Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα εκανες και πηρες s6..ποιο δυνατη συσκευη,ποιο καλα στο χερι..το note 4 ειναι ακριβο γιατι ακομα δεν εχει ελλαδα το note 5!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν το πάρεις απο Ελλάδα φοράει την international rom οποτε είσαι καλυμμένος.για την εγγύηση ρωτά καλυτερα το καταστημα απο το οποίο σκέφτεσαι να το αγοράσει.
Link to comment
Share on other sites

2 Ερωτήσεις ομως...

1.Τί γίνεται σε περιπτωση που το κινητο παθαινει καποια βλαβη?Απο οτι γνωριζω δεν υπαρχει αντιπροσωπεια της Meizu στην Ελλαδα.

2.Υπάρχει Google play στην συσκευη?Δεν ειναι φορτωμένο με κινεζικες εφαρμογες?

 

Το Meizu θα έπαιρνα και εγώ, αλλά στα 150 και από ... Κίνα... :p

Αν ήθελα αποκλειστικά από Ελλάδα, ίσως το σκεφτόμουν για το Vodafone με δεδομένο ότι θα έχω εγγύηση... Δεν είναι κακή συσκευή παρεπτιπτόντως και νομίζω ότι κατασκευάζεται από την ZTE που δεν είναι τυχαία εταιρεία... Σε specs επίσης είναι τίμιο, για αγορά από Ελλάδα πάντα...

Στις ερωτήσεις:

1) Υπόθετω πάει ανάλογα με το μαγάζι. Από skroutz είδα ότι ένα κατάστημα για το M2 Note, αναφέρει εγγύηση 2 χρόνια, Ελληνικής αντιπροσωπείας...

2) Ναι υπάρχει google play. Κινέζικες εφαρμογές όλο και κάτι μπορεί να έχει (ανάλογα την rom/κατασκευαστή/τηλέφωνο πάει αυτό), αλλά δεν είναι σημαντικό θέμα. Μπορείς εύκολα να αφαιρέσεις ότι περιττό υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό και με την μεγαλύτερη οθόνη είναι και το Lenovo A7000

 

 

http://www.quickshop.gr/ProductDetails/Cell-phones/Cell-phones-cat1/MobilePhone-CAT350/LENOVO%20SMARTPHONE%20%20A7000%205,5_apo__apo_%208GB%20LTE%20WHITE%20(PA030011RO).aspx

Link to comment
Share on other sites

Εδω μια καλή πρόταση.

http://www.skroutz.gr/s/7536139/Vero-W120i-11-6-32GB.html

 

Αλλου στις 11.6 με full HD οθονη ξεφεύγει αρκετα.

Αλλιως με HD οθονη αυτο

http://www.skroutz.gr/s/5785020/Asus-Transformer-Book-T200TA-CP004H-Z3775-2GB-32GB-500GB.html

 

Αν και γνώμη μου καλυτερα αυτο εστω 10 ίντσες και εστω HD οθονη αλλα ειναι εξαιρετικό.

http://www.skroutz.gr/s/7737241/Asus-Transformer-Book-T100HA-10-1-64GB.html

 

Απλά οτι αγοράσεις να προσέξεις τον παράμετρο γνωστά πληκτρολογίου αν υπαρχουν ελληνικούς χαρακτηρες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω μια φθηνή πρόταση για κινητό για την μητέρα μου. Νομίζω πως μέχρι τα 70 ευρώ κάτι θα μπορέσω να βρω και ισχύει το όσο πιο φθηνά τόσο πιο καλά. Προσωπικά αν και ψιλοασχολούμαι με συσκευές από Κίνα δεν ξέρω τι παίζει σε αυτές τις τιμές.

Ουσιαστικά δεν θέλω τπτ τρομερό αρκεί να έχει τα εξείς:

- Οθόνη ιδανικά στις 4,0-4,7 ίντσες , ίσως βολευτεί και με 5 ίντσες.

- Ανάλυση τουλάχιστον 840χ480.

- Ραμ 1 γίγα, ρομ 8 γίγα.

- Μια αξιοπρεπή μπαταρία, δεν χρειάζονται υπερβολές.

- Μονόκαρτο, 3g,

 

Αυτές είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις. Οτιδήποτε παραπάνω μετράει θετικά για την συσκευή και κυρίως αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι δοκιμασμένη και αξιόπιστη. Τέλος αν γινόταν να βρεθεί κάποια συσκευή η οποία βγάζει και φωτογραφίες που να βλέπονται θα ήταν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά στο Doogee X5... To έκαναν και hands on εδώ στο φόρουμ και για τα λεφτά του φαίνεται τίμιο... http://www.myphone.gr/d/doogee/x5.551/hands-on/

85 από Ελλάδα, 50 κάτι από Κίνα... Με καμιά 80αριά από Κίνα υπάρχει η pro έκδοση με 2gb ram και υπάρχει και το Doogee Y100X...

