Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια

 

Ειμαι χρηστης ενος κινητου oneplus 64gb παρα πολυ ευχαριστημενος κ μεχρι προτεινος ενος galaxy tab tablet

 

Επειδη το tablet χαλασε σκεφτηκα να αγορασω ενα κινητο dual sim με πολυ μεγαλη οθονη ωστε πλεον να εχω μια συσκευη για ολα

 

Οποτε θα ηθελα την γνωμη σας αν αξιζει να κανω την μεταβαση απο oneplus σε mate 7 premium που ειναι σε καλη σχετικα τιμη αυτην την περιοδο (400 euro στον Κωτοσοβολο) ή να περιμενω το mate 8 ή galaxy a9 που θα ειναι ομως πολυ ακριβοτερα...

 

Ευχαριστω κ περιμενω τις γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δυστυχώς τα πολύ μεγάλα κινητά εξαφανίζονται σιγά σιγά. το Mate 7(6) είναι πολύ καλό και πανέμορφο. μπορείς επίσης να δεις το nexus 6(5,96) για να μην φύγεις από το stock android που είχε το opo. μετά αν είσαι από τους τολμηρούς υπάρχει και το p8 max(6,8) επίσης πολύ ωραίο.

μετά καλή επιλογή είναι και το xiaomi mi note pro(5,7).

 

edit:

σορρυ δεν πρόσεξα το dual sim που έγραφες

Link to comment
Share on other sites

ημουν στην ιδια φαση με σενα εψαχνα καλο σε specs με δυνατοτητα να μπαινει στο νετ απο 2 καρτες και πηρα meizu mx5 απο κινα χωρις να πληρωσω 400αρια που το ζητανε εδω Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις το συγκεκριμένο κινητό και τι εντυπώσεις προβλήματα έχει?ευχαριστώ εκ τον προτερων

 

μπες στο νήμα της συσκευής και θα λυθούν οι απορίες σου..

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανεις το συγκεκριμένο κινητό και τι εντυπώσεις προβλήματα έχει?ευχαριστώ εκ τον προτερων

 

Το έχει ο αδερφός μου και είναι πολύ καλό. Άμα σου αρέσει ο ίντερνετ explorer (θα τον χρησιμοποιείς συχνά αφού δεν υπάρχει ούτε official YouTube app) και δεν έχεις θέμα με τις λίγες εφαρμογές είναι το καλύτερο πιστεύω που μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά (εκτός αν πας κινα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια ενας φιλος ειναι αναμεσα σε αυτα τα δυο τα κινητα και δεν ξερει ποιο να παρει. Εσεις πιο λετε σε χαρακτηριστικα ταχυτητα κλπ ; Για φβ τηλεφωνο viber θα ναι απλα πραγματα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα το zte nubia z7 λόγω οθόνης κυρίως αλλά και του γεγονότος ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη ZTE από το V967s.

 

Τελικα φιλε μου πως σου φανηκε ;; αξιζει ;;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη αν καταλήξει στο μέγεθος της οθόνης που του αρέσει τότε κατέληξε και στο κινητό..

 

Καλημερα φιλε μ σε χαρακτηριστικα κλπ πιο ειναι πιο καλο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

την τιμη των 400€ πως την κρινετε??

 

Η μεταβαση απο oneplus αξιζει λετε??

 

Αν εχει κανα 800€ το mate 8 τοτε δεν μπορω να φτασω αυτο το budget....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μ σε χαρακτηριστικα κλπ πιο ειναι πιο καλο ;

 

Χωρίς συζήτηση το Meizu m2 Note.

