Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Εχω 30GB τραγουδια. Περιπου 20.000 κομματια. Λες να καποιος να κουβαλαει 20.000 κομματια backup ??? Αν ναι ωσπου να βρει το κομματι που θελει να ακουσει θα εχει περασει ο ελευθερος του χρονος.

2) Σε ενα 512mb player χωρανε 200+ τραγουδια σε 128kbps οποτε ανετα βαζεις τα 200 αγαπημενα σου μεσα.

3,4) Το αυτι σου δεν θα δει διαφορα μεταξυ 128 και 320 στα ακουστικα ουτε στα φορητα ηχειακια εκτος αν μιλαμε για τον βιονικο ανθρωπο :D.

5) Ολοι μπορουν να αγορασουν 1gb η και ακομα και 20gb players αλλα οταν δεν υπαρχει εμφανης λογος γιατι ?

 

Θα φανω περιεργος αλλα οταν καποιος παει και αγοραζει MP3 Player με οθονη και 1gb+ μαλλον το κανει απο μοστρα. Μην ξεχναμε πως ειμαστε Ελληνες.

 

1) Έχω 90Gb τραγούδια. Και μπορώ να έχω μαζί μου μόνο το 1/4. Και προφανώς δεν έχεις ipod.

 

2) Χμ, σε 512MB μπορώ να χωρέσω max 106 τραγούδια. Και τα αγαπημένα μου είναι πολλά, πολλά περισσότερα. Μπορεί να γουστάρω να ακούσω Πλούταρχο, ή Porcupine Tree, ή Μαζωνάκη ή να ακούσω κάτι από τη δισκογραφία των Bad Religion. Έχω ακραία γούστα, ομολογώ.

 

3),4) Αν δεν μπορείς να ακούσεις τη διαφορά ανάμεσα στα 128 και στα 320, σίγουρα έχεις θέμα. Δεν είμαι audiophile αλλά η μουσική είναι εμφανέστατη ακόμη και στα δικά μου αυτιά. Ακόμη και με τα bundled ακουστικά.

 

5) Εντάξει ο τελευταίος λόγος ήταν για πλάκα. Απλά μου αρέσει η ατάκα "because I can". Τους πραγματικούς λόγους του έγραψα παραπάνω.

 

Και έχεις δίκιο. Ακούγεσαι περίεργος. Δεν είναι θέμα μόστρας. Είναι επιλογή βάσει αναγκών προσωπικών.

 

Anyway, σου είπα αναγνωρίζω και τη χρησιμότητα ενός μικρού υπερφορητού player, αφού έχω και τέτοιο. Αλλά δεν με καλύπτει πλήρως.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά ένα MP3 CRYPTO UM350 (256) έχει ακούσει κανείς τίποτα; 49Μια κοπέλα στο Γερμανό μου είπε ότι έχει καποιο bug και αλλάζει το backlight κάθε φορά που πας να πειράξεις κάτι..

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Mp3Usb&cp_id=57363

 

Επίσης είχε και κατι OSIO καινόυργια λέει, τα οποία ήταν 10 ευρώ ακριβότερα και μου τα έβγαζε καλύτερα..

Καμμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

1) Εχω 30GB τραγουδια. Περιπου 20.000 κομματια. Λες να καποιος να κουβαλαει 20.000 κομματια backup ??? Αν ναι ωσπου να βρει το κομματι που θελει να ακουσει θα εχει περασει ο ελευθερος του χρονος.

2) Σε ενα 512mb player χωρανε 200+ τραγουδια σε 128kbps οποτε ανετα βαζεις τα 200 αγαπημενα σου μεσα.

3,4) Το αυτι σου δεν θα δει διαφορα μεταξυ 128 και 320 στα ακουστικα ουτε στα φορητα ηχειακια εκτος αν μιλαμε για τον βιονικο ανθρωπο :D.

5) Ολοι μπορουν να αγορασουν 1gb η και ακομα και 20gb players αλλα οταν δεν υπαρχει εμφανης λογος γιατι ?

 

Θα φανω περιεργος αλλα οταν καποιος παει και αγοραζει MP3 Player με οθονη και 1gb+ μαλλον το κανει απο μοστρα. Μην ξεχναμε πως ειμαστε Ελληνες.

 

Όλα τα απάντησε ο punky. Εστιάζω στο bold: προφανώς πρέπει να δοκιμάσεις ένα iPod :)

 

Και δεν το κάνουν μόνο οι Έλληνες, σ' όλο τον κόσμο η ίδια κατάσταση. Να είναι όλοι χαζοί ή επιδειξιομανείς απίθανο μου φαίνεται.

