Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δες και το huawei g8
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο συσκευές για το budget τους είναι πολύ καλές. Κάπου χάνει το ένα κάπου το άλλο. Αν δεν σε πειράζει η μικρή μνήμη του Aqua, πας σε αυτό καθώς κερδίζεις σε lag free εμπειρία, αδιαβροχοποίηση και καλή μπαταρία. Αλλιώς στο P8 lite κερδίζεις σε πιο premium αίσθηση στο χέρι, περισσότερο χώρο, καλύτερη κάμερα αλλά από αυτά που διαβάζω η μπαταρίου του δεν είναι αξιόλογη.

Εγώ προσωπικά δεν έχω και πολύ καλή εμπειρία από το Huawei P7 που είχα αλλά αυτό είναι μία γενιά πίσω θεωρητικά. Δες τα και τα δύο από κοντά σίγουρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν το μεγεθος ειναι κατι που μπορει να σε ενοχλησει καλυτερα να μην πας σε κατι πολυ μεγαλο.

xiaomi mi4c και huawei p8 απο μενα.θα σε καλυψει ενα εκ των δυο στο επακρο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

p8 κι απο μενα,πολυ πιο συμπαθητικο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση μόνο.

Αν είναι να προτιμήσεις το P8, καλύτερα να πάς στο Honor7. Πιο καινούργιο, πιο δυνατό επεξεργαστή..... πιο φθηνό (!!!).

Μιας και δεν παίζεις παιχνίδια... ίσως είναι καλύτερη λύση.

 

To OPX το βγάζεις ουσιαστικά μόνος σου απέξω.

Το MX5 για εμένα, σε αυτά τα λεφτά, δεν αξίζει. Τοo overvalued, ειδικά για όσα μπορείς να αγοράσεις από Κίνα, με λιγότερα λεφτά.

 

Και επίσης πολύ δυνατή επιλογή σε αυτά που έχεις βάλει είναι το Flex2. Ένα από τα καλύτερα και δυνατότερα κινητά στην αγορά.

(Αλλά με αμφίβολη υποστήριξη ακόμα και από την ίδια την LG, μετά από το Android 6)

Edited by Ayrton
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλες γιορτες στην παρεα του myphone.gr

Μετα απο εναν χρονο χρησης του G3s(το οποιο μετα απο την αναβαθμιση σε lollipop δεν παλευεται) ψαχνομαι για καινουργιο κινητο κυριως απο την κινεζικη αγορα. Το budget ειναι αυστηρα στα 180 ευρω.

Το κινητο προοριζεται για βαρυ browsing και πολυωρη χρηση δεδομενων(ουσιαστικα εχω αντικαταστησει τον υπολογιστη με το κινητο) οποτε με ενδιαφερει μια οσο γινεται περισσοτερο lag-free εμπειρια χρησης και μια ανω του μετριου μπαταρια.

Επισης ειναι δεδομενο οτι καποια στιγμη θα χρησιμοποιησω custom rom στο κινητο.

Απο χαρακτηριστικα αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι:

1. 3GB RAM

2.Καλα specs

3.Να εχει καλη οθονη(θα προτιμουσα μεχρι 5 ιντσες αλλα δεν εχω θεμα και στα μεγαλυτερα κινητα)

4.Να ειναι οσο το δυνατον futureproof γινεται(δεν θελω να την ξαναπατησω οπως με το LG)

 

Μεχρι στιγμης μου εχουν κεντρισει το ενδιαφερον τα συγκεκριμενα smartphones

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_194439.html?wid=1

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_232589.html

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλες και φίλοι.

Έχω 2 Lumia 535 και είμαι υπέρ ευχαριστημένος ως συσκευή. Κάνω αυτά που θέλω από ένα κινητό άνετα. Θέλω όμως κι ένα tablet με μεγάλη οθόνη για όλες εκείνες τις εφαρμογές που τις απολαμβάνεις σε μεγάλη οθόνη, πχ παιχνίδια, βίντεο, ανάγνωση βιβλίων, FB κλπ.

Θέλω λοιπόν ένα tablet 10" και πάνω με wi fi και τουλάχιστον 3G. Να μπορώ να κάνω αυτά που αναφέρω παραπάνω με αρκετά μεγάλο βάθος χρόνου. Να μη χρειαστεί σε ένα - δύο χρόνια να πάρω καινούργιο. Φυσικά πάνω απ'όλα να είναι όσο δυνατόν οικονομικότερο. Μπορείτε να προτείνεται κάτι και από Ελληνική και από Κινέζικη αγορά?

