Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επι της ουσίας, κάτι;

 

Ή μήπως, ακριβώς επί της ουσίας σε ενόχλησε κάτι και δεν θέλεις να το πεις;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Επί της ουσίας έχω πολλά να πω για υπέρογκες τιμές που υπολογίζονται κατά το δοκούν, για τρελά κόστη μάρκετινγκ που καμία σχέση δεν έχουν με την ποιότητα ή το βιομηχανικό κόστος κατασκευής των επώνυμων ρολογιών κλπ, αλλά όχι το χρόνο. Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι να γίνεται γκρίζα διαφήμιση. Αν μάλιστα δεν καταλαβαίνεις ότι τελικά περισσότερη ζημιά κάνεις στην όποια φήμη σου ζητιανεύοντας λίγη τζάμπα διαφήμιση, τότε περισσότερο κακό δικό σου κάνεις παρά σε οποιονδήποτε άλλο. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν έχω καμιά επαγγελματική σχέση με το χώρο του ρολογιού, ούτε του επώνυμου, ούτε του ανώνυμου ή ψευδεπίγραφου, είμαι ένας απλός χομπίστας. Αντιθέτως επαγγελματική σχέση έχω με περιοδικό καταναλωτικών ηλεκτρονικών που ασχολείται και με κινητή τηλεφωνία, ποτέ όμως δεν σκέφτηκα να το προωθήσω εμμέσως ή αμέσως στο myphone. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επί της ουσίας έχω πολλά να πω για υπέρογκες τιμές που υπολογίζονται κατά το δοκούν, για τρελά κόστη μάρκετινγκ που καμία σχέση δεν έχουν με την ποιότητα ή το βιομηχανικό κόστος κατασκευής των επώνυμων ρολογιών κλπ, αλλά όχι το χρόνο. Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι να γίνεται γκρίζα διαφήμιση. Αν μάλιστα δεν καταλαβαίνεις ότι τελικά περισσότερη ζημιά κάνεις στην όποια φήμη σου ζητιανεύοντας λίγη τζάμπα διαφήμιση, τότε περισσότερο κακό δικό σου κάνεις παρά σε οποιονδήποτε άλλο. Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, δεν έχω καμιά επαγγελματική σχέση με το χώρο του ρολογιού, ούτε του επώνυμου, ούτε του ανώνυμου ή ψευδεπίγραφου, είμαι ένας απλός χομπίστας. Αντιθέτως επαγγελματική σχέση έχω με περιοδικό καταναλωτικών ηλεκτρονικών που ασχολείται και με κινητή τηλεφωνία, ποτέ όμως δεν σκέφτηκα να το προωθήσω εμμέσως ή αμέσως στο myphone. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

 

Στο προηγούμενο ποστ ήσουν εριστικός, σε αυτό προσβλητικός.

 

Απευθύνομαι με τη δουλειά μου στους φίλους του ρολογιού.

 

Εσύ προφανώς από αυτά που γράφεις στην αρχή του ποστ σου, είσαι κλασικός εχθρός του μηχανικού ρολογιού. Οπότε είναι φυσικό να μην καταλαβαίνεις και να μη σε ενδιαφέρει.

 

Βλέπω στο ποστ σου ονόματα κινητών, φωτογραφία συγκεκριμένου κινητού.

 

Ανέφερα μια ιστορία για ένα ρολόι μου, χωρίς καν να γράψω ποιο είναι. Το αν σου φαίνεται ότι κάνω γκρίζα διαφήμιση στη δουλειά μου, είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι εσύ τη δουλειά σου και όχι εγώ τη δική μου.

 

Δεν πουλάω κινητά. Δίνω ενημέρωση. Και αν σε ένα περιοδικό εισπράτεις και κάποια ευρώ, τα οποία δεν φτάνουν καν για να πληρώσεις τα έξοδά του στις ημέρες μας, στο portal την ενημέρωση την παρέχεις δωρεάν. Δεν πληρώνει κανείς για να διαβάσει ένα λινκ. Ούτε θα αλλάξει η ζωή μου και η επαγγελματική μου υπόσταση από 10 επισκέπτες παραπάνω ή παρακάτω.

 

Αν σε ενδιέφερε θα ήξερες ότι αγαπάω το ρολόι και το υπερασπίζομαι, ιδιαίτερα απέναντι στον καθένα που θεωρεί ότι επειδή έχει χέρια και μπορεί να φορέσει ένα ρολόι, θα πρέπει αν επιβάλλει και την άποψή του, χωρίς μαλιστα επιχειρήματα.

 

Επί της ουσίας, πάλι εκτός ουσίας ήσουν. Οι υπερβολικές κατ' εσέ τιμές και το μάρκετινγκ που σου φαίνεται άχρηστο, δεν δικαιολογούν την παράνομη πώληση μέσω site, ούτε τις αντιγραφές, ούτε την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

Η ουσία θα ήταν να γράψεις αν θεωρείς οτι τα ρολόγια στα site αυτά ειναι επίσημα εισαγμένα, αν η ακρίβεια είναι το μόνο σημαντικό σε ένα ρολόι, το αν αποδέχεσαι ότι όποιος θέλει αντιγράφει χωρίς συνέπειες. 'Η πες μια περίπτωση άχρηστου για εσένα μάρκετινγκ, να δεις ότι δεν βλέπουν όλοι απαραίτητα το ρολόι με τις δικές σου παρωπίδες...

 

Είναι αλήθεια ότι εγώ δεν γράφω σε ένα περιοδικό για ηλεκτρονικά αντικείμενα. Έχω μια βαθιά σχέση με το ρολόι εδώ και 15 χρόνια και νομίζω ότι η συνεισφορά μου σε ένα φόρουμ, στο θέμα των ρολογιών είναι να προσφέρω αυτά που ξέρω και όχι να απαντώ σε προσβολές.

 

Είναι τουλάχιστον γελοίο να λες σε κάποιον που δεν ξέρεις οτι "ζητιανεύει τζάμπα διαφήμιση" επειδή αναφέρθηκε στα λόγια σημαντικών ανθρώπων από συνέντευξη που μπήκε σε περιοδικό που δεν πουλιέται πλέον, ή έβαλε ένα λινκ σε παλαιότερο άρθρο του, από περιοδικό που δεν δουλεύει πλεον.

