Jump to content

Lenovo Tab 2 A10-70


vassar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

8 ωρες κ 8 λεπτα οθόνη με πρωτη φορτιση, το πάω για δεύτερη τώρα.

Πολύ καλά!

Εγώ το χω σπίτι σε χαμηλή φωτεινότητα και πιάνω και 10ωρα.

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ καλά!

Εγώ το χω σπίτι σε χαμηλή φωτεινότητα και πιάνω και 10ωρα.

 

Εστάλη από το Mate 8

 

Μέχρι 16% το άφησα. Μου έκανε εντύπωσή στην πρώτη φόρτιση χθες που ήθελε 1 ωρα κ 15 λεπτά να πάει από το 99% στο 100%. 4 ώρες κ 15 λεπτά έκανε να φορτίσει. Καλά είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι λογική η καθυστέρηση. Εγώ το βάζω το βράδυ και το βρίσκω έτοιμο το πρωί.

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 16% το άφησα. Μου έκανε εντύπωσή στην πρώτη φόρτιση χθες που ήθελε 1 ωρα κ 15 λεπτά να πάει από το 99% στο 100%. 4 ώρες κ 15 λεπτά έκανε να φορτίσει. Καλά είναι?

 

Δεν θυμάμαι. Δεν το φορτίζω με τον φορτιστή του για να μην χαλάσω την μπαταρία. Έχω έναν που δίνει λίγα mah και το αφήνω το βράδυ επειδή κάνει πολλές ώρες αλλά τουλάχιστον φορτίζει αργά και σωστά.

Ας μας πει κάποιος που το φορτίζει με τον φορτιστή του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά!

Εγώ το χω σπίτι σε χαμηλή φωτεινότητα και πιάνω και 10ωρα.

 

Εστάλη από το Mate 8

 

Στο asus έχω τελειως χαμηλή φωτεινότητα, σε αυτό μέχρι στιγμής το άφησα όπως ήταν από το κουτί, κάτω από το 50% φωτεινότητα. Μπορεί αργότερα να την χαμηλώσω τελείως. Δεν το ήξερα αυτό με τα λιγότερα mah φορτιστή κ την καλύτερή φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τον ήχο από τα ακουστικά ή από τα ηχειάκια; Από τα ηχειάκια προσωπικά δεν έχω ακούσει καλύτερο ήχο. Στο παρελθόν έχει αναφερθεί ότι αν ακούγεται χαμηλά ο ήχος, πρέπει να κάνουμε μια εκκαθάριση στην εφαρμογή dolby και dolby atmos και θα επανέλθει.

 

 

 

Όχι δεν χρειάζεται antivirus.

 

Το έχω διαβάσει αυτό που αναφέρεις (και όλο το νήμα:D).

Πρόβλημα δεν έχω, άπλα πίστευα ότι λόγο χαρακτηριστικών θα είχε καλύτερο ήχο και το tweak μεσώ της εφαρμογής του dolby δεν είναι και ότι ποιο εύχρηστο.

 

Antivirus ούτε εγώ χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος κ της δεύτερης φόρτισης. Κράτησε λιγότερο από τη πρώτη. 3 ώρες κ 50 λεπτά περίπου. Η πρώτη 4 ώρες κ 15 λεπτά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στην ποιότητα του ήχου , αλλά στο White noise που κάνει όταν παίζει ένα βίντεο και το έχεις στη σιγαση.

 

Και κάτι επιπλέον. Οι επιλογές Miravision και dynamic contrast λειτουργούν και σε ποιες περιπτώσεις;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στην ποιότητα του ήχου , αλλά στο White noise που κάνει όταν παίζει ένα βίντεο και το έχεις στη σιγαση.

