Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς... απλά το πόσταρα επειδή το ρώτησε ο φίλος.

Λοιπόν, αγόρασα τρίποδο για κινητό. Έτσι για πλάκα, επειδή το βρήκα φτηνό και για δοκιμή.

Παρατήρησα το εξής κουφό: όταν το κινητό είναι στο τρίποδο , στο superior auto, αναγνωρίζει αυτόματα ότι βρίσκεται σε τρίποδο (άγνωστο πώς, αλλά κάτω δεξιά που αναγνωρίζει αυτόματα τις σκηνές, εμφάνιζε ένα σύμβολο τριπόδου) και τραβάει με αργό κλείστρο και χαμηλό Iso, παρότι στο αυτόματο. Είναι σαν να τραβάει στο αυτόματο, αλλά με τις ρυθμίσεις του Night mode.

 

χαχα ναι συμβαινει και με το χέρι αν το κρατήσεις σταθερο. Απο το accelerometer κατλαβαίνει ποσο σταθερή ειναι η συσκευή και προσαρμόζει αντίστοιχα την σκηνη. Δεν ειναι σαν το night mode ακριβως, αλλα αφήνει μεγαλύτερους χρόνους εκθεσης...μεγειες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα στα ξαφνικά ανοίγει το Bluetooth στα καλά καθούμενα από μόνο του γίνεται και σε εσάς ? Στην προηγούμενη έκδοση δεν το έκανε αυτό
Link to comment
Share on other sites

ο χώρος συμπεριλαμβάνει και τα data, οχι μονο την εφαρμογη. Οποτε ο καθένας θα δει διαφορετικά νουμερα.

 

 

(240mb λεει εδω)

 

Για τον χώρο που καταλαμβάνει εννοώ, όχι Ram.Διαφορετικά νούμερα ναι θα δεις, αλλά όχι με τόσο μεγάλη διαφορά. Άσε που τα 4mb που έπιανε εμένα είναι αφυσικο για τον Chrome, το ίδιο και τα 25 του φιλου πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Για τον χώρο που καταλαμβάνει εννοώ, όχι Ram.Διαφορετικά νούμερα ναι θα δεις, αλλά όχι με τόσο μεγάλη διαφορά. Άσε που τα 4mb που έπιανε εμένα είναι αφυσικο για τον Chrome, το ίδιο και τα 25 του φιλου πιστεύω.
Εγώ όμως έκανα φορμάτ πριν 2 μέρες, οπότε δεν έχει προλάβει να κασάρει ακόμα.

 

Εμένα στα ξαφνικά ανοίγει το Bluetooth στα καλά καθούμενα από μόνο του γίνεται και σε εσάς ? Στην προηγούμενη έκδοση δεν το έκανε αυτό
Δεν το έχω παρατηρήσει γιατί το bt το έχω πάντα ανοιχτό.

 

χαχα ναι συμβαινει και με το χέρι αν το κρατήσεις σταθερο. Απο το accelerometer κατλαβαίνει ποσο σταθερή ειναι η συσκευή και προσαρμόζει αντίστοιχα την σκηνη. Δεν ειναι σαν το night mode ακριβως, αλλα αφήνει μεγαλύτερους χρόνους εκθεσης...μεγειες!
Ευχαριστώ!

Δεν μου είχα τύχει άλλη φορά. Ναι, δεν είναι ακριβώς σαν το night mode, όμως έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να ελέγξεις λίγο και την έκθεση (χρώμα - φωτεινότητα) , ενώ στο night mode δεν ελέγχεις τίποτα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ακριβώς το system android webview; Είναι προεγκατεστημένη εφαρμογή απο το Playstore.

