Jump to content

Doogee X5 pro


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ηδη πάρει μια 2η και την αλλάζω.Απλά και πάλι για φορτιση εκτος κινητου σε αυτούς τους εξωτερικούς φορτιστές που κυκλοφορούν κάνει πολύ ώρα να φορτίσει.Το να την βάζεις να φορτίσει στο κινητό και μετά να βάζεις να φορτίσεις την αλλη δε λέει.. Η μονη λύση που εχω βρει προσωπικά ειναι φορτιση σε εξωτερικο φορτιστη αλλά συνδέοντας τους πόλους του εξωτερικου φορτιστη απευθείας σε φορτιστή 5v 2A οπότε η μπαταρία φορτίζει στο 90% της χωρητικότητας της σε μια ώρα περίπου.Ειχα μια αμφιβολία ότι δε θα δουλέψει έτσι και μπορεί να κάνει μπαμ...:lol: αλλά τελικά η μπαταρία έχει προστασία και μόλις φτάσει στα 4.05v σταματάει η φόρτιση αυτόματα.Τώρα αν σε κανένα 6μηνο η μπαταρία μας χαιρετίσει,οκ θα δειξει..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

η μπαταρία κατά την γνώμη μου ειναι μέτρια..αλλά και το κινητό κοστίζει 75€.Το πολύ καλά θα ήταν αν μπορούσε με όλα ανοιχτά να βγάζει στο 24ωρο 6-7 ώρες οθόνη με άνεση.

 

Για τα 75€ που δωσαμε τουμπανο εινια!!!!:lol::lol::lol:

Εδω με κντ των 900 ευρω δεν βγαζω μερα εαν χρειαστει........με το doogee θα βγαλω.:lol::lol::lol::lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

έχω παραλάβει το κινητό.

δεν έχω γράψει ακόμα εντυπώσεις. μέχρι στιγμής θετικές είναι για συσκευή των 70€.

μια ερώτηση μόνο : το Adobe Reader δουλεύει σε εσάς ;

ξέρω, ξέρω, υπάρχουν και άλλες εφαρμογές που ανοίγουν pdf. αλλά το Adobe Reader με ενδιαφέρει.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανοιξω απευθειας την εφαρμογή,βγάζει μαύρη οθόνη και γράφει με μπλε γράμματα file:///android_res/raw/index.html και δεν κανει κατι άλλο.Αν ομως παω απο file explorer και επιλέξω ενα pdf αρχειο,μου δινει την δυνατότητα να ανοιξω με τον adode reader και λειτουργει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

^ αυτό ακριβώς. σε ευχαριστώ που το τσέκαρες στη συσκευή σου, bbbb. νόμιζα ότι κάτι δεν είχε καθίσει καλά στη δική μου.

όμως, δεν θα έπρεπε να βγάζει την μαύρη οθόνη με τα μπλε γράμματα. τεσπα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θεματακι θελω να ρωτησω τους κατέχοντες το συγκεκριμενο κινητό

 

Οταν απαντιεται η κληση δονειται κατα την ομιλια στην αρχη μερικες φορες και μετα σταματαει. Έχει την ιδια συμπεριφορά και σε εσάς ?

Link to comment
Share on other sites

Δες πρόηγούμενο post:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6417475#post6417475

Ένα θεματακι θελω να ρωτησω τους κατέχοντες το συγκεκριμενο κινητό

 

Οταν απαντιεται η κληση δονειται κατα την ομιλια στην αρχη μερικες φορες και μετα σταματαει. Έχει την ιδια συμπεριφορά και σε εσάς ?

