Jump to content

Οθόνες TFT/LCD: Ποιά μάρκα να πάρω?


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Responce time κάθε εταιρία το εννοεί δυστυχώς όπως την βολεύει διαφημιστικά .Αλλοι λένε το μέσο όρο rise-fall των τιμων σε ms-άλλοι την μικρότερη τιμή-άλλοι μόνο του fall (που τελειώνει κάποια γραφική κίνηση).....και άλλοι μετράνε μόνο την απεικόνιση σε ένα χρώμα του RGB που συνθέτουν τα χρώματα (ειδικά το μαύρο σε κίνηση).Τρέχα γύρευε δηλ .για τους καταναλωτές που δεν μπορούν να ελέγξουν!

 

Για επιλογή TFT ,η θεωρητική πιστότητα χρωμάτων , οι πλούσιες ρυθμίσεις (και μικρορυθμίσεις) ,η φωτεινότητα του panel ,σε συνδιασμό με την αντίθεση (contrast) που δίνει μια οθόνη από ποιότητα υλικού-κυκλωμάτων ,παιζουν ρόλο,και κατά δεύτερο λόγο η αξιοπιστία και η παράδοση της φίρμας του προιόντος στην αγορά.

 

Εννοείται,ότι η προσωπική θέαση μια οθόνης από ένα review,βοηθά στην σωστότερη επιλογή (αλλά το θέμα είναι που να τις δεί κανείς εν λειτουργία σε σύγκριση ,είτε σωστά ρυθμισμένες ,είτε να μπορέσει και να "παίξει" μαζί τους σε ρυθμίσεις ,προτού αγοράσει ...)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

χτες ετυχε να δω πολλες tft οθονες μαζι ανοιχτες και να αποικονιζουν την ιδια φωτογραφια . Η διαφορες στα χρωματα ηταν πολλες ακομη και μεταξυ οθονων ιδιων εταιριων . ενας απλος καταναλωτης πως μπορει να επιλεξει μια οθονη που αποικονιζει "πιο σωστα " τα χρωματα ?
Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν να κάνουν με τις ρυθμίσεις, τις κάρτες γραφικών, τα καλώδια και πολλά άλλα...Μπορεί να μην το κοιτάμε στους Η/Υ αλλά είναι σχεδόν η ίδια ιστορία που ισχύει και με τα ηχοσυστήματα...καλύτερα υλικά, καλύτερη απόδοση...

 

Για Viewsonic δεν βλέπω να λέτε πολλά...Την χρησιμοποιώ στη δουλειά μου (πολυμέσα) και την θεωρώ πολύ καλή! Έχω την VP191b (για όσους γνωρίζουν την προτίμησα από τη σειρά VG (για γραφίστες) λόγο καλύτερων χρωμάτων, μαύρου χρώματος πλαισίου και landscape και portrait στοίχιση)...είναι και καλούτσικη η τιμή της...

Όποιος θέλει για ποιό φθηνή, μπορεί να κοιτάξει και τα πιο μικρά μοντέλα της Viewsonic...;)

Link to comment
Share on other sites

Για τις Viewsonic που αναφέρθηκε παραπάνω,είναι από τις κορυφαίες εταιρίες και με παράδοση στον χώρο καθώς προέρχεται από την Panasonic και την Νokia στον τομέα των monitor.Δυστυχώς τα τελευταία μοντέλα 2004 έχουν πρόβλημα με τις ρυθμίσεις των χρωμάτων (ξεχείλωμα) και δεν προτείνονται για φωτογραφίες. Παλιότερα μοντέλα όπως σειρά P και Plus έχουν πλούσιες μικρομετρικές ρυθμίσεις που

βελτιώνουν πολλά στραβά.Τέλος η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο

 

Ενα ακόμα πρόβλημα για τις Viewsonic, είναι ότι φαίνεται γίνεται αναδιοργάνωση για την διάθεσή τους στην Ελλάδα,δεν υπάρχουν σχεδόν πουθενά να τις δεί κανείς ,και η υποστήριξή τους γίνεται τελευταία από την Alman που δεν είναι αξιόπιστη εταιρία αφού λειτουργεί με κριτήρια φθηνού κόστους. (Πάντως για το marketing δίνουν 1 pixel καμμένο για αντικατάσταση και γραπτή εγγύηση.)

