Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναυαρχίδα με καλή μπαταρία είναι και τα Z3 Z3compact...

 

Πλέον με τα Z5, λογικά η τιμή τους θα πέσει και αρκετά μέσα στο μήνα αν έχεις υπομονή.

 

Αλλά κατά τ' άλλα θα πήγαινα στο Play από όσα προτείνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nexus 6 για να περνάς ROMS και για την μεγάλη οθόνη.

G4 για την άριστη κάμερα και τις μικρές διαστάσεις για το μέγεθος της οθόνης.

Oneplus 2 για την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ήρθε ο καιρός νομίζω να αποχωριστώ το τιμιότατο iPhone 4 μου και ψάχνω κάτι στις 5 ίντσες μέχρι 300 ευρώ για να το αντικαταστήσω. Στο μυαλό μου ως τώρα έχω τα Xiaomi Mi4c και Oneplus X (έχω ήδη πρόσκληση).

Μέχρι τώρα η λίστα μου είναι η εξής:

 

ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ4c:

+ σίγουρα φθηνότερο

+ νεότερα (και καλύτερα) CPU, GPU

+ 32GB εσωτερική μνήμη αντί για 16 του OnePlus (έχω συνηθίσει στα 32 που έχει το iPhone μου τώρα)

+ Μεγαλύτερη μπαταρία

+ QuickCharge

- Ελλειπής κάλυψη 4G

 

ONEPLUS X:

+ πολύ ομορφότερο design (μου φαινεται πλαστικούρα το Xiaomi)

+ Υποδοχή microSD card έως 128GB (αν και πρέπει να επιλέξεις αναμεσα σ αυτήν και τη 2η SIM αλλά δε με ενδιαφέρει γιατί έχω μία)

+ Gorilla Glass 3 (για μενα που δεν ειμαι κι ο πιο προσεκτικός μετράει πολύ)

+ FM Radio (επίσης μετράει πολύ, μου έλειψε από το iPhone)

+ καλύτερη εμπρόσθια κάμερα (κλάιν μάιν βέβαια)

- μικρή μπαταρία

 

Δεν ξέρω αν το ότι το Oneplus δεν έχει USB type-C είναι μείον όπως επισής δεν ξέρω πόση διαφορά έχουν τα OXygenOS και MIUI. Οι χρήστες λένε καλά λόγια και για τα δύο πάντως.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση ρίξτε την αρκεί να υπάρχει η αντίστοιχη κοινότητα από πίσω για υποστήριξη (πράγμα που έχουν και τα δύο παραπάνω)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, κατανοητό... Κατά τ'άλλα, είναι καλύτερος ένας 8πύρηνος επεξεργαστής (όπως αυτοί που ανάφερα, που δεν είναι 64bit απ'ότι βλέπω) από έναν 4πύρηνο 64bit; Λαμβάνοντας υπόψη ότι με ενδιαφέρει περισσότερο η διαχείριση/ταχύτητα της RAM/ROM για γρήγορη εναλλαγή εφαρμογών κλπ, παρά η μεγάλη υπολογιστική ισχύς της CPU & GPU για 3D παιχνίδια και τέτοια... Γι'αυτό αναρωτιέμαι μήπως είναι καλύτερα ένας 4core/64bit.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ο προβληματισμός μου για την επιλογή ενός από τα 2 παραπάνω κινητά, ξεκίνησε από την στιγμή που είδα το S5 neo, από κοντά.

μου φάνηκε μεγάλο, αν και είναι μόνο 1 εκατοστό μακρύτερο.

Κατά τα άλλα έχουμε 2 κινητά με διαφορά ενός έτους στην κυκλοφορία με το δεύτερο να υπερτερεί σε σχεδόν όλους τους τομείς, εκτός από

το μέγεθος.

Από τιμή η διαφορά τους είναι περίπου 70€

Η σύγκριση υπάρχει εδώ.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=6252&idPhone2=6506

 

το κινητό που έχω τώρα είναι 4,5" και μου φαίνεται καλό το μέγεθος και βολικό.

Από την μία λοιπόν

Μεγαλύτερο κινητό

πιο ακριβό

καλύτερα χαρακτηριστικά

 

και από την άλλη

Βολικό μέγεθος

70€ πιο φτηνό

ικανοποιητικά χαρακτηριστικά.

