Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα ακριβώς, και συμφωνώ μαζί σου σε όσα είπες. Και ο ανταγωνισμός στις εταιρείες μόνο καλό κάνει, δε νομίζω να άρεσε ιδιαίτερα σε κανέναν το μόνο mp3 player στην αγορά να ήταν το iPod, και όταν αγοράζουμε έχοντας κάνει τη σχετική έρευνα αγοράς πριν και κοιτώντας τις ανάγκες μας, μόνο κερδισμένοι βγαίνουμε.

 

Για να είμαι ειλικρινής όμως, θα προτιμούσα ο ανταγωνισμός να γίνεται με πραγματικά αξιόλογες και νεωτεριστικές συσκευές και όχι με αντιγραφές, γιατί θεωρώ ότι το Μ είναι αντιγραφή με επιμέρους βελτιώσεις στα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι αντιγραφή όσο αναφορά τα χαρακτηριστηκά και έπειτα

βελτίωσή τους αλλά όχι όπως πολύ μα πάρα πολύ λένε τo UI,

το περιβάλλον εργασίας.

 

Το μενού και τα υπόλοιπα είναι πατενταρισμένα

από την Creative από το 2000 πριν μπει η Apple

στον χώρο διάβασα στο dapreview ότι η Creative

πράγματι κέρδισε την δίκη και ότι η Apple δεν

μπορεί να κάνει τίποτα με αυτό.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά αν δεις screen cap από το GUI του νέο ZEN χαλαρά το περνάς για ipod...

 

Δεν έχουν αντιγράψει μόνο είδος του menu (για το οποίο όντως κατέχουν μία πατέντα, τώρα το κατά πόσο ευσταθεί δεν το γνωρίζω...), αλλά ακόμα και το look and field μοιάζει ΤΡΟΜΕΡΑ με αυτό ενός ipod.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

geia xara,

xreiazomai ena mp3 player sta 20 gb,xoris egxromi othoni,na exei radio kai ixografisi..eimai anamesa se sony kai iaudio.apo oti eida kai i teac evgale ena alla exei egxromi othoni..

 

exete na mou proteinete kati dokimasmeno i mi?

thnx

Link to comment
Share on other sites

αυτο τι σου λεει; http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=1548

ενταξει η οθονη color, αλλα την πληρωνεις για ΑΜ.. :D

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Για ΑΜ? Τι εννοείς;

ΛοΛ

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

εννοω για ασπρομαυρη.. :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

The H10 will enable you to play protected content, like the kind offered by the Yahoo! Music Unlimited or Rhapsody To Go.

http://www.pcmag.com/article2/0,1895,1895828,00.asp

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αντιγραφή όσο αναφορά τα χαρακτηριστηκά και έπειτα

βελτίωσή τους αλλά όχι όπως πολύ μα πάρα πολύ λένε τo UI,

το περιβάλλον εργασίας.

 

Όχι και δε μοιάζουν τα UI, αυτό είναι η μέθοδος του φοτοσόπ.

 

http://homepage.mac.com/dlialios/images/step1.jpg

Κανονικό iPod

 

http://homepage.mac.com/dlialios/images/step4.jpg

Η παραπάνω φωτογραφία με 5 λεπτά photoshopping.

 

http://homepage.mac.com/dlialios/images/step5.jpg

To Zen.

 

Εγώ τα βλέπω ίδια και αν δεν βαριόμουνα και καθόμουνα μισή ώρα παραπάνω στο photoshop δεν θα ξεχώριζαν.

 

Επίσης η πατέντα της Creative είναι μια υπερβολικά γενική πατέντα για 'μετάβαση μεταξύ διαφόρων μενού τα οποία ανήκουν όλα σε μια ιεραρχική δομή'. Η Creative ξέρει πολύ καλά ότι αυτό είναι μια τρύπα στο νερό αλλιώς δε θα καθόταν με σταυρωμένα χέρια. Το ότι το πέταξε τώρα είναι απλά για να τραβήξει την προσοχή. Δεν πρόκειται ποτέ να υποστηρίξω τις φθηνές αντιγραφές της Creative που σκοπό έχουν μόνο την εκμετάλλευση της επιτυχίας του άλλου, μια που από μόνη της απέτυχε οικτρά.