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια :cool:

Σχετικά με το usb otg.Αν δε σας δουλεύει φταίει το καλώδιο.Πρέπει το micro usb βύσμα να είναι σχετικά κοντό ώστε να κουμπώνει πλήρως μέσα στη θύρα χωρις να "παίζει" δεξια-αριστερα.πχ αυτό δεν παίζει γιατι δεν κουμπώνει τελείως μέσα.

edit

Επιτέλους λύθηκε και το "μυστήριο" με το κινητό ενός μέλους που στο recovery έμπαινε στο stock recovery (3e). Ο συνδυασμός πλήκτρων για να μπούμε στο recovery είναι απο κλειστό κινητό power + volume up και απο το μενού που βγαίνει επιλέγουμε recovery με το volume up και επιβεβαιώνουμε με το volume down.Εφόσον δεν έχουμε περάσει ακόμη twrp recovery,θα μας βγάλει στο ξαπλωμένο ρομποτάκι.Εδώ τώρα πατάμε και κρατάμε για περίπου 15" το power + volume up,τα αφήνουμε και εμφανίζεται το stock recovery (3e)

Μπορούμε και απο εδώ πλέον να φλασάρουμε απο την επιλογή apply update from sd card το αρχείο για το root.

 

μπορεις να το τεσταρεις και σε απλο και να μας απαντησεις στο αναλογο τοπικ;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η νέα αναβάθμιση... για να δούμε τι διόρθωσαν...

Καλό σημάδι πάντως ότι γίνονται ακόμη προσπάθειες βελτίωσης...

 

http://s23.postimg.org/61pgzj0wb/2015_12_03_16_34_50.png

 

http://s23.postimg.org/c18mpfwaz/2015_12_03_16_57_37.png

Link to comment
Share on other sites

Ετσι.Μπράβο τους που συνεχίζουν να το υποστηρίζουν

edit

φλάσαρα την R07 με sp flash tools,έκανε τα ota σε R08 και R09 και ξαναρούταρα με τον ίδιο τρόπο και έβαλα twrp.Επι της ευκαιρίας φόρτωσα και το xposed v78 αντι της v75 που είχα πριν και συνεχίζει να παίζει άψογα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Eκανα το βημα και εκανα την πρωτη μου παραγγελια απο κινα για το εν λογο τηλεφωνακι (προκειμεννου να αντικαταστησω το samsung galaxy s advance που πλεων τρωει πολλα κοληματα ).

Το παραγγειλα απο vickmall και αν ολα πανε καλα θα το εχω γυρο στις γιορτες στα χερια μου :p

Σημερα παρελαβα το τηλεφωνακι .

Πολυ ωραια η συσκευασια του μεσα σε περίβλημα απο φελιζολ ,το μονο που το κουτι εξωτερικα εγραφε color white και το ανοιξα με περιεργεια να δω αν κανανε λαθος και εστειλαν λευκο αντι για μαυρο που ειχα παραγγειλη αλλα μεσα η συσκευη ηταν σωστα σε μαυρο χρωμα.

Μου στοιχησε 85 ευρω μαζι με την θηκούλα (αυτη που πρωτεινουν στα 2,99) και μαζι μου εστειλαν και μια προστατευτικη μεμβρανη παρολο που η συσκευη ειχε ειδη τοποθετημενη (χωρις απολυτη επιτυχια ) μια μεμβρανη .

Στην αρχη ανχωθηκα γιατι το εβαλα να φορτίσει και ηταν νεκρο αλλα μετα το ψαχουλευσα καλυτερα και ειδα το αυτοκολητο ασφαλείας στη μπαταρια και το αφαιρεσα .

Η πρωτη αίσθηση ααν συσκευη στα χερια μου ειναι καλη ,τωρα τα υπολοιπα θα τα δουμε στη πορεια.

Για πρωτη φόρτιση πόσες ώρες λετε να το αφησω με σβηστη φυσικα τη συσκευη ?

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να φορτισει και να φτασει στο 100%.Δεν χρειαζεται παραπανω.Θα κανει περιπου 2 με 3 ωρεs αναλογα ποσο ειχε η μπαταρια ποσοστο οταν το πηρεs.Oι μπαταριεs λιθιου δεν χρειαζονται να αποφορτιστουν τελειωs.To κινητο ειναι υπεροχο θα το ευχαριστηθειs.Καλοδουλευτο.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να φορτισει και να φτασει στο 100%.Δεν χρειαζεται παραπανω.Θα κανει περιπου 2 με 3 ωρεs αναλογα ποσο ειχε η μπαταρια ποσοστο οταν το πηρεs.Oι μπαταριεs λιθιου δεν χρειαζονται να αποφορτιστουν τελειωs.To κινητο ειναι υπεροχο θα το ευχαριστηθειs.Καλοδουλευτο.

