Jump to content

Οθόνες TFT/LCD: Ποιά μάρκα να πάρω?


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω σύντομα καινούριο υπολογιστή Desktop. Βρήκα ενα καλό πακέτο της HP-Compaq αλλα δεν ξέρω αν οι οθόνες της εταιρείας αυτής ειναι καλές. Εσείς ποιές εταιρείες θεωρείτε οτι βγάζουν καλές οθόνες και ποιές βγάζουν μάπες (να ξέρω να φυλάγομαι :p )?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Prosopika i Samsung mou exei kanei kamena pixel amesos kai den nomizo na sou tin allazoun gia afto.

Poli efxaristimenos eimai apo Philips kai Acer pour exo xeiristei. Sigoura LG kai Eizo einai egkiisi.

Τώρα μάλιστα! τα κινητά μοιάζουν πια με υπολογιστές...
Link to comment
Share on other sites

Οι HP-Compaq οθόνες ειναι μαπες? Απαντηστε μου πλιζ γιατι ειναι πολύ ωραίο πακέτο σε αρκετά καλή τιμη αλλα επιφυλάσσομαι όσον αφορά την οθόνη...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω Sony εδώ και ενάμισι χρόνο, κανένα πρόβλημα και πολύ φτηνή και βολική.

Είδα και μια Samsung πρόσφατα (πιο hi-end) ακριβή αλλά φοβερή!

Link to comment
Share on other sites

@Michelle. Δυστυχώς πρέπει να αλλάξεις την υπογραφή σου... Το expo 2008 το πήρε η Σαραγόσα. Όσο για τις οθόνες εγώ έχω μια ΗΡ-Compaq και μου έχει βγει πολύ καλή. Δύο χρόνια τώρα την έχω, δεν έχω κανένα πρόβλημα και για καμμένο πίξελ ούτε συζήτηση.

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

To να λέμε γενικά και αόριστα ο καθένας μια φίρμα,δεν λέει τίποτε.

Κάθε εταιρία έχει και καλά και άσχημα προιόντα σε ποιότητα ,ανάλογα τις προδιαγραφές της ,την χώρα κατασκευής για μείωση κόστους και το αγοραστικό κοινό που απευθύνονται.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα μια Samsung 173P. Είναι πολύ ακριβή (650 ευρώ) και αυτό είναι το μοναδικό μειονέκτημα που μπορώ να της βρω, πραγματικά, ακριβώς όπως είχα διαβάσει σε καμιά δεκαριά reviews στο δίκτυο. Από εκεί και πέρα όμως είναι απίστευτη. Χρώματα, φωτεινότητα, αντίθεση, εικόνα γενικά, ποιότητα κατασκευής, ακόμα και στα παιχνίδια δεν έχει πρόβλημα, αν και δεν έχει ιδιαίτερα γρήγορο panel. Για μένα άξιζε τα -πολλά- χρήματα που κόστισε.
Link to comment
Share on other sites

LG r0x! :up:

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος της L1720B και ο πρώτος λόγος που τη διάλεξα είναι η εγγύηση zero pixel!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομαι να παρω την Sony SDM-HS74P/B

 

Εχω ακουσει οτι το x-black μειωνει πολυ την φωτηνοτητα του μαυρου

κατι στο οποιο υστερει η ταχνολογια tft

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει αυτές τις οθόνες και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Τα χρώματα μεν είναι πολύ καλά αλλά οποιοδήποτε φως -έστω και μικρό- πίσω από την οθόνη αντανακλάται υπερβολικά πολύ. Σε πολλές περιπτώσεις η οθόνη λειτουργεί σαν καθρέπτης με ότι συνεπάγεται αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο μάλιστα (και θέμα γούστου).

