Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακόμη και εγώ που έχω μια προτίμηση στα αναλογικά διαθέτω gshock καθώς στα λεφτά του δύσκολα βρίσκεις αναλογικό με τις ίδιες επιδόσεις.

Πάντως το ρολόι αποτελεί το μοναδικό κόσμημα του άνδρα οπότε από αυτή την άποψη και μόνο θα διατηρηθεί. Άλλωστε ήδη βλέπουμε εταιρίες που δεν έχουν σχέση με τον χώρο (πολλες από αυτές ρούχων) να βγάζουν ρολόγια με ιδιαίτερο στυλ.

 

Στο δια ταύτα...Αν προκύψει iwatch θα πρέπει η τιμή του να είναι ανάλογη των εκπτώσεων που θα κάνεις σε σχέση με ένα καθε αυτό κινητό αφής. Και τα υλικά κατασκευής του ανάλογα, γιατί όσο να ναι ένα καθημερινό ρολόι τρώει καταπόνηση αρκετή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω πολλές φορές γράψει ότι το συλλεκτικό και πολύπλοκο ρολόι, κέρδισε πολλούς (και πλούσιους) φίλους τα τελευταία χρόνια, γιατί ήταν ένα από τα 4 επιτρεπόμενα θέματα συζήτησης στην υψηλή κοινωνία, διεθνώς.

 

Η Τέχνη, τα κρασιά, οι φιλανθρωπίες και το ρολόι.

 

Δεν είναι σαφώς το μόνο κόσμημα του σύγχρονου άντρα, αφού για κάποιον που θέλει να επιδείξει το χρήμα του, ή τις γνώσεις του, υπάρχουν τα μανικετόκουμπα, τα χειροποίητα παπούτσια/πουκάμισα/κοστούμια/γραβάτες, οι τσάντες, τα γυαλιά οράσεως, οι ζώνες... ακόμη και τα κινητά, που πολλές φορές ξεπερνούν σε αξία ένα καλό ρολόι.

 

Δεν νομίζω όμως ότι το iWatch, αν παρουσιαζόταν προς πώληση, θα κάλυπτε αυτή την ανάγκη κάποιων καταναλωτών, η οποία ούτως ή άλλως βρίσκεται σε φάση βαθέως επαναπροσδιορισμού και όχι λόγω της κρίσης.

 

Σήμερα πολλοί άνθρωποι επιλέγουν έναν πιο άνετο τρόπο καθημερινής ζωής και ένα τέτοιο προιόν, θα μπορούσε να υπολογίζει και στους -φαντάζομαι- πολλούς φανατικούς υποστηρικτές του Jobs...

 

Ας μη ξεχνάμε ότι όλους μας, μας αγχώνει ο χρόνος που έχει ταυτιστεί με το ρολόι και το "iWatch" (?) είναι ένα μη-ρολόι... Ένα ρολόι, που δεν είναι ρολόι.

 

Πόσοι από τους νέους ανθρώπους φορούν ρολόι;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλές φορές γράψει ότι το συλλεκτικό και πολύπλοκο ρολόι, κέρδισε πολλούς (και πλούσιους) φίλους τα τελευταία χρόνια, γιατί ήταν ένα από τα 4 επιτρεπόμενα θέματα συζήτησης στην υψηλή κοινωνία, διεθνώς.

 

Η Τέχνη, τα κρασιά, οι φιλανθρωπίες και το ρολόι.

 

Δεν είναι σαφώς το μόνο κόσμημα του σύγχρονου άντρα, αφού για κάποιον που θέλει να επιδείξει το χρήμα του, ή τις γνώσεις του, υπάρχουν τα μανικετόκουμπα, τα χειροποίητα παπούτσια/πουκάμισα/κοστούμια/γραβάτες, οι τσάντες, τα γυαλιά οράσεως, οι ζώνες... ακόμη και τα κινητά, που πολλές φορές ξεπερνούν σε αξία ένα καλό ρολόι.

 

Δεν νομίζω όμως ότι το iWatch, αν παρουσιαζόταν προς πώληση, θα κάλυπτε αυτή την ανάγκη κάποιων καταναλωτών, η οποία ούτως ή άλλως βρίσκεται σε φάση βαθέως επαναπροσδιορισμού και όχι λόγω της κρίσης.

