Jump to content

Lenovo Vibe P1 Pro


Romanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Γράφω απλά για να μοιραστώ την εμπειρία μου σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα μετά από φλασάρισμα, γιατί ίσως βοηθήσει κάποιους που μπορεί να αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα.

 

Λοιπόν, αρχικά να αναφέρω ότι έχω το P1c72 το οποίο ήρθε με την P1a42_272 ROM αλλά όταν κατέβαζε το επόμενο OTA Update 285 ενώ προσπαθούσε να το κάνει εγκατάσταση πάντα έκανε fail στο 24%. Αποφάσισα λοιπόν να φλασάρω απευθείας την τελευταία ROM 288. (Χρόνια εμπειρίας με MediaTek, δεύτερη φορά με Qualcomm...)

 

Φόρτωσα τα απαραίτητα αρχεία στο QFIL και η εγκατάσταση έγινε χωρίς πρόβλημα.

Όταν όμως προσπάθησα να το ενεργοποιήσω δεν έκανε τίποτα, ακόμα κι όταν το συνέδεσα στο ρεύμα δεν ανταποκρίθηκε, δεν άναψε καν η οθόνη να μου δείξει ότι φορτίζει (η μπαταρία ήταν τουλάχιστον στο 44%), ούτε έμπαινε σε recovery mode.

 

Όταν δοκίμασα να το ξανα-φλασάρω παρόλο που ο Η/Υ έβλεπε κανονικά το port της Qualcomm της συσκευής, η διαδικασία ενώ πήγαινε να ξεκινήσει, δεν προχωρούσε καθόλου καθώς μου έβγαζε μήνυμα Sahara fail και σταματούσε...

 

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα σε ένα forum ότι αν μόλις σου εμφανίσει το εν λόγω μήνυμα ΔΕΝ αφαιρέσεις το καλώδιο αλλά όπως είναι κρατήσεις πατημένο το Power μαζί με το Volume+ , τοτε αναγκάζεις το τηλέφωνο να κάνει reset.

Προς έκπληξη μου το τηλέφωνο άνοιξε κανονικά και όλα τα προβλήματα τελείωσαν εκεί.

 

Ελπίζω να βοηθήσω κάποιους.

 

ωραιος !

σιγουρα μερικοι θα βοηθηθουν.

αν θελεις, κανε και το κολπακι για ενεργοποιηση της Β20, εχουμε ακριβως την ιδια εκδοση του μοντελου. (υπαρχει λινκ στην πρωτη σελιδα του παροντος).

 

Υγ.εμενα το θεμα με τις ειδοποιησεις, εφτιαξε, (προσωρινα'?), με μια επανεκκίνηση.

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Με οθόνη σβηστή όταν πάω να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο καθώς αυτό φορτίζει μου εμφανίζεται αυτή η βλακεία :mad:

 

Screenshot_2017_01_30_13_50_55_809.jpg

 

Ξέρει κάποιος τί στον κόρακα είναι και πώς το ξεφορτώνομαι; Αυτό ξεκίνησε στα εντελώς ξαφνικά εδώ και 4-5 μέρες

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

Το backup των αρχειων qcn band20 δεν φευγει με εργοστασιακες ρυθμισεις.

@ hellion λογικα καποια εφαρμογη προσφατη που εγκατεστησες εχει διαφημισεις. Διεγραψε μια μια και θα τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Το backup των αρχειων qcn band20 δεν φευγει με εργοστασιακες ρυθμισεις.

@ hellion λογικα καποια εφαρμογη προσφατη που εγκατεστησες εχει διαφημισεις. Διεγραψε μια μια και θα τη βρεις.

 

προς εμενα απαντας φιλε petrangcc, σωστά? το εκανες κι εσυ το κολπακι για ενεργη Β20 ?

αν τελικα καταφυγω σε επαναφορα εργοσ.ρυθμισεων, θα δοκιμασω με την καταλληλη εφαρμογη να δω αν παραμενει η Β20.

 

(λογικα root και TWRP επισης δεν παθαινουν τιποτα με επαναφορα εργ.ρυθμισεων, σωστά? )

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε σενα,ειμαι απο κινητο και δεν βρισκω την παραθεση. Οχι δεν την εκανα ακομα, αλλα το γνωριζω οτι δεν σβηνοντε οι μπαντες αλλιως θα μπρικαρε το κινητο καθε φορα που καποιος εκανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Επισης ειμαι σχεδον σιγουρος οτι υπαρχει κωδικος για engineering mode αλλα η lenovo δεν τον αφηνει να γινει γνωστος. Χθες κατεβασα κατι μηχανακια αναζητησης μυστικων κωδικων βρηκα κατι αλλα για το baseband που μας ενδιαφερει δεν την εκτελουσε. Θα ψαξω γενικα για το chipset snapdragon 615 μηπως και..

