Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό γίνεται μια βλακεία με τα εμβάσματα της Πειραιώς!

Ενώ βάζουμε σωστά το reference number χωρίς κάτι άλλο, μόλις πατήσουμε να εκτελεστεί το έμβασμα, το σύστημα προσθέτει και το IBAN της BARCLAYS BANK.

Έτσι το αυτοματοποιημένο σύστημα της revolut, που θέλει μόνο το reference, μπερδεύεται!

Το υποψιάστηκα το Δεκέμβρη όπου έκανα δύο εμβάσματα όπου χρησιμοποίησα την αυτόματη συμπλήρωση με τους φιλικούς λογαριασμούς του e banking της Πειραιώς αλλά τα λεfτά δεν εμφανίζονταν στη revolut.

Επικοινώνησα μαζί τους και μου την είπαν γιατί δεν είχα βάλει μόνο το reference αλλά και το ΙΒΑΝ.

Εχθές έστειλα νέο έμβασμα που συμπλήρωσα εγώ για σιγουριά αλλά όταν εκτελέστηκε πάλι τα ίδια!

Δεν ξέρω τι τους έπιασε στην Πειραιώς!

Θα πάρω να διαμαρτυρηθώ αύριο αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!

 

μαλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει. θα πάρω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τον τελευταίο καιρό γίνεται μια βλακεία με τα εμβάσματα της Πειραιώς!

Ενώ βάζουμε σωστά το reference number χωρίς κάτι άλλο, μόλις πατήσουμε να εκτελεστεί το έμβασμα, το σύστημα προσθέτει και το IBAN της BARCLAYS BANK.

Έτσι το αυτοματοποιημένο σύστημα της revolut, που θέλει μόνο το reference, μπερδεύεται!

Το υποψιάστηκα το Δεκέμβρη όπου έκανα δύο εμβάσματα όπου χρησιμοποίησα την αυτόματη συμπλήρωση με τους φιλικούς λογαριασμούς του e banking της Πειραιώς αλλά τα λεfτά δεν εμφανίζονταν στη revolut.

Επικοινώνησα μαζί τους και μου την είπαν γιατί δεν είχα βάλει μόνο το reference αλλά και το ΙΒΑΝ.

Εχθές έστειλα νέο έμβασμα που συμπλήρωσα εγώ για σιγουριά αλλά όταν εκτελέστηκε πάλι τα ίδια!

Δεν ξέρω τι τους έπιασε στην Πειραιώς!

Θα πάρω να διαμαρτυρηθώ αύριο αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!

Είσαι απολύτως σίγουρος ότι η δικαιολογία της revolut στέκει? Γιατί γενικώς υπάρχει μια τάση το support τους να επικαλείται αστείες δικαιολογίες για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα...

Τσέκαρες από το winbank να δεις πως ακριβώς έφυγε το έμβασμα?

Γιατί όσες φορές έχω στείλει εγώ έμβασμα στην BARCLAYS, δεν προσθέτει κανέναν iban, παρά μόνο το λεκτικό "APPROVED TRANSACTION (GREEK GOVERNMENT GAZETTE A/84/18.07.2015)". Και το οποίο λεκτικό δεν έχει μπερδέψει ποτέ το neteller, που ρολάρει επίσης με "κουβά" στην BARCLAYS, και κάνει την πίστωση την επόμενη εργάσιμη από την ημέρα αποστολής.

Για να δεις πως ΑΚΡΙΒΩΣ φεύγει το έμβασμά σου, πήγαινε: ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ/ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ --> Εμβάσματα --> Εκτελεσθέντα εμβάσματα --> Βάζεις την περίοδο του εμβάσματος, το βρίσκεις και το επιλέγεις --> Επιβεβαίωση πληρωμής --> Ψάχνεις το πεδίο Remittance Information

Για δες μπας και βγάλουμε άκρη!

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Είσαι απολύτως σίγουρος ότι η δικαιολογία της revolut στέκει? Γιατί γενικώς υπάρχει μια τάση το support τους να επικαλείται αστείες δικαιολογίες για να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα...

Τσέκαρες από το winbank να δεις πως ακριβώς έφυγε το έμβασμα?