 

Σήμερα πολλοί άνθρωποι επιλέγουν έναν πιο άνετο τρόπο καθημερινής ζωής και ένα τέτοιο προιόν, θα μπορούσε να υπολογίζει και στους -φαντάζομαι- πολλούς φανατικούς υποστηρικτές του Jobs...

 

Ας μη ξεχνάμε ότι όλους μας, μας αγχώνει ο χρόνος που έχει ταυτιστεί με το ρολόι και το "iWatch" (?) είναι ένα μη-ρολόι... Ένα ρολόι, που δεν είναι ρολόι.

 

Πόσοι από τους νέους ανθρώπους φορούν ρολόι;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Tα ρούχα, κινητά κοκ με την πάροδο του χρόνου χάνουν την αξία τους. Άλλωστε το καλό ρολόι περνάει από γενιά σε γενιά. Μάλιστα σαν θέμα διαφήμησης πρέπει να ήταν του IWC Portuguese αυτό με το πέρασμα από γενιά σε γενιά. Τώρα όσο για το πόσοι νέοι φοράνε ρολόι...τώρα πια μπορώ να πω αρκετοί.

 

Τώρα όσο για την άνεση του iwatch, θεωρώ πως μάλλον προς την ευκολία να έχεις ανά πάσα στιγμή πρόσβαση σε multimedia εφαρμογές αν και δεν ξέρω το κατά πόσο θα καλύψει κάποιον δεδομένου ότι η οθόνη του θα ναι απελπιστικά μικρή. Η όποια επιτυχία του θα έχει να κάνει με κάποια προσιτή τιμή...Και αν κρίνω από της lg δεν το βλέπω σύντομα να επαναπροσδιορίζει την μορφή του ρολογιού. ;)

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Patek Philippe, ήταν...

 

http://www.youtube.com/watch?v=d_dMDDkYVYo

 

Σε μια άλλη εποχή, που κανείς δεν φανταζόταν ότι το ρολόι θα αλλάξει τόσο πολύ, τόσο σύντομα.

 

Το ρολόι της εποχής είναι ένα πόντο πιο μικρό στη διάμετρο από το σημερινό, με εντελώς άλλο φινίρισμα, πολύ λιγότερη λεπτομέρεια και υλικά που σήμερα είναι ξεπερασμένα.

 

Σύντομα θα μοιάζει τόσο χρήσιμο για το γιο στη διαφήμιση, όσο ήταν για εμάς ένα ρολόι τσέπης, όταν είμασταν φοιτητές!....

 

Σίγουρα τα χειροποίητα παπούτσια δεν μπορείς να τα αφήσεις στον γιό σου και ακόμη περισσότερο στην ...κόρη σου, αλλά, όπως λεει και η διαφήμιση του John Lobb, "ένα ζευγάρι χειροποίητα παπούτσια, είναι μια πολυτέλεια που χαίρεσαι σε κάθε σου βήμα!"

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Κάτι για την ακτινοβολία που θα έχουμε πάνω στο χέρι μας 24/24 ? Αυτό είναι το ζουμί και εκεί υπάρχουν οι ενστάσεις. Απο σχεδιαστικής και χρηστικής άποψης ο καθένας επιλέγει ανάλογα με το στύλ του. (πχ εγώ θα το επέλεγα).
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση.

 

Αν και το "ρολόι", όπως παρουσιάζεται δεν θα είναι και κινητό τηλέφωνο...

 

Οπότε θα πρέπει κανείς να εξετάσει την ακτινοβολία από το bluetooth και το wifi...

 

Κάτι σαν το iPhone εν πτήσει

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Aν εβγαζε η apple ποτε ρολοι, θα ηθελα παντως τα εξης

 

Χωρις τηλεφωνο, καμερες, μουσικες κτλ αχρηστα απο την στιγμη που ΟΛΟΙ κουβαλαμε κινητο

Κατασκευασμενο φυσικα απο αλουμινιο

Καλη οθονη, ορατη υπο ολες τις συνθηκες

Αισθητηρας φωτος που θα ρυθμιζει αναλογα contrast/brightness

Θεματα, οπου θα αλλαζει το καντραν, οι δεικτες κτλ, και δυνατοτητα να κατασκευαζει ο χρηστης δικα του μεσω καποιας pc εφαρμογης

