Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω βαλει τη beta 5.6.4.19 εχω δει ιντως βελτιωση σε ταχύτητα και σε μπαταρία αξίζει να πάω στη 5.1.5

HTC Touch Pro , HTC Touch Pro 2 , HTC Desire HD , HTC ONE X , HTC M7 , HTC M8

Samsung Galaxy Note II , Samsung Galaxy S6 Edge

iPhone 3Gs ,iPad mini

Oneplus 2 , Oneplus X

Meizu MX5 :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν εξαιρέσεις το βαιμπερ που τρώει κολλήματα τότε είναι μια χαρά ταχύτατη η νέα έκδοση (Α)και με πολύ καλή μπαταρία
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το βαιμπερ που τρώει κολλήματα τότε είναι μια χαρά ταχύτατη η νέα έκδοση (Α)και με πολύ καλή μπαταρία

Το Viber τρώει από την 5.1.0.4 κολλήματα και μάλλον πρέπει να έχει να κάνει με τα services.. Περασα google installer the 2.0.5 και φαίνεται να πηγαίνει καλά.. Πιο καλά από όλες πάντως δουλεύει η 5.1.0.3

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά μου κράτησε τόσο πολύ η μπαταρία. Screen of time 7:30 ωρες με screen on time 4:10 ώρες. Πάντως για την 5.1.3.0 συμφωνώ είναι καλύτερη κυρίως σε ειδοποιήσεις... Δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Ενώ αυτή έχει θέμα.. Με βαιμπερ και λιγότερο ινσταγκραμ και Facebook messenger..
Link to comment
Share on other sites

Χριστος Ανεστη, χρονια πολλα σ' ολους!!!

Σημερα, παρελαβα το δικο μου, μετα απο αντικατασταση οθονης (ουσιαστικα, ολο το μπροστινο τμημα), απο Cellcom. Συνολικο κοστος: 135€.

Επαγγελματιες σε ολα τους, αψογη η εξυπηρετηση τους!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ' ολους!!

Σημερα, πρωι-πρωι, εκανα τη μεταβαση, απο (Α) σε (Ι) ROM, ακολουθωντας την 1η μεθοδο. Πανευκολο, και τωρα εχω ενα εξελληνισμενο (εν μερει), MX5!!

Το "προβλημα" μου ειναι, πως δεν εχω flyme account. Ειναι σωστο αυτο η υπαρχει καποια ενεργεια, την οποια πρεπει να κανω, ωστε να τον εγκαταστησω?? Καποιες οδηγιες??:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ' ολους!!

Σημερα, πρωι-πρωι, εκανα τη μεταβαση, απο (Α) σε (Ι) ROM, ακολουθωντας την 1η μεθοδο. Πανευκολο, και τωρα εχω ενα εξελληνισμενο (εν μερει), MX5!!

Το "προβλημα" μου ειναι, πως δεν εχω flyme account. Ειναι σωστο αυτο η υπαρχει καποια ενεργεια, την οποια πρεπει να κανω, ωστε να τον εγκαταστησω?? Καποιες οδηγιες??:rolleyes:

Άμα μπεις στο forum meizu eu θα βρεις τι χρειάζεται να περάσεις για να μπορέσεις να βάλεις flyme account και να προχωρήσεις και σε root..

Είμαι σε περιοχή χωρίς καλό σήμα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. Ίσως το έχω βάλει κάπου 2-3 σελίδες πισω

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Άμα μπεις στο forum meizu eu θα βρεις τι χρειάζεται να περάσεις για να μπορέσεις να βάλεις flyme account και να προχωρήσεις και σε root..

Είμαι σε περιοχή χωρίς καλό σήμα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο. Ίσως το έχω βάλει κάπου 2-3 σελίδες πισω

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

παιδια εχω την αγγλοκινεζικη ρομ μια χαρα ειναι αλλα οταν παω να κανω flyme acount μου ζητάει αριθμο με 11 ψηφία:blink:

και δεν προχωράει τι παιζει παιδες??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την αγγλοκινεζικη ρομ μια χαρα ειναι αλλα οταν παω να κανω flyme acount μου ζητάει αριθμο με 11 ψηφία:blink:

και δεν προχωράει τι παιζει παιδες??

