Jump to content

Money wallets (viva, skrill, revolut κλπ)


nico4gr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχεις κάνει εκκαθάριση δεδομένων, κατάργηση και εγκατάσταση πάλι (αφού κανεις ένα reboot το τηλέφωνο πριν από αυτό) ?

 

Όλα τα έκανα!

Μέχρι και full wipe σκέφτηκα να κάνω και ξαναπέρασμα ROM αλλά βαριέμαι!!!!:lol::lol::lol:

 

Btw, είμαι με 4.2.2 android αλλά δε νομίζω να παίζει αυτό σαν πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπαρχει καποιος που εχει ανοιξει λογαριαμο στο monese.com και να εχει συνδεσει την καρτα στο paypal ? Ρωταω γιατι βασικα μεχρι ωρας παιζει να ειναι η μοναδικη υπηρεσια τετοιου τυπου που σου "εγγυαται" (στο faq τους λενε οτι δουλευει κανοικα με το paypal ακομα και σε Withdraw funds) οτι η καρτα της δουλευει στο paypal χωρις προβληματα πχ οπως γραφουν καποιοι για τη revolut....

 

PS: ρωταω ωστε αν οντως ισχυει δοκιμασμενα να κοιταξω να κανω εγγραφη...

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που εχει ανοιξει λογαριαμο στο monese.com και να εχει συνδεσει την καρτα στο paypal ? Ρωταω γιατι βασικα μεχρι ωρας παιζει να ειναι η μοναδικη υπηρεσια τετοιου τυπου που σου "εγγυαται" (στο faq τους λενε οτι δουλευει κανοικα με το paypal ακομα και σε Withdraw funds) οτι η καρτα της δουλευει στο paypal χωρις προβληματα πχ οπως γραφουν καποιοι για τη revolut....

 

PS: ρωταω ωστε αν οντως ισχυει δοκιμασμενα να κοιταξω να κανω εγγραφη...

Εγγυημένα μπορώ να σου προτείνω την Papaya card που ο,τι συναλλαγές έχω κάνει μαζί της μέσω Paypal, έχουν περάσει όλες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγγυημένα μπορώ να σου προτείνω την Papaya card που ο,τι συναλλαγές έχω κάνει μαζί της μέσω Paypal, έχουν περάσει όλες.

 

Για δωσε λινκ για την papaya να την δουμε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

πριν απο 5 λεπτα εκανα μια αγορα απο το eBay

πληρωσα μεσω paypal με την καρτα Leupost

η αξια του προίόντος που εγραφε το eBay ηταν 5.99 AUD

Προχωρησα στην πληρωμη αφηνοντας το paypal να κανει την μετατροπη σε € Μου προτεινε 4,22 €. Δεν πατησα confirm, και πατωντας Change αλλαξα στην επιλογη να κανει η καρτα την μετατροπη.

Η χρεωση ηταν τελικα 4,09 €

Επομενως, εγω τουλαχιστον εβγαλα το συμπερασμα οτι η Laupost συμφερει γαι μετατροπες συναλαγματος απο το paypal

τα ποσά ειναι μικρά βεβαια, αλλα και σε μεγαλυτερα θα ειναι αναλογη η διαφορά.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μεταφέρω χρήματα στη skrill κάρτα μου μέσω winbank από Πειραιώς στον λογαριασμό Πειραιώς της skrill και δεν δέχεται την συναλλαγή. Μου λέει ότι δεν επιτρέπεται η μεταφορά χρημάτων στο συγκεκριμένο λογαριασμό. Έχετε υπόψη σας τί μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μεταφέρω χρήματα στη skrill κάρτα μου μέσω winbank από Πειραιώς στον λογαριασμό Πειραιώς της skrill και δεν δέχεται την συναλλαγή. Μου λέει ότι δεν επιτρέπεται η μεταφορά χρημάτων στο συγκεκριμένο λογαριασμό. Έχετε υπόψη σας τί μπορεί να φταίει;

 

Είναι ειδικός λογαριασμός και δεν δεχετε κλασικές μεταφορές. Πρέπει να κανεις μεταφορά των χρημάτων μεσω της επιλογής πληρωμή τιμολογίου μεσω CLA στην κατηγορία μεταφορές.Στης 3 επιλογές που σε έχει βάζεις την αιτιολογία πληρωμής η μονο στην τελευταια επιλογη που λεει Αιτιολογία.Εγω το δοκιμασα με 0,10 λεπτα και εβαλα σε ολα τα πεδία τον κωδικο και με αλλα 0,15 λεπτά που εβαλα τον κωδικο μονο στο τελευταιο πεδιο και μου μπηκαν τα χρηματα σε 1,5 μερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ειδικός λογαριασμός και δεν δεχετε κλασικές μεταφορές. Πρέπει να κανεις μεταφορά των χρημάτων μεσω της επιλογής πληρωμή τιμολογίου μεσω CLA στην κατηγορία μεταφορές.Στης 3 επιλογές που σε έχει βάζεις την αιτιολογία πληρωμής η μονο στην τελευταια επιλογη που λεει Αιτιολογία.Εγω το δοκιμασα με 0,10 λεπτα και εβαλα σε ολα τα πεδία τον κωδικο και με αλλα 0,15 λεπτά που εβαλα τον κωδικο μονο στο τελευταιο πεδιο και μου μπηκαν τα χρηματα σε 1,5 μερα.