Οι καινούργιες Sony με τεχνολογία X-black,είναι πολύ καλύτερες σε πιστότητα απεικόνισης μαύρου με τις προηγούμενες ΧΧ3 σειρές προιόντων.-Το πρόβλημα που αναφέρεις είναι ορατό ,επειδή τα χρώματα σε όλες τις Sony ΤFT -και ειδικά στα μοντέλα 2004-, είναι ότι παρα-είναι έντονα προρυθμισμένα σε defualt κλίμακα (έχει μαζί με την Eizo το μεγαλύτερο εύρος μικρομετρικών ρυθμίσεων σε αριθμητική κλίμακα κάθε λειτουργίας) ,αυτό ενοχλεί εαν δεν τις ρυθμίσεις λιγότερο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (17 Δεκ. 2004 , 21:38)

 

LG r0x! :up:

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος της L1720B και ο πρώτος λόγος που τη διάλεξα είναι η εγγύηση zero pixel!

 

 

Είναι γνωστό το εμπορικό promotion της LG και τα παρατράγουδα (ολόκληρο pixel,subpixel ,διαθεσιμότητα από καθε μεγαλο dealer που φέρνουν ορισμένα μοντέλα κλπ) που γίνονται από την Alman που υποστηρίζει τις LG .

 

H πολιτική των καμμένων pixel ,εξαρτάται από την εγχώρια αντιπροσωπεία.κατά πόσο θέλει να προωθήσει τα προιόντα της για μερίδιο αγοράς ,δεν είναι ένδειξη καλής ή μη ποιότητας .

Η Sοny πχ στην Αυστραλία δίνει 0 pixel εγγύηση ,η η LG εκτός Ελλάδος πουθενά στον κόσμο,ούτε στις HΠΑ που είναι η φθηνότερη και μεγαλύτερη αγορά :

 

http://www.bits.com.au/newbits/Prod...;BSR=E&OS=P

 

http://www.lgeus.com/Product/Monitor/L1715S.asp

 

http://us.lge.com/www/aboutus/us_c_products.jsp

 

Ολα είναι για marketing λόγους !- Oι περισσότεροι καταναλωτές δεν γνωρίζουν ότι τα pixel δεν καίγονται εύκολα σε καμία εταιρία ,απο τις προδιαγραφές των προιόντων οθονών TFT τα 2 τελευταία έτη,αλλά μόνο σε συγκυρία ειδικών συνθήκων ή Β' διαλογής προιόντος .

 

Περισσότερο εύκολο είναι να μειωθεί η φωτεινότητα του Backlight από ελάττωμα κατασκευής,που η LG αν διαβάσεις στο έντυπο με τους όρους εγγύησης που δίνει η LG Hellas δεν καλύπτεται σε καμιά περίπτωση ,και χρεώνεται αν σου τύχει το λιγότερο 100ε (βέβαια σε κανονικές συνθήκες το backlight χαλάει όχι σε λιγότερο από 10000h λειτουργίας στις οθόνες ΗΥ ,αλλά λέμε τώρα πως και τι μας πουλάνε ...)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι προηγούμενες μου εμπειρίες με τις tft οθόνες δεν ήταν και οι καλύτερες.Πριν καταλήξω στις LG οι δύο προηγούμενες οθόνες είχαν συνέχεια καμένα pixels.

Βέβαια θα μου πεις,μπορεί να οφειλόταν στο πρόωρο της τεχνολογίας,στο όχι και τόσο γνωστό brandname της μίας,οκ δεκτό.

Έτσι μετά από μακροχρόνια ταλαιπωρία "αναγκαστικά" κατέφυγα στην LG μήπως και δούμε "καθαρότερο ουρανό".

Το γεγονός ότι μπορεί αυτή η πολιτική να ισχύει μόνο στην ελληνική αγορά δε σημαίνει ότι είναι κι αρνητικό.

Όπως προανέφερες κι εσύ η γραμμή που θα ακολουθήσει οποιαδήποτε εταιρεία όσον αφορά την εγγύηση και μη οφείλεται αποκλειστικά και μόνο σε αυτή και στην αγορά που απευθύνεται χωρίς να υπάγεται σε μεγαλύτερες ευρωπαικές ή παγκόσμιες πολιτικές.

