Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι και σε αρκετά καλή τιμή στο shop21...

 

Καλές τιμές; :blink:

Το 30GB το έχει καταχωρημένο € 359 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356).

Το 60GB το έχει καταχωρημένο € 479 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356475).

 

Καλές τιμές έχει το cyberport.

 

30 GB: € 309 + € 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = € 333 τελική τιμή

30 GB: € 409 + € 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = € 433 τελική τιμή

 

Δηλαδή το παίρνεις από τη Γερμανία με μεταφορικά 24€ και σου έρχεται και 23€ φθηνότερο από ότι θα σου κοστίσει ΟΤΑΝ έρθει στην Ελλάδα!

 

Συγκρίνοντας ωστό από τη Γερμανία, βλέπουμε ότι στην Ελλάδα το 30 GB θα πωλείται € 50 ακριβότερα από τη Γερμανία, ενώ το 60GB θα πωλείται € 70 ακριβότερα από τη Γερμανία :!: Αυτό σημαίνει "τιμολογιακή πολιτική Rainbow". Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να υποστηρίζουμε την απαράδεκτη αυτή τακτική της Rainbow.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλές τιμές; :blink:

Το 30GB το έχει καταχωρημένο € 359 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356).

Το 60GB το έχει καταχωρημένο € 479 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356475).

 

Καλές τιμές έχει το cyberport.

 

30 GB: € 309 + € 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = € 333 τελική τιμή

30 GB: € 409 + € 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = € 433 τελική τιμή

 

Δηλαδή το παίρνεις από τη Γερμανία με μεταφορικά 24€ και σου έρχεται και 23€ φθηνότερο από ότι θα σου κοστίσει ΟΤΑΝ έρθει στην Ελλάδα!

 

Συγκρίνοντας ωστό από τη Γερμανία, βλέπουμε ότι στην Ελλάδα το 30 GB θα πωλείται € 50 ακριβότερα από τη Γερμανία, ενώ το 60GB θα πωλείται € 70 ακριβότερα από τη Γερμανία :!: Αυτό σημαίνει "τιμολογιακή πολιτική Rainbow". Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να υποστηρίζουμε την απαράδεκτη αυτή τακτική της Rainbow.

 

 

Kai h Expansys exei poli kales times! ;)

 

Apple iPod 30GB Black Η δική μας τιμή: €329.95 (275.88 χωρίς Φ.Π.Α.)

 

Apple iPod 60GB Black Η δική μας τιμή: €449.95 (376.21 χωρίς Φ.Π.Α.)

Link to comment
Share on other sites

Kai h Expansys exei poli kales times! ;)

 

Apple iPod 30GB Black Η δική μας τιμή: €329.95 (275.88 χωρίς Φ.Π.Α.)

 

Apple iPod 60GB Black Η δική μας τιμή: €449.95 (376.21 χωρίς Φ.Π.Α.)

Καλημέρα,να ρωτήσω κάτι αν βάλω το ΑΦΜ μου θα το πάρω στα 376,21 ευρώ απο το expansys?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,να ρωτήσω κάτι αν βάλω το ΑΦΜ μου θα το πάρω στα 376,21 ευρώ απο το expansys?

 

Ναι ! ;) + 19 ευρω μεταφορικα με DHL ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Μου έκανα δώρο το iTrip της Griffin και ήταν τέτοια αποτυχία, που δεν το χρησιμοποίησα ποτέ.

Διαβάστε ένα σχετικό review.

 

Για να είμαι ειλικρινής, το iTrip το πρώτο και μένα δε με είχε ενθουσιάσει, όχι τόσο για το θέμα του συντονισμού αλλά για το πως γινόταν αυτός!!

Τώρα για τα καινούρια που έβγαλε δεν έχω γνώμη, έχω διαβάσει ότι έχουν βελτιωθεί αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει "τιμολογιακή πολιτική Rainbow". Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να υποστηρίζουμε την απαράδεκτη αυτή τακτική της Rainbow.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Ακόμα και τα επίσημα AppleStores άλλων Ευρωπαϊκών χωρών, φθηνότερα τα έχουν.

Αυτό δε που θεωρώ ακόμα χειρότερο και από τις τιμές είναι το πως θέλει να ξεστοκάρει όσα παλιά έχουν μείνει. Δηλαδή 2 μήνες να έρθει το nano? Τυχαίο είναι; Ποιός ξέρει πότε θα έρθουν τα μεγάλα, για το Πάσχα το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να έχω τη γνώμη των ειδικών γι'αυτό..??

