Jump to content

ZUK Z1 (by Lenovo)


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Google και Cyanogen Apps για Lineage υπάρχουν; Nuclear βασισμένη σε Lineage;
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 939
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου εγώ το δουλεύω με 2 κάρτες μια για ίντερνετ και 1 για τηλέφωνο μια χαρά δουλεύουν ακόμα δεν έχω δει κάτι που να με προβληματίζει
Link to comment
Share on other sites

Giati re Celtic, einai kleidomeni i 800ara gia na boreseis na tin ksekleidoseis?

 

Στο Lenovo vibe p1 shot

Είναι κλειδωμένη και ξεκλειδώνει με το φλασαρρισμα ενός patch

Και έχει snap επίσης

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγήκε το official weeklies Lineage OS 14.1.

Download από εδώ

Κάνετε εγκατάσταση την τελευταία cm13 20161218 (εδώ αν δεν την έχετε ήδη) και μετά clean install την lineageOS 14.1 20170307 και τα gapps

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

 

Εγώ το μόνο θέμα που έχω είναι με τις επαφές τις sim που δεν τις βλέπει και το fingerprint scan που κάποιες φορές απλά δεν δουλεύει. Κατά τα άλλα πολύ καλή rom.

Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα κατοχος και εγω του καταπληκτικου zuk 1,οτι αποριες θα εχω απο εδω και στο εξης θα χαρω πολυ να εχω την πολυτιμη βοηθεια σας.Το κινητο για λιγο που το εχω στα χερια μου ειναι ολα τα λεφτα!!!
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα κατοχος και εγω του καταπληκτικου zuk 1,οτι αποριες θα εχω απο εδω και στο εξης θα χαρω πολυ να εχω την πολυτιμη βοηθεια σας.Το κινητο για λιγο που το εχω στα χερια μου ειναι ολα τα λεφτα!!!

Βασικά στο thread υπάρχουν όλες οι πληροφορίες.

Με μια αναζήτηση μπορεί κάποιος να βρεις ο,τι χρειάζεται.

 

Πάντως αν και τυπικά είναι πλέον παλιό το κινητό, Καλά κρατάει.

Αν και δεν είχε την απήχηση άλλων κινέζικων, όπως ΧΙΑΟΜΙ κλπ

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο thread υπάρχουν όλες οι πληροφορίες.

Με μια αναζήτηση μπορεί κάποιος να βρεις ο,τι χρειάζεται.

 

Πάντως αν και τυπικά είναι πλέον παλιό το κινητό, Καλά κρατάει.

Αν και δεν είχε την απήχηση άλλων κινέζικων, όπως ΧΙΑΟΜΙ κλπ

 

Sent from my i15-TCL using Tapatalk

 

to Κινητο πεταει....Αν εχει μια ελλειψη ειναι η Β20 στο 4G, και ισως NFC

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη χρησιμοποιουσα το vdf smart ultra 6 αν και 8core είναι η μερα με την νύχτα.2 μερες που το χρησιμοποιω οντως πετάει,παροτι είναι δωρο απο δευτερο χερι και χρημοποιημενο μονο 6 μηνες απο τον πρώην κατοχο του (κουνιάδο μου) είναι σχεδόν σαν καινούργιο. Απλα δεν εχω συνηθησει 2 καρτες συσκευες χωρίς sd card μονο το cubot note s (κερδισμένο απο διαγωνισμό) που αυτο εκτος απο 2καρτο εχει και sd αν θελω να αλλαξω π.χ καποια rom. Τωρα φοραει της cm 13 nightly ham..
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγώ την official Lineage που θα γίνεται απντειτ από την ασύρματη σύνδεση.

Πολύ καλή εμπειρία, ακόμα σταθερότερο από τις ανοφισιαλ εκδόσεις 14.1

Συστήνεται ανεπιφύλακτα, αβαδιστα κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια θέματα. Το σημαντικότερο είναι με την κάμερα που στο βίντεο κολλάει μετά από 30 δευτερόλεπτα. Επίσης το fingerprint κάποιες φορές απλά δεν διαβάζει χωρίς λόγο. Κάποιο σημαντικό πρόβλημα πάντως δεν έχω παρατηρήσει.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια θέματα. Το σημαντικότερο είναι με την κάμερα που στο βίντεο κολλάει μετά από 30 δευτερόλεπτα. Επίσης το fingerprint κάποιες φορές απλά δεν διαβάζει χωρίς λόγο. Κάποιο σημαντικό πρόβλημα πάντως δεν έχω παρατηρήσει.

