Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

padia mpori na mou protini kapios kana AKSIOPISTO e-shop gia to ipod nano?na stelni ellada fisika

 

Εγώ έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος από το http://www.cyberport.de. Ταχύτατοι στην αποστολή και στην εξυπηρέτηση, οι φτηνότεροι με διαφορά (μόλις κοίταξα και το nano το 4άρι έχει -μαζί με τα ταχυδρομικά- 265 Ε), έχουν πολύ μεγάλη ποικιλία, έχουν και κανονικό κατάστημα για όσους δεν εμπιστεύονται τα σκέτα δικτυακά μαγαζιά και μπορείς να τους πληρώσεις και χωρίς κάρτα μέσω IBAN. Το μικρό κακό είναι ότι είναι μόνο στα Γερμανικά οπότε αν δεν ξέρεις θα είναι δύσκολο(τερο) (αν και μπορείς και να τους πάρεις και τηλέφωνο νομίζω και εκεί μιλάνε Αγγλικά). Το άλλο κακό είναι ότι έχουν έλλειψη από nano μέχρι τις 17.11 :/

 

Πάντως νομίζω ότι και πολλά άλλα όπως το expansys, το pixmania κλπ, είναι και αυτά έμπιστα (αλλά πλέον είναι ακριβούτσικα).

 

Δες και το παραπάνω post μου για τα 5G.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι και πολλά άλλα όπως το expansys, το pixmania κλπ, είναι και αυτά έμπιστα (αλλά πλέον είναι ακριβούτσικα).

.

 

Ναι, αλλα αμα βαλεις ΑΦΜ στο expansys δεν πληρωνεις ΦΠΑ και σου ερχετε ΠΟΛΥ πιο φθηνα !!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα αμα βαλεις ΑΦΜ στο expansys δεν πληρωνεις ΦΠΑ και σου ερχετε ΠΟΛΥ πιο φθηνα !!! ;)

 

Συμφωνώ. Παρ'όλ'αυτά, και να βάλεις, έρχεται 278 Ε. Αν δε βάλεις έρχεται 332. Αυτοί βέβαια λένε ότι θα το έχουν σε 9 μέρες, οπότε τα 10 Ε διαφορά (αν έχεις ΑΦΜ) θα τα έδινα άνετα για να το έχω νωρίτερα :)

 

(Άσε που και στο Παπασωτηρίου πχ αν χρησιμοποιήσεις το ΑΦΜ σου, έρχεται ακόμα φτηνότερα - 244!)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Παρ'όλ'αυτά, και να βάλεις, έρχεται 278 Ε. Αν δε βάλεις έρχεται 332. Αυτοί βέβαια λένε ότι θα το έχουν σε 9 μέρες, οπότε τα 10 Ε διαφορά (αν έχεις ΑΦΜ) θα τα έδινα άνετα για να το έχω νωρίτερα :)

 

(Άσε που και στο Παπασωτηρίου πχ αν χρησιμοποιήσεις το ΑΦΜ σου, έρχεται ακόμα φτηνότερα - 244!)

to 4g? to 2g me afm poso?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει και σε εμένα τον άσχετο τι "παίζει" με το ΑΦΜ; Ποια καταστήματα πουλάνε χωρίς ΦΠΑ αν δώσεις ΑΦΜ και τι κέρδος έχουν με αυτή την ενέργεια; Δηλαδή πας στο κατάστημα, δίνεις το ΑΦΜ σου και δεν πληρώνεις ΦΠΑ; :blink:

Link to comment
Share on other sites

to 4g? to 2g me afm poso?

Απ'ό,τι βλέπω:

Cyberport: 214 E

Expansys: 227 E

Παπασωτηρίου: 230 Ε

(όλα με ΦΠΑ και έξοδα αποστολής, το CP λέει ότι θα το έχει στις 17.11, το expansys σε 9 ημέρες και ο παπασωτηρίου το έχει τώρα ετοιμοπαράδοτο).

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει και σε εμένα τον άσχετο τι "παίζει" με το ΑΦΜ; Ποια καταστήματα πουλάνε χωρίς ΦΠΑ αν δώσεις ΑΦΜ και τι κέρδος έχουν με αυτή την ενέργεια; Δηλαδή πας στο κατάστημα, δίνεις το ΑΦΜ σου και δεν πληρώνεις ΦΠΑ; :blink:

 

Στην Ελλάδα όταν αγοράζεις κάτι με τιμολόγιο (ΑΦΜ) το πληρώνεις το ΦΠΑ. Αν εσύ πουλήσεις κάτι (μια υπηρεσία, ένα προϊόν) σε κάποιον, πάλι με τιμολόγιο, τότε αυτός σου πληρώνει εσένα το ΦΠΑ. Και κάθε Χ μήνες κάνεις τις προσθαφαιρέσεις και βγαίνει αν πρέπει να δώσεις τη διαφορά στην εφορία (αν δηλαδή το ΦΠΑ όσων πούλησες είναι μεγαλύτερο από το ΦΠΑ όσων αγόρασες) ή όχι. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αργείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και ότι δε τα χαίρεσαι :)

 

Στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν έχω δει online καταστήματα που να αναφέρονται σε ΦΠΑ. Της Αγγλίας τώρα, για κάποιο λόγο που αγνοώ πλήρως, κάνουν κάτι διαφορετικό (όχι όλα όμως). Αν έχεις ΑΦΜ, δε σου χρεώνουν ΚΑΝ το ΦΠΑ, οπότε πληρώνεις πραγματικά λιγότερα γιατί δεν έχεις να περιμένεις πότε θα γίνει ο συμψηφισμός που λέγαμε πιο πάνω.

