Jump to content

Lenovo Tab 2 A10-70


vassar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορεις να δωσεις καμια πληροφορια γιατι δεν εχω την παραμικρη ιδεα :rolleyes:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6876349#post6876349

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Στην φίλη μου ήρθε αναβάθμιση για Marshmallow!

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ποιό έχει; Το F ή το L ?

Το F

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.και στις γυναίκας μου ήρθε ειδοποίηση για αναβάθμιση σε marshmallow.έχει μέγεθος 1 GB.Αξίζει τον κόπο να την κανει; θα βελτιωθεί το tablet. Και με την 5.1 ευχαριστημένη είναι.Θα αναμένω λίγο και θα δω τι θα κάνω.
Link to comment
Share on other sites

Μου λέει ότι απενεργοποίησαν το double tap to wake! Και δεν βρίσκει κάποια σχετική ρύθμιση. Δεν είμαι και κοντά για να το δω με τα μάτια μου

 

(Mate 9 & Tapatalk)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει και για το L ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει και για το L ?

Ναι βγήκε και για το L Αυτή τη στιγμη κατεβάζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στάθηκα τυχερός. Ετοιμαζόμουνα να περάσω την ανεπίσημη custom marshmallow και μπήκα να βρω τους φακέλους. Έπεσα πάνω στα posts να 'μαι..χεχε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγήκε και για το L Αυτή τη στιγμη κατεβάζω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στάθηκα τυχερός. Ετοιμαζόμουνα να περάσω την ανεπίσημη custom marshmallow και μπήκα να βρω τους φακέλους. Έπεσα πάνω στα posts να 'μαι..χεχε.

 

περιμένουμε σχόλια και παρατηρήσεις....

δεν ξεχνώ με την 5.01 τι τράβηξα μέχρι την τελευταία σταθερή έκδοση. ελπίζουμε για τα καλύτερα με την 6!!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσει η αναβάθμιση σε ενημερώνει ότι ο αποθηκευτικός χώρος θα είναι μικρότερος. Πράγματι κατεβάζοντας τις αποθηκευμένες εφαρμογές μου ο χώρος είναι μειωμένος κατά 1gb περίπου. Επειδή ένα οχτάϊντσο ολόίδιο ενός φίλου είναι και τηλέφωνο είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα γινόταν και αυτό τηλέφωνο εκτός από data αλλά όχι, παραμένει μόνο data. Κατά τα άλλα η γνωστή δυσκολία που έχω εγώ τουλάχιστον σε marshmallow που ήδη έχω σε κινητό, να καταλάβω ποιές εφαρμογές είναι στην sd card και ποιές όχι. Δεν είναι όπως στα παλιότερα λειτουργικά που επέλγες μόνος σου ποια να πάει πού. Ίσως στέλνει μόνο του στην sd αυτές που πρέπει να στείλει. Ίσως με ένα root να ευκολύνεται η κατάσταση. Κρίσιμο θέμα είναι αν η rom παραμένει στα 2 gb ή είναι 3 όπως πιθανόν να είναι σε custom 6άρια. Πάντως η συσκευή είναι αρκετά πιο smooth από πριν,. Ως προς την σταθερότητα πρέπει να το δουλέψουμε λίγο για να δούμε. Μην περιμένετε εκπλήξεις. Γενικά αν είστε "τζερτζελιάρηδες" κατεβάστε το έτσι για την εμπειρία, δεν είναι άσχημο. Πάντως σε ό,τι με αφορά το root...έρχεται. Αυτά προς το παρόν και περιμένω κι εγώ από άλλους απόψεις.
Link to comment
Share on other sites

Οπότε στο δικό μου που έχω 1GB χώρο ελεύθερο, να μην το ξεκινήσω καν ☺

Μήπως τα παλιά update είναι κάπου αποθηκευμένα και μπορώ να τα σβήσω;

Edited by DrVasilis
Link to comment
Share on other sites

Οπότε στο δικό μου που έχω 1GB χώρο ελεύθερο, να μην το ξεκινήσω καν ☺

 

Στάλθηκε από το S168 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωχ, μάλλον! Και στο 5.0 μου φαίνεται αλλά στο 6 σίγουρα σου δίνει επιλογή πώς θέλεις την κάρτα sd. Eίτε ως προέκταση του συστήματος και αποθήκη μόνο για το συγκεκριμμένο τάμπλετ όμως ή σκέτη αποθήκη που μπορείς να την μεταφέρεις όπου θέλεις. Αν επιλέξεις το πρώτο προτίμησε κάποια καλή κάρτα γρήγορη γιατι αφού θα εγκατασταθούν εφαρμογές και εκεί πρέπει να μπορεί να ακολουθεί σε ταχύτητες. Αυτά θα στα ζητήσει αφού κάνεις την εγκατάσταση και μετά ή το ξεκινας από την αρχή ή κάνεις εγκατάσταση από αντίγραφα. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Εγώ ψάχνω ακόμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπότε στο δικό μου που έχω 1GB χώρο ελεύθερο, να μην το ξεκινήσω καν ☺

