Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αυτά τα χρήματα, αν τα έχεις, δε σου προτείνει κανείς τίποτα και δε χρειάζεται να ξέρεις τίποτα. Βγαίνεις βόλτα στα μαγαζιά διαλέγεις όποιο σου αρέσει κάνεις το σχετικό παζάρι (ειδικά αν τα έχεις μετρητά κάνεις πολλά) και αγοράζεις.
Κοιτα οταν λεω μεχρι 5000, εννοω και 500 ευρω και 3000 ευρω και 5000 ευρω. Αλλα μεχρι εκει.

 

Ξερετε καποιο καλο ηλεκτρονικο ρολοι;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια πως σας φαινονται

...

http://www.superbuy.my/shop/p-1274-seiko-gent-chronograph-watch-snda75p1.aspx

...

 

Αν αγόραζα κάποιο από αυτά που αναφέρεις θα ήταν αυτό.

Πρόσεξε στα χαρακτηριστικά του αναφέρει λάθος ότι φοράει μηχανισμό 7S36 (αυτόματο), ενώ φοράει 7T92 (quartz).

 

Κοιτα οταν λεω μεχρι 5000, εννοω και 500 ευρω και 3000 ευρω και 5000 ευρω. Αλλα μεχρι εκει.

 

Ξερετε καποιο καλο ηλεκτρονικο ρολοι;

 

Αυτό, σου απάντησα. Με τέτοιο ταβάνι χρημάτων υπάρχουν πάμπολλες επιλογές. Πως μπορεί κάποιος να σου προτείνει, όταν σε αυτό το εύρος τιμών υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικά σχέδια, μηχανισμοί, λειτουργίες. Βγαίνεις, διαλέγεις και αγοράζεις.

 

Ηλεκτρονικό έτσι αόριστα;

Προσωπικά όταν ακούω ηλεκτρονικό και καλό, αυτόματα σκέφτομαι Casio G shock.

Κάποιος άλλος που έχει διαφορετικές απαιτήσεις μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο. Βοήθα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν λεω μεχρι 5000, εννοω και 500 ευρω και 3000 ευρω και 5000 ευρω. Αλλα μεχρι εκει.

 

Ξερετε καποιο καλο ηλεκτρονικο ρολοι;

 

Συγγνώμη κιόλας, αλλά φίλε μου η απάντησή σου είναι κάπως...Όταν λες δίνω ως 5000euro δεν κοιτάς λύσεις ούτε καν του 1000αρικου...Είναι σαν να μου λες θέλω καλό αμάξι διαθέτω 60k euro και να μου παίρνεις supermini 14k euro....

 

Aπό ηλεκτρονικά casio g shock...

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο το g-shock. Το shock resist που εχει, τι ειναι;

 

Σημαινει οτι δεν μασαει και πολλα απο χτυπηματα!!!!:lol::lol:

Γενικα ειναι ρολογια αντοχης τα g-shock.

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο το g-shock. Το shock resist που εχει, τι ειναι;

 

Η σειρά (δεν είναι ένα) g shock έχει πολλά, μοντέλα. Όλα είναι κτήνη αντοχής, ορισμένα δε και κτήνη σε μέγεθος.

http://www.g-shock.eu/euro/

Διάλεξε ανάλογα τις ανάγκες σου και πάρε.

Γενικότερα αν θες αξιόπιστο φθηνό και ανθεκτικό ψάξε σε Casio, έχει πολλές σειρές και τύπους.

 

εχει σημασια το μηχανισμο που φοραει ενα ρολοι;7S36 (αυτόματο)-7T92 (quartz)

 

Εξαρτάται τι ζητάς, εσύ. Ο καλύτερος τρόπος για να επιλέξεις είναι βόλτα στα καταστήματα. Πας κοιτάς, δοκιμάζεις και μετά, είτε αγοράζεις από εκεί, είτε αν θες το ψάχνεις για αγορά μέσω διαδικτύου.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έχω δει και μου αρέσει πολύ αυτό το ρολόι:

http://www.seikowatches.com/products/sportura/kinetic_c/snl015p1.html

 

Θα ήθελα την γνώμη σας. Αν κάποιος το έχει θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις.

