Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ψαχνω για κατι τετοιο απο Ελλαδα αλλα δεν ξερω το ονομα του.

http://www.brighterman.com/upload/photo/product/medium/Black%20Oversized%20Funky%20Watch641.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω ψαχνω για κατι τετοιο απο Ελλαδα αλλα δεν ξερω το ονομα του.

http://www.brighterman.com/upload/photo/product/medium/Black%20Oversized%20Funky%20Watch641.jpg

στην ελλαδα δεν ξερω αμα το βρεις το συγκεκριμενο ρολοι,αλλα εγω ουτε το εχω`:blink:

η μαρκα ειναι Brighterman

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα δεν ξερω αμα το βρεις το συγκεκριμενο ρολοι,αλλα εγω ουτε το εχω`:blink:

η μαρκα ειναι Brighterman

Το ξερεις οτι ειχα link για το ρολοι ετσι? :Ρ Ειπα οτι ψαχνω κατι σαν και αυτο. Τετραγωνο ρολοι σιλικονης. Εχω δει πολλα ατομα να το φορανε αλλα αγορασμενα απο Ελλαδα. Ρωτησα καποιον μεσα στις εξετασεις αλλα δεν προλαβε να μου πει. :ninja: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Το ξερεις οτι ειχα link για το ρολοι ετσι? :Ρ Ειπα οτι ψαχνω κατι σαν και αυτο. Τετραγωνο ρολοι σιλικονης. Εχω δει πολλα ατομα να το φορανε αλλα αγορασμενα απο Ελλαδα. Ρωτησα καποιον μεσα στις εξετασεις αλλα δεν προλαβε να μου πει. :ninja: :cry:

 

ok! καταλαβα! τα ρολογια που ψαχνεις θα τα βρεις εδώ.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια θα ηθελα τη γνωμη και τη βοηθεια σας για μια αγορα ρολογιου που θελω να κανω αυτες τις μερες μιας και απ'οτι βλεπω ολοι εδω γνωριζετε καποια παραπανω πραγματα απο εμενα.Λοιπον θελω να αγορασω ενα ρολοι και θελω να διαθεσω εως 250ε.Για να παρετε μια ιδεα θελω ενα ρολοι με δερματινο λουρακι για 17χρονο.Εχω καποιες αποριες σχετικα με τους μηχανισμους των ρολογιων αλλα φανταζομαι οτι ο,τι μηχανισμο και να εχει τη δουλεια του θα τη κανει ενω οσον αφορα τις διαστασεις του ρολογιου θα ηθελα γυρω στα 45-50 χιλιοστα διαμετρο και γυρωστα 12 χιλιοστα παχος.Επισης θα ηθελα να μου πειτε ποιο απο τα 3 e-shops προτιμαται(e-men.gr,oroloi.gr,e-jewels.gr)Eχω σταμπαρει κι εγω αυτο http://www.oroloi.gr/product_info.php?manufacturers_id=98&products_id=12987 Περιμενω τη βοηθεια και τη γνωμη σας και ευχαριστω ολους εκ των προτερων.:)

 

Kανεις ρε παιδιά?:(

 

¨Εψαχνα online πιστεύοντας ότι θα βρω καλύτερη τιμή από κάποιο κατάστημα λιανικής. Τελικά πήγα στο TEmpus στην Μητροπόλεως στη Θεσσαλονικη και με το καλημέρα σας μου κάναν 20% έκπτωση στην αναγραφόμενη χωρίς να τους παζαρέψω. Όταν σε κάποιο από τα ελληνικά πολύ γνωστά e-shop ρολογιών τους έστειλα email να μου δώσουν μία καλύτερη τιμή για το συγκεκριμένο T-touch expert της Tissot που ενδοαφερόμουν, δεν μπήκαν καν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

ok! καταλαβα! τα ρολογια που ψαχνεις θα τα βρεις εδώ.;)

Σημερα το πηρά! Φανταστικό το βρισκω. Πολυ ελαφρυ αλλα δεν μοιαζει με φτηνο. Ειναι πολυ funky and trendy μαζι με το μαυρισμα μου :happy:

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs511.ash1/30146_387799886009_326004501009_4585928_8171396_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εννοουμε με τον ορο water resistant? Κανω μπανιο μαζι του ή οχι? Οχι μονο μπανιερα αλλα κ θαλασσα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι εννοουμε με τον ορο water resistant? Κανω μπανιο μαζι του ή οχι? Οχι μονο μπανιερα αλλα κ θαλασσα :lol:

 

Αφοβα...εφοσον το λεει,λογικα θα εχει και τα μετρα που αντεχει...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αφοβα...εφοσον το λεει,λογικα θα εχει και τα μετρα που αντεχει...

Ναι. Λεει 3 ατμοσφαιρες αρα 30 μετρα αντοχης. Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Λεει 3 ατμοσφαιρες αρα 30 μετρα αντοχης. Ευχαριστω :)

 

Αυτά που λένε 30 μέτρα είναι για να πλένουμε τα χέρια μας.

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις αυτά που αναφέρονται στο link και θα καταλάβεις.

http://watchfunclub.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=188

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηρά! Φανταστικό το βρισκω. Πολυ ελαφρυ αλλα δεν μοιαζει με φτηνο. Ειναι πολυ funky and trendy μαζι με το μαυρισμα μου :happy:

 

:rolleyes: μεγειες!! πολυ ομορφο σε ασπρο χρωμα :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λένε 30 μέτρα είναι για να πλένουμε τα χέρια μας.

