Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το reference number σε ποιο πεδίο στο έμβασμα μέσω webbanking της τράπεζας Πειραιώς το έβαλες;

 

.

 

Αιτιολογία προς τον δικαιουχο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Στην Skrill, όταν κάνεις μια αγορά σε ευρώ, κάνει μετατροπή συναλλάγματος σε GBP? Πιο συγκεκριμένα, έκανα αγορά χρόνου ομιλίας 5 ευρώ από το site της Wind μέσω Paypal, έχοντας ορίσει να γίνει χρέωση από την κάρτα Skrill. Βλέπω όμως στην ανάλυση της συναλλαγής στο Skrill ότι με χρέωσε 5.40ευρώ.

Exchange rate used: 1 GBP = 1.409225 EUR

Amount sent: 3.83 GBP

 

Ενώ μέσα από το Paypal βλέπω:

Exchange rate

3,83 GBP = 5,00 EUR

1 British Pound = 1,31 Euro

 

Δηλαδή το Paypal κάνει μετατροπη τα 5 ευρώ σε GBP και χρεώνει την Skrill 3.83GBP. Όμως η Skrill χρησιμοποιεί άλλη ισοτιμία και με χρεώνει 5.40ευρώ. :(

Link to comment
Share on other sites

Στην Skrill, όταν κάνεις μια αγορά σε ευρώ, κάνει μετατροπή συναλλάγματος σε GBP? Πιο συγκεκριμένα, έκανα αγορά χρόνου ομιλίας 5 ευρώ από το site της Wind μέσω Paypal, έχοντας ορίσει να γίνει χρέωση από την κάρτα Skrill. Βλέπω όμως στην ανάλυση της συναλλαγής στο Skrill ότι με χρέωσε 5.40ευρώ.

Exchange rate used: 1 GBP = 1.409225 EUR

Amount sent: 3.83 GBP

 

Ενώ μέσα από το Paypal βλέπω:

Exchange rate

3,83 GBP = 5,00 EUR

1 British Pound = 1,31 Euro

 

Δηλαδή το Paypal κάνει μετατροπη τα 5 ευρώ σε GBP και χρεώνει την Skrill 3.83GBP. Όμως η Skrill χρησιμοποιεί άλλη ισοτιμία και με χρεώνει 5.40ευρώ. :(

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω πως αφού την κάρτα την έχουμε σε €, χρεώνει σε λίρες και τρώμε στο κεφάλι την ισοτιμία.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

παιδια για την συνδρομη της skrill πληρωσα 10 ευρω η καρτα ληγει το 2018 εγω τοτε θα ξαναπληρωσω συνδρομη? Τελος γιατι το paypal δεν δεχεται την καρτα της revolut?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Στην Skrill, όταν κάνεις μια αγορά σε ευρώ, κάνει μετατροπή συναλλάγματος σε GBP? Πιο συγκεκριμένα, έκανα αγορά χρόνου ομιλίας 5 ευρώ από το site της Wind μέσω Paypal, έχοντας ορίσει να γίνει χρέωση από την κάρτα Skrill. Βλέπω όμως στην ανάλυση της συναλλαγής στο Skrill ότι με χρέωσε 5.40ευρώ.

Exchange rate used: 1 GBP = 1.409225 EUR

Amount sent: 3.83 GBP

 

Ενώ μέσα από το Paypal βλέπω:

Exchange rate

3,83 GBP = 5,00 EUR

1 British Pound = 1,31 Euro

 

Δηλαδή το Paypal κάνει μετατροπη τα 5 ευρώ σε GBP και χρεώνει την Skrill 3.83GBP. Όμως η Skrill χρησιμοποιεί άλλη ισοτιμία και με χρεώνει 5.40ευρώ. :(

 

Αν κανεις την παρακατω ρυθμιση την ισοτομια θα στην κανει η mastercard , το paypal σε ισοτιμιες ειναι φαρμακειο...