Γιατί όσες φορές έχω στείλει εγώ έμβασμα στην BARCLAYS, δεν προσθέτει κανέναν iban, παρά μόνο το λεκτικό "APPROVED TRANSACTION (GREEK GOVERNMENT GAZETTE A/84/18.07.2015)". Και το οποίο λεκτικό δεν έχει μπερδέψει ποτέ το neteller, που ρολάρει επίσης με "κουβά" στην BARCLAYS, και κάνει την πίστωση την επόμενη εργάσιμη από την ημέρα αποστολής.

Για να δεις πως ΑΚΡΙΒΩΣ φεύγει το έμβασμά σου, πήγαινε: ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ/ΕΜΒΑΣΜΑΤΑ --> Εμβάσματα --> Εκτελεσθέντα εμβάσματα --> Βάζεις την περίοδο του εμβάσματος, το βρίσκεις και το επιλέγεις --> Επιβεβαίωση πληρωμής --> Ψάχνεις το πεδίο Remittance Information

Για δες μπας και βγάλουμε άκρη!

 

Λοιπόν αυτό με την επιβεβαίωση πληρωμής δεν το είχα ξανατσεκάρει! Στο τελευταίο έμβασμα είναι όπως της πρώτης εικόνας!

Αυτό που τσεκάρω είναι οι "Λεπτομέρειες" του εμβάσματος! Στο συγκεκριμένο όπως και στα δύο πριν από αυτό είναι όπως στην εικόνα 2!

Και πράγματι είχα πρόβλημα τότε όπως και τώρα μόνο που τώρα εκτός των άλλων δεν απαντάνε και στη αναφορά που τους έκανα!

Το ένα και μοναδικό που είχα κάνει τέλη Νοέμβρη και δεν είχε κανένα πρόβλημα, θυμάμαι καλά ότι στο "Beneficiary Customer" είχε μόνο το reference number μου!

εικόνα 1

εικόνα 2

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Στο Beneficiary customer φαίνεται ότι συμπληρώνεις στα πεδία iban και επωνυμία δικαιούχου (Revolut Ltd). Εκεί είναι το λάθος σου. Το Reference πρέπει να μπαίνει στο πεδίο "Πληροφορίες για το δικαιούχο". Εσύ το βάζεις στην επωνυμία δικαιούχου! Δικαιούχος του εμβάσματος πρέπει και δεν μπορεί να είναι άλλος εκτός από την Revolut Ltd. Είναι πεδίο που αφορά την σωστή πίστωση του εμβάσματος στην Barclays. Η Barclays δε γνωρίζει και δεν τη νοιάζει κανένα reference, η Barclays μόνο την Revolut Ltd γνωρίζει.

Μετά η Revolut παίρνει την reference που θα έπρεπε να υπάρχει στο remitance information (Πληροφορίες για δικαιούχο) για να σου πιστώσει τα χρήματα στην κάρτα.

 

Άρα στη συγκεκριμένη περίπτωση, ούτε η Πειραιώς φταίει, και απ' ότι φαίνεται, ούτε η revolut.

 

Το ένα και μοναδικό που είχα κάνει τέλη Νοέμβρη και δεν είχε κανένα πρόβλημα, θυμάμαι καλά ότι στο "Beneficiary Customer" είχε μόνο το reference number μου!

Βρες το μια στην winbank να το δούμε κι αυτό!

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Στο Beneficiary customer φαίνεται ότι συμπληρώνεις στα πεδία iban και επωνυμία δικαιούχου (Revolut Ltd). Εκεί είναι το λάθος σου. Το Reference πρέπει να μπαίνει στο πεδίο "Πληροφορίες για το δικαιούχο". Εσύ το βάζεις στην επωνυμία δικαιούχου! Δικαιούχος του εμβάσματος πρέπει και δεν μπορεί να είναι άλλος εκτός από την Revolut Ltd. Είναι πεδίο που αφορά την σωστή πίστωση του εμβάσματος στην Barclays. Η Barclays δε γνωρίζει και δεν τη νοιάζει κανένα reference, η Barclays μόνο την Revolut Ltd γνωρίζει.

Μετά η Revolut παίρνει την reference που θα έπρεπε να υπάρχει στο remitance information (Πληροφορίες για δικαιούχο) για να σου πιστώσει τα χρήματα στην κάρτα.