Μπες να την κάνεις από υπολογιστή

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αποκτησω το mx5 και θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους τα εξης. Οταν με το καλο το παραλαβω πρεπει να κανω κατι η βαζω την sim και ολα ενταξει? Πρεπει να κανω κατι για τις αναβαθμισεις η ερχονται μονες τους και εγω απλα κανω την αναβαθμισει παντοντας καποια κουμπια?Απο που προτεινεται να παραγγειλω? Τι εξτρα να παρω για το τηλ βλεπω καποια σαιτ με καποιο αντιτιμο να δινουν google play και διαφορα αλλα εξτρα. Επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα παραγγειλω απο εξωτερικο και την συγκεκριμενη μαρκα τι αλλο πρεπει να προσεξω? Ευχαριστω εκ τον προτερων και συγνωμη εαν κουρασα με τις ερωτησεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αποκτησω το mx5 και θα ηθελα να ρωτησω τους κατοχους τα εξης. Οταν με το καλο το παραλαβω πρεπει να κανω κατι η βαζω την sim και ολα ενταξει? Πρεπει να κανω κατι για τις αναβαθμισεις η ερχονται μονες τους και εγω απλα κανω την αναβαθμισει παντοντας καποια κουμπια?Απο που προτεινεται να παραγγειλω? Τι εξτρα να παρω για το τηλ βλεπω καποια σαιτ με καποιο αντιτιμο να δινουν google play και διαφορα αλλα εξτρα. Επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα παραγγειλω απο εξωτερικο και την συγκεκριμενη μαρκα τι αλλο πρεπει να προσεξω? Ευχαριστω εκ τον προτερων και συγνωμη εαν κουρασα με τις ερωτησεις

Θα παραγγείλετε από vickmall και θα είναι το κινητό ετοιμο..

Εκτός από κάποια θήκη σου προτείνω ένα nillkin tempered glass..

Για όλα τα άλλα εδώ είμαστε μη φοβάσαι.. Είναι δυνατή συσκευή και αλαγκαριστη

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ σε ποσο χρονικο διαστημα πιστευεται θα το εχω απο vickmall? Και ποια εκδοση προτεινεται να παρω απο την εμπειρια σας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ σε ποσο χρονικο διαστημα πιστευεται θα το εχω απο vickmall? Και ποια εκδοση προτεινεται να παρω απο την εμπειρια σας

Από vickmall πιστεύω καμία 20 αριά μέρες...

Τώρα αν εννοείς global η κινέζικη έχει να κάνει με το κατά πόσο χρειάζεσαι την ελληνική γλώσσα.

Εγω προσωπικά είμαι με κινέζικη

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά ενώ έχω κάνει πάρα πολλές αγορες απο διαφορα μαγαζια και απο Vickmall

 

πρώτη φορά μου έκταστε στραβή το πάκετο κάπου έχει "κολλήσει" ή "χαθεί" και η Selina δεν μου κάνει Refund και μου ζητάει να κάνει το Refund το PayPal και ήδη περιμένω 2 μήνες το κινητό και εδώ και 12 μέρες μιλάω με το PayPal οχι Dispute όχι Claim όχι Investigate γενικά κλάφτα Χαράλαμπε.

 

2.5 μηνές και ακόμα άκρη δεν έχει βγει

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes

 

-= SpY =-

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά ενώ έχω κάνει πάρα πολλές αγορες απο διαφορα μαγαζια και απο Vickmall

 

πρώτη φορά μου έκταστε στραβή το πάκετο κάπου έχει "κολλήσει" ή "χαθεί" και η Selina δεν μου κάνει Refund και μου ζητάει να κάνει το Refund το PayPal και ήδη περιμένω 2 μήνες το κινητό και εδώ και 12 μέρες μιλάω με το PayPal οχι Dispute όχι Claim όχι Investigate γενικά κλάφτα Χαράλαμπε.

 

2.5 μηνές και ακόμα άκρη δεν έχει βγει

Το PayPal δεν σε δικαιώνει; έκανες claim το dispute στο PayPal?

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναί έχω κάνει και είμαι στο περίμενε εδώ και 12 μέρες.

 

κανουν "Investigate"

 

θα φωνάξουν και τους Detective A να ξεδιαλύνουν την υπόθεση !

Edited by SpY

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes

 

-= SpY =-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα mx5 με Rom A. Θέλω να το γυρίσω σε G γιατί το πουλάω και Χρειάζεται ελληνικά. (μισά ελληνικά δηλαδή). Γνωρίζω για την μέθοδο 1 ότι γίνεται σχετικά απλά. Μπορεί κάποιος που το έχει κάνει να δώσει κάποιες ποιο αναλυτικές οδηγίες?
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160510/2cf426ad94b61e800744b16f8cdfb9b8.jpg

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο διότι στην 5.1.4 και 5.1.5 υπήρχαν θέματα με τις ειδοποιήσεις νομίζω ότι με τον παραπάνω τρόπο λύνονται..