Ημερολογιο

Εφαρμογη που αποθηκευει πραγματα οπως, ραντεβου, γενεθλια κτλ, και φυσικα με δυνατοτητα ειδοποιησης

Ισως επαφες

Το bluetooth φανταζομαι προκειμενου να συχρονισει ισως με καποιο κινητο ή pc

Και θα μου αρεσε πολυ ενα συστημα εισαγωγης στοιχειων/ελεγχου ως εξης: Ενας μεταλλικος δακτυλιος γυρω απο το καντραν, που θα γυρναει γυρω γυρω (οπως στο πρωτο ipod) προκειμενου να επιλεχτει καποια επιλογη (σε ρυθμισεις ή σε καποιο υποτυπωδες μενου).

Και φυσικα σε apple fashion, καθαρο απο κουμπια κτλ. Για φωτισμο οθονης θα μου αρεσε αμα πιεζαμε τον προαναφερθεντα δακτυλιο προς τα μεσα.

Αμα ειχε και καμια λογικη τιμουλα και ωραιο design μπορει να το αγοραζα και γω:p:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Της sony ήταν η αρχική ιδέα...

http://handheld.softpedia.com/images/software/screens/btWatch-3.jpg

της lg είναι πιο κοντά σε αυτό που αναφέρηθηκε αλλά είναι ΚΑΙ κινητό

http://www.mobilephoneonly.co.uk/phonereviews/upload/LGGD910.jpghttp://pushthefuture.files.wordpress.com/2009/01/lg-watch20005.jpg?w=368&h=331

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει συγκεκριμένος λόγος ύπαρξης του τόπικ αυτού, από τη στιγμή που υπάρχει ήδη άλλο με θέμα τα ρολόγια..??
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει συγκεκριμένος λόγος ύπαρξης του τόπικ αυτού, από τη στιγμή που υπάρχει ήδη άλλο με θέμα τα ρολόγια..??

 

Μπορείτε να βάλετε ένα link για το τόπικ με τα ρολόγια;

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να δω καποιο καταλογο απο ρολογια Sandra Fellini? Συγκρκριμενα ενα με ασπρο λουρακι, ασπρο καντραν και ροζ-χρυσαφι σκελετο.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να μου πει καποιος για το e-men.gr αν ειναι το site ειναι εγκυρο αν δηλαδη τα ρολογια που εχει ειναι αυθεντικα και αυτο το λεω λογο το οτι εχει πολυ καλες τιμες σε σχεση με τα μαγαζια εχω βρει ενα ρολοι e-men με μαγαζι διαφορα 200e για αυτο ρωταω μου εκανε εντυπωση
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να μου πει καποιος για το e-men.gr αν ειναι το site ειναι εγκυρο αν δηλαδη τα ρολογια που εχει ειναι αυθεντικα και αυτο το λεω λογο το οτι εχει πολυ καλες τιμες σε σχεση με τα μαγαζια εχω βρει ενα ρολοι e-men με μαγαζι διαφορα 200e για αυτο ρωταω μου εκανε εντυπωση

 

Εχουν και κανονικό κατάστημα στο Χαλάνδρι αν δεις...Όσοι έχουν πάρει όταν είχα ψάξει στο google έλεγαν ότι είναι φυσικά μιας και οι ίδιοι δίνουν διαβεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να σκεφτούμε τι σημαίνει «αυθεντικά» στο χώρο του ρολογιού, σήμερα.

 

Το ρολόι τα τελευταία 10 χρόνια γνώρισε μεγάλη άνθηση και εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο ενδιαφέρθηκαν να το γνωρίσουν καλύτερα και να το αγοράσουν. Να αγοράσουν μάλιστα περισσότερα από ένα, αφού στο παρελθόν το «καλό» ρολόι, ήταν –το πολύ– ένα, ενώ στις ημέρες μας, σχεδόν κανείς, δεν έχει μόνο ένα ρολόι!

 

Από την άλλη πλευρά, το ρολόι είναι ένα μικρό αντικείμενο, που ταξιδεύει εύκολα και μπορεί να διακινηθεί ακόμη και στον καρπό ενός ανθρώπου, χωρίς πρόβλημα, περνώντας τελωνεία, που δεν θα μπορούσε να περάσει αδασμολόγητο ένα αυτοκίνητο ή μια τραπεζαρία.