 

Άρα στη συγκεκριμένη περίπτωση, ούτε η Πειραιώς φταίει, και απ' ότι φαίνεται, ούτε η revolut.

 

 

Βρες το μια στην winbank να το δούμε κι αυτό!

 

Λοιπόν... η εικόνα 1 ένα είναι από τις ''Λεπτομέρειες" του εμβάσματος και η εικόνα 2 από την "Επιβεβαίωση πληρωμής"!

Το συμπλήρωσα ακολουθώντας κατα γράμμα τον οδηγό του insomnia και το αποθήκευσα ως φιλική ονομασία για να συμπληρώνονται τα στοιχεία αυτόματα!

Αλλά ούτε τα επόμενα δύο που συμπληρώθηκαν αυτόματα πέρασαν απροβλημάτιστα ούτε το τελευταίο που συμπλήρωσα πάλι βάση του οδηγού (αυτό ακόμα να περάσει)!

 

εικόνα 1

εικόνα 2

Edited by impreza_sti
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Απ’ αυτά που βλέπω πάντως, ούτε αυτό είναι συμπληρωμένο σύμφωνα με τον οδηγό. Στο «Επωνυμία δικαιούχου» έπρεπε κανονικά να βάλεις Revolut Ltd, και όχι Socrates I. Το έμβασμα πιστώθηκε αυτόματα αλλά αν η Barclays έκανε manually έλεγχο των ονομάτων, 100% θα γυρνούσε το έμβασμα πίσω λόγω αναντιστοιχίας ονόματος.

 

Τουλάχιστον σε αυτό το έμβασμα έβαλες το Reference στο σωστό πεδίο, και γι’ αυτό φάνηκαν πιο γρήγορα τα χρήματα.

 

Επίσης, στους φιλικούς λογαριασμούς ορθώς δεν αποθηκεύεται το «πληροφορίες για τον δικαιούχο» γιατί είναι πληροφόρηση που έχει να κάνει με το έμβασμα και μπορεί να αλλάζει κατά περίπτωση, δεν έχει σχέση με το λογαριασμό. Οπότε, όταν έπρεπε τη δεύτερη φορά να πληκτρολογήσεις το reference, το έβαλες σε λάθος πεδίο («επωνυμία δικαιούχου» αντί «πληροφορίες για τον δικαιούχο»)

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Απ’ αυτά που βλέπω πάντως, ούτε αυτό είναι συμπληρωμένο σύμφωνα με τον οδηγό. Στο «Επωνυμία διακιούχου» έπρεπε κανονικά να βάλεις Revolut Ltd, και όχι Socrates I. Το έμβασμα πιστώθηκε αυτόματα αλλά αν η Barclays έκανε manually έλεγχο των ονομάτων, 100% θα γυρνούσε το έμβασμα πίσω λόγω αναντιστοιχίας ονόματος.

Τουλάχιστον σε αυτό το έμβασμα έβαλες το Reference στο σωστό πεδίο, και γι’ αυτό φάνηκαν πιο γρήγορα τα χρήματα.

 

Kαλό μήνα. στο sepa details τι βάζουμε για έμβασμα από Πειραιώς..??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό μήνα, βάλε το reference number, που έχεις βάλει φυσικά και στο πληροφορίες για τον δικαιούχο
Link to comment
Share on other sites

Απ’ αυτά που βλέπω πάντως, ούτε αυτό είναι συμπληρωμένο σύμφωνα με τον οδηγό. Στο «Επωνυμία δικαιούχου» έπρεπε κανονικά να βάλεις Revolut Ltd, και όχι Socrates I. Το έμβασμα πιστώθηκε αυτόματα αλλά αν η Barclays έκανε manually έλεγχο των ονομάτων, 100% θα γυρνούσε το έμβασμα πίσω λόγω αναντιστοιχίας ονόματος.

 

Τουλάχιστον σε αυτό το έμβασμα έβαλες το Reference στο σωστό πεδίο, και γι’ αυτό φάνηκαν πιο γρήγορα τα χρήματα.

 

Επίσης, στους φιλικούς λογαριασμούς ορθώς δεν αποθηκεύεται το «πληροφορίες για τον δικαιούχο» γιατί είναι πληροφόρηση που έχει να κάνει με το έμβασμα και μπορεί να αλλάζει κατά περίπτωση, δεν έχει σχέση με το λογαριασμό. Οπότε, όταν έπρεπε τη δεύτερη φορά να πληκτρολογήσεις το reference, το έβαλες σε λάθος πεδίο («επωνυμία δικαιούχου» αντί «πληροφορίες για τον δικαιούχο»)

 

Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον και την πρόθεση για βοήθεια!

