Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες custom τι ακριβώς εννοείς? Γιατί οι R που είναι ανεβασμένες στο needrom Official είναι εκτός από δυο άλλες ρομ που είχα γράψει και πιο παλιά ότι δεν είναι για μας και μάλλον μπορεί να είναι για το από Χ5 ή το X5s.

Πήγα εδώ : Listings for X5 Pro - ROMs ( 5 )- http://www.needrom.com/category/doogee/x5-pro-doogee/ και τις κατέβασα κάποιες ,μπορεί και όλες(δεν θυμάμαι απο την ταραχή που έπαθα μόλις το κινητό είχε μπλοκάρει για κανα 2ωρο)!Αντε να μην δοκίμασα την μία ,καμία τεσπά δεν άνοιξε στο κινητό μου .Καμία απο αυτές .Αφού δεν είναι για το pro τις ανέβασαν οι λαλάκες στο νήμα του pro ;

είχα γράψει και πιο παλιά ότι δεν είναι για μας
Ε,μου ξέφυγε ,μην βαράς .80 σελίδες είναι αυτές ,λες να θυμόμουν τί εγραψε ο Γιαννησμα;;;..:mad: Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα...

Μπορει καποιος να μου πει αν εχει προβλημα χαμηλου σηματος με sim cosmote???

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εδώ : Listings for X5 Pro - ROMs ( 5 )- http://www.needrom.com/category/doogee/x5-pro-doogee/ και τις κατέβασα κάποιες ,μπορεί και όλες(δεν θυμάμαι απο την ταραχή που έπαθα μόλις το κινητό είχε μπλοκάρει για κανα 2ωρο)!Αντε να μην δοκίμασα την μία ,καμία τεσπά δεν άνοιξε στο κινητό μου .Καμία απο αυτές .Αφού δεν είναι για το pro τις ανέβασαν οι λαλάκες στο νήμα του pro ;Ε,μου ξέφυγε ,μην βαράς .80 σελίδες είναι αυτές ,λες να θυμόμουν τί εγραψε ο Γιαννησμα;;;..:mad:

 

Εντάξει δεν σε κατηγόρησα που δεν το θυμάσαι δεν έγινε και τίποτα. Πάντως γενικά δεν υπάρχουν custom rom. Εκείνα τώρα ή από λάθος ανέβηκαν ή είναι για άλλο μοντέλο και δεν αναγράφεται κάπου. Πάντως η R12 που έχω δώσει το λινκ στον αναλυτικό οδηγό που έφτιαξα είναι συμβατή και official! Μην ψάχνεσαι άδικα με άλλες ρομ.

 

Καλησπερα...

Μπορει καποιος να μου πει αν εχει προβλημα χαμηλου σηματος με sim cosmote???

 

Ευχαριστω

 

Εγώ με 4g σιμ κομμένη και όχι από την εταιρία micro sim έτοιμη και γενικά στην περιοχή των Γιαννιτσών το σήμα είναι κακό σε πολλά σημεία είμαι πολύ καλά από σήμα αν και δεν κάνει για δεδομένα και πολύ ίντερνετ όταν έχω Ε αλλά κλήσεις και μηνύματα δεν χάνω!

Link to comment
Share on other sites

καλήσπερα με flash tool μπορώ να περάσω official? γιατί είμαι με μία custom από needrom

και ποια official να περάσω?

 

Το link που παραθέτω είναι με την τελευταία official rom (R11)για την συσκευή μας μαζί με το sp flash tool 1532.00 για να φλασάρεις .

Όλα θα πάνε καλά , ενημέρωσε μας .

https://drive.google.com/file/d/0B_tsjkye3qmqQTQ1UWJYVktkRDg/view?usp=sharing

Giannhsma δεν βρήκα το link για την R12 και είπα να ανεβάσω την ''δική μου'' R11 μιας και ανέβηκε στο google drive .

Να προσθέσω πως μετά το καλιμπράρισμα του proximity sensor ενώ σταμάτησαν να πατιώνται τα κουμπιά αναμονής ,σίγασης κτλ κατά την κλήση ,άρχισαν να εμφανίζονται δονήσεις άσχετες που δεν κάνουν τίποτα ουσιαστικό εκτός απο το να εκνευρίζουν τον χρήστη !Τουλάχιστον 5 σε μια τρίλεπτη κλήση .Τι είναι αυτό και πως μπορώ να απαλλαχτώ ;;;

Ευχαριστώ .

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Το link που παραθέτω είναι με την τελευταία official rom (R11)για την συσκευή μας μαζί με το sp flash tool 1532.00 για να φλασάρεις .

