Jump to content

Cosmote TV


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι με πειράζει ως απάντηση στην υπηρεσία cosmote TV.  

 

1) πολύ κακό να μην μπορείς να αλλάξεις την σειρά των καναλιών

2) πολύ κακό ότι δίνει box με android 10 και όχι με νεότερο. 

3) τα νούμερα που βγάζει για τον έλεγχο θα μπορούσε να τα έβαζε σε κάποια γωνία ώστε να μην ενοχλεί

Έχω κι άλλα αλλά πιστεύω ότι αυτά είναι τα πιο σημαντικά για εμένα..  Απλά ως παρατήρηση τα γράφω..  

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παλαιότερα θυμάμαι, για ένα καλοκαίρι, είχα αγοράσει την υπηρεσία της CosmotevTV για 2 μήνες, πληρώνοντας ανά πακέτο (ταινίες, ελληνικά, παιδικά, ντοκιμαντέρ). Τώρα αυτό υπάρχει ή έχει καταργηθεί και στο δίνουν μόνο με Android Box υποχρεωτικά?

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.. ερώτηση.. 

Το cosmote TV ιντερνετικό με το box όμως, πόσο πίσω είναι όταν βλέπεις αγώνα σε σχέση με το δορυφορικό;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.. ερώτηση.. 
Το cosmote TV ιντερνετικό με το box όμως, πόσο πίσω είναι όταν βλέπεις αγώνα σε σχέση με το δορυφορικό;; 
Άμα μπει γκολ πρώτα θα ακούσεις τον γείτονα να φωνάζει και μετά από 1-2 φάσεις θα το δεις κι εσύ...

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MeddlingMageGR said:

Άμα μπει γκολ πρώτα θα ακούσεις τον γείτονα να φωνάζει και μετά από 1-2 φάσεις θα το δεις κι εσύ...

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φαντάζομαι κάνα 30αριά δευτερόλεπτα;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εάν βλέπω από το σπίτι μου μέσω του box πχ το cosmote sport1 ο πατέρας μου από το σπίτι του με τους κωδικούς μου στο ταμπλετ μπορεί να παρακολουθήσει ταυτόχρονα τον ίδιο αγώνα; Ή έστω πχ άλλο αθλητικό κανάλι;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, grlansin said:

Εάν βλέπω από το σπίτι μου μέσω του box πχ το cosmote sport1 ο πατέρας μου από το σπίτι του με τους κωδικούς μου στο ταμπλετ μπορεί να παρακολουθήσει ταυτόχρονα τον ίδιο αγώνα; Ή έστω πχ άλλο αθλητικό κανάλι;

Δέν ξέρω άν έχει διαφορά το box με τον αποκωδικοποιητή του δορυφορικού πάντως με αποκωδικοποιητή και κωδικούς σε άλλη συσκευή γίνεται κανονικά αυτό που λές..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos_96 said:

Δέν ξέρω άν έχει διαφορά το box με τον αποκωδικοποιητή του δορυφορικού πάντως με αποκωδικοποιητή και κωδικούς σε άλλη συσκευή γίνεται κανονικά αυτό που λές..

με αποκωδικοποιητή και κωδικούςσε άλλη συσκευή νομίζω δεν γίνεται στα αθλητικά.

Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια γιατί είτε στην tv θα βλέπω είτε στο κινητό η lap top και ποτέ συγχρόνως.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εάν βλέπω από το σπίτι μου μέσω του box πχ το cosmote sport1 ο πατέρας μου από το σπίτι του με τους κωδικούς μου στο ταμπλετ μπορεί να παρακολουθήσει ταυτόχρονα τον ίδιο αγώνα; Ή έστω πχ άλλο αθλητικό κανάλι;
Όχι. Δεν γίνεται μέσω streaming να βλέπουν 2 συσκευές ταυτόχρονα αθλητικά.
Γίνεται μόνο για όλα τα υπόλοιπα κανάλια (εκτός από τα αθλητικά κανάλια της Cosmote) κ μόνο εάν έχεις αγοράσει την υπηρεσία Xtra συσκευών.
€5/μήνα κάνει.