Ευχαριστώ και καλές γιορτές.[

Edited by DonPitbull
Link to comment
Share on other sites

Και το lg g3 βαλτο μεσα στις επιλογες.Εχει ηδη ενα χρονο αλλα εχει σιγουρο το update σε Marshmellow και μεγαλη υποστηριξη σε roms ;)

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ποιο από τα τρία θα επιλέγετε και γιατί? Είμαι κάτοχος του vibe z2 pro( ελληνικο) και σκέφτομαι να το πούλησω για να τσιμπησω ένα από τα αλλά δύο.
Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Το lenovo vibe z2 pro έχει 2κ οθόνη και παρότι 6 ιντζες είναι παρόμοιες διαστάσεις με 5.5'' κινητά λόγω πολύ μικρών bezzels
Sent from Meizu Pro5
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σκεφτομαι να παρω δωρω το LG g4c στην κοπελα μου.

Το βρισκω μια καλη επιλογη και με καλη καμερα 12mp.

Με προβληματιζει το εξης: στα σκρουτζομαγαζα το βρισκω χαμηλοτερη τιμη στα 139 (!) , με τιμη στα μεγαλα μαγαζια του εμποριου στα 199. Οπως θα ελεγε κι ο Ογκουνσοτο "ποτς ντενεν ατο"? Πως γινεται να ειναι 60 ευρω κατω? Φοβαμαι μην φαω φολα. Διοτι στα 139 ειναι τρελο value for money

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έδινα κάτι παραπάνω και θα έπαιρνα μεταχειρισμένο από ελληνική αγορά το honor 6(το οποίο δέχεται και κάρτα μνήμης) ή το one plus one.ειδικά εάν δεν αλλάζεις συχνά κινητά και τα κρατας αρκετό καιρό είναι ιδανικές επιλογές και τα 2.
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι αναφερόσουν στα 2015 μοντέλα και ρωτούσα αν ήθελες να κολλήσουμε και το z3. Μετά είδα ότι μιλάς για τα 2016 και επειδή δεν μπορούσα να το σβήσω το τρποποίησα με αυτό που βλέπεις! :)
Link to comment
Share on other sites

Τόσες επιλογές έχεις παίχτη.

Δες τις επιλογές από xiaomi, meizu στα χρήματα αυτά. Άψογη εμπειρία χρήσης, πολλές αναβαθμίσεις και για καιρό. Οι πιο ποιοτικές κινέζικες μαζί με one plus. Lenovo δε βάζω στην παρέα λόγω software/ υποστήριξης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! Οντας ηδη κατοχος nexus 4, εχω συνηθισει "καθαρο" android και κλινω προς moto x (2014), μιας και υπαρχει μια ελπιδα να το βρω σε σπεσιαλ τιμη. Τα παιδια στο φορουμ λενε κιολας οτι με την αφιξη της 6.0 το κινητο αφησε πισω του προβληματα που ειχαν προκυψει στην 5. Το honor7 το βλεπω αρκετα ψηλα στο σκρουτζ. Αν ηταν να φτασω τα 370, νομιζω θα εδινα αλλα 30 να παω για g4, κατι που δεν θα γινει. Το g3 ειναι στα υποψιν, ειδικα αν το βρω καπου μεταχειρισμενο, αλλα οπως και να 'ναι φαινεται ως μια επιλογη που δεν θα απογοητευσει.

 

Το letv βγαινει εκτος λογω μεγεθους.

Περιμενω εως δευτερα που θα εχω απαντηση για το moto x (εχω βρει και αγοραστη για το nexus) και αν δεν κατσει του nexus συνεχιζουμε, ελπιζω μαζι, την αναζητηση!

Link to comment
Share on other sites

Για a7 λεω οχι Γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν είναι Ευρωπαϊκό μοντέλο και δεν θα έχεις εγγύηση.....ανάμεσα σε ααυτά που είπες προτείνω το s5
Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις αν συγκρίνουμε το neo με το Α5 2016.Το Α θα είναι κατά πολύ ακριβότερο γιατί ακόμα δεν κυκλοφόρησε,ενώ σαν χαρακτηρηστικα είναι πολύ κοντά εκτός αν θέλεις μεταλλικό πας σε Α5 και μη αδιάβροχο.Το Α7 είναι ένα κλικ πάνω αλλά η μεγαλύτερη διαφορά είναι η μεγαλύτερη οθόνη.Οπότε θες 5 ίντσες η 5 μισή??
Link to comment
Share on other sites

Ωπα. Γιατι τι προτείνεις;:)

Ακόμα τίποτα, αλλά να δώσει λεφτά και να πάει από Ζ2 Pro σε Χ800 δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου. Οθόνη (ίσως), μπαταρία, κάμερα είναι καλύτερο το Ζ2 Pro.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

γνωριζει καποιος ποτε θα τιμολογηθουν τα νεα Α5,Α7 στην Ελλαδα;

δεν ειμαι για να περιμενω πολυ.

εχω στο στοχαστρο το S5 neo εδω και 2 μηνες, περιμενω να παει (αν παει.. )γυρω στα 250 ευρω για να ειμαι πιο ανετος στο budget μου.

αλλα και τωρα που ειναι λιγο κατω απο τα 300 ειμαι οκ.

αναβαλλω την αγορα μονο για να δω τα καινουργια Α.

απο οτι καταλαβα το Α7 θα ξεφευγει αρκετα (400; 450;)...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...