Link to comment
Share on other sites

psaxnw gia mia kali 19ara...kai..

 

skeftomai gia aftin!---> http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=892&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=223516&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

einai i 19ara me ta kalitera xaraktiristika apo oles tis alles o8ones tou plaisiou, me poly kali timi gia SONY , ti lete? na tin xtipisw?? an oxi sta lefta tis ti allo se 19ara lete?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Aπό ότι βλέπω είναι μοντέλο 2004-5 ,αλλά έχει μικρή φωτεινότητα μόνο

250 cd/m2 για μεγάλη επιφάνεια οθόνης ,δυσανάλογο με το μεγάλο contrast -αν ήταν >300cd ή αντίστροφα είχε μικρότερη τιμή στο contrast, τότε θεωρητικά υπάρχει καλύτερη ισορροπία στις ρυθμίσεις για ν' αρέσει.

 

Επίσης δεν μπόρεσα να δώ τις τιμές rise fall του response time ,καθώς η Sony δίνει μια τιμή 25ms ,αλλά στην πραγματικότητα λειτουργικά μετρά το fall (για όλες τις Sony) που δεν βρήκα τιμή

 

 

http://www.sony.gr/PageView.do?site=odw_el_GR&page=ProductCategoryHome&section=el_GR_Products&productcategory=%2FComputing%2FComputer+Displays

 

 

Καλύτερα (και πάντα προτεινόμενα για όλες τις αγορές) να την δείς από κοντά σε κανένα DVD ή παιχνίδι αν έχει ghosting και σε σύγκριση με άλλες φίρμες ή μοντέλα (και να τις "παίξεις" από ρυθμίσεις (αν σ'άφήσουν)

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη σειρά, είναι η πιο οικονομική μεν, με ότι συνεπάγεται αυτό όμως. Αν θες 19άρα sony, κοίτα και την HX93. Είναι λίγο παλιότερη αλλά είναι πολύ καλή οθόνη και μια κατηγορία καλύτερη από τη σειρά S. Επίσης αν δεν χρειάζεσαι όπωσδήποτε οθόνη 19" θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τις 17" κι αυτό γιατί παρά την μικρότερη επιφάνεια, έχουν συνήθως την ίδια ανάλυση και επιπλέον είναι καλύτερες σε κινούμενα γραφικά κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Η Native αναλυση σε μια 17αρα ειναι 1024χ768 ενω σε μια 19αρα 1280χ1024...........

Καμια σχεση σε αναλυση...Αλλα οντως σε κινουμενα γραφικα μπορει να βρει και με 15ms οθονη αλλα μπορει να παρει και 19αρα Samsung σαν την δικια μου με 18ms περιπου 850ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond (25 Δεκ. 2004 , 18:35)

 

Η Native αναλυση σε μια 17αρα ειναι 1024χ768 ενω σε μια 19αρα 1280χ1024...........

Καμια σχεση σε αναλυση...Αλλα οντως σε κινουμενα γραφικα μπορει να βρει και με 15ms οθονη αλλα μπορει να παρει και 19αρα Samsung σαν την δικια μου με 18ms περιπου 850ευρω....

 

Αυτό για την ανάλυση το έχεις δει κάπου; Γιατί εγώ όσες οθόνες 17" έχω πετύχει έχουν 1280x1024 εγγενή ανάλυση. Για παράδειγμα:

Sony HS73

Sony HS74P

Sony HX73

Viewsonic VE175b

Viewsonic VE710b

αλλά και όσες είδα στο Πλαίσιο:

Eizo L557

Samsung 173P

και γενικά όσες έχω δει έχουν 1280x1024 :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (21 Δεκ. 2004 , 20:20)

 