 

Λυπάμαι και παρακαλώ η συζήτηση αν συνεχίσει να είναι χωρίς προσωπικές προσβολές. Υπάρχουν και μέλη που προφανώς θέλουν να διαβάσουν επί του θέματος και όχι να παρακολουθούν πως διοχετεύει την επιθετικότητά του ο καθένας.

 

Αν παρέβηκα κάποιο κανονισμό του φόρουμ, σχετικά με το ότι έβαλα ένα λινκ από το site μου, παρακαλώ κάποιον υπεύθυνο του φόρουμ να μου στείλει μήνυμα μέσω email.

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω προς όλους πως ασκούμε κριτική στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους. Καθ' ότι λοιπόν ο καθένας από εσάς (εμάς), έχει διαφορετική άποψη αναφορικά με το πόσο θα πρέπει να κοστίζει ένα ρολόι και το τι θα πρέπει να κάνει, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να διατηρήσετε ένα επίπεδο στην συζήτηση χωρίς να προχωρήσετε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

 

Επαναλαμβάνω πως το παρόν μήνυμα αναφέρεται σε όλους. Ευχαριστώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας παρακαλώ βοηθείστε με γιατί είμαι άσχετη!Τι διαφορά έχουν τα seico kinetic από τα αυτόματα;Επίσης, θέλω να αγοράσω, ένα ανδρικό ρολόι για κάποιον που θα το φοράει ίσως και όταν κάνει ψαροντούφεκο στα 10 μέτρα,περίπου και γενικά χρειάζεται κάτι αντοχής!Να προτιμήσω αυτό που φορτίζει με την κίνηση του χεριού, ή αυτό με την μπαταρία;;)
Link to comment
Share on other sites

Αχ σας παρακαλώ βοηθείστε με γιατί είμαι άσχετη!Τι διαφορά έχουν τα seico kinetic από τα αυτόματα;Επίσης, θέλω να αγοράσω, ένα ανδρικό ρολόι για κάποιον που θα το φοράει ίσως και όταν κάνει ψαροντούφεκο στα 10 μέτρα,περίπου και γενικά χρειάζεται κάτι αντοχής!Να προτιμήσω αυτό που φορτίζει με την κίνηση του χεριού, ή αυτό με την μπαταρία;;)

Εγω προτεινω ο φιλος σου εφοσον κανει καταδυσεις να παρει ορολοι citizen.

η Seiko δεν θυμαμαι αμα εχει ορολοι με βυθομετρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.ΚΑταλαβαίνω, απλά τα citizen ανεβαίνουν πολύ στην τιμή...Δεν με ενδιαφέρει τόσο να μου δείχνει σε τι μέτρα βρίσκεται απλά να είναι αδιάβροχο και να αντέχει.Κάποιος που είχε πάρει ένα ρολόι με μηχανισμό φόρτισης με κίνηση χεριού, γύρω στα 2.500 ευρώ του χάλασε ο μηχανισμός, όταν του έπεσε κάτω από ύψος ένα μέτρο.Και αναρωτιέμαι μήπως κάποιος που είναι λιγάκι"ατσούμπαλος" δεν πρέπει να πάρει τέτοιο μηχανισμό...Τι να κάνω;Αν ένα ρολόιλειτουργεί με μπαταρία είναι πιο ανθεκτικό;
Link to comment
Share on other sites

Αχ σας παρακαλώ βοηθείστε με γιατί είμαι άσχετη!Τι διαφορά έχουν τα seico kinetic από τα αυτόματα;Επίσης, θέλω να αγοράσω, ένα ανδρικό ρολόι για κάποιον που θα το φοράει ίσως και όταν κάνει ψαροντούφεκο στα 10 μέτρα,περίπου και γενικά χρειάζεται κάτι αντοχής!Να προτιμήσω αυτό που φορτίζει με την κίνηση του χεριού, ή αυτό με την μπαταρία;;)

 

Ένα ρολόι kinetic, είναι ένα ρολόι quartz που φορτίζει και αυτόματα.

 

Ένα ρολόι αυτόματο είναι μηχανικό και επίσης φορτίζει και αυτόματα.

 

Το πρώτο είναι εξέλιξη του quartz δηλαδή, με χρήση των προτερημάτων του αυτόματου, έναντι του κουρδιστού και προέκυψε από την ανάγκη να μειώσουμε τη χρήση μπαταριών, αλλά και πρακτικά γιατί ήταν δύσκολο μετά απο 25+ χρόνια quartz να βρίσκονται σε όλο τον πλανήτη όλοι οι διαφορετικοί τύποι μπαταριών, που πιθανόν χρησιμοποιουσε το κάθε ηλεκτρονικό ρολόι.

 

 

Τώρα για το καταδυτικό ρολόι, περισσότερο μετράει ότι αφού θα το φοράει "και" όταν κάνει ψαροντούφεκο, προφανώς θα το φοράει και τις υπόλοιπες ώρες. Άρα έχει σημασία τι προτιμάει αυτός. Είναι άλλες οι χάρες του μηχανικού (είναι "ζωντανό", δηλαδή μηχανικό και όχι ηλεκτρονικό και κατά συνέπεια για πολλούς "πιο ρολόι") και άλλες οι χάρες του quartz (βασικά η ακρίβεια και η αξιοπιστία). Ίσως θα μπορούσατε να βολιδοσκοπήσετε τα γούστα του, ως προς αυτή τη διαφορά.

 

Τώρα για τη χρήση κάτω από το νερό, υπαρχουν πολλά (συνήθως ηλεκτρονικά, αφού τα μηχανικά με βαθύμετρο στοιχίζουν όλα πάνω από 10.000 ευρώ) που έχουν διάφορες λειτουργίες που διευκολύνουν την κατάδυση, από βαθύμετρο έως δυνατότητα καταγραφής όλων των στοιχείων της κατάδυσης και σύνδεση και αποθήκευση σε ηλεκτρονικό υπολογιστή. Αν θέλει κάτι τέτοιο έτσι θα πρέπει να το διαλέξετε. Με τις προδιαγραφές. Βέβαια αυτά τα ρολόγια είναι λίγο τεχνικά και κατά συνέπεια τεράστια. Ανάλογα με το στυλ και την ηλικία του, μπορεί να μην του ταιριάζει τις υπόλοιπες ώρες.