Για αρχή πάμε app μπαίνουμε security center κάνουμε clear data και cache.. Κάνουμε restart και όταν ανοίξει το κινητό θα μας βγάλει ειδοποίηση ότι υπάρχει update στο security center.

Μετά κάνουμε τα γνωστά και προσοχή στο τελευταίο βήμα μιας και τουλάχιστον για εμένα δεν ήταν γνωστό νωρίτερα.

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

καλημερα η καλησπερα παιδια...

πριν λιγες μερες παρελαβα ενα meizu mx5 16gb Ελληνικο μενου, απο καποιον φιλο που τα φερνει απο Κινα. Πολυ ομορφο κινητο,πολυ καλη κυλιση,καμερα και αριστες οι πρωτες εντυπωσεις...Μετα τη δευτερη μερα ομως διαπιστωσα οτι η μπαταρια αδειαζει τρελα (αφου κατεβασα καποιες εφαρμογες και περασα και τα email μου στο κινητο) ,χωρις ομως να το χρησιμοποιω. Για παραδειγμα το φορτιζω απογευμα προς βραδυ ,το βγαζω απο τη φορτιση κατα τις 10 μμ , πεφτω για υπνο,ξυπναω στις 7 μισυ και η μπαταρια ηταν στο 68% ... Το περιεργο ειναι οτι τις δυο πρωτες μερες που το ειχα στα χερια μου και εκανα διαφορα , ειχα παθει πλακα που η μπαταρια δεν κατεβαινε με τιποτα,ενω 3 μερες τωρα κατεβαινει τρελα(χτες το βραδυ το αφησα να φορτισει κανα 4 ωρο...μεχρι να ξυπνησω στις 7 μισυ,τωρα η μπαταρια ειναι λιγο καλυερα απο προχτες...χωρις να το χρησιμοποιω μεσα σε 4 ωρες επεσε μονο στο 80 %)...Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι στις εφαρμογες whatsapp και skype , στην πρωτη τα εισερχομενα μηυματα με κλειδωμενο κινητο αργουν παρα πολυ να ερθουν με ανοιχτο και wifi και το data του κινητου και στο δευτερο οταν ειναι κλειδωμενο παλι το κινητο,δεν κουδουναει η εισερχομενη κληση...τιποτα δεν κανει. Το περιεργο της υποθεσης εδω, ειναι οτι καποιες φορες και το whatsapp οσο και το skype δουλευουν κανονικα! Επειδη εχω και αλλες συσκευες στο σπιτι λεω με σιγουρια οτι δεν ειναι θεμα wifi ως αναφορα την καθυστερηση παραλαβης μηνυματων στο whatsapp , στα αλλα κινητα μου ερχεται μπαμ το μηνυμα...οσο για το skype τι να πω...σαν το whatsapp, με κλειδωμενο κινητο οποτε γουσταρει δεχεται κλησεις κι αυτο . Εχετε καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει σ αυτα που εγραψα ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα η καλησπερα παιδια...

πριν λιγες μερες παρελαβα ενα meizu mx5 16gb Ελληνικο μενου, απο καποιον φιλο που τα φερνει απο Κινα. Πολυ ομορφο κινητο,πολυ καλη κυλιση,καμερα και αριστες οι πρωτες εντυπωσεις...Μετα τη δευτερη μερα ομως διαπιστωσα οτι η μπαταρια αδειαζει τρελα (αφου κατεβασα καποιες εφαρμογες και περασα και τα email μου στο κινητο) ,χωρις ομως να το χρησιμοποιω. Για παραδειγμα το φορτιζω απογευμα προς βραδυ ,το βγαζω απο τη φορτιση κατα τις 10 μμ , πεφτω για υπνο,ξυπναω στις 7 μισυ και η μπαταρια ηταν στο 68% ... Το περιεργο ειναι οτι τις δυο πρωτες μερες που το ειχα στα χερια μου και εκανα διαφορα , ειχα παθει πλακα που η μπαταρια δεν κατεβαινε με τιποτα,ενω 3 μερες τωρα κατεβαινει τρελα(χτες το βραδυ το αφησα να φορτισει κανα 4 ωρο...μεχρι να ξυπνησω στις 7 μισυ,τωρα η μπαταρια ειναι λιγο καλυερα απο προχτες...χωρις να το χρησιμοποιω μεσα σε 4 ωρες επεσε μονο στο 80 %)...Ενα αλλο προβλημα ειναι οτι στις εφαρμογες whatsapp και skype , στην πρωτη τα εισερχομενα μηυματα με κλειδωμενο κινητο αργουν παρα πολυ να ερθουν με ανοιχτο και wifi και το data του κινητου και στο δευτερο οταν ειναι κλειδωμενο παλι το κινητο,δεν κουδουναει η εισερχομενη κληση...τιποτα δεν κανει. Το περιεργο της υποθεσης εδω, ειναι οτι καποιες φορες και το whatsapp οσο και το skype δουλευουν κανονικα! Επειδη εχω και αλλες συσκευες στο σπιτι λεω με σιγουρια οτι δεν ειναι θεμα wifi ως αναφορα την καθυστερηση παραλαβης μηνυματων στο whatsapp , στα αλλα κινητα μου ερχεται μπαμ το μηνυμα...οσο για το skype τι να πω...σαν το whatsapp, με κλειδωμενο κινητο οποτε γουσταρει δεχεται κλησεις κι αυτο . Εχετε καμμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει σ αυτα που εγραψα ?