Κι αν θες να στείλεις από άλλη τράπεζα τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Κι αν θες να στείλεις από άλλη τράπεζα τι γίνεται;

Δεν ξερω...Αν ειναι να στειλεις απο αλλη τραπεζα σε προτεινω να στειλεις στον γερμανικο λογαριασμο που δινει.Μπορεις να στειλεις μεχρι 1.000 τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...Αν ειναι να στειλεις απο αλλη τραπεζα σε προτεινω να στειλεις στον γερμανικο λογαριασμο που δινει.Μπορεις να στειλεις μεχρι 1.000 τον μηνα.

Ναι απλά με τον ελληνικό λογαριασμό μπαίνουν πιο γρήγορα τα χρήματα και δεν έχεις όριο.. Με την Alpha δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα.. Περίεργο αυτό με τον λογαριασμό πάντως. Ουσιαστικά αχρηστευει την ευκολία που προσφέρει..

Link to comment
Share on other sites

Η monese έβαλε συνδρομή; Μου χάλασε Ο υπολογιστής και μου είναι δύσκολο να δω τι γίνεται.

 

Pricing

Monese Current Accounts are £4.95 per month - for everything, except currency exchange. No hidden fees, no catches.

Traditional banks hide the true cost of their services in surprise charges and inflated exchange rates, we prefer transparency.

 

Ναι εβαλε συνδρομη... ακριβο μου φαινεται....περιπου 75 ευρω το χρονο... ελεος...

 

£4.95 p/m Includes:

Your Monese current account

UK account number and sort code

Your contactless Monese debit card

Receiving salary or other payments

Paying cash into your account

UK bank transfers

Global ATM withdrawals

Global card payments in store and online

Real-time payments to other Monese accounts

Real-time mobile notifications of spending and money paid in

 

*Edit : Ρωτησα φιλο μου που εχει monese και μου ειπε το εξης : "Εστειλαν ενημερωση οτι απο 1 ιουνιου θα αρχισουν να χρεωνουν αυτο το ποσο. Οποτε και θα στειλω αιτημα να κλεισω το λογαριασμο" Αρα ειναι αληθεια πλεον η monese εχει συνδρομη... Ισως να ακολουθησουν και οι αλλες(revolut κτλ)? θα δειξει...

Edited by openopen
:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Pricing

Monese Current Accounts are £4.95 per month - for everything, except currency exchange. No hidden fees, no catches.

Traditional banks hide the true cost of their services in surprise charges and inflated exchange rates, we prefer transparency.

 

Ναι εβαλε συνδρομη... ακριβο μου φαινεται....περιπου 75 ευρω το χρονο... ελεος...

 

£4.95 p/m Includes:

Your Monese current account

UK account number and sort code

Your contactless Monese debit card

Receiving salary or other payments

Paying cash into your account

UK bank transfers

Global ATM withdrawals

Global card payments in store and online

Real-time payments to other Monese accounts

Real-time mobile notifications of spending and money paid in

 

*Edit : Ρωτησα φιλο μου που εχει monese και μου ειπε το εξης : "Εστειλαν ενημερωση οτι απο 1 ιουνιου θα αρχισουν να χρεωνουν αυτο το ποσο. Οποτε και θα στειλω αιτημα να κλεισω το λογαριασμο" Αρα ειναι αληθεια πλεον η monese εχει συνδρομη... Ισως να ακολουθησουν και οι αλλες(revolut κτλ)? θα δειξει...

 

Ελαβα κι εγω αυτο το μηνυμα. Ειχα φτιαξει απλα τον λογαριασμο, δεν εχω παραλαβει καρτα, δεν εχω βαλει χρημαστα και δεν τον ειχα κανει verify. Τους εστειλα mail και ζητησα διαγραφη λογαριασμου. Απαντησαν οτι λυπουνται, ρωτησαν τον λογο, και ειπαν οτι σε 24 ωρες θα τον διαγραψουν. Δεν ξανααπαντησα εγω. Πραγματι την αλλη μερα τον διεγραψαν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά στο aliexpress ξέρετε εαν πληρώνουμε με Viva κάρτα γιατί κάτω, εκει που λεει τις καρτες δεν βλέπω να την γράφει, εκτος και εαν την βάζουμε στο Ali pay Wallet,και απο εκεί γίνεται η πληρωμή,οποίος ξέρει ας μου πει.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά στο aliexpress ξέρετε εαν πληρώνουμε με Viva κάρτα γιατί κάτω, εκει που λεει τις καρτες δεν βλέπω να την γράφει, εκτος και εαν την βάζουμε στο Ali pay Wallet,και απο εκεί γίνεται η πληρωμή,οποίος ξέρει ας μου πει.Ευχαριστώ.