Link to comment
Share on other sites

@ hellion λογικα καποια εφαρμογη προσφατη που εγκατεστησες εχει διαφημισεις. Διεγραψε μια μια και θα τη βρεις.

To κωλο GO SMS ήταν τελικά. Έφαγε σουτ. Κρίμα γιατί για μένα είναι η καλύτερη sms εφαρμογή, αλλά έτσι εκβιαστικά δε δέχομαι να τους πληρώσω για να γλυτώσω τις διαφημίσεις :down: Για όποιον αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα εδώ πως μπορεί να βρει τι προκαλεί το πρόβλημα:

 

You can find out if an app is a culprit in serving ads this way by heading to Settings – Developer Options – Running Services, and tapping each app individually. Inside you may find an app running a service called “ChargeLockerService”. This is the bit that could be serving you ads – you’ll have to switch the app off or uninstall, then reinstall to check.

https://www.slashgear.com/android-ads-on-your-lockscreen-and-how-to-destroy-them-05438921/

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

εχει βρει καποιος, θηκη με καλυματα προστασιας στην φορτιση και σε ακουστικα?

ειτε σιλικονης ή βιβλιου.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι είναι αυτό που δείχνει το πράσινο βελος? εμφανίστηκε και δεν ξέρω τι είναι ξαφνικα.........

ακυρο δεν μπορω να κανω upload τι φωτο......ειναι αυτο που ρωτησε ενας πρίν για ένα εικονίδιο επάνω αριστερά με τι κόκκινη τελεία.

αν ξερει κάποιος?

Edited by monaxitis

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι είναι αυτό που δείχνει το πράσινο βελος? εμφανίστηκε και δεν ξέρω τι είναι ξαφνικα.........

ακυρο δεν μπορω να κανω upload τι φωτο......ειναι αυτο που ρωτησε ενας πρίν για ένα εικονίδιο επάνω αριστερά με τι κόκκινη τελεία.

αν ξερει κάποιος?[/quote

ακυρο και παλι ..το βρηκα ....ειναι ενημερωσεις για το ασφαλές περιβαλον.

μπαινεις σε ασφαλή περιβαλον κανεις τις ενημερώσεις και ολα οκ...]

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τι είναι αυτό που δείχνει το πράσινο βελος? εμφανίστηκε και δεν ξέρω τι είναι ξαφνικα.........

ακυρο δεν μπορω να κανω upload τι φωτο......ειναι αυτο που ρωτησε ενας πρίν για ένα εικονίδιο επάνω αριστερά με τι κόκκινη τελεία.

αν ξερει κάποιος?[/quote

ακυρο και παλι ..το βρηκα ....ειναι ενημερωσεις για το ασφαλές περιβαλον.

μπαινεις σε ασφαλή περιβαλον κανεις τις ενημερώσεις και ολα οκ...]

 

 

Τι ακριβώς είναι το ασφαλές περιβάλλον και τι προσφέρει;

Εγώ μπήκα , είδα τις ειδοποιήσεις facebook, και έφυγε το εικονίδιο facebook με κοκκινη τέλεια που είχα.επανηλθα σε γενικευμένο περιβάλλον.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι σαν το safe mode στον υπολογιστη, αλλα δεν εχω καταλαβει τον λογο υπαρξης του και που το χρησιμοποιουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κατι σαν το safe mode στον υπολογιστη, αλλα δεν εχω καταλαβει τον λογο υπαρξης του και που το χρησιμοποιουμε.

 

εγω αρχισα να το χρησιμοποιω για να "φευγουν" ειδοποιησεις που μενουν κολλημενες στο κανονικο περιβαλλον χρησης.

από λιγο googlaρισμα βρηκα οτι ειναι μαλλον για να βρισκουμε τυχον εφαρμογη που μας δυσλειτουργει και να την απεγκαθιστουμε...

 

μερικα ακομα θέματα για το κινητακι μας, εδω

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τι ακριβώς είναι το ασφαλές περιβάλλον και τι προσφέρει;

Εγώ μπήκα , είδα τις ειδοποιήσεις facebook, και έφυγε το εικονίδιο facebook με κοκκινη τέλεια που είχα.επανηλθα σε γενικευμένο περιβάλλον

το ασφαλές περιβαλον κανει το κινητό να δουλεύει οπως ακριβως βγηκε από εργοστάσιο.

