Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσε απο το Play κάποιο screen on/off?

Εχω τσεκάρει μερικά όπως πχ Auto screen onoff, Easy smart cover κλπ.

ΚΑΝΕΝΑ απο οσα δοκίμασα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ !

Εννοώ cover screen on off δλδη όταν εχεις θηκη και κλεινεις το καπάκι να σβυνει η οθόνη ενώ οταν το ανοίγεις να ανάβει πάλι η οθόνη και ολα αυτα χωρίς να ψαχνεις να πατήσεις το πλήκτρο on/off

Κάποιες απο οσες δοκίμασα σε άλλες συσκευές μου λειτουργούν κανονικότατα όμως.

Καμμιά ιδέα;

Edited by tasos_v
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσε απο το Play κάποιο dcreen on/off?

Εχω δοκιμάσε μερικά όπως πχ Auto screen onoff, Easy smart cover κλπ.

ΚΑΝΕΝΑ απο οσα δοκίμασα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ !

Κάποια σε άλλες συσκευές δουλευουν κανονικότατα όμως.

Καμμιά ιδέα;

Για ξυπνημα εχει ετοιμο γιατι δεν το βαζεις?

Αλλα και για κλειδωμα Screen Off and Lock.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Και πραγματικά ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, πως έχεις 8 ή 10 .....

 

Επειδη κι εγω εχω win10 και μετα απο πολλες προσπαθειες χθες βραδυ με το spflash tool δεν καταφερα τελικα να περασω τιποτα στο κινητο (κανοντας ολους τους δυνατους συνδιασμους πληκτρων-κουμπιων και μπαταριας που ανεφερες Γιαννη), μηπως υπαρχει τροπος να το συνδεσω στα win10 και δεν τον εχω βρει παρ' ολο το ψαξιμο μου στο thread? :worry:

 

Ή πρεπει να βρω οτι και να γινει win7 ή xp?

 

Ευχαριστω.

Edited by panosmgr
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με καμιά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και τώρα είμαι με την τελευταία την R12.

 

 

 

οκ ευχαριστώ πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με καμιά δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και τώρα είμαι με την τελευταία την R12.

 

Με την r12 σου έρχονται κανονικά τα μηνύματα από whatsapp, viber και γενικά οι ειδοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για ξυπνημα εχει ετοιμο γιατι δεν το βαζεις?

Αλλα και για κλειδωμα Screen Off and Lock.

Εννοώ cover screen on off δλδη όταν εχεις θηκη και κλεινεις το καπάκι να σβυνει η οθόνη ενώ οταν το ανοίγεις να ανάβει πάλι η οθόνη και ολα αυτα χωρίς να ψαχνεις να πατήσεις το πλήκτρο on/off

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ cover screen on off δλδη όταν εχεις θηκη και κλεινεις το καπάκι να σβυνει η οθόνη ενώ οταν το ανοίγεις να ανάβει πάλι η οθόνη και ολα αυτα χωρίς να ψαχνεις να πατήσεις το πλήκτρο on/off

Ε ναι αλλο αυτο,δεν εχω δοκιμασει καποιο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσε απο το Play κάποιο screen on/off?

Εχω τσεκάρει μερικά όπως πχ Auto screen onoff, Easy smart cover κλπ.

ΚΑΝΕΝΑ απο οσα δοκίμασα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ !

Εννοώ cover screen on off δλδη όταν εχεις θηκη και κλεινεις το καπάκι να σβυνει η οθόνη ενώ οταν το ανοίγεις να ανάβει πάλι η οθόνη και ολα αυτα χωρίς να ψαχνεις να πατήσεις το πλήκτρο on/off

Κάποιες απο οσες δοκίμασα σε άλλες συσκευές μου λειτουργούν κανονικότατα όμως.

Καμμιά ιδέα;

 

Δες εδώ για αυτό που ζητάς ίσως αυτό δουλέψει. Συμβουλή μου είναι να κάνεις σίγουρα ένα καλιμπράρισμα του αισθητήρα για να είσαι σίγουρος πως δουλεύει σωστά και επίσης αυτό αν κρατάει τον σένσορα συνέχεια ενεργό θα τρώει και μπαταρία όπως και τα smart gestures κλπ που έχει η συσκευή κρατούν ενεργό το digitizer της συσκευής για να αναγνωρίζει το άγγιγμα με κλειστή οθόνη.

 

Επειδη κι εγω εχω win10 και μετα απο πολλες προσπαθειες χθες βραδυ με το spflash tool δεν καταφερα τελικα να περασω τιποτα στο κινητο (κανοντας ολους τους δυνατους συνδιασμους πληκτρων-κουμπιων και μπαταριας που ανεφερες Γιαννη), μηπως υπαρχει τροπος να το συνδεσω στα win10 και δεν τον εχω βρει παρ' ολο το ψαξιμο μου στο thread? :worry:

 

Ή πρεπει να βρω οτι και να γινει win7 ή xp?

