Jump to content

Paypal - Capital Controls [ONLY]


evi32
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Έκανα εεγραφή στη Nemea Bank.

Πριν τα διοδια ή μετα? :p

 

και αν δεν εχεις ΔΕΚΟ στο ονομα σου? Οσο για το 50ευρω σαφως θα το εμφανισει στον λογαριασμο σου, το θεμα ειναι οτι δεν σου δινει δυνατοτητα εκδοσης καρτας.

να κανει Identify να δει τι? οτι το iban ειναι σωστο και ανηκει στην deutche bank, α και να βρει και το σωστο bic.

 

ΔΕΚΟ , που το θυμηθηκες αυτον τον καταπληκτικο ορο των ελληνικων βασανιστικων διαδικασιων?

Δεν ξερουν τι ειναι δεκο, με ενα λογαριασμο vodafone ομως, μια χαρα "καθαριζεις".

 

Δεν ειμαι πολυ σιγουρος οτι τα 50 ευρω θα επιστραφουν. Εχουνε και εξοδα, να βγαλουνε κανενα φραγκο..

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η american express που λετε ειναι αυτη https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=9778&la=1? και περνανε ολες οι συναλλαγες?

 

Ναι αυτή, αλλα μη νομιζεις οτι περναει παντα και παντου. Εχω προσωπικη αποψη. Τα declines της τα τρωει.

Απλα επειδη εχει λιγοτερο κοσμο, εχει περισσοτερες πιθανοτητες να περασει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν είναι όμως να έχεις κάθε τρεις και λίγο προβλήματα με την κάθε Nemea ή Revolut, καλύτερα να βγάλεις μια American Express και να ξενοιάσεις :)

Αφου λογο cc δεν επιτρέπεται.... Πως να βγαλεις πλεον πιστωτικη?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

η american express που λετε ειναι αυτη https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=9778&la=1? και περνανε ολες οι συναλλαγες?

 

Ναι αυτή, αλλα μη νομιζεις οτι περναει παντα και παντου. Εχω προσωπικη αποψη. Τα declines της τα τρωει.

Απλα επειδη εχει λιγοτερο κοσμο, εχει περισσοτερες πιθανοτητες να περασει.

 

Έχω την πιστωτική. Ακόμα δεν με έχει "προδώσει", όποτε την χρειάστηκα, πέρασε.

 

Δεν έχει σημασία άν την έχουν λίγοι ή πολλοί. Τα όρια είναι ανά τράπεζα, όχι ανά τύπο κάρτας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφου λογο cc δεν επιτρέπεται.... Πως να βγαλεις πλεον πιστωτικη?

 

Για άνοιγμα λογαριασμού ξέρω οτι υπάρχει απαγόρευση. Οι κάρτες γιατί να απαγορεύονται απο τη στιγμή μάλιστα που θέλουν να επιβάλουν "ηλεκτρονικό πορτοφόλι" για τον έλεγχο της φοροδιαφυγής;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την πιστωτική. Ακόμα δεν με έχει "προδώσει", όποτε την χρειάστηκα, πέρασε.

 

Δεν έχει σημασία άν την έχουν λίγοι ή πολλοί. Τα όρια είναι ανά τράπεζα, όχι ανά τύπο κάρτας.

 

Εχει τυχει να με προδώσει 4-5 φορές.

Ακριβως επειδη ειναι ανα τραπεζα παιζει ρολο ποσοι την χρησιμοποιουν.

Η alpha εχει να μοιρασει ενα ημερησιο οριο σε visa, mastercard και amex κατ' ελαχιστο, αν υποθεσουμε οτι οι credit δεν διαχειριζονται διαφορετικα απο τις debit.

Οσο πιο λιγοι την χρησιμοποιουν τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχει να περασει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει να με προδώσει 4-5 φορές.

Ακριβως επειδη ειναι ανα τραπεζα παιζει ρολο ποσοι την χρησιμοποιουν.

Η alpha εχει να μοιρασει ενα ημερησιο οριο σε visa, mastercard και amex κατ' ελαχιστο, αν υποθεσουμε οτι οι credit δεν διαχειριζονται διαφορετικα απο τις debit.

Οσο πιο λιγοι την χρησιμοποιουν τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχει να περασει.

Πολύ αμφιβάλω αν κάθε κάρτα της Αλφα έχει δικό της όριο, μέσα στο γενικό όριο της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την πιστωτική. Ακόμα δεν με έχει "προδώσει", όποτε την χρειάστηκα, πέρασε.