 

Λίγοι γνωρίζουν ότι η προσπάθεια να ανακαλυφθεί τρόπος το quartz να μπορεί να αποτελέσει πηγή ενέργειας για την κίνηση των ρολογιών, έγινε λόγω στρατιωτικών αναγκών. Ένα μηχανικό ρολόι (θεωρητικά) μπορεί ανά πάσα στιγμή να σταματήσει. Και έτσι μια βόμβα να μην σκάσει όταν έχει προγραμματιστεί!

 

Οπότε η χρήση quartz ρολογιού (είτε αυτό παίρνει ενέργεια από μπαταρία είτε από την κίνηση του χεριού) κάτω από τη θάλασσα, είναι πιο ασφαλής. Δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει ξαφνικά.

 

Από οικονομικότερα προς τα πάνω, μπορείτε να δείτε τα καταδυτικά των εταιρειών:

 

Casio G Shock

Citizen

Seiko

SUUNTO

Tissot

 

Βέβαια καταδυτικά ρολόγια με στυλ, έχουν και οι Longines, Bell&Ross, Corum, Baume&Mercier, Omega, Rolex, TAG Heuer, Jaeger LeCoultre, IWC, Panerai, Harry Winston, Graham, Blancpein, Breguet, Audemars Piguet, Girard-Perregaux, Roger Dubuis, Richard Mille, De Bethune, Clerc, U Boat, Victorinox, Hamilton, Anonimo, Edox, Bvlgari κλπ κλπ Αν έχει κάποια αδυναμία σε κάποια από αυτές τις εταιρείες, μπορείτε να δειτε το/α καταδυτικό/ά της μοντέλο/α.

 

Εξαιρετικά καταδυτικά είναι τα SINN, ενώ μεγάλη παράδοση και στυλ έχουν τα Doxa, που φορούσε και ο Cousteau. Αλλά δεν εισάγονται. Πουλούν όμως από τα site τους.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Λέμε βαθύμετρο και όχι βυθόμετρο, γιατί δεν μετράει που είναι ο βυθός, αλλά σε τι βάθος είμαστε εμείς.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.ΚΑταλαβαίνω, απλά τα citizen ανεβαίνουν πολύ στην τιμή...Δεν με ενδιαφέρει τόσο να μου δείχνει σε τι μέτρα βρίσκεται απλά να είναι αδιάβροχο και να αντέχει.Κάποιος που είχε πάρει ένα ρολόι με μηχανισμό φόρτισης με κίνηση χεριού, γύρω στα 2.500 ευρώ του χάλασε ο μηχανισμός, όταν του έπεσε κάτω από ύψος ένα μέτρο.Και αναρωτιέμαι μήπως κάποιος που είναι λιγάκι"ατσούμπαλος" δεν πρέπει να πάρει τέτοιο μηχανισμό...Τι να κάνω;Αν ένα ρολόιλειτουργεί με μπαταρία είναι πιο ανθεκτικό;

 

Διάβασα αυτό το ποστ, αφού έστειλα το δικό μου πιο πάνω.

 

Πέτα τα μισά στη ...θάλασσα....:)

 

Εξαιρετικά ανθεκτικά (φτιάχτηκαν γι αυτό) και οικονομικότερα από Citizen και με στυλ είναι τα Casio G Shock. Υπάρχουν και καταδυτικά.

 

Τα ρολογια γενικώς είναι καλύτερα να μην πέφτουν. Πάντα κάτι παθαίνουν. Αν σκεφτείς ότι ένα ρολόι μηχανικό έχει 150-1500 εξαρτήματα σε τόσο λίγο χώρο, καταλαβαίνεις πόσο μικρά και ευαίσθητα είναι.

 

Το Omega Ploprof εχει αντοχή να πέσει από τα 10 μέτρα, με πιστοποιητικό!...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ και την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ - Η πρακτική δημοσίευσης συνεχόμενων μηνυμάτων, απαγορεύεται
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω οτι δεν εχουν καμια σχεση τα casio με τα citizen!

Η σειρα CITIZEN Καταδυτικά ειναι ρολογια που ουτε η casio τα εχει αλλα ουτε και η seiko!

εγω εχω καταδυτικο το CITIZEN Promaster Divers 14 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα και το συγκεκριμενο βγαινει ακομη.(σε μια βουτια μου ειχε κοπει το λουρακι και μου εφυγε στα 63 μετρα και το βρηκα μετα απο ψαξιμο 3ωρων και με βοηθησε ο ηχος.πιστεψα οτι δεν θα δουλευε..αλλα το ορολοι δεν ειχε παθει το παραμικρο.

η seiko δεν νομιζω να εχει ρολοι καταδυτικο(με βυθομετρο).εδω το SEIKO ANANTA που κοστιζει 2500 ευρο λεει οτι ειναι ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ: 10 ΑΤΜ - 100 μέτρα: Κατάλληλο για κολύμβηση, κολύμβηση με αναπνευστήρα και θαλάσσια σπορ. Ακατάλληλο για κατάδυση.επισης τα περισσοτερα ρολογια της ειναι μεν αδιαβροχα αλλα οχι για καταδυσεις.

τωρα τα SUUNTO ειναι κορυφη για καταδυσεις αλλα δεν εχει ενα ρολοι με δεικτες και για καθημερινη χρηση,θελω να πω ειναι καθαρα καταδυτικα.

τα Tissot ειναι αλλης κατηγοριας και σαφως πολυ καλα ρολογια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω να πω οτι δεν εχουν καμια σχεση τα casio με τα citizen!

Η σειρα CITIZEN Καταδυτικά ειναι ρολογια που ουτε η casio τα εχει αλλα ουτε και η seiko!

