Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 χρόνια έχει υποχρεωτικά κάθε συσκευή που πωλείται στην ευρωπαϊκή αγορά. Θεωρητικά και 1 χρόνο να λέει ότι δίνει κάποιος, έχει υποχρέωση να σε καλύψει μέχρι και το 2ο έτος. Και επίσης ο "αντιπρόσωπος" δίνει 1 χρόνο... http://www.oebesa.gr/index.php/warranty
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2 χρόνια έχει υποχρεωτικά κάθε συσκευή που πωλείται στην ευρωπαϊκή αγορά. Θεωρητικά και 1 χρόνο να λέει ότι δίνει κάποιος, έχει υποχρέωση να σε καλύψει μέχρι και το 2ο έτος. Και επίσης ο "αντιπρόσωπος" δίνει 1 χρόνο... http://www.oebesa.gr/index.php/warranty

κ

Δηλαδη να προτιμησω τα καταστήματα που δίνουν 2 χρόνια , ακόμη κι αν ο εκπρόσωπος δίνει 1;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλο τα παραεισαγωγης και αλλο αυτα που δινει στην Ελλαδα ο επισημος εισαγωγεας,μην τα μπερδευουμε τα πραματα......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να καταλήξω πως αν υπάρχει πιθανότητα η συσκευή να είναι τέτοιου είδους παραεισαγωγή, και δεν καλύπτεται από την εγγύηση του επίσημου αντιπροσώπου, ίσως δεν έχει διαφορά το να το φέρεις από Κίνα, γλυτώνοντας και ένα σημαντικό ποσό.

Ενημερωτικά, ακόμα και ο κινέζος στις ευρωπαικές αποθήκες σου βάζει ένα μεγαλύτερο καπέλο απο αυτό της Κίνας, μιας και θα το χεις ''άμεσα'' . ( συνήθως 20-30$ δολλάρια πάνω )

Οπότε ακόμα και απ'τα σκρουτζομάγαζα συμφέρει για κάποιον που θέλει να δώσει μόνο ένα εκατοστάρικο για κινητό και να το πάρει σε 1-2 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

κ

Δηλαδη να προτιμησω τα καταστήματα που δίνουν 2 χρόνια , ακόμη κι αν ο εκπρόσωπος δίνει 1;;

Αγοράζοντας από Ελλάδα, όλοι πρέπει να σε καλύψουν για 2 χρόνια. To πως θα γίνει, είναι κάτι που δεν ξέρω. Πιστεύω πως ο πιο σωστός θα έχει κάποιο τεχνικό που θα συνεργάζεται. Το χειρότερο θα είναι να το στείλουν πίσω Κίνα. Ωστόσο ο κινέζος δίνει ένα χρόνο.

 

Παιδια αλλο τα παραεισαγωγης και αλλο αυτα που δινει στην Ελλαδα ο επισημος εισαγωγεας,μην τα μπερδευουμε τα πραματα......:)

Το θέμα είναι πως είναι φαινομενικά δύσκολο να βρεις τι είναι παραεισαγωγή και τι όχι. Αν ισχύει αυτό που λέει εδώ, μόνο στα welcome stores θα τα βρεις επίσημα. Σε όλους τους υπόλοιπους που αναφέρει δεν βλέπω τίποτα. Με το δεδομένο ότι τα σκρουτζομάγαζα από την άλλη δουλεύουν κυρίως με παραεισαγωγές, πιστεύω πως είναι μεγάλη πιθανότητα αν πάρεις Doogee από τέτοιο κατάστημα να μην είναι από τον Έλληνα εισαγωγέα.

 

Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία, απλά είμαι της άποψης πως αν η συσκευή σου δεν τυγχάνει κάποιας στοιχειώδης υποστήριξης από αυτόν που τα φέρνει επίσημα στη χώρα μας, και εφόσον μπορείς, είναι καλύτερα να τα πάρεις από Κίνα. Αν δεν υπάρχει η δυνατότητα, και μιλάμε για συσκευές που δεν είναι πανάκριβες, τότε αλλάζει το πράγμα λιγάκι.