*Το να βλέπεις ταυτόχρονα αθλητικά σε 2 συσκευές, γίνεται μόνο εάν η μία συσκευή είναι δορυφορική.

Σε streaming συσκευές (δλδ: υπολογιστής, tablet, box, κινητό) δεν γίνεται ταυτόχρονα για αθλητικά σε καμία περίπτωση.

Μπορείς όμως να έχεις σε πολλές συσκευές την εφαρμογή Cosmote TV ενεργή δλδ αλλά σε μια μόνο μπορείς να βλέπεις ότι θες, ΜΗΝ έχοντας την υπηρεσία αγορασμένη.
(Ταυτόχρονα δεν παίζει τίποτα κ σε άλλη συσκευή χωρίς αυτή την υπηρεσία)

Αλλά ακόμα κ να έχεις την υπηρεσία έξτρα συσκευών δεν γίνεται να βλέπεις σε 2 συσκευές ταυτόχρονα αθλητικά.
*Εξήγησα παραπάνω τον μοναδικό τρόπο για 2 συσκευές ταυτόχρονα...
Τα έχουν σε περιορισμό...

Σου παραθέτω την υπηρεσία αυτή που βρίσκεται στο Cosmote app κ την αγοράζεις με ένα κλικ.518b4ec392e80c87412919e84c54166e.jpg

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δέν ξέρω άν έχει διαφορά το box με τον αποκωδικοποιητή του δορυφορικού πάντως με αποκωδικοποιητή και κωδικούς σε άλλη συσκευή γίνεται κανονικά αυτό που λές..
Έχει διαφορά. Εξήγησα την ως έχει κατάσταση σε προηγούμενο post μου, ως απάντηση στον ερωτών.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες, θέλω τη βοηθεια σας γιατί βλέπω ότι η COSMOTE προσπαθεί τον τελευταίο καιρό να μου τα πάρει με κάθε τρόπο .. :p

Στις 15/2 έκανα ένα συμβόλαιο CINEMA PACK (12€/μήνα) και η κοπέλα στο τηλ μου είπε ότι μέχρι να παραλαβω τον εξοπλισμό και να μπω με το ID μου, ΔΕΝ προκειται να χρεωθω κάτι. Στις 21/2, μου βγαίνει λογαριασμός 13€ για χρήση 5 ημερών, 16/2-20/2. Παίρνω κατευθείαν τηλ, μου λένε ότι έχει γίνει λάθος κι ότι θα πρέπει να το πληρώσω, αλλά θα ζητήσουν να γίνει refund ώστε ο επομενος να εκδοθεί μηδενικός. Στις 25/2 παραλαμβάνω τον εξοπλισμό κι αρχίζω να βλέπω OTE TV. 

Σήμερα το πρωί, μου σκάει email με λογαριασμό Μαρτίου αξίας 12ε. Παίρνω τηλ στην COSMOTE, τους τα εξηγώ όλα και μου λέει η κοπέλα "θα πρέπει να το πληρώσετε και θα σας γίνει επιστροφή στον επόμενο". Της είπα ότι αυτά τα είχα ξανα ακούσει και τότε μου είπε "με λένε τάδε ταδοπούλου, μπορείτε να το σημειωσετε αν θέλετε και θα δείτε ότι στον επομενο δεν θα χρεωθείτε κάτι". 

Τι με συμβουλευετε να κάνω?? 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, paanos said:

Έδωσες ένα πάγιο μπροστά… Νορμαλ είναι 

Τί να σου πω, εμένα ο υπάλληλος που μου έκανε τη συνδεση, επειδή είναι η πρώτη φορά που κάνω συμβόλαιο σε συνδρομητική, μου είπε ότι η τιμολόγηση κτλ δεν είναι όπως τα συμβόλαια και ότι χρεώνομαι μόνο όταν ξεκιναει η πρόσβαση μου στην COSMOTE TV. 