A τελεια, πανε δηλαδή οι εποχές που τα αφήναμε 12 ωρες για την πρώτη φορτιση :p

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, μετά από 5 ημέρες που έχω το κινητό στα χέρια μου, ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου.

 

το κινητό αγοράστηκε από το γκήαρμπεστ (ξέρω, ρίσκο μιας και τελευταία υπάρχουν ΠΟΛΛΑ παράπονα) στα 70 ευρώ. ήρθε σε λογικό χρόνο, 3 βδομάδες.

το κουτάκι περιείχε το κινητό, καλώδιο Micro usb σε usb, Eu adaptor, μπαταρία, ένα manual και μια φορεμένη μεμβράνη προστασίας της οθόνης (2 φουσκάλες σε ασήμαντα σημεία).

κλασικά, αφαιρέθηκε η ταινία προστασίας της μπαταρίας και αφότου το φόρτισα 5 ώρες ξεκίνησε το ψαχούλεμα.

πήρε τα 2 πρώτα updates, δεν το έκανα root. πέρασα το Gmail λογαριασμό μου και μετά τις 2 πρώτες επανεκκινήσεις (εγκαθιστούσα μέσω playstore τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ συνήθως) εξακολουθούσα να μην βλέπω τις επαφές μου. πήγα χειροκίνητα και ενεργοποίησα τον αυτόματο συγχρονισμό. στην 3η επανεκκίνηση, όλα καλά.

σε μια εφαρμογή (Adobe Reader) δεν συμπεριφέρεται κατά την εκκίνηση της όπως σε Android kitkat, μικρό το κακό.

στο Antutu κόλλησε στο 76% και με πέταξε στην αρχική οθόνη της εφαρμογής. ήταν κατά τη διάρκεια του τεστ για τα γραφικά. έβαλα 2 παιχνίδια που παίζω και απογοητεύτηκα με το drop rate των fps ανά διαστήματα. "ελαττωματικό, πίσω στην Κίνα" σκέφτηκα. Αμ, δε... έκατσα και έψαξα μέσω Google, άλλαξα μια ρύθμιση στο μενού "επιλογές για προγραμματιστές - αναγκαστική απόδοση gpu" σε on από off και πλέον παίζουν κομπλέ. δεν θα κάτσω να το ψάξω περισσότερο από τη στιγμή που λειτουργεί αλλά όσο να 'ναι μια μικρή απογοήτευση υπάρχει. σε video μέσω εφαρμογής mx player και YouTube όλα έπαιζαν/παίζουν κομπλέ.

έτρεξα πάλι το antutu μετά την αλλαγή επιτυχώς με αποτέλεσμα 20044.

ο Launcher είναι ευχάριστος και δεν τον άλλαξα. πέρασα και το percent enabler για το ποσοστό μπαταρίας. γενικά, πάει νεράκι. μια καθυστέρηση ενός δευτερολέπτου βρήκα στο εξής: όταν υπάρχουν πολλές εφαρμογές ανοιχτές, κρατάω πατημένο το μεσαίο capacitive πλήκτρο και κάνω swipe αριστερά-δεξιά για να τις κλείσω. εκεί, στην τελευταία καρτέλα, καθυστερεί περίπου ένα δευτερόλεπτο μέχρι να εμφανιστεί το x, πάνω δεξιά.

άλλο αρνητικό κομμάτι είναι ότι δεν υπάρχει στο περίβλημα της συσκευής η κλασσική εγκοπή για να βάλουμε το νυχάκι μας και να ξεκινήσουμε να βγάζουμε το back cover.

Tethering/Hotspot δοκίμασα με Wind F2G επιτυχώς. Vodafone και Cosmote έχω, αλλά δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω ακόμη.

η κάμερα είναι γρήγορη αλλά η φωτογραφία όχι και τόσο καλή. με λίγο ζουμάρισμα εμφανίζονται κόκκοι, θόρυβος δηλαδή. η ίδια φωτό φαίνεται ακόμη χειρότερα σε οθόνη υπολογιστή.

