Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά υποστηρίζει usb otg για μεταφορά αρχείων η συσκευή;

Βλέπω δεν έχει επεκτάσιμη μνήμη, Επίσης, τα mx5 που πωλούνται εδώ, η ρομ είναι οκ με τα ελληνικά; Βασικά γλυκοκοιτάζω την προσφορά στα media markt (249 euro).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά υποστηρίζει usb otg για μεταφορά αρχείων η συσκευή;

Βλέπω δεν έχει επεκτάσιμη μνήμη, Επίσης, τα mx5 που πωλούνται εδώ, η ρομ είναι οκ με τα ελληνικά; Βασικά γλυκοκοιτάζω την προσφορά στα media markt (249 euro).

 

Δεν ξέρω ποια Rom φοράει εδώ το κινητό απο τα media.

Αλλά μην σε ανησυχεί, αν το πάρεις απο Vickmall θα σου έρθει έτοιμο με την G version αλλίως αν το πάρεις απο κάπου αλλού και με την Α έκδοση να έρθει πολύ εύκολα βάζεις Μόνος σου την τελευταία G που έχει ελληνικά και είναι κομπλέ.

 

Εμένα μου ήρθε με την Κινέζικη Version Και σε 5 λεπτά έβαλα την τελευταία 5.1.6.0G

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes

 

-= SpY =-

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια Rom φοράει εδώ το κινητό απο τα media.

Αλλά μην σε ανησυχεί, αν το πάρεις απο Vickmall θα σου έρθει έτοιμο με την G version αλλίως αν το πάρεις απο κάπου αλλού και με την Α έκδοση να έρθει πολύ εύκολα βάζεις Μόνος σου την τελευταία G που έχει ελληνικά και είναι κομπλέ.

 

Εμένα μου ήρθε με την Κινέζικη Version Και σε 5 λεπτά έβαλα την τελευταία 5.1.6.0G

 

Eυχαριστώ πολύ φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υποστηρίζει usb otg για μεταφορά αρχείων η συσκευή;

Βλέπω δεν έχει επεκτάσιμη μνήμη, Επίσης, τα mx5 που πωλούνται εδώ, η ρομ είναι οκ με τα ελληνικά; Βασικά γλυκοκοιτάζω την προσφορά στα media markt (249 euro).

249 για αγορά από Ελλάδα είναι τρομερή τιμή... Όταν το πήρα εγώ τα Χριστούγεννα είχε 430 στο media και εγώ το έφερα 230 από Κίνα..

Για τις Ρομ μη σε ανησυχεί... Global φοράει και μπορείς απευθείας να περάσεις την τελευταία.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Φίλε spy άσχετο έχεις καμία σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο και το φόρουμ e-kapnisma?

 

 

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

φιλε puzzle21 ειχες ασχοληθει μαζι μου οταν πηρα το κινητο πριν κανα 2μηνο...ακομα παιδευομαι ,οποτε γουσταρω δουλευουν οι ειδοποιησεις και οι κλησεις στο skype και whatsapp (μονο αυτα εχω κατεβασει,δεν ξερω αν ειχα και κατι αλλο αν θα δουλευε)...η μπαταρια αδειαζει τρελα χωρις χρηση...

Αγανακτησα, πρεπει να περασω μια αλλη ρομ να το δοκιμασω...μεχρι τωρα εχω κανει μονο factory reset...τα ιδια ομως παραμενουν...αυτο το εκανα 2-3 φορες μπας και ειχα απενεργοποιησει η ειχα ξηλωσει κατι κινεζικο απ το κινητο και δε δουλευε σωστα...τελος παντων και χωρις να ξηλωσω τιποτα,παλι τα ιδια εχω...