 

Τέλος, το να έχεις μαζί σου πρακτικά όλη σου τη δισκοθήκη είναι τρομερή αίσθηση. Μπορείς να ακούσεις ανά πάσα στιγμή ότι σου περάσει από το μυαλό: αυτό δεν συγκρίνεται με τίποτα. Γλυτώνεις και το γράψε-σβήσε κάθε τρεις και λίγο.

Στο κάτω κάτω, αυτό είναι και το νόημα της νέας τεχνολογίας: σε απελευθερώνει. Γιατί να μην το εκμεταλλευτείς πλήρως; Γιατί να αυτοπεριορίζεσαι; Με τη λογική σου, αν την επεκτείνουμε, και με τα πατροπαράδοτα walkman κουτσά στραβά βολευόμασταν (εγώ καθόλου αλλά τέσπα)

Για όλους αυτούς τους λόγους και όσους ανέφερε ο punky, ενώ έχω και εγώ ένα shuffle 9 στις 10 φορές παίρνω μαζί μου το "μεγάλο".

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

ανοιξα ενα θεμα αποκλειστικα για το ipod εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=91157 ωστε να μην γινεται ενα μπαχαλο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ένα MP3 CRYPTO UM350 (256) έχει ακούσει κανείς τίποτα; 49Μια κοπέλα στο Γερμανό μου είπε ότι έχει καποιο bug και αλλάζει το backlight κάθε φορά που πας να πειράξεις κάτι..

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=Mp3Usb&cp_id=57363

 

Επίσης είχε και κατι OSIO καινόυργια λέει, τα οποία ήταν 10 ευρώ ακριβότερα και μου τα έβγαζε καλύτερα..

Καμμιά ιδέα;

 

στον Γερμανό δες σίγουρα το παρακάτω: http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?product=22975&category=10

το πήρα για δώρο σε μια φίλη. τέλειος ήχος, πολύ καλύτερος από ότι περίμενα. κάνει €69 για 512ΜΒ με ραδιόφωνο. το έχει στο φυλλάδιο ως προτεινόμενο δώρο, πράγματι αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Ποτε δεν καταλαβα γιατι μερικοι αγοραζουν mp3 players ανω του 1gb απο την στιγμη που πανω απο 300 τραγουδια δεν προκειται να ακουσει κανεις συν το γεγονος πως σβηνεις γραφεις.

Να υποθέσω ότι στο σπίτι σου έχεις αντίστοιχα ένα μικρό δίσκο που χωράει σχετικά λίγα mp3 και κάθε φορά που γεμίζει τα σβήνεις και ξαναριπάρεις τα CD ή τα αντιγράφεις από κάπου; Μάλλον όχι, διότι προτιμάς να έχεις όλα σου τα mp3 στο pc και κάθε φορά που σου έρχεται να ακούσεις κάτι, να μπορείς να το κάνεις άμεσα, άσχετα αν θα κάτσεις σπίτι να ακούς μουσική για να τέταρτο ή μια μέρα.

Αυτός είναι και ο λόγος που ο κόσμος αγοράζει mp3 players με μεγάλες χωρητικότητες, για να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα τραγούδια μαζί του ώστε να καλύπτει τις μουσικές του ανάγκες με λιγότερους περιορισμούς. Για να μην αναφέρουμε το ότι μπορείς να το γεμίσεις για ένα ταξίδι ή τη χρήση του σαν εξωτερικός δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ενα DVD player στο αμαξι σας οπως εγω και ιδου η λυση.

Προσωπικα δεν θα εδινα πολλα χρηματα για mp3 player εφοσον μονο το ηχοσυστημα στο αμαξι μου ξεπερναει τα 3.000e και δεν παω πουθενα με τα ποδια. Του λογου το αληθες το Teac 512ram Mp3 που εχω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, απλα το πηρα για να το εχω διπλα στα Walkman, Discman, Mini Disc. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ποιες μάρκες mp3 player έχουν πολύ καλή ποιότητα αναπαραγωγής και υψηλή ένταση.

 

Το θέλω για να ακούω μέταλ βλέπετε :p

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε ενα DVD player στο αμαξι σας οπως εγω και ιδου η λυση.

Προσωπικα δεν θα εδινα πολλα χρηματα για mp3 player εφοσον μονο το ηχοσυστημα στο αμαξι μου ξεπερναει τα 3.000e και δεν παω πουθενα με τα ποδια. Του λογου το αληθες το Teac 512ram Mp3 που εχω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε, απλα το πηρα για να το εχω διπλα στα Walkman, Discman, Mini Disc. :)

Καλά, εσύ ήσουνα πανευτυχής με το Teac χωρίς να το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ;

Επίσης είπες τη μαγική λέξη, προσωπικά. Όπως εσύ έκανες αυτό που ήθελες και νομίζεις ότι καλύπτει τις ανάγκες σου, έτσι κάνουν και οι υπόλοιποι, Εσύ έχεις ένα τόσο ακριβό σύστημα στο αυτοκίνητο μια που το χρησιμοποιείς τόσο πολύ, άλλοι που προτιμούν τα ΜΜΜ ή τα πόδια για να μην πήζουν στην κίνηση βρίσκουν πιο ταιριαστό στις δικές τους ανάγκες ένα mp3 player με μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Jog φιλε μου γενικα δεν προκειται να βρεις mp3 player που να σου παρει τα αυτια. ( Εχει νομιζω να κανει με κανονισμους )

Ωστοσο μπορεις οταν πας να αγορασεις mp3 να ζητησεις να το ακουσεις πρωτα.

