Jump to content

Οθόνες TFT/LCD: Ποιά μάρκα να πάρω?


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

telika re paidia mporei kaneis na mou apantisei? ayrio i me8ayrio 8elw na paw stin agora gia o8oni! kai akoma den exw apofasisei!

 

opws sas eipa kai pio panw ekana ena search sto site tou plaisiou kai eida OLES tis 19ares TFT! anoiksa tis perigrafes pou eixane , kai se xaraktiristika i kalyteri (me 800:1 anti8esi kai 450 fotinotita!) itan mia SONY SDM-HX93! se timi poly xamiloteri apo kapies alles eizo me 1000 eura kai xeiroteres epidwseis.

 

pisteyete oti einai kalh i o8oni afti? tin dinei 550 euro to plaisio kai me doro ena antigrafiko DVD sony eksoteriko, mipos einai moufa i o8oni kai giafto tin ksepoulane etsi lete? me fobise to doro pou dinei , i poly kali timi (gia sony kai 19ara) kai parolafta i kalyteres epidwseis pou exei se sxesi me tis ypolipes o8ones tou plaisiou pou poulaei, mipos einai stimena? an eixate ta lefta 8a pigenate sto plaisio na tin parete???????????????????? PLS APANTISTE MOU ! :worry:

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aπό κοντά να την δείς .

Η οθόνη είναι από τις καλές της Sony ,αλλά σε 17'' με 16ms απόκριση.

Eνδεικτικά http://reviews.cnet.com/Sony_SDM_HX73/4505-3174_7-30547512-2.html?tag=top

 

Υπόψην τον Aπρίλιο 2005 θα βγεί το νέο μοντέλο ΗΧ74 πιθανόν με Xblack -Ακόμα το Πλαίσιο κάνει δικές του εισαγωγές για την εγγύηση ,και ότι όλα τα μοντέλα sony από τον 11/2004 εχουν προδιαγραφές ΤCO2003 όχι TCO99 (θα είναι από stock) -αλλά δεν είναι και τόσο σημαντικό σαν περιβαντολογικό πρότυπο στον χρήστη ,αλλά αφού πληρώνεις.....

Link to comment
Share on other sites

ma afti pou les einai 17ara!!!!egw milisa gia tin 19ara!

 

Tin eida pantos apo konta sto plaisio tou kentrou tis 8essalonikis kai itan i ka8aroteri kai fotinoteri apo oles, giafto kai mou trabikse tin prosoxi!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα γιατί η 17'' είναι καλύτερη σε χαρακτηριστικά ,λόγω 16ms RT (4ms rise και 12ms fall) ...αντί ενός γενικού 25ms της 19'' --Αν δεν θες μεγάλη επιφάνεια εργασίας για φωτoγραφίες ή internet ,φθηνότερα θα σου έρθει η 17'',και θα παίζεις και παιχνίδια,DVD πολύ καλύτερα.--Και οι δύο έχουν native resolution 1.280 x 1.024/75hz

 

To καθαρή και φωτεινή εικόνα που είδες ,ρυθμίζεται στις περισσότερες sony, αφού έχει σαν φίρμα από τα πληρέστερα (μαζί με Eizo) μενού λειτουργιών.

 

Περισσότερα μπορείς να βρείς σε review ή γνώμες χρηστών με search στο Internet (αλλά τα πιο πολλά όταν είναι για την 17'', γιατί ,τι λές ?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin (27 Δεκ. 2004 , 01:26)

 

1-3) Aντί να μιλάς με υφάκι ,να κοιτάς να ελέγξεις λίγο,προτού απαντάς -Δεν είμαι υποχρεωμένος να απαντώ σε άτομα που γυρεύουν εύκολες απαντήσεις σε forum ,ενώ με ένα απλό search στο Myphone (και στο Google) θα βρούν πολλές πληροφορίες (συγκριτικά review ,άλλες γνώμες χρηστών κλπ) ,και αν θέλουν διευκρίνιση το συζητάμε.

 

-Και πριν πείς ότι σε κακολογούμε.... πως νομίζεις πχ ότι όλες οι οθόνες 17'' όλων των εταιριών αποδίδουν το ίδιο μεταξύ τους, και τι να υποθέσει κανείς και τι να σου εξηγήσει από την αρχή ....όταν βλέπεις ενδεικτικά η μία οθόνη μπορεί να κοστίζει 400ε και η άλλη 700ε,γιατί ?...πόσο μάλλον να είναι και κάποιας ηλικίας σε τεχνολογία (κάνε search στο Νokia site...) ή δες :

 

http://www.viewsonic.com/support/desktopdisplays/lcddisplays/nokia/800pro/ τι μοντέλο είναι με 50ms RT ...Non-Current Products ... και αν υπάρχουν ,πλέον με φίρμα Nokia νέα μοντέλα... !