εγω εχω καταδυτικο το CITIZEN Promaster Divers 14 χρονια και δεν εχει παθει τιποτα και το συγκεκριμενο βγαινει ακομη.(σε μια βουτια μου ειχε κοπει το λουρακι και μου εφυγε στα 63 μετρα και το βρηκα μετα απο ψαξιμο 3ωρων και με βοηθησε ο ηχος.πιστεψα οτι δεν θα δουλευε..αλλα το ορολοι δεν ειχε παθει το παραμικρο.

η seiko δεν νομιζω να εχει ρολοι καταδυτικο(με βυθομετρο).εδω το SEIKO ANANTA που κοστιζει 2500 ευρο λεει οτι ειναι ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ: 10 ΑΤΜ - 100 μέτρα: Κατάλληλο για κολύμβηση, κολύμβηση με αναπνευστήρα και θαλάσσια σπορ. Ακατάλληλο για κατάδυση.επισης τα περισσοτερα ρολογια της ειναι μεν αδιαβροχα αλλα οχι για καταδυσεις.

τωρα τα SUUNTO ειναι κορυφη για καταδυσεις αλλα δεν εχει ενα ρολοι με δεικτες και για καθημερινη χρηση,θελω να πω ειναι καθαρα καταδυτικα.

τα Tissot ειναι αλλης κατηγοριας και σαφως πολυ καλα ρολογια.

 

Συμφωνώ ότι η casio δεν έχει καμία σχέση με τη citizen και με τη seiko, η οποία δεν έχει καμία σχέση με τη citizen και όλες δεν έχουν καμία σχέση με τις υπόλοιπες εταιρείες, γιατί έτσι συμβαίνει στη ζωή, η κάθε εταιρεία να έχει τα χαρακτηρηστικά της και το κάθε προιόν να διαφέρει από τα άλλα, με συνέπεια να καλύπτει τις διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικών ανθρώπων!

 

Τώρα, το δεν έχει πάθει τίποτα, με το έσπασε το λουράκι, για καταδυτικό ρολόι, ταιριάζει; Τι έπρεπε δηλαδή να πάθει χειρότερο από το να σπάσει το λουράκι και να βρεθεί (ευτυχώς γιατί θα μπορούσε να ήταν και 250μ) στα 63 μέτρα;

 

Το Αnanta δεν έχει καμία σχέση με καταδυτικά και το ότι στοιχίζει τόσο έχει να κάνει με άλλες ιδιότητές του και όχι καταδυτικές.

 

Συμφωνώ επίσης ότι τα περισσότερα Seiko δεν είναι καταδυτικά, αλλα υπάρχουν με στεγανότητα στα 600 και 1000 μ.

 

Υπάρχουν και με βαθύμετρο (είπαμε όχι βυθόμετρο).

 

http://markhitcom.mysinablog.com/index.php?op=ViewArticle&articleId=1480178

 

Τα ρολόγια για 100μ. δεν είναι κατάλληλα για θαλάσσια σπορ, αφού η πίεση του νερού πολλαπλασιάζεται.

 

Δηλαδή. Ένα ρολόι αδιάβροχο στα 100μ. αν πηδήξεις στην πισίνα παύει να είναι αδιάβροχο γιατί η πίεση που δέχεται γίνεται πολύ μεγαλύτερη. Μπορείτε να το καταλάβετε καλύτερα, συγκρίνοντας την πίεση που δέχεται η κοιλιά σας, όταν κάνετε βόλτες μέσα στην πισίνα από το νερό, με αυτή που θα δεχτεί αν πέσετε από έξω, μέσα με την κοιλιά! Θα το θυμάστε για καιρό, αν και η πίεση του νερού είναι ούτε 1 μέτρου!

 

Ο λόγος που παρά το γεγονός αυτό τα ρολόγια σας δεν έχουν πάρει νερό, παρά το γεγονός ότι έχετε βουτήξει σε πισίνα με ρολόι 100μ. είναι ότι πρέπει να υπάρχουν και άλλες συγκυρίες, όπως η κλίση που θα βρει το νερό το ευαίσθητο σημείο πιθανής ειδοχής του στο εσωτερικό του ρολογιού.

 

Αν χτυπήσει με άλλη γωνία, δεν θα πάθει τίποτα.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα ντους.

 

Τα Citizen Aqualand είναι προφανώς ειδικά ρολόγια και για επαγγελματική χρήση, αλλά αυτό το αποφασίζει ο καθένας, αν χρειάζεται πράγματι όλες αυτές τις λειτουργίες και πληροφορίες.

 

Το κάθε προιόν έχει την ομορφιά του. Είναι όλα αυτά που αναφέρονται καλά ρολόγια από σοβαρές εταιρείες.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνομαι με τη δουλειά μου στους φίλους του ρολογιού.

 

Εσύ προφανώς από αυτά που γράφεις στην αρχή του ποστ σου, είσαι κλασικός εχθρός του μηχανικού ρολογιού. Οπότε είναι φυσικό να μην καταλαβαίνεις και να μη σε ενδιαφέρει.

Δεν θα μπορούσες να είσαι μακρύτερα από την αλήθεια. Τα μερικές εκατοντάδες μηνύματά μου σε γνωστό ελληνικό φόρουμ για ρολόγια μπορούν να σε πείσουν για το αντίθετο. Ήμουν είμαι και θα είμαι οπαδός του μηχανικού ρολογιού. Αυτό που συμπαθώ όλο και λιγότερο όσο περνούν τα χρόνια και μαθαίνω το χώρο είναι οι μεγάλες ελβετικές εταιρείες.

 

Επί της ουσίας, πάλι εκτός ουσίας ήσουν. Οι υπερβολικές κατ' εσέ τιμές και το μάρκετινγκ που σου φαίνεται άχρηστο, δεν δικαιολογούν την παράνομη πώληση μέσω site, ούτε τις αντιγραφές, ούτε την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας.

 

Η ουσία θα ήταν να γράψεις αν θεωρείς οτι τα ρολόγια στα site αυτά ειναι επίσημα εισαγμένα, αν η ακρίβεια είναι το μόνο σημαντικό σε ένα ρολόι, το αν αποδέχεσαι ότι όποιος θέλει αντιγράφει χωρίς συνέπειες. 'Η πες μια περίπτωση άχρηστου για εσένα μάρκετινγκ, να δεις ότι δεν βλέπουν όλοι απαραίτητα το ρολόι με τις δικές σου παρωπίδες...