 

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις αυτά που αναφέρονται στο link και θα καταλάβεις.

http://watchfunclub.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=188

χαχαχα! Το ειδα λιγο αργα το ποστ σου. Εκανα μπανιο χθες με το ρολοι κ σημερα ξυπνησα με υδρατμους στο τζαμακι. :(

 

:rolleyes: μεγειες!! πολυ ομορφο σε ασπρο χρωμα :up:

 

Σε ευχαριστω! Αν δεν επιζησει θα το αντικαταστησω σιγουρα με ενα ιδιο :)

Link to comment
Share on other sites

θα είχε ενδιαφέρον να δουμε πόσοι στο φόρουμ (ποσοστιαία) έχουν ακριβότερο ρολόι από κινητό.

 

Παρατηρώ ότι έχει πολλούς φίλους το οικονομικό ρολόι, συχνά από πλαστικό και από site αγνώστου προέλευσης, ενώ φαντάζομαι ότι όλοι έχουν καλά κινητά τελευταίας τεχνολογίας, που συχνά στοιχίζουν όσο ένα καλό ελβετικό ρολόι...

 

Κάνω λάθος;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Δ

 

Καλημέρα σε όλους..!

η συζήτηση γύρω από τα ρολόγια παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και ειδικά όσον αφορά τα ηλεκτρονικά καταστήματα. Υπάρχουν άπειρα e-shops που αφορούν το ρολόι και αυξάνονται μέρα με τη μέρα. Η αποψή μου για τα ελληνικά e-shops είναι ότι παρέχουν πολύ καλές υπηρεσίες και μπορούν να γίνουν πολύ ανταγωνιστικά ως προς τις τιμές. Τα περισσότερα είναι αξιόπιστα καθώς αποτελούν προέκταση φυσικών καταστημάτων και δεν τίθεται θέμα ως προς την γνησιότητα του προϊόντος και την αξιοπιστία συναλλαγών.

Υπάρχουν όμως και αρκετά που δεν είναι...Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πουλάνε "μαϊμού" αλλά ότι δεν έχουν ταυτότητα προέλευσης με αποτέλεσμα να μην καλύπτονται από τις επίσημες αντιπροσωπείες και φυσικά και σημαντικότερο όλων από το επίσημο service της κάθε εταιρείας. Για να γίνω πιο σαφής...ενα σημαντικό κριτήριο είναι ο χρόνος παράδοσης και η διαθεσιμότητα. Τι εννοώ με αυτό...Για παράδειγμα αναφέρθηκε παραπάνω ότι κάποιο ρολόι καθυστερήσε πέραν του χρόνου παράδοσης που αρχικά είχε οριστεί...αυτό σαφώς σημαίνει ότι δεν υπάρχε ετοιμοπαράδοτο και χρειάστηκε κάποιες μέρες για να παραδοθεί. Οι επίσημες αντιπροσωπείες συνήθως χρειάζονται 1-2 μέρες για να παραδόσουν, οπότε εμένα θα μου φαινόταν κάπως ύποπτο να κάνει 10 μέρες ή παραπάνω, θα υποψιαζόμουν ότι μπορεί π.χ. το "e-shop" να το αγοράζει από το e-bay (με εγγύηση κλπ) και να το μεταπωλεί.

Η δική μου συμβουλή, θα ήταν πρίν πραγματοποιήσετε κάποια αγορά να ελέγχεται με ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία κατά πόσο το ηλ.κατάστημα αποτελεί επίσημο σημείο πώλησης.

Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω ένα link με όλα τα τηλέφωνα που αντιστοιχούν σε κάθε brand (διστάζω να το κάνω για να μην θεωρηθεί ότι έχω την πρόθεση να διαφημίσω κάποιον)

 

Φιλικά,

Ελένη

 

Προφανώς δεν θα πρέπει αν εχεις διαβάσει το ποστ μου, που εξηγησα πόσο αυθεντικά είναι τα ρολόγια που πωλούνται στα site. To ξαναβάζω, γιατί και καποιοι άλλοι ρώτησαν και είναι κρίμα...

 

" Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον να σκεφτούμε τι σημαίνει «αυθεντικά» στο χώρο του ρολογιού, σήμερα.

 

Το ρολόι τα τελευταία 10 χρόνια γνώρισε μεγάλη άνθηση και εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο ενδιαφέρθηκαν να το γνωρίσουν καλύτερα και να το αγοράσουν. Να αγοράσουν μάλιστα περισσότερα από ένα, αφού στο παρελθόν το «καλό» ρολόι, ήταν –το πολύ– ένα, ενώ στις ημέρες μας, σχεδόν κανείς, δεν έχει μόνο ένα ρολόι!

 

Από την άλλη πλευρά, το ρολόι είναι ένα μικρό αντικείμενο, που ταξιδεύει εύκολα και μπορεί να διακινηθεί ακόμη και στον καρπό ενός ανθρώπου, χωρίς πρόβλημα, περνώντας τελωνεία, που δεν θα μπορούσε να περάσει αδασμολόγητο ένα αυτοκίνητο ή μια τραπεζαρία.

 

Οι εταιρείες κατασκευής ρολογιών, είναι τεράστιες επιχειρήσεις, συχνά μάλιστα είναι ολόκληροι Όμιλοι που έχουν στην κατοχή τους, ακόμη και εκατοντάδες εργοστάσια του χώρου!