Link to comment
Share on other sites

The H10 will enable you to play protected content, like the kind offered by the Yahoo! Music Unlimited or Rhapsody To Go.

http://www.pcmag.com/article2/0,1895,1895828,00.asp

 

Αν και αυτές οι υπηρεσίες είναι καλές για όσους δεν έχουν μεγάλη συλλογή τραγουδιών ή θέλουν να κατεβάζουν αβέρτα τραγούδια, το γεγονός παραμένει ότι είναι υπηρεσίες ενοικίασης των τραγουδιών αυτών. Δεν τα έχεις για πάντα τα τραγούδια, τα έχεις για όσο πληρώνεις. Αν ξεχάσεις (ή δε θες) να πληρώσεις για ένα μήνα, πάνε τα τραγούδια μέχρι να ξαναπληρώσεις. Αν αυξηθεί η τιμή της συνδρομής (όπως έγινε πριν από ενάμιση μήνα που σχεδόν διπλασιάστηκε στο yahoo) ή το καταπίνεις και συνεχίζεις να πληρώνεις όσα ζητάνε, ή χάνεις ΟΛΑ τα τραγούδια που είχες κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερό πάντως πως πάνε όλοι να αντιγράψουν τα iPod... Άραγε τα αντιγράφουν και ως προς την ποιότητα του ήχου που βγάζει; Γιατί αν είναι έτσι, τότε θα είναι μια καλή αντιγραφή. Οι εξωτερικές ομοιότητες και η προσπάθεια να μιμηθούν το UI του iPod (που τόσο απλουστευμένο και εύχρηστο μόνο μια Apple θα μπορούσε να το κάνει) δεν είναι τίποτε άλλο από φτήνιες...

Τουλάχιστον ας κάνουν ουσιώδεις αντιγραφές (πρακτικότητα, υποστήριξη τρίτων κατασκευαστών, ποιότητα αναπαραγωγής ήχου κλπ).

 

Το 5G 30GB είναι το δεύτερο iPod που έχω αυτή τη στιγμή, και δεν πουλάω "μούρη" επειδή έχω iPod. Αν κάποιος ήθελε να πάρει ένα καλό ηχοσύστημα τι θα έπερνε; Sony ή Harman Kardon.

Link to comment
Share on other sites

επειδη λεω να κανω format ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο αρχειο ωστε να σωσω τη βιβλιοθηκη του itunes και να μην την ξαναφτιαχνω απο την αρχη?

 

ευχαριστω!!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

επειδη λεω να κανω format ξερει κανεις αν υπαρχει καποιο αρχειο ωστε να σωσω τη βιβλιοθηκη του itunes και να μην την ξαναφτιαχνω απο την αρχη?

 

ευχαριστω!!!

 

Πλήρεις οδηγίες εδώ: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=300173

Link to comment
Share on other sites

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

αυτο τον μηνα θα παρω κι εγω το Ipod video σε μαυρο χρωμα,τελικα παιδια παιζει βιντεο κανονικα?ειναι αυκολη η μεταφορα τους στο ipod?η θελει μετατροπες.

θα το παρω για ενα λογο,εχω οθονη στο αυτοκινητο κι εχω γεμισει το αμαξι με video cd ενω τωρα θα τα χω ολα σε μαι συσκευη.

καποια απαντηση παρακαλω? :)

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

το ipod παιζει 2 format 320x240 H264 δηλ. QuickTime 7 Pro..

και MPEG4 μεχρι 480χ480 αν θυμαμαι καλα..

ΟΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ!.. :(

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

καποια απαντηση παρακαλω? :)

Αν υποθέσουμε ότι έχεις και φορτιστή αυτοκινήτου (μια που η μπαταρία τελειώνει γρήγορα όταν βλέπεις video) και αν υποθέσουμε ότι είναι ασφαλές να οδηγείς και να βλέπεις video, τότε μια χαρά παίζει video αν και στις περισσότερες (μην πω όλες) περιπτώσεις θα χρειαστεί να τα μετατρέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο ποστ και ψιλο off topic:

......

Και κάτι γενικότερο, συγγνώμη για την φλυαρία και την κατάχρηση του χώρου:

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ζητάς συγνώμη. Έγραψες ένα άριστο post. Πλήρως εμπεριστατωμένο, λογικό και μεστό. Και για όλους τους λόγους που αναφέρεις κατέληξα και εγώ στο ipod. Και ας είμαι gadgetάκιας.

Ναι, καμιά φορά μου λείπουν ένα-δυο πραγματάκια που είχα στο Zen Touch, αλλά συνολικά το ipod υπερέχει. Μόνο βαρίδι, το άθλιο και βαρύ πλέον iTunes.

 

Συγχαρητήρια για το post. Και εμείς θα έπρεπε να ευχαριστούμε για το χρόνο που αφιέρωσες να το γράψεις.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Sony από ότι διαβάζω στα review έχει την καλύτερη ποιότητα

αναπαραγωγής mp3 μαζί με το ipod.

 

Αν πας σε Iaudio X5 θα έχεις colour screen, videos, photos

κ.τ.λ.

Αν λοιπόν, δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω και το ραδιόφωνο

τότε πήγαινε σε Sony.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Sony από ότι διαβάζω στα review έχει την καλύτερη ποιότητα

αναπαραγωγής mp3 μαζί με το ipod.

 

Αν πας σε Iaudio X5 θα έχεις colour screen, videos, photos

κ.τ.λ.

Αν λοιπόν, δεν σε ενδιαφέρουν τα παραπάνω και το ραδιόφωνο

τότε πήγαινε σε Sony.

:)

 

Apoti diavaza sto ixos kai eikona ta iaudio exoun eksisou kali isos kai kaliteri poiotita apta sony..de ksero omos gia ti mpataria ti ginetai.

fantazomai oti i egxromi othoni tha ti ksodevei grigora..

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι έτσι είναι αλλά από ότι έχω καταλάβει στην ποιότητα αναπαραγωγής

τα πρώτα είναι τα ipod και μετά τα Sony.

Λογικό είναι η έγχρωμη οθόνη του Χ5 να καταναλώνει περισσότερη μπαταρία

για αυτό τα Sony έχουν μεγαλύτερη διάρκεια αναπαραγωγής μουσικής.

Και γενικά τα Sony έχουν από τις μεγαλύτερες (ίσως την μεγαλύτερη) διάρκεια

αναπαραγωγής μουσικής.

 

:) It's up to you, εσύ αποφασίζεις!

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ενδιαφέρομαι για το ipod shuffle.Είναι πολύ μικρό και συμπαθητικό.Πόση ώρα διαρκεί μια φόρτιση?Διάρκεια αναπαραγωγής?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ενδιαφέρομαι για το ipod shuffle.Είναι πολύ μικρό και συμπαθητικό.Πόση ώρα διαρκεί μια φόρτιση?Διάρκεια αναπαραγωγής?

 

Χρειάζεται 2 ώρες για να φορτίσει το 80% και 4 ώρες για πλήρη φόρτιση, και κρατάει 12 ώρες περίπου.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις στις 10 Ιανουαρίου βγαίνουν τα νέα Shuffle (τώρα πότε θα έρθουν εδώ είναι άλλη ιστορία).

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για αυτους που εχουν nano:

 

ποση ωρα περιπου σας κραταει η μπαταρια?οχι 17 που ειναι στα χαρτια αλλα δεν νομιζω να ειναι ουτε 10.μονο σε εμενα το κανει η ειναι γενικο γιατι εχω αρχισει και ανυσηχω...

 

ευχαριστω!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...