Jump to content

Meizu MX5


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ!

Η ανηψιά μου παρήγγειλε ένα ΜΧ5 από vickmall κι ενώ πριν την παραγγελία μας είχαν επιβεβαιώσει οτι έχουν σε στοκ την international version,

τελικά της έστειλαν ένα κινέζικο με flyme 4.5.2.2A.

Μόλις σήμερα το πήρε στα χέρια της και ζορίστηκε πολύ γιατί δεν γνωρίζει καθόλου το flyme.

Ψιλοέστησε εκεί μερικά βασικά αλλά δυστυχώς ΔΕΝ έχει google play services.

Ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία μέσω του "power saving" αλλά και πάλι τίποτα!

https://meizufans.eu/forum/topic/2352/flyme-os-4-5-2-2-stable-mx5/24?page=2

Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχει play store?

Δυστυχώς ζεί στο εξωτερικό και το κινητό δεν το έχω στα χέρια μου να το πειράξω.

απο το App Center να βρει την εφαρμογη Google Installer

Θα παει στο app center,κατω το τριτο εικονιδιο ειναι το search,θα το πατησει και θα γραψει google installer.

http://imgur.com/a/kPd4Q

 

αυτο βαζει playstore και google services με την μια,ειναι επισημη εφαρμογη της meizu.

 

καλο θα ηταν αυτο να το κανει αφου επαναφερει εργοστασιακες ρυθμισεις.

Για μενα αν ειναι ικανοποιημενη να τους ζητησει απλα ενα κουπονι ,ή χρηματα πισω.

Ελπιζω να μην το πληρωσε αρκετα πανω απο 320Ε

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποτε σου ερχεται;

:D

 

σε 15 μερες αλλα γενικα διαβαζω οτι ερχονται και ποιο γρηγορα για να δουμε.....αντε πως και πως το περιεμνω με μια μπαλκατελα ειμαι...:lol::lol::lol:

 

δημητρη ετοιμασου μολις το παρω να το σετερουμε...το εχω παρει με την κινεζικη εκδοση !!!!!!!!!!μιας και το πρωτο που ειχα φορουσε την Α μην χαλασω την παραδοση !!!!!!!

Edited by panagiotisspu

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

απο το App Center να βρει την εφαρμογη Google Installer

Θα παει στο app center,κατω το τριτο εικονιδιο ειναι το search,θα το πατησει και θα γραψει google installer.

http://imgur.com/a/kPd4Q

 

αυτο βαζει playstore και google services με την μια,ειναι επισημη εφαρμογη της meizu.

 

καλο θα ηταν αυτο να το κανει αφου επαναφερει εργοστασιακες ρυθμισεις.

Για μενα αν ειναι ικανοποιημενη να τους ζητησει απλα ενα κουπονι ,ή χρηματα πισω.

Ελπιζω να μην το πληρωσε αρκετα πανω απο 320Ε

1000 ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έκανε αυτό ακριβώς που είπες με την βοήθεια του παρακάτω video για να το καταλάβει καλύτερα.

https://www.youtube.com/watch?v=PTXsxMpTuQ4

Χωρίς όμως εργοστασιακές ρυθμίσεις, το πέρασε κατευθείαν.

Όλα καλά προς το παρόν, το κακό είναι οτι δεν μπορεί να καταλάβει διαφορές και bugs αφού δεν γνωρίζει από κινητά.

Εγώ της το πρότεινα το Meizu γιατί δεν ήθελα να δώσει τζάμπα 700 και 800 ευρώ για iphone που ήθελε αποκλειστικά λόγω εμφάνισης.

Παρήγγειλε αυτό:

http://www.vickmall.com/meizu-mx5-helio-x10-turbo-4g-lte-octa-core-2-2ghz-flyme-4-5-3gb-32gb-android-5-0-smartphone-5-5-inch-screen.html

το gold με international rom στα 330ευρώ περίπου αλλά της στείλανε με Flyme 4.5.2.2A.

Το "ικανοποιημένη" είναι σχετικό. Αφού κοιτάει κυρίως εμφάνιση και να μπένει FB, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Επιστρέφει το vickmall λεφτά ή κουπόνια? Μέσω paypal τί μπορεί να κάνει? Dispute?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έκανε αυτό ακριβώς που είπες με την βοήθεια του παρακάτω video για να το καταλάβει καλύτερα.

https://www.youtube.com/watch?v=PTXsxMpTuQ4

Χωρίς όμως εργοστασιακές ρυθμίσεις, το πέρασε κατευθείαν.

Όλα καλά προς το παρόν, το κακό είναι οτι δεν μπορεί να καταλάβει διαφορές και bugs αφού δεν γνωρίζει από κινητά.

Εγώ της το πρότεινα το Meizu γιατί δεν ήθελα να δώσει τζάμπα 700 και 800 ευρώ για iphone που ήθελε αποκλειστικά λόγω εμφάνισης.