 

MyPayPal-> Profile-> My money-> (my preapproved payments) update-> set available funding sources-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

παω να προσθεσω την καρτα απο revolut και δεν την δεχεται το paypal μου λεει This card is not accepted. Please use a different card. τι μπορω να κανω? να πω οτι ακομα δεν την εχω φορτωσει με χρηματα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παω να προσθεσω την καρτα απο revolut και δεν την δεχεται το paypal μου λεει This card is not accepted. Please use a different card. τι μπορω να κανω? να πω οτι ακομα δεν την εχω φορτωσει με χρηματα

 

clear cache στο application και ξανα login με τα στοιχεια που εχεις ηδη δηλωσει στο revolut , πιθανον να εχει αλλαξει το CCV τσεακρε αυτο και προσπαθησε παλι να την συνδεσεις και πες μας...

 

edit: sorry τωρα ειδα που γραφεις οτι δεν την εχεις φορτωσει με χρηματα... αλλα και αυτο που εγραψα απο πανω ισχυει σε αρκετες περιπτωσεις...

Edited by openopen
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

παω να προσθεσω την καρτα απο revolut και δεν την δεχεται το paypal μου λεει This card is not accepted. Please use a different card. τι μπορω να κανω? να πω οτι ακομα δεν την εχω φορτωσει με χρηματα

 

Γι αυτο δεν τη δεχεται. Επειδη δεν την εχεις φορτωσει με χρηματα. Πώς θα κανει την χρεωση του 1€ περιπου αφου δεν εχει χρηματα η καρτα μεσα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις την παρακατω ρυθμιση την ισοτομια θα στην κανει η mastercard , το paypal σε ισοτιμιες ειναι φαρμακειο...

 

MyPayPal-> Profile-> My money-> (my preapproved payments) update-> set available funding sources-> Bill me in the currency listed on the seller's invoice

Ενδιαφέρον. Θα το δοκιμάσω ώστε να δω την επόμενη φορά αν θα με χρεώσει τελικά 5 ευρώ ή κάτι παραπάνω.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για την συνδρομη της skrill πληρωσα 10 ευρω η καρτα ληγει το 2018 εγω τοτε θα ξαναπληρωσω συνδρομη? Τελος γιατι το paypal δεν δεχεται την καρτα της revolut?

Η συνδρομή είναι 10 ευρώ το χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

1) Το εξερχόμενο έμβασμα από ebanking στην Πειραιώς χρεώνεται 1€. Δεν είναι φόρτωμα της κάρτας, είναι το κόστος του εξερχόμενου έμβασματος

2) Ο λογαριασμός από τον οποίο στέλνεις πρέπει να είναι στο όνομά σου.

3) Δεν γνωρίζω.

 

για το 3) εστειλα 4-5 προσκλησεις και οι 2 εβαλαν λεφτα (ναι μονο τη πρωτη φορα σου δινει) αλλα δε μου εδωσε τιποτα ακομα

παροτι και στους 2 εγω ανοιξα τους λογαριασμους και εγω εκαν ακαι τα εμβασματα (απο δικο τους λογαριασμο στις δικες τους καρτες)

γιατι δεν ηξεραν καλα !!τι να πω, θα δειξει !!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Το reference number σε ποιο πεδίο στο έμβασμα μέσω webbanking της τράπεζας Πειραιώς το έβαλες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όταν λες βρήκα άτομο τη εννοείς; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο υποστήριξης που μπορούμε να καλέσουμε; Ρωτάω γιατί έχω στείλει τα χρήματα με έμβασμα από την προηγούμενη τρίτη και δεν έχουν εμφανιστεί ακόμη.

Με webanking μέσω τράπεζας πειραιώς.

 

 

καλησπέρα, εχω φορτώσει την κάρτα 3 φορές και όλα καλά. τελευταία έβαλα χρηματα απο Πειραιως με εμβασμα στη revolut στις 3/1 , μου έδειξε ότι εκτελέστηκε από Πειραιώς στις 5/1. έστειλα δυο email στο support της revolut πριν 4 μέρες, μου ζητησαν κάποια νουμερα να τους στειλω και μετα τίποτα...... Μου προτείνετε κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, αν αλλάξω συσκευή , τι γίνεται με το revolut? μπορεί να δουλέψει και σε δυο συσκευές..??
Link to comment
Share on other sites