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάποιος που να γνωρίζει καποιο site αξιοπιστο (ελπίζω και δοκιμασμένο) για ρεπλικες ρολογια ;;

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα αγοράς προ καιρού. Κ έψαχνα ένα αναλογικό ρολόι, που τα δευτερόλεπτα του. να μην είναι ακριβείας. (Αλλά να τρέχει).

Τελικά, κάτι τέτοιο λέγεται αυτόματο. ok. χωρίς μπαταρία. αλλά χρονίζεται με την κίνηση του χεριού.

Ωραίο σαν ιδέα. Δεν θα ξαναεπισκεπτόμουν την αλλαγή μπαταρίας. {σκέφτηκα}. (μιας που πάνω σε αλλαγή μπαταρίας, μου είχαν χαλάσει 2 ρολόγια.

είχα φορέσει κ μου άρεσαν από swatch αυτά....

Δεν πήγα σε άλλη εταιρία, διότι σύμφωνα με reviews. Έχαναν μέσα σε ~6μηνο κ ~2 λεπτά.

 

Πως πετυχαίνω κ το νέο μοντελάκι http://store.swatch.com/file/images/products/irony/SS2010/SVGK407/SVGK407_sr1.jpg . Κ το αγοράζω χωρίς δεύτερη σκέψη. Πιστεύοντας για ένα ρολόι αδιάβροχο, αυτόματο κ λογικά για μια ζωή (που λένε) χωρίς μερεμέτια κ service.

Και τελικά μέσα σε μία βδομάδα στο χέρι μου, πήγαινε ~2 λεπτά μπροστά. 2,5 βδομάδες στο service. Κ πάλι τα ίδια.

Τελικά τι συμβαίνει. Αστοχία υλικού η έτσι είναι τα αυτόματα?

Κ πως λέγεται ένα ρολόι με μπαταρία κ να "τρέχει" ο δευτερολεπτοδείχτης? Υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Eγω πριν λιγες μερες πηρα αυτο.

Παραγεται απο το 1991 ακαταπαυστα

 

http://imagem.buscape.com.ar/thumbs/ensopado/3694/190x190_177105_1.jpg

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα αγοράς προ καιρού. Κ έψαχνα ένα αναλογικό ρολόι, που τα δευτερόλεπτα του. να μην είναι ακριβείας. (Αλλά να τρέχει).

Τελικά, κάτι τέτοιο λέγεται αυτόματο. ok. χωρίς μπαταρία. αλλά χρονίζεται με την κίνηση του χεριού.

Ωραίο σαν ιδέα. Δεν θα ξαναεπισκεπτόμουν την αλλαγή μπαταρίας. {σκέφτηκα}. (μιας που πάνω σε αλλαγή μπαταρίας, μου είχαν χαλάσει 2 ρολόγια.

είχα φορέσει κ μου άρεσαν από swatch αυτά....

Δεν πήγα σε άλλη εταιρία, διότι σύμφωνα με reviews. Έχαναν μέσα σε ~6μηνο κ ~2 λεπτά.

 

Πως πετυχαίνω κ το νέο μοντελάκι http://store.swatch.com/file/images/products/irony/SS2010/SVGK407/SVGK407_sr1.jpg . Κ το αγοράζω χωρίς δεύτερη σκέψη. Πιστεύοντας για ένα ρολόι αδιάβροχο, αυτόματο κ λογικά για μια ζωή (που λένε) χωρίς μερεμέτια κ service.

Και τελικά μέσα σε μία βδομάδα στο χέρι μου, πήγαινε ~2 λεπτά μπροστά. 2,5 βδομάδες στο service. Κ πάλι τα ίδια.

Τελικά τι συμβαίνει. Αστοχία υλικού η έτσι είναι τα αυτόματα?

Κ πως λέγεται ένα ρολόι με μπαταρία κ να "τρέχει" ο δευτερολεπτοδείχτης? Υπάρχει?

