Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μωρέ πάντα ήταν, ακόμα και στα minidiscs, απλά (ψιλο)κρυφά τα έκανε ATRAC και αυτά ανέβαζε. Πράγμα κακό διότι όχι μόνο είχες εις διπλούν στο σκληρό τα τραγούδια σου, όχι μόνο έκανε ώρα να τα μετατρέψει (και μετέτρεπε και όσα ήθελε), δεν είχαν και καμμιά ιδιαίτερη ποιότητα!

 

Νομίζω όμως ότι από κάποια στιγμή και μετά (και κάποια έκδοση του SonicStage και μετά) υποστηρίζουν mp3 και χωρίς καμμιά μετατροπή.

 

Έχω την 3.0 (ήρθε μαζί με τον φορητό, το walkman είχε την 2.0) και κάνει ταχύτατα τις μετατροπές. Θα δοκιμάσω αργότερα να περάσω κατευθείαν mp3.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω την 3.0 (ήρθε μαζί με τον φορητό, το walkman είχε την 2.0) και κάνει ταχύτατα τις μετατροπές. Θα δοκιμάσω αργότερα να περάσω κατευθείαν mp3.

 

Απ'ότι φαίνεται το κάνει:

http://www.engadget.com/entry/1234000207039036/

http://asia.cnet.com/reviews/portable_av/0,39033456,39089620p,00.htm (review)

Link to comment
Share on other sites

Καλές τιμές; :blink:

Το 30GB το έχει καταχωρημένο ? 359 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356).

Το 60GB το έχει καταχωρημένο ? 479 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356475).

 

Καλές τιμές έχει το cyberport.

 

30 GB: ? 309 + ? 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = ? 333 τελική τιμή

30 GB: ? 409 + ? 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = ? 433 τελική τιμή

 

+12 ευρω το κόστος για το εμβασμα στη dresdner bank στο λογαριασμό της cyberport με SWIFT, και οι τιμές γίνονται 333+12 = 345 και 433+12= 445

 

βασικά συμφέρει αν αντί για ένα μόνο ipod παραγγείλεις από δύο και άνω.

για δύο ipod 60 γιγα πληρώνεις

409+409+24+12

 

το βασικότερο είναι η διαθεσιμότητα.

 

εννοείται πως απο cyberport έρχονται γρηγορότερα. Το σημαντικότερο όμως είναι πως αναγράφεται στο site της cyberport ακριβώς η ημερομηνία που έχουν διαθεσιμότητα και ΠΟΤΕ δεν πέφτουν έξω. Εμένα την ημέρα που έγραφε ότι θα έχυν διαθεσιμότητα, εκείνη την ημέρα μου έστειλαν τα νάνο και έφτασαν πέντε μέρες αργότερα σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς μάλλον υπάρχει ενα παραθυράκι για την εταιρεία που εισάγει τα προϊόντα στην Ελλάδα (στην προκειμένη περίπτωση η Rainbow, που χαρακτηρίζεται ως "IMC (Independant Marketing Company) Greece".

 

Έτσι, ίσως η παγκόσμια εγγύηση για φορητές συσκευές να μην ισχύει για την Ελλάδα, για συσκευές που αγοράστηκαν από το εξωτερικό και χρειάζονται επισκευή στην Ελλάδα. Δηλαδή ο τοπικός IMC (Rainbow) ίσως να μην έχει την υποχρέωση παροχής υποστήριξης.

 

αυτό μπορεί να ισχύει για σταθερές συσκευές που αγοράστηκαν από εξωτερικό.

 

αλλά για φορητές συσκευές (φορητούς υπολογιστές και ipod) γνωρίζω προσωπικά πως η Apple ΑΠΑΙΤΕΙ από όλους τους IMCs να παρέχουν εγγύηση σε όλους τους πελάτες της Apple παγκοσμίως και παντού.

 

Οι τουρίστες δηλαδή, των οποίων τα iPod χάλασαν δεν θα μπορέσουν να εξυπηρετηθούν στην Ελλάδα? Κάτι τέτοιο θα χαλούσε την εικόνα της Apple και γι αυτό υποχρεώνει τους IMCs να παρέχουν υποστήριξει, αλλιώς τους κλείνει. Αρκεί να δεχτεί κάποια καταγγελία. Είναι στα πλαίσια των υποχρεώσεων της σύμβασης με την Apple για να γίνει κάποιος IMC.

Link to comment
Share on other sites

αυτό μπορεί να ισχύει για σταθερές συσκευές που αγοράστηκαν από εξωτερικό.

 

αλλά για φορητές συσκευές (φορητούς υπολογιστές και ipod) γνωρίζω προσωπικά πως η Apple ΑΠΑΙΤΕΙ από όλους τους IMCs να παρέχουν εγγύηση σε όλους τους πελάτες της Apple παγκοσμίως και παντού.

 

Οι τουρίστες δηλαδή, των οποίων τα iPod χάλασαν δεν θα μπορέσουν να εξυπηρετηθούν στην Ελλάδα? Κάτι τέτοιο θα χαλούσε την εικόνα της Apple και γι αυτό υποχρεώνει τους IMCs να παρέχουν υποστήριξει, αλλιώς τους κλείνει. Αρκεί να δεχτεί κάποια καταγγελία. Είναι στα πλαίσια των υποχρεώσεων της σύμβασης με την Apple για να γίνει κάποιος IMC.

πάλι καλά.. για φορητή ενδιαφέρομαι..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

 

Τα τελευταία walkmans της Sony αποθηκεύουν κατευθείαν mp3.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

αυτό μπορεί να ισχύει για σταθερές συσκευές που αγοράστηκαν από εξωτερικό.