Το Android WebView είναι ένα στοιχείο συστήματος με την υποστήριξη του Chrome που επιτρέπει στις εφαρμογές Android να εμφανίζουν περιεχόμενο ιστού. Αυτό το στοιχείο είναι προεγκατεστημένο στη συσκευή σας και θα πρέπει να διατηρείται ενημερωμένο για να εξασφαλίσετε ότι διαθέτετε τις τελευταίες ενημερώσεις ασφαλείας και άλλες διορθώσεις σφαλμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Αχα, ποια εφαρμογή το κάνει αυτό ασπουμε; Και όσοι πήρατε την 7 να ξέρετε ότι το android system webview είναι απενεργοποιημενο, δεν ξέρω γιατί το κάνανε έτσι
Link to comment
Share on other sites

Αχα, ποια εφαρμογή το κάνει αυτό ασπουμε; Και όσοι πήρατε την 7 να ξέρετε ότι το android system webview είναι απενεργοποιημενο, δεν ξέρω γιατί το κάνανε έτσι

 

https://productforums.google.com/forum/#!topic/nexus/M5arThf0kag;context-place=topicsearchin/nexus/category$3Adevice-security

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεκίνησε η 32.3.A.0.378-R1D για το Ζ5

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν στα περισσότερα κινητά έχει καταργηθεί το ραδιόφωνο. Έχει κάποιος εγκαταστήσει κάποιο apk όπου να ενεργοποιεί το ραδιόφωνο FM ή μπορεί να ενεργοποιηθεί το ραδιόφωνο ?(όχι ιντερνετικό). Δεν έχω αυτή τη στιγμή sony αλλά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα με ενδιέφερε.
Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν στα περισσότερα κινητά έχει καταργηθεί το ραδιόφωνο. Έχει κάποιος εγκαταστήσει κάποιο apk όπου να ενεργοποιεί το ραδιόφωνο FM ή μπορεί να ενεργοποιηθεί το ραδιόφωνο ?(όχι ιντερνετικό). Δεν έχω αυτή τη στιγμή sony αλλά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα με ενδιέφερε.

Έχει δική του εφαρμογή για ραδιόφωνο fm. Φυσικά χρειάζεται hands-free συνδεμενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δική του εφαρμογή για ραδιόφωνο fm. Φυσικά χρειάζεται hands-free συνδεμενα.

 

Ναι, σωστά, το συγκεκριμένο έχει. Γενικότερα εννούσα κάποιο που δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά, το συγκεκριμένο έχει. Γενικότερα εννούσα κάποιο που δεν έχει.

 

Αν δεν εχει τοτε μονο με handfree bluetooth ακουστικα που ενσωματωνουν δεκτη fm radio(τα οποια ειναι και ακριβουτσικα κοντα στα 100ε)...Μονο ετσι αν δεν θελεις ιντερνετικα.

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Επιδη έχω και τον φορτιστή τον Sony EP-880 κάνει να το φωρτηζω και με αυτόν? Περιμένω την βάση Sony dk52 να φορτιζει ορθιο
Link to comment
Share on other sites

Από μπατατια πως τα πάει η έκδοση nougat? Έχετε παρατηρήσει drain όσοι κάνατε update kκαι όχι καθαρό install? Επίσης πως μπορώ να κάνω καθαρό installation?
Link to comment
Share on other sites

Από μπατατια πως τα πάει η έκδοση nougat? Έχετε παρατηρήσει drain όσοι κάνατε update kκαι όχι καθαρό install? Επίσης πως μπορώ να κάνω καθαρό installation?

Εχει drain κατα τη γνωμη μου σε αναμονη.

Το phone idle (τηλεφωνο σε αδρανεια) ειναι παντα πολυ υψηλο. Πιστευω συντομα θα διορθωθει.

Other than that, η nougat ειναι μια χαρα (με.εξαιρεση και το bug του ηχου)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 7 το " τηλέφωνο σε αδράνεια " στην κατηγορία της μπαταρίας ' δουλεύει ' πάντα, εννοώ ότι ακόμα και με ανοιχτή την οθόνη προσθέτει χρόνο εκεί ενώ πριν προσθετε χρόνο μόνο όταν το κινητό ήταν σε αναμονή, με κλειστή οθόνη. Όσοι πήγατε σε 7 παρατηρήστε το.