 

Τι θα επιλέγατε??

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός Samsung galaxy note 2 εδώ και 2 χρόνια. Παρόλο που δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με την μακροχρόνια συμβίωση μαζί του, τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει διαβολιά να αλλάξω το κινητό μου σε κάτι πιο νέο και πιο φρέσκο. Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 250 - 300 €, να έχω τουλάχιστον 5,5 οθόνη και να έχω ράδιο. Να το αλλάξω ή να περιμένω να πεθάνει ? Αν το αλλάξω τι να πάρω (παρακαλώ τις προτάσεις σας με επιχειρήματα). Ευχαριστώ τους φίλους του Forum για την συμβολή τους στην συζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχει λήξει η εγγύησή του, προσωπικά θα άλλαζα μια ROΜ έτσι για την ανανέωση, και θα ανέβαζα το budget μου στα 400. Εκεί παίζει το LG G4 με πολύ καλή κάμερα ,5,5" οθόνη και FM radio.

 

Στα 250 ευρώ από Ελλάδα δεν παίζει κάτι αξιόλογο με τα χαρακτηριστικά που θέλεις. Στα 270/300 παίζει το LG G3 (πρώην ναυαρχίδα που θα πάρει Android 6.0) σε δυο εκδόσεις: την 2gb ram και την πιο future-proof 3gb ram. Προβλήματα με την οθόνη (κιτρινισμα και προβληματικά Panel) είναι από τα πιο διαδεδομένα στις πρώτες παρτίδες, αλλά με 3 συσκευές που έχουν περάσει από τα χέρια μου (2 2gb και μια 3gb) δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα.

 

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει από Κίνα, απ' όπου σίγουρα παίζουν πολύ καλά deals. Δεν ασχολούμαι όμως με κινέζικα, τα παιδιά εδώ είναι ειδήμονες όμως ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα στο S5 Neo. Πολύ καλή μπαταρία και κάμερες, και θα πάρει και Android 6.0 (επιφυλάσσομαι για το αν θα πάρει και το Mini 6.0, δεν γνωρίζω)
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των 2 εγώ θα έλεγα Flex 2, πολύ ωραίο design και απολαυστική οθόνη (πάρα τα μικροθέματα)

Mε τα update που έχει πάρει δεν έχει σχέση με το πως ήταν αρχικά (πολύ βελτιωμένο)

Δες στο θέμα του τηλεφώνου για περισσότερες πληροφορίες και για να μην βγούμε offtopic εδώ :)

 

Το καλύτερο φυσικά θα ήταν να το δεις από κοντά ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύγκριση και το μίνι δεν αξίζει τα λεφτά του..σε αυτά τα λεφτά πας σε Α5,J5 στα 180 ευρώ..αλλιώς αν θες λίγο πιο μικρό s3 neo στα 160,μπορεί και λιγοτερα και είναι πανομοιότυπα με το μινι..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Υπάρχει κανενας ιδιοκτητης των εν λογω κινητων ή εστω καποιος που εχει σχετικη εμπειρια χρησης τους???

Το δοκιμασα σε καταστημα και αυτη η φωνητικη αναγνωριση για μαιλ/sms και λοιπα μου αφησε τρελλα καλες εντυπωσεις, επειδη το χρησιμοπιω και στο αυτοκινητο

 

περιμενω αποψεις, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Lumia 640 πιο νέο μοντέλο και πολύ καλύτερο ειδικά από το lg..Στο Android δεν φτάνει ούτε για ζητώ το 1 giga ram..Οπότε σε αυτή τη τιμή 640..αν θες Android στα 160 υπάρχει το s3 neo και στα 180 το j5..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι κάτοχος samsung s4 και μου έσπασε η οθόνη. Για αλλαγή δεν γλυτωνω με τίποτα κάτω απο 150 ευρώ. Το κινητό το εχω 2 χρόνια με χάλια μπαταρία, 2 φορτίσεις την ημερα. Αξίζει να το επισκευάσω η να πάω σε νέο. σκέφτομαι Lenovo 7000, η τα xaiomi to red 2? θέλω κατι με 200 εώς 250 ευρώ. Κάποιος να προτείνει κατι.. Επίσης από Κίνα τα κινητά ειναι αξιόπιστα; Έχουν θέμα με το sar;
Link to comment
Share on other sites

Το lumia εχει καλυτερη καμερα και πιο lag free εμπειρια οταν αρχισει να παλιωνει, σε σχεση με το lg.

