφορες μεθοδους.

Link to comment
Share on other sites

ισως αυτο που θελω ειναι τρελο αλλα τζαμπατζιδικο και μου αρεσε,χαχα

αν μενεις σε 2 πολεις και εχεις μονο στη μια απεριοριστο ιντερνετ, μπορεις να φορτσεις ιντερνετ στο κινητο σου απο το απεριοριστο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα είμαι νέο μέλος και άσχετος/αρχάριος με τα smartphone

 

Μόλις αγόρασα αυτό το κινητό και το περιεργάζομαι λες και κρατώ στα χέρια μου έναν μικρό εξωγήινο!

 

1)Ακόμη δεν έχω εγκαταστήσει την sim(θα χρειαστεί κόψιμο? θα χρειαστεί και λειάνση για να λεπτύνει και να χωρέσει? Any tips?)

 

2)Έκατσα 2 ώρες και έχω καταχωρήσει όλες μου τις επαφές, αλλά ακόμη δεν το έχω συνδέσει στο ίντερνετ ωστε να κάνω το update. Θα διαγραφούν οι επαφές μου αν το κάνω? Αν ναι, πως μπορώ να κάνω back up για να μην πάει χαμένος ο κόπος μου?

 

3)Προέρχομαι από μπαχατελίτσα σαν χρήστης οπότε γενικά για αρχή ως άσχετος δεν καίγομαι για διάφορες εφαρμογές κτλ. Με ενδιαφέρει να λειτουργεί σβέλτα και οικονομικά με την μπαταρία, οπότε ποιές εργοστασιακές εφαρμογές είναι συνετό να καταργήσω και πως? Επίσης αυτό θα πρέπει να γίνει πριν η μετά το update?

 

4)Πως λειτουργούν αυτά? Όπως ένας υπολογιστής με browser πχ? Γενικά χρησιμοποιώ λίγες και συγκεκριμένες σελίδες στο ιντερνετ οπότε τι είναι πιο συνετό να χρησιμοποιώ έχοντας στα υπ όψην την ομαλη λειτουργία του κινητού και την εξοικονόμηση μπαταρίας, εναν browser για όλα ή ξεχωριστές εφαρμογές για κάθε σελίδα?

 

Ζητώ συγνώμη για την ασχετοσύνη μου παιδιά! Είναι νέος κόσμος για εμένα, ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα είμαι νέο μέλος και άσχετος/αρχάριος με τα smartphone

 

Μόλις αγόρασα αυτό το κινητό και το περιεργάζομαι λες και κρατώ στα χέρια μου έναν μικρό εξωγήινο!

 

1)Ακόμη δεν έχω εγκαταστήσει την sim(θα χρειαστεί κόψιμο? θα χρειαστεί και λειάνση για να λεπτύνει και να χωρέσει? Any tips?)

 

2)Έκατσα 2 ώρες και έχω καταχωρήσει όλες μου τις επαφές, αλλά ακόμη δεν το έχω συνδέσει στο ίντερνετ ωστε να κάνω το update. Θα διαγραφούν οι επαφές μου αν το κάνω? Αν ναι, πως μπορώ να κάνω back up για να μην πάει χαμένος ο κόπος μου?

 

3)Προέρχομαι από μπαχατελίτσα σαν χρήστης οπότε γενικά για αρχή ως άσχετος δεν καίγομαι για διάφορες εφαρμογές κτλ. Με ενδιαφέρει να λειτουργεί σβέλτα και οικονομικά με την μπαταρία, οπότε ποιές εργοστασιακές εφαρμογές είναι συνετό να καταργήσω και πως? Επίσης αυτό θα πρέπει να γίνει πριν η μετά το update?

 

4)Πως λειτουργούν αυτά? Όπως ένας υπολογιστής με browser πχ? Γενικά χρησιμοποιώ λίγες και συγκεκριμένες σελίδες στο ιντερνετ οπότε τι είναι πιο συνετό να χρησιμοποιώ έχοντας στα υπ όψην την ομαλη λειτουργία του κινητού και την εξοικονόμηση μπαταρίας, εναν browser για όλα ή ξεχωριστές εφαρμογές για κάθε σελίδα?

 

Ζητώ συγνώμη για την ασχετοσύνη μου παιδιά! Είναι νέος κόσμος για εμένα, ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις :)

 

1. Καλύτερα να κάνεις αντικατάσταση και να σου δώσουν καινούργια. Διαφορετικά, με κόψιμο δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, θα είναι ήδη έτοιμη προς χρήση.

2. Εξαρτάται πού τις πέρασες τις επαφές. Αν τις πέρασες στο τηλέφωνο, θα διαγραφούν μόνο αν κάνεις επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων ή αν φλασάρεις τη ROM του κινητού από την αρχή. Λογικά, κατά το πρώτο set up πρέπει να σου πέταξε μήνυμα για δημιουργία ή σύνδεση με Google Mail (δεν θυμάμαι καλά). Αν έχεις λογαριασμό, μπορείς να πάς στις Ρυθμίσεις, Λογαριασμοί & Συγχρονισμοί, να πατήσεις το gmail σου και στην κατηγορία Επαφές να πατήσεις να κάνει συγχρονισμό. Έτσι, σε περίπτωση που κάνεις επαναφορά ή αλλάξεις τηλέφωνο, οι επαφές θα σου είναι sync με το mail σου. Διαφορετικά, αν δεν έχεις email, μπορείς να πατήσεις το εικονίδιο του Play Store και να ξεκινήσεις.

4. Εξαρτάται τί εφαρμογές χρησιμοποιείς. Κάποιες όπως το Facebook είναι βαριές. Αν θες άμεση επικοινωνία με τους φίλους σου στο Fb, κατέβασε τον Messenger και όλα τα υπόλοιπα (post, timeline) κάντα από τον Chrome. Αν θες app τραπεζών, κατέβασε τις αντίστοιχες εφαρμογές για πιο γρήγορα και απλά.

 

Θα σου απαντούσα και στο 3 αλλά δεν το έχω μπροστά το κινητό για να σου υποδείξω κάποιες εφαρμογές προς διαγραφή.

 

Και μια ερώτηση από μένα. Το κινητό επειδή το δούλεψα λίγο (δεν του έκανα ούτε ενημερώσεις, τίποτα) και πήγαινε προς πώληση, τελικά κατέληξε στα χέρια του πατέρα μου ο οποίος με ενημέρωσε ότι του εμφανίζει ξαφνικά κάτι κινέζικα στον πάτο της οθόνης και με κατάληξη apk. Αυτό δεν το είδα όσο το είχα και μου έκανε εντύπωση γιατί το χρησιμοποιεί σαν dumbphone (κλήσεις & μηνύματα), οπότε να συνδέθηκε στο ίντερνετ ή κάτι άλλο αποκλείεται. Είναι η περίπτωση με το trojan που αναφέρατε παραπάνω;

Είναι όπως το πήρα από τα Public (τότε με την προσφορά), απείραχτο.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...