 

Ενημερωτικά, ακόμα και ο κινέζος στις ευρωπαικές αποθήκες σου βάζει ένα μεγαλύτερο καπέλο απο αυτό της Κίνας, μιας και θα το χεις ''άμεσα'' . ( συνήθως 20-30$ δολλάρια πάνω )

Οπότε ακόμα και απ'τα σκρουτζομάγαζα συμφέρει για κάποιον που θέλει να δώσει μόνο ένα εκατοστάρικο για κινητό και να το πάρει σε 1-2 ημέρες.

Μιλάω για αγορά από Κίνα. Πιστεύω πως το ζητούμενο είναι το μικρότερο δυνατό κόστος και όχι η αναμονή. Και μιλάμε για αρκετά φθηνές συσκευές . 20-30 δολάρια είναι μεγάλο ποσοστό της τιμής του X5/X5pro. Όσο η τιμή ανεβαίνει(πολύ), αν η διαφορά δεν είναι τεράστια σε σχέση με το ελληνικό κατάστημα, θα το προτιμούσα κι εγώ από εδώ για να μην έχω ένα ενδεχόμενο ρίσκο τελωνείου.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για αγορά από Κίνα. Πιστεύω πως το ζητούμενο είναι το μικρότερο δυνατό κόστος και όχι η αναμονή. Και μιλάμε για αρκετά φθηνές συσκευές . 20-30 δολάρια είναι μεγάλο ποσοστό της τιμής του X5/X5pro. Όσο η τιμή ανεβαίνει(πολύ), αν η διαφορά δεν είναι τεράστια σε σχέση με το ελληνικό κατάστημα, θα το προτιμούσα κι εγώ από εδώ για να μην έχω ένα ενδεχόμενο ρίσκο τελωνείου.

Οι μεγαλύτεροι φόβοι των περισσοτέρων στις αγορές απ'έξω είναι ο χρόνος και το τελωνείο(αλλιώς δεν θα πουλούσαν τίποτα τα σκρουτζομάγαζα ή οι μεταπωλητές ιδιώτες), γι'αυτό και δεν αγοράζουν όλοι απ'την αγαπητή Κίνα. Τώρα πως δεν είναι το ζητούμενο ο χρόνος σε μια αγορά συσκευής δεν μπορώ να το καταλάβω. Τέλος πάντων, το σταματάω προσωπικά το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό υπάρχει το PayPal. Από εκεί και πέρα δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο θέμα της αναμονής. Είτε μετράς τα 20+€ και περιμένεις λιγάκι να σου έρθει, αλλιώς δίνεις παραπάνω για να το έχεις γρηγορότερα. Προσωπικά πήρα το Χ5 52€ και δεν είχα πρόβλημα για τις 17 ημέρες που έκανε να έρθει. Και εννοείται πως στα 80€ που ζητάνε εδώ δεν είχα το κίνητρο να το αγοράσω.
Link to comment
Share on other sites

επειδή μάλλον θα πάρω το doogee μαζί μου στον στρατό, τι λέτε να κάνω για το θέμα αυτονομίας?

να πάρω δεύτερη μπαταρία ή ένα μεγάλο powerbank?

 

έχω ήδη ένα 10.000 xiaomi powerbank αλλά έλεγα να πάρω και το 20.000 τους ή να πάρω δεύτερη μπαταρία.

 

sorry αν θεωρείτε offtopic.

Link to comment
Share on other sites

επειδή μάλλον θα πάρω το doogee μαζί μου στον στρατό, τι λέτε να κάνω για το θέμα αυτονομίας?

να πάρω δεύτερη μπαταρία ή ένα μεγάλο powerbank?

 

έχω ήδη ένα 10.000 xiaomi powerbank αλλά έλεγα να πάρω και το 20.000 τους ή να πάρω δεύτερη μπαταρία.

 

sorry αν θεωρείτε offtopic.

 

Πιστεύω των 20.000 συμφέρει παραπάνω από μια δεύτερη μπαταρία :)

Link to comment
Share on other sites

επειδή μάλλον θα πάρω το doogee μαζί μου στον στρατό, τι λέτε να κάνω για το θέμα αυτονομίας?