Πες του να δει και το Vodafone Smart Ultra 6 μιας και είναι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο με το Meizu με ελάχιστες διάφορες και θετικά και αρνητικά. Εγώ ήμουν αναμεσα σε αυτά και προτιμησα μονο λόγω εμφάνισης το Ultra 6 και δεν το μετάνιωσα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά. Θέλω να αγοράσω καινούριο κινητό μετά το jiayu g4s που έχω και είμαι ανάμεσα στο xiaomi mi4 και το meizu mx4 pro. Μου αρέσουν και τα 2 αλλά από την μια το πρώτο έχει 5'' οθόνη που με βολεύει περισσότερο από τις 5.5 ίντσες. Από την άλλη το meizu mx4 pro έχει κάμερα 20.7mp και 2k οθόνη σε αντίθεση με την FHD του mi4 και λίγο μεγαλύτερη μπαταρία. Δεν ξέρω αν η κάμερα του mx4 pro είναι όντως καλύτερη ή αν έχει καλύτερη αυτονομία μπαταρίας λόγο των 5.5 ιντσών. Η ανάλυση οθόνης δεν με πολυενδιαφέρει λόγο του ότι δεν είμαι σίγουρος αν θα δω καμιά διαφορά στις οθόνες μιας και δεν έχω συγκρίνει κάτι παρόμοιο. Προτιμώ το mi4 λόγο 5ιντσης οθόνης αλλά επίσης με δελεάζει το mx4 pro λόγο των ''καλύτερων χαρακτηριστικών του''. Επίσης μήπως υπάρχει κινητό στα ίδια λεφτά με αυτά τα 2 που να είναι καλύτερο;; Τέλος για να μην πολυλογώ μπορώ να πω πως είμαι αναποφάσιστος και θα ήθελα κάποιον να με διαφωτίσει σχετικά με αυτά τα 2 κινητά και να μου πει την γνώμη του!

 

Ευχαριστώώ!! :D :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μ σε χαρακτηριστικα κλπ πιο ειναι πιο καλο ;

Για την χρήση που το θέλεις και τα 2 είναι πολύ καλά.

Υπέρ για το samsung: πιο εντυπωσιακή οθόνη λόγω amoled, αποσπώμενη μπαταρία, πιο χρήσιμες λειτουργίες λειτουργικού (touchwiz) και φυσικά το όνομα samsung.

Υπέρ για το meizu: μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη (16gb αντί 8 για το j5), μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση οθόνης, περισσότερη μνήμη ram

Link to comment
Share on other sites

Απο εμένα, ASUS Zenfone 2 ZE551ML 32GB / 4GB RAM Z3580

Αν κάποιος που το έχει μας πει αν έχει επιλυθει και το θεματακι που ειχε με την διάρκεια της μπαταρίας, πιστεύω ότι είναι μια καλή αγορά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο Ελληνικό κατάστημα θα κάνεις την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Για την χρήση που το θέλεις και τα 2 είναι πολύ καλά.

Υπέρ για το samsung: πιο εντυπωσιακή οθόνη λόγω amoled, αποσπώμενη μπαταρία, πιο χρήσιμες λειτουργίες λειτουργικού (touchwiz) και φυσικά το όνομα samsung.

Υπέρ για το meizu: μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη (16gb αντί 8 για το j5), μεγαλύτερη οθόνη και ανάλυση οθόνης, περισσότερη μνήμη ram

Ωραια απο αποδοση πως πανε και λειτουργιες ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Oneplus 2 X.....

Που θα το βρω στην Κυπρο αυτο ;

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Oneplus 2 X.....

 

:wacko:

 

Ωραια απο αποδοση πως πανε και λειτουργιες ;

 

Το θέμα είναι να πάει ο φίλος σου σε κάποιο κατάστημα και να τα δει από κοντά. Ειδικά για το meizu που το λειτουργικό του διαφέρει αρκετά από τα κλασικά android.

Link to comment
Share on other sites

Απο εμένα, ASUS Zenfone 2 ZE551ML 32GB / 4GB RAM Z3580

Αν κάποιος που το έχει μας πει αν έχει επιλυθει και το θεματακι που ειχε με την διάρκεια της μπαταρίας, πιστεύω ότι είναι μια καλή αγορά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο Ελληνικό κατάστημα θα κάνεις την αγορά;

Το έχω και αυτό και σκέφτομαι να το δώσω. Κανένα θέμα με την μπαταρία . 2 μέρες χρηση, περίπου 40 ώρες με 4.5 ώρες οθόνη

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφω οπως εχω θεσει το ερωτημα και αλλου, χωρις αποτελεσμα δυστυχως, με καποιες τροποποιησεις.