 

Έτσι αυτές οι εταιρείες και οι Όμιλοι, που βρίσκονται στο Χρηματιστήριο, δεν μπορούν να αγνοήσουν τις παραπάνω πωλήσεις. Πιέζουν λοιπόν τον εισαγωγέα κάποιας χώρας, να αγοράσει περισσότερα ρολόγια. Εάν αυτός δεν μπορεί να τα διοχετεύσει στη χώρα του, τα αγοράζει και τα «ξεφορτώνεται» σε μία άλλη χώρα, όπου διατίθενται στα καταστήματα που δεν έχουν επισήμως την εταιρεία, ή από τοπικά καταστήματα που πουλούν ρολόγια της «παράλληλης αγοράς», όπως λέγονται και μάλιστα με ιδιαίτερα χαμηλό ποσοστό κέρδους, αφού κανείς από τους συμμετέχοντες δεν βλέπει την διαδικασία μακροπρόθεσμα και δεν τον νοιάζει το μέλλον της μάρκας, αλλά είναι για όλους μια «αρπαχτή». Μεγάλη ποσότητα διοχετεύεται μέσω ίντερνετ.

 

Η κατάσταση αυτή ήταν ήδη προβληματική από πριν, αλλά τώρα με την εξάπλωση του ίντερνετ και το δεδομένο, ότι, εν μέσω κρίσης. η προσφορά είναι πλέον μεγαλύτερη από τη ζήτηση, έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

 

Ένας άλλος «μπελάς» της Ωρολογοποιίας, είναι τα ψεύτικα ρολόγια. Οι μαϊμούδες, όπως τις λέμε. Η παραγωγή τους, είναι τόσο προσοδοφόρα και ακίνδυνη, ώστε ασχολούνται με το χώρο αυτό στο εξωτερικό, εκείνοι που έκαναν μέχρι πρότινος εμπόριο ναρκωτικών!

 

Η παραγωγή ψεύτικων ρολογιών, έχει πάρει πλέον διαστάσεις που δεν φαντάζεστε. Αρκεί να σας πω ότι πριν λίγες ημέρες ένα ζευγάρι Ινδών παρουσιάστηκε σε Οίκο Δημοπράτησης συλλεκτικών ρολογιών και παρουσίασε ρολόι Patek Philippe της δεκαετίας του ’40 προς πώληση, με γνήσιο πιστοποιητικό από την εταιρεία, το οποίο ήταν τελικά ψεύτικο! Η τιμή του θα άγγιζε ή και θα ξεπερνούσε τα 500.000 ευρώ! Ένας άλλος ενδεικτικός αριθμός είναι ότι ενώ όλα τα ελβετικά εργοστάσια μαζί, κατασκευάζουν 26.000.000 ρολόγια το χρόνο, τα ψεύτικα είναι περισσότερα από 40.000.000!

 

Έτσι υπάρχουν σήμερα ψεύτικα ρολόγια εξαιρετικής ποιότητας, με ψεύτικους μηχανισμούς Valjoux, ή και με αληθινούς, ενώ αληθινά Submariner με μικρο-επεμβάσεις στο καντράν, πωλούνται σε «συλλέκτες» σαν συλλεκτικά Submariner με τιμή πώλησης 30.000 ευρώ…

 

Αυθεντικό λοιπόν τι σημαίνει; Για μένα είναι το ρολόι που πουλιέται από το επίσημο δίκτυο, που είναι εύκολο να ξέρετε ποια καταστήματα περιλαμβάνει. Όλα τα άλλα, ακόμη και στην περίπτωση που δεν είναι ψεύτικα τα ρολόγια, είναι υψηλού κινδύνου και κοροϊδία.

 

Αν το επίσημο σέρβις της Miele, σου ζητάει 50 ευρώ για την επίσκεψη του τεχνίτη και 50 για το εξάρτημα, ο μη επίσημος (που δεν σου δίνει απόδειξη και σου βάζει ανταλλακτικό που δεν ξέρεις αν είναι γνήσιο, μεταχειρισμένο ή ότι άλλο) και σου ζητάει 70 συνολικά, αντί για 100, είναι «καλό παιδί» με «καλές τιμές», ή κομπιναδόρος;

 

Ακόμη και ένα γνήσιο ρολόι που πουλιέται από την παράλληλη, μέσω νετ ή ότι άλλο, φαντάζεστε τι διαδρομή έχει κάνει πριν τελικά βρει αγοραστή; Από την Αφρική, σε Έκθεση της Γερμανίας, από εκεί σε μαγαζί στην Ισπανία, στους δρόμους του Χονγκ Κονγκ, μέχρι να το «πετύχετε» εσείς στο νετ και να το φέρουν από την Ιταλία! Θα το αγοράζατε;

 

Δεκάδες χιλιάδες ρολόγια απαιτεί κάθε χρόνο να αποσυρθούν από το ebay ως μαϊμούδες το επίσημο όργανο της ελβετικής ωρολογοποιίας.

 

Έχω γράψει πολλά άρθρα για το τι είναι τα κάλπικα ρολόγια. Ένα μπορείτε να δείτε εδώ http://clepsydre.gr/read_article.php?id=308

 

Στο επόμενο τεύχος του περιοδικού μου WOW, φιλοξενώ ένα θέμα του Fabrice Guéroux, που είναι ο πλέον εξειδικευμένος στον κόσμο στο θέμα και συγγραφέας βιβλίων για το θέμα. Αν δείτε τις φωτογραφίες, πόσο «καλή» δουλειά κάνουν οι παραχαράκτες, θα καταλάβετε, πόσο επικίνδυνη είναι η αναζήτηση της καλύτερης τιμής με τον τρόπο αυτό.

 

Ειδικά για το e-men, όσον αφορά τις μάρκες με οικονομικότερα ρολόγια, οι αντιπρόσωποι που ρώτησα, μου είπαν ότι δεν είναι από τα δικά τους, επίσημα εισαγόμενα!

 

Τώρα, για τις μεγάλες μάρκες, ρωτάει ο φίλος αν τα ρολόγια είναι επίσημα εκεί προς πώληση.