Σε καμιά 15αριά μέρες που θα κάνω κι άλλο έμβασμα, θα ελέγξω πιο προσεκτικά, σύμφωνα και με τις υποδείξεις σου αφενός αλλά και θα καταγράψω όλη τη διαδικασία μπας και βγει άκρη!

Μέχρι τότε ελπίζω να καταφέρουν αυτά τα ορφανά ευρουλάκια που έστειλα να βρούνε το δρόμο τους γιατί μετά από τόσες μέρες, από την υποστήριξη της Revolut δεν μου έχουν απαντήσει καν ενώ μέχρι πριν ήταν άμεσοι!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την virtual card PAPAYA -www.papaya.eu- (που μάλλον είναι άγνωστη στην Ελλάδα) ,αλλά τρώει 1€ τον μήνα σαν fee, ανεξάρτητα χρήσης.

 

Η Revolut έχει και αυτή κάτι τέτοιο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει συνδρομή και χρησιμοποιεί τραπεζική ισοτιμία στη μετατροπή του συναλλάγματος.

Το αρνητικό, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι τα εμβάσματα πηγαίνουν σε ένα λογαριασμό της Revolut στην Barclays και από αυτόν μεταφέρουν μάλλον manually τα χρήματα σε κάθένα, με βάση το reference που έχει γράψει στο έμβασμα. Τα χρήματα φαίνονται στην εφαρμογή σε 2-4 μέρες (εργάσιμες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έστειλα χρήματα στη revolut πρώτη φορά σήμερα. Θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε ταυτότητα?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεύτε έρη φορά που έστειλα έμβασμα από Εθνική στην Revolut έχει περάσει βδομάδα και λεφτα not yet. Δε μα τα λέει καλά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έστειλα χρήματα στη revolut πρώτη φορά σήμερα. Θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε ταυτότητα?

 

Όχι απαραίτητα. Αν υπάρξει πρόβλημα θα σε ενημερώσουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως δεύτε έρη φορά που έστειλα έμβασμα από Εθνική στην Revolut έχει περάσει βδομάδα και λεφτα not yet. Δε μα τα λέει καλά

 

Δεν διευκρινίζεις αν συμπεριλαμβάνεις και το ΣΚ.

Πάντως, συνήθως μπαίνουν σε 2-3 εργάσιμες και συνήθως το βράδυ.

 

Πάντως, αν περάσουν οι 3 μέρες μπορείς να μιλήσεις με το support.

Link to comment
Share on other sites

Στο support πιο στοιχείο τους δίνουμε για να δείξουμε ότι έχουμε κάνει εμβασμα?

Ευχαριστώ!

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

To reference number είναι o προσωπικός σου σύνδεσμος με τη revolut και με αυτόν παίρνουν από το "κουβά" τα χρήματα για να τα πιστώνουν στο λογαριασμό σου.
Link to comment
Share on other sites

To reference number είναι o προσωπικός σου σύνδεσμος με τη revolut και με αυτόν παίρνουν από το "κουβά" τα χρήματα για να τα πιστώνουν στο λογαριασμό σου.

 

Ευχαριστώ!

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έστειλα χρήματα στη revolut πρώτη φορά σήμερα. Θα πρέπει να βάλω οπωσδήποτε ταυτότητα?

 

Πάντως δεύτε έρη φορά που έστειλα έμβασμα από Εθνική στην Revolut έχει περάσει βδομάδα και λεφτα not yet. Δε μα τα λέει καλά

 

Μέτα απο 2-3 μέρες αν δεν μπήκαν τα χρήματα, στείλτε ένα e-mail στο ( support@revolut.com ) γράψτε οτι δεν μπήκαν τα χρήματα, και σε μερικές ώρες τα χρήματα εμφανίζονται...!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρωτησα στο αλλο τοπικ για μια ακυρωση παραγγελιας και paypal

Καλημερα

 

Εκανα μια παραγγελια στις 10-2 και στις 17-2 εκανα ακυρωση παραγγελιας.