Για τις Viewsonic που αναφέρθηκε παραπάνω,είναι από τις κορυφαίες εταιρίες και με παράδοση στον χώρο καθώς προέρχεται από την Panasonic και την Νokia στον τομέα των monitor.Δυστυχώς τα τελευταία μοντέλα 2004 έχουν πρόβλημα με τις ρυθμίσεις των χρωμάτων (ξεχείλωμα) και δεν προτείνονται για φωτογραφίες. Παλιότερα μοντέλα όπως σειρά P και Plus έχουν πλούσιες μικρομετρικές ρυθμίσεις που

βελτιώνουν πολλά στραβά.Τέλος η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο

 

Ενα ακόμα πρόβλημα για τις Viewsonic, είναι ότι φαίνεται γίνεται αναδιοργάνωση για την διάθεσή τους στην Ελλάδα,δεν υπάρχουν σχεδόν πουθενά να τις δεί κανείς ,και η υποστήριξή τους γίνεται τελευταία από την Alman που δεν είναι αξιόπιστη εταιρία αφού λειτουργεί με κριτήρια φθηνού κόστους. (Πάντως για το marketing δίνουν 1 pixel καμμένο για αντικατάσταση και γραπτή εγγύηση.)

 

 

Δεν θέλω σε καμία περίσπτωση να υποστηρίξω τις Viewsonic (δεν δουλεύω γι' αυτούς :) ), αλλά ότι είπες δεν το έχω ξανακούσει πουθενά και φυσικά δεν το έχω δεί σε καμία από τις viewsonic που έχουμε (23 στον αριθμό και άμεσα συγκρίσιμες με EIZO, NOKIA, SONY και FORMAC!!!). Νομίζω ότι τα παραπάνω λεγόμενα θα έχουν να κάνουν με συγκεκριμένη παρτίδα και συγκεκριμένη χώρα, καθώς η Viewsonic υποστηρίζετε από πολλούς παράγοντες και μεγάλες εταιρίες όπως CPI, Πουλιάδης, Bull κ.α.

 

Η σειρές VG και VP θεωρούνται από πολλούς (όχι από μένα) ότι ανήκουν στην 5δα των επαγγελματικών λύσεων για γραφίστες, video processing και sound analysis (εγώ είμαι επιφυλακτικός) και για να κρίνει κάποιος το αποτελέσμα, πρέπει να τις δεί με τα μάτια του.... ;)

 

Για μένα οι καινούργια σειρά της Sony Xblack, είναι αρκετά καλύτερη με πιο πλούσια ανάλυση χρωμάτων αλλά με χειρότερη αντίθεση...

Link to comment
Share on other sites

Που το εχω δει ????

Δεν ειπα πως δεν υποστηριζουν 1280χ1024, ειπα πως προτεινομενη NATIVE αναλυση ειναι η 1024χ768 λογο μεγεθους.

Οποιος ασχολειται με αυτα θα το ξερει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Omen (25 Δεκ. 2004 , 19:44)

 

... αλλά ότι είπες δεν το έχω ξανακούσει πουθενά και φυσικά δεν το έχω δεί σε καμία από τις viewsonic που έχουμε (23 στον αριθμό και άμεσα συγκρίσιμες με EIZO, NOKIA, SONY και FORMAC!!!). Νομίζω ότι τα παραπάνω λεγόμενα θα έχουν να κάνουν με συγκεκριμένη παρτίδα και συγκεκριμένη χώρα, καθώς η Viewsonic υποστηρίζετε από πολλούς παράγοντες και μεγάλες εταιρίες όπως CPI, Πουλιάδης, Bull κ.α.....

 

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιων προδιαγραφών οθόνες,πόσο μάλλον αλλων εταιριών ,αφού κάθε εταιρία έχει καλύτερα και χειρότερα προιόντα . Ειδικά η Nokia ,έχει σταματήσει από το 2001 να παράγει TFT οθόνες για HY -Μπορείς κάλλιστα να διαβάσεις ενδεικτικά review στο internet και τις Viewsonic για τις λειτουργικές διαφορές.

 

Tέλος όταν λέμε υποστήριξη,δεν εννούμε το δίκτυο πωλήσεων,αλλά το service. (Εγώ πάντως άλλη διανομή από την CPI και service από Alman δεν έχω δεί στα καταστήματα ...και οι δύο εταιρίες δείχνουν ότι έχουν προβλήματα οργάνωσης.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HellasVagabond (25 Δεκ. 2004 , 19:53)

 

Που το εχω δει ????

