Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

https://forum.xda-developers.com/zuk-z1/orig-development/rom-bootleggersrom-2-1-stable-t3771446

Λέω να δοκιμάσω αυτή, μιά και στο ZUK2 έχω την αντίστοιχη και είμαι ΟΚ.

 

Που υπερέχει σε σχέση με.τη Lineage?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια και ζαμανια. Λοιπόν θέλω τα φωτα σας. Το κινητό ενω δούλευε κανονικά. Μετα απο λίγο όταν το πηρε ο σύζυγος που είναι πλέον στην κατοχή του όταν πήγε να το ανοίξει για να μπεί σε ενα παιχνιδακι που παιζει, εκανε επανεκκίνηση, και αφού ανοιξε εβγαλε μια φαρδια κατακόρυφη πράσινη γραμμή, μπήκε στην Recovery έκανε wipe -cache κ.τ.λ, έκανε reboot έβγαλε το λογότυπο ξανα επανεκκίνηση, αρχισε να δονείται για αρκετα δευτερόλεπτα έβγαλε πάλι την πράσινη γραμμή και αυτό ήταν δεν ξανάνοιξε. Έχει πάθει κάποιος κατι παρόμοιο; Η αλήθεια είναι οτι έπαιζε πολλές ωρες gaming και η μπαταρία είχε αρχιζει να τα παίζει, φορούσε την AOSP Extended V5. Tα έπαιξε; τελείως; Αξιζει να το παμε για φτιαξιμο; Η μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι; Το έχουμε στην φόρτιση μπας και, αλλά τίποτα...
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Χρόνια και ζαμανια. Λοιπόν θέλω τα φωτα σας. Το κινητό ενω δούλευε κανονικά. Μετα απο λίγο όταν το πηρε ο σύζυγος που είναι πλέον στην κατοχή του όταν πήγε να το ανοίξει για να μπεί σε ενα παιχνιδακι που παιζει, εκανε επανεκκίνηση, και αφού ανοιξε εβγαλε μια φαρδια κατακόρυφη πράσινη γραμμή, μπήκε στην Recovery έκανε wipe -cache κ.τ.λ, έκανε reboot έβγαλε το λογότυπο ξανα επανεκκίνηση, αρχισε να δονείται για αρκετα δευτερόλεπτα έβγαλε πάλι την πράσινη γραμμή και αυτό ήταν δεν ξανάνοιξε. Έχει πάθει κάποιος κατι παρόμοιο; Η αλήθεια είναι οτι έπαιζε πολλές ωρες gaming και η μπαταρία είχε αρχιζει να τα παίζει, φορούσε την AOSP Extended V5. Tα έπαιξε; τελείως; Αξιζει να το παμε για φτιαξιμο; Η μπορούμε να κάνουμε εμείς κάτι; Το έχουμε στην φόρτιση μπας και, αλλά τίποτα...

 

Flash lineage

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Flash lineage

Πως να την φλασαρω; Εγραψα οτι δεν ανοίγει καν η συσκευή. Το δοκιμασαμε. Διαβασε πιο προσεχτικά αυτό που εγραψα να καταλαβεις. Μπηκα 2 φορές στην recovery έσβησ, έβγαλε πάλι την καθετη πράσινη γραμμή και δεν ξανάνοιξε. Απλα ρωτησα αν το εχει παθει κάποιος αλλος αυτό και τι μπορεί να είναι; Μας αφησε χρόνους;

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Πως να την φλασαρω; Εγραψα οτι δεν ανοίγει καν η συσκευή. Το δοκιμασαμε. Διαβασε πιο προσεχτικά αυτό που εγραψα να καταλαβεις. Μπηκα 2 φορές στην recovery έσβησ, έβγαλε πάλι την καθετη πράσινη γραμμή και δεν ξανάνοιξε. Απλα ρωτησα αν το εχει παθει κάποιος αλλος αυτό και τι μπορεί να είναι; Μας αφησε χρόνους;

 

Iσως μπαταρια ή οθονη....

Αν μπει recovery το βλέπει ο υπολογιστής;

Αν ναι flash lineage

Εγώ άλλαξα οθόνη

18€

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Πως να την φλασαρω; Εγραψα οτι δεν ανοίγει καν η συσκευή. Το δοκιμασαμε. Διαβασε πιο προσεχτικά αυτό που εγραψα να καταλαβεις. Μπηκα 2 φορές στην recovery έσβησ, έβγαλε πάλι την καθετη πράσινη γραμμή και δεν ξανάνοιξε. Απλα ρωτησα αν το εχει παθει κάποιος αλλος αυτό και τι μπορεί να είναι; Μας αφησε χρόνους;

 

Καλησπέρα. Μπορείς να το flasαρεις αφού μπαίνεις στο recovery, που λογικά έχεις twrp. Μπαίνεις recovery συνδέεις το κινητό στο pc (πρώτα για να δεις ότι στο εμφανίζει) κάνεις τα απαραίτητα wipes και βάζεις την rom που θες να flashαρεις. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι πρόβλημα με την rom και όχι με την οθόνη, αλλιώς η πράσινη γραμμή θα ήταν πάντα εκεί ακόμα και στο logo της zuk. Δοκιμάζεις flash και αν δεν πετύχει κοίτα την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει καν η συσκευή. Πριν τα παίξει τελείως μπήκα στην recovery εκανα τα απαραίτητα για να αλλαξω ρομ, εκανε 2 επανακινησεις και τελος δεν άνοιξε ξανα. Βεβαια κατι τρελα με τις φορτίσεις εκανε τελευταία. Και δεν ξερω αν υπάρχει καποιος που να αλλάζει μπαταρίες η οθόνες στα Zuk 1 αν φταίει η οθονη λόγω της πράσινης γραμμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσυ οθόνη με 18€ εδω Ελλάδα την αλλαξες; Σε ρωταω σε περίπτωση που είναι οθόνη μηπως το παμε γιατί είναι κρίμα είναι θηρία τα Zuk.

