Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η δόνηση κατά την απάντηση της κλήσης απενεργοποιείται απο το mtk menu -->telephony-->misc feature config-->Vibrate on outgoing call connected

 

kαλησπέρα, χρειάζεσαι το κινητο να ειναο root ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια για οσους εχετε προβλημα με το proximity sensor και δονησεις κατα τις κλησεις βρηκα τη λυση!!

Ειτε πληκτρολογοντας *#*#3646633#*#* ειτε κατεβαζοντας την εφαρμογη "engineer mode mtk" απο google play πηγαινετε στο τριτο slide menu "hardware testing" προτελευταια επιλογη "sensor" τριτη επιλογη "light/proximity sensor" επιλογη "ps calibration" και "calibration" εκει εμενα τουλαχιστον ακομα και χωρις εμποδιο πανω απο το ακουστικο πηγαινε σαν τρελο. καλιμπαρισμα λοιπον!

κινητο ξαπλωτο

"clear calibration"

χωρις εμποδιο στο ακουστικο πατησα "calculate min value" τρεις συνεχομενες φορες

μετα βαζοντας την παλαμη σε ενα υψος περιπου δεκα εκατοστων πιο ψηλα απο το ακουστικο επιλογη "calculate max value" αλλες τρεις φορες τραβαμε την παλαμη και μετα επιλογη "do calibration"

με το κινητο πλεον καλιμπραρισμενο μια φορα back στο μενου και επιλογη "change threshold".εκει εδωσα για νουμερα threshold high 100 και threshold low 500. Aυτα!!

Σε εμενα τουλαχιστον δουλευει πλεον αψογα με την οθονη να σβηνει οταν κανω κληση απο το ακουστικο και κυριως μενει κλειστη και αναβοντας η οθονη οταν απομακρυνομαι απο το ακουστικο ενω ακομα ειμαι σε κληση για να γραψω π.χ. ενα τηλεφωνο 'η μια σημειωση . κατι που μεχρι τωρα πολλες φορες δεν..

Αυτα και ελπιζω να βοηθησα οσους αντιμετωπιζαν προβλημα αλλα και οσους ηθελαν να νομιζουν οτι δεν αντιμετωπιζαν κανενα προβλημα......

sorry για το μακροσκελες!

 

 

Με αφορμή ότι αρκετοί χρήστες δεν γνωρίζουν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο οι οδηγίες που υπάρχουν αυτή την στιγμή για root, twrp, xposed και clean install stock rom δεν είναι και στην καλύτερη σειρά(αν και με αυτές πορευτήκαμε μέχρι τώρα) και έχουν μπερδευτεί αρκετά τα πράγματα. Παρακάτω θα προσπαθήσω

να κάνω το καλύτερο δυνατό να βάλω στην σειρά τις οδηγίες και βήμα βήμα την κάθε ενέργεια.

 

Εγκατάσταση driver της συσκευής.

Κατεβάζουμε το αρχείο εγκατάστασης από εδώ και κάνουμε την εγκατάσταση.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε επανεκκίνηση του υπολογιστή μας.

 

Κατεβάζουμε το SP Flash Tools από εδώ.

 

1. Καθαρή εγκατάσταση της stock rom.

Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση της stock rom που υπάρχει στο ίντερνετ την R12 από εδώ.

Κλείνουμε την συσκευή μας και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool πατάμε το Donwload Agent και στον φάκελο του SP flash tool βρήσκουμε το MTK_AllInOneDA.bin και πατάμε οκ έπειτα πατάμε το Scatter-loading και βρήσκουμε το scatter αρχείο που βρίσκεται στον φάκελο R12 και πατάμε οκ. Προσέχουμε να είναι στην επιλογή Download Only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία στην συσκευή και την συνδέουμε στον υπολογιστή και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και την ανοίγουμε.

Η συσκευή μας είναι έτοιμη με καθαρή εγκατάστση του εργοστασιακού επίσημου λογισμικού.

 

2. Εγκατάστση TWRP recovery για R11 και πάνω έκδοση.

Κατεβάζουμε το TWRP από εδώ.