Σε δύο συγχρόνως συσκευές δεν νομίζω. Η εφαρμογή είναι συνδεδεμένη με τον αριθμό τηλεφώνου σου. Αν αλλάξεις συσκευή απλώς βάζεις τον αριθμό σου και σου στέλνει μήνυμα αναγνώρισης.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά,

έχω φτιάξει revolut λογαριασμό και έχω κάνει αίτηση για κάρτα χρεωστική από της 23 Δεκέμβρη και δεν ήρθε ακόμη..εν το μεταξύ μου έλεγε ότι θα είναι σπίτι μου της 2 Ιανουαρίου.. έστειλα μέιλ και μου είπαν ότι μπορεί ναςβαλα λάθος διεύθυνσης αλλά είναι ή σωστή.. Έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο ή μήπως ξέρετε πως μπορώ να δω που είναι ή κάρτα μου;!!δεν ξέρω και με τη μεταφορική της ελλαδος συνεργάζονται μήπως βρω μια άκρη..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά,

έχω φτιάξει revolut λογαριασμό και έχω κάνει αίτηση για κάρτα χρεωστική από της 23 Δεκέμβρη και δεν ήρθε ακόμη..εν το μεταξύ μου έλεγε ότι θα είναι σπίτι μου της 2 Ιανουαρίου.. έστειλα μέιλ και μου είπαν ότι μπορεί ναςβαλα λάθος διεύθυνσης αλλά είναι ή σωστή.. Έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο ή μήπως ξέρετε πως μπορώ να δω που είναι ή κάρτα μου;!!δεν ξέρω και με τη μεταφορική της ελλαδος συνεργάζονται μήπως βρω μια άκρη..

Ευχαριστώ

Εμένα μου ήρθε με απλό ταχυδρομείο! Σε κάθε περίπτωση κάνε την κάρτα block μέσα από την εφαρμογή μην τυχόν και την έχει σουφρωσει κανένας.. Αν πιστεύεις ότι χάθηκε ζήτησε να σου βγάλουν άλλη..

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε δύο συγχρόνως συσκευές δεν νομίζω. Η εφαρμογή είναι συνδεδεμένη με τον αριθμό τηλεφώνου σου. Αν αλλάξεις συσκευή απλώς βάζεις τον αριθμό σου και σου στέλνει μήνυμα αναγνώρισης.

Εγώ την έχω σε ταμπλετ και σε κινητό.. Οπότε μπορεί να δοκιμάσει δεν χάνει και τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα με ebanking της Πειραιώς χρήματα στην Reevolut απο της 19 του μηνός, και σήμερα 26 δεν έχουν περαστή στην κάρτα...~!@!:mad:

 

Αυτά παρακάτω στην photo τι ειναι???

 

http://s16.postimg.org/b31n15ec5/Screenshot_2016_01_26_10_53_45.png

gifs upload

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα με ebanking της Πειραιώς χρήματα στην Reevolut απο της 19 του μηνός, και σήμερα 26 δεν έχουν περαστή στην κάρτα...~!@!:mad:

 

Αυτά παρακάτω στην photo τι ειναι???

 

http://s16.postimg.org/b31n15ec5/Screenshot_2016_01_26_10_53_45.png

gifs upload

 

Λέει ότι η κάρτα θα σταλεί σήμερα και θα την παραλάβεις 3/2

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα με ebanking της Πειραιώς χρήματα στην Reevolut απο της 19 του μηνός, και σήμερα 26 δεν έχουν περαστή στην κάρτα...~!@!:mad:

 

Αυτά παρακάτω στην photo τι ειναι???

 

http://s16.postimg.org/b31n15ec5/Screenshot_2016_01_26_10_53_45.png

gifs upload

 

 

και σε μενα το ίδιο καθυστερουν πολύ. την περασμενη φορά ειχαν περάσει 10 μερες και δεν ειχαν πιστωθεί στην κάρτα. εστειλα email στο revolut @ support και μετά απο 5 μέρες μπηκαν στην κάρτα, χωρις να μου πουν την αιτία της καθυστέρησης. αυτη τη φορά εστειλα την περασμένη τετάρτη με ebanking της Πειραιώς και μεχρι χθες τίποτα. σημερα τους εστειλα emai και περιμένω. δεν ξερω γιατι αυτη η καθυστερηση......