Δεν ειπα πως δεν υποστηριζουν 1280χ1024, ειπα πως προτεινομενη NATIVE αναλυση ειναι η 1024χ768 λογο μεγεθους.

Οποιος ασχολειται με αυτα θα το ξερει σιγουρα.

 

Ναι, έχω ασχοληθεί γιατί αγόρασα πρόσφατα TFT οθόνη. Κοίτα τα links που έδωσα και δες τι γράφει για την Viewsonic VE710b για παράδειγμα.

1280x1024 native resolution

Incredible image detail for video and graphics. Sharpness function improves graphics and text at lower resolutions.

(τα links για τις sony δεν δουλεύουν σωστά)
Link to comment
Share on other sites

Gary εδω που πρεπει να μιλησεις δεν μιλας.........

Οπως και να εχει η σωστη αναλυση για μια 17 ειναι 1024χ768 και οταν λεω σωστη εννοω και απο πλευρα ξεκουραστων ματιων και ποιο γρηγορων games.....

Link to comment
Share on other sites

Όλες μα όλες οι TFT οθόνες αποδίδουν καλύτερα όταν δουλεύουν στη native ανάλυση τους. Αυτό είναι γνωστό χρόνια τώρα και όποιο review ή άρθρο και να διαβάσεις αυτό λέει. Από εκεί και πέρα, μια TFT οθόνη 17" έχει αρκετά μεγαλύτερο ορατό πλαίσιο από μία CRT 17" και η μεγαλύτερη ανάλυση δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Gary εδω που πρεπει να μιλησεις δεν μιλας.........

Οπως και να εχει η σωστη αναλυση για μια 17 ειναι 1024χ768 και οταν λεω σωστη εννοω και απο πλευρα ξεκουραστων ματιων και ποιο γρηγορων games.....

 

Στην απόκριση των Games η ανάλυση δεν έχει άμεση σχέση με την οθόνη. Αν βάλω σε έναν υπολογιστή το FarCry με ανάλυση 1280x1024 θα είναι αρκετά πιο αργό απο ότι αν το βάλω σε 1024x768.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (26 Δεκ. 2004 , 00:15)

 

Στην απόκριση των Games η ανάλυση δεν έχει άμεση σχέση με την οθόνη. Αν βάλω σε έναν υπολογιστή το FarCry με ανάλυση 1280x1024 θα είναι αρκετά πιο αργό απο ότι αν το βάλω σε 1024x768.

 

ομως αυτο εχει να κανει με την καρτα γραφικων . αν η καρτα γραφικων μπορει να παιξει το παιχνιδι σε 1280χ1024 τοτε θα εχουμε καλλιτερα αποτελεσματα , σωστα ? :worry:
Link to comment
Share on other sites

ομως αυτο εχει να κανει με την καρτα γραφικων . αν η καρτα γραφικων μπορει να παιξει το παιχνιδι σε 1280χ1024 τοτε θα εχουμε καλλιτερα αποτελεσματα , σωστα ?

 

Εξαρτάται απο το τι θεωρεί κανείς "καλύτερα". Αν σε μια TFT 19' (αν φυσικά αντέξει FPS) βάλουμε ανάλυση 800x600 η εικόνα δεν θα υποφέρεται, αν απο την άλλη βάλουμε 1280x1024 θα πέφτουν (και ίσως πολύ) τα Frames, το πάν είναι να βρεθεί μια σωστή ισορροπία.

 

Κάθε ανάλυση είναι καλύτερη για έναν συγκεκριμένο τύπο οθόνης (για τις 15' 800x600, για τις 17' 1024x768, για τις 19' 1280x1024). Όταν πάμε στα παιχνίδια νομίζω πως η ανάλυση 1024x768 είναι ο ιδανικός συνδυασμός για 17άρες και 19άρες οθόνες καθώς κρατά τα FPS σε ικανοποιητικό επίπεδο ενώ δεν ενοχλεί με το μέγεθός όπως στην 800x600.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (26 Δεκ. 2004 , 00:57)

 

Εξαρτάται απο το τι θεωρεί κανείς "καλύτερα". Αν σε μια TFT 19' (αν φυσικά αντέξει FPS) βάλουμε ανάλυση 800x600 η εικόνα δεν θα υποφέρεται, αν απο την άλλη βάλουμε 1280x1024 θα πέφτουν (και ίσως πολύ) τα Frames, το πάν είναι να βρεθεί μια σωστή ισορροπία.