 

Αν ήταν, δεν θα έπρεπε το site της IWC ή της Rolex να αναφέρουν το site ή έστω το μαγαζί στο Χαλάνδρι;

 

Δεν έχετε δει ότι όλα τα επίσημα sites εταιρειών ωρολογοποιίας, γράφουν με μεγάλα γράμματα «ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ»; Δύο ή τρεις εταιρείες που το κάνουν, το κάνουν απευθείας από το site τους και βέβαια, χωρίς καμία έκπτωση.

 

Αν πουλούσε επίσημα τα ρολόγια, θα δεχόταν η Rolex να είναι μαζί με όλες αυτές τις άγνωστες μάρκες; (έχει και …Perigaum! Δείτε στο portal μου, http://www.clepsydre.gr/news.php?id=401)

 

Θα είχε στις καλές εταιρείες από λίγα ρολόγια, και αυτά από διαφορετικές χρονιές, δηλαδή, όσα βρήκε;

 

Τις περισσότερες φορές, τα sites που κάνουν τέτοιου είδους πωλήσεις (γιατί άλλου είδους δεν υπάρχουν ακόμη, παρά 2 ή 3 διεθνώς), πουλάνε τις φωτογραφίες! Δεν το έχουν το ρολόι και περιμένουν να «τσιμπήσει το ψαράκι» και μετά το βρίσκουν από ένα ebay, ή κάποια αγγελία, ή κάποιες άκρες στην παράλληλη…

 

Εσείς θα ζητούσατε τα ίδια χρήματα στη δουλειά σας, αν δουλεύατε έτσι; Δηλαδή εκτός φόρων, φπα, δασμών, εξόδων καταστήματος, διαφήμισης κλπ κλπ;

 

Και τέλος πάντων, για ποιες καλές τιμές μιλάμε; Το Daytona 9.999 ευρώ; Για δοκιμάστε σε ένα μεγάλο επίσημο μαγαζί!...

 

Στα υπόλοιπα (IWC κλπ) κάνει 22% σε μοντέλα που πολλές φορές είναι παλιά! Εσείς τι λέτε; Βρίσκεις παραπάνω έκπτωση, σήμερα στα επίσημα καταστήματα;

 

Και είναι και κρίμα, γιατί αυτή τη στιγμή, τα περισσότερα καταστήματα θέλουν περισσότερο απ’ ότι εσείς, να αγοράσετε το ρολόι τους. Την τιμή θα την βρείτε και θα είστε και σίγουροι…

 

Θα σας πω μια ενδεικτική ιστορία. Μια φίλη μου ξέρει κάποιον που είχε ένα κλασικό Patek Philippe του ’50. Ήθελε ο άνθρωπος να το πουλήσει και διαπίστωσε ότι το ρολόι το αγόραζαν (στην Ελβετία) μόνο για την αξία του χρυσού! Τελικά το έβαλε αγγελία στο ίντερνετ, έβαλε μια τεράστια τιμή και βρήκε αγοραστή στα λεφτά που ήθελε, μέσω Ιντερνετ! Αυτός που το αγόρασε, να είστε σίγουροι, ότι θα νομίζει ότι έκανε καλή αγορά! Δεν είναι πάντα έτσι…"

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

...ναι,αλλα....

Δυο πραγματα,ή ο αγοραστης νομιζει οτι αγοραζει γνησιο,ενω δεν ειναι,οποτε εχουμε απατη,ή το ξερει οτι ειναι μαιμου,σαν τις τσαντες Λουι Βουιτον,που πουλανε οι αραπαι 30Ευρω, ανα τα πεζοδρομια της Πατησιων,οποτε,η κυρια, κανει το κομματι της,αλλα και ο κατασκευαστης δεν θιγεται,γιατι μη μου πειτε οτι πιστευετε οτι η κομμωτρια που αγοραζει τη μαιμου,υπηρχε περιπτωση να σκασει τα 1500,για να κουβαλαει την οριτζιναλ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

...ναι,αλλα....

Δυο πραγματα,ή ο αγοραστης νομιζει οτι αγοραζει γνησιο,ενω δεν ειναι,οποτε εχουμε απατη,ή το ξερει οτι ειναι μαιμου,σαν τις τσαντες Λουι Βουιτον,που πουλανε οι αραπαι 30Ευρω, ανα τα πεζοδρομια της Πατησιων,οποτε,η κυρια, κανει το κομματι της,αλλα και ο κατασκευαστης δεν θιγεται,γιατι μη μου πειτε οτι πιστευετε οτι η κομμωτρια που αγοραζει τη μαιμου,υπηρχε περιπτωση να σκασει τα 1500,για να κουβαλαει την οριτζιναλ.

 

Το θέμα έχει για μένα δύο πτυχές.

 

Η μια είναι αυτή που ανέφερε και ο Πρόεδρος της Fondation de la Haute Horlogerie, Franco Cologni στην συνέντευξη που μου έδωσε στο περιοδικό μου WOW The World Of Watches στο τρέχον τεύχος. Είπε, απαντώντας σε σχετική ερώτηση:

 

«…Το πρόβλημα των πλαστών ρολογιών είναι σοβαρό. Αλλά δεν είναι το πλέον σοβαρό πρόβλημα στον κόσμο. Πολύ πιο προβληματική είναι η ύπαρξη ψεύτικων φαρμάκων, ή ανταλλακτικών αυτοκινήτων και αεροπλάνων.

 

Τα ρολόγια αυτά απευθύνονται σε ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με τις αξίες της Υψηλής Ωρολογοποιίας. Δεν πρόκειται αυτός που αγοράζει ένα ψεύτικο ρολόι, να αγόραζε το ίδιο ρολόι σε αυθεντικό. Έτσι δεν αποτελεί ένα εμπορικό πρόβλημα ουσιαστικά για τις εταιρείες μας, αλλά πρόβλημα για την εικόνα τους. Και για το λόγο αυτό προσπαθούμε να το μειώσουμε. Για να μην ενοχλούνται οι άνθρωποι που φορούν τα ρολόγια μας….»