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανοίγει καν η συσκευή. Πριν τα παίξει τελείως μπήκα στην recovery εκανα τα απαραίτητα για να αλλαξω ρομ, εκανε 2 επανακινησεις και τελος δεν άνοιξε ξανα. Βεβαια κατι τρελα με τις φορτίσεις εκανε τελευταία. Και δεν ξερω αν υπάρχει καποιος που να αλλάζει μπαταρίες η οθόνες στα Zuk 1 αν φταίει η οθονη λόγω της πράσινης γραμμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσυ οθόνη με 18€ εδω Ελλάδα την αλλαξες; Σε ρωταω σε περίπτωση που είναι οθόνη μηπως το παμε γιατί είναι κρίμα είναι θηρία τα Zuk.

 

Θηρία οντως τα Ζ1

Κτήνη

29€ μπαταρια-οθονη-ηχειο

Και αγγαρεψα ένα φίλο που κατέχει

Να μου τα φτιάξει

Τσάμπα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Που βρήκατε ρε μάγκες οθόνη με 18€? Η φτηνότερη που βρήκα ήταν 28€ από eBay και χωρίς το frame μάλιστα που μου έφυγε ο κ@λος να το ξεκολλησω.

 

Στάλθηκε από το ZUK Z1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θηρία οντως τα Ζ1

Κτήνη

29€ μπαταρια-οθονη-ηχειο

Και αγγαρεψα ένα φίλο που κατέχει

Να μου τα φτιάξει

Τσάμπα

Υποθετω τα παρηγγειλες ετσι; Αν ναι απο που μήπως παραγειλουμε και εμείς και το παμε για φτιαξιμο. Αν και το ηχειο δουλευε μια χαρα. Για μπαταρια κκαι καλου- καλου οθόνη!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω τα παρηγγειλες ετσι; Αν ναι απο που μήπως παραγειλουμε και εμείς και το παμε για φτιαξιμο. Αν και το ηχειο δουλευε μια χαρα. Για μπαταρια κκαι καλου- καλου οθόνη!

 

Τα έχω στα χέρια.μου

AliExpress

Για την ακρίβεια 17 η οθόνη (με τα μετάφορικά)

3€ το ηχείο

Λοιπά η μπαταρία

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα. Έχω το ZUK Z1 με το «μαμά» Cyanogen λειτουργικό. Το έχω και κάθεται και λέω να το φρεσκάρω με LineageOS 15.1. Το έχει δοκιμάσει κανείς στο εν λόγω κινητό;

 

Οι οδηγίες εδώ αρκούν ή χρειάζεται και κάτι επιπλέον;; Ευχαριστώ.

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πρεπει να ρωτησω

εχω το phab 2 pro, το οποιο εχει προβλημα, δεν το χρησιμοποιω, δεν με ακουνε στις κλησεις, ενω το μικροφωνο δουλευει κανονικα ( το ελεγξα με εφαρμογη απο το play store ).

το φλασαρα δυο φορες ,, QFIL,, το ιδιο, ο συνομιλητης ακουει αντιλαλο, και σε βαθος..

μια γνωμη του τι συμβαινει

 

αλλαγη γραμματοσειρας, χωρις ροοτ, μπορει να γινει ? δοκιμασα με ifont, θελει ροοτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Πριν λίγες μέρες πέρασα LineageOS 15.1 στο Z1 μου. Εγκαταστάθηκε μια χαρά, αλλά υπάρχουν τα εξής δύο προβλήματα:

 

1. Απενεργοποιώ τη δεύτερη SIM (Cosmote), αλλά όταν κάνω restart αυτή ενεργοποιέιται.

2. Παρ' όλο που έχω ρυθμίσει κάποιες εφαρμογές να μην είναι battery optimised (doze feature), όταν το τηλέφωνο είναι σε sleep mode, δε λαμβάνω τα email μου τη στιγμή που φθάνουν, αλλά μετά από πάρα πολύ ώρα ή όταν ανοίξω την οθόνη. Αυτό γίνεται με όλες τις mail εφαρμογές (πχ Gmail, GMX, Nine, κτλ).

 

Καμιά ιδέα;; Κυρίως για το δεύτερο που είναι και το πιο σημαντικό θέμα. Ευχαριστώ

There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Μετά από 3,5 χρόνια χρήσης, η μπαταρία άρχισε να τα παίζει. Όταν φτάσει γύρω στο 30%, πέφτει πολύ γρήγορα και ακανόνιστα (ειδικά από το 15% στο 0 πέφτει σε δευτερόλεπτα). Μπορώ να πω ότι το κινητό το ευχαριστήθηκα περισσότερο από κάθε άλλο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...