Και σήμερα που τους κάλεσα, μου είπαν ότι φαίνεται στο συστημα ότι έχει γινει λαθος χρέωση, ότι είναι να μου γίνει επιστροφή χρημάτων & ότι καλύτερα θα ήταν να το πληρώσω προς τη λήξη της προθεσμίας ώστε αν γίνει refund, να έχει φανεί μεχρι τις 21/4 που είναι να λήξει.

Ούτε ξέρω τί να πιστεψω με την COSMOTE πια

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει ως ίντερνετ: Nova και ως τηλεόραση: Cosmote TV?

Έκανα πρόσφατα φορητότητα γραμμής από Vodafone ίντερνετ που είχα σε Nova fiber to the home, λόγω πολύ καλής προσφοράς.

Το θέμα είναι ότι όλα λειτουργούν τέλεια και ταχύτατα, εκτός από την Cosmote TV. Δεν λειτουργεί σε καμία συσκευή:
- Ούτε στο Xiaomi mi box (που το λειτουργώ εδώ και 5 συνεχή χρόνια)
- Ούτε στο PC
- Ούτε καν στο κινητό

Όπως ανέφερα πρίν, όλα λειτουργούσαν άψογα για πολλά χρόνια με σύνδεση Vodafone (που είχα) και σταμάτησαν να λειτουργούν με τη σύνδεση Nova.
Λειτουργούν όμως, εάν αποσυνδεθώ από το δίκτυο της Nova και λειτουργήσω με τα δεδομένα του κινητού πχ...

Προφανώς κάτι συμβαίνει με την Nova.
Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία;

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα καλά. Είσαι πίσω από NAT; Μπορείς να δεις την IP που έχεις στο ρουτερ και αυτή που βρίσκεις με κάποιο εργαλείο σαν το whatismyip;

Μπορείς στο foritotita.gr να δεις το σταθερό σου αν ανήκει στην Wind ή στην Forthnet ; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όλα καλά. Είσαι πίσω από NAT; Μπορείς να δεις την IP που έχεις στο ρουτερ και αυτή που βρίσκεις με κάποιο εργαλείο σαν το whatismyip;
Μπορείς στο foritotita.gr να δεις το σταθερό σου αν ανήκει στην Wind ή στην Forthnet ; 
Το σταθερό ανήκει στην Nova .Το τσέκαρα πριν λίγο στο wjatsmyip. Πρίν 1 μήνα έγινε η μεταφορά γραμμής εξάλλου. Μου δίνει ΙΡ Ελλάδα και host την Nova. Όλα οκ από αυτά δλδ.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν σου εμφανίζει IP από tellas ή από forthnet στο whatismyip. 

Όπως και να χει, μάλλον το ΝΑΤ φταίει. Κάλεσε τη Nova στο 13700 δωρεάν και ζήτησε να σε βγάλουν για να έχεις Public IP. Εξήγησε τους ότι δεν παίζει και η cosmote 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 2/11/2022 at 10:05 ΜΜ, Ipokratis said:

Άνετα. Αρκεί να είναι πάνω από 10mbps η ταχύτητα της σύνδεσης. Επειδή στα ADSL λένε για 24mbps και παίζουν κάτι νούμερα τύπου 4-5mbps κλπ

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορώ με το android box cosmote να το χρησιμοποιήσω σε αλλη γεωγραφική περιοχή (στο χωριό για παράδειγμα)που δεν διαθέτει σταθερή γραμμή (οπως εδω στην Αθήνα) αλλά μέσω δικτύου κινητής είτε cosmote είτε των αλλων δυο δικτύων?H TV που εχω δεν είναι android.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, lefkaditis said:

Μπορώ με το android box cosmote να το χρησιμοποιήσω σε αλλη γεωγραφική περιοχή (στο χωριό για παράδειγμα)που δεν διαθέτει σταθερή γραμμή (οπως εδω στην Αθήνα) αλλά μέσω δικτύου κινητής είτε cosmote είτε των αλλων δυο δικτύων?H TV που εχω δεν είναι android.