 

http://www.shop21.gr/product_hel.asp?lngProductFamilyID=23040&lngProductID=23292

 

ΕΥχαριστώ..!! :D

 

Σύμφωνα λοιπόν με το τρέχον RAM:

iPod 60 GB: Γενικός δείκτης 10

ipod 20 GB U2 edition: Γενικός δείκτης 8,13

iAudio X5: Γενικός δείκτης 7,96

 

Προσοχή, είναι τα προηγούμενα iPods που συγκρίνουν.

Στο http://www.in.gr/ram/ έχει και το γνωστό excel που δείχνει τους επιμέρους δείκτες.

 

Επίσης, είναι που δε θα'πιανε ...

Link to comment
Share on other sites

Καλές τιμές; :blink:

Το 30GB το έχει καταχωρημένο € 359 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356).

Το 60GB το έχει καταχωρημένο € 479 (ενώ η τελική τιμή Rainbow είναι 356475).

 

Καλές τιμές έχει το cyberport.

 

30 GB: € 309 + € 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = € 333 τελική τιμή

30 GB: € 409 + € 24 μεταφορικά στην Ελλάδα = € 433 τελική τιμή

 

Δηλαδή το παίρνεις από τη Γερμανία με μεταφορικά 24€ και σου έρχεται και 23€ φθηνότερο από ότι θα σου κοστίσει ΟΤΑΝ έρθει στην Ελλάδα!

 

Συγκρίνοντας ωστό από τη Γερμανία, βλέπουμε ότι στην Ελλάδα το 30 GB θα πωλείται € 50 ακριβότερα από τη Γερμανία, ενώ το 60GB θα πωλείται € 70 ακριβότερα από τη Γερμανία :!: Αυτό σημαίνει "τιμολογιακή πολιτική Rainbow". Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος για τον οποίο δεν πρέπει να υποστηρίζουμε την απαράδεκτη αυτή τακτική της Rainbow.

 

Ήμουν ελαφρά είρων... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι ! ;) + 19 ευρω μεταφορικα με DHL ! :cool:
nomiza oti ta metaforika itan 10 euro!gia to ipod nano tosa inai!

 

 

paidai tha ithela tin protasi sas.imai anamesa sto 2giga ipod nano kai sto 30 giga ipod 5g.ti mou protinete an paro?pisteo oti tha mou pite katigorimatika to ipod alla den inai ligo diskolo an xoresi stin tsepi sou?eno to ipod nano xorai akomi kai stin mikri tin tsepi[auti pou exoun ta tzin]ti lete?perimeno na akouso tis apopsis sas! :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον χώρο που χρειάζεσαι.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη. Αν δεν κάνω λάθος η rainbow δεν καλύπτει σαν εγγύηση εάν έχει αγορασθεί προϊον apple από το εξωτερικό . Γιατί να το αγόρασω από το εξωτερικό;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη. Αν δεν κάνω λάθος η rainbow δεν καλύπτει σαν εγγύηση εάν έχει αγορασθεί προϊον apple από το εξωτερικό . Γιατί να το αγόρασω από το εξωτερικό;

 

Giati na plirwseis keratiatika 100 euro pio polla ?

Link to comment
Share on other sites

paidai tha ithela tin protasi sas.imai anamesa sto 2giga ipod nano kai sto 30 giga ipod 5g.ti mou protinete an paro?pisteo oti tha mou pite katigorimatika to ipod alla den inai ligo diskolo an xoresi stin tsepi sou?eno to ipod nano xorai akomi kai stin mikri tin tsepi[auti pou exoun ta tzin]ti lete?perimeno na akouso tis apopsis sas! :shifty:

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι εξαρτάται από το χώρο που χρειάζεσαι. Είχα το μίνι και ενώ μου άρεσε που ήταν μικρό και ωραίο, δεν μου έφτανε ο χώρος και πήρα το 20άρι και στην αρχή μου κακοφάνηκε το ότι ήταν πιο μεγάλο. Και μετά είδα το nano που είναι _πάρα_ πολύ όμορφο αλλά.... 4 Gb. Το έχω συνηθίσει όμως μια χαρά το 20άρι, και το νέο 5G είναι πολύ μικρότερο.

 

Οπότε σκέφτεσαι: λεφτά που θες να διαθέσεις και το τι είναι σημαντικότερο για σένα, οι διαστάσεις ή η χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη. Αν δεν κάνω λάθος η rainbow δεν καλύπτει σαν εγγύηση εάν έχει αγορασθεί προϊον apple από το εξωτερικό . Γιατί να το αγόρασω από το εξωτερικό;

 

Το οποίο είναι καταχρηστικό γιατί η Apple έχει wordwide εγγύηση.

Είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν υποστήριξη. (ακόμα και αν χρειαστεί να τους τρίξεις τα δόντια)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι εξαρτάται από το χώρο που χρειάζεσαι. Είχα το μίνι και ενώ μου άρεσε που ήταν μικρό και ωραίο, δεν μου έφτανε ο χώρος και πήρα το 20άρι και στην αρχή μου κακοφάνηκε το ότι ήταν πιο μεγάλο. Και μετά είδα το nano που είναι _πάρα_ πολύ όμορφο αλλά.... 4 Gb. Το έχω συνηθίσει όμως μια χαρά το 20άρι, και το νέο 5G είναι πολύ μικρότερο.

 

Οπότε σκέφτεσαι: λεφτά που θες να διαθέσεις και το τι είναι σημαντικότερο για σένα, οι διαστάσεις ή η χωρητικότητα.

 

Και φυσικά εννοείται πως αν το θέμα είναι μόνο η χωρητικότητα μπορείς να κοιτάξεις και εναλλακτικές (και ενίοτε πιο φτηνές) λύσεις. Αν είναι βασικό οι διαστάσεις, νομίζω πως το μόνο που μπορείς να βρεις μικρότερο είναι τα network walkmans της Sony, τα οποία όμως αν δεν κάνω λάθος φτάνουν μόνο μέχρι το 1GB...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο είναι καταχρηστικό γιατί η Apple έχει wordwide εγγύηση.

Είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν υποστήριξη. (ακόμα και αν χρειαστεί να τους τρίξεις τα δόντια)

 

Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα δεν αντιπροσωπεύεται απευθείας από την Apple (όπως γίνεται π.χ. στη Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία ...).

 

Συνεπώς μάλλον υπάρχει ενα παραθυράκι για την εταιρεία που εισάγει τα προϊόντα στην Ελλάδα (στην προκειμένη περίπτωση η Rainbow, που χαρακτηρίζεται ως "IMC (Independant Marketing Company) Greece".

 

Έτσι, ίσως η παγκόσμια εγγύηση για φορητές συσκευές να μην ισχύει για την Ελλάδα, για συσκευές που αγοράστηκαν από το εξωτερικό και χρειάζονται επισκευή στην Ελλάδα. Δηλαδή ο τοπικός IMC (Rainbow) ίσως να μην έχει την υποχρέωση παροχής υποστήριξης.

 

Αυτό που σίγουρα μπορεί να γίνει, είναι τέτοιες συσκευές (με διεθνή εγγύηση) να επισκευαστούν σε άλλη χώρα εκτός της Ελλάδας, που η Apple έχει δική της υποστήριξη και όχι IMC. Δηλαδή αν έχει κανείς ένα γνωστό που να κατοικεί στη Γερμανία/Γαλλία/Αγγλία μπορεί να λάβει υποστήριξη από αυτές τις χώρες.

 

Η αντιπροσώπευση της Apple στην Ελλάδα από IMC είναι το όλο πρόβλημα... :(

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λέτε, το Sony NW HD-5 ΜΕ €160 καινούργιο του κουτιού, αγορασμένο απο μαγαζί (στο εξωτερικό με απόδειξη) αξίζει ή να περιμένω για τον....ΝΑΝΟ??

Έχω διαβάσει κορυφαία σχόλια για το Sony.

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λέτε, το Sony NW HD-5 ΜΕ €160 καινούργιο του κουτιού, αγορασμένο απο μαγαζί (στο εξωτερικό με απόδειξη) αξίζει ή να περιμένω για τον....ΝΑΝΟ??

Έχω διαβάσει κορυφαία σχόλια για το Sony.

 

Δεν είναι κακή η τιμή.

Είχα παίξει (λίγο) με αυτό στο SonyStyle στο Βερολίνο και ενώ στα άλλα ήταν ψιλοεντάξει, στο χειρισμό του... χμμ. Μου είχε φανεί λίγο δύσχρηστο.

 

Βλέπω ότι χρησιμοποιεί το SonicStage για τη διαχείριση οπότε το βασικότερο που πρέπει να προσέξεις είναι τι κάνει με τα mp3, τα υποστηρίζει απ'ευθείας ή πρέπει να τα κάνει ATRAC πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

Το iLounge έβγαλε τον ετήσιο Holiday Buyers' Guide που έχει πολλά reviews για iPods και περιφερειακά, hints and tips, promo codes για αγορές κ.α. Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

 

http://www.ilounge.com/index.php/news/comments/download-now-ilounge-holiday-buyers-guide-2005-2006/

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα δεν αντιπροσωπεύεται απευθείας από την Apple (όπως γίνεται π.χ. στη Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία ...).