Μήπως τα παλιά update είναι κάπου αποθηκευμένα και μπορώ να τα σβήσω;

 

Όταν λες παλιά update τι εννοείς; Εφαρμογές που είχες εγκαταστήσει να υποθέσω; Αυτές, αν έχουμε κάνει την ανάλογη επιλογή για αντίγραφα ασφαλείας αποθηκεύονται στο google. Η εγκατάσταση είναι καθαρή, σου κάνει φορμάτ και σου αφήνει σκέτο το 6άρι. Σε ρωτά αν θέλεις να εγκαταστήσεις τις παλιές εφαρμογές από τα αντίγραφά σου στο google. Αν θέλεις επιλέγεις κάποιες από αυτές ή όλες ή καμμία και κάνεις εγκατάσταση ξανά από το google play ό,τι θέλεις. Δεν υπάρχει λόγος να ξαναμπουκώσεις το ταμπλετ. Αν όμως πρέπει οπωσδήποτε να έχεις πολλές εφαρμογές μπορείς να βάλεις εφεδρεία συστήματος την sd. Και δεν μιλάω μόνο για 6άρι, μπορείς και στο 5άρι, 99%.

Link to comment
Share on other sites

Καλά που το είπες, θα πρέπει να πάρω backup μερικά παιχνίδια γιατί θα με φάει η κόρη μου αν πρέπει να τα ξεκινήσει από την αρχή.

Παλιά update εννοώ τις προηγούμενες αναβαθμίσεις του Android

 

Στάλθηκε από το S168 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.Καλά που το είπες αυτό με τις εφαρμογές.Θα πρέπει να κάνω backup κάποιοες στο google γιατί αν δεν υπάρχουν μετά την αναβάθμηση θα με φάει ζωντανό η γυναίκα μου.Πάντως στο Α10-30 της κόρης μου που εχεο το android 6 σου δίνει την επιλογή να έχεις την sd σαν επέκταση χώρου και το κάνει αλλά κάποιες εφαρμογές δεν δουλεύουν. ΠΧ το Real Racing 3 που βάλαμε δεν δούλεψε.Δοκίμασα τοα πάντα αλλά δεν.Οταν βγάλαμε την micro sd και το εγκαταστήσαμε στον εσωτερικό χώρο του tablet δούλεψε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Καλά που το είπες, θα πρέπει να πάρω backup μερικά παιχνίδια γιατί θα με φάει η κόρη μου αν πρέπει να τα ξεκινήσει από την αρχή.

Παλιά update εννοώ τις προηγούμενες αναβαθμίσεις του Android

 

Στάλθηκε από το S168 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να κρατιούνται οι κατά καιρούς αναβαθμίσεις. Αν για κάποιο λόγο θελήσεις να επιστρέψεις στα 5αρια θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση με stock rom, γνήσια πάντως που σίγουρα θα υπάρχει στο επίσημο site της λενοβο. Έχει μια διαδικασία, εύκολα την βρίσκεις εδώ κι αλλού. Αλλά δεν πιστεύω να ξαναπάς στα 5αρια, όσο το δουλεύω τόσο μ αρέσει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωχ.Καλά που το είπες αυτό με τις εφαρμογές.Θα πρέπει να κάνω backup κάποιοες στο google γιατί αν δεν υπάρχουν μετά την αναβάθμηση θα με φάει ζωντανό η γυναίκα μου.Πάντως στο Α10-30 της κόρης μου που εχεο το android 6 σου δίνει την επιλογή να έχεις την sd σαν επέκταση χώρου και το κάνει αλλά κάποιες εφαρμογές δεν δουλεύουν. ΠΧ το Real Racing 3 που βάλαμε δεν δούλεψε.Δοκίμασα τοα πάντα αλλά δεν.Οταν βγάλαμε την micro sd και το εγκαταστήσαμε στον εσωτερικό χώρο του tablet δούλεψε κανονικά.