 

4) Οσο για το τελευταίο, ότι μιλάς με κάποιους και σε εξυπηρετούν,δεν είναι κριτήριο,να καταλάβεις αν η εταιρία που εργάζονται έχει πρόβλημα οργάνωσης ,ούτε ότι παρέχει η ίδια service κλπ.(-Με την δική σου λογική μπορώ να σε φέρω σε επαφή με 10 διαφορετικά μεταξύ τους άτομα δυσαρεστημένα από τον Σεπτέμβριο, με προιόντα Viewsonic ,λέει τίποτε αν το ισχυριστώ,ξέρεις τι έχει γίνει σε κάθε περίπτωση,και πως τους αντιμετώπισαν ;)

 

 

Καλύτερα να απομακρυνθώ από την συγκεκριμένη συζήτηση, γιατί από ότι φαίνετε εσύ το φόρουμ το έχεις για υποχρέωση και ξεχνάς την έννοια ενός φόρoυμ....

 

Αν δεν θέλεις να απαντήσεις, μην απαντάς.

 

'Οταν μιλάς για εύκολες απαντήσεις μιλάς για τις δικές σου..? :blink:

 

Δεν κοιτάω μεμονωμένα άτομα, ούτε μεμονωμένες εξυπηρετήσεις από εταιρίες...μιλάω για το γενικό σύνολο και αυτό με λίγα λόγια είναι καλό (γνώμη μου).

 

Καμία όθονη δεν αποδίδει το ίδιο με τις άλλες...ΑΠΛΑ με λίγα λόγια...όταν θέλω να πάρω μια για παιχνίδια, κάνω σύγκριση με όλα τα μοντέλα που κυκλοφορούνε...Όταν θέλω να πάρω μια για γραφιστική, θα κάνω σύγκριση με όλα τα μοντελά στην κατηγορία των οθονών για γραφίστες...έτσι δουλεύει το πράγμα....Και φυσικά από εκεί βγαίνει και το καλύτερο μοντέλο σε ένα κύκλο (όπως πχ οι σχεδιαστές)

 

Θα σου πώ κι ένα μικρό μυστικό....Πόσες φορές στην αγορά του σήμερα έχεις δεί να βγαίνει ένα καινούργιο μοντέλο, μόλις 5 μήνες διαφορά από το παλίο και με διαφορά τιμής 200 ευρώ? Τι σημαίνει αυτό? Είναι πιο καλό? Είναι πιο καινούργιο? Ή απλά η εταίρια ακολουθεί την αγορά? Εσύ που είσαι καλός στο ψάξιμο δές το λίγο... ;)

 

Πάντως να πώ ότι δεν είχα κανένα υφάκι, απλά συζήτηση έκανα, αν κατάλαβες κάτι τέτοιο σου ζητάω φιλικά συγνώμη... :)

 

Νομίζω ότι αυτό το τόπικ έκλεισε γία μένα....καλή τύχη στον φίλο Michelle :happy:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να "αποδείξεις" με κάποια επιχειρήματα αυτά που λές και πιό συγκεκριμένα για μοντέλα έστω με link ,review κλπ για να έχουμε θέμα συζήτησης . -Το να συζητάμε άσκοπα με γενικότητες δεν λέει τίποτε σε κανέναν ,γιατί απλά όλα τα προιόντα δεν είναι ίδια μεταξύ τους, σε επιδόσεις ,πόσο μάλλον και από διαφορετικές φίρμες -Τώρα αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό σαν απλός καταναλωτής, τι να πώ .....δεν είναι κάτι προσωπικό,και κανείς δεν έχει το αλάθητο στην γνώμη του,απλά προσωπικά έχω κάποια εμπειρία ,λόγω ότι έχω σχέση με τον χώρο service ηλεκρονικών κλπ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω ο ασχετος απο οθονες αγορα πριν 15 μερες την Samsung SyncMaster 710V με 330 ΕΥΡΩ σε προσφορα.Οι ερωτησεις μου ειναι 2.

1)Ειναι σχετικα καλη?