δεν έχει τίποτα άλλο εκτος απο αυτα που του εβαλε η lenovo ,ετσι σου εγγυάται οτι το κινητό δουλεύει αψογα σε αυτο το περιβάλλον και με αυτό το τρόπο μπορεις να εντοπίσεις τυχον προβληματα απο άλλες εφαρμογές.

για τις εφαρμογές που τρέχουν στο ασφαλές περιβαλον η. lenovo σου εγγυάται οτι δεν έχουν κανενα πρόβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν έχει τίποτα άλλο εκτος απο αυτα που του εβαλε η lenovo ,ετσι σου εγγυάται οτι το κινητό δουλεύει αψογα σε αυτο το περιβάλλον και με αυτό το τρόπο μπορεις να εντοπίσεις τυχον προβληματα απο άλλες εφαρμογές.

για τις εφαρμογές που τρέχουν στο ασφαλές περιβαλον η. lenovo σου εγγυάται οτι δεν έχουν κανενα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη προεκυψε παραγγελια για 2 φιλους μου για το 2/16 απο πιο μαγαζι προτεινετε?με την 288 εργοστασιακη ρομ για να το δουλεψουν κατευθειαν!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη προεκυψε παραγγελια για 2 φιλους μου για το 2/16 απο πιο μαγαζι προτεινετε?με την 288 εργοστασιακη ρομ για να το δουλεψουν κατευθειαν!!

 

 

Geekbyuing προτείνω εγώ.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

εχει βρει καποιος, θηκη με καλυματα προστασιας στην φορτιση και σε ακουστικα?

ειτε σιλικονης ή βιβλιου.

 

Καλησπέρα. Τι εννοείς; Να καλύπτει και γύρω-γύρω και να έχει ανοίγματα εκεί που πρέπει, ή να έχει έξτρα καλυμματάκια για τις εγκοπές;

Εγώ έχω αυτήν την θήκη, την πήρα από ali, είναι τύπου βιβλίου (flip cover) και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τι εννοείς; Να καλύπτει και γύρω-γύρω και να έχει ανοίγματα εκεί που πρέπει, ή να έχει έξτρα καλυμματάκια για τις εγκοπές;

Εγώ έχω αυτήν την θήκη, την πήρα από ali, είναι τύπου βιβλίου (flip cover) και είμαι πολύ ευχαριστημένος

 

Τα έξτρα καλύμματα για τις εγκοπές εννοώ.σε παλιότερα μοντέλα κινητών μου, έβρισκα εύκολα.για αυτό, όχι τόσο.

Προς το παρόν, έχω λύσει το θέμα,

Εχωντας μόνιμα κουμπωμενο επάνω στο κινητό ανταπτορα ασύρματης φόρτισης.αν βάλω και ακουστικά, καλύφθηκαν και οι 2 επίφοβες για σκόνη εγκοπές.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

για το ποιές εφαρμογές θα τρέχουν στο παρασκήνιο τι ισχύει?οταν ειναι πράσινη η επιλογή τρέχουν στο παρασκήνιο και όταν είναι κόκκινο δεν τρεχουν?

Link to comment
Share on other sites

για το ποιές εφαρμογές θα τρέχουν στο παρασκήνιο τι ισχύει?οταν ειναι πράσινη η επιλογή τρέχουν στο παρασκήνιο και όταν είναι κόκκινο δεν τρεχουν?

 

Προφανώς .

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπει ο υπολογιστής το τηλεφωνο........ουτε την καρτα μνημης ουτε την μνήμη του τηλεφώνου.......καμια ιδεα? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε τον LenovoUsbDriver_autorun_1.0.17

 

και που θα το βρω αυτο? είναι αυτό που μου ζητάει να κανω εγκατάσταση όταν συνδέω το τηλέφωνο?

 

 

και κάτι άσχετο.....θελω να στείλω ένα τεφωνο πισω στη κινα για επιδιόρθωση,ξερει κανεις το κοστος και τι διαδικασία? ευχαριστώ.

Edited by monaxitis

Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος, αν γινεται, στο αθορυβο, να μην εχει καν δονηση ?

οταν απενεργοποιω την δονηση, παει η ενταση ηχου κλησης στην ενταση "1", στο πιο χαμηλο.

 

θα ηθελα να μην δονειται και να μην χτυπαει καθολου οταν θελω, γινεται ?

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Για διορθωση κατα τοπο χωρις να το στειλετε πισω απο aliexpress

 

https://trade.aliexpress.com/issue/warranty/warrantyIntroduction.htm?spm=2114.12010108.100005.8.t3D4yF&warrantyType=common

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...