να πάρω δεύτερη μπαταρία ή ένα μεγάλο powerbank?

 

έχω ήδη ένα 10.000 xiaomi powerbank αλλά έλεγα να πάρω και το 20.000 τους ή να πάρω δεύτερη μπαταρία.

 

sorry αν θεωρείτε offtopic.

 

Κατα τη γνωμη μου, αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να σε απασχολει.

Οτι και να κανεις, κερδος θα εχεις.

Η δευτερη μπαταρια θα ανεβασει την αξια του κινητου σου, ενω το Bank, θα σου μεινει για αργοτερα, σε αλλες συσκευες.

Παντως μην το παρεις μαζι σου (το κινητο) στο κεντρο, μεχρι να δεις τι γινεται. Παρτο αργοτερα στη μοναδα. Εκει και μπριζα θα βρεις και μεγαλυτερη ανεση, σε ολα, θα εχεις.

Καλη θητεια και ΜΗΝ ΚΟΛΩΝΕΙΣ.:)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

** Φιλαρακο για την καταταξη παρε οτι πιο παλιο χαλι μαυρο για πεταμα κινητο εχεις .

Μην παρεις καλο κινητο μαζι σου .**

 

Παρελαβα και εγω , εγινε το 1ο Update R07 .

Οταν τελειωσε βρηκε το update R08 το οποιο και εγινε .

Οταν τελειωσε βρηκε το update R09 που εγινε και αυτο και δεν βρηκε κατι αλλο .

Φορτιζει τωρα τραβωντας 1,02 ampere

1η εντυπωση ειναι οτι για τα χρηματα που ζηταει ειναι μια χαρα , ξε χαλαει λιγο το "σκαλοπατι" που κανει η πλατη με το μπροστα μερος και δεν ερχονται στα ισια .

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Έχει εδώ και λίγο καιρό πού στην οθόνη έχουν εμφανιστεί κάποιες κουκιδες να το πω, λεκεδες να το πω δεν ξέρω.

Ποιο έντονο και ενοχλητικό είναι σε άσπρο φόντο. Το έχει κανένας άλλος αυτό,

Link to comment
Share on other sites

** Φιλαρακο για την καταταξη παρε οτι πιο παλιο χαλι μαυρο για πεταμα κινητο εχεις .

Φορτιζει τωρα τραβωντας 1,02 ampere .

 

Υπάρχει διαφορά στην ταχύτητα φόρτισης από τον μανίσιο που είναι στα 0.7Α;

 

Την εφαρμογή την πάγωσα με το titanium μιας και δεν ήξερα τι είναι.Για το root κατεβάζεις και αντιγράφεις στην sd αυτό το αρχείο

Μετά πας ρυθμίσεις-->σχετικά με το τηλέφωνο-->ενημέρωση συστήματος,πατάς το κουμπί μενού και επιλέγεις τοπικές ενημερώσεις και βρίσκεις το αρχειο που αντέγραψες πριν στην κάρτα.Σου βγάζει ένα μήνυμα,επιβεβαιώνεις το φλασάρισμα,κάνει reboot,περιμένεις να ξαναμπει στο λειτουργικό και είσαι root.

Yπόψιν ότι μετά το root δε μπορείς να κάνεις πλέον ota updates

 

Δοκίμασα με τον παραπάνω τρόπο έχοντας περάσει το τελευταίο Update R9 και μου βγάζει σφάλμα μετά το reboot στο recovery.

Edited by canislupus
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα έκανα τις ενημερώσεις.

νομίζω ότι χαλάει η υτονομία της μπαταρίας το έχει παρατηρήσει κανείς?

το έχω ροοτ και τρέχω και hibernation manager πριν πήγαινε καλύτερα και χωρίς hibernation.

λέτε να είναι ιδέα μου?