 

To swatch group βγάζει ρολόγια με αυτόματο μηχανισμό αλλά σαν swatch πρέπει να ταν η πρώτη φορά που έβγαλαν αυτόματο μηχανισμό.

Αυτό που ζητάς να δουλεύει quartz σαν αυτόματο δεν γίνεται, λογικά γιατί είναι διαφορετική αρχή λειτουργιας.

Το πόσα λεπτά απόκλιση θα έχει είναι θέμα κατασκευής μέσα σε κάποια πλαίσια βέβαια και αρκεί το ρολόι να παραμένει φορτισμένο και όχι να το έχεις στην ακινησία...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι μήπως, παραφορτίζεται. (Αφού πάει ποιο μπροστά).

Το φοράω συνέχεια, αδύνατον να μην είναι φορτισμένο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα τα εχετε δει? τι λενε?

www.vostok-europe.com

και μετα καντε κλικ στο collections:cool:

 

εμενα μου αρεσει το vostok europe- red square.

αφτο με το μπρασελε κ το μπλε καντραν

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Just a little Extra for all

our existing British

Watch Company

customers this Spring.

 

We have new exciting

brands available -

Skagen, Hello Kitty,

Ingersoll with Ice,

Kahuna and Ted Baker

coming in the next week.

 

Take advantage of the

extra 5% and free next

day delivery today!!!!

 

Have a great Spring and

hope to see you soon!

 

BWC Team

 

You can redeem this coupon during checkout. Just enter the code in the box provided, and click on the redeem button.

 

The coupon code is BWC1012

 

Don't lose the coupon code, make sure to keep the code safe so you can benefit from this special offer.

 

when you visit https://www.britishwatchcompany.com/

 

μολις μου ηρθε email,για οποιον ενδιαφερεται καλη ευκαρια!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα αγοράς προ καιρού. Κ έψαχνα ένα αναλογικό ρολόι, που τα δευτερόλεπτα του. να μην είναι ακριβείας. (Αλλά να τρέχει).

Τελικά, κάτι τέτοιο λέγεται αυτόματο. ok. χωρίς μπαταρία. αλλά χρονίζεται με την κίνηση του χεριού.

Ωραίο σαν ιδέα. Δεν θα ξαναεπισκεπτόμουν την αλλαγή μπαταρίας. {σκέφτηκα}. (μιας που πάνω σε αλλαγή μπαταρίας, μου είχαν χαλάσει 2 ρολόγια.

είχα φορέσει κ μου άρεσαν από swatch αυτά....

Δεν πήγα σε άλλη εταιρία, διότι σύμφωνα με reviews. Έχαναν μέσα σε ~6μηνο κ ~2 λεπτά.

 

Πως πετυχαίνω κ το νέο μοντελάκι http://store.swatch.com/file/images/products/irony/SS2010/SVGK407/SVGK407_sr1.jpg . Κ το αγοράζω χωρίς δεύτερη σκέψη. Πιστεύοντας για ένα ρολόι αδιάβροχο, αυτόματο κ λογικά για μια ζωή (που λένε) χωρίς μερεμέτια κ service.

Και τελικά μέσα σε μία βδομάδα στο χέρι μου, πήγαινε ~2 λεπτά μπροστά. 2,5 βδομάδες στο service. Κ πάλι τα ίδια.

Τελικά τι συμβαίνει. Αστοχία υλικού η έτσι είναι τα αυτόματα?

Κ πως λέγεται ένα ρολόι με μπαταρία κ να "τρέχει" ο δευτερολεπτοδείχτης? Υπάρχει?

 

Πήρες αυτόματο, δηλαδή μηχανικό που κουρδίζει με την κίνηση του χεριού. Δηλαδή όχι quartz.

(Αυτά με το κουρδιστήρι είναι μεν μηχανικά αλλά όχι αυτόματα. Υπάρχει και συνδυασμός και των δυο αλλά αυτό είναι ψιλοάσχετο τώρα. )

Στα μηχανικά οι αποκλίσεις είναι σύνηθες φαινόμενο, ακόμα και ρολόγια δεκάδων χιλιάδων ευρώ έχουν απόκλιση + / - από ελάχιστα έως πολλά δευτερόλεπτα ανά ημέρα.