 

Και κάτι επιπλέον. Οι επιλογές Miravision και dynamic contrast λειτουργούν και σε ποιες περιπτώσεις;

 

Το δοκιμασα έτσι που λες κ κανει κ μένα θόρυβο όταν παιζει βίντεο κ είναι αθόρυβο. Τα αλλα που λες δε ξέρω τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα hardware του tablet. Έχω την εντύπωση ότι ο θόρυβος υπάρχει ακόμα και όταν έχουμε κάποια ένταση, αλλά δεν μπορώ να το εξακριβώσω.. Και μόνο από την ιδέα μου προκαλεί πόνο στα αυτιά πλέον.

 

Τα άλλα που λέω είναι επιλογές που έχει το tablet στις ρυθμίσεις για την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μιλάμε για σοβαρό πρόβλημα hardware του tablet. Έχω την εντύπωση ότι ο θόρυβος υπάρχει ακόμα και όταν έχουμε κάποια ένταση, αλλά δεν μπορώ να το εξακριβώσω.. Και μόνο από την ιδέα μου προκαλεί πόνο στα αυτιά πλέον.

 

Τα άλλα που λέω είναι επιλογές που έχει το tablet στις ρυθμίσεις για την εικόνα.

 

Καλημέρα, εχεις κανει όλες τις ενημερωσεις; τι εκδοση android εχεις;

 

Λοιπον το δοκίμασα κ στο κινητό μου κ το κανει κ αυτό.

Edited by tzotol
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πχ δε το κάνει στο κινητό, ούτε στο iPad. 4.4 έχω.

 

Έκανα έρευνα, 3 κινητά κ 3 ταμπλετ το κάνουν όλα. Με διάφορες εκδοσεις android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πηγαινοντας ρυθμίσεις->ασφάλεια->διαχείριση συσκευής->δικαιώματα εφαρμογών, είναι ενεργοποιημένα αυτά τα δικαιώματα εφαρμογών;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πηγαινοντας ρυθμίσεις->ασφάλεια->διαχείριση συσκευής->δικαιώματα εφαρμογών, είναι ενεργοποιημένα αυτά τα δικαιώματα εφαρμογών;

Δεν θυμάμαι αν το πάτησα κατά λάθος πριν από λίγο, στην προσπάθειά μου να σου απαντήσω, οπότε αν μπορεί κάποιος να μας πει αν πρέπει να είναι ενεργοποιημενο ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην προβολή που γράφει ονειροπόληση, τι είναι αυτό; το έχει ενεργό. 6,5 ώρες οθόνη κράτησε η μπαταρία κ κοιταω να διορθωσω την προβολή. Τη μια μου κράτησε 8, την αλλη 7, την αλλη 6,5. Πολύ λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές Miravision και dynamic contrast λειτουργούν και σε ποιες περιπτώσεις;

 

miravision > Είναι εφαρμογη της mediatek με σκοπο την βελτιωση στην ποιότητα της εικονας όπως η απόχρωση, τον κορεσμό, τη φωτεινότητα, την ανάλυση και το frame rate.

http://www.mediatek.com/blog/what-is-miravision

 

Contrast είναι η τιμή της αντίθεσης (ratio) μεταξύ των φωτεινών (white areas) και του σκοτεινών (dark areas) περιοχών που προβάλει η οθόνη σου. Αν πχ η οθόνη σου έχει contrast ratio 100:1 , σημαίνει ότι οι "φωτεινές περιοχές" είναι 100 φόρες ποιο φωτεινές απο της σκοτεινές που προβάλει η οθόνη σου.

Το dynamic contrast ειναι μια λειτουργιά που αναλύει την εικόνα σε πραγματικό χρόνο και ενισχύει το υπόβαθρο (backlight) της εικόνας, δίνοντάς σου την ψευδαίσθηση μεγαλύτερης τιμής contrast και κατ επέκταση καλύτερης εικόνας. Σε ορισμένες περιπτώσεις έχει αντίθετα αποτελέσματα, για αυτό και δεν είναι ενεργό εξ ορισμού.