 

ναι μπορείς κανονικά βάζοντας τα στοιχεία της κάρτας σου , έχει αναφερθεί ότι περνάει κανονικά, πάντως και με ελληνική κάρτα American Express alpha bonus χρεωστική κάρτα μπορείς! και με revolut . επίσης δέχεται κανονικά master card το Ali express και η κάρτα του viva wallet είναι master card!

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορείς κανονικά βάζοντας τα στοιχεία της κάρτας σου , έχει αναφερθεί ότι περνάει κανονικά, πάντως και με ελληνική κάρτα American Express alpha bonus χρεωστική κάρτα μπορείς! και με revolut . επίσης δέχεται κανονικά master card το Ali express και η κάρτα του viva wallet είναι master card!

 

εισαι σιγουρος οτι περναει η viva σε αγορες εξωτερικου??

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι περναει η viva σε αγορες εξωτερικου??

 

έχει αναφερθεί από άλλον χρήστη φόρουμ. από εκεί και μετά την American Express και την revolut την έχω δοκιμάσει και δουλεύει για την viva δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικα.

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι περναει η viva σε αγορες εξωτερικου??

Δοκιμασα εχθες με την viva wallet σε aliexpress και περασε αμεσως!!!Σαν τα παλια καλα χρονια.... :P

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα εχθες με την viva wallet σε aliexpress και περασε αμεσως!!!Σαν τα παλια καλα χρονια.... :P

 

Εχθες ρωτησα την ιδια την Viva wallet τι παιζει με την καρτα της εαν την πιανουν τα CC κτλ... και οριστε η απαντηση της :

 

"Η χρήση της Viva Wallet Card υπόκειται στους ίδους περιορισμούς με όλες τις υπόλοιπες κάρτες έκδοσης ελληνικών τραπεζών, είτε είναι πιστωτικές, είτε χρεωστικές, είτε προπληρωμένες.

Με βάση τους ισχύοντες περιορισμούς της πιο πρόσφατης ΠνΠ για τον περιορισμό κίνησης κεφαλαίων (capital controls) οι ελληνικές κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο εξωτερικό ως εξής:

Card present συναλλαγές (φυσική παρουσία πελάτη και κάρτας):

· Κανονική χρήση χωρίς περιορισμούς

Card not-present συναλλαγές (e-commerce συναλλαγές):

Mπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλες τις κατηγορίες προιόντων εκτός από τις ακόλουθες:

· Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

· Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.

· Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.

· Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.

· Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις του εξωτερικού.

· Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.

· Αγορές οικιακού εξοπλισμού.

· Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.

· Αγορές καλλυντικών.

Επίσης να σας ενημερώσουμε ότι προς το παρόν δεν επιτρέπεται η ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ από προπληρωμένες (prepaid) κάρτες όπως είναι η Vivawallet Card.

Chat Conversation End"

 

Οπως καταλαβαινετε Ελληνικη καρτα ειναι αρα την πιανουν τα CC ... Ξερω καποιοι θα πουν μα εμενα περασε στο ebay ali κτλ κτλ κτλ... Ναι περασε γιατι παιζει ρολο τι κωδικο εχει δηλωσει η επιχειρηση που αγορασατε το προιον (δεν ξερω ποσο πιο απλα το πω αυτο...)

 

Καλημερες :)

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Εχθες ρωτησα την ιδια την Viva wallet τι παιζει με την καρτα της εαν την πιανουν τα CC κτλ... και οριστε η απαντηση της :

 

"Η χρήση της Viva Wallet Card υπόκειται στους ίδους περιορισμούς με όλες τις υπόλοιπες κάρτες έκδοσης ελληνικών τραπεζών, είτε είναι πιστωτικές, είτε χρεωστικές, είτε προπληρωμένες.

Με βάση τους ισχύοντες περιορισμούς της πιο πρόσφατης ΠνΠ για τον περιορισμό κίνησης κεφαλαίων (capital controls) οι ελληνικές κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο εξωτερικό ως εξής:

Card present συναλλαγές (φυσική παρουσία πελάτη και κάρτας):

· Κανονική χρήση χωρίς περιορισμούς

Card not-present συναλλαγές (e-commerce συναλλαγές):

Mπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλες τις κατηγορίες προιόντων εκτός από τις ακόλουθες:

· Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

· Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.

· Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games.

· Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.

· Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις του εξωτερικού.

· Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.

· Αγορές οικιακού εξοπλισμού.

· Αγορές ηλεκτρονικών ειδών/εξοπλισμού.

· Αγορές καλλυντικών.

Επίσης να σας ενημερώσουμε ότι προς το παρόν δεν επιτρέπεται η ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ από προπληρωμένες (prepaid) κάρτες όπως είναι η Vivawallet Card.

Chat Conversation End"

 

Οπως καταλαβαινετε Ελληνικη καρτα ειναι αρα την πιανουν τα CC ... Ξερω καποιοι θα πουν μα εμενα περασε στο ebay ali κτλ κτλ κτλ... Ναι περασε γιατι παιζει ρολο τι κωδικο εχει δηλωσει η επιχειρηση που αγορασατε το προιον (δεν ξερω ποσο πιο απλα το πω αυτο...)

 

Καλημερες :)

Φαίνεται λογικό αυτό που λες, αλλά δεν ισχύει. Diners, AMEX,και viva για κάποιο λόγο περνάνε.

Έχω στην κατοχή μού MasterCard και diners ( πρώην Citibank ,νυν alpha). Η

MasterCard πολύ σπάνια έχει περάσει( πάντα την δοκιμάζω πρώτη) ,ενώ η diners περνάει πάντα. Μιλάω για την ίδια συναλλαγή, την ίδια στιγμή.

Δοκίμασε το κι εσύ ;)

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται λογικό αυτό που λες, αλλά δεν ισχύει. Diners, AMEX,και viva για κάποιο λόγο περνάνε.

Έχω στην κατοχή μού MasterCard και diners ( πρώην Citibank ,νυν alpha). Η

MasterCard πολύ σπάνια έχει περάσει( πάντα την δοκιμάζω πρώτη) ,ενώ η diners περνάει πάντα. Μιλάω για την ίδια συναλλαγή, την ίδια στιγμή.

Δοκίμασε το κι εσύ ;)

 

Δεν αντιλεγω σε αυτο που γραφεις... και εμενα μου εχουν φανει πολυ περιεργα τετοια περιστατικα οπως γραφεις εσυ...

ειδικοτερα skrill χρησιμοποιω εγω και σκεφτομαι να συνδεσω και iban στο paypal καποια στιγμη...

Απλα εγραψα οτι μου γραψανε γιατι σκεφτομουν να βγαλω μια viva wallet card τωρα που η skrill αλλαξε απο Alpha σε Πειραιως (δεν εχω λογαριασμο στην πειραιως και αναγκαστικα πρεπει να στειλω εμβασμα στο γερμανικο τους account)αλλα απο οτι φαινεται για την δικη μου περιπτωση μονο να συνδεσω iban στο paypal με σωζει...(δεν κανω αγορες σε μικροποσα σε ebay κτλ...)

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται λογικό αυτό που λες, αλλά δεν ισχύει. Diners, AMEX,και viva για κάποιο λόγο περνάνε.

Έχω στην κατοχή μού MasterCard και diners ( πρώην Citibank ,νυν alpha). Η

MasterCard πολύ σπάνια έχει περάσει( πάντα την δοκιμάζω πρώτη) ,ενώ η diners περνάει πάντα. Μιλάω για την ίδια συναλλαγή, την ίδια στιγμή.

Δοκίμασε το κι εσύ ;)

 

Αυτό που έγραψε ο openopen είναι σωστό και συμπληρώνοντας προσθέτω ότι κάθε τράπεζα έχει τη δική της κατηγοριοποίηση των πωλητών, που σημαίνει ότι η κάρτα της Χ τράπεζας μπορεί να περνάει στον Α πωλητή ενώ της Ψ να μην περνάει στον ίδιο. Και αυτό έχει διαπιστωθεί στους 9 μήνες των CC.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έγραψε ο openopen είναι σωστό και συμπληρώνοντας προσθέτω ότι κάθε τράπεζα έχει τη δική της κατηγοριοποίηση των πωλητών, που σημαίνει ότι η κάρτα της Χ τράπεζας μπορεί να περνάει στον Α πωλητή ενώ της Ψ να μην περνάει στον ίδιο. Και αυτό έχει διαπιστωθεί στους 9 μήνες των CC.

Μιλάω για ίδια συναλλαγή και ίδια τράπεζα.

Το μόνο πού αλλάζει είναι η κάρτα.

Δοκίμασε το και πες μάς την εμπειρία σού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταλείψει πια τις δοκιμές και τις ταλαιπωρίες με τις ελληνικές κάρτες.

Έβγαλα πρώτα Revolut και στη συνέχεια Leupay και έλυσα τα όποια (πιθανά και απίθανα) προβλήματα με τις αγορές από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...