Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i.imgur.com/Lr6jCMEl.jpg

Ανακοινώθηκε επίσημα η νέα ναυαρχίδα της Meizu, το MX5. Πλέον το ΜΧ5 θα διαθέτει πλήρως μεταλλική unibody κατασκευή οπότε δεν θα έχουμε αφαιρούμενο πίσω καπάκι. Επίσης το ΜΧ5 θα διαθέτει fingerprint scanner στο home button. Ο σχεδιασμός πάντως παρότι αρκετά όμορφος είναι ακριβώς ότι γνωρίζαμε μέχρι τώρα από τα μοντέλα της Meizu.

 

Παρότι flagship της Meizu και με πολύ καλά χαρακτηριστικά, ανακοινώθηκε σε πολύ καλή αρχική τιμή ($290) για την Κίνα.

 

Τα τεχνικά του χαρακτηριστικά έχουν ως εξής:

 

  • Οθόνη: 5,5" FullHD, 1920x1080 με Gorilla Glass 3
  • CPU: MediaTek Helio X10 (MT6795T), 8-core Cortex-A53 @ 2,2GHz
  • GPU: PowerVR G6200
  • RAM: 3GB LPDDR3
  • ROM: 16/32/64GB
  • Κάμερες: 20,7MP και 5MP
  • OS: Flyme 4.5
  • Μπαταρία: 3150mAh
  • Άλλα χαρακτηριστικά: Quick charging

Μόνο μου "παράπονο" είναι η GPU. ο Helio X10 θεωρείτε κομμάτι της flaship σειράς της MediaTek αλλά έχει μία παλιά GPU. Με την ανάλυση της οθόνης μπορεί να μην αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα (αυτό φόραγε και το ΜΧ4 νομίζω) αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο ένα χρόνο μετά. Αν και για λόγους σαν και αυτούς έχουμε τις καλές τιμές.

 

Χρήσιμα

Οδηγός εγκατάστασης Ελληνικής γλώσσας

Edited by navi55

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η GPU στον 6795 είναι χρονισμένη στα 700mhz (του 6795Τ δεν θα έιναι στα 750mhz ?) στον 6595 είναι στα 600mhz , οπότε δεδομένου της λίγο μεγαλύτερης ανάλυσης του mx4 το mx5 θα έχει σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα
Link to comment
Share on other sites

αξιζει λετε να παω στο MX5 απο το MX4?

 

ΟΧΙ, πήγαινε σε κάτι πιο ολοκληρωμένο να χει και ois, ραδιόφωνο

Link to comment
Share on other sites

αξιζει λετε να παω στο MX5 απο το MX4?

 

Με την λογικη (και την τρεχουσα κατασταση) οχι. Ομως αν δεν πτοεισαι, 2 ειναι τα ουσιαστικα πλεονεκτηματα για μενα σε σχεση με το mx4 χωρις να ξερουμε ακομα πως τα παει στην πραξη:

1. Dual sim

2. Fast charging

 

Απο εκει και περα το unibody, η amoled και μικροβελτιωσεις στο image processing ειναι και αυτα +

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, θα περιμένω να δω το pro πριν βαλω αγγελία πώλησης του mx4 (AN βάλω) και ΑΝ με ψησει και εκείνο.
Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο το εχουν ολοι κοντα στα 360 ευρω ενω η ανακοινωση της εταιριας ειναι 260 ευρω??
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται με τον ήχο στο συγκεκριμένο ρε παιδιά; Δεν βλέπω την παραμικρή πληροφορία περί αυτού ενώ στο ΜΧ4/PRO το διατυμπάνιζαν. Το ΜΧ4 έχει γαμάτο ήχο και το έχω καταευχαριστηθεί και συνεχίζω καθημερινά για την ακρόαση μουσικής ή θέαση ταινιών, βίντεο κτλ που με ένα ζευγάρι ποιοτικά ακουστικά είναι απλά τρομερό. Είναι και ο λόγος που θέλησα (αλλά δεν μπόρεσα) να πάω στο PRO μοντέλο ή στο Vivo Xshot καθώς ο ήχος αυτών είναι απλά κορυφαίος και 2-3 σκαλιά πάνω από το ΜΧ4.

 

Κατά τα άλλα χάσαμε την τετράγωνη οθόνη το οποίο είναι πραγματικά κρίμα γιατί δίνει πολύ ψαρωτική εμφάνιση και ταυτόχρονα είναι χρηστικότατη στην καθημερινότητα για διάβασμα και εργασία. Για εμάς που έχουμε το ΜΧ4 δεν αξίζει η μετάβαση, ειδικά αν χάσαμε και τον ήχο (ελπίζω όχι και να είναι κάτι που παράλειψαν να αναφέρουν) και ότι το επερχόμενο PRO μοντέλο για όσους θέλουν θα είναι αυτό που ίσως να αξίζει να κάνεις τη μετάβαση.