 

Οι εταιρείες κατασκευής ρολογιών, είναι τεράστιες επιχειρήσεις, συχνά μάλιστα είναι ολόκληροι Όμιλοι που έχουν στην κατοχή τους, ακόμη και εκατοντάδες εργοστάσια του χώρου!

 

Έτσι αυτές οι εταιρείες και οι Όμιλοι, που βρίσκονται στο Χρηματιστήριο, δεν μπορούν να αγνοήσουν τις παραπάνω πωλήσεις. Πιέζουν λοιπόν τον εισαγωγέα κάποιας χώρας, να αγοράσει περισσότερα ρολόγια. Εάν αυτός δεν μπορεί να τα διοχετεύσει στη χώρα του, τα αγοράζει και τα «ξεφορτώνεται» σε μία άλλη χώρα, όπου διατίθενται στα καταστήματα που δεν έχουν επισήμως την εταιρεία, ή από τοπικά καταστήματα που πουλούν ρολόγια της «παράλληλης αγοράς», όπως λέγονται και μάλιστα με ιδιαίτερα χαμηλό ποσοστό κέρδους, αφού κανείς από τους συμμετέχοντες δεν βλέπει την διαδικασία μακροπρόθεσμα και δεν τον νοιάζει το μέλλον της μάρκας, αλλά είναι για όλους μια «αρπαχτή». Μεγάλη ποσότητα διοχετεύεται μέσω ίντερνετ.

 

Η κατάσταση αυτή ήταν ήδη προβληματική από πριν, αλλά τώρα με την εξάπλωση του ίντερνετ και το δεδομένο, ότι, εν μέσω κρίσης. η προσφορά είναι πλέον μεγαλύτερη από τη ζήτηση, έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

 

Ένας άλλος «μπελάς» της Ωρολογοποιίας, είναι τα ψεύτικα ρολόγια. Οι μαϊμούδες, όπως τις λέμε. Η παραγωγή τους, είναι τόσο προσοδοφόρα και ακίνδυνη, ώστε ασχολούνται με το χώρο αυτό στο εξωτερικό, εκείνοι που έκαναν μέχρι πρότινος εμπόριο ναρκωτικών!

 

Η παραγωγή ψεύτικων ρολογιών, έχει πάρει πλέον διαστάσεις που δεν φαντάζεστε. Αρκεί να σας πω ότι πριν λίγες ημέρες ένα ζευγάρι Ινδών παρουσιάστηκε σε Οίκο Δημοπράτησης συλλεκτικών ρολογιών και παρουσίασε ρολόι Patek Philippe της δεκαετίας του ’40 προς πώληση, με γνήσιο πιστοποιητικό από την εταιρεία, το οποίο ήταν τελικά ψεύτικο! Η τιμή του θα άγγιζε ή και θα ξεπερνούσε τα 500.000 ευρώ! Ένας άλλος ενδεικτικός αριθμός είναι ότι ενώ όλα τα ελβετικά εργοστάσια μαζί, κατασκευάζουν 26.000.000 ρολόγια το χρόνο, τα ψεύτικα είναι περισσότερα από 40.000.000!

 

Έτσι υπάρχουν σήμερα ψεύτικα ρολόγια εξαιρετικής ποιότητας, με ψεύτικους μηχανισμούς Valjoux, ή και με αληθινούς, ενώ αληθινά Submariner με μικρο-επεμβάσεις στο καντράν, πωλούνται σε «συλλέκτες» σαν συλλεκτικά Submariner με τιμή πώλησης 30.000 ευρώ…

 

Αυθεντικό λοιπόν τι σημαίνει; Για μένα είναι το ρολόι που πουλιέται από το επίσημο δίκτυο, που είναι εύκολο να ξέρετε ποια καταστήματα περιλαμβάνει. Όλα τα άλλα, ακόμη και στην περίπτωση που δεν είναι ψεύτικα τα ρολόγια, είναι υψηλού κινδύνου και κοροϊδία.

