Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να είσαι καλά φίλε μου.Τελικά το κινητό δεν ήθελε να αναστηθεί και πήγε στον παράδεισο των gadgets.. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, μετά από κάτι κολήματα που έτρωγε το κινητό με την μαμά r17 5.1 είπα να δοκιμάσω την custom 7.1.1 v5 που συστήνεται από το needrom. Πέρασε με την μία πολύ γρήγορα όλα οκ ως εδω. Εντόπισα όμως ένα πρόβλημα με το σήμα του δυκτιού κινητης. Και σε 4g και σε 3g πρόσεξα μια μικρή πτώση στο σήμα σε σχέση με την 5.1 την μαμά, στα ιδια μερη πάντα, από την πρώτη στιγμή της εγκατάστασης. Κατά τα άλλα πολύ καλή τον, φορτομένο το κινητό με 90!!! εφαρμογές από τις οποίες 3 παιχνίδια ανταποκρίνεται πάρα πολύ καλά. Αυτό το θέματαακι με το σήμα να μην είχε και θα ήταν σούπερ. Έχει βρει καμια λυση κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο θέμα;

 

Στάλθηκε από το X5PROx32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω εδω και εναμιση χρόνο το Doogee X5 Max Pro, όλα ωραία και καλά αλλα τη δόνηση όταν απαντάω και όταν μου απαντάνε κλήσεις δεν μπορω να την βγάλω με τιποτα. Δοκίμασα με μια εφαρμογή mtk -> telephony -> Misc Feature Config, ξετικάρω το Vibrate on outgoing call connected αλλα τίποτα. Απεγκαθιστώ την εφαρμογή, την ξαναεγκαθιστώ, μπαίνω στις ρυθμίισεις και το κουτάκι φαίνεται ξετικαρισμένο. Σαν να τις εχει αποθηκεύσδει δηλαδή. Όμως η δόνηση παραμένει. Δεν εχω πρόβλημε με δόνηση μέσα στην κλήση, μόνο όταν το σηκώνω και όταν μου το σηκώνοιυν.

Καμιά ιδέα παίδες;

:help::help::help:

Edited by Thersitis
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλό τριήμερο να 'χουμε.

χτες μου έδωσε το παλικάρι που του είχα δώσει το x5 pro μου επειδή δεν κρατάει η μπαταρία (αγόρασε και δεύτερη πρόσφατα και εξακολουθεί να πέφτει γρήγορα) και επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλά ούτε να λάβει κλήσεις.

για την μπαταρία δεν μπορώ να κάνω κάτι. είναι γνωστό ότι τα 2400mAh της μπαταρίας είναι ψέμα (νομίζω ότι βάσει βάρους είχε υπολογιστεί στα 1600-1800mAh παλιότερα; κάτι τέτοιο) και ότι οι official roms έχουν κακή διαχείριση μπαταρίας. για τις κλήσεις προσπάθησα να γράψω τα IMEI από engineer mode αλλά δεν υπάρχει η επιλογή cds information στην 2η καρτέλα connectivity.

οπότε... ρωτάω:

α) υπάρχει περίπτωση να του το επαναφέρω σε λειτουργική κατάσταση; δηλαδή, με κάποιον τρόπο να του γράψω τα IMEI και να του περάσω μια rom της προκοπής;

προσωπικά, δεν έχω πολύ χρόνο να αφιερώσω, αν και είναι φίλος και όχι κάποιος άγνωστος.

β) αν το πουλούσε πόσα θα έπιανε; εγώ του είπα πάνω από 30€ να μην περιμένει. (60€ του το είχα δώσει μετά από σχεδόν έναν χρόνο χρήσης).

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Link to comment
Share on other sites

απαντώ στον εαυτό μου, ώστε να το διαβάσει και κανένας άλλος κάτοχος του X5 pro αν θέλει να ασχοληθεί και να πάρει τα πάνω του το κινητό.

μπήκα needrom, όσα αρχεία χρειάστηκα ήταν εκεί απλώς ήθελαν λίγο ψάξιμο. ξεκίνησα περνώντας την official R17 (5.1) με spflashtool, πέρασα και το αντίστοιχο twrp, μπούταρα και πέρασα τα IMEI από engineer mode, μετά από 2 restarts κράτησα backup NV μέσω twrp, πέρασα την nougat beta5 με spflashtool και το αντίστοιχο twrp, restore twrp, root και... τσουπ! όλα κομπλέ τώρα. ούτε malware της official, ούτε πρόβλημα με τις κλήσεις.

το μόνο που μένει είναι να τεστάρω την μπαταρία πριν το δώσω. για την ώρα το βλέπω να πηγαίνει καλά. οι κάμερες παίζουν στα 6 και 1mpxls στην beta. νωρίτερα είχα δοκιμάσει και την Oreo αλλά δεν είχε τα Gapps περασμένα και δεν βρήκα το σωστό αρχείο.

 

 

edit: έβγαλα την nougat beta και πέρασα την 6 fix τελικά. αυτό επειδή δεν αντιστοιχούσε το ποσοστό της μπαταρίας με την πραγματικότητα, στο 45% μου έκανε απενεργοποίηση. με την 6 παίζει καλά για την ώρα το ποσοστό, αλλά εννοείται ότι καμία από τις δύο μπαταρίες δεν βγάζει μέρα χωρίς να το δοκιμάζω, απλά σε standby δίπλα μου πάνω στο γραφείο. καλό κινητό για την τιμή του όταν βγήκε, στις μέρες όμως μόνο για backup κινητό κάνει. :)

 

Στάλθηκε από τηλεόραση χρησιμοποιώντας σήμα UHF.

Edited by NeOSL
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τη μπαταρία το έχει, αλλά κατά τα άλλα μια χαρά είναι το κινητάκι. Εγώ το χρησιμοποιώ ως δεύτερο, συνήθως συνδεδεμένο βέβαια στο φορτιστή η σε power bank.

Για πώληση δεν αξίζει, δεν πιάνει σχεδόν τίποτα σήμερα. Καλύτερα να μείνει σε ένα συρτάρι για ώρα ανάγκης η να χρησιμοποιηθεί σαν alert κάμερα όταν φεύγετε διακοπές αν δεν έχετε συναγερμούς η κάτι άλλο. ( alfred, warden cam κλπ).

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

 

Έχω το συγκεκριμένο κινητό και έχει χαλάσει η υποδοχή φόρτισης. Μπορώ να κάνω κάτι. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο service (Βόρεια Ελλάδα) και να μου πείτε τη γνώμη σας εάν αξίζει να το επισκευάσω.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάπου για σέρβις, αλλά δεδομένου ότι το κινητό ήταν ήδη πολύ φθηνό, πιστεύω πως δεν αξίζει να ασχοληθείς με επισκευή.

Παραδόξως, ενώ εγώ το είχα αγοράσει καινούριο στα 85 ευρώ (από σκρουτζομάγαζο με τιμολόγιο και ΦΠΑ), σήμερα, σχεδόν δυο χρόνια μετά δηλαδή, το βλέπω στα 99 !

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Το τηλεφωνο το εχω 2 χρονια και ειμαι πολυ ικανοποιημενος για την χρηση που του εκανα. Τωρα ψαχνω για να κανω φορματ και να βαλω παλι την r14 γιατι συνδεεται μονο σε δικτυα που εχει αποθηκευμενα και δεν δουλευουν τα mb. Επειδη χαωθηκα θα ηθελα μια βοηθεια. Ενα λινκ δηλαδη με οδηγιες. Ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...