Jump to content

Οθόνες TFT/LCD: Ποιά μάρκα να πάρω?


Michelle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin ( 9 Ιαν. 2005 , 01:30)

 

Υπάρχουν διάφορες και αντίθετες γνώμες :

http://www.hardforum.com/showthread.php?t=813108&highlight=X-black+LCD

 

Σε έκθεση που την έχω δει, προσωπικά δεν με ενόχλησε,όταν κατέβασα στο 1/3 όλες τις προ-ρυθμίσεις . -Οι περισσότερες από τις νέες σειρές Sony XX4 για το 2005 θα έχουν αυτό τον τύπο panel .To ίδιο και όσες οθόνες χρησιμοποιούν την τεχνολογία TruBrite της Τoshiba που είναι το ίδιο (αναμένονται σε μερικές Viewsonic και Εizo) πχ όπως αυτή εδώ :

 

http://www.eizo.co.uk/common/eizo/products/lcd/L768/frame.asp

 

Σε όλες χαρακτηριστικό της τεχνικής είναι : "Strong contrast and rear END luminosity" Από εκεί και πέρα ότι αρέσει στον καθένα ..

 

Δεν ξέρω τι πρόκειται να κυκλοφορήσει, όπως και δεν ξέρω πως είναι δυνατόν να έχουν σχέση οι ρυθμίσεις με αυτό το φαινόμενο. Η αντανάκλαση που είδα, ήταν κάτι που φαινόταν ότι εξαρτάται από το υλικό και όχι από την εικόνα της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ισως δεν το έθεσα κατανοητά πριν ....

-Μιλάμε για τεχνολογία οθόνης-Σε κάθε τεχνολογία υπάρχουν και τ' ανάλογα κυκλώματα (τύπου X-black,TruBrite κλπ.., ή όπως θα το ονομάζει κάθε εταιρία που θα χρησιμοποιεί παραλλαγή του).... τ'οποία κάνουν την διαφορά ...(και όχι το panel από μόνο του,και ας είναι τώρα πιό βελτιωμένο (με ύπαρξη κάτι σαν φίλτρο) από τις προηγούμενες sony XX3 σειρές)

-Ετσι τα κυκλώματα έχουν να κάνουν με ρυθμίσεις,πάντα στις σοβαρές εταιρίες.---Μπορεί κανείς να δοκιμάσει ,τις ρυθμίσεις όπως προ-ανέφερα σε SDM-HS74P και μετά είναι θέμα γούστου .

 

-Μέσα Απριλίου θα κυκλοφορήσουν αρκετά νέα μοντέλα 2005 από τις γνωστές εταιρίες,με αυτή την τεχνολογία,πιθανόν με καλύτερη απόδοση (από τα κυκλώματα),απλά η Sony και Ειzo προηγήθηκαν με τα συγκεκριμένα μοντέλα που γνωρίζω. Τέλος υποτίθεται η Sony πρωτοείχε επιτυχία στις οθόνες των laptop με αυτή την τεχνολογία, και τώρα γενικεύεται....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενδιαφέρομαι για την αγορά οθόνης TFT 17' και θα ήθελα τις προτάσεις σας και την γνώμη σας για μοντέλα που αξίζουν.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων :)

 

 

Μέχρι στιγμής το μοντέλο που μου έκανε εντύπωση είναι μια οθόνη της LG Που βρήκα στο Eshop

Τι λέτε ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

καλά ρε εηελάρ, 4 σελίδες τζάμπα τις γράφανε όλοι οι προηγούμενοι?!? για ξεκίνα ανάγνωση κ θα βρεις αυτά που ζητάς...
Link to comment
Share on other sites

καλά ρε εηελάρ, 4 σελίδες τζάμπα τις γράφανε όλοι οι προηγούμενοι?!? για ξεκίνα ανάγνωση κ θα βρεις αυτά που ζητάς...

Γιατί σε κάθε φόρουμ υπάρχει και ο έξυπνος που θα προτείνει σε κάποιον να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες ;

Τι σε κάνει,από την ερώτηση μου,να πιστεύεις ότι δεν το έκανα ;

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Πήρε ο πατέρας μου την LG 1915S (19") και την είχα εγώ για 2 βδομάδες.... Ενθουσιάστηκα! Βέβαια δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει LCD, οπότε δεν είναι και τόσο ακριβές το συμπέρασμα.... 388 EUR από infoshop
Link to comment
Share on other sites

- Γιατί σε κάθε φόρουμ υπάρχει και ο έξυπνος που θα προτείνει σε κάποιον να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες ; Τι σε κάνει,από την ερώτηση μου,να πιστεύεις ότι δεν το έκανα ;

 

- επειδή είναι 4 σελίδες γεμάτες μοντέλα κ προτάσεις ρε εηελάρ... κ ο έξυπνος είναι μάλλον αυτός που αγνοεί ότι έχουν γράψει οι προηγούμενοι κ ξαναρωτά τα ίδια απ΄την αρχή κ καλά. η μάλλον όχι, αυτός είναι ο βλάκας...