 

Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά των πνευματικών δικαιωμάτων. Είναι κατάκτηση του ανθρώπου η αναγνώριση ότι αν δημιουργήσεις κάτι είσαι κάτοχος του δημιουργήματός σου και δεν μπορώ εγώ να το πάρω και να το κάνω ότι θέλω, χωρίς να σε ρωτήσω.

 

Αυτό σημαίνει ότι η κατασκευή πλαστών ρολογιών είναι μια κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας, δηλαδή μια κλοπή.

 

Και εδώ τίθεται το ερώτημα: σε ενοχλεί όταν μπουν στο σπίτι μου και κλέψουν κάτι δικό μου; Βέβαια είναι σαφές ότι εσύ δεν χάνεις κάτι, αλλά σε ενοχλεί, ή όχι;

 

Γι’ αυτό και το θέμα είναι πολιτισμικό και ο καθένας τοποθετείται ανάλογα με τον τρόπο που έχει μάθει/επιλέξει να ζει…

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Για να το κλεισω.

Κοιτα,εγω προσωπικα,δεν θα αγοραζα ποτέ μαιμου,για να πουλησω μουρη,αλλα εκατομμυρια αλλοι ανθρωποι,ανα τον κοσμο,το κανουν.

Και οπως ξερεις,το δικαιο και το αδικο,τελικα,ειναι θεμα αριθμου ανθρωπων που το αναγνωριζουν,η οχι.

Απο τη στιγμη λοιπον,που η πλειοψηφια,γουσταρει μαιμουδες,δωσε μαιμουδες στο λαο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Και οπως ξερεις,το δικαιο και το αδικο,τελικα,ειναι θεμα αριθμου ανθρωπων που το αναγνωριζουν,η οχι.

Απο τη στιγμη λοιπον,που η πλειοψηφια,γουσταρει μαιμουδες,δωσε μαιμουδες στο λαο.

 

Αυτό που λες ότι ξέρω, δεν το ξέρω...

 

Εγώ ξέρω ότι το δίκαιο και το άδικο είναι προφανή σε μια συντεταγμένη και πολιτισμένη κοινωνία.

 

Αν ισχύει αυτό που λες, ότι είναι θέμα το τι πιστεύουν οι πολλοί, τότε τα πάντα επιτρέπονται..

 

Δεν συμφωνώ στην απλούστευση που κάνεις, αν και είπα ότι είναι θέμα πολιτισμικό και όπως είναι φυσικό, οι άνθρωποι που έχουν αρχές και πολιτισμό είναι οι λιγότεροι...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

...και για τα 70 χρονακια,απο το ΘΑΝΑΤΟ του δημιουργου,που θελουν οι Αμερικανοι,να πρεπει να περασουν,για να ληξουν τα δικαιωματα,τι λες αραγε;Ειναι κι αυτο,μεσα στην πολιτιστικη εξαρση;

Και γιατι δεν βαλανε 200 χρονια, ενα πραμα;Η καλυτερα, 500;

Και την παγια πρακτικη,εις τους αιωνας των αιωνων,οτι οταν κατι,που το θελει πολυ ο κοσμος,ειναι πολυ ακριβο,για διαφορους λογους,εμφανιζεται απο το πουθενα το λαθραιο,πως τη βλεπεις;Τα τσιγαρα πχ.

Οσον αφορα στο τι ειπε ο αρχιρολογας,θα ηταν παραλογο,να μην το ειχει πει.

Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου,θα πεσει να σε πλακωσει.

Και βεβαια,εκεινος που αγοραζει ενα οριτζιναλ ρολοι,και δινει 100 χιλιαρικα πχ,το ξερει τι εχει αγορασει,και γιατι,οποτε τι τον νοιαζει,αν ο γυφτουλας,αγορασε κι αυτος ενα που μοιαζει μ αυτο,αλλα ΔΕΝ ειναι ιδιο.

Και κατι τελευταιο.Οσα ρολογια μαιμου,εχω δει εγω,εχουν μηχανισμο QUARTZ μεσα τους,και δεν ειναι μηχανικα.Η φατσα μονον εμοιαζε.

Και μια παρενθεση.

Εγω,ειδικα για τα ρολογια,εχω μια εντελως αλλη αποψη.Θεωρω οτι τα ρολογια,πρεπει να ειναι πρωτα ρολογια,και μετα φετιχ.

Τι να το κανω,πχ,να κοστιζει κατι μια περιουσια,και να μην κανει καλα,τη δουλεια που υποτιθεται οτι πρεπει να κανει;

Ετσι,αγορασα δυο SEIKO,απο την Ιαπωνια,με τον καλο μηχανισμο QUARTZ,που χασανε απο τον Οκτωβριο,μεχρι τον Απριλιο,που αλλαξε η ωρα,βασει ενος ατομικου ρολογιου,μονον δυο δευτερολεπτα!

Μπορεις να μου πεις,ποιο απο τα σουπερ ντουπερ Ελβετικα,που κανουν οσο ενα διαμ/μα,εχουν αυτη την ακριβεια;Μα,κανενα.

Βεβαια,τα δικα μου,δεν εχουν την αρχαια τεχνολογια,εξελιγμενη στα ακρα,για να εχουν μια πολυ καλη ακριβεια για μηχανικα,αλλά κανουν πολυ καλυτερα τη δουλεια για την οποια τα αγορασα.

Και κανουν και 200 Ευρω το ενα,οποτε και αν μου πεσουν κατω και χαλασουν,δεν θα παθω και εγκεφαλικο.