 

Αν το επίσημο σέρβις της Miele, σου ζητάει 50 ευρώ για την επίσκεψη του τεχνίτη και 50 για το εξάρτημα, ο μη επίσημος (που δεν σου δίνει απόδειξη και σου βάζει ανταλλακτικό που δεν ξέρεις αν είναι γνήσιο, μεταχειρισμένο ή ότι άλλο) και σου ζητάει 70 συνολικά, αντί για 100, είναι «καλό παιδί» με «καλές τιμές», ή κομπιναδόρος;

 

Ακόμη και ένα γνήσιο ρολόι που πουλιέται από την παράλληλη, μέσω νετ ή ότι άλλο, φαντάζεστε τι διαδρομή έχει κάνει πριν τελικά βρει αγοραστή; Από την Αφρική, σε Έκθεση της Γερμανίας, από εκεί σε μαγαζί στην Ισπανία, στους δρόμους του Χονγκ Κονγκ, μέχρι να το «πετύχετε» εσείς στο νετ και να το φέρουν από την Ιταλία! Θα το αγοράζατε;

 

Δεκάδες χιλιάδες ρολόγια απαιτεί κάθε χρόνο να αποσυρθούν από το ebay ως μαϊμούδες το επίσημο όργανο της ελβετικής ωρολογοποιίας.

 

Έχω γράψει πολλά άρθρα για το τι είναι τα κάλπικα ρολόγια. Ένα μπορείτε να δείτε εδώ http://clepsydre.gr/read_article.php?id=308

 

Στο επόμενο τεύχος του περιοδικού μου WOW, φιλοξενώ ένα θέμα του Fabrice Guéroux, που είναι ο πλέον εξειδικευμένος στον κόσμο στο θέμα και συγγραφέας βιβλίων για το θέμα. Αν δείτε τις φωτογραφίες, πόσο «καλή» δουλειά κάνουν οι παραχαράκτες, θα καταλάβετε, πόσο επικίνδυνη είναι η αναζήτηση της καλύτερης τιμής με τον τρόπο αυτό.

 

Ειδικά για το e-men, όσον αφορά τις μάρκες με οικονομικότερα ρολόγια, οι αντιπρόσωποι που ρώτησα, μου είπαν ότι δεν είναι από τα δικά τους, επίσημα εισαγόμενα!

 

Τώρα, για τις μεγάλες μάρκες, ρωτάει ο φίλος αν τα ρολόγια είναι επίσημα εκεί προς πώληση.

 

Αν ήταν, δεν θα έπρεπε το site της IWC ή της Rolex να αναφέρουν το site ή έστω το μαγαζί στο Χαλάνδρι;

 

Δεν έχετε δει ότι όλα τα επίσημα sites εταιρειών ωρολογοποιίας, γράφουν με μεγάλα γράμματα «ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ»; Δύο ή τρεις εταιρείες που το κάνουν, το κάνουν απευθείας από το site τους και βέβαια, χωρίς καμία έκπτωση.

 

Αν πουλούσε επίσημα τα ρολόγια, θα δεχόταν η Rolex να είναι μαζί με όλες αυτές τις άγνωστες μάρκες; (έχει και …Perigaum! Δείτε στο portal μου, http://www.clepsydre.gr/news.php?id=401)

 

Θα είχε στις καλές εταιρείες από λίγα ρολόγια, και αυτά από διαφορετικές χρονιές, δηλαδή, όσα βρήκε;

 

Τις περισσότερες φορές, τα sites που κάνουν τέτοιου είδους πωλήσεις (γιατί άλλου είδους δεν υπάρχουν ακόμη, παρά 2 ή 3 διεθνώς), πουλάνε τις φωτογραφίες! Δεν το έχουν το ρολόι και περιμένουν να «τσιμπήσει το ψαράκι» και μετά το βρίσκουν από ένα ebay, ή κάποια αγγελία, ή κάποιες άκρες στην παράλληλη…

 

Εσείς θα ζητούσατε τα ίδια χρήματα στη δουλειά σας, αν δουλεύατε έτσι; Δηλαδή εκτός φόρων, φπα, δασμών, εξόδων καταστήματος, διαφήμισης κλπ κλπ;

 

Και τέλος πάντων, για ποιες καλές τιμές μιλάμε; Το Daytona 9.999 ευρώ; Για δοκιμάστε σε ένα μεγάλο επίσημο μαγαζί!...