Κλείνουμε την συσκεύή και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool.

Πατάμε το κουμπί Scatter-loading και επιλέγουμε το scatter από τον φάκελο του twrp

που κατεβάσαμε πριν και πατάμε οκ.

Προσέχουμε να είναι στην επιλογή download only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία και συνδέουμε την συσκευή στον υπολογιστή.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και ανοίγουμε σε recovery mode να δούμε αν είναι εντάξει πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής. Αν η συσκευή μας μπει στο twrp recovery όλα έχουν γίνει σωστά.

 

3. Root της συσκευής μας.

Τρόπος α)

Κατεβάζουμε το super su από εδώ. και το τοποθετούμε στην συσκευή μας.

Κλείνουμε την συσκευή και την ανοίγουμε σε recovery πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση.

Στην κατηγορία install βρίσκουμε το αρχείο του super su που περάσαμε πριν και κάνουμε εγκατάσταση.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε wipe dalvik/cache και reboot.

Μόλις ανοίξει η συσκευή μας θα δούμε την εφαρογμή του super su στο συρτάρι εφαρμογών μας.

 

Τρόπος β)

Κατεβάζουμε το super su από εδώ. και το τοποθετούμε στην συσκευή μας.

Πηγαίνουμε στις Ρυθμίσεις->Σχετικά με το τηλέφωνο->Ενημερώσεις συστήματος->Επιλογές(3 τελείτσες πάνω αριστερά)->Τοπικές ενημερώσεις->

και βρίσκουμε το αρχείο του super su που κατεβάσαμε και περάσαμε στην συσκευή. Το επιλέγουμε και πατάμε Ενημέρωση τώρα.

Η συσκευή μας θα κάνει επανεκκίνηση και μόλις ανοίξει θα είναι root.

 

Σημείωση: Τον 2ο τρόπο δεν κατάφερα να τον κάνω να δουλέψει στην δική μου συσκευή, ο 1ος είναι ο σίγουρος και ο 2ος σε περίπτωση

που κάποιος δεν θέλει να περάσει custom recovery ακολουθεί τον 2ο τρόπο.

 

4. Εγκατάσταση Xposed Framework.

Κατεβάζουμε από εδώ τα αρχεία. XposedInstaller_3.0_alpha4.apk, xposed-v79-sdk22-arm.zip και xposed-uninstaller-20150831-arm.zip.

Τα περνάμε στην συσκευή μας και κάνουμε εγκατάσταση το XposedInstaller_3.0_alpha4.apk.

Κλείνουμε την συσκευή μας και την ανοίγουμε σε recovery mode πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής.

Στην κατηγορία install βρίσκουμε το αρχείο xposed-v79-sdk22-arm.zip και κάνουμε εγκατάσταση, μόλις τελειώσει η εγκατάσταση κάνουμε wipe dalvik/cache και επιλέγουμε reboot.

Μόλις ανοίξει η συσκευή μπαίνουμε στο xposed και στην καρτέλα Framework βλέπουμε πως μας λέει με πράσινα γράμματα ..is active.

Είμαστε έτοιμοι να βάλουμε τα module μας.

 

Σημείωση:Το 3ο αρχείο που κατεβάσαμε είναι σε περίπτωση που κάτι πάει λάθος κατά το άνοιγμα της συσκευής μετά την εγκατάσταση του xposed και πέσουμε σε bootloop(βλέπουμε για πάνω από 10 λεπτά το λογότυπο της Doogee χωρίς αποτέλεσμα) τότε βγάζουμε την μπαταρία και

μπαίνουμε σε recovery πάμε στην κατηγορία install και επιλέγουμε το αρχείο xposed-uninstaller-20150831-arm.zip και κάνουμε εγκατάσταση μόλις τελειώσει wipe dalvik/cache και reboot.

 

Επίσης αν και χωρίς να μου έχει τύχει ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα καλό θα ήταν το xposed να εγκαθίσταται μετά από καθαρή εγκατάσταση για μεγαλύτερη σιγουριά αποφυγής bootloop.

 

Μερικά χρήσιμα ακόμα.