 

Καλησπέρα, στην προβολή που γράφει ονειροπόληση, τι είναι αυτό; το έχει ενεργό. 6,5 ώρες οθόνη κράτησε η μπαταρία κ κοιτάω να διορθωσω την προβολή. Τη μια μου κράτησε 8, την αλλη 7, την αλλη 6,5. Πολύ λίγο.

 

To daydream, ειναι εφαρμογή που όταν το τηλέφωνο σου/tablet είναι σε αδράνεια ή φορτίζει, σου εμφανίζει στην οθόνη διάφορα. Αν πχ επιλέξεις φωτογραφίες από ένα συγκεκριμένο φάκελο , όταν το tablet σου θα είναι σε αδράνεια, θα σου εμφανίζει στην οθόνη τις φωτογραφίες του συγκεκριμένου φακέλου. Κάτι σαν αυτές ηλεκτρονικές κορνίζες δηλ. Υπάρχουν στο play store εφαρμογές σχετικές με το daydream που το παραμετροποιούν και σου δίνουν πολλές επιλογές.

Αν και το έχω πάντα ανενεργό. πιστεύω ότι επειδή κατά κάποιο τρόπο είναι ένα live screen saver , θα έχει αρνητική επίπτωση στην διάρκεια της μπαταρίας

Edited by scrollgr
Link to comment
Share on other sites

To daydream, ειναι εφαρμογή που όταν το τηλέφωνο σου/tablet είναι σε αδράνεια ή φορτίζει, σου εμφανίζει στην οθόνη διάφορα. Αν πχ επιλέξεις φωτογραφίες από ένα συγκεκριμένο φάκελο , όταν το tablet σου θα είναι σε αδράνεια, θα σου εμφανίζει στην οθόνη τις φωτογραφίες του συγκεκριμένου φακέλου. Κάτι σαν αυτές ηλεκτρονικές κορνίζες δηλ. Υπάρχουν στο play store εφαρμογές σχετικές με το daydream που το παραμετροποιούν και σου δίνουν πολλές επιλογές.

Αν και το έχω πάντα ανενεργό. πιστεύω ότι επειδή κατά κάποιο τρόπο είναι ένα live screen saver , θα έχει αρνητική επίπτωση στην διάρκεια της μπαταρίας

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το απενεργοποιησω κ γω να δω.

Link to comment
Share on other sites

miravision > Είναι εφαρμογη της mediatek με σκοπο την βελτιωση στην ποιότητα της εικονας όπως η απόχρωση, τον κορεσμό, τη φωτεινότητα, την ανάλυση και το frame rate.

http://www.mediatek.com/blog/what-is-miravision

 

Contrast είναι η τιμή της αντίθεσης (ratio) μεταξύ των φωτεινών (white areas) και του σκοτεινών (dark areas) περιοχών που προβάλει η οθόνη σου. Αν πχ η οθόνη σου έχει contrast ratio 100:1 , σημαίνει ότι οι "φωτεινές περιοχές" είναι 100 φόρες ποιο φωτεινές απο της σκοτεινές που προβάλει η οθόνη σου.

Το dynamic contrast ειναι μια λειτουργιά που αναλύει την εικόνα σε πραγματικό χρόνο και ενισχύει το υπόβαθρο (backlight) της εικόνας, δίνοντάς σου την ψευδαίσθηση μεγαλύτερης τιμής contrast και κατ επέκταση καλύτερης εικόνας. Σε ορισμένες περιπτώσεις έχει αντίθετα αποτελέσματα, για αυτό και δεν είναι ενεργό εξ ορισμού.