 

Τι πιστεύω ότι θα προσθέσει το PRO μοντέλο:

 

- Κάμερα Nokia (ήταν έντονες φήμες για κάτι τέτοιο) στα 20MP με OIS. Ουσιαστικά ή ίδια που φοράει το Lumia 930/1520

- NFC

- 2Κ οθόνη επίσης στις 5.5" ή 5.7" και επίσης τεχνολογίας AMOLED

- Κορυφαίο σύστημα ήχου όπως και το σημερινό PRO μοντέλο που θα το διατυμπανίσουν κιόλας

- Samsung SoC το ίδιο που φοράει το Galaxy S6/Edge

 

Εννοείται ότι η τιμή του θα βρίσκεται στην 500αρού, πάνω κάτω ανάλογα της χωρητικότητας. Κάτω των 500 για το 16άρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το έχει πάρει κανείς να μας πει εντυπώσεις?

 

χλωμο το κοβω...

μεχρι να φυγει το capital control θα εχει βγει το mx6...:lol:

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα δεν περιμενα τοση νεκρα πιστευα πως θα ειχατε βρει καποια λυση πχ καποιο φυλο απο εξωτερικο η καποιο ατομο να σας τα βαλη σε balance εμενα μου το εκανε ενα παιδι απο αλλο forum αλλα μου πηρε μια μικρη πρωμυθεια
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Πλέον άνοιξαν τα western union αν πάρετε το ρίσκο όσοι δεν μπορείτε αλλιώς :rolleyes:

Ωραίο φαίνεται στις 2 του μήνα που θα μπορώ,θα το παραγγείλω για φίλο

Αν δεν με έχει προλάβει άλλος θα το ψαχουλέψω λίγο για να σας πω την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες που θα πάει ένας συνεργάτης μου Κίνα ίσως το πάρει και μου το φέρει (αν το βρει σε κατάστημα) αν μέχρι τότε αποφασίσω αυτό σε σχέση με το Honor 7 ή το Mi4.. Mε χαλάει που δεν έχει SD αλλιώς θα το σκεφτόμουν πολύ μιας και θέλω να δω την εμπειρία της Amoled (τώρα έχω Vivo Xshot)..

Aν το πάρω θα σας πω και εγώ εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ΜΧ5 τελικά κάπου έχασε σε σχέση με το ΜΧ4. Εκτός από την τετράγωνη οθόνη που φαίνεται ότι μάλλον θα την σκοτώσουν για τα καλά τελικά, έχασε και τον ήχο. Κρίμα, πραγματικά κρίμα. Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι το Μ2 που είναι στη μισή τιμή έχει τσιπάκι ήχου. Θεωρώ ότι σαν mid-συσκευή και άμεσος αντικαταστάτης του ΜΧ4 δεν θα έπρεπε να "πετάξουν" τέτοιο feature. Η meizu σαν μουσική εταιρία θα έπρεπε να προσφέρει ΟΛΕΣ τις συσκευές της με κάποιου είδους audio hardware acceleration + software και ας είναι και λίγο ακριβότερες από αντίστοιχες συσκευές.

 

Απλά δείτε τι κάνει η Vivo. Θα βγάλει συσκευή "χαμηλού" κόστους χωρίς να θυσιάζει τα πλήρως high end hi-fi στοιχεία του. Περιμένω να δω την παρουσίαση του επερχόμενου ΜΧ5 Pro να δούμε τι θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Τι έγινε ρε παιδιά με αυτή τη συσκευή; δεν την έχει πάρει κανείς; Δεν αξίζει για τα χρήματα του; Πριν τα capital control σκεφτόμουν να προχωρήσω σε αγορά αλλά δεν από ότι βλέπω στο νήμα δεν υπάρχει καθόλου κίνηση για να δούμε τι ψάρια πιάνει το κινητό
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παιδιά με αυτή τη συσκευή; δεν την έχει πάρει κανείς; Δεν αξίζει για τα χρήματα του; Πριν τα capital control σκεφτόμουν να προχωρήσω σε αγορά αλλά δεν από ότι βλέπω στο νήμα δεν υπάρχει καθόλου κίνηση για να δούμε τι ψάρια πιάνει το κινητό

 

Πώς να την πάρεις με τα cc???

Link to comment
Share on other sites

Πώς να την πάρεις με τα cc???

 

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι με τους οποίους μπορείς να φορτώσεις το balance στο paypal και να ψωνίσεις κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι με τους οποίους μπορείς να φορτώσεις το balance στο paypal και να ψωνίσεις κανονικά

 

'Οπως; Πες και σε μας που δεν ξέρουμε :P

Leagoo Lead 5 - Black

KingZone N5 - Pink

Xiaomi Redmi Note 2 Prime - White

Link to comment
Share on other sites

'Οπως; Πες και σε μας που δεν ξέρουμε :P

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773&page=343 διαβάστε στο νήμα του paypal. Ένας τρόπος είναι με payment request όπου αν έχεις κάποιο γνωστό σου με ξένη κάρτα μπορεί να σου στείλει χρήματα απευθείας στο paypal και να φορτώσεις το balance

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773&page=343 διαβάστε στο νήμα του paypal. Ένας τρόπος είναι με payment request όπου αν έχεις κάποιο γνωστό σου με ξένη κάρτα μπορεί να σου στείλει χρήματα απευθείας στο paypal και να φορτώσεις το balance

 

Ακόμη ποιο εύκολο...... ζητάς από τον ίδιο τον εαυτό σου!!!

Και ξεμπέρδεψες.

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...