Σε εμένα δεν υπάρχει drain, παρόλο αυτό το bug.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση σε 7 το " τηλέφωνο σε αδράνεια " στην κατηγορία της μπαταρίας ' δουλεύει ' πάντα, εννοώ ότι ακόμα και με ανοιχτή την οθόνη προσθέτει χρόνο εκεί ενώ πριν προσθετε χρόνο μόνο όταν το κινητό ήταν σε αναμονή, με κλειστή οθόνη. Όσοι πήγατε σε 7 παρατηρήστε το.

Σε εμένα δεν υπάρχει drain, παρόλο αυτό το bug.

Το σκεφτηκα οτι μπορει να ειναι απλα bug, αλλα πραγματικα βκεπω τη μπαταρια να πεφτει πιο γρηγορα. Το βραδυ , συνδεδεμενο σε wifi χανει τουλαχιστον 12% σε 7 ωρες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οου 12% σε επτα ωρες κ να κοιμάται το κινητό; Ακούγετε άγριο ποσοστό. Εχω το compact βέβαια αλλα κ δε νομίζω να παίζει ρόλο.

Εγω θελω να βρω χρόνο να την καρφωσω περιποιημενα οπως έκανα παλιά κ σε ενα galaxy s3,καθαρά δηλαδή, να φάει ένα φορματ να πέσει η 7άρα επάνω κ να κατεβάσω το backup που περνει εβδομαδιαία στην sd.

Φυσικά παίζει ρόλο κ χρήστης με χρήστης, εγω π.χ είμαι ενας ξενερας διχως παιχνίδια social media χωρίς τίποτα οπότε τι μπαταρια να φάει το κινητό του ξοφλα (χαχαχαχαχα) που μόνο καμια κλίση περιμένει; Με 80% πέφτω με 80 ξυπνάω ο ξεχασμενος.

Edited by georgerapp
Link to comment
Share on other sites

Οου 12% σε επτα ωρες κ να κοιμάται το κινητό; Ακούγετε άγριο ποσοστό. Εχω το compact βέβαια αλλα κ δε νομίζω να παίζει ρόλο.

Εγω θελω να βρω χρόνο να την καρφωσω περιποιημενα οπως έκανα παλιά κ σε ενα galaxy s3,καθαρά δηλαδή, να φάει ένα φορματ να πέσει η 7άρα επάνω κ να κατεβάσω το backup που περνει εβδομαδιαία στην sd.

Φυσικά παίζει ρόλο κ χρήστης με χρήστης, εγω π.χ είμαι ενας ξενερας διχως παιχνίδια social media χωρίς τίποτα οπότε τι μπαταρια να φάει το κινητό του ξοφλα (χαχαχαχαχα) που μόνο καμια κλίση περιμένει; Με 80% πέφτω με 80 ξυπνάω ο ξεχασμενος.

Θεωρω οτι πανω απο 1% ανα ωρα σε αναμονη ειναι πολυ. Υπαρχει drain, απλα δεν ειναι τραγικο με την εννοια να μου τρωει τη μπαταρια σε 6 ωρες, απλα πλεον κραταει λιγοτερο. Ελπιζω να διορθωθει.

 

Επισης, εχετε παρει χαμπαρι οτι οι καρτελες στο app switcher κλεινουν μονες τους μετα απο καποια ωρα;;;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Με το compact στο 7ωρο πάνω από 2% δεν έχω δει να χανει

Ε, δεν ξερω. Και στο sony forum υπαρχουν πολλα παραπονα για phone idle battery drain. Τελος παντων... Περιμενω την 378 για να δω τι θα κανω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την 7.1.1 δεν ξέρω αν θα την πάρουμε, στην εφαρμογή υποστήριξη γράφει δςν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση πλέον, ενώ πριν έλεγε ότι ελέγχεται άπο τον παρόχο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...