Δεν έχω προσωπική άποψη για αυτά τα Doogee, ούτε ξέρω τι προτάσεις παίζουν στην κατηγορία, απλά είδα σήμερα το hands on και είπα να το αναφέρω... :)

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά στο Doogee X5... To έκαναν και hands on εδώ στο φόρουμ και για τα λεφτά του φαίνεται τίμιο... http://www.myphone.gr/d/doogee/x5.551/hands-on/

85 από Ελλάδα, 50 κάτι από Κίνα... Με καμιά 80αριά από Κίνα υπάρχει η pro έκδοση με 2gb ram και υπάρχει και το Doogee Y100X...

Δεν έχω προσωπική άποψη για αυτά τα Doogee, ούτε ξέρω τι προτάσεις παίζουν στην κατηγορία, απλά είδα σήμερα το hands on και είπα να το αναφέρω... :)

 

Ευχαριστώ πολύ, θα ρίξω μια ματιά στο thread. Κάτι τέτοιο ψάχνω πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω κινητο με πληκτρα. Θελω να ναι μικρο σε μεγεθος με μεγαλα πληκτρα λεπτο καλη μπαταρια και καλη ποιοτητα κατασκευης. Τι προτεινετε ;
Link to comment
Share on other sites

G3 θα ελεγα εγω γιατι εχει πιο απροβληματιστη οθονη, εχει πιο κρυο επεξεργαστη και εχει την ιδια πολυ καλη καμερα. Και ειναι φητνοτερο , ειδικα η εκδοση με τα 3 γιγα ραμ που ειναι η μονη που θα πρεπει να κοιτας
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι κάποιο από τα τρία. Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 300€. Δεν θέλω κινητό από Κίνα (το βιάζομαι πολύ). Μέση χρήση, ελάχιστα παιχνίδια και αυτά πολύ ελαφριά. Εξειδικεύω σε προγράμματα ζωγραφικής και Drums.

Ποιο νομίζετε μετά από τόσο καιρό ότι έχει ξεπεράσει κάποια προβλήματα hardware, και ποιο λέτε να αντέξει πιο πολύ στο χρόνο; Γέρνω περισσότερο στο G3, αλλά ακούω ακόμη καλά λόγια και για το G2. Το μείον που βρίσκω στο S4 είναι η 16αρα μνήμη αποθήκευσης. Προτιμώ 32αρα μνήμη.

Σκεφτόμουν και το GALAXY S5 αλλά 350€ που κοστίζει με άλλα 45€ αγοράζεις το LG G4.

LG G2 275€ / LG G3 292€ / SAMSUNG GALAXY S4 (I9506) 295€

Υπάρχει κάτι άλλο μέχρι 300€;;

Edited by geokaza
Link to comment
Share on other sites

ΛΠάρε το G2 32gb (όχι το16αρι)με κλειστά τα μάτια είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα 2 με διαφορά και με τρομερή αυτονομία..εκτός αν βρεις το g4 1-2 μηνών κοντά στο 300 -330 αρι και το τσιμπήσεις.Lg g3 και ειδικά s4 μακριά.

Άκουμε θα με θυμηθείς!!!

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Είμαι σε αναζήτηση νέου κινητού με καλή αυτονομία, 3GB ram και θα ήθελα να έχει fingerprind id. Επίσης να έχει και

αξιοπρεπή φωτογραφικη. Μπορώ να διαθεσω μέχρι 350 ευρώ (και για μη κινεζικο έως 400).

Μέγεθος οθόνης: 5-5.7 (ιδανικά 5.5).

 

Να σημειωθεί ότι δεν παίζω παιχνίδια οπότε δεν με ενδιαφέρει ένας high end επεξεργαστής ή καλή κάρτα γραφικών.

 

Είχα κατασταλάξει στο meizu mx5 αλλά δεν ξέρω αν έχει τόσο καλή αυτονομία. Επίσης υπάρχει το Lenovo p1 pro το οποίο

φαίνεται να έχει πολύ καλή μπαταρία αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακομα.

 

Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο? Δεν βιάζομαι πολύ, μήπως προς το τέλος του χρόνου θα βγούνε άλλα μοντέλα?

 

Ευχαριστώ.

Edited by tsahmatsis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ και ο αδερφός μου πάντως με το G3 απ' όταν βγήκε δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

 

Αλλα θα πήγαινα όντως στο G4.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας περάσει και από τα δυο, θα πρότεινα G3.

 

Το Flex2 είχε θέμα με την υπερθέρμανση (περιορισμός της φωτεινότητας της οθόνης μέχρι να πέσει η θερμοκρασία), είχε "προβληματική" AMOLED με χαμηλή φωτεινότητα στο 50% εν συγκρίσει του G3 που στο 50% ήταν φωτεινότερη, και η κάμερα ήταν πανομοιότυπη.

