Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Εχω προς το παρόν ένα sony xperia L, πολυ βασικό, δύο χρόνια την κάνει την δουλεία του.

Είμαι σχετικά άσχετη με τα κινητά γι' αυτό εδώ και κανα μήνα που προσπαθώ να ψάξω για αγορα ... χάνομαι.

Λοιπόν έλεγα να κοιτάξω για ένα με βασικό κριτήριο την κάμερα. Σε ένα μπάτζετ όχι τρομερό, δηλαδή αντε 300 το πολυ τι θα μου προτίνατε?

Ακόμα, επειδή εχω προσπαθήσει να το φτιαξω αλλα δεν το 'χω με το θεματακι και με το sony L με τρελαίνει το γεγονός (νομιζω ειναι θέμα android?, δεν ξερω...) ότι δεν αποθηκεύει ακριβώς τις εφαρμογές στην κάρτα μνήμης, ένα άλλο κριτήριο είναι ο χώρος που θα έχει από μόνη της η συσκευεί. Με αυτό νιώθω απλά ότι δεν έχω τίποτα. Όχι απαραίτητα τρομερό χώρο, για καμια εφαρμογη...

Τέλος πάντων, επειδή εντυπωσιάζομαι εύκολα αλλα με τα πρώτα review που βλέπω καταλαβαίνω ότι δεν ξερω τίποτα και είναι πολύ μακρια απ'ότι περίμενα, ζητάω την βοήθεια σας. Από ότι βλέπω γνωρίζεται αρκετά την αγόρα ορισμένοι (δεν με απασχολει καθολου η μάρκα) και εγώ δεν νομίζω είμαι ικανή να βρω το καλύτερο value for money.

Τελικά, δεν έχω συγκεκριμένες απαιτήσεις, ότι εσείς θεωρείται καλό για κάποια με ελάχιστες γνώσεις από κινητά και λειτουργικά, με λίγο έμφαση στην κάμερα.

Ευχαριστω πολυ! :)

 

κανε λιγο υπομονη μαζεψε αλλα 30 ευρω και παρε το z3 compact για σενα θα ναι οτι πρεπει μικρο, τρομερη καμερα, δυνατο...δες το και απο κοντα ειναι κοσμημα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοείς με το p8 προφανώς γιατί τα samsung που ανεφερα έχουν και αυτά πολύ μικρό sar για το κεφαλι, αν και το sar είναι δείκτης και όχι μετρήσιμο μέγεθος...;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα...Ψάχνουμε με τον κουνιάδο μου, ένα κινητό φθηνό από Κίνα μεριά...

Έχω ξεχωρίσει Xiaomi λογω Snapdragon & Miui (αν και δεν πρόκειται ο κουνιάδος να ασχοληθεί, γιατί να μην έχει την επιλογή των updates...)

και X5 Pro λόγω 2 gb RAM και 16 ROM... Έλεγαν ότι θα βγει το Redmi 2A στα 80$ με 2 RAM 16 ROM αλλά για μούφα την κόβω την είδηση, δεν έχει βγει κάτι!

Εσείς τι από τα δυο προτείνετε; Ο ΜΤΚ που φοράει το X5 Pro τραβάει ή λαγκάρει/ζεσταίνεται με την χρήση;

Να πω ότι η χρήση θα είναι κυρίως browsing και youtube, ταινίες/σειρές (οπότε θα έχει πχ συνεχή οθόνη για κάνα 2ωρο σε καμία ταινία).

Παίζει και τίποτα άλλο να κοιτάξουμε;

 

-Είδα και στο πλαίσιο κάτι turbo-x με snapdragon 410 (τον αναφέρει Qualcomm MSM 8916) και Android Jelly Bean!!!! ψιλομούφα μου φαίνεται...έχει κανένας γνώμη, να μην μπλέκουμε με Κίνες αμα είναι...

 

- Κανένα link για οδηγίες πώς παραγγέλνουμε από Κίνα γιατί χθες στο vickmall που κάναμε μια δοκιμή (είχαμε ψηθεί για το redmi να πω την αλήθεια), στο paypal checkout μας πέταγε πίσω χωρίς να βγάζει ωστόσο κάποιο μήνυμα ότι απορρίφθηκε η συναλλαγή, ή ότι η κάρτα που έχω συνδέσει έχει πρόβλημα...