Θοδωρος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι ότι έχει επιτυχία να αντιγράφεται, όμως δεν είναι αποδεκτό (από εμένα τουλάχιστον).

 

Και ότι κλέβεται έχει αξία (κανείς δεν κλέβει χώμα από τον Εθνικό Κήπο), αλλά αυτό δεν δικαιώνει τον κλέφτη, γιατί δεν είχε και στο σπίτι του διαμάντια και άρα καλώς τα έκλεψε από εκεί που υπήρχαν...

 

Ο Cologni δεν είναι αρχιωρολογοποιός είναι ο Πρόεδρος της Fondation της ΥΩ και μιλάει λογικά και σωστά, όχι για να υπερασπιστεί το σπίτι του. Στην ίδια συνέντευξη λέει ότι προτιμάει έναν κινέζο που κάθησε και έμαθε πως να κατασκευάσει ένα tourbillon, παρά έναν ελβετό που στήνει μια μάρκα που δεν υπάρχει, από το πουθενά.

 

Ξέρεις οι άνθρωποι αυτοί, έχουν τα πάντα, ώστε θα ήταν περίεργο να μην λένε ανοιχτά τη γνώμη τους. Είναι το πρώτο όνομα στο μεγαλύτερο γκρουπ προιόντων πολυτελείας στον κόσμο, δεν είναι δημόσιος υπάλληλος που τον κοιτάει ο τμηματάρχης...

 

Στο ίδο τεύχος του περιοδικού μου ο Fabrice Gueroux, ο πλέον ειδικός στον κόσμο στις μαιμούδες ρολόγια, συγγραφέας βιβλίων για το θέμα, έχει δημοσιεύσει φωτογραφίες με ρολόγια ψεύτικα, με μηχανισμό αυτόματο, με μηχανισμό original, με ότι θες. Υπάρχουν μαιμούδες που κάνουν μια περιουσία. Είναι άλλης "ποιότητας" και άλλης τιμής. Απλά αυτά δεν φτάνουν στην Ελλάδα. Όπως υπάρχουν και μαιμού μηχανισμοί 7750 ή Rolex.

 

Τώρα αν θέλεις από το ρολόι να δείχνει με μέγιστη ακρίβεια την ώρα, (είμαστε και στο myphone), να χρησιμοποιείς το κινητό σου...

 

Η ερώτηση αν τα μηχανικά ή πολύπλοκα ρολόγια έχουν μεγαλύτερη ακρίβεια από ένα quartz, είναι αντίστοιχη με το να συζητάμε αν το κόκκινο που έβαψες τον τοίχο είναι καλύτερο (ή πιο κοντά στο βασικό), από αυτό που έβαλε ο Picasso στον πίνακά του...

 

Τι σε νοιάζει; Αυτοί που αγοράζουν αυτά τα ρολόγια έχουν άλλα κριτήρια. Για κάποιους είναι οι επίδειξη, για κάποιους είναι η γνώση και η αγάπη για το θαύμα της μικρο-μηχανικής... Για κάποιους το ρολόι είναι φετίχ, ή αντικείμενο λατρείας και ενδιαφέροντος. Δεν μπορούμε να το απαγορεύσουμε. Σε άλλους αρέσει η λακέρδα. Τι θέλεις τώρα να κάνω εγώ; Να τους μαλώσω; Ή να τους το απαγορεύσουμε;

 

Αν σε βοηθάει να σου πω ότι αυτό που δεν έχασε ούτε δύο δευτερόλεπτα είναι ένα μηχανημα ηλεκτρονικό.

 

Εμένα ένα από τα ρολόγια μου έχει μηχανική ένδειξη των ετών και κατά συνέπεια των αιώνων. Το γρανάζι που κινεί την ένδειξη αιώνα, είναι συνδεδεμένο με τα δευτερόλεπτα του ρολογιού. Κινείται λοιπόν διαρκώς. Για να κάνει το 20 του 2000, 21 όταν θα μπει ο εικοστός δεύτερος αιώνας, θα μετακινηθεί 1,2 χιλιοστά. Στο διάστημα αυτό το ρολόι θα έχει κάνει 25.245.561.600 τικ και τακ. Είναι υπολογισμένο και κατασκευασμένο από τα χέρια του Kurt Klauss, ενός από τους μεγαλύτερους ωρολογοποιούς στον κόσμο, έτσι ώστε στα 25.245.561.600 τικ και τακ, να "ρίξει" ένα δοντάκι και να πάει στο 21. Θα έχει προχωρήσει 1,2 χιλιοστά τον αιώνα!

 

Δεν είναι μαγεία αυτό; Δεν είναι ένα επίτευγμα του ανθρώπινου μυαλού;

 

Η Τέχνη της Ωρολογοποιίας είναι τόσο σημαντική, ώστε συχνά παραλληλίζουν το Θεό με τον ωρολογοποιό που έφτιαξε και "κούρδισε" το σύμπαν ώστε όλα να δουλεύουν σε αρμονία. (Μετά εμείς ανακαλύψαμε το quartz, τα πλαστικά, τα παράγωγα του πετρελαίου, τα χημικά, τα πυρηνικά κλπ κλπ)

 

Το να μου ζητάς ποια είναι τα "σουπερ ντουπερ Ελβετικα", είναι σα να μου ζητάς ποιός πίνακας του Van Gogh, έχει το αγαπημένο σου πράσινο στο δειγματολόγιο της Vivechrom, ή ποιο έργο του Mozart, περιλαμβάνει μια νότα ίδια με αυτή που βγάζει η σειρήνα του συναργερμού του αυτοικινήτου σου. Είναι άσχετο.