!!

Δηλαδή αυτά τα 2 δεν τα θεωρείς σημαντικά ;

 

Sent from my m1+note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την κάμερα θα λυθεί όπως λένε στο επόμενο update. Το θεματάκι με το fingerprint δεν το θεωρώ σημαντικό. Αυτό είναι στη κρίση του καθενός βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Η Lineage περνάει μέσω CM RECOVERY?

 

Κατευθείαν με dirty flush επάνω στην τελευταία CM?

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Η Lineage περνάει μέσω CM RECOVERY?

 

Κατευθείαν με dirty flush επάνω στην τελευταία CM?

 

ΔΕΝ περνάει μέσω cm recovery. Μόνο μέσω twrp το οποίο αλλάζει πανεύκολα μέσω της εφαρμογής. Στο twrp κάνεις απλά wipe data & cache και μετά install την rom και τα gapps (αν θες φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις την official LOS 14.1, πρέπει να κανεις clean flash πάνω στη 13.1

Δεν δουλευει dirty flashing...

 

Εγώ κατέβασα την ΟΤΑ, και το τηλέφωνο μπήκε σε bootloop πάνω στο TWRP...

Αναζητώ το αρχείο ΟΤΑ μεσα στο TWRP, αλλά δεν μπορώ να το βρω. Προσπαθώ να βγω από το TWRP για να επανεκκινήσει το κινητό, αλλά κανει bootloop στο TWRP...Για να δουμε...χωρίς τηλεφωνο προς το παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις την official LOS 14.1, πρέπει να κανεις clean flash πάνω στη 13.1

Δεν δουλευει dirty flashing...

 

Εγώ κατέβασα την ΟΤΑ, και το τηλέφωνο μπήκε σε bootloop πάνω στο TWRP...

Αναζητώ το αρχείο ΟΤΑ μεσα στο TWRP, αλλά δεν μπορώ να το βρω. Προσπαθώ να βγω από το TWRP για να επανεκκινήσει το κινητό, αλλά κανει bootloop στο TWRP...Για να δουμε...χωρίς τηλεφωνο προς το παρόν...

 

Έκανα και εγώ το ίδιο λάθος ενώ στο xda το είχα διαβάσει. Το έφτιαξα περνώντας την cm recovery και μετά clean install την cm13.

 

Ο σωστός τρόπος για να κάνεις τα update είναι μέσω twrp με dirty flash αλλιώς κατεβάστε την lineage downloader από το app store το οποίο κάνει την ίδια δουλειά πιο αυτοματοποιημένα.

 

Το θέμα με την κάμερα πάντως δεν λύθηκε μετά το update

Edited by critel
Link to comment
Share on other sites

H λύσεις λοιπόν για το bootloop στο TWRP είναι 2.

 

1. Ενας χρήστης του XDA αναφέρει αυτή τη λύση η οποία σε εμένα δεν δούλεψε καθώς στο συγκεκριμένο path του λειτουργικόυ δεν μπόρεσα να βρω το αρχείο ΟΤΑ The location of LOS updates is /data/data/org.lineageos.updater/app_updates

Go to TWRP recovery terminal commands, and enter the following:

dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/fota

PRESS ENTER

THEN TYPE

dd if=/dev/zero of=/dev/block/platform/msm_sdcc.1/by-name/misc

THEN PRESS ENTER

REBOOT

 

2. Καθώς είχα την παλία έκδοση του TWRΡ ακολουθησα αυτή τη λύση, η οποία μου δούλεψε και το κινητό ξεμπλόκαρε από το bootloop. Κατέβασα την εντελώς καινούργια έκδοση 3.1.0 από εδώ και την εγκατέστησα ακολουθώντας τις οδηγίες της σελίδας.

https://forum.xda-developers.com/zuk-z1/orig-development/recovery-twrp-3-1-0-0-touch-recovery-t3572069