 

Στα υπόλοιπα (IWC κλπ) κάνει 22% σε μοντέλα που πολλές φορές είναι παλιά! Εσείς τι λέτε; Βρίσκεις παραπάνω έκπτωση, σήμερα στα επίσημα καταστήματα;

 

Και είναι και κρίμα, γιατί αυτή τη στιγμή, τα περισσότερα καταστήματα θέλουν περισσότερο απ’ ότι εσείς, να αγοράσετε το ρολόι τους. Την τιμή θα την βρείτε και θα είστε και σίγουροι…

 

Θα σας πω μια ενδεικτική ιστορία. Μια φίλη μου ξέρει κάποιον που είχε ένα κλασικό Patek Philippe του ’50. Ήθελε ο άνθρωπος να το πουλήσει και διαπίστωσε ότι το ρολόι το αγόραζαν (στην Ελβετία) μόνο για την αξία του χρυσού! Τελικά το έβαλε αγγελία στο ίντερνετ, έβαλε μια τεράστια τιμή και βρήκε αγοραστή στα λεφτά που ήθελε, μέσω Ιντερνετ! Αυτός που το αγόρασε, να είστε σίγουροι, ότι θα νομίζει ότι έκανε καλή αγορά! Δεν είναι πάντα έτσι…

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Michael Corrs ή Michael Kors, νομίζω, ισχύουν και τα δύο....

 

Τι να μου λέει;

 

Τα τελευταία χρόνια το κάθε branded αντικείμενο, έχει αποκτήσει και μια συλλογή ρολογιών.

 

Η επιλογή σε αυτό το είδος ρολογιών, είναι θέμα στυλ...

 

Σας αρέσει ο κροκόδειλος, παίρνετε ένα Lacoste.

 

Σας αρέσουν οι τρεις ρίγες της adidas, παίρνετε ένα ρολόι adidas...

 

Καταλαβαίνετε ότι δεν τίθεται ούτε θέμα καλύτερης ή χειρότερης ποιότητας μηχανής, ουτε τίποτα τέτοιο...

 

Υπάρχουν βέβαια και εταιρείες που έχουν προέλευση από το χώρο της μόδας και έχουν παρουσιάσει απίστευτα ή ενδιαφέροντα ρολόγια, όπως

 

Chanel, Hermès, Issey Miyake και το πολύ μια ή δύο άλλες που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή...

 

Αν και ο Οίκος Hermès, κατασκεύαζε ρολόγια, πριν αρχίσει να κατασκευάζει τις υπέροχες μεταξωτές μαντήλες του..

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι σαν και αυτό (το πρώτο , STEINHART "MARINE CHRONOMETER Vintage) με τους χαρακτήρες αυτούς αλλά όχι και πολλά λεφτά (~250euro) ξέρει κανείς? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λεω να τσιμπησω ενα ρολογακι,λεω να παω προς oozoo os 103 ποια η γνωμη σας?γενικα ειμαι φαν του μεγαλου ρολογιου

http://www.e-jewels.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=3919&category_id=364&option=com_virtuemart

εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

wii controller με nunchuck καινουρια ιδια με nintendo 15ευρω

Ζακετα ζαρα απο 60ευρω 30

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λεω να τσιμπησω ενα ρολογακι,λεω να παω προς oozoo os 103 ποια η γνωμη σας?γενικα ειμαι φαν του μεγαλου ρολογιου

http://www.e-jewels.gr/index.php?page=shop.product_details&product_id=3919&category_id=364&option=com_virtuemart

εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Nice!! Και εγω λατρευω τα μεγαλα!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, μόνο με τη διάμετρο της κάσας διαλέγετε;

 

Η ποιότητα, το όνομα... Δεν παίζουν ρόλο;

 

Ρολόι "Ούζου";

 

Είναι δυνατόν αυτή η κορώνα, να είναι "ασφαλείας" που γράφει;

 

Ακόμη και σε αυτά τα χρήματα, υπάρχουν ρολόγια καλής ποιότητας...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω σταμπαρει αυτο εδω, πως σας φαινεται ?

 

http://www.e-men.gr/swatch-skin-legendary-eagle-chronograph-mens-watch-suik400-c_177-p_12083

 

γενικα το συγκεκριμενο καταστημα ειναι αξιοπιστο έτσι ? Χρεωνει μεταφορικα για εκτός Αττικής αποστολές ? (Πελοπόννησο)

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...