 

 

 

αυτο εννουσα περιπου , οτι καλο θα ηταν να υπαρχει αυτη η ισορροπια
Link to comment
Share on other sites

Πάντα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη οι προτεινόμενες αναλύσεις,που ορίζει ο κατασκευαστής στις οδηγίες .Οταν συνήθως πχ για 15'' ΤFT η ανάλυση πρέπει να είναι 1024x768 ,οτιδήποτε και να κάνουμε με software,ή επιπλέον ρύθμιση hardware ,δεν θα πετύχουμε (θεωρητικά ,όχι τι μας αρέσει εννοείται....) καλύτερη απεικόνιση,διότι παραβιάζονται τα standard του κατασκευαστή .

 

Εχοντας αυτό στο μυαλό μας,επιλέγουμε τι θα κάνει το software,ή η κάρτα γραφικών .Το αν αυτά (software,VGA) πάντα υπόσχονται ότι πετυγχαίνουν καλύτερο αποτέλεσμα και σε άλλες επιλογές, δεν μας αφορά,γιατί περιοριζόμαστε από την ποιότητα και τις δυνατότητες του μόνιτορ .

Link to comment
Share on other sites

ποια είναι η γνώμη σας για την LG L1920P εδώ βασικά με προβληματίζει το ότι έχει 25ms respone time.. και παίζω σχετικά πολλά παιχνίδια :cool:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (25 Δεκ. 2004 , 04:25)

 

Aπό ότι βλέπω είναι μοντέλο 2004-5 ,αλλά έχει μικρή φωτεινότητα μόνο

250 cd/m2 για μεγάλη επιφάνεια οθόνης ,δυσανάλογο με το μεγάλο contrast -αν ήταν >300cd ή αντίστροφα είχε μικρότερη τιμή στο contrast, τότε θεωρητικά υπάρχει καλύτερη ισορροπία στις ρυθμίσεις για ν' αρέσει.

 

Επίσης δεν μπόρεσα να δώ τις τιμές rise fall του response time ,καθώς η Sony δίνει μια τιμή 25ms ,αλλά στην πραγματικότητα λειτουργικά μετρά το fall (για όλες τις Sony) που δεν βρήκα τιμή

 

 

http://www.sony.gr/PageView.do?site=odw_el_GR&page=ProductCategoryHome&section=el_GR_Products&productcategory=%2FComputing%2FComputer+Displays

 

 

Καλύτερα (και πάντα προτεινόμενα για όλες τις αγορές) να την δείς από κοντά σε κανένα DVD ή παιχνίδι αν έχει ghosting και σε σύγκριση με άλλες φίρμες ή μοντέλα (και να τις "παίξεις" από ρυθμίσεις (αν σ'άφήσουν)

 

 

 

sorry file la8os o8oni sou eipa! :p aftin enoousa!

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=892&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=165809&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

aksizei paidia afti i o8oni????

 

se afta ta lefta kati kalytero apo afto!?

 

mou ekane basika megali entiposi to 800:1 anti8esi kai to 450 fotinotita!!

den brika sto plaisio kalyteri o8oni, oute kai me tis akriboteres eizo den sigrinete!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (25 Δεκ. 2004 , 20:03)

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοιων προδιαγραφών οθόνες,πόσο μάλλον αλλων εταιριών

 

Τι εννοούμε διαφορετικών προδιαγραφών? και τι εννοούμε άλλων εταιριών??? Όταν γύνονται συγκρίσεις, γίνονται σε διαφορετικές μάρκες αλλά με τα ίδια χαρακτηρίστικά και για την ίδια χρήση!!!