 

Προφανώς και δεν αμφισβητώ το παράνομο των κάλπικων ρολογιών ή το ύποπτο των διαδικτυακών παραεισαγωγέων, τις παρωπίδες όμως τις βλέπω αλλού. Σε όλους του οπαδούς των μηχανικών ρολογιών που υπερασπίζονται τυφλά τις μεγάλες εταιρείες, χωρίς να τις κριτικάρουν ποτέ για τις άθλιες τιμολογιακές πρακτικές τους. Αν τα Rolex κόστιζαν 500-1000 ευρώ θα ήταν αλήθεια τόσο διαδεδομένα τα αντίγραφά τους; Ή αλήθεια, σχολίασε ποτέ κανείς γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ ατσάλινης και χρυσής έκδοσης του ίδιου ρολογιού, διαφορά που υπερβαίνει κατά πολύ την διαφορά αξίας των δύο μετάλλων; Ή γιατί ρολόγια με τον ίδιο μηχανισμό καταλήγουν να κοστίζουν 1000 ευρώ όταν τα φτιάχνει η Hamilton και 5000 όταν το καντράν γράφει IWC;

 

Είναι αλήθεια ότι εγώ δεν γράφω σε ένα περιοδικό για ηλεκτρονικά αντικείμενα. Έχω μια βαθιά σχέση με το ρολόι εδώ και 15 χρόνια και νομίζω ότι η συνεισφορά μου σε ένα φόρουμ, στο θέμα των ρολογιών είναι να προσφέρω αυτά που ξέρω και όχι να απαντώ σε προσβολές.

 

Είναι τουλάχιστον γελοίο να λες σε κάποιον που δεν ξέρεις οτι "ζητιανεύει τζάμπα διαφήμιση" επειδή αναφέρθηκε στα λόγια σημαντικών ανθρώπων από συνέντευξη που μπήκε σε περιοδικό που δεν πουλιέται πλέον, ή έβαλε ένα λινκ σε παλαιότερο άρθρο του, από περιοδικό που δεν δουλεύει πλεον.

 

Έχεις γράψει όλα κι όλα καμιά 15αρια μηνύματα στο φόρουμ κι απ' αυτά τέσσερα (τα 5816, 5843, 5913 και 5919) είχαν αναφορές είτε στο site σου είτε στο περιοδικό σου είτε και στα δύο. Όσο για το "περιοδικό που δεν πουλιέται πλέον", στο μήνυμα 5843 έγραφες: "Στο επόμενο τεύχος του περιοδικού μου WOW, φιλοξενώ ένα θέμα του Fabrice Guéroux". Αν αυτό δεν ακούγεται σαν διαφήμιση, τότε δεν ξέρω τι μπορεί να ακουστεί. Εγώ είμαι πρόθυμος να δεχτώ ότι δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου, δεν μπορείς όμως να αρνηθείς ότι η εικόνα που παρουσίασες δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Κωστη (VIWOW)

Διαβαζω τα ποστς σου και καταλαβαινω οτι λατρευεις πολυ τα ρολογια...:)

 

 

Ωραια τα μηχανικα και η ιδεα των πολυπλοκων μηχανισμων που λειτουργουν συγχρονισμενα αλλα και πολλα τα λεφτα γι αυτους που θελουν ενα ρολοι να λεει την ωρα και να ειναι ομορφο...

Μου αρεσουν και μενα τα ρολογια αλλα πανω απο 400 ευρω δεν εχω δωσει (δεν θα με χαλαγε αν μου χαριζαν ενα TAG HEUER:grin:)

 

Απλα πλεον πιστευω πως τα ρολογια ειναι περισσοτερο κοσμηματα, τους περισσοτερους τους βλεπω να βγαζουν το κινητο απο την τσεπη να δουν την ωρα,θυμιζοντας παλιες εποχες με τα ρολογια τσεπης.

Πχ εχω ενα φιλο που δεν φοραει γενικα ρολοι αλλα σε ορισμενες περιστασεις φοραει ενα σταματημενο :lol:

 

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω προς όλους πως ασκούμε κριτική στις ιδέες και όχι στους ανθρώπους. Καθ' ότι λοιπόν ο καθένας από εσάς (εμάς), έχει διαφορετική άποψη αναφορικά με το πόσο θα πρέπει να κοστίζει ένα ρολόι και το τι θα πρέπει να κάνει, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να διατηρήσετε ένα επίπεδο στην συζήτηση χωρίς να προχωρήσετε σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

 

Επαναλαμβάνω πως το παρόν μήνυμα αναφέρεται σε όλους. Ευχαριστώ. :)

 

Έχω μονο 15 ποστ στο φόρουμ, αλλά διάβασα και το πιο πάνω ποστ του moderator, ο οποίος με υποδειγματικό τρόπο, εξέφρασε κάτι απόλυτα λογικό και σεβαστό.

 

Αυτό που και εγώ έγραψα από την πρώτη στιγμή που ξεκίνησες την επίθεση.

 

Εσύ συνεχίζεις στον ιδιο τόνο να προσβάλεις και να κατηγορείς, κάποιον που δεν γνωρίζεις, σαν να έχεις προηγούμενα (που δεν γνωρίζω).

 

Ζητησα από τους υπεύθυνους του φόρουμ να τοποθετηθούν αν έκανα κάτι μεμπτό και δεν νομίζω ότι το κείμενο που βλέπεις πιο πάνω λέει κάτι τέτοιο.

 

Λέει να μην γίνονται κρίσεις ανθρώπων, αλλά τοποθετήσεις επί των θέσεών τους.

 

Και είναι σημαντικό ότι σε ένα φόρουμ, άμεσα επεμβαίνει ένας υπεύθυνος για να βάλει τα όρια.