2)Για ενα ή δυο pixels καμμενα ποιος εχει την ικανοτητα να το καταλαβει και με ποιο πρακτικο τροπο.Ευχαριστω

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

1). Δεν γνωρίζω

 

2). Όταν το pixel είναι καμμένο τότε σε πλήρη λευκή οθόνη βλέπουμε μαύρη κουκκίδα, όταν είναι κολλημένο τότε σε πλήρη μαύρη οθόνη βλέπουμε μπλε, κόκκινη ή πράσινη κουκκίδα (ή κάποιο συνδυασμό αυτών)

People choose the paths that grant them the greatest rewards for the least amount of effort.
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν ελεύθερο χρόνο εδώ υπάρχουν όλα σχετικά με τις οθόνες.

 

 

http://www.ixitiki.com/pages-new/faqs1.html

 

:happy:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

opoios agorase samsung apo tin 01-01-2005 kaliptete apo egiisi 0 kamenon pixel gia 1 eksamino... kai stin sinexeia isxioun oi oroi opos palia mexri tin liksi tis egiisis...

 

ena mpravo stin Samsung meta tin LG pou kai oi dio pleon ksexorizoun gia ta poiotika tous panel...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι καλύτερες TFT οθόνες είναι των Sony και Samsung

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy ( 7 Ιαν. 2005 , 21:02)

 

opoios agorase samsung apo tin 01-01-2005 kaliptete apo egiisi 0 kamenon pixel gia 1 eksamino... kai stin sinexeia isxioun oi oroi opos palia mexri tin liksi tis egiisis...

 

ena mpravo stin Samsung meta tin LG pou kai oi dio pleon ksexorizoun gia ta poiotika tous panel...

 

 

Aυτό που αναφέρεις για την εγγύηση ,το λέει γραπτά πουθενά στην συσκευασία ?.....και από ποιός εισαγωγέας είδες να το εγγυάται ?

(από τα αυτοκόλλητα στο κουτί)

 

Η εγγύηση των καμμένων pixel δεν είναι κριτήριο ποιοτικών ή μη panel ,απλά καθαρό marketing (αν δείς προηγούμενη απάντησή μου στο thread) -Κάθε εταιρία έχει στην γκάμα της και καλά και μέτρια μοντέλα σε επιδόσεις και ποιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (18 Δεκ. 2004 , 01:55)

 

Έχω δει αυτές τις οθόνες και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Τα χρώματα μεν είναι πολύ καλά αλλά οποιοδήποτε φως -έστω και μικρό- πίσω από την οθόνη αντανακλάται υπερβολικά πολύ. Σε πολλές περιπτώσεις η οθόνη λειτουργεί σαν καθρέπτης με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

 

Ακριβώς...

 

Κι εγώ όταν τις είχα δει στην infosystem δε πίστευα στα μάτια μου. Χειρότερη αντανάκλαση φωτός κι από crt :down:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω την Eizo Flexscan L767 κι έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν υπήρχε στη συσκευασία καλώδιο DVI και έπρεπε να το αγοράσω ξεχωριστά (έλεος, 1056 ευρώ έδωσα κι αυτοί τσιγκουνεύτηκαν στο καλώδιο.....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy ( 7 Ιαν. 2005 , 21:02)

opoios agorase samsung apo tin 01-01-2005 kaliptete apo egiisi 0 kamenon pixel gia 1 eksamino... kai stin sinexeia isxioun oi oroi opos palia mexri tin liksi tis egiisis...

Δυστυχώς η εγγύηση ισχύει μόνο στη Ν. Κορέα, προς το παρόν. Όμως ακούγεται ότι είναι το πρώτο βήμα για να καθιερωθεί και παγκόσμια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i ( 8 Ιαν. 2005 , 14:36)

 

Ακριβώς...

 

Κι εγώ όταν τις είχα δει στην infosystem δε πίστευα στα μάτια μου. Χειρότερη αντανάκλαση φωτός κι από crt :down:

 

 

Δεν τις είδες καλά ρυθμισμένες ,ούτε σε σύγκριση με "παλαιότερες" Sony

(2004 μοντέλα) για να καταλάβεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i ( 8 Ιαν. 2005 , 14:46)

 

Προσωπικά έχω την Eizo Flexscan L767 κι έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος.

 

Το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν υπήρχε στη συσκευασία καλώδιο DVI και έπρεπε να το αγοράσω ξεχωριστά (έλεος, 1056 ευρώ έδωσα κι αυτοί τσιγκουνεύτηκαν στο καλώδιο.....)

 

 

Με την σειρά χχ7 της Eizo πληρώνεις "ακριβά" το made in Japan ! παρά την (ακόμα) πολύ καλή απεικόνιση-

Πρόσεξες ,που δεν έχει ούτε στήριξη (πιάσιμο) για τα καλώδια σύνδεσης στο monitor έχει,παρά μόνο στο κούμπωμα των βυσμάτων ?