Κατα τα αλλα, λογω windows εχει ελλειψεις σε εφαρμογες και buggy εφαρμογες οπως το facebook. Γενικα αν χρησιμοποιεις social εφαρμογες-facebook κλπ αρκετα και δεν αρκεισαι σε λιγοτερα πραγματα προτιμησε το lg. You choose!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός Samsung galaxy note 2 εδώ και 2 χρόνια. Παρόλο που δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με την μακροχρόνια συμβίωση μαζί του, τον τελευταίο καιρό με έχει πιάσει διαβολιά να αλλάξω το κινητό μου σε κάτι πιο νέο και πιο φρέσκο.

 

Αν κάνεις τη δουλειά σου χωρίς lag κτλ, δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις, ειδικά τέτοιες εποχές που βιώνουμε. Κράτα τα χρήματά σου για μια άλλη ανάγκη ή κάνε "κουμπαρά" για την επόμενη αναβάθμιση κινητού αν -χτύπα ξύλο- χαλάσει/σπάσει το δικό σου ή πάψει κάποια στιγμή να σε ικανοποιεί.

 

Αν έχεις ανάγκη ανανέωσης, μπορείς να παίξεις με custom roms που υπάρχουν για το κινητό σου (π.χ. με κάποια rom να αναβαθμίσεις σε lollipop)

 

Αν παρόλα αυτά έχεις λεφτά για "πέταμα/ξόδεμα", τότε με το budget σου θα πρότεινα να κινηθείς στην αγορά της Κίνας, όπου υπάρχουν πολλές επιλογές. Διαφορετικά, από Ελλάδα δεν νομίζω να παίρνεις κάτι καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις, ώστε να αξίζει ο κόπος (και τα χρήματα που διαθέτεις)

Edited by gdp77

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

ψάχνω για ένα dual sim android κινητό με ταβάνι τα 200ε για αντικατάσταση του ZTE v967s. Μετά από ένα ψάξιμο στα διάφορα κινέζικα ηλεκτρονικά μαγαζιά είχα καταλήξει στο Zenfone 2 (4g ram/32g rom).

Χθες στο gearbest βρήκα το Zte Nubia Z7 (όχι το max ή το mini) στα 199$ kai to Meizu Μ2 Νοτε στα 130$. Δεν είχα σκοπό να πάρω από αυτό το μαγαζί αρχικά, αλλά οι τιμές και των δυο είναι πολύ καλές.

Οπότε μάλλον κινούμαι προς το nubia z7. Αυτό που με προβληματίζει, είναι το πόση υποστήριξη έχει από πλευράς software από διάφορες κοινότητες.

Παρακαλώ για τις γνώμες σας σχετικά. Φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι δεκτή.

 

Ευχαριστώ

Περικλής

Link to comment
Share on other sites

Φίλε οι ναυαρχιδες είναι η περηφάνια της κάθε εταιρείας. Δεν συγκρίνονται καν με τα μίνι μοντέλα τους
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ τις ανάλογες ναυαρχιδες της σαμσουνγκ και σονι καλύτερες από τα 3 σμαρτφον που αναφέρεις
Link to comment
Share on other sites

Για το Lenovo ακούω ότι δεν υπάρχει ROΜ που να μην είναι προβληματική/τίγκα στα κινέζικα bloatware, οπότε κι εμένα με αποθάρρυνε η ιδέα και μόνο.

 

Για το Xiaomi και άλλα κινέζικα, δεν έχω άποψη καθότι δεν έχω πάρει ποτέ. Γενικότερα όμως έχουν πλήρεις ελληνικές κοινότητες με πολύ καλή υποστήριξη ως επί το πλείστον.

 

Στο budget που δίνεις, εγώ θα πήγαινα στο Samsung A5.

 

Αλλιώς με 20 ευρώ ακόμη (270) θα έπαιρνα το LG G3 16gb.

 

Αν "αντέχεις" 50 ευρώ παραπάνω από το budget σου, τότε παίζουν τα LG G3 32gb (με 3gb RAM) και το πολύ καλό S5 Neo στα 300 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...