Όλα θα πάνε καλά , ενημέρωσε μας .

https://drive.google.com/file/d/0B_tsjkye3qmqQTQ1UWJYVktkRDg/view?usp=sharing

Giannhsma δεν βρήκα το link για την R12 και είπα να ανεβάσω την ''δική μου'' R11 μιας και ανέβηκε στο google drive .

Να προσθέσω πως μετά το καλιμπράρισμα του proximity sensor ενώ σταμάτησαν να πατιώνται τα κουμπιά αναμονής ,σίγασης κτλ κατά την κλήση ,άρχισαν να εμφανίζονται δονήσεις άσχετες που δεν κάνουν τίποτα ουσιαστικό εκτός απο το να εκνευρίζουν τον χρήστη !Τουλάχιστον 5 σε μια τρίλεπτη κλήση .Τι είναι αυτό και πως μπορώ να απαλλαχτώ ;;;

Ευχαριστώ .

 

Δεν χρειάζεται να μπουκώνουμε το θέμα με περισσότερα λινκ για κατέβασμα εφόσον ήδη υπάρχουν σωστά λινκ για να μπορούμε να δουλεύουμε σωστά. Το λινκ της R12 είναι στο 1ο ποστ του θέματος στον αναλυτικό οδηγό φίλε Hyper_Ban.

 

Όσο αναφορά τις δονήσεις κατά την διάρκεια κλήσεων και εμένα το έκανε πριν το καλιμπράρισμα και συνεχίζει να το κάνει τελικά αν και μετά από αυτό που μας έδωσε ο φίλος nimrond στις δοκιμαστικές κλήσεις που έκανα εκείνη την στιγμή για να γράψω τα αποτελέσματα που έγραψα στα επόμενα πόστ μετά την δοκιμή αυτού του fix ήταν πως δεν είχα καμία απολύτως άσχετη δόνηση! Σταδιακά όμως επανήλθαν και δεν είναι στάνταρ το πότε και πόσες θα κάνει. Μερικές φορές κάνει μια και σε δυο δευτερόλεπτα άλλη μια και μέχρι το τέλος της κλήσης να μην κάνει άλλη ή μπορεί να κάνει 3-4 απανωτά και να κάνει μετά από 1 λεπτό μια ακόμα και πάει λέγοντας δεν είναι κανονισμένες δονήσεις από τα 45 δευτερόλεπτα κλπ που υπάρχουν κάτι τέτοιες επιλογές που έχουν αναφερθεί. Επίσης με την χρήση ακουστικών δεν κάνει καμία δόνηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα,

Πως φαινεται η οθόνη στο φως της μέρας? Γενικά πως ειναι σαν συσκευή? Πρόκειται να το πάρω γι αυτό ρωτάω...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα,

Πως φαινεται η οθόνη στο φως της μέρας? Γενικά πως ειναι σαν συσκευή? Πρόκειται να το πάρω γι αυτό ρωτάω...

 

Η οθόνη του ακόμα και με τέρμα κάτω την φωτεινότητα είναι πολύ καλή! Εγώ την έχω μόνιμα τέρμα κάτω και όταν βγω έξω την ανεβάζω κάπου στο 20% αν έχει πολύ ήλιο την ανεβάζω στο 40-50% το μαξ! Δεν χρειάζεται παραπάνω. Η συσκευή αν ρίξεις και μια ματιά στα ποστ που υπάρχουν στο θέμα θα δεις ότι είναι απίστευτη για τα λεφτά της! Το μόνο που θα σε χαλάσει αν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι είναι η κάμερα του!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να μου πειτε πως να κανω root την συσκευη στον τιτλο.

εχω δοκιμασει ηδη αυτο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6404129#post6404129 αλλα μου εβγαλε σφαλμα.

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του ακόμα και με τέρμα κάτω την φωτεινότητα είναι πολύ καλή! Εγώ την έχω μόνιμα τέρμα κάτω και όταν βγω έξω την ανεβάζω κάπου στο 20% αν έχει πολύ ήλιο την ανεβάζω στο 40-50% το μαξ! Δεν χρειάζεται παραπάνω. Η συσκευή αν ρίξεις και μια ματιά στα ποστ που υπάρχουν στο θέμα θα δεις ότι είναι απίστευτη για τα λεφτά της! Το μόνο που θα σε χαλάσει αν σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι είναι η κάμερα του!

 

Δεν ειναι "κλασική" 5άρα?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η καλή φωτογραφία δεν έχει να κάνει με την ανάλυση της εικόνας που θα προκύψει. Και 15mp να είναι, αν είναι χάλια ο φακός, θα βγει χάλια το αποτέλεσμα. Από την άλλη, και 3mp να είναι αν έχει καλό φακό θα έχεις καλή φωτογραφία. Στο x5/x5 pro έχει έναν πολύ μέτριο φακό. Οι εικόνες είναι σχετικά normal αν παίξεις και λίγο με τις ρυθμίσεις, και κυρίως για θέαση από την οθόνη της συσκευής. Έτσι και τις βάλεις σε υπολογιστή και τις δεις σε μεγάλο μέγεθος φαίνεται πως ποιοτικά η κάμερα δεν είναι ότι καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

@steliosk σου απάντησε ο φίλος Mark_K.