 

Μέσες άκρες όλα αυτά, ποτέ δεν ήμουν καλός στα λογιστικά :)

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα όταν αγοράζεις κάτι με τιμολόγιο (ΑΦΜ) το πληρώνεις το ΦΠΑ. Αν εσύ πουλήσεις κάτι (μια υπηρεσία, ένα προϊόν) σε κάποιον, πάλι με τιμολόγιο, τότε αυτός σου πληρώνει εσένα το ΦΠΑ. Και κάθε Χ μήνες κάνεις τις προσθαφαιρέσεις και βγαίνει αν πρέπει να δώσεις τη διαφορά στην εφορία (αν δηλαδή το ΦΠΑ όσων πούλησες είναι μεγαλύτερο από το ΦΠΑ όσων αγόρασες) ή όχι. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αργείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και ότι δε τα χαίρεσαι :)

 

Στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν έχω δει online καταστήματα που να αναφέρονται σε ΦΠΑ. Της Αγγλίας τώρα, για κάποιο λόγο που αγνοώ πλήρως, κάνουν κάτι διαφορετικό (όχι όλα όμως). Αν έχεις ΑΦΜ, δε σου χρεώνουν ΚΑΝ το ΦΠΑ, οπότε πληρώνεις πραγματικά λιγότερα γιατί δεν έχεις να περιμένεις πότε θα γίνει ο συμψηφισμός που λέγαμε πιο πάνω.

 

Μέσες άκρες όλα αυτά, ποτέ δεν ήμουν καλός στα λογιστικά :)

an kopso diladi timologio [afm] otan pao na to agoraso tha pliroso ligotero?[sTIN TELIKI TIMI]

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον σκέφτεται να αγοράσει από cyberport, για τους πελάτες που δε διαμένουν στη Γερμανία είναι αδύνατη η πληρωμή με πιστωτική κάρτα.

 

Για την Ελλάδα ο μόνος διαθέσιμος τρόπος πληρωμής είναι έμβασμα στο λογαριασμό τους στην τράπεζα (Vorauskasse).

Link to comment
Share on other sites

an kopso diladi timologio [afm] otan pao na to agoraso tha pliroso ligotero?[sTIN TELIKI TIMI]

 

Τα ίδια ακριβώς θα πληρώσεις, απλά στο μέλλον που θα κάνεις τη δήλωση ΦΠΑ να συμψηφιστεί με άλλα κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον σκέφτεται να αγοράσει από cyberport, για τους πελάτες που δε διαμένουν στη Γερμανία είναι αδύνατη η πληρωμή με πιστωτική κάρτα.

 

Για την Ελλάδα ο μόνος διαθέσιμος τρόπος πληρωμής είναι έμβασμα στο λογαριασμό τους στην τράπεζα (Vorauskasse).

 

Βασικά μπορείς και παραμπορείς να πληρώσεις με πιστωτική. Μήπως έχεις κάρτα που δεν υποστηρίζει (πχ Diners ή Visa Electron και όχι κανονική;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος από το http://www.cyberport.de. Ταχύτατοι στην αποστολή και στην εξυπηρέτηση, οι φτηνότεροι με διαφορά (μόλις κοίταξα και το nano το 4άρι έχει -μαζί με τα ταχυδρομικά- 265 Ε), έχουν πολύ μεγάλη ποικιλία, έχουν και κανονικό κατάστημα για όσους δεν εμπιστεύονται τα σκέτα δικτυακά μαγαζιά και μπορείς να τους πληρώσεις και χωρίς κάρτα μέσω IBAN. Το μικρό κακό είναι ότι είναι μόνο στα Γερμανικά οπότε αν δεν ξέρεις θα είναι δύσκολο(τερο) (αν και μπορείς και να τους πάρεις και τηλέφωνο νομίζω και εκεί μιλάνε Αγγλικά). Το άλλο κακό είναι ότι έχουν έλλειψη από nano μέχρι τις 17.11 :/

 

Πάντως νομίζω ότι και πολλά άλλα όπως το expansys, το pixmania κλπ, είναι και αυτά έμπιστα (αλλά πλέον είναι ακριβούτσικα).