 

 

 

Φίλε σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, απλά δε νομίζω ότι αν αλλάξω την ρύθμιση από normal σε vivid υπάρχει κάποια διαφορά. Το ίδιο και με το dynamic contrast. Που ακριβώς θα καταλάβω εάν λειτουργεί σωστά; Πρέπει να δω κάποιο βίντεο ή φωτογραφίες από την gallery; Γιατί από την homescreen δεν βλέπω κάποια διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Σε φωτογραφιες δεν νομιζω να δεις διαφορα. Εκει παιζει πρωτευον ρολο ο φακος. Ισως σε κακης ποιοτητας εικονα, πχ σε ταινια απο cam , οπου το pixel/frame ειναι ιδιαιτερα χαμηλο, αλλα και παλι σε 10 inc οθονη ισως η διαφορα να μην ειναι ιδιαιτερα αισθητη.

Σιγουρα θα δεις καποια διαφορα στο internet σε οτι αφορα την ποιοτητα του scrolling η στην αποτυπωση των σελιδων στην οθονη. (ποιο ζωντανα χρωματα , ποιο crisp γραμματοσειρες κτλ) . Για το gaming δεν εχω αποψη, καθως δεν ασχολουμαι.

Για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη, θα πρεπει να εχεις δυο ιδιες οθονες που παιζουν το ιδιο περιεχομενο με διαφορετικες ρυθμισεις στην καθε μια.

 

Αλλα βγαινουμε εκτος θεματος στο νημα αναλυωντας τεχνικους ορους που γενικοτερα ισχυουν σε ολες τις συσκευες.

Οτι αλλη απορια εχεις, μπορεις να μου στειλεις pm.

Edited by scrollgr
Link to comment
Share on other sites

Κάνε όλες τις αναβαθμίσεις και σε καθε αναβάθμιση κάνε εργοστασιακές ρυθμίσεις και πιστεύω ότι θα φτιάξει το πρόβλημα, όσοι είχαν προβλήματα ήταν επειδή δεν έκαναν εργοστασιακές ρυθμίσεις, μετά από κάθε αναβαθμιση πάντα εργοστασιακές, ΝΟΜΟΣ

 

Αναφερομαι στο παιδί που έχει θέμα με τον θόρυβο στα ηχεία η στα ακουστικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γυαλί έχω βρει στο μαγαζι που βρήκα κ τις θήκες που σου είπα. Κοιτά το ταμπλετ σπίτι θα το έχω. Εξω κ ταξίδια θα παίρνω το asus που είναι μικρο. Τεσπα θα δω από κοντά. Για το γυαλί με προβληματισες γιατί έχει κ 12€ μη το πάρω κ το πετάξω.

 

Δε χρειάζεται να πάρεις γυαλί για το ταμπλετακι, βάλε σταγόνες νανοτεχνολογίας και λυνεις το πρόβλημα σου από γρατσουνιές και έχει και υπέροχη αίσθηση αλλά και μεγάλη ευαισθησία στην αφή

Αυτό έχω κάνει εγώ και σωθηκα

Don't trust anyone!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει ενα θεματακι με το wifi του το ταμπλετ ή το δικο μου ειναι μονο;

Lollipop φοραω και περα απο αυτο ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την χρηση που το θελω.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα θεματακι με το wifi του το ταμπλετ ή το δικο μου ειναι μονο;

Lollipop φοραω και περα απο αυτο ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την χρηση που το θελω.

Εννοείς ότι δεν έχει καλή λήψη;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν έχει καλή λήψη;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

 

Εχει μια χαρα ληψη.Απλα καποιες στιγμες κολλαει και δεν φορτωνει σελιδα στον browser.

Δεν εχω ενδειξη οτι αποσυνδεεται,απλα σκαλωνει.

Τωρα δεν ξερω ισως φταιει κι ο επεξεργαστης ή ακομα και το ιδιο το ιντερνετ,αλλα στον υπολογιστη δεν το κανει.

Εχουμε ιδεα αν εχει βγει cyanogenmod rom;Αν και εχω nova go που το θελω,θα την δοκιμαζα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.στο δικό μου δεν κολαει στον browser.μια χαρά πάει.έχω τον Opera και είμαι ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...