 

Ελπίζω να το καταλάβεις. Εγώ δεν θα παίξω το παιχνίδι σου, γιατί παραποιείς και αυτά που λέω. Δεν είπα ότι το περιοδικό δεν βγαίνει. Είπα ότι το περιοδικό που τα περιέχει αυτά δεν κυκλοφορεί πια, ώστε να πεις οτι ο άλλος θα τρέξει στο περίπτερο να το πάρει. To περιοδικό εξακολουθεί και βγαίνει (και αυτό δεν είναι διαφήμιση, εκτός αν το ότι έγραψες ότι το περιοδικό δεν βγαίνει, αποτελεί δυσφήμιση!..)

 

Συνεχιζεις να με περιγράφεις, ενώ δεν με ξέρεις.

 

Ίσως η συμμετοχή σου σε φόρουμ περί το ρολόι (που ειλικρινά δεν ξέρω ποιο εννοείς) να εξηγεί περισσότερο από τι ξερεις για ρολόγια, το τι κρύβεται πίσω από την επίθεσή σου.

 

Επί της ουσίας και βέβαια για όλα τα μέλη που διαβάζουν

 

Δεν γνωρίζω κάτι που να ισχύει για όλες τις "μεγάλες εταιρείες" (άραγε για σένα ποιές να είναι; Η ερώτηση είναι ρητορική, σε παρακαλώ μη μου πεις).

 

Επίσης οι απορίες σου περί τιμολογιακής πολιτικής της Rolex (και παρά το γεγονός ότι ακόμη δεν έχει κυρηχθεί είδος πρώτης ανάγκης το Rolex, ώστε να μπει στη διατίμηση) και των υπολοίπων ρολογιών, είναι λυμένες από καιρό. Οι "μεγαλύτερες εταιρείες" όπως τις λες διατηρούν το δικαίωμα που έχει οποιαδήποτε εταιρεια (ακόμη και οι μικρότερες) να χαράζουν την πολιτική τους και στο πλαίσιο αυτό επιλέγουν (λογικό δεν είναι;) το πόσα ρολόγια θα ήθελαν να κατασκευάσουν. Είναι και αυτή μια συνάρτηση του πόσο στοιχίζει το ατσάλινο και πόσο το χρυσό.

 

Ενδεικτικό της "αυθαιρεσίας" του χώρου, είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις (Daytona) τα ατσάλινα στοιχίζουν αναλογικά ακριβότερα από τα χρυσά, ενώ στις δημοπρασίες παλιών ρολογιών παλαιότερα (όταν κυριαρχούσαν οι Άραβες συλλέκτες) το ίδιο ρολόι πουλιόταν ακριβότερα σε ατσάλι, αφού στη Μέκκα, απαγορεύεται να μπεις με πολύτιμο μέταλλο! Συνολικά, επικρατεί ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Παράλογο;

 

Ασχολούμενος με τα ρολόγια θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι αυτό που αποκαλείς "τον ίδιο μηχανισμό", είναι στην πραγματικότητα η ίδια ebauche (βάση μηχανισμού). Και η ebauche έχει από καιρό αποδειχθεί ότι δεν προσφέρει στο ρολόι ακρίβεια, οπότε θεωρήθηκε ότι δεν υπάρχει λόγος να έχει ο καθένας τη δική του, γιατί αντίθετα απαιτεί μεγάλη εργοστασιακή υποδομή, που δεν έχουν ολοι και δεν τους συμφέρει να κάνουν.

 

Το balancier κάνει την διαφορά και όλες αυτές οι "μεγάλες εταιρείες' εκεί δίνουν σημασία. Ο ιδιος μηχανισμός στην IWC είναι διαφορετικός από τις εταιρείες που τον δίνουν φθηνότερα. Εκτός αν υπάρχουν "κακά" και "καλά" παιδιά στα ελβετικά εργοστάσια. Πονόψυχοι και αιμοσταγείς Πρόεδροι...

 

Η Patek για παράδειγμα μέχρι το 1930 δεν είχε ούτε έναν δικό της μηχανισμό, ενώ βάση τον 7750 που εννοείς όταν λες "όλοι έχουν τον ίδιο μηχανισμό" έχει το Il Destriero Scafusia της IWC, που όταν παρουσιάστηκε ήταν το πιο πολύπλοκο ρολόι χειρός στον κόσμο και στοίχιζε 300.000 ευρώ και το Indicator της Porsche Design που είναι ο μόνος χρονογράφος με ψηφιακά λεπτά και δευτερόλεπτα και στοιχίζει 100.000 ευρώ.

 

Μέχρι στιγμής χιλιάδες "φίλοι του ρολογιού" σε όλα τα φόρουμ του κόσμου υποστηρίζουν ότι οι εταιρείες έχουν υψηλές τιμές, κανείς όμως δεν μπήκε στον κόπο να "εκμεταλλευτεί το κενό" και να τους τη φέρει. Να κανει ένα εργοστάσιο εξίσου καλό με της Rolex και να πουλάει σε τιμές Swatch!

 

Υπήρξε φούσκωμα των τιμών στα ρολόγια τα τελευταία χρόνια, (ξεκίνησα να το γράφω στο Ώρες από το 2001), αλλά αυτό είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με την προσφορά και την ζήτηση και ήδη βρίσκεται η ωρολογοποιία σε μια πιο λογική περίοδο.

 

Πολλοί θεωρούν υπερβολή τα 10.000+ ευρώ του Hublot Big Bang Maradona. Κατασκευάστηκαν 250 ρολόγια που πουλήθηκαν αμέσως και τρεις μήνες μετά οι παραγγελίες έχουν φτάσει τις 3.000!

 

Φίλος μου ωρολογοποιός παρουσίασε πρόσφατα ρολόι που θα είναι έτοιμο σε ένα χρόνο των 500.000 ευρώ και προπώλησε σε μια εβδομάδα περισσότερα από 50 κομμάτια!

 

Αυτός που τα κατασκευάζει είναι έμπορος, δεν το ξεχνάμε. Δεν είναι ο παπάς της ενορίας.

 

Ποιός στη θέση του θα τα έβαζε φθηνότερα;

 

Ένας κάκιστος manager, που θα έκλεινε το εργοστάσιο.