 

Αυτά και καλά φλασαρίσματα. Το κινητό γ@μει και δέρνει και ευχαριστώ το μέλος Celtic για την επιμονή και υπομονή του να με πείσει να το αποκτήσω. Για περίπου 150 Ευρώ έχω ένα πολύ γρήγορο κινητό με τελευταίο λειτουργικό και πολύ μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

ήρθε και το δικό μου Ζ1 από gearbest, ευχαριστώ πολύ όσους εξέφρασαν την γνώμη τους για το κινητό και βοήθησαν στο να προχωρήσω στην αγορά :)

Τρομερή η διαφορά με το προηγούμενο κινητό μου, είμαι υπερευχαριστημένος αυτές τις 2 πρώτες μέρες.

 

Πέρασα πανεύκολα την CM13 και μετά την Lineage 14.1 (ευχαριστώ τον χρήστη @kwnana για τον οδηγό φλασαρίσματος, τον χρήστη@critel για τα links και τα υπόλοιπα παιδιά για τα σχετικά σχόλια), θα ενημερώσω για τυχόν θέματα. Έκανα 2 clean flash, όλα ρόδινα και σε μερικά λεπτά. Θα γράψω αναλυτικά μερικά σχόλια για τα στάδια που ακολούθησα, για μελλοντική χρήση από νέους κατόχους Ζ1.

 

Όσον αφορά την Lineage, δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το fingerprint, οπότε δεν έχω άποψη για το bug αυτο. Όσον αφορά την λήψη βίντεο, έκανα εγγραφή διαφόρων βίντεο (ως 1:30 διάρκεια) και δεν κόλλησε πουθενά το κινητό. Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα στην ROM για την ώρα, αν και είναι νωρίς για να βγάλουμε συμπεράσματα. Πάντως όλα δείχνουν να δουλεύουν οκ :D:D

---EDIT 22/3---

Θέλοντας να δω την χρήση του fingerprint, το ενεργοποίησα χθες. Μέχρι τώρα, μία φορά μονάχα δεν αναγνώρισε το αποτύπωμα, και χρειάστηκε να ξαναπεράσω το δάχτυλο μου...δηλαδή μισό δευτερόλεπτο δουλειά :) Δουλεύει χωρίς πρόβλημα

Edited by isparos9
update
Lenovo S650 / Lenovo Zuk Z1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σημερα πηγα να κανω update στην lineage και το τηλεφωνο δεν μου ανοιγει με παει στο recovery του εκανα format και το εβαλα ξανα το λειτουργικο αλλα αν και τα παιρνει σωστα δεν μου ανοιγει παει αυτοματα στην recovery ξερει κανενας εδω τι φταιει και δεν μπορει να μου ανοιξει κανονικα? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σημερα πηγα να κανω update στην lineage και το τηλεφωνο δεν μου ανοιγει με παει στο recovery του εκανα format και το εβαλα ξανα το λειτουργικο αλλα αν και τα παιρνει σωστα δεν μου ανοιγει παει αυτοματα στην recovery ξερει κανενας εδω τι φταιει και δεν μπορει να μου ανοιξει κανονικα? ευχαριστω

 

Αν έχεις twrp recovery περασμένο η απάντηση βρίσκεται στα ακριβώς προηγούμενα μηνύματα. Αλλιώς περνάς twrp και ακολουθείς μετά αυτά τα βήματα.

Έκανα και εγώ το update και επιτέλους το θέμα με την κάμερα φαίνεται να λύθηκε. Το κινητό τρέχει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την κάμερα θα λυθεί όπως λένε στο επόμενο update. Το θεματάκι με το fingerprint δεν το θεωρώ σημαντικό. Αυτό είναι στη κρίση του καθενός βέβαια.

Εγω προσωπικα το χρησιμοποιώ το fingerprint αλλά και την καμερα.Αν λυθούν αυτα τμε τα updates θα την περασω και εγώ. Μου φαίνεται περίεργο παντως που οσα βίντεο εχω δει λειτουργούν και τα 2 αυτα αψογα άλλα οι χρήστες γραφουν αρνητικα σχόλια

Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZUK Z1 (by Lenovo)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...