Παρήγγειλε αυτό:

http://www.vickmall.com/meizu-mx5-helio-x10-turbo-4g-lte-octa-core-2-2ghz-flyme-4-5-3gb-32gb-android-5-0-smartphone-5-5-inch-screen.html

το gold με international rom στα 330ευρώ περίπου αλλά της στείλανε με Flyme 4.5.2.2A.

Το "ικανοποιημένη" είναι σχετικό. Αφού κοιτάει κυρίως εμφάνιση και να μπένει FB, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Επιστρέφει το vickmall λεφτά ή κουπόνια? Μέσω paypal τί μπορεί να κάνει? Dispute?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Μέσω PayPal δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ίσα ίσα ένα παράπονο στο vickmall μπας και κερδίσει κάνα δωρακι

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό νομίζω.

Αν και υποτίθεται πως το Vickmall είναι το καλύτερο κατάστημα,

στην συγκεκριμένη περίπτωση ίσως λόγω πανικού με το συγκεκριμένο κινητό και πολλές προπαραγγελίες, να μην το φρόντισαν θερμά το θέμα όπως σε γενικές γραμμές κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,,, το Vickmall τι χρεώνει με EMS για Ελλάδα γιατί δεν το βρίσκω?

Γιατί τρωγεσαι για τελωνείο; Όλοι πλέον λένε ότι στις 7-10 μέρες το έχουν σπίτι με απλό. Μη παιζεις με τη φωτιά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

1000 ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Έκανε αυτό ακριβώς που είπες με την βοήθεια του παρακάτω video για να το καταλάβει καλύτερα.

https://www.youtube.com/watch?v=PTXsxMpTuQ4

Χωρίς όμως εργοστασιακές ρυθμίσεις, το πέρασε κατευθείαν.

Όλα καλά προς το παρόν, το κακό είναι οτι δεν μπορεί να καταλάβει διαφορές και bugs αφού δεν γνωρίζει από κινητά.

Εγώ της το πρότεινα το Meizu γιατί δεν ήθελα να δώσει τζάμπα 700 και 800 ευρώ για iphone που ήθελε αποκλειστικά λόγω εμφάνισης.

Παρήγγειλε αυτό:

http://www.vickmall.com/meizu-mx5-helio-x10-turbo-4g-lte-octa-core-2-2ghz-flyme-4-5-3gb-32gb-android-5-0-smartphone-5-5-inch-screen.html

το gold με international rom στα 330ευρώ περίπου αλλά της στείλανε με Flyme 4.5.2.2A.

Το "ικανοποιημένη" είναι σχετικό. Αφού κοιτάει κυρίως εμφάνιση και να μπένει FB, τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

Επιστρέφει το vickmall λεφτά ή κουπόνια? Μέσω paypal τί μπορεί να κάνει? Dispute?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Δε θα της έστελναν την ευρωπαϊκή έκδοση του κινητού , απλά θα της περνούσαν αυτή τη ρομ, με μια πολύ μικρή χρέωση. Μπορει να ζητήσει αυτά τα χρήματα πίσω , θα το κανει εύκολα το vickmall.

Αναφορικά με το χρόνο παράδοσης εγώ ήδη περιμένω δέκα μέρες και μόλις προχθές έφυγε από Κίνα.

Αυτό ισχύει για 3 κινεζικα τηλ που περιμένω ....

Άρα προσωπικά δε βλέπω να έχει αλλάξει κάτι σε σχέση με παλιότερες εποχές...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ερωτησε μου εστειλε η βιβιαν μυνημα σε φωτο στο εμαιλ το πακετο μου με τα δωρα του,αλλα δεν βρηκα τον λογο που μου ανοιξαν την συσκευασια δεν τους ζητησα να το κανουν..και με παραξευνει λιγο εχει συμβει κ σε αλλον;

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί τρωγεσαι για τελωνείο; Όλοι πλέον λένε ότι στις 7-10 μέρες το έχουν σπίτι με απλό. Μη παιζεις με τη φωτιά.

 

Απλο και παλι απλο κι ας κανει 20 μερες

meizu mx4 32 GB white....

meizu mx5 32 GB white

Xiaomi mi note 4 64gb

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με minideal και σε ερώτησή μου αν το κινητό φοράει κινέζικη ρομ ή ιντερνάσιοναλ, μου είπαν πως έχει Κινέζικη αλλά multilanguage κι ότι στη χώρα μου λέει, δουλεύει τέλεια. :worry:
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ερωτησε μου εστειλε η βιβιαν μυνημα σε φωτο στο εμαιλ το πακετο μου με τα δωρα του,αλλα δεν βρηκα τον λογο που μου ανοιξαν την συσκευασια δεν τους ζητησα να το κανουν..και με παραξευνει λιγο εχει συμβει κ σε αλλον;

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Απλο και παλι απλο κι ας κανει 20 μερες