 

Ειδικά όταν πήρα το μοντέλο με τα 3gb RAM, το κινητό απογειώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ χθες! :)

 

Μπαταριάρα φίλε. Από χθες στο 60% που ήταν όταν το αγόρασα, είναι σήμερα στο 21% και με σκάλισμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις κανονική - λογική χρήση αναφέρομαι στη μπαταρία δεν έχεις κανένα λόγο να πας για το G2 εκτός από το μέγεθος κατευθείαν στο 32gb LG G3.

Για το G4 γνώμη μου δεν συμφέρει τα επιπλέον χρήματα που ζητά σε σχέση με το μοντέλο που αντικαθιστά.

Τα άλλα τηλέφωνα για μένα είναι υποδεέστερα του g3

 

από ευχαριστημένο κάτοχο LG G3 16gb

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας περασει κι απο τα 3 κινητα θα σου προτεινα το G3 ,αλλα αυτο με τα 3gb ram.

Ο λογος ειναι οι 5,5' οθονη,η αποσπωμενη μπαταρια κι η καρτα sd.

Αν ψαχνεσαι για αυτονομια και λιγο πιο μικρο μεγεθος τοτε G2,απλα ισως να μην δεις αναβαθμιση λογισμικου.

Καλα το S4 ξεχνα το...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

ΛΠάρε το G2 32gb (όχι το16αρι)με κλειστά τα μάτια είναι πολύ καλύτερο από τα άλλα 2 με διαφορά και με τρομερή αυτονομία..εκτός αν βρεις το g4 1-2 μηνών κοντά στο 300 -330 αρι και το τσιμπήσεις.Lg g3 και ειδικά s4 μακριά.

Άκουμε θα με θυμηθείς!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα.

G2 αυστηρά η δίνεις κατι παραπάνω εστω μεταχειρισμένο 2-3 μηνών G4 πολυ προτιμότερο απο το G3.

 

Εναλλακτική κανα μεταχειρισμένο z3

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κινητό για την σύζυγο, Dual Sim, about 150 ευρώ, Android (είμαι ευχαριστημένος χρήστης windows αλλά θέλω το δεύτερο τηλέφωνο στην οικογένεια να είναι Android), max 5 ίντσες και δυστυχώς από Ελλάδα, μια και το τηλέφωνο της έπαψε να λειτουργεί και επείγεται η αντικατάσταση του. Μπαταρία και κάμερα (όσο γίνεται σε αυτήν την κατηγορία τιμής) είναι αυτά που την ενδιαφέρουν περισσότερο μιας και δεν είναι καθόλου απαιτητικός χρήστης.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε.

 

Έχω ένα iPhone 4S αλλά ενδιαφέρομαι για την αγορά καινούριου δίκαρτου κινητού με μεγάλη οθόνη (τουλάχιστον 5.5'' αλλά αν είναι 6'' ακόμη καλύτερα) που -το βασικότερο όλων- να έχει πολύ καλή αυτονομία (έχω βαρεθεί να φορτίζω το 4S). Καλό θα ήταν να το πάρω από ελλάδα για να έχω την ασφάλεια του service και της εγγύησης αλλά αν υπάχει πραγματική ευκαιρία από κινεζομάγαζο διατίθεμαι να δοκιμάσω.

 

Κοιτούσα το Ascend Mate 7 που βγαίνει γύρω στα 550 αλλά πιστεύω ότι ίσως είναι λίγο overkill για τις απαιτήσεις μου. Βασική χρήση κάνω (όχι παιχνίδια, όχι πολύπλοκα πράγματα) αλλά δουλεύω αρκετά το ίντερνετ (γι' αυτό και η ανάγκη για μεγάλη οθόνη) οπότε αν ήταν 4G το κινητό ακόμη καλύτερα, ενώ με ενδιαφέρει να έχει δυνατότητα για αξιοπρεπείς φωτογραφίες στο φώς και το σκοτάδι (δεν ζητάω το τέλειο, φωτό επιπέδου 4S θα ήθελα αλλά να μπορεί να βγάζει και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, κάτι το οποίο δεν υφίσταται με το 4S). Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά οι sim που θα έχω θα είναι η μία vodafone και η άλλη cosmote.

 

Υπάρχει κάποια καλή πρόταση μέχρι 250 ευρώ ή να κάνω την καρδιά μου πέτρα και να δώσω το 550άρι για το Mate 7 ?

 

Ζαχαρώνω αρκετά και τα Xperia C5 και Lenovo Z2 κι ας φτάνουν το 350άρι.

 

Ευχαριστώ.

Edited by iparout
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...