 

Ευχαριστω.

 

Αυτό που χρειάζεται στα 10 είναι σωστή εγκατάσταση drivers. Δεν χρειάζεται ούτε 7 να βάλεις ούτε τα απαίσια xp! Δες εδώ και ακολούθησε τα βήματα. Αν έχεις ελληνική γλώσσα στο πισι και μπερδεύεσαι με τον οδηγό, γύρισε τα στα αγγλικά για την διαδικασία και μετά τα βάζεις πάλι ελληνικά.

 

Με την r12 σου έρχονται κανονικά τα μηνύματα από whatsapp, viber και γενικά οι ειδοποιήσεις?

 

Και όχι μόνο με την R12 αλλά σε όλες τις εκδόσεις είχα κανονικά τις ειδοποιήσεις μου. Επειδή έχει αναφερθεί πάλι αυτό το θέμα με τις ειδοποιήσεις ως συνήθως είναι θέμα εφαρμογής. Κάποια στιγμή το είχα στο viber αυτό το θέμα αλλά το είχαν και φίλοι μου με άλλες συσκευές και στο update που έκανε το viber μετά από μερικές μέρες έφτιαξε. Δεν ξέρω πάντως αν παίζει ρόλο και το greenify που έχω πληρωμένο και κάνω hiberate και gcm εφαρμογές. Πριν αγοράσω το greenify όταν μια εφαρμογή ήταν hibernated δεν ερχόντουσαν ειδοποιήσεις. Οπότε ότι gcm εφαρμογή ήθελα να μην χάσω ειδοποίηση δεν την έκανα hibernate. Αν χρησιμοποιείς greenify τσέκαρε μήπως την έχεις βάλει στην λίστα για hibernate.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα ειναι το καλύτερο για να κλείνει τις εφαρμογές στο background?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεται στα 10 είναι σωστή εγκατάσταση drivers. Δεν χρειάζεται ούτε 7 να βάλεις ούτε τα απαίσια xp! Δες εδώ και ακολούθησε τα βήματα. Αν έχεις ελληνική γλώσσα στο πισι και μπερδεύεσαι με τον οδηγό, γύρισε τα στα αγγλικά για την διαδικασία και μετά τα βάζεις πάλι ελληνικά.

 

Μετα απο ενα χθεσινο 4ωρο χωρις να καταφερω τιποτα, Γιαννη ηρθες κι εδωσες τη λυση :D

 

Περαστηκαν μεσα σε 20 λεπτα με βαση τους οδηγους και οι drivers και xposed, root, twrp ολα κομπλε.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πρόγραμμα ειναι το καλύτερο για να κλείνει τις εφαρμογές στο background?

Εννοείς αυτές που μένουν στα recent ή να μην τρέχουν καθόλου?

 

Μετα απο ενα χθεσινο 4ωρο χωρις να καταφερω τιποτα, Γιαννη ηρθες κι εδωσες τη λυση :D

 

Περαστηκαν μεσα σε 20 λεπτα με βαση τους οδηγους και οι drivers και xposed, root, twrp ολα κομπλε.

 

Ευχαριστω

 

Χαίρομαι που τελικά έγινε δουλειά! Και κακώς που δεν ρώτησες χθες!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτές που μένουν στα recent ή να μην τρέχουν καθόλου?

 

 

Εννοώ να μην τρέχουν στο background

Χαίρομαι που τελικά έγινε δουλειά! Και κακώς που δεν ρώτησες χθες!

 

Επίσης πάω να κάνω την διαδικασία, για την εγκατάσταση του Xposed Framework πρέπει να βάλω και το TWRP?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειάζεται το twrp διαφορετικά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το zip του xposed.Και φυσικά οπωσδήποτε twrp backup πριν εγκαταστήσεις το xposed γιατί υπάρχει μια περίπτωση να πέσεις σε bootloop και να χρειαστεί να φλασάρεις πάλι με sp flash tools αν δεν έχεις πάρει καθαρό backup απο το twrp πριν το xposed.
Link to comment
Share on other sites

Ναι χρειάζεται το twrp διαφορετικά δεν μπορείς να εγκαταστήσεις το zip του xposed.Και φυσικά οπωσδήποτε twrp backup πριν εγκαταστήσεις το xposed γιατί υπάρχει μια περίπτωση να πέσεις σε bootloop και να χρειαστεί να φλασάρεις πάλι με sp flash tools αν δεν έχεις πάρει καθαρό backup απο το twrp πριν το xposed.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για αυτό που ζητάς ίσως αυτό δουλέψει. Συμβουλή μου είναι να κάνεις σίγουρα ένα καλιμπράρισμα του αισθητήρα για να είσαι σίγουρος πως δουλεύει σωστά και επίσης αυτό αν κρατάει τον σένσορα συνέχεια ενεργό θα τρώει και μπαταρία όπως και τα smart gestures κλπ που έχει η συσκευή κρατούν ενεργό το digitizer της συσκευής για να αναγνωρίζει το άγγιγμα με κλειστή οθόνη.