Δεν έπρεπε να βιαστείς να το πας στο σέρβις, τα μηχανικά θέλουν κάποιο καιρό μέχρι να στρώσουν, και καλό είναι να λειτουργούν για 7/8 εβδομάδες μέχρι να σταθεροποιηθούν σε κάποια +/- δευτερόλεπτα. Αν και μετά από αυτό απόκλιση συνεχίζει να είναι μεγάλη (ακόμα κι +20/ημέρα δε θεωρείται μεγάλη) τότε ίσως πρέπει να πάει για έλεγχο, ρύθμιση.

Κάτι ακόμα που είναι λάθος. Τα μηχανικά θέλουν και αυτά σέρβις. Κάθε 3 με 5 χρόνια ανάλογα τη χρήση. Οπότε το άνοιγμα δε το γλυτώνεις.

 

Γι αυτό που έγραψες για ρολόι με μπαταρία και να τρέχει ο δείκτης, εννοείς να κινείται διαρκώς και όχι σταδιακά ανά δευτερόλεπτο όπως στα quartz;

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, να κινείται διαρκώς κ όχι σταδιακά.

 

(Το παρόν swatch έχει τον συνδιασμό κ των δύο.)

Δεν με χάλασε σαν ρολόι. Αλλά το να πληρώνεις κάτι παραπάνω. το περίμενα ποιο "σκυλί".

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, να κινείται διαρκώς κ όχι σταδιακά.

 

(Το παρόν swatch έχει τον συνδιασμό κ των δύο.)

Δεν με χάλασε σαν ρολόι. Αλλά το να πληρώνεις κάτι παραπάνω. το περίμενα ποιο "σκυλί".

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

 

Στα αυτοματα θα βρεις ρολογια cosc και μη cosc, Στα ρολογια που εχουνε πιστοποίηση cosc η αποκλιση πρεπει να ειναι εντος -2/+6 την μερα.Αν το ρολοι δεν τρεχει συμφωνα με αυτες τις τιμες και ειναι εντος εγγυησης το στελνεις για ρυθμιση χωρις καμια χρεωση.Περισσοτερα δες εδω http://en.wikipedia.org/wiki/COSC#The_value_of_COSC_certification

Link to comment
Share on other sites

βρηκα λινκ στο γιουτιουμπ με την 'ομορφια 'που με αρεσει.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=2RJ1CB-huGU

 

εχουν μηχανισμο βοστοκ 2432 ρωσικης κατασκευης,32 jewels

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, να κινείται διαρκώς κ όχι σταδιακά.

 

(Το παρόν swatch έχει τον συνδιασμό κ των δύο.)

Δεν με χάλασε σαν ρολόι. Αλλά το να πληρώνεις κάτι παραπάνω. το περίμενα ποιο "σκυλί".

 

Ευχαριστώ για την ενημέρωση :)

 

Αυτό το (Το παρόν swatch έχει τον συνδιασμό κ των δύο.) που έγραψες με μπέρδεψε. Το ρολόι που πήρες είναι μηχανικό άρα ο δείκτης των δευτερολέπτων κινείται διαρκώς και όχι σταδιακά. Πως αλοιώς θα μπορούσε να κινείται; Αλλά πάμε παρακάτω.

 

Αν ήθελες "σκυλί" και με τιμή χαμηλή (αν το πήρες όσο γράφει στο link που έβαλες, μέγα σφάλμα) έπρεπε να κοιτάξεις προς Ιαπωνία μεριά (και οι τέσσερις είναι υπέροχες).