Λογικά μπορείς.. Αφού έχει και wifi σύνδεση μπορείς να κάνεις hot spot το κινητό σου και μετά να συνδεθείς απο τις ρυθμίσεις του box.. Έτσι κ αλλιώς με το cosmote ID συνδέεσαι οπότε θα μπορείς..Μόνο απο θέμα ταχύτητας δεν ξέρω άν σε καλύπτει..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Λογικά μπορείς.. Αφού έχει και wifi σύνδεση μπορείς να κάνεις hot spot το κινητό σου και μετά να συνδεθείς απο τις ρυθμίσεις του box.. Έτσι κ αλλιώς με το cosmote ID συνδέεσαι οπότε θα μπορείς..Μόνο απο θέμα ταχύτητας δεν ξέρω άν σε καλύπτει..

ok ευχαριστω

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το θέμα είναι αν σου εμφανίζει IP από tellas ή από forthnet στο whatismyip. 
Όπως και να χει, μάλλον το ΝΑΤ φταίει. Κάλεσε τη Nova στο 13700 δωρεάν και ζήτησε να σε βγάλουν για να έχεις Public IP. Εξήγησε τους ότι δεν παίζει και η cosmote 
Τους έστειλα μήνυμα μέσα από την εφαρμογή τους και το διόρθωσαν.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Λήγει τον άλλο μήνα το συμβόλαιο της μάνας μου με το CINEMA PACK (12e/μηνα), θα πρέπει να δώσουμε τον box πίσω ή το κρατάμε?

Επίσης, ξεκλειδωθηκε η COSMOTE TV στο εξωτερικό? Και αν ναι, από πότε? Είχα προσπαθήσει να δω και τον Φλεβάρη από Ρουμανία και τον Ιούλιο από Νορβηγία (μέσω των WiFi από τα ξενοδοχεία/Airbnb που δίνουν ξένες IP) και έτρωγα άκυρο - μόλις άνοιγα δεδομένα και έπαιρνα ελληνική IP (VF), όλα νορμάλ.

Τώρα που ήμουν Πολωνία, και με πολωνικό WiFi από το ξενοδοχείο και με πολωνική SIM (T-Mobile), έβλεπα κανονικά. 

Fun Fact, στην Πολωνία η T-Mobile δίνει στη συνδρομητική το ίδιο ακριβώς box που δίνει η COSMOTE μόνο που έχει το T από πάνω. 

Edited by ParafronGR

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καμια προσφορα τωρα με το BF για πακετο Entry παιζει ? μου φαινονται πολλα τα 9ε το μηνα και μαλιστα για  ηδη συνδρομητη cosmote σταθερο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 21/10/2023 at 12:47 ΠΜ, ParafronGR said:

Λήγει τον άλλο μήνα το συμβόλαιο της μάνας μου με το CINEMA PACK (12e/μηνα), θα πρέπει να δώσουμε τον box πίσω ή το κρατάμε?

Επίσης, ξεκλειδωθηκε η COSMOTE TV στο εξωτερικό? Και αν ναι, από πότε? Είχα προσπαθήσει να δω και τον Φλεβάρη από Ρουμανία και τον Ιούλιο από Νορβηγία (μέσω των WiFi από τα ξενοδοχεία/Airbnb που δίνουν ξένες IP) και έτρωγα άκυρο - μόλις άνοιγα δεδομένα και έπαιρνα ελληνική IP (VF), όλα νορμάλ.

Τώρα που ήμουν Πολωνία, και με πολωνικό WiFi από το ξενοδοχείο και με πολωνική SIM (T-Mobile), έβλεπα κανονικά. 

Fun Fact, στην Πολωνία η T-Mobile δίνει στη συνδρομητική το ίδιο ακριβώς box που δίνει η COSMOTE μόνο που έχει το T από πάνω. 

Εάν γίνει διακοπή του συμβολαίου, το επιστρέφεις ώστε να μην γίνει χρέωση ( νομίζω ότι είναι γύρω στα 80 ευρώ ). 

Το Skyworth έχουν στείλει;

Για τον φίλο που ρώτησε για Nova πάροχο και Cosmote TV , δεν έχει κανένα πρόβλημα ( VDSL 100/10 είναι η σύνδεση ) με public ip όπως ανέφερε ο paanos.

 

Edited by Brainmorf

Everything is a frequency 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...