Link to comment
Share on other sites

- Γιατί σε κάθε φόρουμ υπάρχει και ο έξυπνος που θα προτείνει σε κάποιον να διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες ; Τι σε κάνει,από την ερώτηση μου,να πιστεύεις ότι δεν το έκανα ;

 

- επειδή είναι 4 σελίδες γεμάτες μοντέλα κ προτάσεις ρε εηελάρ... κ ο έξυπνος είναι μάλλον αυτός που αγνοεί ότι έχουν γράψει οι προηγούμενοι κ ξαναρωτά τα ίδια απ΄την αρχή κ καλά. η μάλλον όχι, αυτός είναι ο βλάκας...

 

Τέλος πάντων,εγώ δεν ρώτησα για να κάνω χαβαλέ,ούτε για να κάνω αντιπαράθεση μαζί σου και με τον καθέ έναν που έχει πρόβλημα με τις απορίες.

Εγώ θέλω να μάθω την γνώμη όσων θέλουν να την εκθέσουν εδώ για το συγκεκριμένο μοντέλο οθόνης που έδωσα σε προηγούμενο πόστ αλλά και γενικά για μοντέλα 17' που αξίζουν.

Αν δεν θέλεις να μου απαντήσεις,δεν χρειάζεται κάν να ποστάρεις...

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους ,λοιπόν σκέφτομαι και εγώ να πάρω μια οθόνη και θα ήθελα την γνώμη σας για την Apple cinema display 20',την έχω βρει στα 950 τι λέτε?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalhspera sas. Eimai kainourgios sth parea alla vlepw polla endiaferonta pragmata sto site opote kai tha meinw :-).

 

Exw mia Samsumg Syncmaster 192V. Eimai apolyta euxaristhmenos alla tha allaxsw othoni. Eimai metaxsy kapoiown kai tha ithela mia voitheia.

-Eizo L768 http://www.eizo.com/products/lcd/l768/spec.asp

-Eizo L788 http://www.eizo.com/products/lcd/l788/spec.asp

-Eizo L797 http://www.eizo.com/products/lcd/l797/spec.asp

-LG L1980U http://www.lge.com/catalog/prodmodeldetail?catModel=48&actType=&modelName=&globalCode=L1980U&modelPrefix=400000&globalSuffix=000000&currentPage=&categoryId=CTG1000496&parentId=CTG1000439&modelCategoryId=CTG1000499&page=#

-LG L1950S http://www.lge.com/catalog/prodmodeldetail?catModel=47&actType=&modelName=&globalCode=L1950S&modelPrefix=400000&globalSuffix=000000&currentPage=&categoryId=CTG1000496&parentId=CTG1000439&modelCategoryId=CTG1000499&page=#

 

Apo 20ares skeftomai:

-LG L2010P http://www.lge.com/catalog/prodmodeldetail?catModel=53&actType=&modelName=&globalCode=LB200A&modelPrefix=40IL20&globalSuffix=000000&currentPage=&categoryId=CTG1000496&parentId=CTG1000439&modelCategoryId=CTG1000499&page=#

-Eizo L887 http://www.eizo.com/products/lcd/l887/spec.asp

 

Epishs tha ithela na mathw poios einai o idanikos syndyasmos Brightness / Contrast se mia TFT othoni.

Tha ithela opoios koitaxsei to thema mou na mou protinei mia 19ara kai mia 20ara an einai eukolo.

 

Euxaristw,

DiGiTaL

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις τιμες ειναι εξωφρενικο...ολο θα πεσουν λενε αλλα οταν την αγοραζεις τσουπ σου πετανε μια αλλη που κανει τα ιδια λεφτα με αυτη που αγορασες και που τωρα (τη δικη σου) την πουλανε 30% χαμηλοτερα.

 

Και σιγουρα το δελεαρ της εγγυησης ειναι μεγαλο πραγμα! 0 pixel και 3 χρονια.

 

Εχω εδω και 2 χρονια μια Dell TFT και μου εχει κανει μια γραμμη (σε συγκεκριμενο φοντο, στο μπλε φαινεται στην οθονη ) και οι αλληταμπουρες εδω κατω μου λενε οτι εχει μονο 1 χρονο εγγυηση. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Που το θυμήθηκα αυτό το thread ε; :D

 

Αύριο παραλαμβάνω μια 17άρα TFT NEC Accusync 72VM :up:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

:) ;)

Έχουμε στη δουλειά καμιά 15αριά από αυτές κι αφού είδα ότι είναι καλές την χτύπησα! :w00t:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

:) ;)

Έχουμε στη δουλειά καμιά 15αριά από αυτές κι αφού είδα ότι είναι καλές την χτύπησα! :w00t:

Την είδα την είχε το Ram-shop μέχρι σήμερα σε προσφορά (βασικά όλες τις TFT) με 260 ευρώ αυτή και 290 την 72ΧΜ.