Όλα τα ανοίγουν πάντα. Φαντάσου να σου έρθει και να είναι σπασμένο η να μη φορτίζει. Έτσι γίνεται, μην ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα!Νεο μελος στο myphone και κατοχος και εγω του meizu mx5 εδω και ενα μηνα,αλλα εχω προβλημα με τα ελληνικα!Πως μπορω να βαλω και επισης πως επαναφερω αν θελω την προηγουμενη εκδοση(4.5.1)γιατι εχω κανει apdate και τωρα εχω την 4.5.2..Κατα τ αλλα το κινητο ειναι μπομπα!ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Η μικρή μου λέει οτι στο σετάρισμα του flyme account ζητά αριθμό τηλεφώνου τον οποίον δεν δέχεται.

Εγώ στο παρακάτω βιντεάκι είδα οτι όταν φτιάχνεις flyme account ζητά μόνο το email.

Ισχύει κάτι άλλο στο ΜΧ5?

Υπάρχει πουθενά κανένας εύκολος οδηγός για να σετάρεις το flyme?

Επίσης, αν κάνει factory reset για να ξαναστήσει το κινητό, θα της βγάλει κινέζικο μενού και γλώσσα και δεν θα μπορεί να τα αλλάξει ή εύκολα καταλαβαίνεις για να επιλέξεις τα αγγλικά/ελληνικά?

Edited by LarryAn
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρήγγειλα κι εγώ το ΜΧ5 από to2c στις 16/9. Μου το έστειλαν την επόμενη ημέρα και σήμερα μου εμφανίζει η singapore post ότι έφτασε ελλάδα. Έχουν όντως μειωθεί πολύ οι χρόνοι αναμονής..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρήγγειλα το σαββατο 19/9 το MX5 απο vickmall και δεν μ εχει στειλει email ουτε τιποτα...!!! εβαλα και την αμεση αποστολη που ειναι συν 25 ευρω για να μ ερθει σε 7-10 μερες...!!! τι μπορει να παιζει...;;;!!!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρήγγειλα το σαββατο 19/9 το MX5 απο vickmall και δεν μ εχει στειλει email ουτε τιποτα...!!! εβαλα και την αμεση αποστολη που ειναι συν 25 ευρω για να μ ερθει σε 7-10 μερες...!!! τι μπορει να παιζει...;;;!!!

 

Λογικά Σ/Κ δεν θα είναι μάχιμοι.

Το vickmall υποτιθεται οτι δεν κανει μαιμουδιες.

Εχε λίγη υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρήγγειλα το σαββατο 19/9 το MX5 απο vickmall και δεν μ εχει στειλει email ουτε τιποτα...!!! εβαλα και την αμεση αποστολη που ειναι συν 25 ευρω για να μ ερθει σε 7-10 μερες...!!! τι μπορει να παιζει...;;;!!!

Αυτά τα 25 ευρώ μη σε δαγκώσουν μόνο σε κάνα τελωνείο και πληρωσεις άλλο ένα τηλέφωνο. Μόνο απλό ταχυδρομείο βάζουμε..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο να γινει αυτο;;; αν ισχυει τοτε η vickmall γιατι το εχει σαν επιλογη ωστε να αποστέλεται πιο γρηγορα...7-10 μερες;;; Edited by chrispolo
Link to comment
Share on other sites

για πιο λογο να γινει αυτο;;; αν ισχυει τοτε η vickmall γιατι το εχει σαν επιλογη ωστε να αποστέλεται πιο γρηγορα...7-10 μερες;;;

 

αν το στείλουν με κουριερ (dhl,fedex...) θα περάσει τελωνείο και θα είναι αρκετά τα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

τωρα σοβαρα;;;:shock: εχει τυχει σε κανεναν;;;

 

To φυσιολογικό ειναι αυτό φίλε μου ...

Με απλο ποστ δεν περνάνε τελωνείο (κακώς θεωρητικά) επειδη τα εξυπηρετεί τα ΕΛΤΑ που τα περνάνε χωρίς έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει αυτο με την χρεωση στα τελωνεια παιδια....τωρα μιλησα με εναν φιλο ο οποιος πριν μερικες μερες παρηγγειλε απο vickmall κινητο(330 ευρω) και του ηρθε κανονικα χωρις καμια extra χρεωση...
Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει αυτο με την χρεωση στα τελωνεια παιδια....τωρα μιλησα με εναν φιλο ο οποιος πριν μερικες μερες παρηγγειλε απο vickmall κινητο(330 ευρω) και του ηρθε κανονικα χωρις καμια extra χρεωση...

 

με απλό ταχυδρομιο έτσι είναι,αν εσύ επέλεξες κουριερ ισχύει κανονικα οτι θα περάσει και θα πληρώσεις για αυτό καλό είναι αν δεν στο έχουν στείλει ακόμη να τους πεις να το στείλουν με απλό (sg post,post nl...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...