Για τη μπαταρία κάποια εφαρμογή σου κάνει τη ζημιά σίγουρα.. Πρέπει να βάλεις πχ gsam battery να δεις ποια είναι;

Για το δεύτερο σκέλος είναι θέμα ειδοποιησεων.

Αν κάνεις ότι αναφέρω παραπάνω μέσω security center θα σου λυθεί και αυτό το θέμα.

Πρέπει να μπεις security center permission να δώσεις εκεί έγκριση σε ποιες θες να εσείς ειδοποίηση συν το google services και framework.

Το ίδιο security - power - standby management

Μετά να πας accelerator να πατήσεις πάνω δεξιά στο γραναζι και να βάλεις σε whitelist τις ίδιες εφαρμογές

Και τέλος πήγαινε πάλι power πάνω δεξιά γρανάζι και κάνε off disable linked launch.

Έπειτα θα είσαι κομπλέ λογικά

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

την κατεβασα αυτη την εφαρμογη που μου εγραψες περι μπαταριας και απ οτι φαινεται δεν τραβαει κατι την μπαταρια...πολυ ωραια εφαρμογη παντως. Απο κει και περα δε βρισκω αυτο το security center για να παω να δω για τα αλλα...!!! Παω στις ρυθμισεις ψαχνω ψαχνω...πουθενα καπου για ασφαλεια....ουφφφφ

Ευχαριστω παρα πολυ παντως για την απαντηση !

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα το security center το οποιο ηταν αλλου απο κει που το εψαχνα ...δεν βρηκα ομως google services και frameworks να τα κανω κι αυτα ενεργα...οσο για το whatsapp και το skype ηταν ηδη τσεκαρισμενα οποτε δεν ειχα να αλλαξω κατι...απο κει και περα τα αλλα που μου εγραψες να παω να δω standby management και disabled linked launch δεν υπαρχουν καπου...(γυρισα τη γλωσσα στα αγγλικα για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτα που μου εγραψες )...τι να πω τωρα,ο θεος βοηθος ,αμα θελει ας αλλαξει mood το κινητο να δουλεψει ...

ευχαριστω πολυ παντως ...η αληθεια ειναι οτι ολα φαινονται να ναι τσεκαρισμενα σωστα

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα το security center το οποιο ηταν αλλου απο κει που το εψαχνα ...δεν βρηκα ομως google services και frameworks να τα κανω κι αυτα ενεργα...οσο για το whatsapp και το skype ηταν ηδη τσεκαρισμενα οποτε δεν ειχα να αλλαξω κατι...απο κει και περα τα αλλα που μου εγραψες να παω να δω standby management και disabled linked launch δεν υπαρχουν καπου...(γυρισα τη γλωσσα στα αγγλικα για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι αυτα που μου εγραψες )...τι να πω τωρα,ο θεος βοηθος ,αμα θελει ας αλλαξει mood το κινητο να δουλεψει ...

ευχαριστω πολυ παντως ...η αληθεια ειναι οτι ολα φαινονται να ναι τσεκαρισμενα σωστα

Αν δεν ρυθμίσεις σωστά το security δεν θα παίξουν σωστά. Τώρα είμαι έξω θα προσπαθήσω μετά να σε βοηθήσω

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...