Αν θες ακρίβεια quartz και διαρκή κίνηση του δείκτη δευτερολέπτων (το "σκυλί" είναι αυτονόητο) μόνο κάποιο Kinetic θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

Τα Kinetic δεν έχουν συνεχή κίνηση των δευτερολέπτων. Tα μόνα ρολόγια που έχουν μηχανισμό όχι μηχανικό και έχουν συνεχή κίνηση των δευτερολέπτων είναι τα seiko kinetic spring drive, αλλά μιλάμε για σοβαρά λεφτά, πάνω από € 3000.
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω. Ποια η διαφορα ενος καλου ρολογιου στα 200-500 ευρω, με ενα στα 2000+;

Εξαρταται τι θελεις εσυ.

Αν θες ρολοι,για να βλεπεις τη σωστη ωρα,ή φετιχ,για να το θαυμαζεις και για να το θαυμαζουν.Γιατι το περι ακριβων υλικων,αν δεν εχει αντανακλαση στη σωστη ωρα,τι με νοιαζει εμενα;Αν δηλαδη,μπορει καποιος,να φτιαξει κατι,που κανει καλυτερα τη δουλεια,με λιγοτερα λεφτα,προφανως,ειναι καλυτερα.Αλλοιως,παμε σε μαγικα, και σε μαρκετιστικα τερτιπια.

Αν θες το πρωτο,παιρνεις ενα Quartz,που και την ωρα λεει με τεραστια ακριβεια,(τα φτηνα,γυρω στα 15sec το μηνα,τα ακριβα,μεχρι και 1sec το χρονο),αλλα και την τσεπη σου προφυλασσει,τα δε λεφτα που θα σου περισσεψουν,μπορεις να τα δωσεις,για να παρεις πχ καμμια καλη μηχανη Εσπρεσσο, γυρω στο χιλιαρικο,για να πινεις φοβερο καφε.Η ενα καλο ηχοσυστημα,για να βλεπεις -ακους κατι που σ αρεσει.

Αν θες το δευτερο,πας στα αυτοματα,που κανουν συνηθως πολυ περισσοτερα λεφτα,θελουν να τα προσεχεις μηπως ξεκουρδιστουν αμα δεν περπατας και δεν κινεισαι γενικως,και χανουν απο 2,εως 3 λεπτα το μηνα.

Εγω πχ,ξεκινησα να φτιαχνομαι για να παρω ενα απιθανο Citizen,με $2.500,με αποκλιση 1sec ετησιως!,αλλα το ξανασκεφτηκα,και κατεληξα να παρω δυο SEIKO,των 200 Ευρω εκαστο,που αποδειχτηκε οτι εχουν αποκλιση 2sec το εξαμηνο!

Ετσι,μαζευω λεφτα,για να παρω μια μηχανη εσπρεσσο, high end ,που θα κανει αρκετα λεφτα.

Για μενα τον αφελη δηλαδη,καθε τι,που δεν κανει καλα τη δουλεια που υποτιθεται οτι πρεπει να κανει,δεν με ενδιαφερει,και δεν το αγοραζω και μαλιστα σε απιθανες τιμες.

Αν αντιθετως,την κανει καλα τη δουλεια του,τοτε του βγαζω το καπελλο,και αν μπορω,το αγοραζω.

Κι για παραδειγμα,ενας γνωστος,καποτε αγορασε ενα πικ απ,με 6 εκατομμυρια δραχμες,πριν απο καμια 20αρια χρονια δηλαδη.

Οι φιλοι του καραφλιασαν για το ποσον,και αυτος τοτε τους ειπε.

Εγω,σας ειπα τιποτα οταν αγορασατε Μερσεντέ;(Αυτος δεν ειχε αυτοκινητο).

Αλλα το πικ απ αυτο πραγματι,επαιζε φοβερα,σε σχεση με τα αλλα που κυκλοφορουσαν.Και γι αυτο το πληρωσε,και καλα εκανε,αφου μπορουσε.

Ενω τα ακριβα αυτοματα ρολογια,δεν ειναι καλα ρολογια,αφου δε λενε την ωρα με ακριβεια.Μπορει να ειναι ωραια πραγματα,ειδικα κατι tourbillon,(που ειναι),να λαμπουν στο χερι σου και να προκαλουν το θαυμασμο,αλλα καλα ρολογια ΔΕΝ ειναι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...