 

Δεν έχει σημασία άν την έχουν λίγοι ή πολλοί. Τα όρια είναι ανά τράπεζα, όχι ανά τύπο κάρτας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για άνοιγμα λογαριασμού ξέρω οτι υπάρχει απαγόρευση. Οι κάρτες γιατί να απαγορεύονται απο τη στιγμή μάλιστα που θέλουν να επιβάλουν "ηλεκτρονικό πορτοφόλι" για τον έλεγχο της φοροδιαφυγής;

σωστος, δεν το σκεφτηκα ετσι, η καρτα ομως ειναι απο μονη της ενας λογαριασμος, θα ρωτησω στην τραπεζα να μαθω.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Για το αναποδο να αμφιβαλλεις. Πριν τα cc καθε μαρκα καρτας ειχε το δικο της καναλι, και το δικο της τροπο επικοινωνιας με visa, mastercard, amex κλπ., και ουσιαστικα δεν υπηρχε λογος να τηρειται καποιος αυτοματος συνολικος αθροιστης.

 

Με τα cc προεκυψαν απιθανες κολοτουμπες που τα συστηματα δεν τις προεβλεπαν χωρις καποια αναπτυξη.

Ολα γινονται φυσικα, ΑΛΛΑ σε ενα περιβαλλον οπου ο νομος αλλαζει οποτεδηποτε, απαιτει ειδικη ερμηνεια και πρεπει να εφαρμοζεται και αμεσως, το να τον παρακολουθεις κανοντας αλλαγες σε software σε συστηματα που διαχειριζονται χρηματα, και με ποινη απολυσης σε περιπτωση λαθους ειναι κακη ιδεα.

Αναγκαστικα κανεις προχειρες λυσεις και ας μην ειναι το τελειο.

Το να επιβαλεις οριο ανα καναλι προφανως ειναι πολυ πιο ευκολο απο συνολικό.

Απο κει και περα υποψιαζομαι οτι η κατηγοροιοπηση των εμπορων "μπαζει" περισσοτερο στην Amex, γιαυτο και περναει. Ολα αυτα σε pro cc εποχες ηταν απλα στατιστικα στοιχεια.

 

Το ζουμι της υποθεσης ειναι οτι οντως η amex περναει περισσοτερο, αλλα απο την αλλη δεν γινεται αποδεκτη σε πολλα online μαγαζια.

Για paypal, οταν δουλευει ειναι οντως μια λυση.

Link to comment
Share on other sites

Αν το paypal εβγαζε και μια prepaid, τι καλα που θα ηταν...

Ζητησα να μου προσθεσουν το Iban απο το customer care με μηνυμα.

Το εκαναν και μου συστησαν να μην γραφω λεει ευαισθητες πληροφοριες οπως iban σε μηνυματα :P

Δηλαδή απλά έστειλες email στο PayPal ώστε να γίνει link ο αριθμός του iban του λογαριασμού σου και τώρα μπορείς να κάνεις top up στο balance?

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το μηνιαίο όριο εμβασμάτων εξωτερικού κάθε τράπεζας εννοώ, όχι το ατομικό μας όριο για το ΑΤΜ.

Ωπ σορυ, νόμισα των αναλύψεων σε μετρητά

Link to comment
Share on other sites

Πως Στέλνω εμβάσματα απευθείας στο paypal για να μπουν λεφτά στο balance?

Καταχωρεις το iban του τραπεζικου σου λογαριασμου στο paypal και μεσω e-banking με χρεωση 1 ευρω, μπορεις να στειλεις εως 500 ευρω ανα μηνα, τα στοιχεια θα τα βρεις στο πεδιο top up, εκει που λεει (takes a few days) εγω το εκανα χθες, τους εστειλα εμβασμα, περιμενω να δω αν θα μπουνε.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δηλαδή εγώ που έχω ήδη κάρτα στο πειπαλ, δεν χρειάζεται να βγάλω revolut; μπορώ να στείλω έμβασμα στο pp Χωρίς μεγάλη προμήθεια; θα περάσουν οι αγορές μου με την prepaid; είχα δοκιμάσει παλιά και έτρωγα πορτα
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

28/10 εκανα ενα εμβασμα 120 ευρω στη revolut απο τη πειραιως, μεχρι τις 31/10 δεν ειχα δει καμμια κινηση στο λογαριασμο και μπαινω μεσα και βλεπω στη κατασταση των εμβασματων οτι απετυχε. Ετσι κανω ενα νεο εκεινη την ωρα 75 ευρω , μετα θυμαμαι οτι ειχα κανει κατι αγορες απο banggood , wwe shop κλπ απευθειας με τη καρτα που ειναι συνδεδεμενη μ αυτον το λογαριασμο και προσθεσα τα ποσα και ηταν 475 ευρω , οποτε υποθετω οτι αυτος ηταν ο λογος που απετυχε το εμβασμα, αφου υπαρχει το οριο των 500 ευρω μηνιαιαως. Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση οτι εγινε το εμβασμα των 75 και η χρεωση του 1 ευρω, παροτι εγινε 31/10 σημερα ειναι η πρωτη εργασιμη μερα οποτε περασε σημερα, οποτε περιμενω πλεον 1-2 μερες να φανει revolut.
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