αδειάζει πιο γρήγορα... με τις αναβαθμήσεις ενώ πριν δεν είχα πρόβλημα το ίδο και με την απλή έκδοση..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δες στα στατιστικα της μπαταριας.μηπως σου βγάζει πολύ υψηλό ποσοστό στην ετοιμότητα κυψέλης;

Εκανα με τον ίδιο τρόπο,ρουτ και στην R09.αν δε το παίρνει από εκεί,δοκιμασε μέσω του stock 3e recovery

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά σήμερα το κινητό μου κάτι έπαθε και δεν δουλεύει η δόνυση....το έκανα επανεκκίνηση, έβγαλα την μπαταρία κοίταξα και τις ρυθμίσεις αλλά τίποτα....ξέρεις κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις backup ότι χρειάζεσαι,κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν δε στρώσει ξαναπερνάς την ρομ και αν πάλι δε στρώσει,τότε μιλάμε για hw πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μολις παρελαβα τα 2 pro απο vickmall. Το κινητο φαινεται πολυ καλο πλην του υλικου κατασκευης του. 2 ερωτησεις. Πρωτον γνωριζετε αν θα παρει την 6 εκδοση του android και δευτερον αν αξιζει να γινει ρουτ η συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε κανένα ελληνικό μαγαζί που το έχει σε καλήτιμη; (Να μην είναι skroutzomagazo ή bestpricemagazo αν γίνεται!)

 

για ποιο λόγο θες να το πάρεις από ελληνικό μαγαζί που δεν είναι γραμμένο στην πλατφόρμα του skroutz ή του bestprice?

θέλω να πω, αν είναι γραμμένο τι αλλάζει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε κανένα ελληνικό μαγαζί που το έχει σε καλήτιμη; (Να μην είναι skroutzomagazo ή bestpricemagazo αν γίνεται!)

ελληνική εταιρία που ανέλαβε την εισαγωγή τους στην χώρα μας (OEBE Electric S.A.) και βρίσκεται έτοιμο για παραγγελία, με κόστος 118€.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μολις παρελαβα τα 2 pro απο vickmall. Το κινητο φαινεται πολυ καλο πλην του υλικου κατασκευης του. 2 ερωτησεις. Πρωτον γνωριζετε αν θα παρει την 6 εκδοση του android και δευτερον αν αξιζει να γινει ρουτ η συσκευη.

Καλομιλητα,τι ακριβως εχουν τα υλικα κατασκευης του?

Οχι για το 1ο,και οχι(για το 2ο) δεν ειναι αναγκη σε καμια περιπτωση να γινει root,αψογα δουλευει.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω μήπως υπάρχει και καλύτερη τιμή από το skroutz ή το bezstprice γιατί δεν μπορώ να το πάρω από εξωτερικό :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Τότε γτ στα σκρουτζομαγαζα το έχει 100€ ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τότε γτ στα σκρουτζομαγαζα το έχει 100€ ;

Link to comment
Share on other sites

75-80€ το έχουν οι κινέζοι, περίπου 100€ τα μαγαζιά στο σκρούτζ, και 118€ όπως σου είπε από τον επίσημο διανομέα. Δεν υπάρχει κάποιο ενδιάμεσο κανάλι διανομής για να ψάξεις για καλύτερη τιμή. Αν θέλεις λιγότερα από 100€ να διαθέσεις μόνο αν το πάρεις απ'έξω.

 

edit: για το τελευταίο σου ερώτημα, τα σκρουτζομάγαζα τα κάνουν παραεισαγωγή. Τα παίρνουν από Κίνα και όχι από τον ΟΕΒΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω μήπως υπάρχει και καλύτερη τιμή από το skroutz ή το bezstprice γιατί δεν μπορώ να το πάρω από εξωτερικό :(

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Τότε γτ στα σκρουτζομαγαζα το έχει 100€ ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τότε γτ στα σκρουτζομαγαζα το έχει 100€ ;

 

το θεωρώ χλωμό να το βρεις σε καλύτερη τιμή από το skroutz/bestprice

 

στο δεύτερο ερώτημα σου είναι γιατί πιθανώς είναι "παραεισαγωγής"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...