 

Κατά τα άλλα και η Bentley είναι πολύ ακριβή και εμένα με εκνευρίζει ιδιαίτερα, γιατί θεωρώ ότι ως αυτοκίνητο μου πάει...

 

Δεν διαμαρτύρομαι όμως. Μαζεύω λεφτά για να την πάρω, όταν μεγαλώσω..:)

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Κωστη (VIWOW)

Διαβαζω τα ποστς σου και καταλαβαινω οτι λατρευεις πολυ τα ρολογια...:)

 

 

Ωραια τα μηχανικα και η ιδεα των πολυπλοκων μηχανισμων που λειτουργουν συγχρονισμενα αλλα και πολλα τα λεφτα γι αυτους που θελουν ενα ρολοι να λεει την ωρα και να ειναι ομορφο...

Μου αρεσουν και μενα τα ρολογια αλλα πανω απο 400 ευρω δεν εχω δωσει (δεν θα με χαλαγε αν μου χαριζαν ενα TAG HEUER:grin:)

 

Απλα πλεον πιστευω πως τα ρολογια ειναι περισσοτερο κοσμηματα, τους περισσοτερους τους βλεπω να βγαζουν το κινητο απο την τσεπη να δουν την ωρα,θυμιζοντας παλιες εποχες με τα ρολογια τσεπης.

Πχ εχω ενα φιλο που δεν φοραει γενικα ρολοι αλλα σε ορισμενες περιστασεις φοραει ενα σταματημενο :lol:

 

 

 

Είσαι πολύ κοντά και στην δική μου σκέψη.

 

Αυτό που ονομάζεις κόσμημα, ο Cologni το είπε ιταλικά, 'mia bella figura". Αυτό είναι. Το ρολόι αποτελεί ενα μέρος της όψης, της εικόνας μας όπως την έχουμε στο μυαλό μας και θέλουμε να την δώσουμε προς τα έξω.

 

Για το φρικιό στα Εξάρχεια είναι η παραμάνα, για την κυρία η τσάντα Chanel, για άλλον ένα Rolex, ή ένα tourbillon...

 

Και εγώ βλέπω την ώρα στο κινητό από 10 χρόνια. Συχνά φοράω ρολόγια σταματημένα, ή που δεν έχω ρυθμίσει την ώρα, ενώ τα τελευταία 7 χρόνια το μόνο ρολόι που 'λιγουρεύτηκα" έκανε 60 ευρώ.

 

Σπάνια φοράω ρολόι έξω, ποτέ στο σπίτι ή σε κλειστό χώρο και το "καλύτερό" μου που ένα καιρό το φόραγα συνέχεια, δεν το φοράω ποτέ.

 

Το ρολόι χειρός για πολλά χρόνια δημιούργησε στον άνθρωπο μια εικόν στρες, αφού σε αυτό ανέτρεχε κάθε φορά που είχε αργήσει. Έτσι η κίνηση του αριστερού χεριού για να δούμε την ώρα, αγχώνει πολλούς, ενώ η κίνηση να βγάλουμε κάτι από την τσέπη μας και να δούμε την ώρα είναι μια διαφορετική ιεροτελεστία, που ξεκίνησε στις ημέρες μας από το κινητό και έφερε ξανά στην επιφάνεια τα ρολόγια τσέπης.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VeCo
Χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ και την ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΠΑΡΑΘΕΣΗ - Η πρακτική της δημοσίευσης συνεχόμενων μηνυμάτων δέον όπως αποφεύγεται
Link to comment
Share on other sites

... Επίσης, θέλω να αγοράσω, ένα ανδρικό ρολόι για κάποιον που θα το φοράει ίσως και όταν κάνει ψαροντούφεκο στα 10 μέτρα,περίπου και γενικά χρειάζεται κάτι αντοχής!...

 

Αν ανέφερες και το επίπεδο τιμής που θες να κινηθείς θα διευκόλυνε αρκετά.

 

Η προσωπική μου επιλογή για τα δεδομένα αυτά, είναι το http://www.orologio.gr/product_info.php?cPath=52&products_id=1629&osCsid=l9i8bjf61725jp5vmio21c83q3 (την ιστοσελίδα την έβαλα για να δεις το ρολόι και τα χαρακτηριστικά του και μόνο γι αυτό το λόγο).

Αξιόπιστο όσο λίγα και με βαρύ όνομα στο χώρο του.

 

Αν πάλι θες κάτι λιγότερο εξειδικευμένο αλλά καλύτερο στο θέμα αντοχή ψάξε κάτι σε Casio G shock http://www.g-shock.eu/euro/lineup/ . Αποδεδειγμένα τέρατα αντοχής και για βουτιές σε μικρά βάθη στο στοιχείο τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν ανέφερες και το επίπεδο τιμής που θες να κινηθείς θα διευκόλυνε αρκετά.

 

Η προσωπική μου επιλογή για τα δεδομένα αυτά, είναι το http://www.orologio.gr/product_info.php?cPath=52&products_id=1629&osCsid=l9i8bjf61725jp5vmio21c83q3 (την ιστοσελίδα την έβαλα για να δεις το ρολόι και τα χαρακτηριστικά του και μόνο γι αυτό το λόγο).

Αξιόπιστο όσο λίγα και με βαρύ όνομα στο χώρο του.

 

Αν πάλι θες κάτι λιγότερο εξειδικευμένο αλλά καλύτερο στο θέμα αντοχή ψάξε κάτι σε Casio G shock http://www.g-shock.eu/euro/lineup/ . Αποδεδειγμένα τέρατα αντοχής και για βουτιές σε μικρά βάθη στο στοιχείο τους.