 

(Ίσως και καλύτερα, για να ψαχτούμε περισσότερο, ίσως και το X5 pro να είναι καλή περίπτωση)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και σόρι που σας ζάλισα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το x5 pro είναι πολύ καλό για τα λεφτά του αλλά στην μπαταρία μην περιμένεις και πολλά, lag εως τώρα έχουμε μόνο σε κανα FB ( το app ) το οποίο τρώει τις δικιές του φλασιές σε κάθε συσκευή.

Προσωπικά όμως αν θες κάτι καλό θα σου έλεγα να βάλεις λίγα ακόμα και να πάρεις το redmi 2 pro αν θες αναγκαστικά 4.7-5ιντσες.

 

Όσο για τo turbo-x καλύτερα να μένεις μακριά γιατί θα πληρώσεις την διπλάσια τιμή για κάποιο τελείως άγνωστο κινέζικο.

Link to comment
Share on other sites

Περα απο αυτο που ειπε ο παραπανω για το tourbox πως ειναι ενα αγνωστο κινεζικο, μεινε μακρια και μην παρεις τουρμποξ για κανενα λογο. Ποιοτητα 0, οι συσκευες κανουν τα δικα τους, ενα ταμπλετ 6 μηνων που εχω, οποτε εχει κεφια δουλευει, οποτε δεν εχει αναβοσβηνει η οθονη, ή πεφτει η μπαταρια 1% / sec (κυριολεκτικα μιλαω για την μπαταρια), οποτε μην το σκεφτεσε καν, σκουπιδια ειναι που δυστυχως ολη η ελλαδα παει και αγοραζει
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις...Ναι το έχω υπόψη μου για το turbo x και όπως ειπα, μου φαίνεται πολύ μούφα...

Σχετικά με αύξηση του budget δεν παίζει, no $$...κοιτάμε σε 80-100eur., τα κινητά που προτείνετε τα έχω υπόψη μου αλλά δεν παίζουν φράγκα.

Ούτε και να περιμένουμε πότε θα πέσει κάποιο, είναι λύση...

Οπότε, σε αυτό το budget και αυτή τη στιγμή, τι κάνουμε; Σήμρα-αύριο να παραγγείλω δηλαδή...

 

ΥΓ. Και για την παραγγελία κανένα tip γιατί χθες μας έκοψε ο Τσακαλώτος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έφτασε η ώρα για αλλαγή κινητού στη σύζυγο μιας και το inew v3 έσπασε από πτώση. Το ποσό που διατίθεται είναι 150-170 €.

 

Έχω σταματήσει να παρακολουθώ τις συσκευές από ανατολή οπότε δεν ξέρω τι κυκλοφορεί και τι συμφέρει.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα μετα ενα μηνα παρελαβα το νεο μου redmi note 3 αλλα πολυ απλα δεν ανοιγει.........το εβαλα στην φορτιση αναψε το κοκκινο λαμπακι και μετα απο λιγο εσβησε και δεν ξανααναψε!!!! προσπαθησα να κρατησω μεχρι και 2 λεπτε το κουμπι power on off αλλα και παλι τιποτα......ειμαι απελπισμενος!!!!!!!!! η αγορα εγινε απο το lightinthebox. παρακαλω αν μπορε καποιος να με βοηθησει!!! ευχαριστω εκ των προτερων!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις...Ναι το έχω υπόψη μου για το turbo x και όπως ειπα, μου φαίνεται πολύ μούφα...

Σχετικά με αύξηση του budget δεν παίζει, no $$...κοιτάμε σε 80-100eur., τα κινητά που προτείνετε τα έχω υπόψη μου αλλά δεν παίζουν φράγκα.

Ούτε και να περιμένουμε πότε θα πέσει κάποιο, είναι λύση...

Οπότε, σε αυτό το budget και αυτή τη στιγμή, τι κάνουμε; Σήμρα-αύριο να παραγγείλω δηλαδή...

 

ΥΓ. Και για την παραγγελία κανένα tip γιατί χθες μας έκοψε ο Τσακαλώτος!

 

Το redmi 2 στα 110-115 είναι πάντως, αλλιώς κοίτα το doogee x5 pro ή τον αντικαταστάτη του x6 pro.

για την παραγγελία μπορείς να δεις το θέμα του paypal

Paypal

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η συσκευή δηλαδη, δούλεψε και ψοφησε, όπως το όνομα του μαγαζιού, σαν κεραυνός! :lol: :p

Ρωτα στο αντίστοιχο θέμα της συσκευής κ, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, θα το στρωσεις μην ανησυχείς.....;)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=426591

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η ερώτηση έχει ήδη τεθεί στο topic της συγκεκριμένης συσκευής το παρόν :lock:

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

γραψε τι χαρακτηριστικα προτιμας

πχ μεγεθος οθονης, δικαρτο, notification led, 4g κτλ

 

Έχεις δίκιο, δεν ημουν αναλυτικος.