 

αλλά για φορητές συσκευές (φορητούς υπολογιστές και ipod) γνωρίζω προσωπικά πως η Apple ΑΠΑΙΤΕΙ από όλους τους IMCs να παρέχουν εγγύηση σε όλους τους πελάτες της Apple παγκοσμίως και παντού.

 

Οι τουρίστες δηλαδή, των οποίων τα iPod χάλασαν δεν θα μπορέσουν να εξυπηρετηθούν στην Ελλάδα? Κάτι τέτοιο θα χαλούσε την εικόνα της Apple και γι αυτό υποχρεώνει τους IMCs να παρέχουν υποστήριξει, αλλιώς τους κλείνει. Αρκεί να δεχτεί κάποια καταγγελία. Είναι στα πλαίσια των υποχρεώσεων της σύμβασης με την Apple για να γίνει κάποιος IMC.

 

Εγώ πάντως όσο κι αν έψαξα τα sites της Apple (.com, .co.uk, .de), όλα τα χαρτιά που μου δώσανε (και με τα iPod και με το iBook) ή τα AppleCare τηλέφωνα, μία αναφορά στη Rainbow δεν είδα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα το Sony NWHD 5 με €150 σε μαύρο χρωματάκι. Χαμός έγινε, είχε 20 κομμάτια και φύγανε σε μερικές ώρες!!

Άντε βουρ για ένα FM Transmitter και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

+12 ευρω το κόστος για το εμβασμα στη dresdner bank στο λογαριασμό της cyberport με SWIFT...

 

Ευτυχώς στις συναλλαγές μέσω e-banking οι προμήθειες είναι πολύ μικρότερες για εμβάσματα εξωτερικού!

Η Εθνική ξέρω οτί χρεώνει μόλις € 0,50 :up: για έμβασμα στην Dresdner DE

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θα το παρω απο το expansys. Παει γνωστος μου στη USA και θα το παρω με 300 δολλαρια - 250 ευρω !! ;)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πήρα το Sony NWHD 5 με €150 σε μαύρο χρωματάκι. Χαμός έγινε, είχε 20 κομμάτια και φύγανε σε μερικές ώρες!!

Άντε βουρ για ένα FM Transmitter και όλα καλά.

 

Συγχαρητήρια και με γειά!

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

paidia exo ekneuristi afadasta me tous M@LAKES TOU EXPANSYS .MOU IXAN PI TILEFONIKA{to egrafe kai stin selida tous} OTI THA FERNAN to ipod nano xthes{diladi tin paraskeui} simera grafi stin selida tous Διαθεσιμότητα: Σε περίπου 9 Ημέρες !!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πότε θα φέρει επιτέλους η Rainbow το iPod 5G??? :angry:

 

20/11 (τουλάχιστον σύμφωνα με το shop21...)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις υποψιν του mp3 player με bluetooth;

 

edit: http://www.expansys.com/product.asp?code=111492&partner=register

 

κατι ακουσα οτι θα βγει ανταπτορας για το ipod mini για να παιρνει bluetooth stereo headsets , αληθευει;

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς άποψη αν έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής το creative micro ή το iRiver H-10; Δεν ξέρω ποιο απο τα δύο να διαλέξω (και τα δύο είναι 5G). Δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι φωτογραφίες που έχει το iRiver αλλα απο την άλλη έχω ακούσει διάφορα αρνητικά σχόλια για τα mp3 της creative.
Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς άποψη αν έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής το creative micro ή το iRiver H-10; Δεν ξέρω ποιο απο τα δύο να διαλέξω (και τα δύο είναι 5G). Δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι φωτογραφίες που έχει το iRiver αλλα απο την άλλη έχω ακούσει διάφορα αρνητικά σχόλια για τα mp3 της creative.

 

IRIVER H10 6GB

 

μεταξύ αυτών των δύο σαφώς η καλύτερη επιλογή!

 

germanos

multirama

plaisio

play247

digimania

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει αγοράσει κανείς τα ηχεία αυτά: http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=4444586&Nav_Section_Id=779&Catalog_Id=15&Product_Id=276032&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Να μου πει εντυπώσεις;

Ευχαριστώ!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το review του ilounge όπως και πολλών άλλων site.

Απλά ήθελα να ξέρω αν το έχει πάρει κανείς να μου πει

εντυπώσεις και να μου απαντήσει σε ερωτήσεις που

θέλω εγώ!

 

@Stereo: Εσύ που είσαι ''του χώρου'' τι ακουστικά έχεις στο

mp3 player?

Thanks!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το review του ilounge όπως και πολλών άλλων site.

Απλά ήθελα να ξέρω αν το έχει πάρει κανείς να μου πει

εντυπώσεις και να μου απαντήσει σε ερωτήσεις που

θέλω εγώ!

 

@Stereo: Εσύ που είσαι ''του χώρου'' τι ακουστικά έχεις στο

mp3 player?

Thanks!

:)

 

Ποιο...? :cool:

Link to comment
Share on other sites

@Stereo: Εσύ που είσαι ''του χώρου'' τι ακουστικά έχεις στο

mp3 player?

Thanks!

:)

 

Α, τα δικά του LOL :)

Αυτό μέχρι να μπορέσω να βρω τα 6isolator της Εtymotic που με είχαν εντυπωσιάσει με τον ήχο τους. Τόσο που κάνουν όμως...

 

Επίσης και τα Sennheiser ΜΧ500W καλά ήταν αλλά δε μου άρεσε το πλαστικό τους (νομίζω τα έχει ο Νακας).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...