Ρυθμίσεις για χαμηλό ήχο ακουστικού-μικροφώνου εδώ.

Απενεργοποίηση δονήσεων κατά την διάρκεια κλήσης εδώ.

Απενεργοποίηση δόνησης κατά την απάντηση κλήσης εδώ.

Ενεργοποίηση ποσοστού μπαταρίας εδώ.

 

Credits:

megthebest (Needrom.com)

SoCr@Te (Needrom.com)

rovo89 (Xda-developers.com)

bbbb (Myphone.gr)

aiakos (Myphone.gr)

nimrond (Myphone.gr)

 

ΥΓ: Αν έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι, βρείτε λάθος ή διαφωνείτε σε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με ώστε να το διορθώσω άμεσα!

Θερμά ευχαριστήρια!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

@tasos_v και οτί άλλο προκύψει στην πορεία θα φροντίσω να το προσθέτω στο συγκεντρωτικό ποστ για να μην ψάχνονται και οι νέοι κάτοχοι της συσκευής ή και οι παλαιοί που ψάχνουν οδηγίες για κάτι! :D

 

Thank you @navi55 :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να περάσω το sygic (trial από playstore ) και δεν ανοίγει,κολλάει για πάντα στο logo .

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο αξιόλογο GPS app που να δουλεύει για την συσκευή μας ;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω το κινητό, αλλά το σκέφτομαι για αγορά.

Το here maps δεν παίζει στο play store? Αν ναι είναι αρκετά αξιόπιστο, δωρεάν και offline!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να περάσω το sygic (trial από playstore ) και δεν ανοίγει,κολλάει για πάντα στο logo .

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο αξιόλογο GPS app που να δουλεύει για την συσκευή μας ;

Igo primo και nokia here παίζουν κανονικά.Kαι mireo dont panic

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ βρω κανένα από αυτά στο playstore βρε παιδιά...!!!

Περίεργο...Γιατί ;;;

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ βρω κανένα από αυτά στο playstore βρε παιδιά...!!!

Περίεργο...Γιατί ;;;

 

κατεβασε το aptoid και εκει βρες το ndrive greece ή οτι αλλο θελεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ βρω κανένα από αυτά στο playstore βρε παιδιά...!!!

Περίεργο...Γιατί ;;;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

here maps το χρησιμοποιώ σε όλες τις Android συσκευές μου (και εδώ, εγκατεστημένο είναι κανονικά) . κατ' εμέ βολικότερο του Google maps.

Link to comment
Share on other sites

Igo primo και nokia here παίζουν κανονικά.Kαι mireo dont panic

Εγω μια σπασμενη εκδοση που εβαλα επαιξε κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ενα θεμα με το κινητό που απ οσο ειδα δν πρέπει να το έχει κάποιος άλλος. Το κινητό δν κάνει απενεργοποιηση ουτε επανεκκίνηση! Σβήνει τν οθονη αλλα ειναι σαν να δουλεύει κανονικά! Φανταστείτε οτι το αφήνω κανα πενταλεπτο κ μετα παω power button + volume down k τραβάει screenshot! Τι να κάνω ;
Link to comment
Share on other sites

Power+Vol. down είναι έτσι κι αλλιώς ο συνδυασμός με τον οποίο βγάζει screenshot, οπότε δεν κάνει κάτι παράλογο. Αν κρατήσεις πατημένο το power δε σου βγάζει μενού που επιλέγεις επανεκκίνηση/κλείσιμο και λειτουργία ήχου κλπ; Αν βγάλεις τη μπαταρία και την τοποθετήσεις ξανά δοκίμασες μήπως αλλάζει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαίνει το κλασικό μενου κ μετα σβήνει η οθόνη οπως θσ γινόταν κανονικά αλλα δν απενεργοποιειται το κινητό οτε ανταπόκριση καμια υπάρχει, εκτο απο οτα παταω το συνδυασμό για το screenshot ακούγεται απο το ηχείο ο ήχος του κλειστρου κ καλα. Εν τέλει πρέπει να βγαλω τν μπαταρία για ξεκινήσει κανονικά! Που συνήθως ουταν τν βγαζω κ τν ξαναβαζω κανει αυτόματα ενεργοποίηση.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικό. Αν δεν βαριέσαι και δεν έχεις πολλά περασμένα, κάνε μια επαναφορά για να αποκλείσεις το software θέμα. Έχεις πειράξει τίποτα γενικά;
Link to comment
Share on other sites