 

 

 

Αυτό που χρειάζεται στα 10 είναι σωστή εγκατάσταση drivers. Δεν χρειάζεται ούτε 7 να βάλεις ούτε τα απαίσια xp! Δες εδώ και ακολούθησε τα βήματα. Αν έχεις ελληνική γλώσσα στο πισι και μπερδεύεσαι με τον οδηγό, γύρισε τα στα αγγλικά για την διαδικασία και μετά τα βάζεις πάλι ελληνικά.

 

 

 

Και όχι μόνο με την R12 αλλά σε όλες τις εκδόσεις είχα κανονικά τις ειδοποιήσεις μου. Επειδή έχει αναφερθεί πάλι αυτό το θέμα με τις ειδοποιήσεις ως συνήθως είναι θέμα εφαρμογής. Κάποια στιγμή το είχα στο viber αυτό το θέμα αλλά το είχαν και φίλοι μου με άλλες συσκευές και στο update που έκανε το viber μετά από μερικές μέρες έφτιαξε. Δεν ξέρω πάντως αν παίζει ρόλο και το greenify που έχω πληρωμένο και κάνω hiberate και gcm εφαρμογές. Πριν αγοράσω το greenify όταν μια εφαρμογή ήταν hibernated δεν ερχόντουσαν ειδοποιήσεις. Οπότε ότι gcm εφαρμογή ήθελα να μην χάσω ειδοποίηση δεν την έκανα hibernate. Αν χρησιμοποιείς greenify τσέκαρε μήπως την έχεις βάλει στην λίστα για hibernate.

Δεν έχω greenify. Θα το κατεβάσω και θα προσπαθήσω να βρω αν υπάρχει κάποια λύση. Πρέπει να είμαι και Ρουτ?

Edited by telmakris
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω greenify. Θα το κατεβάσω και θα προσπαθήσω να βρω αν υπάρχει κάποια λύση. Πρέπει να είμαι και Ρουτ?

Δεν πρέπει, δουλεύει και έτσι αλλά όταν επιλεγείς κάποια εφαρμογή για hibernate θα σου βγάζει παράθυρο για να κάνεις αναγκαστική διακοπή στην αντίστοιχη εφαρμογή. Αν κάνεις root θα είναι καλύτερα αν βάλεις και xposed ακόμα καλύτερα και το πιο καλό είναι το πληρωμένο!

Link to comment
Share on other sites

 

2. Εγκατάστση TWRP recovery για R11 και πάνω έκδοση.

Κατεβάζουμε το TWRP από εδώ.

Κλείνουμε την συσκεύή και βγάζουμε την μπαταρία.

Ανοίγουμε το sp flash tool.

Πατάμε το κουμπί Scatter-loading και επιλέγουμε το scatter από τον φάκελο του twrp

που κατεβάσαμε πριν και πατάμε οκ.

Προσέχουμε να είναι στην επιλογή download only και πατάμε το κουμπί download.

Τοποθετούμε την μπαταρία και συνδέουμε την συσκευή στον υπολογιστή.

Μόλις τελειώσει η διαδικασία αποσυνδέουμε την συσκευή και ανοίγουμε σε recovery mode να δούμε αν είναι εντάξει πατώντας το volume up + power μέχρι να δονήσει η συσκευή και μόλις βγούνε οι επιλογές με το vol up πηγαίνουμε στην επιλογή recovery και πατάμε το vol down για επιβεβαίωση της επιλογής. Αν η συσκευή μας μπει στο twrp recovery όλα έχουν γίνει σωστά.

 

 

Credits:

megthebest (Needrom.com)

SoCr@Te (Needrom.com)

rovo89 (Xda-developers.com)

bbbb (Myphone.gr)

aiakos (Myphone.gr)

nimrond (Myphone.gr)

 

ΥΓ: Αν έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι, βρείτε λάθος ή διαφωνείτε σε κάτι παρακαλώ ενημερώστε με ώστε να το διορθώσω άμεσα!

 

Να ρωτήσω κάτι? Ποιο από τα δυο αρχεία βάζουμε, το MT6735M_Android_scatter ή το MT6735M_Android_scatter - TWRP?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Ποιο από τα δυο αρχεία βάζουμε, το MT6735M_Android_scatter ή το MT6735M_Android_scatter - TWRP?

Το 2ο. Το 1ο είναι για το στοκ ρικοβερι.