 

Αναζητω tablet 8 ή περισσοτερων ιντσων, για τα εξης (σε σειρα προτεραιοτητας):

 

1. Αναγνωση και ελαφρα τροποποιηση λογιστικων φυλλων (τυπου excel, απο libre office), που θα συγχρονιζω με τον η/υ μου(windows10).

2. Δυνατοτητα χρησης ως σημειωματαριο με καποιο "στυλο" (γινεται κι αλλιως?).

3. Δυνατοτητα επεκτασης μνημης.

4. Αναγνωση βιβλιων.

5. Browsing χαλαρο.

6. Ισως καμια ταινια (πολυ σπανια).

7. ???

 

Προσανατολιζομουν σε καποια λυση με windows, αλλα η ποικιλια φαινεται αρκετα περιορισμενη σε σχεση με τις android επιλογες, και καπως πιο ακριβη.

Θεωρω οτι οι 8" εχουν την καλυτερη αναλογια αναφορικα με την φορητοτητα (δεν βγαζεις το 10ιντσο να διαβασεις στο μετρο!) και την επιφανεια χρησης.

Ο προβληματισμος μου αφορα στο σημειο 1, κατα ποσο θα ειναι συμβατα τα αρχεια και πανω απολα ασφαλη.

Επισης το σημειο 2, να ειναι απλο, αξιοπιστο και ευκολο στη χρηση, ειδικα το σημειο 2 ειναι αρκετα σημαντικο για μενα.

 

Τελος με ενδιαφερει μια λυση χαμηλου κοστους, για να ελεγξω αν οντως με βολευει, μιας και ειναι η πρωτη φορα που θα χρησιμοποιησω φορητη συσκευη τετοιου τυπου (ακομα και στο κινητο δεν εχω touchscreen), ωστε αν δεν με ικανοποιει να κρατησω το tablet για τα σημεια 3-6 και να παω σε καποιο laptop.

 

Εχοντας αναζητησει διαφορα, με εψησε αρκετα το mipad2 της xiaomi, καθως και κανα δυο teclast που ειδα, αλλα ειναι 10" τα ¨καλα" και επισης διαβασα οτι ζεσταινονται.

Και στα δυο με προβληματιζει το ζητημα της εγγυησης αφου παραγγελθουν απο εξω.

 

Επισης βρηκα πολυ ομορφο το venue 8 7000, αλλα μου φαινεται ακριβο για μια πρωτη επαφη, και δεν ξερω κατα ποσο θα ικανοποιει το σημειο 2, ειναι και android.

 

Σας ευχαριστω για την οποια βοηθεια.

Edited by kontinos
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους,

 

Θέλω να αγοράσω καινούριο κινητό. Μιας και βρίσκομαι στο εξωτερικό το budget είναι 200AUD δηλαδή 130€ περίπου.

 

Τα βασικά που θέλω να έχει είναι να βγάζει μέρα φυσιολογικής χρήσης η μπαταρία, οθόνη πάνω από 4,5 και αν γίνεται να στοχεύσουμε σε μη κινέζικη αγορά, παρ' όλα αυτά όλες οι προτάσεις δεκτές. Αν υπάρχει επιλογή για κάποια παλαιότερη συσκευή που μπορεί να βρεθεί απο ebay ακόμα καλύτερα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο φίλος μου ειναι μεταξύ Meizu M2 Note,Samsung Galaxy J5 και Huawei P8 lite. Έχει βάλει στην εξίσωση και το Huawei δηλαδή. Οι συγκεκριμένες επιλογές είναι και οι μόνες, καθώς πρόκειται για αγορά 200€ για δίκαρτο από Public μόνο.

Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα ποια είναι η γνώμη σας;

Edited by wpandroidios
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...