 

Δεν προσπαθούμε να συγκρίνουμε το Stradivarius με το ηλεκτρονικό βιολί στο synthesizer. Το αντίθετο συμβαίνει. Το synthesizer προσπαθεί να μιμηθεί το φυσικό όργανο και το κάνει άχαρα.

 

Νομίζεις ότι η ζωή σου, μετριέται με ακρίβεια χιλιοστού του δευτερολέπτου, επειδή το ρολόι σου χάνει ελάχιστα;

 

Την ώρα που είδες τη φίλη σου χθες και χάρηκες, ήταν 14 και 43 και 32 δευτερόλεπτα, ή μεσημεράκι;

 

Όταν πήγε ο άλλος να σε τρακάρει γιατί δεν έβλεπε μπροστά του και σου πήγε η ψυχή στα πόδια, ήταν 23 και 31 και 51 δευτερόλεπτα, ή αργά το βράδυ;

 

Όταν μίλησε πρώτη φορά το παιδί σου (αν έχεις), ήταν 08 και 12 και 41 δευτερόλεπτα, ή πρωί πρωί και ετοιμαζόσουν για τη δουλειά;

 

Χαλάρωσε και κακώς τα πέταξες τα 200 ευρώ, αν το θέμα σου ήταν να βλέπεις την ώρα...

 

Βλέπω εγώ... Έχεις ένα τηλέφωνο κάτω από το username σου, που σίγουρα λέει την ώρα μέσω δορυφόρου. Οι καινούργιοι θα χάσουν ένα δευτερόλεπτο όταν θα έχει καταστραφεί η Γη...

 

http://clepsydre.gr/news.php?id=431

 

και καθημερινά παρουσιάζονται και άλλα ατομικά ρολόγια, ακόμη πιο ακριβή

 

Μη νομίζεις, ο Χρόνος δεν είναι τόσο σημαντικός. Νομίζεις ότι δεν μπορείς να του ξεφύγεις ούτε ένα δευτερόλεπτο, αλλά μόλις ξυπνήσεις, ξέρεις πόσην ώρα κοιμήθηκες;

 

Ελάχιστα πράγματα μετριούνται με ακρίβεια δευτερολέπτου...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γραψω αλλα,περαν του οτι,εγω δεν αμφισβητησα οτι ο καθεις,μπορει να κανει τα λεφτα του ο,τι θελει,και να τα πεταξει,να τα καψει,να τα φαει στα μπουζουκια,να αγορασει ενα Vacheron,ή ενα πικ απ,που πριν απο 20+ χρονια,εκανε 6 εκατομμυρια δραχμες.Ναι,τοσο εκανε.

Και οταν ρωτησν τον ιδιοκτητη,εκεινος απαντησε.Σε ρωτησα εγω,γιατι αγορασες μια Μερσεντες;Εσυ γιατι με ρωτας;

(Αλλά επαιζε μακραν καλυτερα απο τα αλλα πικ απ.Δηλαδη,εκανε πολυ καλυτερα,τη δουλεια,που επρεπε να κανει.Να βγαζει καλη μουσικη δηλαδη.Και αυτη ειναι η λογικη η δικη μου,γυρω απο καθε κατασκευασμα.Εν ταξει,η δικη μου μονον).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστή προσωπικά θα το εκτιμούσα αν μείωνες λίγο τις αυτοαναφορές στο site και το περιοδικό σου. Αξιόλογα ή μη, άσε τους άλλους να το κρίνουν αυτό. Κι αν θέλεις να παραθέσεις πληροφορίες που ενισχύουν τα επιχειρήματά σου, υπάρχουν άπειρες και στο διαδίκτυο εκτός του site σου και σε άλλα περιοδικά του χώρου.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...! Τι wall-of-texts ειναι αυτα που γραφετε?

Ποιος θα κατσει να διαβασει αυτες τις εκθεσεις?

 

Τεσπα, στο θεμα μας τωρα. Παντως το πιο ωραιο ρολοι που εχω δει ειναι το PERELETT TURBINE

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

θα είχε ενδιαφέρον να δουμε πόσοι στο φόρουμ (ποσοστιαία) έχουν ακριβότερο ρολόι από κινητό.

 

Παρατηρώ ότι έχει πολλούς φίλους το οικονομικό ρολόι, συχνά από πλαστικό και από site αγνώστου προέλευσης, ενώ φαντάζομαι ότι όλοι έχουν καλά κινητά τελευταίας τεχνολογίας, που συχνά στοιχίζουν όσο ένα καλό ελβετικό ρολόι...

 

Κάνω λάθος;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

 

Βασικά στα κινητά, τα ακριβά, οι περισσότεροι τα έχουν πάρει μέσω επιδότησης και στο κινητό για πολλούς είναι εργαλείο δουλειάς οπότε μια παραπάνω επένδυση κρίνεται επιβεβλημένη.

 

Επίσης μια απορία. Το καλύτερο κινητό έχει maximum 600-700euro. Τα καλά ελβετικά ρολόγια, θαρρώ ότι είναι τα βασικά της γκάμας συνήθως με quartz.

 

Πάντως στο παράδειγμα που έθεσες μπορεί να μην τους ενδιαφέρει όλους το μέγεθος του επιτεύγματος υπολογισμού τόσο μεγάλων χρονικών διαστημάτων βασιζόμενος σε αυστηρά μηχανικές ικανότητες. π.χ. έχω γνωστό που απεχθάνεται τα αναλογικά ρολόγια ελέω θορύβου και υποστηρίζει ότι στην εποχή των ηλεκτρονικών δεν έχουν θέση....άνθρωπος που είναι μηχανολογος μηχανικός κιόλας...;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κωστή προσωπικά θα το εκτιμούσα αν μείωνες λίγο τις αυτοαναφορές στο site και το περιοδικό σου.