Η ερωτηση ειναι η εξης :

κατεβασα μια αλλη ρομ την οποια την εχω μεσα σε ενα φακελο "update zip" και ειναι μεσα στο κινητο. Μηπως θα ηταν ευκολο να μου πεις πως την εγκαθιστω? Δε με ενδιαφερει να κρατησω κατι απο το κινητο...φωτογραφιες λογαριασμους κλπ...θα τα ξαναφτιαξω ,αρκει να δουλεψει !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οποτε γουσταρουν...sorry για το τυπογραφικο

Link to comment
Share on other sites

φιλε puzzle21 ειχες ασχοληθει μαζι μου οταν πηρα το κινητο πριν κανα 2μηνο...ακομα παιδευομαι ,οποτε γουσταρω δουλευουν οι ειδοποιησεις και οι κλησεις στο skype και whatsapp (μονο αυτα εχω κατεβασει,δεν ξερω αν ειχα και κατι αλλο αν θα δουλευε)...η μπαταρια αδειαζει τρελα χωρις χρηση...

Αγανακτησα, πρεπει να περασω μια αλλη ρομ να το δοκιμασω...μεχρι τωρα εχω κανει μονο factory reset...τα ιδια ομως παραμενουν...αυτο το εκανα 2-3 φορες μπας και ειχα απενεργοποιησει η ειχα ξηλωσει κατι κινεζικο απ το κινητο και δε δουλευε σωστα...τελος παντων και χωρις να ξηλωσω τιποτα,παλι τα ιδια εχω...

Η ερωτηση ειναι η εξης :

κατεβασα μια αλλη ρομ την οποια την εχω μεσα σε ενα φακελο "update zip" και ειναι μεσα στο κινητο. Μηπως θα ηταν ευκολο να μου πεις πως την εγκαθιστω? Δε με ενδιαφερει να κρατησω κατι απο το κινητο...φωτογραφιες λογαριασμους κλπ...θα τα ξαναφτιαξω ,αρκει να δουλεψει !!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 58 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οποτε γουσταρουν...sorry για το τυπογραφικο

 

Ποια version έχεις τώρα ?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes

 

-= SpY =-

Link to comment
Share on other sites

5.0.1 flyme OS 84.5.2.7A version MOLY.LR9.W1423.MD.LWT G.CMCC2.MP.V1.P21 ,2015/07/02

 

τα εγραψα ολα...

Αν έχει το κινητό σου μέσα την εφαρμογή update κατέβασε την τελευταία 5.1.6.0 Α και όταν κατέβει απλά πάτα πάνω της και πέρνα την με clear data

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

5.0.1 flyme OS 84.5.2.7A version MOLY.LR9.W1423.MD.LWT G.CMCC2.MP.V1.P21 ,2015/07/02

 

τα εγραψα ολα...

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχει Ελληνικά πηγαίνεις εδώ :

https://forum.meizufans.eu/topic/5483/flyme-os-5-1-6-0-stable-mx5/2

 

κάτω κάτω και κατεβάζεις την Flyme OS 5.1.6.0A

ρίχνείς το update.zip μέσα στο κινητό (όχι σε φάκελο)

http://s33.postimg.org/9jefijv9b/sdasa.png

κλικάρεις και το "clear user data"

 

και το αφήνεις να κάνει μόνο του την διαδικασία, μετα το restart θα έχεις την καινούργια ROM 5.1.6.0A

 

 

Τώρα εάν σε ενδιαφέρει να βάλεις την International version να έχει και ελληνικά κτλ.

Θέλει άλλη διαδικάσία.

 

Θα προσπαθήσω να φτιάξω έναν οδηγό μήπως βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου τον κόσμο που δεν γνωρίζει την διαδικασία, έχουμε και λέμε λοιπόν.

 

Βήμα 1: Αρχικά κατεβάζουμε από εδώ -> https://forum.meizufans.eu/category/57/meizu-mx5-firmware την τελευταία version G που βγάζει η meizu. Είναι ένα αρχείο update.zip

Βήμα 2: Κατεβάζουμε : από εδώ -> https://drive.google.com/file/d/0B-1xFCo6OJzIUi1nNkU5WVpZaUU/view?pref=2&pli=1 το αρχείο chid.sh

Βήμα 3: Μεταφέρουμε τα 2 αρχεία που κατεβάσαμε update.zip και chid.sh στο κινητό (όχι μεσα σε φάκελο)

Βήμα 4: Πρέπει να ενεργοποιήσουμε το ROOT στην συσκευή μας.