28/10 εκανα ενα εμβασμα 120 ευρω στη revolut απο τη πειραιως, μεχρι τις 31/10 δεν ειχα δει καμμια κινηση στο λογαριασμο και μπαινω μεσα και βλεπω στη κατασταση των εμβασματων οτι απετυχε. Ετσι κανω ενα νεο εκεινη την ωρα 75 ευρω , μετα θυμαμαι οτι ειχα κανει κατι αγορες απο banggood , wwe shop κλπ απευθειας με τη καρτα που ειναι συνδεδεμενη μ αυτον το λογαριασμο και προσθεσα τα ποσα και ηταν 475 ευρω , οποτε υποθετω οτι αυτος ηταν ο λογος που απετυχε το εμβασμα, αφου υπαρχει το οριο των 500 ευρω μηνιαιαως. Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση οτι εγινε το εμβασμα των 75 και η χρεωση του 1 ευρω, παροτι εγινε 31/10 σημερα ειναι η πρωτη εργασιμη μερα οποτε περασε σημερα, οποτε περιμενω πλεον 1-2 μερες να φανει revolut.

Ο λογος που ακυρωσαν το εμβασμα ειταν οτι εκλεισαν τα εμβασματα στο εξωτερικο μεχρι τα 500 ευρω 2-3 μερες πριν βγει ο μηνας και το ξαναανοιξαν πρωτη του μηνα.το οριο των 500 ειναι μονο για εμβασμα και οχι για της αγορες που θα κανεις με την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που ακυρωσαν το εμβασμα ειταν οτι εκλεισαν τα εμβασματα στο εξωτερικο μεχρι τα 500 ευρω 2-3 μερες πριν βγει ο μηνας και το ξαναανοιξαν πρωτη του μηνα.το οριο των 500 ειναι μονο για εμβασμα και οχι για της αγορες που θα κανεις με την καρτα.

Εισαι σίγουρος? 28/10 εστειλα εμβασμα στην revolut και εφυγε κανονικα στις 29.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε η καρτα απο το monese! πολυ θετικο οτι ειναι visa! τωρα στην αναμονη να ενεργοποιησουν το ευρωπαικο iban
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εβαλα την καρτα σημερα αλλα δεν την δεχετε.Με βγαζει αυτο.Καμια ιδεα για το τι φταιει??

 

The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εβαλα την καρτα σημερα αλλα δεν την δεχετε.Με βγαζει αυτο.Καμια ιδεα για το τι φταιει??

 

The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.

"Paypal - Capital Controls" είναι ο τίτλος του νήματος, φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι φταίει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα σήμερα με eurobank να κάνω topup το PayPal και την revolut. 18€ εξοδα;; Είναι τρελοί οι άνθρωποι; Υποτίθεται είναι μεταφορά SEPA

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα το πρωι τους ξαναστειλα μηνυμα στο revolut και μετα απο 1ωρα τα βαλανε.αποστολη με eurobank 27/10 16:45. εκανα κανονικα 2 αγορες με aliexpress,την συνδεσα στο pp και εβαλα τον κωδικο αλλα πηγα να περασω ενα μικροποσο στο stoiximan και δεν την δεχονται.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έβαλες τα έξοδα να είναι από κοινού (SHA).

 

Χμ όντως δεν έβαλα. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα το πρωι τους ξαναστειλα μηνυμα στο revolut και μετα απο 1ωρα τα βαλανε.αποστολη με eurobank 27/10 16:45. εκανα κανονικα 2 αγορες με aliexpress,την συνδεσα στο pp και εβαλα τον κωδικο αλλα πηγα να περασω ενα μικροποσο στο stoiximan και δεν την δεχονται.

 

γιατί δεν μπορούσες να βάλεις λεφτά κανονικά (ποτέ δεν είχα θέμα) στο stoiximan ;

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν μπορούσες να βάλεις λεφτά κανονικά (ποτέ δεν είχα θέμα) στο stoiximan ;

 

Ελεγα να βαλω απο εκει ωστε μετα αμα κερδισω να κανω αναληψη στην καρτα ωστε σε 1-2 ωρες το πολυ να μπορω να τα σηκωσω απο οποιαδηποτε ατμ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...