Link to comment
Share on other sites

Πάρεπιπτόντως τελικά τη HP1702 πήρα... Το ξέρω ότι δεν είναι και η καλύτερη οθόνη που μπορούσα να πάρω αλλά ήταν πολύ δελεαστικό το πακέτο της HP! Πάντως μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Βέβαια δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν την φτάνω στα όρια της για να καταλάβω και πολλά. Γενικά όσα προγράμματα χρησιμοποιώ δεν χρειάζονται ιδιαίτερα καλό χρονο αποκρισης (ms).
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin ( 8 Ιαν. 2005 , 19:12)

 

Δεν τις είδες καλά ρυθμισμένες ,ούτε σε σύγκριση με "παλαιότερες" Sony

(2004 μοντέλα) για να καταλάβεις διαφορά.

 

Κοίτα, αυτές οι οθόνες έχουν τεράστιο πρόβλημα με το φως και αυτό δεν είναι θέμα καμίας ρύθμισης. Ήταν ανάμεσα στις υποψήφιες (στην αρχή) όταν ήθελα να αγοράσω tft οθόνη. Μετά, απλά τις κοιτούσα για ώρα και απορούσα...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin ( 8 Ιαν. 2005 , 19:19)

 

Με την σειρά χχ7 της Eizo πληρώνεις "ακριβά" το made in Japan ! παρά την (ακόμα) πολύ καλή απεικόνιση-

Πρόσεξες ,που δεν έχει ούτε στήριξη (πιάσιμο) για τα καλώδια σύνδεσης στο monitor έχει,παρά μόνο στο κούμπωμα των βυσμάτων ?

 

 

Ναι, το πρόσεξα κι εγώ αλλά ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό για μένα.

 

Με χάλασαν περισσότερο άλλα πράγματα στην οθόνη όπως πχ ότι δε περιστρέφεται κι αυτό που προανέφερα με το ψηφιακό καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Oτι η συγκεκριμένη δεν περιστρέφεται (όπως πολλές της αγοράς) ,είναι από τα βασικά νομίζω που κοιτάς σε χαρακτηριστικά προτού την αγοράσεις,αν σε ενδιαφέρει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το ήξερα εκ των προτέρων και μπορούσα να είχα επιλέξει ένα άλλο μοντέλο της Eizo που διέφερε με το δικό μου ακριβώς και μόνο σ' αυτό το στοιχείο.

 

Αλλά 300 ευρώ παραπάνω για μια περιστροφή είναι αδικαιολόγητη διαφορά... :whistle:

 

edit: Να τη: http://www.eizo.com/products/lcd/l795/index.asp

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde ( 8 Ιαν. 2005 , 21:07)

 

Κοίτα, αυτές οι οθόνες έχουν τεράστιο πρόβλημα με το φως και αυτό δεν είναι θέμα καμίας ρύθμισης. Ήταν ανάμεσα στις υποψήφιες (στην αρχή) όταν ήθελα να αγοράσω tft οθόνη. Μετά, απλά τις κοιτούσα για ώρα και απορούσα...

 

 

 

Υπάρχουν διάφορες και αντίθετες γνώμες :

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=813108&highlight=X-black+LCD

 

Σε έκθεση που την έχω δει, προσωπικά δεν με ενόχλησε,όταν κατέβασα στο 1/3 όλες τις προ-ρυθμίσεις . -Οι περισσότερες από τις νέες σειρές Sony XX4 για το 2005 θα έχουν αυτό τον τύπο panel .To ίδιο και όσες οθόνες χρησιμοποιούν την τεχνολογία TruBrite της Τoshiba που είναι το ίδιο (αναμένονται σε μερικές Viewsonic και Εizo) πχ όπως αυτή εδώ :

 

http://www.eizo.co.uk/common/eizo/products/lcd/L768/frame.asp

 

Σε όλες χαρακτηριστικό της τεχνικής είναι : "Strong contrast and rear END luminosity" Από εκεί και πέρα ότι αρέσει στον καθένα ..

Link to comment
Share on other sites

Doulevw se TFT o8ones SONY edw kai arketa xronia...

Kanena provlima me kanena montelo, kanena kammeno pixel mexri twra! Mia mono e3airesh se ena modelo 16" (SDM-S16) pou yphrxe alloiwsh sto xrwma, mou thn antikatesthsan me kainourgio montelo 17" (SDM-M17) se 24 wres ennoeitai xwris kamia epipleon xrewsh!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...