τέλος, το air gestures (ή όπως αναφέρεται smart somatosensory) είναι χάλια μαύρα. σχεδόν 5 φορές πέρασα την παλάμη μου για να αλλάξει μια φωτογραφία. δοκίμασα ξανά και ξανά. το απενεργοποίησα τελικά.

 

ωραία, αφού τελειώσαν τα αρνητικά, πάω στα θετικά.

 

μέγεθος συσκευής. το τέλειο μέγεθος για το χέρι μου! ούτε πολύ μεγάλο, ούτε πολύ μικρό (δεν έχω παλάμες King Kong). έχουν κάνει πολύ καλό σχεδιασμό του σώματος της συσκευής. πιάνεται εύκολα και μπορώ να το χρησιμοποιήσω με το ένα χέρι αν και συνήθως δουλεύω με τα 2.

οθόνη. πραγματικό αστέρι για συσκευή τέτοιου budget. φωτεινή, ευανάγνωστη, χωρίς πιξελιάσματα στα εικονίδια. πάρα πολύ καλή ανταπόκριση του touch επίσης.

μπαταρία. εδώ περίμενα να απογοητευτω όσο δεν πάει αλλά με εξέπληξε θετικά! με την ίδια χρήση που κάνω σε σύγκριση με άλλο κινητό με μεγαλύτερη μπαταρία, το doogee μού βγάζει περισσότερη διάρκεια. όχι τρομερή διαφορά αλλά έστω και αυτό το μισάωρο παραπάνω είναι αρκετό.

με 3300 μπαταρία και mt6582 ( Quad 1.3 ) έβγαζα sot περίπου 3μιση ώρες. εδώ, με την ίδια ακριβώς (δεν είμαι υπερβολικός) χρήση βγάζει 4 ώρες.

ένα άλλο θετικό είναι η διαχείριση μνήμης συστήματος, καθώς ποτέ δεν είδα να πέφτει κάτω από 600mbs ελεύθερη μνήμη με αρκετές εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο. συνεπώς, υπάρχει μια ευχάριστη χρήση της συσκευής από τον μέσο χρήστη, χωρίς κολλήματα, χωρίς αναμονές, χωρίς να σπάνε τα νεύρα.

τελευταίο θετικό και το πιο σημαντικό: η μπάντα 800 για Wind, κύριοι. στον ίδιο χώρο (λόγω κατασκευής και υλικών του κτιρίου, όλες οι εταιρίες κινητής έχουν ασθενες σήμα, 3g με το κυάλι) δίπλα δίπλα το xiaomi redmi note 2 και το doogee x5 pro. το πρώτο να χαροπαλεύει μεταξύ 2g και 3g και το doogee να έχει 4g μία παύλα και μέσω speedtest να βλέπω download 3mbs και upload 1mbs! αυτό το κριτήριο φτάνει κατ' εμέ επειδή στον συγκεκριμένο χώρο δεν είχα δει ποτέ "γρήγορο internet", να χαρακτηρίσω την συσκευή όχι απλώς vfm αλλά epic! (τώρα, ναι, είμαι υπερβολικός)

 

στα ουδέτερα βάζω το ηχείο και το GPS.

το ηχείο επειδή με ξενίζει η τοποθέτηση του στο κάτω μέρος της συσκευής. με άλλες συσκευές που έχουν το ηχείο πίσω, όταν βλέπω ταινία και αγκαλιάζω με τα δάκτυλα μου το ηχείο, ακούγεται ψευτοστερεοφωνικός ο ήχος. εδώ, όπως και να το αγκαλιάσω, τίποτα. μονοπατο, δεν ξεγελιέται το αυτί.

το GPS σε εσωτερικό χώρο κλειδώνει μεταξύ 20-25 δευτερολεπτων. δεν μπορεί να με βρει με τίποτα στο Google maps (τα δεδομένα και η wireless off) . αντιθέτως το HEREmaps δουλεύει πολύ καλά σε 2 δοκιμαστικά δρομολόγια που έκανα. το GPS Test με εμφανίζει με απόκλιση 4-6 μέτρα. όχι κι άσχημα.