Stereo το Teac οταν πηγα να το αγορασω πρεπει να δοκιμασα 6 ακομα mp3 players στα 512 και 1gb ram ( Creative , I-River , Olympus , Teac ) και το μονο που ειχε καλυτερο ηχο ηταν το Teac με το 1gb και την οθονουλα που ομως εκανε και σχεδον τα διπλασια λεφτα. Οπως ειπα το πηρα μονο και μονο για να το εχω εφοσον με τα ποδια δεν παω πουθενα. Ποιος ξερει ομως ισως να μου χρειαστει το καλοκαιρι στην παραλια. :D

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα λοιπόν με τα νεότερα νέα :) η Apple κατασκευάζει και διαθέτει στην αγορά 100.000 nanos *την ημέρα*. Αναμένεται να έχουν πουληθεί 9 εκατομμύρια nano τους 3 πρώτους μήνες.

Επίσης: το νέο Shuffle που κατά πάσα πιθανότητα θα παρουσιαστεί στις 10 Ιανουαρίου, θα έρχεται σε μία χωρητικότητα, στα 512 Mb και θα είναι μικρότερο από το τωρινό. Το 1Gb Shuffle θα καταργηθεί (άλλωστε ήδη πλέον δεν μπορείς να το παραγγείλεις στην Αμερική). Το κενό στα 1Gb θα καλυφθεί από το νέο... nano 1Gb το οποίο θα είναι σαν το άλλο αλλά ίσως λίιιγο μικρότερο (μη ρωτήσετε πως θα το κάνουν κι άλλο πιο μικρό!). Τιμές γύρω στα 80$ και 140-150$ (λένε).

Ίδωμεν...

 

Πηγές: appleinsider, ipodnn κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Το 30άρη και το 60άρη iPod αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και στη μέση ο player της Creative που είναι και αυτός 30GB! :)

 

http://www.watch.impress.co.jp/av/docs/20051216/dev14017.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης: το νέο Shuffle που κατά πάσα πιθανότητα θα παρουσιαστεί στις 10 Ιανουαρίου, θα έρχεται σε μία χωρητικότητα, στα 512 Mb και θα είναι μικρότερο από το τωρινό. Το κενό στα 1Gb θα καλυφθεί από το νέο... nano 1Gb το οποίο θα είναι σαν το άλλο αλλά ίσως λίιιγο μικρότερο (μη ρωτήσετε πως θα το κάνουν κι άλλο πιο μικρό!).

 

Το θέμα είνα πως θα κάνουν μικρότερο τόσο και το shuffle όσο και το nano...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα λοιπόν με τα νεότερα νέα :) η Apple κατασκευάζει και διαθέτει στην αγορά 100.000 nanos *την ημέρα*. Αναμένεται να έχουν πουληθεί 9 εκατομμύρια nano τους 3 πρώτους μήνες.

Επίσης: το νέο Shuffle που κατά πάσα πιθανότητα θα παρουσιαστεί στις 10 Ιανουαρίου, θα έρχεται σε μία χωρητικότητα, στα 512 Mb και θα είναι μικρότερο από το τωρινό. Το 1Gb Shuffle θα καταργηθεί (άλλωστε ήδη πλέον δεν μπορείς να το παραγγείλεις στην Αμερική). Το κενό στα 1Gb θα καλυφθεί από το νέο... nano 1Gb το οποίο θα είναι σαν το άλλο αλλά ίσως λίιιγο μικρότερο (μη ρωτήσετε πως θα το κάνουν κι άλλο πιο μικρό!). Τιμές γύρω στα 80$ και 140-150$ (λένε).

Ίδωμεν...

 

 

9 εκατομμύρια το τρίμηνο μόνο το nano?:w00t: Κανονική χιονοστιβάδα... Στο δεύτερο τρίμηνο του 2005 είχαν πωληθεί συνολικά περίπου 6.000.000 όλων των μεγεθών και οι αναλυτές πίστευαν ότι ήταν το peak. Και σου έρχεται η apple, καταργεί και αντικαθιστά το best seller της (το mini) και πουλάει τα διπλά :cool: No guts no glory!