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο συγχρόνως συσκευές δεν νομίζω. Η εφαρμογή είναι συνδεδεμένη με τον αριθμό τηλεφώνου σου. Αν αλλάξεις συσκευή απλώς βάζεις τον αριθμό σου και σου στέλνει μήνυμα αναγνώρισης.

 

δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς αλλά ναι μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις "συγχρόνως" σε δύο συσκευές, ο κωδικός επαλήθευσης χρειάζεται την πρώτη φορά (ή αν κάνεις reset data) και θα έρχεται πάντα στον 1 αριθμό που δήλωσες, αλλά από εκει και πέρα κάνεις login με το pin. Εγώ το έχω ενεργό σε 2 συσκευές και 1 ταμπλέτα και μόλις μπήκα ταυτόχρονα και από τις 2 συσκευές χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια μικρή βοήθεια και σε μένα:)

Από εθνική πως στέλνω σε revolut? Iban και swift ok, το reference που μου λέει στο revolut σε ποιο πεδίο στο web της εθνικής το βάζω? Στην εθνική δικαιούχο ποιον γράφω? Αν μεταφέρω πχ 10 ευρώ πόσα χρήματα θα μπουν τελικά στο revolut? H εθνική πόσο θα με χρεώσει? Ή από την εφαρμογή της Εθνικής τι ακριβώς βάζω στα πεδία; https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160126/61049e425ff81566c59a3fe512bd15f6.jpg

Ευχαριστώ :)

Edited by efbill
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα το ίδιο καθυστερουν πολύ. την περασμενη φορά ειχαν περάσει 10 μερες και δεν ειχαν πιστωθεί στην κάρτα. εστειλα email στο revolut @ support και μετά απο 5 μέρες μπηκαν στην κάρτα, χωρις να μου πουν την αιτία της καθυστέρησης. αυτη τη φορά εστειλα την περασμένη τετάρτη με ebanking της Πειραιώς και μεχρι χθες τίποτα. σημερα τους εστειλα emai και περιμένω. δεν ξερω γιατι αυτη η καθυστερηση......

 

Τους εστειλα e-mail το μεσημέρι και τα χρήματα βεβαιώθηκαν το απόγευμα....!!! άρα δεν χρειάζεται να ειναι ανοιχτές οι τράπεζες...;)

 

Η απάντηση...!

http://s7.postimg.org/pq5tg5euz/Picture0001.png

upload photos

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Τους εστειλα e-mail το μεσημέρι και τα χρήματα βεβαιώθηκαν το απόγευμα....!!! άρα δεν χρειάζεται να ειναι ανοιχτές οι τράπεζες...;)

 

Η απάντηση...!

http://s7.postimg.org/pq5tg5euz/Picture0001.png

upload photos

 

τελικά τι φταίει...????

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι φταίει...????

 

Αν δεν τους ενοχλήσεις...............τα ζώα μου αργά...!:lol:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι φταίει...????

 

Τον τελευταίο καιρό γίνεται μια βλακεία με τα εμβάσματα της Πειραιώς!

Ενώ βάζουμε σωστά το reference number χωρίς κάτι άλλο, μόλις πατήσουμε να εκτελεστεί το έμβασμα, το σύστημα προσθέτει και το IBAN της BARCLAYS BANK.

Έτσι το αυτοματοποιημένο σύστημα της revolut, που θέλει μόνο το reference, μπερδεύεται!

Το υποψιάστηκα το Δεκέμβρη όπου έκανα δύο εμβάσματα όπου χρησιμοποίησα την αυτόματη συμπλήρωση με τους φιλικούς λογαριασμούς του e banking της Πειραιώς αλλά τα λεfτά δεν εμφανίζονταν στη revolut.

Επικοινώνησα μαζί τους και μου την είπαν γιατί δεν είχα βάλει μόνο το reference αλλά και το ΙΒΑΝ.

Εχθές έστειλα νέο έμβασμα που συμπλήρωσα εγώ για σιγουριά αλλά όταν εκτελέστηκε πάλι τα ίδια!

Δεν ξέρω τι τους έπιασε στην Πειραιώς!

Θα πάρω να διαμαρτυρηθώ αύριο αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...