Από ότι θυμάμαι διαβάζοντας κάτι αντίστοιχο για τηλέφωνα και πρέπει να ισχύει και για τάμπλετ, είναι ότι ακόμα και η καλύτερη κάρτα sd δεν μπορεί να φτάσει τις ταχύτητες των επεξεργαστών. Γι αυτό μάλλον δεν σου έτρεξε το real racing και προφανώς δεν θα τρέξει και κάποιο άλλο απαιτητικό παιχνίδι. Ακόμα και ορισμένες εφαρμογές που θα πάνε εκεί η μέρη εφαρμογών, κάποτε δεν τρέχουν τόσο γρήγορα όσο στη μνήμη ης συσκευής με αποτέλεσμα να λέμε ότι το μηχάνημα "κάθισε". Δεν είναι δυστυχώς ακόμα πανάκεια η συνεργασία με sd. Τώρα βέβαια διαβάστε κι αλλού γιατί κι εγώ απλός χρήστης είμαι, ...αλλά, παθός μαθός που λένε

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα πάντως δε μου βγάζει αναβάθμιση στο L

:worry:

λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση!

Μήπως έχεις ρουταρισμένη συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να κρατιούνται οι κατά καιρούς αναβαθμίσεις. Αν για κάποιο λόγο θελήσεις να επιστρέψεις στα 5αρια θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση με stock rom, γνήσια πάντως που σίγουρα θα υπάρχει στο επίσημο site της λενοβο. Έχει μια διαδικασία, εύκολα την βρίσκεις εδώ κι αλλού. Αλλά δεν πιστεύω να ξαναπάς στα 5αρια, όσο το δουλεύω τόσο μ αρέσει!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από ότι θυμάμαι διαβάζοντας κάτι αντίστοιχο για τηλέφωνα και πρέπει να ισχύει και για τάμπλετ, είναι ότι ακόμα και η καλύτερη κάρτα sd δεν μπορεί να φτάσει τις ταχύτητες των επεξεργαστών. Γι αυτό μάλλον δεν σου έτρεξε το real racing και προφανώς δεν θα τρέξει και κάποιο άλλο απαιτητικό παιχνίδι. Ακόμα και ορισμένες εφαρμογές που θα πάνε εκεί η μέρη εφαρμογών, κάποτε δεν τρέχουν τόσο γρήγορα όσο στη μνήμη ης συσκευής με αποτέλεσμα να λέμε ότι το μηχάνημα "κάθισε". Δεν είναι δυστυχώς ακόμα πανάκεια η συνεργασία με sd. Τώρα βέβαια διαβάστε κι αλλού γιατί κι εγώ απλός χρήστης είμαι, ...αλλά, παθός μαθός που λένε

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως έχεις ρουταρισμένη συσκευή;

 

Όχι μαμά είναι sorry λάθος παράθεση παιδιά - δε μου δίνει αναβάθμιση στο L

Link to comment
Share on other sites

Τηλέφωνο στη λενοβο αυριο κιόλας:)

δηλαδή έβγαλε σε όλους αναβάθμιση που έχουν το L;

Μήπως θα χρειαστεί εργοστασιακές ρυθμίσεις;

προς το παρον επειδη θα είμαι εκτος βάσης για κανα μήνα δε μπορώ να ασχοληθώ, οπότε θα αναμένω και βλέπουμε. Αν δεν έβγαλε και σε άλλους παρακαλώ ενημερώστε με

Edited by nickpapag
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να την κατεβασει απο το ιντερνετ;

 

πηγαίνω ρυθμίσεις - ελεγχος συστηματος για ενημερωσεις και λέει έχετε την πιο πρόσφατη έκδοση (5.0.1.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να την κατεβασει απο το ιντερνετ;
Φυσικά και μπορεί.

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=961840155545583303

 

για πέρασμα μέσω recovery (όχι μέσω SPFT)

 

Και αν θες μετά να το κάνεις και root...

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=673368273298972995

 

Πάλι πέρασμα από recovery και μετά πέρασμα τελευταίου SuperSu από recovery.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί.

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=961840155545583303

 

για πέρασμα μέσω recovery (όχι μέσω SPFT)

 

Και αν θες μετά να το κάνεις και root...

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=673368273298972995

 

Πάλι πέρασμα από recovery και μετά πέρασμα τελευταίου SuperSu από recovery.

 

:blink:

αγαπητοί μου φίλοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μου φαίνονται κινέζικα όλα αυτά. δε θα έπρεπε να μου εμφανίσει αυτόματα ενημέρωση όπως τις προηγούμενες φορές; πχ όπως από τη μαμά kitkat πήγα στη lollipop; τώρα δε βγάζει τέτοια ενημέρωση.... άρα θα πρέπει να την κατεβάσω μόνος; και πως κάνω εγκατάσταση από το zip;

σας ευχαριστώ θερμά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...