 

Ας το καταργήσουν και τελείως το shuffle, αντικαθιστώντας το με μικρότερα nano. Δε θα λείψει σε πολλούς. Δεν είναι καν ανάγκη να το κάνουν πιο μικρό, μια χαρά είναι. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Ας το καταργήσουν και τελείως το shuffle, αντικαθιστώντας το με μικρότερα nano. Δε θα λείψει σε πολλούς.

Μην το λές...

 

Επίσης, 100.000 την ημέρα, σημαίνει πάνω από 1 nano κάθε δευτερόλεπτο. Αν σκεφτούμε ότι αναμενόταν να πουληθούν 14 εκατομμύρια iPod (όλα τα είδη) από 1 Οκτωβρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου, συν το ότι στις 22 Νοεμβρίου πουλήθηκε το 30.000.000ό, καταλαβαίνουμε γιατί το έριξε η Creative στις αντιγραφές...

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Μην το λές...

 

Επίσης, 100.000 την ημέρα, σημαίνει πάνω από 1 nano κάθε δευτερόλεπτο. Αν σκεφτούμε ότι αναμενόταν να πουληθούν 14 εκατομμύρια iPod (όλα τα είδη) από 1 Οκτωβρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου, συν το ότι στις 22 Νοεμβρίου πουλήθηκε το 30.000.000ό, καταλαβαίνουμε γιατί το έριξε η Creative στις αντιγραφές...

 

:D

 

Το λέω και το υπογράφω. Αν υπήρχε nano στα 512ΜΒ και σε τιμή παραπλήσια (λίγο μεγαλύτερη) του shuffle, υπάρχουν πολλοί που δεν θα το προτιμούσαν; Όχι και τόσοι νομίζω... Θα συνέφερε και την ίδια την apple γιατί θα μπορούσε να πουλάει ένα ακριβότερο προϊόν σε σχέση με το shuffle του οποίου η τιμή αναγκαστικά θα πέφτει όσο φθηναίνουν οι μνήμες flash και πιέζει ο ανταγωνισμός (εντάξει, εδώ γελάνε :lol: )

 

Το πρώτο link που δίνεις πάντως μιλάει για 9,5 εκ/ρια iPod όλων των μεγεθών, όχι μόνο nano.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω και το υπογράφω. Αν υπήρχε nano στα 512ΜΒ και σε τιμή παραπλήσια (λίγο μεγαλύτερη) του shuffle, υπάρχουν πολλοί που δεν θα το προτιμούσαν; Όχι και τόσοι νομίζω... Θα συνέφερε και την ίδια την apple γιατί θα μπορούσε να πουλάει ένα ακριβότερο προϊόν σε σχέση με το shuffle του οποίου η τιμή αναγκαστικά θα πέφτει όσο φθηναίνουν οι μνήμες flash και πιέζει ο ανταγωνισμός (εντάξει, εδώ γελάνε :lol: )

 

Το πρώτο link που δίνεις πάντως μιλάει για 9,5 εκ/ρια iPod όλων των μεγεθών, όχι μόνο nano.

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- θα προτιμούσαν το νανοειδές shuffle όπως το περιγράφεις :) Το άρθρο είναι από τον Οκτώβριο οπότε δεν είναι ενημερωμένο. Την πληροφορία για τα 9.000.000 την είδα εδώ: http://www.appleinsider.com/article.php?id=1422

Link to comment
Share on other sites

to shuffle einai isws to xeirotero mp3 player pou exei vgei pote
To shuffle υπάρχει γιατί εξυπηρετεί κάποιους (ανάμεσά τους και μένα) που θέλουν κάτι συγκεκριμένο π.χ. συνδιασμό usb μνήμης και mp3 player. Δεν εξαπάτησαν κανέναν είναι καθαρά προσωπική άποψη.
Link to comment
Share on other sites

to shuffle einai isws to xeirotero mp3 player pou exei vgei pote

 

Δεν θα το έλεγα σε καμία περίπτωση. Πηγαινοφέρνω αρχεία στη δουλειά, ακούω με εξαιρετικό ήχο τα τραγούδια μου από μία συσκεύη 22 γραμμαρίων που δεν σπάει, δε χαλάει και ούτε φοβάμαι μη γρατσουνιστεί. Το κουβαλάω παντού. Και σε σχέση με ανταγωνιστικά ομοειδή προϊόντα, δε νοιάζομαι ούτε μπαίνω σε έξοδα αγοράς μπαταριών.

 

Σίγουρα δεν θα το επέλεγα ως το μοναδικό μου mp3 player λόγω έλλειψης οθόνης και λόγω χωρητικότητας. Αλλά δε συμφωνώ με το δικό σου αφορισμό.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Another Creative Zen Vision:M Review

 

http://www.everythingusb.com/creative_zen_vision:m_30gb.html

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Thanks για το link!

πω πω είναι γαμάτο!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνει γύρω στα 330-350 ευρώ!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...