 

εν κατακλείδι, όποιος ενδιαφέρεται για αγορά κινητού και έχει καταλήξει να σκάσει 100-130 ευρώ σε συσκευή που πωλείται στα καταστήματα εδώ, να μην βιαστεί. ας ρίξει μια ματιά στο κινητό του νήματος. αξίζει, και θα περισσέψουν και χρήματα.

 

για να μην κάνω edit μετά, πήρα χτες και άλλη μια ενημέρωση όπως αναφέρθηκε από συμφορουμίτη λίγα ποστς πίσω. δεν βλέπω κάποια διαφορά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο με την 800αρα μπάντα στο 4G είναι ότι την υποστηρίζουν σχεδόν όλα τα φθηνά 67xx κινέζικα και δεν την υποστηρίζουν τα ακριβότερα και γνωστότερα μοντέλα.Η θέση του ηχείου βολεύει όταν το κινητό ειναι ακουμπισμένο πάνω σε κάποια επιφάνεια και ακους μουσική.Δε χάνει σε ήχο όπως συμβαίνει σε άλλα κινητά που το έχουν πίσω και προσωπικά το προτιμώ κάτω γιατι πολυ συχνα αφηνω το κινητό πάνω σε τραπέζι και ακουω μουσικη.
Link to comment
Share on other sites

με την RO9 ρομ παρατήρησα χαμηλότερο antutu, αν μπορεί κανείς ας το τρέξει.

από 20k στα 18k.

 

θα τρέξω και άλλα benchs να δω αν όντως έγινε κάτι.

 

edit γράψτε λάθος, έκανα ένα restart και πήγε πάλι 20k.

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται το banggood απο ευρωπαικη αποθηκη το εχει 75€ +2€ μεταφορικα.δεν ξερω τους χρονους παραλαβεις αλλα πιστευω να ειναι πιο γρηγορο απο κινα

http://m.banggood.com/(UK-Warehouse)-DOOGEE-X5-Pro-5-inch-4G-LTE-Android-5_1-MTK6735-64Bit-Quad-core-Smartphone-p-1010482.html

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον ενδιαφερεται το banggood απο ευρωπαικη αποθηκη το εχει 75€ +2€ μεταφορικα.δεν ξερω τους χρονους παραλαβεις αλλα πιστευω να ειναι πιο γρηγορο απο κινα

http://m.banggood.com/(UK-Warehouse)-DOOGEE-X5-Pro-5-inch-4G-LTE-Android-5_1-MTK6735-64Bit-Quad-core-Smartphone-p-1010482.html

Μπα δεν..........αυτα τα EU Warehouse ειναι για κλαματα:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν..........αυτα τα EU Warehouse ειναι για κλαματα:)

Γιατι το λες αυτο; εγω απο το efox σε μια εβδομαδα ειχα παραλαβει

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο; εγω απο το efox σε μια εβδομαδα ειχα παραλαβει

Ναι και εγω,μετα απο ενα μηνα.πιο γρηγορα μου ηρθαν απο Κινα.....δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη πλεον,ειδιακα σε αυτα τα.....επωνομαζομενα....EU Warehouse,εκτος βεβαια (για να μην ειμαι απολυτος) απο ελαχιστες εξαιρεσεις.:)

Και για τα καταστηματα που αναφερεις μου κανει μεγαλη εντυπωση.Ποτε εγιναν τοσο γρηγοροι αυτοι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω,μετα απο ενα μηνα.πιο γρηγορα μου ηρθαν απο Κινα.....δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη πλεον,ειδιακα σε αυτα τα.....επωνομαζομενα....EU Warehouse,εκτος βεβαια (για να μην ειμαι απολυτος) απο ελαχιστες εξαιρεσεις.:)

Και για τα καταστηματα που αναφερεις μου κανει μεγαλη εντυπωση.Ποτε εγιναν τοσο γρηγοροι αυτοι.

https://drive.google.com/file/d/0B5N1hlYDS2krV1k4RzJkU1dXcUk/view?usp=docslist_api

 

Νομίζω ότι το έστειλαν...

Το παρήγγειλα χθες βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...