 

Το κινητό που είχε ήταν 5" με διαστάσεις 144*71. Οπότε όχι μεγαλύτερο από αυτές. 2καρτο δεν είναι πρωτεραιότητα, 4g ναι, led αν εχει καλό θα είναι όπως και microsd.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν ημουν αναλυτικος.

 

Το κινητό που είχε ήταν 5" με διαστάσεις 144*71. Οπότε όχι μεγαλύτερο από αυτές. 2καρτο δεν είναι πρωτεραιότητα, 4g ναι, led αν εχει καλό θα είναι όπως και microsd.

 

να υποστηριζει οπωσδηποτε την μπαντα 800mhz του 4G

ή αν δεν την υποστηριζει δεν υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

πάρε το samsung j5, αφού πρόκειται για τη σύζυγο :devil: και άσε τις ταρζανιές από Κίνα, γιατί αν τύχει κάτι θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή....:lol::p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους παιδια! Μολις πουλησα το (απιστευτο) Oneplus one που ειχα γιατι ειχε σπασει το digitizer κ ειπα να δοκιμασω κατι καινουριο. Το oneplus ηταν ενα απιστευτο τηλεφωνο οσο σε ποιοτητα κατασκευης οσο κ σε ταχυτητα κ οθονη. Το μονο που καμια φορα θα ηθελα ειναι λιιιιγο παραπανω αυτονομια. Προς το τελος (δεν ξερω αν φταει το update) ζοριζοταν αρκετα να βγαλει την μερα και θα ηθελα να βρω κατι εφαμιλο με περισσοτερη αντοχη.

 

με σειρα σημασιας με ενδιαφερουν τα παρακατω:

1) ΜΠΑΤΑΡΙΑ

2) Ποιοτητα κατασκευης >

Ταχυτητα

3) Καλο display σε 5.5 ιντσες αλλα αν προκειται για μεγαλη διαφορα στα υπολοιπα συζηταω για 5.

4) IR αν ειναι δυνατον

 

300Ε ειναι το ταβανι, αλλα για καμια 20αρια ευρω αν υπαρχει κατι φανταστικο δινουμε..

 

Μεχρι τωρα εχω κοιταξει για το

1) redmi note 3 (32/3GB) οπου ομως εχει γινει σηριαλ με το bootloader κ τα ρεστα κ μια δεν δουλευει το ενα κ το αλλο

2) Letv pro . Που το φοβαμαι απο μπαταρια

3) να παρω ενα meizu mx4 pro μεχρι να δω αν μου γυαλισει κατι αλλο γιατι εχω ακουσει γενικα τα καλυτερα..

 

Αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

πάρε το samsung j5, αφού πρόκειται για τη σύζυγο :devil: και άσε τις ταρζανιές από Κίνα, γιατί αν τύχει κάτι θα βλαστημάς την ώρα και τη στιγμή....:lol::p

 

Μπααα, είναι εκπαιδευμένη!

 

800mhz ποια εταιρεια έχει 4g;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να πάρω το motto 360 2 gen .απο που να το πάρω ; Βρήκα στο Amazon . Έχετε καμία άλλη ιδέα ; Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για την αδερφη μου κινητο, χαλασε το galaxy nexus που της ειχα δωσει για αμεση αγορα απο εδω.

Προς το παρων σε αυτα τα λεφτα μονο το Lumia 640 βλεπω να αξιζει αν και δεν ξερω ποσο θα την βολεψουν τα windows.

Υπαρχει κατι αλλο που δεν βλεπω αλλα μεχρι 130 ευρω? (ισως να την πεισω να παω και λιγο παραπανω αλλα δυσκολα)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς από εκεί και να χει ελέγξει αν είναι γνήσια; γιατί λίγο που κοίταξα στο xda είδα αναφορές για κλώνους...

 

Προφανώς είναι κλώνοι ή refurbished.

 

To Huawei P8 έχει πολύ κακή GPU, χειρότερη και από Adreno 305. Μη λαμβάνεις καν υπόψην σου τον αριθμό των πυρήνων, τα GHz και άλλα κουραφέξαλα. Το chipset του είναι κάκιστης αρχιτεκτονικής.

 

Προφανώς το G3 είναι απείρως καλύτερη επιλογή από το P8.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...