Χωρίς να έχω εμβαθύνει αρκετά στο θέμα και χωρίς καμία δόση "κολλήματος" με την εν λόγω εταιρεία το γεγονός ότι γίνεται άμμεση αλλαγή της οθόνης με τράβηξε σε συνάρτηση με τις άσχημες καταλήξεις του παρελθόντος.

Εξάλλου-όσον αφορά τουλάχιστον τον τομέα 'Εικόνα'-η LG κι η Samsung ανέκαθεν ήταν κι είναι πρωτοποριακές κι ίσως οι καλύτερες εταιρίες για τον τομέα που έχουμε να κάνουμε.

Βέβαια ακόμη είναι αρκετά νωρίς για να μου παρουσιαστούν προβλήματα,αλλά μέχρι τη στιγμή που γράφονται αυτά τα λόγια έχω μία άριστη συμβίωση μαζί της.

Εμείς εδώ απλά καταθέτουμε τις απόψεις μας (θέλω να ελπίζω πάντα τεκμηριωμένα :) ),η τελική απόφαση άπτεται στον καταναλωτή/αγοραστή. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι η LG πλέον στον τομέα της εικόνας ,συνεργάζεται με την Philips και έχουν κοινά εργοστάσια ...

 

http://www.lgphilips-lcd.com/

 

http://www.lgphilips-displays.com/english/index.htm

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθες αγόρασα την SONY SDM HS74/P και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από την απόδοση των χρωμάτων, από το design της, αλλά και από το γεγονός ότι σε γρήγορα παιχνίδια τύπου NFS 2 και σε ταινίες DVD, δεν παρατήρησα κανενός είδους είδωλο ή σπάσιμο της εικόνας. Στην συσκευσία περιλαμβάνεται και το καλώδιο DVI, ενώ στο CD με τους drivers έχει και ένα προγραμματάκι που βοηθάει στο σετάρισμα της οθόνης.

Εν κατακλείδι, είναι από τις πιό ακριβές 17άρες αλλά νομίζω ότι αξίζει η διαφορά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

από την teac που έχω (17 tft) είμαι αρκετά ευχαριστημένος... βέβαια θέλει πολλά καμένα Pixel η εγγύηση της... ευτυχώς ήμουν τυχερός!
Link to comment
Share on other sites

@ Michelle

 

εαν αγοραζεις επωνυμο Pc Λογω εταιρειας, δες και τις Dell.

3 χρονια εγγυηση με next business day on site ;)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εμένα με νοιάζει πάνω απ'όλα αυτό που 8α πάρω να είναι και οικονομικό!!
Link to comment
Share on other sites

Πάρε την LG 1915S 19'' με panel ΤΝ+Filmμε 430 ευρώ τελική. Οχι το μεγαλύτερο brightness και contrast αλλά αξιοπρεπής. Δεν έχει DVI και είναι στα 12ms response time, και ήταν μετά την χαμηλή τιμή το δεύτερο κριτήριο αφού τσακίζω τα παιχνίδια. Είναι βέβαια κορυφή αλλά πάρε οθόνη αφού την δεις να παίζει.

Πάντα εξαρτάται για ποια κύρια χρήση την προορίζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να ανεβάσει φωτογραφία απο οθόνη με καμμένα pixel για να δούμε κι εμείς που πρόκειται να αγοράσουμε πώς είναι?
Link to comment
Share on other sites

βασικα το responce time της LG και ολων των 19ων LCD της αγορας δεν ειναι κατω απο 17ms αυτη την στιγμη που μιλαμε.

Απλα οσοι λενε κατω απο 17 δεν εννοουν αληθινο responce time.

Το λεω αυτο γιατι εχω μιλησει με CTX , LG, EIZO , SAMSUNG ακομα και BENQ και ολες το παραδεχονται.

Εχει απλα να κανει με το Management της καθε εταιρειας. Πχ η EIZO και η SAMSUNG μιλανε παντα για αληθινα responce times ενω οι αλλες οχι.

Εγω συγκεκριμενα εχω 19' Samsung , 192v moded που εχει 18ms και ειναι τελεια σε ολα της.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...