 

αφού κάθε εταιρία έχει καλύτερα και χειρότερα προιόντα . Ειδικά η Nokia ,έχει σταματήσει από το 2001 να παράγει TFT οθόνες για HY

Μπορεί να μην βγάζει δικές της (δεν το ξέρω) αλλά υποστηρίζει πολλές εταιρίες βγάζωντας οθόνες γι' αυτούς (όπως η Sony...

 

Μπορείς κάλλιστα να διαβάσεις ενδεικτικά review στο internet και τις Viewsonic για τις λειτουργικές διαφορές.

που?

 

Tέλος όταν λέμε υποστήριξη,δεν εννούμε το δίκτυο πωλήσεων,αλλά το service. (Εγώ πάντως άλλη διανομή από την CPI και service από Alman δεν έχω δεί στα καταστήματα ...και οι δύο εταιρίες δείχνουν ότι έχουν προβλήματα οργάνωσης.)

 

Μιλάω πάντα για service, και δεν μιλάω μόνο για καταστήματα...

Προβλήματα η CPI? δεν νομίζω, εκτός αν δουλεύεις για αυτούς και ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς... :o Μιλάω αρκετά συχνά μαζί τους και με εξυπηρετούν μια χαρά... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Omen (26 Δεκ. 2004 , 19:38)

 

1)Τι εννοούμε διαφορετικών προδιαγραφών? και τι εννοούμε άλλων εταιριών??? Όταν γύνονται συγκρίσεις, γίνονται σε διαφορετικές μάρκες αλλά με τα ίδια χαρακτηρίστικά και για την ίδια χρήση!!!

 

 

2) Μπορεί να μην βγάζει δικές της (δεν το ξέρω) αλλά υποστηρίζει πολλές εταιρίες βγάζωντας οθόνες γι' αυτούς (όπως η Sony...

 

 

3)που?

 

 

4) Μιλάω πάντα για service, και δεν μιλάω μόνο για καταστήματα...

Προβλήματα η CPI? δεν νομίζω, εκτός αν δουλεύεις για αυτούς και ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς... :o Μιλάω αρκετά συχνά μαζί τους και με εξυπηρετούν μια χαρά... ;)

 

 

1-3) Aντί να μιλάς με υφάκι ,να κοιτάς να ελέγξεις λίγο,προτού απαντάς -Δεν είμαι υποχρεωμένος να απαντώ σε άτομα που γυρεύουν εύκολες απαντήσεις σε forum ,ενώ με ένα απλό search στο Myphone (και στο Google) θα βρούν πολλές πληροφορίες (συγκριτικά review ,άλλες γνώμες χρηστών κλπ) ,και αν θέλουν διευκρίνιση το συζητάμε.

 

-Και πριν πείς ότι σε κακολογούμε.... πως νομίζεις πχ ότι όλες οι οθόνες 17'' όλων των εταιριών αποδίδουν το ίδιο μεταξύ τους, και τι να υποθέσει κανείς και τι να σου εξηγήσει από την αρχή ....όταν βλέπεις ενδεικτικά η μία οθόνη μπορεί να κοστίζει 400ε και η άλλη 700ε,γιατί ?...πόσο μάλλον να είναι και κάποιας ηλικίας σε τεχνολογία (κάνε search στο Νokia site...) ή δες :

 

http://www.viewsonic.com/support/desktopdisplays/lcddisplays/nokia/800pro/ τι μοντέλο είναι με 50ms RT ...Non-Current Products ... και αν υπάρχουν ,πλέον με φίρμα Nokia νέα μοντέλα... !

 

4) Οσο για το τελευταίο, ότι μιλάς με κάποιους και σε εξυπηρετούν,δεν είναι κριτήριο,να καταλάβεις αν η εταιρία που εργάζονται έχει πρόβλημα οργάνωσης ,ούτε ότι παρέχει η ίδια service κλπ.(-Με την δική σου λογική μπορώ να σε φέρω σε επαφή με 10 διαφορετικά μεταξύ τους άτομα δυσαρεστημένα από τον Σεπτέμβριο, με προιόντα Viewsonic ,λέει τίποτε αν το ισχυριστώ,ξέρεις τι έχει γίνει σε κάθε περίπτωση,και πως τους αντιμετώπισαν ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...