 

Συνεπώς μάλλον υπάρχει ενα παραθυράκι για την εταιρεία που εισάγει τα προϊόντα στην Ελλάδα (στην προκειμένη περίπτωση η Rainbow, που χαρακτηρίζεται ως "IMC (Independant Marketing Company) Greece".

 

Έτσι, ίσως η παγκόσμια εγγύηση για φορητές συσκευές να μην ισχύει για την Ελλάδα, για συσκευές που αγοράστηκαν από το εξωτερικό και χρειάζονται επισκευή στην Ελλάδα. Δηλαδή ο τοπικός IMC (Rainbow) ίσως να μην έχει την υποχρέωση παροχής υποστήριξης.

 

Αυτό που σίγουρα μπορεί να γίνει, είναι τέτοιες συσκευές (με διεθνή εγγύηση) να επισκευαστούν σε άλλη χώρα εκτός της Ελλάδας, που η Apple έχει δική της υποστήριξη και όχι IMC. Δηλαδή αν έχει κανείς ένα γνωστό που να κατοικεί στη Γερμανία/Γαλλία/Αγγλία μπορεί να λάβει υποστήριξη από αυτές τις χώρες.

 

Η αντιπροσώπευση της Apple στην Ελλάδα από IMC είναι το όλο πρόβλημα... :(

ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.. :)

να ξέρει ο κόσμος..

για μένα υπάρχει ευθύνη της Apple στο όλο θέμα.. :(

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι εξαρτάται από το χώρο που χρειάζεσαι. Είχα το μίνι και ενώ μου άρεσε που ήταν μικρό και ωραίο, δεν μου έφτανε ο χώρος και πήρα το 20άρι και στην αρχή μου κακοφάνηκε το ότι ήταν πιο μεγάλο. Και μετά είδα το nano που είναι _πάρα_ πολύ όμορφο αλλά.... 4 Gb. Το έχω συνηθίσει όμως μια χαρά το 20άρι, και το νέο 5G είναι πολύ μικρότερο.

 

Οπότε σκέφτεσαι: λεφτά που θες να διαθέσεις και το τι είναι σημαντικότερο για σένα, οι διαστάσεις ή η χωρητικότητα.

kapos etsi imai kai ego.telika esi ti dialekses?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κακή η τιμή.

Είχα παίξει (λίγο) με αυτό στο SonyStyle στο Βερολίνο και ενώ στα άλλα ήταν ψιλοεντάξει, στο χειρισμό του... χμμ. Μου είχε φανεί λίγο δύσχρηστο.

 

Βλέπω ότι χρησιμοποιεί το SonicStage για τη διαχείριση οπότε το βασικότερο που πρέπει να προσέξεις είναι τι κάνει με τα mp3, τα υποστηρίζει απ'ευθείας ή πρέπει να τα κάνει ATRAC πρώτα;

 

Αν και έχω ένα Network Walkman, δεν έχω δοκιμάσει να μεταφέρω κατευθείαν mp3 σε αυτό λόγω χωρητικότητας. Πιστεύω όμως πως είναι δυνατή η μεταφορά τους στη συσκευή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

kapos etsi imai kai ego.telika esi ti dialekses?

 

Έχω μείνει με το 20άρι το έγχρωμο διότι όσο όμορφο και αν μου φαίνεται το nano, μου αρέσει που δεν σκέφτομαι πόσα τραγούδια θα βάλω ή αν θα έχω χώρο για να μεταφέρω το τάδε αρχείο.

 

Τώρα, βέβαια, νομίζω ότι μόλις δω το 5G... κάτι θα πάει προς πώληση :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω ένα Network Walkman, δεν έχω δοκιμάσει να μεταφέρω κατευθείαν mp3 σε αυτό λόγω χωρητικότητας. Πιστεύω όμως πως είναι δυνατή η μεταφορά τους στη συσκευή.

 

Μωρέ πάντα ήταν, ακόμα και στα minidiscs, απλά (ψιλο)κρυφά τα έκανε ATRAC και αυτά ανέβαζε. Πράγμα κακό διότι όχι μόνο είχες εις διπλούν στο σκληρό τα τραγούδια σου, όχι μόνο έκανε ώρα να τα μετατρέψει (και μετέτρεπε και όσα ήθελε), δεν είχαν και καμμιά ιδιαίτερη ποιότητα!

 

Νομίζω όμως ότι από κάποια στιγμή και μετά (και κάποια έκδοση του SonicStage και μετά) υποστηρίζουν mp3 και χωρίς καμμιά μετατροπή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...