Πηγαίνουμε Settings" - "Accounts" - "My Flyme" - “YOURUSERNAME” - "System privileges".

Αν έχουμε Flyme 5 τότε : the root options can be found under "Settings" - "Fingerprint and Security" - "Root permission".

Βήμα 5: Πηγαίνουμε στο Play Store Και κατεβάζουμε την εφαρμογή ¨Material Terminal¨ http://s33.postimg.org/h6ok9gcn3/sdfsfd.png

 

Αφού γίνει η εγκατάσταση ανοίγουμε την εφαρμογή και γράφουμε την εντολή: SU

Μας ζητάει άδεια πατάμε Allow και στο νέο παράθυρο που θα βγεί κλικάρουμε το “remember my choice” και πατάμε ¨Still Allow¨

http://s33.postimg.org/kpc1m74zj/sdfsdafsdf.png

και τέλος δίνουμε την εντολή : sh /sdcard/chid.sh

Αφού κάνει restart πηγαίνουμε στα αρχεία μας στο κινητό και πατάμε στο update.zip

http://s33.postimg.org/o6gg1kt8f/sdsdfsdf.png

 

κλικάρουμε το ¨Wipe apps data¨ και πατάμε ¨Upgrade Now¨

 

http://s33.postimg.org/vxuerw3r3/gfdsgfsdgfggf.png

 

Μετά το restart το κινητό θα κάνει λίγα λεπτά να ανοίξει. Μόλις τελειώσεις η όλη διαδικασία έχετε στην κατοχή σας πλέον την τελευταία G version

 

Υ.Σ. κάποιος admin εάν μπορεί να μεταφέρει τον οδηγό στην πρώτη σελίδα για να μπορεί ο κόσμος να το βρίσκει ευκολα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes

 

-= SpY =-

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σ ευχαριστω παααρα πολυ που καθησες κι εκανες ολη αυτη την ιστορια....θα το παλεψω τωρα.

Οπως καταλαβαινεις θα προτιμησω την πρωτη λυση κι ας εχω αγγλικα ...το δευτερο μονο που το διαβασα ζαλιστηκα...σιγα μη μου κατσει να κανω επιτυχως ολα αυτα ! χαχαχαχαχα

θα σου πω τα αποτελεσματα αργοτερα....κατ αρχην βλεπω οτι θελει περιπου 3 ωρες να κατεβει η πρωτη που κατεβαζω...το πατησα και περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

ok...το κατεβασα, πεταξα το φακελο μεσα στο κινητο. βλεπω και απο το λαπτοπ οτι υπαρχει μεσα στο κινητο ,υπαρχει και μεσα στα documents του κινητου ο φακελος update...και μετα? τι κανω???
Link to comment
Share on other sites

ok...το κατεβασα, πεταξα το φακελο μεσα στο κινητο. βλεπω και απο το λαπτοπ οτι υπαρχει μεσα στο κινητο ,υπαρχει και μεσα στα documents του κινητου ο φακελος update...και μετα? τι κανω???

Πάτησες επάνω του; αν ναι τότε πρέπει να σου βγάλει επιλογή να μπορέσεις να κάνεις install..

Στο κινητό σου υπάρχει η εφαρμογή update?

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει εφαρμογη update το κινητο και πατωντας πανω του στο update zip φακελο που εχω ριξει μεσα στο κινητο, βγαζει 2 επιλογες...extract και view...επισης απο κατω απο το extract και view εχει να τσεκαρω η οχι : use by default for this action
Link to comment
Share on other sites

Τότε δεν μπορείς να το κάνεις με αυτό το τρόπο... Δοκίμασε να βάλεις το αρχείο που κατέβασες χύμα όχι σε κάποιο φάκελο..