@chriszeus κανε πρώτα αυτό που σου λέει ο @Mark_K και έπειτα αν συνεχίσει επικοινώνησε με το κατάστημα που το πήρες αν είναι από Ελλάδα ή Κίνα βλέπεις τι θα σου πούνε. Επίσης αυτό το θέμα το έκανε από την πρώτη μέρα ή εμφανίστηκε μετά? Γιατί μια μάτια που έριξα στο google είδα οτι δύο περιπτώσεις το έχουν πάθει από νερό αυτό το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα με flash tool μπορώ να περάσω official? γιατί είμαι με μία custom από needrom

και ποια official να περάσω?

Στο πρώτο ποστ του νήματος δες τον αναλυτικό οδηγό! Αν έχεις αυτήν που λέω από needrom official είναι. Δεν υπάρχουν custom για την δική μας συσκευή, τουλάχιστον ακόμα! :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, βγήκε το X5S ;

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-doogee-x5s

δεν βλέπω διαφορές με το δικό μας σχετικά με το hardware, αλλά δίνει παραπάνω αποτέλεσμα στο antutu.

ξέρει κανείς κάτι γι αυτήν την συσκευή;

 

edit : ώπα, γράψτε λάθος. 1gb ram / 8gb rom

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να περάσω το sygic (trial από playstore ) και δεν ανοίγει,κολλάει για πάντα στο logo .

Έχετε να μου προτείνεται κάποιο αξιόλογο GPS app που να δουλεύει για την συσκευή μας ;

Κατέβασέ το από εδώ : http://oceanofapk.com/sygic-gps-with-maps-apk-plus-data-free-download/

Ξεκλείδωτο και δουλεύει μια χαρά ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω ενα θεμα με το κινητό που απ οσο ειδα δν πρέπει να το έχει κάποιος άλλος. Το κινητό δν κάνει απενεργοποιηση ουτε επανεκκίνηση! Σβήνει τν οθονη αλλα ειναι σαν να δουλεύει κανονικά! Φανταστείτε οτι το αφήνω κανα πενταλεπτο κ μετα παω power button + volume down k τραβάει screenshot! Τι να κάνω ;

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα λόγω μιας samsung sd card class 6, που ακόμα και άδεια μου δημιουργούσε αυτό το πρόβλημα. Βγάλε τη και δοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα με flash tool μπορώ να περάσω official? γιατί είμαι με μία custom από needrom

και ποια official να περάσω?

Φίλε μου μόλις δοκίμασα να περάσω 2 custom και εγώ απο το needrom έπαθα και εγώ ζημία στο κινητό ,''άνοιγε'' αλλά η οθόνη δεν ανταποκρινότανε .Κατέβασα την r.11 την φλάσαρα και ησύχασα .Αν περιμένεις θα την ανεβάσω σε λίγο μαζί με το flashtool σε μορφή .rar .Aν πας να την κατεβάσεις από το official ,ζήσε Μάη μου .

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μόλις δοκίμασα να περάσω 2 custom και εγώ απο το needrom έπαθα και εγώ ζημία στο κινητό ,''άνοιγε'' αλλά η οθόνη δεν ανταποκρινότανε .Κατέβασα την r.11 την φλάσαρα και ησύχασα .Αν περιμένεις θα την ανεβάσω σε λίγο μαζί με το flashtool σε μορφή .rar .Aν πας να την κατεβάσεις από το official ,ζήσε Μάη μου .

Όταν λες custom τι ακριβώς εννοείς? Γιατί οι R που είναι ανεβασμένες στο needrom Official είναι εκτός από δυο άλλες ρομ που είχα γράψει και πιο παλιά ότι δεν είναι για μας και μάλλον μπορεί να είναι για το από Χ5 ή το X5s.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...