Αλλά δεν είμαστε για αγορές τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Την είδα την είχε το Ram-shop μέχρι σήμερα σε προσφορά (βασικά όλες τις TFT) με 260 ευρώ αυτή και 290 την 72ΧΜ.

Αλλά δεν είμαστε για αγορές τώρα.

Καλά μη νομίζεις ότι κι εγώ είμαι... Κουτσά στραβά και με πολύ ζόρι :rolleyes: :lol: :p

Θα έλεγα τίποτα για το μαγαζί που είπες αλλά τέλος πάντων... :lol: :rolleyes: :whistle:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Καλά μη νομίζεις ότι κι εγώ είμαι... Κουτσά στραβά και με πολύ ζόρι :rolleyes: :lol: :p

Θα έλεγα τίποτα για το μαγαζί που είπες αλλά τέλος πάντων... :lol: :rolleyes: :whistle:

Δεν ξέρω για το μαγαζί πάντως η τιμή καλή φαίνεται :O

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή σας γράφω από την νεα οθόνη μου!!!!! :up:

Πραγματικά η οθόνη είναι ένα όνειρο! Πρώτες εντυπώσεις φοβερές ! Πρέπει να τη συνηθίσω και λιγάκι ελέω CRT... Το ορατό πλαίσιο πολύ μεγαλύτερο (πραγματικά 17 ολόκληρες ίντσες) καθώς και η φωτεινότητα που είναι αυξημένη.

Με γεια μου! :D

 

υ.γ: Ahill δεν πειράζει... Ξέρω εγώ για το μαγαζί... :lol: :p

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Agent Τι έχεις να πείς για την LG L 1730 SGNT 17'' TFT ? έχει χρόνο απόκρισεις 12ms και πολλοί λένε ότι είναι η καλύτερη σε αυτά τα λεφτά κιόλας (270 ευρώ) . :)
Link to comment
Share on other sites

Agent Τι έχεις να πείς για την LG L 1730 SGNT 17'' TFT ? έχει χρόνο απόκρισεις 12ms και πολλοί λένε ότι είναι η καλύτερη σε αυτά τα λεφτά κιόλας (270 ευρώ) . :)

Ωραία οθονούλα και με τη γνωστή ποιότητα της LG ;)

Ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την NEC αλλά τελικά κατέληξα στην 2η :rolleyes: Δεν το μετανιώνω πάντως αφού είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ίσως γιατί την είχα δει και γνώριζα πάνω κάτω τι παίρνω ενώ την LG δεν την είχα δει για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη. :rolleyes: :O

Αφού σου αρέσει και είναι και φθηνή τότε πήγαινε στα Multirama και ζήτα τους να σου δείξουν μια που χρησιμοποιούν ήδη σε βιτρίνες σε εφαρμογές και σε παιχνίδια. ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πια η γνωμη σας για την Samsung 193Ν (Brightness 300 cd/m2-- Contrast 800:1)? Δινει εγγυηση η Samsung για 0 καμμενα πιχελ? Αυτη τη στιγμη εχω την Samsung 171S (ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν και εσκασα 350 λιρες Αγγλιας πριν 2.5 χρονια για να την παρω!) και σκεφτομαι να την πουλησω για να παρω την συγκεκριμενη 19αρα. Διαβασα επισης και ενα review στο tomshardware και μου φαινεται πολυ καλη για τα χρηματα της, με το μονο μειονεκτημα οτι δεν εχει θυρα DVI). Περιμενω τις αποψεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Ωραία οθονούλα και με τη γνωστή ποιότητα της LG ;)

Ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την NEC αλλά τελικά κατέληξα στην 2η :rolleyes: Δεν το μετανιώνω πάντως αφού είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ίσως γιατί την είχα δει και γνώριζα πάνω κάτω τι παίρνω ενώ την LG δεν την είχα δει για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη. :rolleyes: :O

Αφού σου αρέσει και είναι και φθηνή τότε πήγαινε στα Multirama και ζήτα τους να σου δείξουν μια που χρησιμοποιούν ήδη σε βιτρίνες σε εφαρμογές και σε παιχνίδια. ;)

 

Εγώ έτυχε να περάσω από τα multirama και είδα την συγκεκριμένη οθόνη.Μου φάνηκε πολύ καλή.

Αλλά δεν λέει να αγοράσεις το συγκεκριμένο μοντέλο΄τώρα αφού έχει βγεί ήδη και κυκλοφορεί η 1750 s στα ίδια λεφτά.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...