 

Οπότε όταν θέλω να πω κάτι που έχω γράψει στο portal ή το περιοδικό μου, να κάθομαι να το ξαναγράψω, ή να ψάξω κάποιον άλλο -οποιονδήποτε εκτός από εμένα- που να έχει αναφερθεί στο θέμα και να παραθέσω το δικό του λινκ; Δεν είναι πιο απλό να βάλω ένα λινκ από αυτά που έχω γράψει;

 

Τι σε προβληματίζει; το ότι τα έχω γράψει ο ίδιος; Σε όλα τα φόρουμ του κόσμου τα μέλη παραπέμπουν σε κάποια sites που γράφουν κάτι. Γνωστά ή άγνωστα. Ούτε το portal μου, ούτε το περιοδικό μου, είναι κρυφά. Τα γνωρίζει ο κόσμος. Δεν μπήκα κρυφά στο φόρουμ να γράψω "δείτε τι διάβασα". Αναφέρομαι σε πράγματα που γράφω 15 χρόνια. Που είναι το πρόβλημα;

 

Αξιόλογα ή μη, άσε τους άλλους να το κρίνουν αυτό.

 

Αξιολόγησα τα κείμενά μου, το portal ή το περιοδικό μου; Ούτε τίθεται θέμα αδείας για να κρίνουν οι άλλοι το οτιδήποτε. Δεν απαγόρευσα σε όποιον θέλει να πιστεύει ότι θέλει. Μήπως είσαι λίγο εριστικός, ή απλά δεν κατάλαβες;

 

Κι αν θέλεις να παραθέσεις πληροφορίες που ενισχύουν τα επιχειρήματά σου, υπάρχουν άπειρες και στο διαδίκτυο εκτός του site σου και σε άλλα περιοδικά του χώρου.

 

Και εσύ επιλέγεις αυτές τις "άπειρες" πληροφορίες να τις βάλω εγώ, που απαγορεύεται να βάλω τις δικές μου πληροφορίες. Πρωτότυπο ακούγεται.

 

Νομίζω ότι είναι πιο λογικό, τις "άπειρες" άλλες πληροφορίες επί του θέματος να τις βάλεις εσύ (αφού τις βρίσκεις και το επιθυμείς) και να αφήσεις εμένα να βάλω τις πληροφορίες που εγώ επιθυμώ.

 

Σε όλο το τόπικ, (τουλάχιστον στους τελευταίους 3 μήνες που το κοιτάω, δεν έχει βάλει κανείς πληροφορίες. Οι περισσότεροι ρωτούν κάτι συγκεκριμένο με 2-3 αράδες.

 

Έγραψα δύο πράγματα και αμέσως κάποιος βρέθηκε να επιλέξει από που θα έπρεπε να είναι οι πληροφορίες που βάζω ειδικά εγώ και αγνοεί την ουσία του κειμένου και της παραπομπής. Δίνεις συμβουλές και σε άλλα μέλη απο που να διαλέγουν τα λινκ που βάζουν;

 

Να θυμίσω ότι το θέμα μας είναι η πώληση των ρολογιών μέσω e shops, το αν τα ρολόγια είναι πλαστά, το τι συμβαίνει γενικότερα με τα πλαστά ρολόγια και αν δικαιολογεί την ύπαρξή τους η μικρότερη ακρίβεια στα μηχανικά ρολόγια σε σύγκριση με τα ηλεκτρονικά.

 

Επι της ουσίας, κάτι;

 

Ή μήπως, ακριβώς επί της ουσίας σε ενόχλησε κάτι και δεν θέλεις να το πεις;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Βασικά στα κινητά, τα ακριβά, οι περισσότεροι τα έχουν πάρει μέσω επιδότησης και στο κινητό για πολλούς είναι εργαλείο δουλειάς οπότε μια παραπάνω επένδυση κρίνεται επιβεβλημένη.

 

Επίσης μια απορία. Το καλύτερο κινητό έχει maximum 600-700euro. Τα καλά ελβετικά ρολόγια, θαρρώ ότι είναι τα βασικά της γκάμας συνήθως με quartz.

 

Πάντως στο παράδειγμα που έθεσες μπορεί να μην τους ενδιαφέρει όλους το μέγεθος του επιτεύγματος υπολογισμού τόσο μεγάλων χρονικών διαστημάτων βασιζόμενος σε αυστηρά μηχανικές ικανότητες. π.χ. έχω γνωστό που απεχθάνεται τα αναλογικά ρολόγια ελέω θορύβου και υποστηρίζει ότι στην εποχή των ηλεκτρονικών δεν έχουν θέση....άνθρωπος που είναι μηχανολογος μηχανικός κιόλας...;)

 

Προφανώς δεν τους ενδιαφέρει όλους. Στην περίπτωση που ενδιέφεραν όλους τα ρολόγια αυτά, θα τα πούλαγαν τα super markets!

 

Το καλύτερο ελβετικό ρολόι, δεν έιναι ένα, αλλά δεν είναι σίγουρα και το βασικό quartz.

 

Εκτός αν το καλύτερο αυτοκίνητο είναι ένα απλό toyota...

 

Τα ακριβότερα (γιατί για διάθεση χρημάτων μιλήσαμε, όχι για ποιότητα) κινητά στοιχίζουν πολλά χρήματα, ενώ και τα 600-700 ευρώ μέσω αναβάθμισης οι εταιρείες τα εισπράτουν, άρα τα πληρώνουμε.

 

Υπάρχουν πλέον πολλά κινητά που σχετίζονται με το χώρο της ωρολογοποιίας.

 

Ακόμη και κινητά με μηχανικό απίστευτο ρολόι, που είναι μέσα στη συσκευή, αλλά και βγαίνει έξω...

 

Φιλικά

 

Κωστής

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...