 

Δες και το παραπάνω post μου για τα 5G.

file,otan to agorases ixe elliniko menou? i mono germaniko?
Link to comment
Share on other sites

file,otan to agorases ixe elliniko menou? i mono germaniko?

 

Δεν έχω αγοράσει ipod από εκεί, έχω αγοράσει άλλα πράγματα. Όλα τα iPods από το nano και μετά πάντως έχουν όλες τις γλώσσες αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μπορείς και παραμπορείς να πληρώσεις με πιστωτική. Μήπως έχεις κάρτα που δεν υποστηρίζει (πχ Diners ή Visa Electron και όχι κανονική;)

 

Τον Ιούνιου του 2004 που δοκίμασα να παραγγείλω με κάρτα Visa/Mastercard από το cyberport, έλαβα τα παρακάτω emails:

 

There is no opportunity for Greek customers to order by credit card.

You just have the option to pay in advance onto our bank account, you

would then receive our bank details as soon as the order is placed.

...

Customer Contact Center

cyberport.de GmbH

***************

lately we had serious problems with credit payments from abroad so we

changed our operating system to a more secure one, where we check on

the adresses of the credit card owners.

 

Foreign credit card companies do not allow our accounting department

to check on the credit card owners. Therefore, we are not able to

determine, wheter the the orders are delivered to the owner of the

card or to a different adress which could go along with credid card

misuse.

Since we are a rather medium size business, we can not afford credit

card abuses by our customers and we have to be on the safe side when

delivering the orders.

For Greek customers it is just possible to pay cash in advance onto

our account.

...

Customer Contact Center

cyberport.de GmbH

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούνιου του 2004 που δοκίμασα να παραγγείλω με κάρτα Visa/Mastercard από το cyberport, έλαβα τα παρακάτω emails:

--snip--

 

Ooops, ζητώ συγγνώμη, φαίνεται πως έχω μείνει πίσω. Μόλις κοίταξα στους όρους και είδα ότι πλέον δέχονται μόνο κάρτες που έχουν εκδοθεί στη Γερμανία ή στην Αυστρία, οπότε έχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν! Ελπίζω τα άλλα να έρθουν πριν τα Χριστούγεννα!
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Το Πλαίσιο έφερε μαύρα Nano 2GB στα 229 ευρώ. Άρα σύντομα αναμένονται και τα υπόλοιπα μέλη της nano-οικογένειας. ;)
Kαλά νέα αυτά!!!Μα καλά κι αυτοί ένα ένα τα φέρνουν ρε γμτ;Αμάν πια μέχρι και στον ύπνο μου το βλέπω το νανάκι μου!:cry:
Link to comment
Share on other sites

Kαλά νέα αυτά!!!Μα καλά κι αυτοί ένα ένα τα φέρνουν ρε γμτ;Αμάν πια μέχρι και στον ύπνο μου το βλέπω το νανάκι μου!:cry:

Εγώ πάντως μετά την ανακοίνωση τον νέον ipod 30gb & 60gb θα σου πρότεινα να πάρεις ένα απο αυτά αν και ξέρω οτι είναι δύσκολο να αντισταθείς μπροστά στο κουκλίστικο μικρό ipod nano. :)

Link to comment
Share on other sites

Το Πλαίσιο έφερε μαύρα Nano 2GB στα 229 ευρώ. Άρα σύντομα αναμένονται και τα υπόλοιπα μέλη της nano-οικογένειας. ;)

 

Και το ξε-φέρανε :) Τώρα 'δεν είναι διαθέσιμο' και δεν ξέρουν και πότε θα είναιι!! Πφφφφφφφφ...

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Εγώ πάντως μετά την ανακοίνωση τον νέον ipod 30gb & 60gb θα σου πρότεινα να πάρεις ένα απο αυτά αν και ξέρω οτι είναι δύσκολο να αντισταθείς μπροστά στο κουκλίστικο μικρό ipod nano. :)
Μα μάλλον θα πάρω και ipod video!!!Χι χι!Τώρα που βγήκε σιγά μην το αφήσω!Aλλά μου έχει καρφωθεί στο μυαλό και το nano!Δεν βγάζω άκρη...:cry:
Link to comment
Share on other sites

το nano κάτι το διαφορετικό,

αλλά τώρα που υπάρχει το 5G..

και τα 2 το καλύτερο.. :)

iPod with video review roundup: http://engadget.com/entry/1234000340064681/

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Kαλά νέα αυτά!!!Μα καλά κι αυτοί ένα ένα τα φέρνουν ρε γμτ;Αμάν πια μέχρι και στον ύπνο μου το βλέπω το νανάκι μου!:cry:

 

Egw prolava apo ta prwta nano pou efere o papaswthriou kai phra to black 4GB.

H apolyth porosis! Pote den ehw kolhsei toso me ena mp3! Aghwthika ligo otan arhise na gratzounietai (parolh th frontida mehri ysterias pou tou prosfera), alla me to pou hrthe to icleaner (http://www.ipodcleaner.com/) egine kai pali san kainourgio!

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...