Μετά βάλε το κινητό σε recovery και δοκίμασε από εκεί μέσα να κάνεις install

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

χυμα ειναι ο φακελος ετσι κι αλλιως...βρισκεται μεσα στα documents μαζι με τους αλλους φακελλους του κινητου. Η αρχικη οδηγια ηταν να μην τον βαλω μεσα σε αλλο φακελο ,οποτε τον πεταξα χυμα. Που παταω να βαλω το κινητο σε recovery και μετα τι παταω?
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι χυμα...

Κλεινεις το κινητο.

Πατα ταυτοχρονα volume up + power

Μολις εμφανιστει το logo της μειζου αφηνεις τα κουμπια.

Τοτε θα σου εμφανισει μνμ τι θες να κανεις..

Εσυ θα πατησεις upgrade και αν ειναι χυμα αυτος που εχεις κατεβασει στο root της συσκευης θα πρεπει να αρχισει να κανει install.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλε! τι μαγικα ειναι αυτα??? Οπως ταπες! Μια χαρα πηγε ...εγινε το install !!! Στην αρχη μου εβγαλε να κανω clear data η update ,εγω πατησα update και μετα τα εκανε μονο του....

Πειραζει ομως που εχει κρατησει τα παντα απο εφαρμογες φωογραφιες κλπ κλπ απο την προηγουμενη ρομ? Τρεχει κατι? Μηπως θα επρεπε να σβηστουν ολα οτι ειχε το κινητο για να γινει πιο σωστη η δουλεια? Αυτο εννοω....

Τελος παντων ,θα δειξει....μολις εχω νεα με οτι καλο η στραβο δω ,θα ενημερωσω...

Παρα πολυ σ ευχαριστω puzzle21 !!!

Link to comment
Share on other sites

H internal storage δεν χανονται αυτα που εχεις μεσα φωτογραφιες κτλ παρα μονο αν κανεις hard reset μεσα απο την ιδια τη συσκευη και επιλεξεις εσυ να τα σβησει..

χαιρομαι που πηγαν ολα καλα..

τωρα πηγαινε εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=419033&page=89

 

βρες το ποστο με την εικονα μου και καντα για να παιζουν σωστα οι ειδοποιησεις σου

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποιο ειναι το προβλημα τωρα? πηγα ν ανοιξω playstore και μου βγαζει προβλημα rh-01 ...πηγα και googlara να δω τι ειναι και βρηκα οτι πρεπει να διαγραψω το google account που εχω στο κινητο και να παω παλι και να τον ξαναπερασω...ελα ντε ομως που στη διαδικασια να τον ξαναπερασω ,το κινητο εχει κολλησει σε μια οθονη μισο μπλε μισο ασπρο ,γραφει checking info...εκει περιμενω περιμενω..τιποτα
Link to comment
Share on other sites

ξερεις ποιο ειναι το προβλημα τωρα? πηγα ν ανοιξω playstore και μου βγαζει προβλημα rh-01 ...πηγα και googlara να δω τι ειναι και βρηκα οτι πρεπει να διαγραψω το google account που εχω στο κινητο και να παω παλι και να τον ξαναπερασω...ελα ντε ομως που στη διαδικασια να τον ξαναπερασω ,το κινητο εχει κολλησει σε μια οθονη μισο μπλε μισο ασπρο ,γραφει checking info...εκει περιμενω περιμενω..τιποτα

 

Αν εκανες τη διαδικασια με clear data κανονικα δεν θα επρεπε να εχεις καν playstore...

Πηγαινε εκει που εχεις το αρχειο πατα πανω του και κανε install με clear data..

Αλλιως με τη διαδικασια που το εκανες πριν...

Μετά μπες εδώ και περνά τα αντίστοιχα google play

https://wiki.meizufans.eu/issues/google-play

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

αστα...χειροτερα δε γινοτανε να πανε τα πραγματα...αυτη τη στιγμη εχω ενα καθαρο τηλεφωνο(απο εφαρμογες,φωτογραφιες,λογαριασμους μου κλπ) ,με κινεζοαγγλικα που δεν εχει playstore και εχει browser κινεζικο....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...