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο. Το 1ο είναι για το στοκ ρικοβερι.

 

Εχω την R12, To 2ο να βάλω?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω την R12, To 2ο να βάλω?

Ναι αυτό που δίνω στον οδηγό όπως γράφω κιόλας είναι για R11 και πάνω έκδοση. Αφού θέλεις να βάλεις twrp ακολουθείς ότι λέει twrp. Εφόσον είναι με ονόματα μην κολλάς σε τέτοια πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δονήσεις κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Σταμάτησαν εντελώς από τη στιγμή που απενεργοποίησα τα Gesture.

Όσες κλήσεις έχω κάνει από τότε (και είναι πολλές), είναι όλες "ήσυχες".:D

Edited by Joint
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δονήσεις κατά τη διάρκεια της κλήσης, σταμάτησαν εντελώς από τη στιγμή που απενεργοποίησα τα Gesture.

Όσες κλήσεις έχω κάνει από τότε (και είναι πολλές), είναι όλες "ήσυχες".:D

είμαι ένας από αυτούς που ποτέ δεν είχε πρόβλημα με τις δονήσεις κατά την διάρκεια της κλήσης.

Το gesture πάντα ανενεργό επειδή είναι απογοήτευση σκέτη.

μάλλον βρήκες την αιτία. ας τσεκάρουν και οι υπόλοιποι ώστε να έχουμε ένα feedback.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δονήσεις κατά τη διάρκεια της κλήσης.

Σταμάτησαν εντελώς από τη στιγμή που απενεργοποίησα τα Gesture.

Όσες κλήσεις έχω κάνει από τότε (και είναι πολλές), είναι όλες "ήσυχες".:D

 

είμαι ένας από αυτούς που ποτέ δεν είχε πρόβλημα με τις δονήσεις κατά την διάρκεια της κλήσης.

Το gesture πάντα ανενεργό επειδή είναι απογοήτευση σκέτη.

μάλλον βρήκες την αιτία. ας τσεκάρουν και οι υπόλοιποι ώστε να έχουμε ένα feedback.

Μόλις απενεργοποίησα και εγώ το μόνο gesture που χρησιμοποιώ. Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσε απο το Play κάποιο screen on/off?

Εχω τσεκάρει μερικά όπως πχ Auto screen onoff, Easy smart cover κλπ.

ΚΑΝΕΝΑ απο οσα δοκίμασα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ !

Εννοώ cover screen on off δλδη όταν εχεις θηκη και κλεινεις το καπάκι να σβυνει η οθόνη ενώ οταν το ανοίγεις να ανάβει πάλι η οθόνη και ολα αυτα χωρίς να ψαχνεις να πατήσεις το πλήκτρο on/off

Κάποιες απο οσες δοκίμασα σε άλλες συσκευές μου λειτουργούν κανονικότατα όμως.

Καμμιά ιδέα;

 

Όχι ακριβώς αυτό που ζητάς αλλά αυτή η εφαρμογή (lock screen app) έχει δυνατότητα να ανοίγει την οθόνη όταν βγάζεις το κινητό απο την τσέπη (καμία σχέση με θήκες κτλπ.) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.achep.acdisplay

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμάσει κανείς να κατεβάσε απο το Play κάποιο screen on/off?

Εχω τσεκάρει μερικά όπως πχ Auto screen onoff, Easy smart cover κλπ.

ΚΑΝΕΝΑ απο οσα δοκίμασα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ !

Εννοώ cover screen on off δλδη όταν εχεις θηκη και κλεινεις το καπάκι να σβυνει η οθόνη ενώ οταν το ανοίγεις να ανάβει πάλι η οθόνη και ολα αυτα χωρίς να ψαχνεις να πατήσεις το πλήκτρο on/off

Κάποιες απο οσες δοκίμασα σε άλλες συσκευές μου λειτουργούν κανονικότατα όμως.

Καμμιά ιδέα;

 

Δες εδώ για αυτό που ζητάς ίσως αυτό δουλέψει. Συμβουλή μου είναι να κάνεις σίγουρα ένα καλιμπράρισμα του αισθητήρα για να είσαι σίγουρος πως δουλεύει σωστά και επίσης αυτό αν κρατάει τον σένσορα συνέχεια ενεργό θα τρώει και μπαταρία όπως και τα smart gestures κλπ που έχει η συσκευή κρατούν ενεργό το digitizer της συσκευής για να αναγνωρίζει το άγγιγμα με κλειστή οθόνη.

 

Γιάννη το δοκιμάζω 2 μέρες τώρα αλλα δουλεύει με τις ώρες του.

Έγινε καλιμπράρισμα αισθητήρα με τις οδηγίες που είπε ο φίλος παρα πάνω.

Καμμιά άλλη ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...