 

Οι εικόνες είναι σχετικά normal αν παίξεις και λίγο με τις ρυθμίσεις, και κυρίως για θέαση από την οθόνη της συσκευής.

 

Τι ακριβώς ρυθμίσεις έχεις δοκιμάσει? Έχεις να προτείνεις κάποια συνδυασμό επιλογών από αυτές που δίνει η εφαρμογή της κάμερας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι "κλασική" 5άρα?

Τι ακριβως εννοεις??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τι ακριβώς ρυθμίσεις έχεις δοκιμάσει? Έχεις να προτείνεις κάποια συνδυασμό επιλογών από αυτές που δίνει η εφαρμογή της κάμερας?

 

Στο απλό X5 (μιας και η μοίρα δεν θέλησε να πάρω τελικά το Pro που είχα παραγγείλει... :lol: ) που λογικά δεν έχει καμία διαφορά, πραγματοποιώντας διάφορες δοκιμές κατέληξα πως (για τα γούστα μου πάντα) για καλύτερο αποτέλεσμα όταν έχει αρκετό φως θέτω τις ρυθμίσεις ως εξής : Eυκρίνεια υψηλή, απόχρωση μέτριο, κοροσμός υψηλή,φωτεινότειτα υψηλή, και αντίθεση χαμηλή. Για μένα, το κύριο πρόβλημα όπως τραβάει με τις στοκ ρυθμίσεις είναι πως τα χρώματα βγαίνουν πολύ άτονα,σαν ξεπλυμένα θα έλεγα. Έτσι μου φαίνεται πως διορθώνεται κάπως η κατάσταση. Σε χαμηλό φωτισμό βοηθάει να επιλέξουμε κάτι σχετικό στη λειτουργία σκηνής. Επίσης με ηλιοφάνεια νομίζω πως κάτι καλύτερο γίνεται όταν επιλέξουμε "παραλία".

Όπως είπα πριν, με όλα αυτά νομίζω πως έχουμε ένα πιο αποδεκτό αποτέλεσμα όταν το δούμε στην οθόνη της συσκευής ή σε υπολογιστή σε παράθυρο. Σε full screen ότι και να κάνουμε γίνονται αρκετά πιο έντονες οι αδυναμίες του φακού.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να μου πειτε πως να κανω root την συσκευη στον τιτλο.

εχω δοκιμασει ηδη αυτο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6404129#post6404129 αλλα μου εβγαλε σφαλμα.

Υπάρχει σχετικό θέμα για το χ5pro και εκεί θα βρεις ότι θέλεις ειδικά στην αρχική σελίδα

Link to comment
Share on other sites

Στο απλό X5 (μιας και η μοίρα δεν θέλησε να πάρω τελικά το Pro που είχα παραγγείλει... :lol: ) που λογικά δεν έχει καμία διαφορά, πραγματοποιώντας διάφορες δοκιμές κατέληξα πως (για τα γούστα μου πάντα) για καλύτερο αποτέλεσμα όταν έχει αρκετό φως θέτω τις ρυθμίσεις ως εξής : Eυκρίνεια υψηλή, απόχρωση μέτριο, κοροσμός υψηλή,φωτεινότειτα υψηλή, και αντίθεση χαμηλή. Για μένα, το κύριο πρόβλημα όπως τραβάει με τις στοκ ρυθμίσεις είναι πως τα χρώματα βγαίνουν πολύ άτονα,σαν ξεπλυμένα θα έλεγα. Έτσι μου φαίνεται πως διορθώνεται κάπως η κατάσταση. Σε χαμηλό φωτισμό βοηθάει να επιλέξουμε κάτι σχετικό στη λειτουργία σκηνής. Επίσης με ηλιοφάνεια νομίζω πως κάτι καλύτερο γίνεται όταν επιλέξουμε "παραλία".

Όπως είπα πριν, με όλα αυτά νομίζω πως έχουμε ένα πιο αποδεκτό αποτέλεσμα όταν το δούμε στην οθόνη της συσκευής ή σε υπολογιστή σε παράθυρο. Σε full screen ότι και να κάνουμε γίνονται αρκετά πιο έντονες οι αδυναμίες του φακού.