 

οντως το Citizen που παραπεμπτει ο tazio ειναι ενα αξιολογο κομματι για αυτα που ζητας φιλη... και τιμη καλη και ρολοι αντοχης ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προσωπική επικοινωνία με τον VIWOW αποδέχομαι τις εξηγήσεις του και είμαι διατεθιμένος να του παραχωρήσω το περιθώριο της αμφιβολίας για τις προθέσεις του, αποσύροντας τις κατηγορίες μου για γκρίζα διαφήμιση. Ελπίζω και εύχομαι να αποδειχτεί ένα χρήσιμο μέλος του myphone και να μοιραστεί μαζί μας την πλούσια εμπειρία του στο χώρο του ρολογιού.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Μετά από προσωπική επικοινωνία με τον VIWOW αποδέχομαι τις εξηγήσεις του και είμαι διατεθιμένος να του παραχωρήσω το περιθώριο της αμφιβολίας για τις προθέσεις του, αποσύροντας τις κατηγορίες μου για γκρίζα διαφήμιση. Ελπίζω και εύχομαι να αποδειχτεί ένα χρήσιμο μέλος του myphone και να μοιραστεί μαζί μας την πλούσια εμπειρία του στο χώρο του ρολογιού.

 

Πολύ ευχαρίστως...

 

Προς το παρόν λέω να ζητήσω εγώ τις γνώσεις σας σε κάτι που δεν γνωρίζω.

 

Είναι προφανές ότι το κινητό τα τελευταία χρόνια κατήργησε το μονοπώλιο στην ενημέρωση όλων μας, για το τι ώρα είναι.

 

Μέχρι όμως κάποια στιγμή η ένδειξη της ώρας στα κινητά, δεν είχε ακρίβεια. Σήμερα απ' ότι καταλαβαίνω ρυθμίζεται στα περισσότερα κινητά, μέσω δορυφόρου, ή μέσω Ιντερνετ.

 

Ξέρει κάποιος να μας διηγηθεί την εξέλιξη χρονικά στο θέμα αυτό; Από πότε ξεκίνησε η αυτόματη τοποθέτηση της σωστής ώρας, κάθε πότε γίνεται, πως και σε ποιά μοντέλα, ξεκίνησε; Υπάρχει πλέον σε όλα τα κινητά ή μόνο σε κάποια;

 

Επίσης κάποια κινητά (παράδειγμα Ν95 Nokia), αν τα βάλεις δίπλα στο αυτί σου, ακούς κάποιο τικ-τακ, όπως αυτό του ρολογιού και επειδή βέβαια δεν είναι μηχανικά ρολόγια, θα μπορούσαμε να πούμε, όπως των ξυπνητηριών, που και αυτά είναι ηλεκτρονικά, αλλά έχουν τικ-τακ. Τικ-τακ, έχουν επίσης και τα ηλεκτρονικά Swatch.

 

Όποιος ξέρει, ας βοηθήσει. Είχα πάντα αυτές τις απορίες.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλα το Ν95 δεν κανει τικ-τακ

 

Το δικό μου κάνει σίγουρα. Ακούγεται πιο πολύ από την πίσω πλευρά, όχι από την πλευρά της οθόνης...

 

Έχω και το Ν86 και δεν κάνει, καθώς και το iPhone, δεν κάνει...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κάνει σίγουρα. Ακούγεται πιο πολύ από την πίσω πλευρά, όχι από την πλευρά της οθόνης...

 

Έχω και το Ν86 και δεν κάνει, καθώς και το iPhone, δεν κάνει...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Καλε μου φιλε ... τι λες??:O:wacko::confused:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλε μου φιλε ... τι λες??:O:wacko::confused:

 

Αυτό που ακούν τα αφτιά μου...

 

Λες να μου έχουν βάλει ωρολογιακή βόμβα στο κινητό;:lol::lol::lol:

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάθει ΠΛΑΚΑ!!!!Είναι δυνατόν στην εποχή της τεχνολογίας (αν και δεν έχω Ν85 και iphone παρά Ε52 και OMNIA II) αλλά να έχουν μηχανισμό παλαιού ρολογιού με γρανάζι για να κάνει "τικ τακ", έχω μείνει με το στόμα ανοικτό. Ούτε που θα το φανταζόμουν ποτέ με τόσα και τόσα ηλεκτρονικά ρολόγια (έχω το TIMEX ironman που συνδέεται με usb με τον υπολογιστή) να κυκλοφορούν τριγύρω και κανένα από αυτά να μην κάνει "τικ τακ"!!!! Είστε σίγουροι γι' αυτό που λέτε??????:worry::worry::worry:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάθει ΠΛΑΚΑ!!!!Είναι δυνατόν στην εποχή της τεχνολογίας (αν και δεν έχω Ν85 και iphone παρά Ε52 και OMNIA II) αλλά να έχουν μηχανισμό παλαιού ρολογιού με γρανάζι για να κάνει "τικ τακ", έχω μείνει με το στόμα ανοικτό. Ούτε που θα το φανταζόμουν ποτέ με τόσα και τόσα ηλεκτρονικά ρολόγια (έχω το TIMEX ironman που συνδέεται με usb με τον υπολογιστή) να κυκλοφορούν τριγύρω και κανένα από αυτά να μην κάνει "τικ τακ"!!!! Είστε σίγουροι γι' αυτό που λέτε??????:worry::worry::worry:

 

Έγραψα από την αρχή, ότι τικ-τακ κάνουν και τα ηλεκτρονικά ξυπνητήρια του δίφραγκου, καθώς και να συμπληρώσω εδώ, ότι και τα Swatch που είναι quartz, απο την αρχή έκαναν και κάνουν τικ-τακ.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα από την αρχή, ότι τικ-τακ κάνουν και τα ηλεκτρονικά ξυπνητήρια του δίφραγκου, καθώς και να συμπληρώσω εδώ, ότι και τα Swatch που είναι quartz, απο την αρχή έκαναν και κάνουν τικ-τακ.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Τα Swatch έχουν δείκτες όπως και τα ηλεκτρονικά ξυπνητήρια αλλά δεν νομίζω ότι το iphone έχει τέτοιο πράγμα! Πολλοί δεν τα μπορούν τα ξυπνητήρια διότι τους ξυπνάνε το βράδυ (αυτό το "τικ τακ" τους τσατίζει) δεν νομίζω ότι έχουν τέτοιο πρόβλημα αυτοί που έχουν iphone (εκτός και αν το προσομοιώνουν για να φαίνεται αληθινό το ρολόι τους). Τουλάχιστον δεν έχω ακούσει εγώ κάποιον να "παραπονιέται" για τέτοιο θόρυβο.

Φιλικά

Αλέξανδρος

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...