Το καταστημα μου εστειλε mail και μου εστειλε πισω τα χρηματα (Refunded)

 

Στον λογαριασμο μου στο paypal βλεπω

FEB 18 2016 Refund

The original purchase was 10 February 2016.

Refunded to MCARD x-3107

You'll see "PAYPAL *FASTTECH" on your card statement.

 

Το paypal μου εστειλε αυτο το mail

FastTech.com just sent you a full refund of $64.12 USD for your purchase.

The refund will go to the card you paid with.

 

Στο paypal βλεπω οτι το balance ειναι 0.

Η καρτα που ειχα πληρωσει ειναι η revolut.

 

Τα χρηματα θα γυρισουν πισω στη revolut ή θα εμφανιστουν διαθεσιμα στο balance ?

 

Ευχαριστω

 

Και μου απαντησαν - Ευχαριστω και για της απαντησεις τον coulis και Vasileios

Στην τελευταία πρόταση, λέει πως θα πανε στην κάρτα

 

Refunded to MCARD x-3107

 

Η ερωτηση που εχω για αυτο το τοπικ ειναι, ποσες ημερες θα κανουν να φανουν τα χρηματα στη revolut ?

 

Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα στο αλλο τοπικ για μια ακυρωση παραγγελιας και paypal

 

 

Και μου απαντησαν - Ευχαριστω και για της απαντησεις τον coulis και Vasileios

 

 

 

 

Η ερωτηση που εχω για αυτο το τοπικ ειναι, ποσες ημερες θα κανουν να φανουν τα χρηματα στη revolut ?

 

Ευχαριστω

 

Εγω περιμένω απο 1/2 επιστροφή απο το paypal στην revolut 0,99 GBP.Έστειλα εχθές e-mail στην revolut και περιμένω....

Link to comment
Share on other sites

To Transaction ID που γραφει στο paypal τους εστειλες ?

Να τους στειλω και εγω mail σημερα ή να αφησω να περασουν 1-2 μερες ?

 

Οταν εχεις νεα για την δικη σου περιπτωση γραψε και εδω στο τοπικ.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάρτα viva η οποία για να εκδοθεί πλήρωσα 5 ευρώ. Την φόρτωσα με ευρώ σήμερα (για όσους δεν γνωρίζουν είναι προπληρωμένη κάρτα), και πήγα να αγοράσω ψώνια και δεν την δεχόταν. Πήρα τηλέφωνο στην viva και μου είπανε ότι την ακύρωσα εγώ από τον υπολογιστή. Πως έγινε αυτό δεν το κατάλαβα τώρα θέλουν άλλο 5ευρω. Edited by EGANI
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω το τοπικ οτι σημερα μπηκαν/επεστρεψαν τα χρηματα στη revolut

Καλημερα

 

Εκανα μια παραγγελια στις 10-2 και στις 17-2 εκανα ακυρωση παραγγελιας.

Το καταστημα μου εστειλε mail και μου εστειλε πισω τα χρηματα (Refunded)

 

Στον λογαριασμο μου στο paypal βλεπω

FEB 18 2016 Refund

The original purchase was 10 February 2016.

Refunded to MCARD x-3107

You'll see "PAYPAL *FASTTECH" on your card statement.

 

Το paypal μου εστειλε αυτο το mail

FastTech.com just sent you a full refund of $64.12 USD for your purchase.

The refund will go to the card you paid with.

 

Στο paypal βλεπω οτι το balance ειναι 0.

Η καρτα που ειχα πληρωσει ειναι η revolut.

 

Ευχαριστω

Η ερωτηση που εχω για αυτο το τοπικ ειναι, ποσες ημερες θα κανουν να φανουν τα χρηματα στη revolut ?

 

Ευχαριστω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερωσω το τοπικ οτι σημερα μπηκαν/επεστρεψαν τα χρηματα στη revolut

 

Ακόμα εγώ είμαι στην αναμονή.....

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση , εχει αγορασει κανεις απο amazon με revolut ? θελω να παρω κατι ακουστικα απο ebay uk και θελω να ρωτησω πανε πολλα τα μεταφορικα ; και εντος ευρωπης δεν εχει τελωνειο ; 7 ευρω κανουν γιαυτο ! ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...