Αν και έχω αποδεχτεί την κακή κάμερα και έχω συνηθίσει πλέον να μην βγάζω και πολλές φωτογραφίες κάποια στιγμή μερα κυρίως με καλό φως θα τις δοκιμάσω αυτές που προτείνεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αποδεχτεί την κακή κάμερα και έχω συνηθίσει πλέον να μην βγάζω και πολλές φωτογραφίες κάποια στιγμή μερα κυρίως με καλό φως θα τις δοκιμάσω αυτές που προτείνεις! :)

 

Εχουμε καμία εξέλιξη με τις ρυθμίσεις για την κάμερα? Βελτιώνεται καθόλου?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους. Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Εχω το doogee x5 εδώ και 5 μέρες. Μέχρι στιγμής δείχνει άψογο. Δεν έχω παράπονο. Μονο που δεν μπορω να κάνω αντιστοίχηση διαφορετικού ήχου σε κάθε επαφη. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει??? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δες αν γίνεται αυτό -->πας στην επαφή που θες πατάς μενού--->επεξεργασία-->τις 3 τελείες πάνω δεξιά και επιλέγεις ήχος κλήσης

Αν δε γίνεται απο εκει δοκίμασε με την εφαρμογή true phone dialer

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασία αυτό. Παταω αποθήκευση,αλλά δεν το αποθηκεύει. Θα δοκιμασω την εφαρμογή. Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς.....τίποτα! Αν και δείχνει οτι πήρε την αντιστοίχιση,όταν καλώ βγαίνει ο προεπιλεγμενος ήχος κλήσης.: (

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και αυτό το κανει μονο με τους δικούς μου ηχους. Η αντιστοίχιση με ηχους του ιδιου του κινητού,γίνεται κανονικά. Αλλο και τούτο παλι....

Link to comment
Share on other sites

Τους δικούς σου ήχους που τους έχεις αποθηκεύσει; Αν δεν έχεις,φτιάξε στην sd σου ένα φάκελο με όνομα ringtones -->το όνομα όλα μικρά γράμματα και βάλε εκεί τους ήχους σου και δοκίμασε πάλι
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντάπτορας ώστε απο την miniUSB του κινητού να μπορώ να το συνδέσω σε προτζέκτορα ;

Ο προτζέκτορας αν θυάμαι καλά έχει είσοδο VGA.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται αυτό. Μερικά κινητά το υποστηρίζουν, και συνήθως υπάρχει αντάπτορας για hdmi, αλλά όχι το συγκεκριμένο.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται αυτό. Μερικά κινητά το υποστηρίζουν, και συνήθως υπάρχει αντάπτορας για hdmi, αλλά όχι το συγκεκριμένο.

 

Ουτε με αυτα γίνεται κατι;

 

VGA SVGA 15Pin Male panel mount to Mini USB

http://www.ebay.com/itm/5Ft-1-5M-VGA-SVGA-15Pin-Male-panel-mount-to-Mini-USB-2-0-5Pin-Male-Jack-Cable-/121843303872?hash=item1c5e6d45c0:g:qZcAAOSw1S9Wb30e

 

MINI USB 3.0 TO VGA adapter adaptor 32bit

http://www.ebay.com/itm/white-MINI-portable-USB-3-0-TO-VGA-adapter-adaptor-1920-1080-primary-mirror-/261871641146?hash=item3cf8c4223a:g:BbgAAOSwPgxVQlOa

 

HDMI Mini Male To VGA Female Converter Adapter

http://www.ebay.com/itm/HDMI-Mini-Male-To-VGA-Female-Converter-Adapter-w-3-5mm-Stereo-Audio-USB-Cable-/121449034424?hash=item1c46ed32b8:g:7LgAAOSw7NNUGA1e

Link to comment
Share on other sites

Οχι τίποτε.Και απο την στιγμή που το κινητό δεν έχει και την επιλογή για wifi display ώστε με ένα wifi display dongle των 10€ να έκανες την δουλειά σου, μόνη λύση για να βλέπεις σε μεγαλύτερη οθόνη ότι δείχνει το κινητό είναι μέσω κάποιου προγράμματος όπως το mirrorop sender-receiver.Αλλά εδώ θα χρειαστείς ένα pc για να παίξει ο receiver και απο στην έξοδο vga του pc να συνδέσεις τον προτζέκτορα

Εκτος και αν θέλεις να στέλνεις μόνο βίντεο που έχεις αποθηκευμένα στην συσκευή και όχι ολόκληρη την οθόνη του κινητού οπότε εκεί με ένα τέτοιο hdmi dongle σε σύνδεση μέσω dlna θα κάνεις δουλειά αλλά και εδώ απο την στιγμή που ο προτζέκτορας έχει μόνο vga θα χρειαστείς και ένα αντάπτορα απο hdmi σε vga

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...